VRIJE STEMMEN Stad en Land DAGBLAD VOOR ZEELAND De caricaturen der „Nazi-bonzen" De „Times" over de rol van Engeland in Europa D: Nederlandse auioritieien in de vreemde Uitstel der onderhandelingen te verwachten He 2e JAARGANG NUMMER 5«« DIRECTEUR: B. O. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163. GIRO 410337 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26, PER MAAND 1.12'/«; PER KWART. 13.37'/. MAAN I» A C SEPTEMBER I9M - HET WEER - Aanvankelijk geheel bewolkte hemel met plaatselijk lichte regen of mist, later hier en daar tijdelijk brekende bewolking. Lagere tem peraturen dan gisteren. Proces Neurenberg De meesten zijn pessimistisch De stemming onder de beschul digden is thans zeer gedeprimeerd, alleen van Goering wordt gezegd, dat hij zich volkomen weet te be heersen. De verdediger van Jodl, professor Jahrreis, die een bekend tekenaar is, heeft in de loop der laatste weken alle beschuldigden getekend. Goering was evenwel met de «n hem gemaakte prent i het geheel niet tevreden. Hij as van mening, dat het beeld hem te Slavisch deed voorkomen en hij vroeg den professor daarom een nieuwe tekening te maken. H(j deed zijn uiterste best om met een zo fleurig mogelijk gezicht op het papier te komen en nutte zich daartoe uit In het vertellen van moppen. Naar de verdediger van Scyss ons mededeelde is zijn cliënt thans weer teruggekomen op zijn merkwaardige slotspeech in de ge rechtszaal, waarin hij volkomen onverwacht Irouw zwoer aan Hit ler, ondanks alles wat over diens figuur was onthuld. Een der dezer dagen voltooide geschriften heeft Seyss - thans aangevuld met de veelzeggende mededeling, dat hij niet heeft bedoeld te zeggen, dat diegenen, die thans Hitier veroor delen, ongelijk hebben. Hij had al leen willen zeggen, zo schreef hij thans, dat hij, die vooraan in Hit 's rijen heeft gestaan, niet de man was om een dergelijke veroor deling uit te spreken. Veiligheidsmaatregelen, die voor de laatste dagen genomen zijn, zijn zeer scherp voor de verdedigers. Het gehele corps der verdedigers zal vóór elke zitting door de mili taire politie worden onderzocht en gefouilleerd en daarna in gesloten formatie in de zaal worden ge bracht. Van enig verkeer tussen de aangeklaagden en de verdedi gers, zoals dat tijdens de zittingen tot dusver gebruikelijk was, zal geen sprake meer zijn. Rudolf Hess, Hitiers voormalige afgevaardigde, heeft vandaag op grond van astrologische gegevens, 'die hii in zijn cel heeft bestudeerd, voorspeld, dat er „een wonder of Iets dergelijks zal gebeuren", wan neer het vonnis door het tribunaal zal worden uitgesproken. Niet allo 2i nazileiders delen Hess' optimisme. De Jodenvervol- Igor Julius Strelcher vertelde eer (gevangenisbeambte: „Ik verkies de dood. Ik zal dan eindelijk kunnen 'slapen en allo slaap ln halen, die ik door het lawaai van mijn wach ,ton buiten mijn cel eiken ni heb verloren." Monument voor illegale werkster Op Woensdag 2 Oct. a.s. om I uur zal op de begraafplaats Zorg vliet! aan de Amsteldtjk te Am sterdam het monument onthuld worden, dat gewüd Is aan de na gedachtenis van mej. Hantje Oos- tlnga. meer bekend onder haar" bt zettingsschuilnaam Stef. Mej. Oostinga was commandante [Van de verzeis- en sabotagegroep Stef, en hield zich lange tijd bezig met alle soorten illegale arbeid, tot 'eflj bij de zooveelste inval van den p.D. gepakt werd en naar het be ruchte OranjeHGtcï te Schevenin- gen werd overgebracht. Daar liep fei'j een ernstige klierziekte op, die liaar na haar vrijlating dwong ge heel rust te nemen. Zij bleef zich .echter aan haar ondergrondse werk wijden, zodat zij tenslotte in het begin van dit jaar is overleden. Do stichting 1940—1945 heeft de .Waardering voor haar rol ln het verzetswerk' uitgedrukt, in een bij drage en. de nanschaffingskosten van het monument. Waardevol document voor Europese opbouw Het rappor! over de economische reconstructie van de verwoeste ge bieden in Europa, thans aanhangig bU de Economische en Sociale Raad .van de UNO, werd door den Ame- rlkaansen vertegenwoordiger bij 'dien Raad. John G. Winant. be schreven al3 een waardevol docu ment. Winant verklaarde in de ■Raad dat de Amerikaanse Delega tie de aanbeveling in het rapport 'aangaande een Economische Com missie voor Europa krachtig onder pteunt. Hij gaf uiidrukl^ng »n zijn har- lelijke Instemming met andere ge delegeerden die het rapport be schreven als een van de meest .waardevolle documenten die ons zijn voorgelegd ter behandeling. Hot rapport dat Zaterdag gepubli ceerd werd bevat een plan tol her- (Jtel van de economische bedrijvig heid in Europa en tot samenvoe ging tot een geheel van de econo mie van net continent. Het werd samengesteld door een sub-commis sie van 20 landen. Winant noemde het rapport bui tengewoon nuttig in verband met de wijze waarop het aande aan dacht concentreerde op de proble men van Europa's herstel. Hij zeide te geloven dat de stichting van i Economische Cq^nmissie onder rtrole van de ECOSOC zou lei den tot nauwer economische samen werking van de verschillende delen i Europa, hetgeen van essentieel belang is voor een algemeen Euro pees herstel. Walter Funk, Hitiers economische raadgever, verklaarde: „De dood zal zoeter voor mij zijn dan het le ven van kwelling en schande, dat ik thans moet verduren, een leven van beschuldigingen en lasterin gen." Goering. Keitel, Doenitz en Rae- der wensen als militairen de vol trekking van het doodvonnis door een vuurpeleton te doen geschie den. Goering en Frank, de voormalige gouverneur van Polen, verwach ten beiden het doodvonnis, maar Schacht verklaarde: „Het tribunaal heeft niet het recht mij te veroor delen." Von Neurath, Hitiers minister van buitenlandse zaken in de eer ste dagen van het Nazi-regime en later „protector" van Bohemen en Moravic, meende er met gevange nisstraf af te zullen komen. Hij- verklaarde echter: „De Tsje chen zullen mij op hun beurt wil len oordelen en zij staan onder de invloed der Sowjets. Moskou zal mijn hoofd willen hebben." Von Ribbentrop weigerde zich over zijn vrees of hoop uit te la- Do Amcrkaansc advocaat Owen Cunningham, heeft 'tc kennen ge geven aldus de oorrespondent van de Daily Mail te Tokio dat Schacht, Von Neurath en Von Pa pen misschien te Neurenberg zul len worden vrijgesproken. Voorts meende hij, dat men ten aanzien van Keitel, Jodl, Doenilz en Raeder, alsmede ten opzichte van Hess, mild zou zijn, zo al geen vrijspraak volgt. Cunningham voegde er aan toe, dat het hot van Neurenberg weinig belangstelling had voor de discus sie over rechtsstellingen. „Als er geen Joodse kwestie en geen vervolging van minderheden bestond, dan zou er geen bijzonder liëcht' gefundeerde aanklacht tegen de besohuldigde Duitsers mogelijk zijn". Anders gezegd: Dezo oorlog heeft niet verschild van honderden an dere." Cunningham verzekerde, dat Kei tel en Jodl de sympathie en do steun der Amerikaanse militaire leiders genieten. De Duitse gene raals zouden niet verantwoordelijk worden geacht voor de beslissin gen hunner regeringen. Tenslotte zei Cunningham, dat de Japanse aangeklaagden een nog groter kans op vrijspraak hadden!' IIET VONNlSPROCéDé Een speciale verslaggever van het ANP seint: Het vonnis, dat het ge- Het bezoek van Prins Bernbard aan Parijs Z.K-II. Prins Bcrnhard die gister ochtend te kwart over elf op het vliegveld „Le Bourgct" aankwam werd, toen hjj het vliegtuig ver liet, ontvangen door den lieer Dumaine, chef van liet protocol, die hem namens de Franse rege ring welkom heette. De heer Du maine was vergezeld van enige generaals- Op het vliegveld waren verder o.m. aanwezig de Nederland-e am bassadeur, Jhr- Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en ho ge ambtenaren van de ambassade. Na de verwelkoming groette Prins Bernhard de Franse vlag. ter wijl het Nederlandse en het Fran se volkslied weerklonken. Vervolgens inspecteerde ZK.H. de erewacht van de republikeinse garde, die de eerbewijzen bracht- Op de Nederlandse ambassade ge bruikte Prins Bernhard het noen maal en het verdere deel van de middag heeft hij eveneens op de ambassade doorgebracht. Kinderbijslagwet Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 18 September 1946, hou dende wijziging der kinderbijslag wet in werking treedt met Ingang van 1 October 1946. Verhoging posttarieven Naar het A-N.P. verneemt, is de regering ernstig in overweging, over te gaan tot verhoging van een aantal posttarieven. Correspondentie met militiaren Correspondentie voor de mili tairen aan boord van het in.s- Kota Agoeng en het m-s. Ruys behoort uiterlijk 3 October om 21 uur tc Amsterdam C.S. tc zijn bezorgd, om nog in een aan loophaven aan do belanghcbbcn de te kunnen worden uitgereikt- De stukken zullen dus in het al gemeen op één October per post moeten worden bezorgd. Nadere inlichtingen hiervoor verstrek ken de postkantoren. )E „TIMES" commentarieert dat het interview met Maar schalk Stalin bedoeld is als „een tjjdeljjke en hoogstnoodza kelijke wekroep tot sanering en matiging in internationale relaties". Minister Lieftinck in Washington Prof. Lieftinck. dc minister van Financiën, heeft Donderdag te "Was hington verklaard, dat binnen en kele weken de liquidatie zal begin nen van aandelen uit Nederlands bezit, die thans een waarde verte f.cnwoordigen van 600 tot 800 mll- i'oen dollar. De voorbereidende maatregelen voor het certificeren van de stukken zijn genomen. De minister: ontkende dat Neder Jand van plan is alle stukken in cm pn;>t op de markt te brengen, en hij legde er de nadruk op dat de omvang en de koers van de li quidatie zou afhangen van de be reidheid van de particuliere eige naars om le v '.open, Prof. Lief- linck zeide da. '.e algemene condl tie van de beurs thans gunstig is voor de liquidatie. JOEKES TE MONTREAL Mr. A. M. Joekes, hoofd van de Nederlandse delegatie ter confe rentie von het internationaal ar beidsbureau te Montreal, heeft ver klaard, dat de nodige stappen ge daan zouden worden ter waarbor ging, dat Indonesische afgevaardig den zouden worden opgenomen in de Nederlandse delegatie voor de voorbereidende Aziolisch-regionale conferentie van de I.L.O. in Octo ber 1947. BARON VAN HARfNXMA zal bestaan i THOE SLOOTEN TE LUXEMBURG In het eerste gedeelte zal het ge! Baron van Harinxma Thoe Sloo- recht een overzicht geven van dellen, ambassadeur van Nederland zaak, zoals deze gepresenteerd door I ïe. Brussel en te Luxemburg, ver aanklagers en verdediging. Daarna j blijft lo Luxemburg, met Joseph zal het gerecht de juridische Bech, minister van Buitenlandse Zaken om besprekingen te voeren. Men veronderstel dat de bespre kingen betrekking hebben op de Nederlands-Belgisch-Luxemburgsa tolunie. Nederlands Indiè egingen bekendmaken. Het ge recht rekent ermede, dat Dinsdag middag het derde gedeelte van 't vonnis kan worden gelezen, waar in het schuldig of onschuldig zal worden uitgesproken. Daarna zal een kort reces gehouden worden, voordat het proces besloten zal worden met het opleggen der straf! in een radio-rede, heeft Koning fen. Wij vernemen, dat de rechters cicnx g.i van Griekenland verklaard der vier procesvoerende na'iesi ijj verzeker u r-an mjjn verlangen ieder een gedeelte van het vonnis-het volk verenigd te zien en aldus in hun eigen taal zullen voorlezen. in staat is om de moeilijke orostan De veiligheidsmaatregelen zijn nogaigheden te trotseren, uitgebreid. i In vereniging zuilen wij allen i met dezelfde beslistheid, welke wij toonden bij onzo strijd, de nieuwe moeilijke problemen trotseren, wel Volgens het blad heeft nog geer enkele delegatie een sèrieuze po ging gedaan om een gematigde po litiek te formuleren. Toch is het hoogstnoodzakelijk dat een nieuwe basis gezocht wordt voor een over eenkomst tussen constraslerende belangen en ideologiën- Er wordt vervolgens gewezen op de unieke kans voor Groot-BriUannïë i een bemiddelende rol te spel Het blad vervolgt: „Door het distinctieve ktrakter der huidige Britse politice en door de Britse prestaties kan Groot Brit lannië aanspraak maken op het lei derschap in de diverse wereldra den, vooral daar Bevin zulke uit stekende qualitelten bezit"- „De tjjd is er, dat Brittannië. zo wel in het belang van zichzelf als ten bate der Naties, van dc gelegenheid gebruik moet maken om dc uit haar ervaringen ont stane ideeën te verwerkelijken, wat van beslissende invloed kan zy'n voor een internationaal nomisch aecoord- De noodzaak van herstel, handel en uitwisseling wordt alge meen erkend: De diverse moeilijk heden, conflicten en belemmerin gen zijn te wijten aan de verschil lende opvattingen over economi sche belang en het consequent ge twist voor invloed en macht. Het is nu de taak van Gr. Brit tannië, daar zij het vroegere han- delsysteem als een overwonnen thode van commerciëeel contact verwerpt, te tonen dat haar han delspolitiek niet meer bepaald is door de louter negatieve principes van niet-onderscheiding, maar door „plannlng"-beginselen. -Vele Europese landen wagen het niet zich openljjlc vóór de Sow- jct-Unie te bekennen, maar seffen tegelijk, dat een ultra- multilatoraie" -politiek misschien niet gunstig Ise voor hun door dc oorlog geteisterde economiën. Voor het voegen van een bemid delende koers zouden zij ongetwlj- EDEN heeft Lord Killcarn Sjahrir ontvangen. Zij hebben een met elkander gesproken. een persconferentie heeft Sjahrir eergisteren enige be langrijke mededelingen gedaan- Hij verklaarde dat de samenstel ling van het nieuwe republikeinse kabinet nog niet bekend gemaakt is,, vairtvege enige technische be lemmeringen- Het uitstel in de for matie was volgens Sjahrir veroor zaakt door het ontvoeringsincident, enige tijd geleden. Verder verklaar de Sjahrir dat eraan het nieuwe kabinet enige nieuwe portefeuilles zijn toegevoegd en dat niet minder dan 6 partijen vertegenwoordigd zijn- Communisten zullen echter !n de regering geen zitting hebben, voegde Sjahrir er aan toe. Wat de a.s. onderhandelingen be treft deelde Sjahrir mee, dat het mogelijk is, dat Snekarno hoofd der Indische delegatie zal zijn. De republikeinen zouden, vol gens Sjahrir, het liefst in het bin nenland en mogelijk later dan ver wacht besprekingen voeren. Sjahrir deed verder uitkomen, dat de besprekingen over wapen stilstand thans op een politieke grondslag zou worden gesteld dat de wapenstilstandskwestie van de punten ter onderhandeling zou uitmaken. Sjahrir wees er op, dat de repu bliek niet meer verlangt dan in de tegenvoorstellen van Juni j-1- !s neergelegd. In hoofdzaak kwamen deze voorstellen op het volgende a. Dcfacto erkenning van dc ro- publick op Java cn Sumatra. b. Na deze erkenning: opening van onderhandelingen over dt status van Indonesia als ge heel cn de positie van de re publiek daarbinnen. Naar aanleiding van bovenge noemde conferentie heelt een woordvoerder van de Commissie- Generaal verklaard, dat men niet verrast is als Sockarno Inderdaad als hoofd der republikeinse delega tie zal opü-eden. Wel dacht hij de leden der Commissie-Generaal niet naar het binnenland zullen reizen- Volgens Hem zouden noch boven genoemde leden noch Lord Killearn ernstige bezwarén tegen uitstel der conferentie hebben- Vanwege urgente vocdselkwes- tles moet dc Britse bemiddelaar hoogstwaarschijnlijk naar Singa pore terugreizen om over onge veer tien dagen weer terug te keren omdat dan zowel het re publikeinse kabinet als de repu blikeinse delegatie officieel be noemd zullen zijn cn omdat dun de interne republikeinse politie ke constellatie zicli duidelijker zal hebben afgetekend. Blijkens nadere berichten uit Ba tavia betreffende de aankomst van het transport van 549 geëvacueer- den uit het binnenland van Java, arriveerde dit transport na een treinreis van 26 uur uit Soerakar- De gezondheidstoestand der gc- è'vacuecrdcn was goed, de stem ming dof en de kleding slecht, hoewel de vrouwen haar uiter ste best gedaan hadden. De geëvacueerden deelden mede, dat na een uiterst slechte behande ling ln de eersta maanden van hun internering, de behandeling in het laatste kwartaal redelijk te noemen De Indonesische bewakers tijdens het transport waren vriendelijk en de verbindingsofficieren behulp- REPUBLIICEINSE VICE-GOVER- NEUR VAN ZUID-SUMATRA RICHT ZICH TOT POLITIEKE PARTIJEN De republikeinse onder-gouver- neur van Zuid-Sumatra, dr. A. K. Gani, drong zich te Siantar tot /er tegenwoordigers van alle politieke partijen richtend, aan op coördina tie tussen de partijen- De verbannen Koning George weer in Griekenland terug FEESTELIJKE INTOCHT. Begroet door 101 kanonschoten heeft Koning George van Grie kenland gistermorgen om 10 zijn intocht in de hoofdstad zijn koninkrijk gehouden. Na af wezigheid '.sn 5'/> jaar zette hij onder luid gejuich van een grote menigte voet aan wal. De konink lijke sloep voerde hem van de Griekse torpedo!, ooi," waar hii dc nacht overbleef, naar de kade. Elf jaar geleden werd koning door" d<f Internationale wer j George op de schouders van het kelijkheid worden Opgelegd. Ik zallv0llc 'Ja 7-bn eerste ballingschap al mijn krachten tot dit "doel aar- j ';<iar de kerk gedragen. In de hui- - - - j ?.en langs de weg van de Phaleron- baai naar de kathedraal werden wenden, binnen de grenzen v; democratische en parlementaire werkwijze" De Grickso minister-president, Constantin Tsaldaris, heeft Zater dagavond den Gricksen koning het omslag van zijn kabinet aangebo den. De koning zal de eerste bijeen komst van de tweede zitting van het Griekse parlement, op 1 Octo ber aanstaande, bijwonen, om de afgevaardigden van het volk te kun nen begroeten. Men verwacht, dat, de kamer hierna voor 45 dagen op reces zal gaan. TSALDARIS OPNIEUW BELAST Volgens nadere berichten zou Tsaldaris opnieuw belast zijn. Tsaldaris heeft verklaard, dat hij pogingen zou ondernemen tot het vormen van een coalitie-regering. Zet Amerika vleesuitvoer stop? Te Washington verluidt, dat In dien niet nog onverwacht een al gehele verandering komt in de vleespositie in de Verenigde Sta ten, geen enkele scheepslading vlees uit de Verenigde Staten meer uitgevoerd zal worden voor de rest van dit jaar. De twee millioen pond vlees in blik, welke reeds door buitenland-' se afnemers zijn aangekocht en waarvan de verlading door de ha venstakingen is verlaat, zullen nog wel verscheept worden. Volgens een ander bericht heeft president Truman Donderdagavond op een persconferentie verklaard, dat de voorspellingen van een vleesschaarste in de gehele Vere nigde Staten in feite geheel onge grond waren. Hij voegde er aan toe dat hij niet van plan was prijsver hoging voor vlees toe te staan of de prijscontrole op vlees af te schaffen. tweedracht hun positie te ver zwakken- Dr Gani legde er de nadruk op, dat als een wapenstilstand geslo ten zou worden, de vertegenwoor digers van al'e politieke partijen de plicht hebben om de gehele bevolking van de belangrijkheid daarvan te doordringeu. door rechcrctymrs huiszoekingen op wapens verricht. Koning George was vergezeld van kroonprins Paul. Hij droeg het uniform van generaal van Grieken Omgeven door pen cscortte van 120 motorrijders reden de vorste lijke pcrioncn naar het centrum van Athene. In de cathedraal van Atthene woonde de koninklijke familie een Te Deum bij. De drie vroegere Griekse minister-presidenten Pa- pandreou. Sophocles, Venizelos en Canellopoetos waren aanwezig. De Sowjet-zaakgelastigde te Athene was niet aanwezig en ook niet ver tegenwoordigd. Er was ook geen Joego-Slavische vertegenwoordiger. De Griekse liberaal-republikeinse leider Themistocles Sophoelis was eveneens afwezig. Na het Te Deum begaf dc koning zich naar het grondwetplein, waar duizenden hem mot donderend ge juich begroetten. Voor het volk stonden tal van detachementen van ieder regiment van het Griekse leger opgesteld. Toen de koning aan de voet van het monument voor den onbekenden soldaat stond, boog en een lauwerkrans aan de voet ervan neerlegde, weerklonk tormpetgeschul. Nadien werd het Griekse volkslied gespeeld, een minut?n-lango stilte volgde. Levering van brilmonturen en glazen Naar aanleiding van klachten uil het publiek, dat de levering van brilmonturen en glazen niet die omvang en snelheid heeft, als no dig en wenselijk wordt geacht, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dal reeds veel monturen cn gla zen aan de handel zijn afgeleverd. In Juni werden afeleverd 24-0000 monturen en 60.000 glazen. In Juli 96.000 monturen en 92.000 glazen- Van 1 Januari 1946 tot 13 Scptem ber 1946 werden afgeleverd 309 000 monturen en 348-000 glazen. Aan koopvergunningen werden reeds af gegeven voor G58.000 monturen en 1,500,000 glazen- Wat de aflevering van de bestel de monturen en glazen betreft zijn nagenoeg geheel afhankelijk hetgeen de buitenlandse fabrie ken van hun productie voor Ne derland kunnen afslaan. feld hot Britse leiderschap graag aanvaarden. Tot nog toe heeft het Europa, ten westen van de Sovjet grens, een voornamelijk passieve rol op de Parijse conferentie ge speeld. Slechts enkele uitzonderlij ke keren hebben afgevaardigden van de Westelijke Mogendheden eigen Ideeën naar voren gebracht- Alleen de Franse afgevaardigden bleken min of meer onafhankelijk. Bidault droeg wezelijk bij tot het succes van de Conferentie van Vreemde ministers gedurende de zomer- Dc Franse delegatie heeft op deze Conferentie geprobeerd dit succes te herhalen, door nu en dan de verzoeningspolitiek te verdedi gen, maar vond weinig bijval. Het proces van „Vrede maken" kan niet beter bevorderd worden dan door een actieve commissie, die wenst om door schikkingen en oplossingen zowel de bijval van de protagonisten als van de extremen te winnen. Voor dit proces moet Brittannië haar spéciale bijdrage leveren. Zowel door haar relaties met dc Vercenigde Staten als met Europa, moet Groot-Brittannic, in haar eigen belang, duidelijk maken dat haar politiek voor Europa bepaald wordt door haar sociale cn econo mische. Weerstations in de Atlantische Oceaan Volgens verklaring van het Brit se Ministerie van Luchtvaart zul len negen staten ln het Noord-At lantische gebied, namelijk het Ver enigde Koninkrijk, België, Can-ida. Frankrijk, Eire, Nederland, Noor wegen, Zweden en de Verenigde Stalen, een direct aandeel nemen in de leiding of de financiering van de dertien weerstations, welke in hel Noordelijk gebied van de At lantische oceaan worden ingericht. Men hoopt met Juli 1947 de pUu- nen volledig ten uitvoer gebracht te hebben. De dertien weerstations zullen door speciale schepen be diend worden. Op deze schepen zullen meteorologische oppervlak te-waarnemingen gedaan worden, tenminste achtmaal per dag, voorts waarnemingen betreffende de lucht stromingen in hoger sferen, lucht druk, temperatuur en vochtigheids graad. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van ballons en van radar, ter bepaling van de koers der bal lons. De schepen zullen deel uit maken van de algemene onderzoe- Jrings- en reddingsorganisatie voor hel Noord-Atlantische gebied ten behoeve van in nood verkerende vliegtuigen. Ontslagen Bij beschikking van den Minister van Justitie is het tegen Rienk A. Avink, kapitein der Gemeentepoli tie tè Middelburg, uitgevaardigde schorsingsbevel, met ingang van 20 Sept. 1946, opgeheven en hem met ingang van die daitim ongevraagd eervol ontslag uit zijn functie ver leend. Goes CHR. BESTUURSBOND. Onder voorzitterschap van, den heer T. de Lange vergaderde Za terdag j.l. het bestuur van den Chr. Besturenoond Goes o.o. met de be sturen van de aangesloten ot-gani- saties. Verschillende onderwerpen kwa men in bespreking, zoals het con sumentenkrediet. de controle op de prijzen, de toelating van polü delinquenten tot de vakorganisa ties. enz. Besloten werd een studieclub op te richten en het jeugdwerk ter hand te nemen. Medgedeeid werd. dat op 26 Oct. a.s. wederom een kadervergadering zal worden ge houden. Vlissingen PROPAGANDA. Zaterdag had een propaganda- avond plaats van de ambtenaren- vereniging der Kon. Mij. Dc Schel de. De heer A. Viigeboom, voorzit ter der vereniging opende de avond met een welkomstwoord in hef bijzonder tot den heer H. C. Wesseling.^beschrcmheer de;- ver eniging. In zijn woorden herdacht spreker de gevallen N.M.A. kame raden. Verder hoopto hij. dat de avond tot de onderlinge verstand houding zou bijdragen. Daarna volg de het muzikale gedeelte van het programma o.i.v. den heer H. F. O. Erdelmann. die voor zijn uitsteken de leiding zeker een woord van lot verdiend. Ook de K.M.S. mars werd gespeeld. Verder volgde er enkele schetsen waarvan het Kik kertje veel succes oogstte. De slui ting geschiedde door den heer A. Vijgeboom die donk uitbracht aan d heer Erdelmann en de heer Theune conferencier. De concert- 'Jeres mevr. v. Dierendonk. ontving een bouquet bloemen. Daar na sprak de heer Wesselink, direc- de K.MS. nog enkele woor den en met een gezellig bal ein digde deze avond. De ambtenaren- vereniging kan op een geslaagde avond terug;'en, Tliolen UITSPRAKEN TUCHTRECHTER. Wegens het kopen van een motor rijwiel, waar geen vergunning voor was afgegeven, kreeg G. te St. An- naland f 40 boete. S. te Rotterdam, die dit motor rijwiel aan G. had verkocht, kreeg f 100 boete. Wegens het kopen en wederdoor- verkepen van een rijwiel werd C. te St. Annaland beboet mei f250. A. P. te Halsteren, die dit rijwiel had gekocht, kreeg een boeto van f 50. waarbij dc flets aan hem werd terugegeven. te Halsteren kreeg f300 boete het te duur verkojien van een partij bezems. A. N. te Si. Philipsland had geen prijsaanduiding in zijn winkel f 10 boete. M. J. van S. te St. Annaland had geen prijsaanduiding in zijn winkel f10 boete. M. J. van S. te St. Annaland had zonder vergunning een fiets ge kocht, f 45 boete, waarbij de in- beslaggenomen flets aan hem werd teruggegeven. J. S. (e Poortvliet, fraudu- verkopen van een rijwiel f 500 boete. Z. te Anna-Jacobapolder, het duur verkopen van een gerepa reerde kachel f20 boete. P. te Oud-Vossemeer. clan destiene verkoop van rijwielban den. f 75 boete. C. te Bergen op Zoom, voor het onbevoegd kopen van paarden haar, f20 on T. S. te St. Maartens dijk, voor het verkopen van dit paardenhaar, f 30 boeto. L. te Scherpetiisse. hel te duur verkopen vap klompsokkon. f in boete. R. te Ottd-Vossemecr. te duur verkocht, f250 boete. SPOEDEISENDE R AA DS VER G ADERING, Na opening kumt ter tafel een voorstel van B. en W, lotl aanwij zing van grond, in de naaste toe komst bcstund voor straat of plein waarop dus niet meer gebouwd mag worden, dit vai'band met de uitbreidingsplannen" voor de nieuwe weg vanaf dc brug over de Singel naar de Postweg, riehtlqg Poortvliet on de Grindweg, rich ting Oud-Vosscmecr. Volgens een ter .inzage gelegen concept werd dit met algemcene stemmen goed gekeurd. Besloten werd deed te nemen san een gemeenschappelijke regeling voor de oprichting van een school- arfsendienst voor de eilanden Tho- len. Si. Philipsland. Schouwen en Duiveland. Met algemene stemmen werd tot archivaris der gemeente Tholen be noemd de heer Staaderman. amb tenaar aan dc Prov. Archief Zee land te Middelburg, tegen een ver goeding van ongeveer f 540 per jaar plus reiskosten ii f 3 per keel'. Besloten werd, gezien het meer dere werk in deze gemeente voor de wethoudershun salaris te ver - meerderen tot f300 per jaar. be houdens goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Na een langdurige besloten zit- ting.Averd lot onderwijzer aan de Openbare Lagere School benoemd de heer J. Krug te Zwolle. Tot on derwijzers aan de U.L.O. School werden benoemd de heren A. J. Liefaeri te Maasdam en Slabbe- koorn te Kampen. BIETENCAMPAGNE. Naar vernomen wordt is de Sui kerfabriek te Dinteloord op 23 Sept, j.l. weer gaan draaien. In verband hiermede is men ook op het eiland Tholen begonnen mei het botten van de suikerbieten en deze te vervoeren naar Dinteloord. Verschillende schepen liggen In de havens reeds bieten le. laden Bij zonder veel bieten zijn er echter niet. doch de kwaliteit Is goed te noemen. KERKNIEUWS. Ds. J. Batelaan. Zendingsdirector Gercf. Zendingsbond te Utrecht, voordien predikant bij de Ned. Herv. Kerk, alhier, heeft een be roep ontvangen voor de bultenge- e predikantsplaats bij de Ned. i e. Kerk te Utrechtt. De In da iture Ds. Baielaan beroepen predikant. Ds. A. J. de Jong te Ederveen hoopt Maandag 30 Sept. een bezoek tc brengen aan Tliolen. Ds. A. J. de Jong heeft bedankt voor hgt beroep naar Monpel. ST. ANNALAND 40-JAItlG DIENSTJVBILEim. De heer M. v. d. Linde, alhier, is Woensdag 16 Oc;. a.s. 40 jaar in dienst bij de P.T.T. Dezen dag zal voor den jubilaris ook niet zonder r voorbij gaan. Sinds 16 Jan. 1933 is de heer v. d. Linde bij de P.T.T. te St. Annaland. VEILINGSBERICHTF.N. Bloemkool I A f 41 per 100 stuks. Kroten I f3.60, Stambonen afw. f34—35.50. Eigenheimers 17.08-7.20 Beentjes f 6.64—6.82.. Wittekool 2.80. alles per 100 kg. VERBETERING VEERDIENST. Daar de veerman van St. Philips- land, de heer Lindhout, vermocde- in November een grotere veer boot kan bekomen, is hij voorne mens een vaste dienstregeling le openen van St. Philipsland op SI. Annaland v.v. Dit beteekent dan grote verbetering voor de el- landbewoners. ST. MAARTENSDIJK P. V. DE ZWALUW. Wedvlucht van Mons. Afstand 128 km, 41 duiven in concours. Johs. Kiippel 1-2-4, G. Lindhout 3-6-8-9, A. U v. d. Rhee 5. L. v d. avg 7. Gebr. Andriesse 10. Aankomst eerste duif 9 u. 3(1 m. sec* Laatsle duif 9 u. 46 m. 37 s.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1