45cent Stad en Land Mens of Aap Schaakrubrtek Redactie: M. .1. Quakkelaar. Nw. Kerkstraat 7 Hansweert. Eerst de oplossing van dc- partij- stelling van verleden week. De stand was: WIT: Kcl, Dc3, Tfl, Fe4 en Pf5, pi «2, b3. c4 en hG. ZWART: KgR. Dc7. Tb6 en Td7, Lh5. pi. c5 en gB. Op).: 1. Pf5-e?t Td7xe7. Op Kh7 volgt Dg7 mat. 2. TU-fBt Hg8xf8. Alweer ge dwongen. 3. Dc3-h8t Kf8-f7. 4. Pe4-g5mat. Een volgende partijstelling: WIT: Kg3, pi. d3. M. g2, p4 en h3. ZWART: Kc7. pi. a3. cM, g5 en g«. Gevraagd hoe maakt wit san zet Verscheidene lezers voegen, om )n deze rubriek een paar veel voor komende openingen op te nemen, Hoewel we natuurlijk hieraan gaar ne zouden willen voldoen, zijn er over dc theorie der openingen zo veel boeken, dat we het eigeniijk niet logisch vinden hiervoor onze rubriek te gebruiken. Dr. Euwe heeft in 12 deeltjes de openingen uitvoerig besproken, en we kunnen deze deeltjes dan ook ten zeerste in des lezers belangstelling aanbe velen. Enige belangrijke regels, waar we ons in de opening meestal aan moeten houden, kunnen we echter wel even aanstippen. In de eerste plaats dan dit: speel in het begin alleen die pionnen op, die voor de officieren de weg vrij maken. Wel ke gevolgen het echter in zijn ont wikkeling kan hebben blijkt reeds uit het volgende voorbeeld. 1. e2-e4e7-e5. 2. Pgl-f3. d7-d6. 3. Pbl-c3. a7-a6. 4. Lfl-c-4. Lc8-g4. 8. {12-d3. h7-h6. Wit heeft zich goed ontwikkeld, zwart heeft daarentegen slechts een loper ontwikkeld en twee nuttelo ze pionzelten gedaan (hB en 86). Wit kan dan ook nu al door een combinatie in het voordeel kernen. 6. P(3xe5!Neemt zwart nu het paard, dan neemt wit de loper op g4, en heeft dan dus een pion ge wonnen, Wanneer zwart echter met de loper de witte dame neem", volgt 7. Lc4xf7t Ke8-e7. 8. Pc3-d5 mat. I Dit is het z.g. mat van Légal. Ver der moef men meestal niet ie vroeg de dame in het spel brengen, want dan krijgt de tegenpartij dikwijls 'gelegenheid de dame met lempo- winst te verjagen. Een tweetal voorbeelden hiervan, waarbij zelfs 'ds dame verloren gaat: IJ. d3-d4 Pg8-f6. 2. Pgl-13. e7-e6. 3. Eel-gB c7-c5. 4. e2-e4 Dd8-b6. 5. iPbl-d2 Db6xb2?. 6. Pd2-c4! Db2-h4t 7 c2-e3> Db4xc3'. Op Db5 volgI Pd .6' en Lb5. 8. Lg5-d2 en de dame is verloren. Tweede voorbeeld: 1. e2-e4 e7-e5. 2. Pgl-13 Dd8-f6. ,3 Lfl-c4 Df6-g0. In deze drie zet- iten heeft zwart nu al tegen twee 'erkende schaakregels gezondigd: le !speel de dame niet te vroeg en 2e .speel in de opening niet tweemaal ,me) eenzelfde stuk (de dame is al itwee keer gespeeld). Zwart valt nu pion g2 aan. maar dit is tevens dc 'oorzaak van zijn ondergang. 4. d2-d3 Dg6xg2? 5. Thl-gl Dg2-h3. |6. Lc4xf7* Ke8-e7. Op Ki7: volgt I natuurlijk Pg5f, 7. Fgl-g3 en de I zwarte dame heeft geen vluchtveld 'meer. WIST U Dat de schade in Nederland, ver- 'oorzaakt door ratten, geraamd j•wordt op circa 400 000 gulden per week? Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Qoed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht leclereemGoed. goedkoop vanaf r iedereen. goedkoopwen zuinig licht Iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ledereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen FHMNI5UWS „Pittsburg" met Mariene Dietrich, Randolph Scott en John Wayne. De Film ..Pittsburgh", die deze week in het Grand Theater ver toond wordt is er c-en van goed ge halte, want de regisseur Lewis Sei Ier heelt kans gezien van het ver haal van George Owen en Tom Reed een filmwerk te maken dat er. wat spel, regie en montage be treft. zijn mag. Het is een verhaal van twee mijn werkers dikke vrienden, die bij de redding van een bevriend scheikun digo uit een ingestorte mijngang in contact komt met de charmante Josie Winters. Beiden vcr)5efd, spannen ze zich m, haar iets meer te bieden dan wat ccn mijnwerker kan. Dit lukt hun. doch nu gaat het hen zo goed. dat degene op wie zij verliefd wordt, haar vergeet, en met een dochter van een staalmag naat trouwt. Zijn vriend blijft aan .Tósie ver knocht en huwt haar ook. De oor log breekt uit en de geldwolf, die inmiddels door zijn minderwaardi ge houding, zijn vermogen, zijn vrouw en vrienden verliest, moet weer opnièuw beginnen. Doch hij houdt vol en wint. Als arbeider komt hij terecht bij zijn vriend met wie hij enige tijd tevo ren gebroken heeft. Alles komt weer goed. Na harde en vruchtba re arbeid vinden de vrienden el kaar weer. De karakters worden door de be kende acteurs uiterst plastisch weergegeven. Zij passen volkomen in dit verhaal. VLISSINGEN- In de Luxor-bioscoop draait de ze ïveek de film „Nachtbooi naai Dublin". Een Zweedse geleerde, professor N. E. Hansen zou voor de Engelse regering tijdens de oorlog naar Engeland overgebracht wor den om aldaar door te gaan met zijn proeven op het gebied atoomenergie. Tijdens de overtocht werd hij ontvoerd. Volgens geruch ten zou hij overleden zijn. Het feit dal de Duitsers al eerder gepro beerd hebben hem te ontvoeren, maakt deze veronderstelling nog geloofwaardiger. Maanden later wordt een spion gearresteerd op weg naar Ierland. Hij draagt een io cument bij zich waar uit blijkt dat Dr. Hansen nog leeft en dat hij met zijn wetenschappelijke proeven goed vordert. Hansen moet gevon den worden en iedereen weet wat het betekent als het resultaat zijn proefneming en de atoombom in vijandelijke handen komt. Na tal van spannende momenten ein digt de film met een vanzelfspre kend goede afloop. Alhambra-Th eater- Tot en met Donderdag draait in het Alhambra-Theater de film Spij kers met koppen. In deze alJer dwaaste klucht ziet men George Formby als politieman de strijd aanbinden tegen een sabotageben- de. die het op een nieuw gebouwd schip heeft voorzien. Na een aan tal situaties, waar men zich pijn in de buikspieren bij lacht, komt onze held als politieman bij de vliegende brigade- Hij wordt on schuldig verdacht. Achtervolgd door de politie bindt hij nu filleen de strijd aan tegen de bende en na veie dwaze avonturen slaagt hij er natuurlijk in de bende te ont maskeren. Goes BONLOZE WERKSCHOENEN. Op het Bureau Ned. Volksherstel Wijngaardstraat 41. Goes, zullen Zaterdag 28 September 14.3C uur voor belanghebbenden werkschoe nen zonder bon beschikbaar wor den gesteld. Deze schoenen zijn geheel nieuw, maar toch in zeer goede slaat. De maten zijn 38—42. Middelburg MARKTTERREIN Op alle vier de hoeken van de Markt zijn een 6-tal paaltjes ge plaatst, welke onderling met een dubbele ketting zijn verbonden, waardoor het merklterrein enigs- zinds de indruk maakt van een be sloten plein. Vlissingen VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN Voor de C.K W.O. zal Dr- Polman uit Rotterdam vandaag in de Nieu we Kerk. Wilhelminastraat alhier een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp „Het wondere leven in zee". AANBESTEDING Door oi vanwege de hoofdinge nieur directeur van de Rijkswater staat tn de directie Zeeland te Middelburg zal op Woensdag 16 October as. worden aanbesteed: het herstellen van de onderhoud van de aanleginrichting voor de veerverbinding Vlissingen—Bres- kens in de haven te Vlissingen. met bijkomende werken. Zuid-Beveland ÏERSEKE Gevonden voorwerpen. 1 paar kinderklompjes met kous- BURGERL1JKE STAND Geboren: Johan, z. v. Johan .1. C. Oom en Maatje van Velzen; Jan netje. d. v. Picter Pauwe en Adri ans M. Poleij. Ondertrouwd: Piet er C. de Koe- ijer, 24 i, en Cornelia J. de Koeijcr, 24 j. RECHTSZAKEN TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE Uitspraken zitting Dinsdag 24 Sept. S. J. Gast te Duivendijke, inter nering 1 jaar en 6 maanden, i.e. tot 26 November. Verb, verkl. van f 8000.- en ontzetting rechten. J. Geleijnse te Zonnemaire, intern tot 8 October 1946, met bevel tot in bewaring houding en ontzetting rechten. Ca. N. Vermeirssen te Zicrikzee. internering tot 13 April 1947 en ontzetting rechten. C. J Stoutjesdijk te Zierikzee, internering tot 24 September 1946, verb, verkl. van f 4000.- en ont zetting rechten. C Deïst te Eikerzee, internering tot 24 September, verb, verkl. van i 1000 - en onzclling rechten. G. H- Merle le Zierikzee, inter nering tot 22 October 1946. met be vel tot inbewaringhouding en ont zetting rechten. M v. d. Velde te Dreischor. inter nering tot fi November 194G met be vel tot in bewaringhouding en ont zetting rechten- Pr. Hocke te Zonnemaire, inter nering tot 24 September 1946, verb, verkl. van 120.000.- en ontzetting rechten. W. J. Boogerd le Duivendijke, vtvb. verkl. van f 17.000.- en ont zetting rechten. Noord-Bcveland KAMPERLAND Woensdagavond gaf hel Clir. Mu ziekcorps „Soli Deo Gloria" van Colijnsplaat. ter gelegenheid van het huwelijk van den heer J. van Gilst van Colijnsplaat (lid van het corps) en mej. M. Clement, een serenade ten huize van de bruid. Uit de grote belangstelling van het Kamperlandse publiek bleek, dat men deze ongewone gebeurtenis ten zeerste op prijs stelde. Een, door fakkels verlichtte op tocht door het dorp besloot dit huldeblijk. Schouwen en Duiveland NIEUWERKERK Distrie.lsraad Consumcntcncredict. Tot leden van de Dislrictsraad voor het Consumentencrediet zijn benoemd de heren: C. Steendijk, M. C. Boogert, K. B. bij de Vaate, J. L. v. d. L. Panlus en J. A. van Dienst en Mevr. P. Weslerhof Sjoerdsma. Als voorzitter zal optreden de heer C. Steendijk en als plaatsver vangend voorzitter de heer M. C. Boogert. KORFBAL De beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de 3e klasse van de S.D..KB. tussen D.S.S. II en O.W.K. II (Ouwerkerk), eindig de wederom in een gelijkspel i1, door welk resultaat Ouwerkerk thans kampioen is geworoen door een beter doelgemiddelde. OUWERKERK Op initiatief van den Genees kundigen Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid zal de afdeling van do Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der Tuber culose. Riouwstr. 7, 's Gravenhage, een huis aan huis collecte houden in het kader van de grootse geld inzameling in het gehele land ten behoeve van het grote aantal TBC- lijders, die wij in Nederland heb ben. Hier slaan grote belangen op Offic. Publicaties AMATEURTABAK OOGST 1946. De Producliecommissaris voor de Tuinbouw en de Ooftteelt maakt, in overleg met het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen en de Be drijfsgroep voor de Tabakverwer kende Industrie bekend, dal de in landse tabak van de oogst 1946, al vorens te worden verwerkt, gefer menteerd dient te worden. Daa: PREDIKBEURTEN WESTKAPELLE. Ned. Herv. Gem. 9.30 leesdienst, 2.30 Ds. W. Reus: Gei'. Kerk 9.30 en 2.30 Ds. J. E. Visser; Ger. Gem. 2 maal lees dienst. GOES. Ned. Herv. Gem. 9.30 Ds. Moneau, 5 30 Dr Dankbaar; Ver- v. Vrijz. Godsdienst geen dienst. BAARLAND. Ned. Herv. Gem. 9,30 en 2 u. Ds. Beneder. BIEZELINGE. Ned. Herv. Gem. 9.30 Ds. F. L. v. 't Hooft. 2 u. De heer P. de Zwart; Ger. Kerk 2 maal leesdienst- HEINKENSZAND. Ned- Hervormde Gem10 en 2.30 Ds. Renting.- Ger. Kerk 10 en 2.30 Ds. Booy. YERSEKF.. Ncd. Herv. Kerk II u. Ds. B. Baks. 4 u. de heer N. de Zwart: Gerei. Kerk 9.30 en 2 u. Ds. J. ICarstten te Oldenzaal; Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. v. Stuyvenberg; Vrij Ev. Gem. den lieer Rijkhock van Dordrecht 's avonds 5.30 Bidstond: Leger aes Heils Zaterdagavond 8 u. Straat zang op den Dam, Zondag 10 u. Heilsamenkomst en 6 u. Veilos- singssamenkomst, 1 u. Zondags- 'sH. ARENDSKERKE. Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds. A. W. M. Ode. 2.30 den heer C. D. Otte. 'sH. ABTSKERKE. Ned, Herv. Gem. 2 u. Ds. Odé- KLOETINGK. Ncd. Herv. Gom. 10 u. Ds. Elderenbosch. 2.30 idem. KATTEND1JKE. Ned. Herv. Gem. 9.30 den heer Overgaauw, 2 u. geen dienst. 's H. H. KINDEREN. Ne-i. Herv. Gem. 10 en 2 u. Ds. de Roos. WAARDE. Ncd. He. v. C::.i. 9.30 Ds. G. den Boer. 2 u. den lieer L. Overgaauw; Ger. Gem. 3 maal leesdienst. WILHELM! NA DORP. Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds J. C. v. Dijk 6 u. Ds. G. Nutbey'. WOLPH AARTSDIJK- Ned Her vormde Gemeente. 10 en 2,30 Ds- T. G- A. v. Dijk- OOSTERLAND. Ned. Herv. Gem- 10 en 3 ii. Ds. C. L. v. d. Broek; Ger. Kerk 10 u. leesdienst. 2.30 Ds. Visser; Ger. Gem. 3 mral lecsdiemt-; Oud Ger. Kerk 3 maal leesdienst. THOLEN. Ncd. Herv. Kerk. 10 u. Ds. A. J. van Oost (Bed. H Doop) 3 is. Ds. van Oost (Bed- H. Doop) beide diensten collecte voor het Restauratiefonds; Geref. Kerk 10 uur Icesdic-nst. 5 u. Ds. Vreug- denhil; Chr. Geref. Kerk 10 u. Ds. van Leeuwen, 2.30 leesdienst. 6.30 u. Ds. v. Leeuwen (Eed. TI. Doop): Geref Gem. 10 en 2.30 en 6.30 leesdienst. OUD-VOSSEMEER.' Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 Ds. A. J. de Jong ui( Edcrveen (n.m. Bed. II. Doop) Geref. Kerk. 10 en 2.30 Ds. Vreug derhil. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk 9.30 Ds. van Griettiuïisen, 2 uur leesdienst. (Collecte Ziekenfonds) Geref. Gcm. 3 maal leesdiens'. STA VFNISSE. Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds. S. C- J- Goverts. 6 u. lees dienst; Geref. Gem. 3 maal lees dienst. ST. MAARTFNSDTJK. Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m Ds. de Bres (nm. Bed. H Doon); Oud Geref. Gem. 3 meal leesdienst. REHOBOTH des avonds 7 u. Ds A. Si ran Veldprediker |e Ttoltc-dnm SCHERr,TTNTSSE. Ned. Herv Kerk 10 u. Ds N. Kooreman. 2.30 lees dienst: Geref Gem. v.m. en nm. leesdienst, des avonds Ds. A. Vis- POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk 10 u Ds. Vrocmdcwcd. n.m. le»s- d'enrt: Geref. Kerk 10 en 2.3(1 Ds. Fanning uit Fijn a art: Geref. Gem. v.m. en n m. Ds. A. V!sser des avonds leerd'enst. ST PHTLTPSLANn Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds P. Holst. 2.30 wordt nader bettend gemaakt. Kcrktficncf en 1. Oct. a*>- OTTD-VOSSEMEEP. Chr. Geref. Kerk des avonds 6.30 Ds. van Leeuwen. het spel en het is de dure plicht van hen, die gezond en sterk zijn, de lijders te steunen. Opname in sanatoria brengt enor- e kosten mede. Op de bevolking wordt een beroep gedaan, te zorgen, dat de benodigde geiden bijeen worden gebracht. H.M. de Konin gin schonk de vereniging reeds f 140.000.- Laten wij dit voorbeeld volgen onder hef devies: „De ge zonden voor de zieken, spoedige hulp is dubbele hulp". Het gironummer der N.C.V. is 131. Men gelieve bij overschrij ving te vermelden: V(erpleging) T(uberculose-lijders) zal deze tabak ter fermentatie moe ten worden ingezonden tot uiter lijk 31 Januari 1947 bij fermen- teurs of fabrikanten of bij een door hen aangewezen verzamela; De zendingen moeten tenminste 1 kg. tabak bevatten. De tabak welke ter fermentatie wordt aangeboden, dient behoor- iijk gebundeld, winddroog en vat voldoende kwaliteit te zijn, zulks ter beoordeling van degene, die de tabak in ontvangst neemt of daartoe aangewezen deskundige. In dien de tabak niet aan deze voor waarde voldoet, moet de zending niet in ontvangst worden genomen. De inzamelaars en fabrikanten dienen de ingenomen tabak verge zeld van een geleidekaart ter fer mentatie of verwerking door te zenden De betreffende vakgroepen kunnen hieromtrent inlichting* verschaffen. Voor de namen c adressen der fermcntcurs en faüv kant enzie men „De Tabaksplant" van ed komende week en/of even tuele volgende edities. SIGAREN De sigarenfabrikant zal voor ie dere kilogram ter fermentatie in geleverde winddroge tabak aan den amateur terugleveren tenminsle 125 en ten hoogste 150 sigaren met een gezamenlijk gewicht van 6C0 gram exclusief eventueel te ge bruiken kunstomblad. Dc verpak king en banderollcring kan zijn: Kistjes of doosjes van 100. 50 10 en 5 stuks, ter keuze van den fabri kant, met dien verstande, dat rest- hoeveelheden van 3 stuks worden afgerond op 5 stuks en minder dan 3 stuks vervallen. Op de verpakking van deze sigaren dient vermeld te zijn: ..Amateursigaren". De siga renfabrikant mag aan den amateur ten hoogste in rekening brengen f79.- per 1000 sigaren af fabrikant. In dit bedrag zijn inbegrepen, de fabricagekosten van den sigaren fabrikant, de fermenteringskosten, accijns en opcenten tot ccn bedrag van f22.40 en omzetbelasting. In dien de fabrikant minder dan 690 gram sigaren per kg. ingeleverde winddroge tabak teruglevert, zulks te constateren direct bij ontvangst, dan is hij verplicht san den anvj- teur te vergoeden f 100.- per 500 gram te weinig afgeleverde sigaren. SIGARETTEN De sigarettenfabrikant zal voor iedere kg. ter fermentatie ingele verde winddroge tabak, aan den a- maleur terugleveren tenminste 800 rellen met een gewicht van 1 gram per stuk, verpakt en gebande- rollecrd in doosjes of pakjes van 20 stuks, met dien verstande dat de rest hoeveelheden van 10 stuks of meer worden afgerond naar boven tot 20 stuks en resthoeveelheden minder dan 10 stuks vervallen. Op dc verpakking van deze sigaret ten dient vermeld te zijn: „Ama- leursigaretlen". De sigarettenfa brikant mag aan den amateur ten hoogste in rekening brengen f 10.90 per 1000 sigaretten af fabrikant. In dit bedrag zijn begrepen, de fabricagekosten van den sigaretten- fabrikant, de fermenteringskosten, accijns cn opcenten lot een bedrag van f 7.- en de omzetbelasting. Kosten voor het sauzen mogen af zonderlijk in rekening worden ge bracht- Indien de sigarettenfabri kant minder dan 800 sigaretten per ingeleverde kg. winddroge tabak teruglevert, zulks te constateren direct bij ontvangst, dan is hij ver plicht aan den amateur te vergoeden f 100.- per 800 te weinig afgelever de sigaretten. den fabrikant opleveren. Voor het fermenteren mag ten hoogste in kening worden gebracht f 0.40 per kg. winddroge tabak, af fermen- teur. Indien de fermenlcur minder dan 880 gram gefermenteerde tabak per ingeleverde kg. winddroge ta bak teruglevert, zulks le constate ren direct bij ontvangst, dan is hi; verplicht aan den fabrikant te ver goeden f 100.- per kg, te weinig ge leverde tabak. De fermenteur mag de gefermenteerde tabak niet verwerking aan den fabrikant ver zenden of, zu hij zelf levens fabri kant is, verwerken alvorens daar- toe toestemming is verleend door den Rijkstuinbouwconsulent voor Tabaksaaii»elegenhedcn Ir. L. F. J- M. v. d. Ven. te Didam. INZAMELEN De inzamelaar mag aan den ama teur len hoogste in rekening gren- gen 10.10 per kg. in ontvangst ge nomen amateurtabak. DU bedrag mag worden vermeerderd met de werkelijk betaalde, wettelijk to< laatbare kosten van vracht en n; surantie voor transport van de l« bak van den inzamelaar naar dc fermenteur of fabrikant en van het gerede product van den 1 abrikant via den inzamelaar naar den ama teur. mits deze kosten uit de ad ministratieve bescheiden van den inzamelaar kunnen worden aange toond. Geldigheidsduur Toewijzing Korstlozc Kaas. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor korstlozc kaas aangewezen toewijzing A 106 geldig blijft voor detaillisten tm. 5 October en voor grossiers tm. 19 October. Producenten en daarmede ge- lijkgeslelden kunnen deze toewij zing A 106 voor het laatst in de week van 20 tm. 26 October als gel dige toewijzing tegen ontvangstbe wijs inleveren. De kerver zal voor iedere kilo- •am ter fermentatie ingeleverde winddroge tabak aan den amateur terugleveren 800 gram, verpakt en gebanderolleerd in verpakkingen 500, 250, 100 en 50 gram, dit ter keuze van den kerver, met dien verstande dat resthoeveelheden van 25 gram en meer worden afgerond boven tol 50 gram en rest hoeveelheden van minder dan 25 gram worden verwaarloosd. Op de •pakking van gekorven tabak dient vermeld te zijn: „Amateur- tabak" en een aanduiding van de soort en de klasse van de tabak. De kerffabrikant mag aan den a- mateur ten hoogste in rekening brengen f 3.70 per kg. gekorven ta bak, af fabrikant. In dit bedrag begrepen, de fabricagekosten den kerffabrikant, de fermen teringskosten, accijns en opcenten een bedrag van f 1,68 per kg. de omzetbelasting. Kosten voor sauzen mogen afzonderlijk in rekening worden gebracht. Indien de kerffabrikant minder dan 800 gram gekorven tabak, per ingele- •erde kg. winddroge tabak terug levert, zulks te constateren direct bij ontvangst, dan is hij verplicht aan den amateur te vergoeden f 100 per kilogram, te weinig afgeleverde FERMENTEREN De fermenteur zal voor iedere kilogram ter fermentatie ingele gerde winddroge tabak tenminste 180 gram gefermenteerde tabak aan Finan. Berichten medegedeeld door Incasso-Bank N.V. Goes. Amsterdamse Effectenbeurs. In grote lijnen gezien vertoonde bel Damrak een kieurloos voorko men. In do verschillende hoeken was het zeer stil bij gebrek aan een behoor: oke hoeveelheid orders. Weliswaar deden zich hier en daar koersmuta'ios voor. doch zulks moest uitbuitend aan een techni sche marktpositie worden toege schreven. Van de industriële fondsen no teerden aancl. Aku 130 (127). van Bc-rkei 100 rifil'/i), Philips 300'A (209'A). Ned. Ford 335 (334), Cen- Suiker onveranderd 1C2. eert. Leverbros 270 (263). idem Calvé 151 (150'.':). gew. v. d. Bergh 242 (240), Heineken 237 (237'/t). Holl. Beton 255 (250), Kon. Zout 341 (313), Nerl. Gist 367 (361). Rott. Droogdok 274'/» (277). Wijers 144 (143) en Vredestcin 123!,< (124"«). Aand. Fokker niet ge teerd. Bankaandelen nauwelijks veran derd Amst. Bank 126'A (126). Incas so-Bank 134' i (134). Herslelbanken 101'/' (101 1/16 en Rott. Bankver. en Hoil. Disc. Bank onveranderd 135'/t en HO'/i. Cert. Twentse Bank 141'/i (141'/.). Oiiewaardv-n gedrukt. Kon. Olie 380 (383). claims idem f734 (f740), gew. Dordtse Olie 431 <4331 en prefs, idem 443 (449). Tabakken daarentegen waren gunstig gedisponeerd. Deli Batavia Mü. 146 (140). Deli Mij. 157 (152) cn Senembah l4R'/t (143). Van de suikers waren II.V.A. 2'U punt hoger bij een notering van 2841'.*/', Java Guituur golden 135 B ■(135). NW 136 (135'/») en Vorsten landen 63 (63Vi). Rubbers nauwelijks veranderd be halve voor aand. Amst. Rubber, die bij een koers van 179,'«. 5 pun ten lioger dan gisteren noteerden. Bandar Rubber onveranderd 125, Deli Bat. Rubber 125 L (124'/«) cn Vico 108 '108'/*)- Sumatra Rubber niet genoteerd. Bij de schcepvaartwaarden daal de de koers van Holl. Amerikalijn tof 142 <1411. Daarentegen noteer den Kon Boot 172 (1701. Scheep vaart Unie 14lVi (140) en Stoomv. Nederland 139 (138). Aand. Rott. Llovd golden onveranderd 128*/». Pnkellen waven pt. lager btj een koers van 137*'., Van de mijnliouwwaarden brach ten alleen aand. Billiton II het tot, notering. De daling bedroeg hier 8 punten bij een koers van 352'/». De beleer,ingsmarkt was goed prijshoudend voor de staatslenin gen 4'/« Nederland 1940 onveran derd 101 1/16. 3'/«V» Idem 1941 t.m. 1943 onveranderd 101'/». Voorts was de 3—31/»'/. Nederland 1938 3/16'/. beter bit een noteering van 101'L. Gemeentelcningen: lager voor de 3'/:*/o Amsterdam 1937 bij een notering van 101'/«; 3'/»'/» Rotterdam 1937 onveranderd 101 Tart. Bew. Bel. Nederland onver anderd f 505 GB; Binnenland f 190 B f200 L (f 1.15 B f200 L) en Overzee f 164 B (f 162 B). Snaarcertifieaten onveranderd 101 l/10'l*. Radioprogram ma ZONDAG 29 SEPTEMBER Hilversum I 301,5 m. 8.00 Nws 8.15 Van man tot man. 8.30 Mor genwijding. 9.30 Nws. en waters!. 9.45 Muzik. inl 9.50 Gespr. inl. 10 05 Zingende Torens. 10.30 Hoogmis. 11.45 Uit het land van Breng I 11,55 Pianorecital. 12,15 Po •ie. 13.00 Nieu-vs 12 15 Vlaams con cert 13.45 Vraaggesprek ')0 Viaams concert, verv 13.0(1 Piet >- (lg lof 16.00 Lans Ffancfrïoe ILoO Kerkdienst 1B-30 Ned. Strij Ikr. JD.OO Orgelbespeling 19.1.5 Kent gij uw bijbel? 13.30 Nieuws 19.45 Dag van Vlaanderen 20.15 Non r rechtdoor .70.45 'n Bont j>t met kermiskrijt. 21.45 Avondge bed 22.00 Nieuws 22.15 De Schel de 24.00 Sfluiting. HILVERSUM II 415.5 m. 8.90 Nieuws 8.15 Lezing 8.3(1 Cmm. 3 <'0 Aan dichters band door eiren land 9.15 Ned programma 9.45 Geestelijk loven 10.00 Zonda."'- ha'fuur 10.30 Prof. Kerkdienst 12.00 Boston Promenade-ork": t 12.30 Zondagclub 12.40 Concert Ziillgvcr. 3.0(1 Nieuws 13.15 The Romancers 13.50 De Spoorwegen spvckon 14.00 Gram. 14.05 Boe kenhalfuur 14.30 Geneert 15 00 To neelbcschouwing 15.15 Concert AnvK. Politic 15.45 De Trekvoer'* 16 05 Verv Amst. Pol. 16.30 Sr>:."' flitsen 17.00 Het eisen vers K"0 Gesprokken met luisteraars 17 "9 De avonturen van Oome Kee- '- 1B.00 Nieuws en sportuitslagen 18.15 Benedict Silbevrnnn l»1-'" Sport 19.00 Kl;:ar torwi.il U wach! 20.00 Nieuws 20.15 Jlet derde Jaar getijde 21.00 Hoe liij loog ler.cn jaar man 21.30 Les pars de Po"" 2.00 Cabaret 72.30 The Skvmar'e s 23 00 Nieuws 23.15 Gram, 23.30 Or en cello. Maandag 30 September HILVERSUM I 301.5 m. 7.00 icuws 7.15 Oehlendgym. 7.30 Koor 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws- 8.15 Morgenconcerl. 9,15 Och tendbezoek bij de zieken 9 70 Koor muziek 10.00 Altvioolrecltal 1030 Morgendienst 1100 Arthur Scha.- bel 11.15 Van oude cn nieuwe srhrij .-.-s 11.35 Jo Vineent 1145 Fnm- bei'. 12.00 Postillons 12.20 Orgel 13.00 Nieuws 13.15 All round sex tet 14.00 Voor jonge moeders 14 20 Flultrecltal 15.00 Guadagnini-trio 16.00 Bijbellezing 16.45 Orgelmu le 17.15 Marinierskonel 17.45 Rijk _n Overzee 18.00 Marinierskapel 18.80 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws 19 15 Gram. 19.30 Sportpraatie 19 45 Voor de landbouw 20.00 .08 Gram. 20.15 Kerkronceri 21 10 ft. van den Hurk 22.00 Nieuws .15 Het actueel geluid 22.30 Gram 22.45 Avondoverdenking 23.00 7..-mg tol 23.30 Boedapesler Strijk kwartet. HILVERSUM II 7,00 Nieuws. 7,15 Ochtcndgym- 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 15 Morgenwijding 9 30 Waterst. en po litieber. 9.50 Arbeidsvitaminen 10.30 Korte gesprekken 10.35 Piano 11.00 Op de uitkijk 11.15 Ensemb'e Jetty Cantor 12.00 Concert 12 35 Lyra-Trio 13.00 Nieuws 13 15 Ma- lando 14.00 Kwintetspelers 14.45 Hou vol 15.00 Bonbonnière 16.30 Concert 17.00 Lezing 17.30 Orkest concert 18.00 Nieuws 1815 The Sky isters 13.45 Gram. 19.05 Orgel concert 20.00 Nieuws 20.05 Radtos- coop 22.00 Gram. 22.15 Kamermu ziek 22 45 Causerie 23.00 Nieuws 23.15 Gram. 23 45 Moonlight Sere nade. I.K-O.R.-UITZENDINGEN Zondag 29 September 1916- HILVERSUM I- 17,00—18,30 u. Prol. Kerkdienst uit de Ned- Herv. Kerk te Kerkrade-Chèvremnnl Voorganger Ds- H. van Vliet, Ned. Herv Predikant. Organist: Andries Arends. Mede werking verleent de Chr- Gert) Zangvereniging ..Looft den Heer" l.v. M- Folkerts- HILVERSUM II 10,30—12.00 u. Prot- Kerkdienst uit de Ned- Herv. Kerk te Rijswijk. Voorganger: Ds. P. Brakman, Ncd. Herv- Predikant te Rijswijk. Veilingberichten Veiling van Woensdag 25 Sept. 1916 Druiven 125-138 per 1C0 kg. id. C 1-50 p 100 kg. Bramen 48-87 p. 100 kg. Groene Noten 110-116 p. 100 kg. Meloenen 38-71 p. 100 stuks. Groenten: Bloemkool IA 36-53 p. 100 st. id. I 14-32 p. 100 st. id. II 7.50-19 p. 100 st. td. Ill 2-7 p. 100 st. Komkommers 0.50-1 p. 100 sL Kropsla I 6.50-7 p. 100 st. id. II 1- 3 p. 100 st. Stoksnijbonen 44-45 p. 100 kg. Pronkbonen 37-39 p. 100 kg. Dubb Princessebonen36-58 p. 1C0 kg. Stamsnijbonen 28-29 p. 100 kg. Witte kool 2.80-4.50 p. 100 kg. Ro de kool 4.20- 15 p. 100 kg. Savoije kool 9.50-19 p. 100 kg. Augurken 25 -111 p. 10(1 kg. Andijvie 12-16 p. 100 kg. Tomaten 10-34 p. 100 leg. Ulcn 8.50 p. 100 kg. Prei 16-19 p. 100 kg. Koolrapen 7-8.50 p. 100 kg. Spinazie 4 p. 100 kg. Radijs f 3 p. 100 bos. Wortelen 26 p. 100 bos. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 62 „Goed dan," alemde haar moe der loc. „Maar denk erom, wind je niet op ze wendde zfch tot den bediende: „Laat den dokter binnen." zcide ze. Het volgende ogenblik trad Dr. Clodomir binnen en maakte een stijve buiging- Excuseer mij dat ik zo ongele gen kom." zeide hij. „Mijn bood schap betreft Roland Masterly. Hij zweeg en keek van de een naar de onder. ,.)k heb een gesprek over het zelfde onderwerp gehad met pro fessor Fringue," zei Violet. „Dus. u begrijpt, ik weet er al iets van."' Dr- Clodornlr boog het hoofd. „Wat ik heb te zeggen betreft den hecrMasterly en nog iemand," ffülslerde hij. Jk weet bet", zei het meisje vlug „Sedert mijn gesprek met den professor heb ik meer verno men, bijvoorbeeld weel jk alles omtrent een zekere operatie", voeg de ze er veelbeteekenend bij Ir. Clodomir schrok En Violet zei rustng: .Professor Frinque zou iels ophelderen aan mijnheer Mas- terley. Heeft hij dat gedaan?" „Ja", antwoordde haar bezoeker, zich herstellend van de schok. ..De professor heeft hem gesproken en denkt da hij hem weer kan gene- „Wat?" Violet staarde hem met open mond aan en ging overeind zitten. „Hij hoopt het te kunnen doen. Maar daartoe moeten we toe stemming hebben van den heer Savill en als u daarvoor zoudt kun nen zorgen zou het ons veel tijd en moeite besparen." „Ik zal alles doen wat noodig is. Waarvoor moet u permissie heb ben" „Permissie om den heer Mas terley uit het krankzinnigenge sticht te krijgen, waarin hij nu op gesloten zilt. De de andere persoon is in professor Fringue's instituut. We willen „Hen bij elkaar brengen?" vroeg Vioüet bevend. Mevrouw Savill luisterde met open mond. vol verbazing. „Moeder"', zeide Violet, zich tot baar wendend, wilt u Dr. Clodonir naar vader brengen en wilt u va der voor mij vragen of hij in alles wil toestemmen, wat de dokter hem vragen zal? Begrijpt u het moedc-r Deze heer zegt dat Ro land nog genezen kan!" De bankier had orders gegeven, dat men hem onder geen voorwaar de mocht storen en hij fronste het voorhoofd bij het zien van zijn vrouw en de vreemdeiing. „Mag ik u Dr. Clodomis voorstel len." zeide mevrouw Savill. ..Hij heeft u iets heel belangrijks mede te deelep." „Al is de zaak nog zoo gewich tig, ik ben niet in de stemming om er mijn aandacht aan te schen 1>«*" antwoordde Savill hondsch. iemand in nmeite en zorgen zit zooals wij, dokter, aOs men in de war is door een afschuwelijk drama is het niet de geschikte tijd om hem lastig te vallen". Dr. Clo domir zag hem kalm aan, ..Wat ik <c zeggen heb kan niet wachten". Ik ben gekomen om een gevaar af te wenden of liever om een groote ramp te voorkomen." „Violet wil heel graag dat je even luistert." pleitte mevrouw Savill] „Goed," zeide Savill. „Maar maakt hot zoo kort als u kunt!" Clodomir knikte. „Op verzoek van uw dochter." legde hij uit. „heeft professor Fringue, wiens naam u zeker bekend is „Heeft professor Fringue. zich geïnteresseerd voor het geval van mijnheer Roland Masterlcy. „Zoo? Mijn dochter heeft het mil nooit verteld. Waar heeft ze den professor ontmoet'" „Hier," antwoordde mevrouw Savill. ..Toen Violet voor de eerste maal ziek werd heeft de dokier hem laten roepen, herinner ik mij „Eigenaardig dat een mensch nooit weet wat er in zijn eigen huis omgaat," merkte Savill sar castisch op. „En dus heeft mijn dochter hem het geval verteld?" „Ja. en het wekte zijn belang stelling. Hij heeft den heer Master ley onderzocht en verklaart dat hij hem kan genezen, als de zaak hem onmiddelijk in handen gege ven wordt. „Hem gqnezen! Hoe bedoelt u7 Hij moet stapelgek zijn." „Zijn geval is niet hopeloos," antwoordde Dr. CSodomir. „Het is iets bijzonders. Professor Frin gue is er bijna zeker van dat de geestelijke afwijking dopr operatie geheel verdwijnen zal." „Door operatie?" „Ja, en nu kom ik tot het doel van mijn bezoek. We wilden, dat u ons machtigde om den heer Mas terley uit het gesticht te halen waarin hij is opgesloten en hem naar het instituut van den profes sor te brengen te Hampstead. Wilt u daartoe de vereischle papieren teekenen?" „Een oogenblik. mijnheer!" riep de bankier uit, het ongeduld van zijn bezoeker bedwingende. „Hel is een ernstige kwestie. Ik kan maar niet zoo mijn oestemming ge Dr. Clodomir haalde zijn horloge voor den dag. „Het is een kwestie van uren. zelfs minuten." zeide hij „Het is uw macht dezen jongenman te red den of hem de mogelijkheid tot herstel te onthouden." „Ik herhaal, dat 'k niet oogen- blikkelijk kan besluiten." ..Man," smeekte zijn vrouw min zaan. „geef toch toestemming, yio let wil het zoo graag". „Weet zij het dan?" vroeg Sa- vil toegevender. „Zij weet alles." antwoordde Dr. Clodomir. „En zij is van meening dat de operatie moet plaats vin den. trots alle risico" „Slaat u voor het leven van den pat/.i in?" „Wie kan voor iemands leven instaan? In ieder geval z.ou hU veel beter dood kunnen zijn dan levend in zijn huidigen toestand. ..Misschien" mompelde Savill of schoon hij de werkelijke bedoeling van den ander niet vatte. „U zegt echter dat er nog een mogelijkheid is dat hij volkomen herstelt?" „Ongetwijfeld." antwoordde de dokter met overtuiging. „In dat geval." besloot Savill. ondanks zichzelf onder den Indruk „zie Ik niet in dat ik het recht heb hem mijn toestemming te wei geren. „Geef mij de papieren, dok ter Ik zal ze teekenen" HET WONDER Twee uur later stormde Dr. Clo domir die voor 't eerst van zijn leven dol van opwinding was, de studeerkamer van den professor binnen. Om den tijd te korten, sprak Dr Fringue met den aap-mcnsch Bei den wachtten met ongeduld op de aankomst van Rolands physicke helft. De professor overstelpte zijn met gezel met vragen over zijn gewaar wordingen en physiologische bij zonderheden maar de antwoorden die hij kreeg, waren onvoldoende want Roiand was te verf in ge peins verdiept om samenhangende gedachten te uiten. Ze schrokken beiden op hij Clo domir's onstuimig binnenstormen „Kom! Vlug!" schreeuwde hij hen toe. „Er is iets vrecselijks ge- „Wat dan?" „Hij is stervende!" De onderkaak van den gorilla be gon te trillen. ..Stervende?" bracht de profes sor met moeite uit? ..Bedoel je. dot HIJ stervende is"' (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3