mm Stad en Land Mens of Aap Oprichtingsvergadering Indrukken van de Najaarsbeurs Jn een radiovraaggesprek heeft Mr. J. Milius. directeur van de Nederlandse Jaarbeurs. gister avond zijn indrukken medegedeeld over de Na jaarsbeu rs, welke Don derdag gesloten is. Had de Vóor- jaarsbeurs vooral het karakter van een orientatie-beurs, deze maal is hei meer tot zaken doen gekomen. Dit is ook in het bezoek tot uiting gekomen, dat een meer zakelijk karakter droeg dan in het voorjaar. Hel ïtanial deelnemers is nog ge stegen. ongeveer 300 aanvragen moesten worden afgewezen, on- ondanks de uitbreiding van het terrein. De heer Milïus schatte het aantal bezoekers op 200.000 perso nen. De beurs gaf blijk van de ver hoogde economische activiteit in ons land en in vele gevallen ook van een verhoging van de kwali teit. Belangrijke orders werden ge plaatst. Mr. Milius schatte de ex positie-orders op enkele milliocnen Eiildens. De belangstelling van de buiten landse inkopers ging onder meer uil naar de afdelingen machine- Expositie van Groningse warmbloedpaarden Db aristocraten onder de paar den van hei Groningse ras komen in congses bijeen hadden we bijna gezegdzullen op 25 en 28 Septêmbc-r a.s. te Veendnm worden tentoongesteld. De bedoe ling is een beeld te geven van de huidige stand onzer fokkerij, meer Jn het bijzonder van het allerwege zo gewaardeerde, massieve, krach tige en tegelijk zo beweeglijke Gro ningse type warmbloedpaard, dat op Friese stam geënt in de loop der jaren een geheel eigen karak ter kreeg en de waardering dankt aan zijn bruikbaarheid als land- bouwpaard en tuinpaard tevens de drie Noordelijke provincies heb ben de fokkers van dit type elkaar gevonden. Na 1896 fokte Groningen het meest consequent in de n' we richting en daar heeft ln de laatste 20 jaar een grote vooruitgang bereikt. In 1942 kw men weer bijeen en de ruim 8500 fokkers verenigden zich in wat het Noord Nederlands warmbloed paardenstamboek heet, dit regi streert jaarlijks bijna 4000 veulens. Uitgenodigd werden vertegen woordigers van een tiental landen (Engeland, Amerika, Canada, Frank rijk, België, Luxemburg, Zwitser land, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Denemarken). Ook de diploma tieke vertegenwoordigers dezer landen worden geïnviteerd. Een beeld van de vooroorlogse port krijgt men uit de volgende cijfers van 1940. Toen werden gevoerd 100 dekhengsten, 1928 ries boven 774 beneden 3 jaar. De Veendamse show de eerste n.w.p.-show sedert 1942 richt zJch echter ook op de binnenlandse belangstelling. De getroffen gebie den, vo.oral de Betuwe, voi een terrein waar het Groningse stamboekpaard waardevolle dien sten kan bewijzen op de zich her stellende boerenbedrijven. Minister S. L. Mansholt is ere voorzitter van deze expositie (Ingezonden mededeling) Eisch geen twee pakjesvj als ge et aan één genoeg hebt. K Mai/ana fabrikaat Doryoa is li nog maai beperkt beschikbaar g en de vraag is 200 groot. Ontslag verleend Bij beschikking van den Min. in Openbare Werken en Weder opbouw is ontslag uit hun functie vejleend aan: G. van Dijk. te Kerkwerve, Ie Machinist van het waterschap Schouwen, met ingang van 7 Mei 1945 en P. Warren, te Borssele, waterbouwkundig ambtenaar bij valerlceuring van de calamiteu polder- Borssele. met ingang 1 September 1945. Bij beschikking van de Min. van Sociale Zaken is onlangs uit hun functie verleend aan: W. L. Eliek ambtenaar bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Middel burg. G. ïl. Grool. ambtenaar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. bouw, textiel en speelgoederen. Het grootste gedeelte van de deelnemers was doordrongen van het grote belang van de export. Het ligt in dé bedoeling van het Jaavbeursbestuur de speciale ex positie-dagen ook bij de volgende Jaarbeurs te handhaven. De heer Milius toonde zich zeer voldaan aan de agrarische beurs- De boeren en tuinders hebben-hier de gelegenheid gehad de nieuwste snufjes op hun gebied te zien. Be sloten is de agrarische beurs op de Najaarsbeurs te handhaven en- niet. zooals overwogen werd. naar de Voorjaarsbeurs over te bren gen. Ten aanzien van toekomst plannen zeide de heer Milius. dat alle krachten in het werk gesteld zullen worden de expositieruimte te vergroten, ten einde de steeds toenemende vloed van deelnemers huisvesting te kunnen bieden. Snr. hoopte hierbij alle medewerking van do regering te verkrijgen. Voorwaardelijk buiten vervolging gesteld De Officieren-Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te "s Hertogen bosch voor Zeeland hebben de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Met de voorwaarden onder toe- zichtslelling van de S.P.T.D. en ontzetting rechten: Adriana J. Joe le, Zierikzee; Anna K. Broeckman, C. Klaassen, beiden Sas van Gent: Maria R. Herman, Zuiddorpe; wed. Adriana Roose, geb. Francooy, Tcuntje de Fouw, geb. Huisman; Maria Joosse geb. v. Hilst, allen Middelburg; A. Wisse, Goes. Onder toezicbtstelling, verplich ting, tot arbeiden en ontzetting rechten: J. Bom, Nieuwerkerk; L. A. Stoffels en Trientje Bos, Ter- neuzen; Maria C. Velthoven, Yer- seke; J. H. Driessen, T. W. H. van Putten, C. Barendrecht, Maartje de Bukvicl, W. P. de Bukviel, allen Middelburg; L. Fieret, Adriana C. Lagendijk, A. P. Merelaar', allen Oostbuvg; C. Sleijaart, Schoondij- ke; J. de Kok, Goes; K. Bentschap, St. Maartensdijk; Catharina Kra mer. Vlissingen, Maria C. v. d. Heijden, Hulst. Oiider toezicbtsteling, verplich ting tot arbeiden en het achter ieder genoemde bedrag betalen en ontzetting rechten: J. Dijkeman, "St. Annaland f 1000; Maria M. van Dorsselaar, St. Jan steen f 100; J. Adriaanse, Vlissin gen f 1000; C. P. Butler, Terneuzen f 10.000; Emile J. Cauwels, Oost- burg f 1500; C. Lïndenberg, Yerse- ke f 8000; M. Nolet, Yerselce f4000; J. Nolet, Yerseke t 2000; J. Deij. Oostburg f 1500; A. G. J. de Jonge, Axel f 7500; L. J. Brand, Hulst X 250. Onder toezich'-'elling, betalen het achter hun ni.am genoemde bc drag en ontzetting rechten: Susanna M. Snijders geb. Adriaan- sen, Zaamslag f 500; Bastiana C. Contant, Souburg f 250; Cornelis Contant. Souburg f 75; Tanneke C. Contant, Souburg f 100; A. Dek, Kruiningen f 6000; Jacomina Hame link, geb. den Doelder, Terneuzen f 600; J. Ketting, geb. Bartha, VIi singen I 2500. Onder toe/.ichtstclling, verplich ting lot arbeiden en om lot I Sept. 1947 voortdurend verblijf houden in het Jeugdhuis Mansvveer! en Goes Medaille i zilver In onze lijst van uitgereikte onder scheidingen ontbrak nog: L. H. v. Kalmthout, chef-reiziger bij de Fa. Jos. Witham en Co., Schip perswegeling, Goes. Opening vakschool kappers Gisteren vond in het Beursgebouw de opening plaats van de vak school voor kappers welke onder auspiciën, van de stichting voor kappers-vakbedrijven gehouden wordt. Door den heer Arts uit. Den Haag, die als leraar de lei ding heeft, werd een openings woord gesproken. In 2ijn speech kenschetste den heer Arts de bedoe ling der school, welke als eerste in Zeeland een mijlpaal genoemd kan worden op de goede weg naar beter vakonderwijs. Spreker be treurde het, dat er nog niet vol doende materiaal aanwezig was om direct aan de slag te kunnen gaan. HIJ sprak echter het vaste vertrou Dn uit, dat ook deze moeilijkheid erwonnen zal worden. De duur :r cursus is 6 jaar. Na 4 jaar kan men een gezellen diploma ha len, terwijl de overige 2 jaar die nen tot het bereiken van het mees tersehap. Middelburg Stormschade Door de hevige storm is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het van de aula van de Algemene Begraafplaats, alhier afgerukt. Beroep J. H. Hanneman, voorganger de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg heeft beroep ontvangen naar Rotter Het Schicdnmse Muziekcorps van het Leger des Heils, onder leiding Lt.-Kol. M. Huyg, zal op Za terdag 28 dezer, met medewerking een mannenkoor een uitvoe ring geven Jn de -Oostkerk te Mid delburg. ontzetting rechten: P. Kloet, Zierikzee; J. L. Zïmmer- geb. v. Hoeve, Middelburg; Janne A. Dijkema, Goes; J. van Koeveringe, Borssele; U. L. A. Aal bregtse, Goes; Th. v. tl. Hemel, Oostburg. 1-Iet achter hun naam genoemde bedrag betalen: E. Boom, Breskens "(10; A. B. Henneman, Oostburg f 1000. Voorts zijn onvoorwaardelijk builenvervolging gesteld: L. M. de Graaf, 's Heer Arencls- kerke; Cornelia P. A. Daane, Mid delburg: J. Vlassenrood en Mathil da M. Vermeulen, geb. de Vos, St. Jansleen; J. Melis, Wissekerke; E. Poppc, Graauw; A. L. de Pauw, Sas van Gent: Seüna de Schaep- meestcr, Aardenburg; L. A. F. v. Dijke, Koewacht; J. J. Kweklte- boom, Kats: F. Soetemeijer, Vlis singen; E. Neve, Hontenisse; Fran- cina J. Notebaert, Breskens; W Louisse, Kloelinge, allen dat de ge rezen verdenkingen niet ongegrond zijn, doch dat tie schuld van be trokkenen zo is, dat oplegging van straf ol maatregel niet gerechtvaar digd is, te achten. A. Gcvaert en Theresia Kort hout, beiden Sluis; J. P. Hanegraaf Middelburg en J. H. Cysouw, Gent omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. Mej. L. G. Klinderhond. ambte- .nares bij het Gemeentelijk Ar beidsbureau Middelburg, te rekenen van 5 Sept. 1944: C. Dekker, ambtenaar bij het Ge wcestclijk Arbeidsbureau Middel burg; te rekenen van 1 Nov. 3944: A. Kambier. ambtenaar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Middel burg; te rekenen van 1 Juni 1945: A. M. Heijt, assistent bijkantoor Zierikzee van het Gewestelijk Ar beidsbureau Middelburg. OVERGEBRACHT. Vrijdag 20 Sept. heeft de P.R.A. te Middelburg vanuit de Bijzonde re Strafgevangenis te 's Hertogen- bos;.'-, overgebracht naar het Huis ven Beharing te Middelburg den beriieblen Duitschen ex-Fachbera- ter Mittelstenschcidt. Enige tijd vertoefde hij in Engeland in een krijgsgevangenkamp. ZITTINGEN VERBINDINGS AMBTENAAR MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De eerstvolgende zittingen in Zeeland van den heer J. L. Wijs, verbindingsambtenaar van het Mo- nis:erie van Economise Zaken zul len worden gehouden op de Ka mers van Koophandel: te Middelburg op Donderdag 26 Sept. a.s. van 14 tot 16 uur; te Terneuzen op Vrijdag 27 Sept. a.s. van 9 tot 10.30 uur. Met bovengenoemde verbindings ambtenaar kunnen fabrikanten en groothandelaren al hun zaken- moeilijkheden bespreken. Midden stands aangelegenheden (ambacht inbegrepen) worden echter uitslui tend door de Kamer van Koophan del behandeld. Tholen EINDSTAND DAMCOMPET1T1E. De eindstand van de competitie der Toolse Damclub over het sei- 3en 1945-1946 is als volgt: Afd. A gsp. gw. rm. vl. nt. A. M. Geluk 14 12 1 1 25 I. de Heer 14 8 2 4 18 C. J. de Korte 14 8 1 5 17 M. C. Meerman 14 7 1 6 15 an ESsacker 14 7 1 6 15 J. Punt 14 6 1 7 13 C. Soomers 14 2 1 31 5 D. do Vos 1'! 2 - 32 4 Aan de heren Geluk en de Heer werd een medaille uitgereikt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan M. z. van A. W. de Jongevan Dolleman: Simina A. d. van W. Cornelissede Korte; Jan W. van M. Aarnoudse-Baaij; Esther A. d- von M. L- Lindhout— Zachariasse. Huwelijken: J. v. Elsacker 33 j. Wemeldinge en A. J. Dijkslag 31 j. Tholen. Overleden: W. P. Ba! 77 j. d. van G. Bal—Stols; Neeltje Polter 77 j. echtg. van M. Geuze. OUD VOSSEMEER POLITIENIEUWS. Wegens het rijden zonder licht werden twee personen bekeurd. (Ingezonden mededeling.) Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. -oedkoop en zuinig chl i Goed. g< Voor iedereen? zuinig licht voor iedereen. Go! goedkoop en zuinig licht voot iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht" voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen SCHERPENJSSE GESLAAGD. j de Ned. Vereniging van Leer- voor Practijkexamcn slaagde de heer M. Dijke, alhier, voor het diploma Enkel Boekhouden. Zuid-Beveland KRABBENDIJKE Gladde weg eist slachtoffers Gisteren heeft ter hoogte van Krabbendij ke, waar de weg een bocht maakt, een ernstige botsing plaats gehad. Een luxe Fordwagen, komende uit de richting Bergen op Zoom slipte ten gevolge gladde weg en reed in volle vaart tegen een luxe wagen van den heer* G. uit Kapelle. De gevolgen waren ontzettend- Met een luide klap vlogen de wagens op elkaar De uit de richting B. o. Z. komen de auto werd geheel naar achteren geslagen en het spatbord volko men vernietigd. De bestuurder werd zwaar verwond en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis B. o. Z. vervoerd worden. ■agen van de heer G. uit Kapelle welke bestuurd werd door diens chauffeur, werd eveneens beschadigd. De bestuurder liep hoegenaamd geen letsel op. Het een feit, dat de weg ter plaatse van het ongeluk zeer slecht ligt, ge heel verkeerd. De buitenzijde helt n.l. naar beneden. Het wordt tijd, dat hieraan aandacht wordt schonken. YERSEKE Schade Ook in Yerseke heeft de storm veel schade aangericht. Van de gasfabriek woei de nieu we schoorsteen van de 6-retorts- oven af. Aan het dak van het ge meentehuis werd eveneens ra aangericht door het omwaaien een schoorsteen. Aan fruitbomen werd veel schade aangericht, wat voor de fruittelers een grote strop is. Veel bomen sneuvelden en tien tallen dakpannen woeien van de HANSWEERT AMAZONE. Zaterdag arriveerde alhier zeemotorschip Amazone op weg Rotterdam naar Antwerpen. Op het kanaal door Zuid-Beveland liep bovengenoemd schip echter machincschade op en moest derhal met sleepboot-assistentie naar Dordrecht gebracht worden. OVERGEBRACHT. Ons artikel van enigen tijd ge leden over de grote voorraad in beslag genomen goederen weSke lagen opgeslagen in het kantoor der douanen te Hansweert, heeft blijkbaar het beoogde succes ge had, daar deze goederen Zater- dagmoigen zijn weggehaald en uit onze provincie naar Tilburg zijn overgebracht. Het mag anders wel veer toevallig genoemd worden, dat thans piotseling deze goederen weg gehaald worden, terwijl ze reeds maandenlang hier lagen. WAARDE Een Strop Twee koeien van den heer A. Schrïer, die losgebroken waren zich op een naburig klaverveld te goed deden aan de malse klaver kregen teveel van het goede en moes ten. nadat de hulp van een veearts was ingeroepen, afgemaakt worden. Voor dhr. Schrier een strop. Walcheren VEERE THUISKOMST. Donderdagavond 19 Sept. j.L bracht Veere's Genoegen haar be stuurslid de heer M. J. Roeting na zijn thuiskomst uit het Zickenhv/is tc Middelburg, ten serenade. We vereniging gaf hiermede uitdruk king van de waardering die zij Jen ook alle Veerenaren voor den hfer Roeting heeft. STICHTING VEERE. De Stichting Veere. die zoals eer der gemeld, ten doel heeft er toe bij te dragen tot het herstel en ver hoging vak haar eigen Stadsschool! belegde een dezer dagen een be stuursvergadering onder voorzitter schap van dén burgemeester 1. F, Beer Poortugapl. De heer G. Mackeson een Nederlander die momenteel in Engeland woont •as mede ter vergadering aanwe- ig. De Stichting Veere beschikt thags over een bedrag grotendeels door giften, verlotingen van kunst voorwerpen en schilderijtcntoon- stelling bijeengebracht van f 6329.85 Dit is nog lang niet voldoende, ge- de grootse plannen van de stichting. Een Nederlander, die on bekend wenst te blijven schonk een gift ad f 5000 gesplitst in f 3500 voor de Stichting Veere f 1500 voor het Carillonfonds. Een mooi bedrag. Terwijl een andere onbekende een toezegging van een gift heeft ge daan. t.w. 5 jaren achtereen, ieder jaar f 100Ó plus een-gift ineens van i 1000 voor het Carillonfonds. Als administrateur werd bij acclama tie benoemd de heer E. Smit. Bin nenkort hoopt de stichting weder- een verloting te houden, waar Tee heel mooie prijzen mee te behalen zijn en wel een driekleu rendruk van den Veersen KunsteT naar Flip ten Klooster-en een hout snede van zijn oveijeden vader. Beide stukken zijn belangeloos door den heer ten Klooster bo*£'kbaar gesteld. Wij komen in een ander artikel nog nader op de Stichting Veere terug. Zeeuwsi i Vlaanderen Geslaagd Voor het diploma Landmachinist, motorbedrijf en stoombedrijf slaag de de heer W. van den Ouderaa te Hulst, leerling van de machinisten school te Middelburg. I.. 9.00 Grar zoek jonge zieken, 9.30 Gram.. Morgendienst, 11.00 Goncert, 11.45 Fam.-bcrichicn, 12.00 The Travellers, 13.00 NWS., 13.15 All Round Sex'.et, 14.00 Pianorecital, 14.30 Winter bloel ende begonia's. 14.50 Gram!, 15.00 Ka mermuziek, 15.40 Zang en piano, 16.00 Gram., 16.15 Kngpenkoor, 16.45 Voor jongens en meisjes, 17.30 Ned. Volks herstel. 17.35 Concert, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nws.. 19.25 „VOOrtva- 19.35 Phllhai-m. Orkest. 2100 Nws., 20.05 "Wecrovetzicht, 20.08 Or gelconcert. 21.10 „Als remmen weige- 21.30 Kon Utr. Mannenzangvor., 22.00 Nws., 22.15 Van Oost tot West, 22.30 Piano, 22.45 Avondovei'denklng, Zangrecital, 23.20 Avondconcert. GROEDE Paardensport Door de Rijgrijdersvereniging „In Galop" alhier wordt op Zaterdag 5 October a.s. een groot panrclen- concours georganiseerd voor ver schillende nummers: Lnndbouw- paarden, springcoitrsen, dragcour- Offic. Publicaties VEILINGSVER. ZUID-BEVELAND Veiling van Vrijdag 20 Sept. 1946 Druiven f 74-135, Bramen f 75-137, Groene Noten f 126-135, per 100 kg. Perziken f 7-13, Meloenen f 53-83 per 100 stuks. Groenten: Bloemkool I A f 3Ö-G4, idem I f 20-47, idem II f 9-20. idem III 11-10, Komkommers f 0.50-4. Kropsla I f 5.50-6.50, idem II f 2-2.50 aflles per 100 stuks. Stoksnijbonen 125-54, Stokprinces- sebonen f 52-69, Pronkbonen f 9.50- 39, dubb. Princessebonen 139-57, Stamsnijbonen f 15-21, Witte kool 12.80-3.50, Rode kooi 14.20-11. Sa- voïje kool f 13-19, Augurken £66- 105, Kroten f3.50, Andijvie f 7.50-9, Tomaten f 10-42, Uien f G-8, Prei f 16. per 100 kg. Selederij 1 9. Rapen 112, Radijs f 3- 3.50 per 100 bos. DRINK- EN VOEDEREMMERS. Het hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel, afd. Zeeland, Grote Markt 28 te Goes, maakt bekend, een toewijzing ontvangen te hebben voor een beperkt aantal gegalva niseerde drink- en voederemmers, ten behoeve van de melkveehou ders, De veehouders, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, moeten dit schriftelijk aanvragen bij bovengenoemd adres met gave van het aantal melkvee kalveren. CONSUMPT1EMELK VERHOOGD. Het hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel, afd. Zeeland. Grote Markt 28 te Goes deelt aan melkveehouders in Zeeland en op Gogree en Overflakec mede. dat de grondprijs voor de. consumptie- melk met ingang van 4 Augustus 1946 met 10.50 per 100 1. verhoogd S'De prijs, die de melkslijters dus aan de melkveehouders met in gang van genoemden datum moe ten betalen is 17 cent per liter, franco huisslijter. Radioprogramma WOENSDAG 25 SEPTEMBER dag, 8.00 Nws. 9.15 HILVERSUM IT, 7.00 I> 8.15 Gram., 8.5o Voor de huis- w, 9.00 Gram., 9.30 Waterst. en Poliiieber., 9.50 Gram., 10.00 Morgen-, wijding, 10.20 Voor de vrouw, 10 35 Sopraan en plano, 11.00 Vrolijke i., 11.45 Voordracht. 12.00 Ensem ble George Frank. 12.30 Kalender, 12.35 Gram.. 13.00 Nws., 13.15 Om en 14.00 Voor de huisvrouw, 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de Jeugd, 15.45 Van de hak op de tak, 16.15 Voor jeugd. 17.15 Het rijk over zee, 18.00 Nws., 18.15 Metropole orkest. 19 00 Plannen v. d. socialicatlc van de ge- neesfc. verzorg. Sn Éhg., I9.IS Uitzend. Stichting Toezicht Pol. Delin quenten. 19.30 ..Ned. In Nat. ver band", 20.00 Nws., 20.05 Dingen v. d. dag. 20.15 Opera-program., 21.15 Crnin quebille. 22.15 „The Ramblers", 22.45 Geestelijk leven, 23.00 Nws., 23.15 Gram. MEDEDELINGEN VAN DE STICHTING VOOR DE LAND BOUW IN ZEELAND. De Sociale commissie van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland deelt mede. dat het college Rijksbemiddelaars gezien het verzoek van de Sociale commissie de Stichting voor den Land bouw in Zeeland te Goes, d.d. 8 September 1946, strekkende tot het verkrijgen van toestemming om de Collectieve Arbeidsovereenkomst den akker- en weidebouw en de veehouderij voor de provincie Zeeland, goedgekeurd bij beschik king van het College van Rijks- bemiddelaars d.d. 9 September 19-16 ïeens van toepassing te verkla- voor de tuinbouw-, fruitteelt- boomkwekerijbedrijvcn; over wegende, dat hiertegen bij het col lege van Rijksbemiddelanrs geen bezwaren bestaan; gelet op art. 12 van het buitengewoon besluit Ar beidsverhoudingen 1945 (No. F 214); beschikkende, verleent de gevraag de toestemming- BLOKKERING VAN BONNENSCHULD Het blijkt, dat ondanks het hier voor bestaande verbod in vele ge vallen detaillisten vleeswaren van fabrikanten betrekken of hebben be trokken zonder hiervoor toewijzin gen in te leveren. Teneinde de moeilijkheden, die hierdoor ontstaan zijn, te kunnen op lossen heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, ln overleg met het Centraal Distributiekantoor, be paald, dat tot nader order de bon nenschuld van afnemers aan fabri kanten, zoals deze op 14 September 1946 bestaat, zal worden geblok keerd. Dit wil zeggen, dat van 14 Septem ber 1946 af de afnemers geen toe wijzingen aan hun leveranciers mo gen zenden ter vermindering van de bonnenschuld, welke op genoemden datum bestond. Uiteraard mag geen nieuwe bon nen-schuld worden gevormd; hierop zal streng worden toegezien. Iïel gevolg hiervan is derhalve, dat de schuld-, die op 14 September 1946 aan leveranciers bestond lot nader order ongewijzigd blijft be staan. - Verdere mededelingen omtrent de afwikkeling van deze schuld zullen Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 59 "Wc kunnen nieuwe bloedaderen ln het lichaam aanbrengen en breu ken van zenuwen even rustig en secuur herstellen alsof het stukken ijzer ot staal golden in een ma chine. We kunnen dezelfde opera tie twintig keer uitvoeren zonder de minste risico." Zijn stem was zachter geworden terwijl hij sprak en ten slotte hoor «Ie de professor nog slechts een on duidelijk gemompel; „Ja, professor ons lichaam is een machine. Nu u de chemische formule voor het Jeven gevonden hebt Tringue ging hierop niet in en interrumpeerde: ..Hij onderging de operatie tegen zijn wil en dat ver andert de zaak." Dr. Clodomir gaf geen antwoord. Hij verviel in zijn gewone stilzwij gen en hervatte zijn eenzcflvig ge peins. „Denk je dat hij hier nog eens terug zal komen", vroeg de profes sor na een poos bezorgd. „Wil je wel geloovco, beste kerel, dat ik hcusch bang ben hem weer le ont moeten. Dwaasheid, nietwaar? ik ben bang voor zijn verwijten, zijn vragen, zijn blik Hij liep heen en weer door het hclderverlichte laboratorium. „Ik zou hem niet graag terugzien", bromde hij 'tusschen de tanden. „Wat zou ik hem kunnen antwoor den? Niets!" Stilstaande voor de groote ruit in den erker lichtte hij een hoek van het gordijn op om zich heft voorhoofd te verkoelen tegen het koude vensterglas. Het was nacht buiten, een heldere sterrennacht; de maan, die van ach'ier een wolk kwam glijden, verlichtte een ge deelte der gebouwen met haar zil veren glans. Plotseling schrok de professor en deinsde achteruit. „Kom hier, Clo domir," riep hij zacht. „Vlug kijk hier!" Hij wees naar een schaduw bo ven op de muur- De schaduw sprong neer en stak de plaats over, terwijl zij reusachtige afmetingen „Hij is het! Ik herken hem," fluis terde Fringue. Hij liet het gordijn vallen en ging terug. .Draai het licht uit vlug!" Zijn leerling schudde het hoofd. ,Wat voor nut heeft dat?" mompel de hij. „Hij heeft het gezien." Professor Fringue legde de hand aan zijn oor en luisterde. Er kwam iemand de trap op en er klonk een scherpe tik opde deur. ,,lk zal hem binnenlaten," zei Clodomir. Alle zelfcontrole verliezend greep de professor hem vast om hem te rug te houden. „Neen, doe het niet bid Ik je- Ik weet zeker dat hij komt om om Zijn leerling zag hem aan met spottend medelijden. „Wij zijn niet de schuldigen. Het ïs die andere - die andere nietwaar Clodomir?" Een hevige slag op de deur deed deze schudden; een tweede volgde. „Hij komt erin!" schreeuwde Fringue. „Kijk naar de' hond, hij is ook bang." Inderdaad lag de gro te hond te beven en zacht te jan ken. De deur ging tenslotte met luid gekraak open en de gorilla ver scheen op de drempel. Aan zijn lin kerschouder vertoonde zich een open wond als een rode vlek. De grote, vurige cgen van den aap-mens zagen den professor aan, die zijn toevlucht zocht achter een tafel en zenuwachtig een ontleed mes tussen zijn vingers geklemd hield. „Je hebt me verwacht?" vroeg de aap-mc-ns. Dr. Clodomir bezag hem met nieuwsgierigheid, naderde hem toen zonder de minste vrees te to nen en raakte zachtjes de gewonde schouder van den gorilla aan- „Ben je gewond? Door een schot?" „Het is niets," antwoordde de aap-mens. „Straks is het van geerr betekenis meer, evchmin al het an dere," voegde hij er bij, de kamer instappende. Professor Fringue had zich niet bewogen noch een woord geuit. Hij stond als versteend in een houding van zelfverdediging. „Zullen we eens een praatje ma ken?" vroeg de aap-mens sarcas tisch. „Ik wou uw advies in een kiese aangelegenheid- Ik ben be kend met twee achtenswaardige mannen der wetenschap, die de waarheid willen dienen twee na turen van ijzer die boven alle men selijke zwakheden verheven zijn. Ik hoop, heren, dat ik op uwe op rechtheid rekenen kan." „Dat kunt ge," zeide Dr. Clodo mir met nadruk. Professor Fringue's vingers ont spanden zich en lieten het ontleed mes vallen. Maar hij bleef achter de tafel- „Ik zou willen dat u een oordeel uitsprak," vervolgde de aap-mens. „Ik heb mijn dubbelganger gevon den, de man die hier voor u ver scheen, die u mijn lichaam heelt overgeleverd en mijn ziel. Ik vraag u te realiseren dat het in mijn macht heeft gestaan zijn geest te peilen en de sleutel tot dit mys terie te vinden. Ik weet alles zijn motieven, zijn doel, de wijze v-aarop hij zijn doel bereikte. Ik ben in staat geweest van uur lot uur, van seconde tot seconde het ontstaan van een monsterachtig plan in zijn duivels brein na te gaan. Het is een geschiedenis, die het bloed in de aderen doet stol len! Do twee mannen der weten schap. die ik noemde, hielpen de zen duivel-" „Onwetend." viel Fringue in. De gorilla sloeg geen acht op de ze interruptie. „Drie mannen hebben deze mis daad samen bedreven! Zij deden een menselijk wezen ln ccn beest veranderen. Welke straf denkt ge dat ilc drie mannen zal doen onder gaan?" „U moet -hun verschillende motie ven onderscheiden," zeide Dr. Clo domir koel. „Ik heb geen tijd voor spitsvon digheden," antwoordde de aap mens met verachting- „Heb ik ooit verdiend wat ik geleden heb en nog lijd? Ik ben het slachtoffer van een afschuwelijk drama. Laat ande ren ook eens lijden! Ik heb dien duivel gedood De professor sidderde. „Ik heb hem geworgd," gromde de gorilla. „Ben ik niet een wild beest? Is het niet natuurlijk, pro fessor, dat ik gehoorzaam aan het instinct van hei dier, welks lichaam ik heb aangenomen?" De professor begon wild te gesti culeren. „Neen!" kreet hij angstig. „U hebt geen dierlijk instinct, want uw geest is menselijk-" „Het is een leugen! Ik heb een wild verlangen gevoeld om te do- „Ik kan het niet geloven," schreeuwde Fringue in wanhoop. „Uw woede is menselijk, zuiver menselijk. Alle instincten ontsprui ten in de hersenen, alle „Het beest woont in mij zooals ik irr^het beest woon", zeide Ro land met woeste koppigheid. „Ik heb die man gedood omdat hij dc misdaad heeft uitgedacht en daar toe heeft aangespoord. Morgen zal jk zelfmoord plegen omdat, mijn leven het leven niet waard is. Een gekreun ontsnapte den prof essor. J „En nu. vanavond", vervolgde de aap-mensch kalm. vanavond zal ik jullie dooden voor .het begaan van de misdaad". Hij nam de professor en Dr. Clo domir van het hoofd tot de voeten op en hief de geweldige armen, om hoog. „Ik wil blijven leven!" brulde de professor. Hij nam niet de moeite het ontleedmes op te nemen, warïï hij voelde de nutteloosheid van zulk een wapen. Hoe dikwijls zou hij moeten stelten voor hij een kwetsbare plek had getroffen in dien jeus, die ver boven I» uit hak? Een ander had het tever geefs geprobeerd zooals de open wonde bewees. (Wordt vervolgd) Voor de zeer vele hartelijke bewijzen van medeleven, die wij mochten ondervinden bij dc ziekte en het overlijden van mijn dierbare Vrouw en onze lieve Moeder. Elisabeth, Maria, Cornelia van Stee. geboren Havermans, Kwadendamme, Sept. 1946. Familie Van Stee. 074)5 HUISHOUDSTER Eevraa«rl bij Zakenman, Wed- Brieven te richten aan Bur. „Vrije Stemmen", Oude Markt 24, Vlissingen, onder motto „Huishoudster". 07417 WEDEROM TELEFONISCH AANGESLOTEN onder no. 67 TRANSPORTBEDRIJF W. Wage genaar KRABBENDIJKE- Adverteeren doet Verkopen De Vrilingsvcreeniging „Zuid Bcvcland" te Goes, deelt hierbij de fruit telers mede, dat het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit te 's-Gravenhnge den aanvoer van Goudreinetten, Sterrennet ten en alle Bellefleurs, SI, Re- my, Breder ode. Gieser Wilde man en Winterjan tot en met 6 October 1946 HEEFT VERBODEN. De verkoop op dispensatie voor opslag blijft echter voor deze soorten toegestaan, even als aanvoer van val- 07419 Politieke Recherche afd. Collaboratie Bij bovengenoemde dienst kunnen geplaatst worden. 2 mnl. oi vr. administratieve krachten Vereisten: Diploma ULO en Boekhouden of daar aan gelijkwaardige kennis. Salaris volgens Rijksregeling. Sollicitaties te richten aan genoemde dienst, Koepoortstraat 6, Middelburg- Persoonlijk bezoek alleen na oproep- 07405 TE KOOP: 9 jonge hennen, 5 maandéh oud. M. D. v. d Berg, E 135, 'sHr- Arendsker- ke. 07414 Gevraagd te Goes NET KOSTHUIS van Maandag tot Vrijdag door twee leerlingen der R-L.W.S. te Goes. Uitvoerige inlichtingen spoe dig te schrijven aan P. Dielt- man, Coegorspolder P 145,, Sluiskil.l07418- Plattelandsvrouwen BEURS" Afd. Oostelijk Zuid-Beveland van de Bond van HOTEL „DE KOREN- te Kruiningen op 2 OCT- a.s. des nam HALF 3- Mevr. KOOYMAN KRIJGER (afd- Tholen) ml spreken over; „WAT BETJSKENT DE BOND VOOR ONS?" en Mej. SIKKENS wU vertellen: HOE WE AAN DE FLATTELANDSBELANGEN MEEWERKEN. 07411 Pres. Fr. Kostense-Kraak.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 2