VRIJESTEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe hoop gewettigd voor a.s. besprekingen Een jaar wederopbouw der Zeeuwse Spoorwegen Wallace gaat, Harriman komt! Ze JAARGANG NUMMER 5M DIRECTEUR; B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26. PER MAAND f M2Vs; PER KWART. 13.371/» DINSDAG 24 SEPTEMBER 1944 - HET WEER Nederlands Indiè Onder dit hoofd wijdt dc „Mcrdcka" een hoofdartikel aan de mo gelijkheden, die zijn ontslaan door dc komst van de Commissie- Gcneraat. Het blad schrijft o-a. hel volgende: „De. komst van de Commissie-Generaal in Indonesië, de bereid heid van onze regering om de besprekingen te hervatten en de mogelijkheid, dat Lord Killcarn's medewerking door beide partijen wordt geaccepteerd, geeft het beeld, dat de laatste struikelblok ken in de Nederlands-Indonesische besprekingen spoedig opge ruimd zuilen worden"- Niet alleen de woorden, die door de Commissie-Generaai zijn uitge sproken, trekken onze aandacht, maar ook de inhoud van de brief van Dr. van Mook aan Sjahrir stemt hoopvol. In de laatste dagen treffen wij in de - Hollandse pers, zowel in die van Nederland als in die van Indonesië, niet zoveel re- actlonnaire ;fl-tikelen aan- Wanneer Indonesië vrij is. betekent dat niet dat het niet met andere volkeren wil samenwerken zo ook met de Nederlanders. Wanneer wij naar de praktijk zien, dan zien wij, dat geen enkel volk volledig vrij kan zijn. los van eiken band met een ander- Zo wil liet Indonesische volk met het Nederlandse samenwerken, indien de Ned. Regering de repu bliek als een onafhankelijke staat erkent, vervolgde het blad. Met groot optimisme kunnen de a.s. hesprekingen worden-tegemoet gezien- Een officiële verklaring welke door h"t bureau, van Lord Killearn is uitgegeven, deelt mede: „Lord Killearn heeft zowel van de Neder landers als van de Indonesiërs for mele uitnodigingen ontvangen om zijn diensten te willen verlenen bij de komende besprekingen en om een eerste bijeenkomst zo spoedig mogelijk te willen bijeenroepen en ONTMOETING SJAHRIR FN IJATTA. Sjahrir heeft vandaag een ont moeting gehad met Mohammed Hatta, den vice-president van de Indonesische republiek, ten e;ndo hel nieuwe kabinet te bespreken- Daarna is Sjahrir naar Malang ver trokken om een bezoek aan Soe- karpo te brengen. Niet politieke kringen van ver schillende schakering nemen eni ge reserve in acht met betrekking lot de mededelingen, die ddor Dr. Koets en zijn gezelschap over hun bezoek aan het binnenland zijn af gelegd. De bezwaren zijn o-m. de volgen de: 1- Het bezoek is te kort geweest om scherp omlijnde conclusies te kunnen trekken uit de veelheid van indrukken. 2. De welvarendste gebieden zijn bezocht. 3. De kwaliteit van de door Dr. Honing meegebrachte monsters van produclen is allesbehalve ka-ak- teristiek voor zijn gunstig oordeel- 4. De begrijpelijke verrassing, door de eerste reisindrukken te weeg gebracht, is onvoldoende ge temperd door critische overwegin gen. EVACUATIE ZAL WORDEN HERVAT. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de evacuatie van ge- interneerden uit het binnenland op 26 September zal worden hervat- DE PALEMBANGSE REPUBLIKEINEN- Anders dan te Padang en Medan het te Palembang en omgeving nog steeds rustig. Geen incidenten tussen de geallieerde bezettingstroe pen en de republikeinen hebben zich de laatste maanden voorge daan, geen ongeregeldheden had den plaats. Inhet kort: Te Palembang is de laatste maanden prnctisch geen schot gelost. Dit vindt niet zozeer zijn oorzaak daarin dat er te Pa lembang geen „goede" republikei nen zouden zijn of dat er zulk een Uitstekende verstandhouding lus- de Indonesiërs en de Engelse bezettlngs-autoriteiten en Neder landers zou bestaan, doch dit is voor een belangrijk deel het gevolg een toestand, welke sedert eni- naanden bestaat en die men met die van „status quo" zou kun nen betitelen. De verschillende ge bieden die door de Britse troepen worden, bezet gehouden zijn n.l- dul delijk afgebakend, daarbuiten ont houden deze troepen zich van elke 'nmenging. Het te Djokjakarta verschijnende republikeinse dagblad de „Kedau- latan Rakjat" heeft in een hoofd artikel haar afkeuring uitgespro ken over hel zenden van rijst naar Ambon en Noord-Celebes. 1-Iot blad schrijft, dat dit „hulpverlening aan de vijand, die voor de huidige toe stand aansprakelijk is", zal bete ken en- Ofschoon het blad zich ervan b,e- wust is, dat bet huidige wereld- tekort aan voedsel het gevolg is van- oorlogsonderhandelingen, is het van mening, dat de toestand in de door de Nederlanders bezette gebieden een nasleep is van de Ne derlandse kapitalistische en impe rialistische politiek- De" „Merdeka" deelt mede. dat Sjahrir tijdens een interview heeft •erklaard, dat de namen der mi nisters van het nationale kabinet nog deze maand zullen worden ge publiceerd. De oppositie-partijen hebben hun goedkeuring over het nationale ka binet uitgesproken. Tegen de vrijlating der Politieke Delinquenten Zaterdagmiddag belegden dc plaatselijke afdelingen van de Bond van Oud-Illegale Werkers en de Vereniging van Ex-politie- Itc gevangenen in bezettingstijd in het HiJversuinse gemeentelijke sportpark een protest-bijeen komst tegen de vrijlating der 45.0110 politieke delinquenten. Evenals op gelijksoortige bijeen komsten, welke reeds elders plaats vonden, bestreden Mr- J. J- Ewoudt Vermeulen en het lid der Tweede Kamer J- Scheps de besluiten, wel ke inzake de berechting der poli tieke delinquenten door het kabi net Beel en minister van Maarse- veen zijn genomen. De sprekers ie- kenden protest aan tegen het feit, dat de kwaliteit der berechting wordt opgeofferd aan het tempo. Spr. betreurde het in sterke mate, dat men niet was ingegaan op het voorstel der illegaliteit om een delijk ministerie van nationale vering, berechting en rechtsherstel in het leven te roepen- De illegali teit eist eerst berechting en dan barmhartigheid. Men heeft getracht .aldus Mr. Vermeulen, het protest der illegatliteit te smoren door het doen neerdalen van 'n lintjesregen op do illegalen, maar dit zal niet- gelukken. De Illegaliteit zal blijven protesteren tegen dit systeemloos loslaten der zogenaamde lichte ge vallen. Als er rechtvaardig en hard gestraft v/as onder de ernstige po litieke misdadigers, dan v/are wel licht het Nederlandse volk ove luigd geweest, dat deze politie, berechting geschiedde zoals b hoort. Dan zou het volk ook bere-.d geweest zijn de lichte gevallen weer in zijn midden op te nemen- Thans is men hiervan niet over tuigd en zal men de terugkeer der z-ü- lichte gevallen eerst occepie- n. wanneer special.' commissie; dc-zo gevallen nogmaals te beoot dolen krijgen. Vrouw van Seyss Inquart op bezoek Seyss Inquart heelt Zaterdag oor de eerste maal in de gevangc is bezoek ontvangen van zijn vrouw, die gisteren uit Salzburg arriveerde. Frau Seyss was de laat ste van de vrouwen van de beschut digden die arriveerden. Zij was vergezeld van haar oudste doch ter. kort voor haar is de vrouw van Kaltonbrunner, die evenals Frau Slreïccher in politieke gevangen schap vertoeft, naar Neurenberg gebracht- Seyss-Inquarts activiteit in zijn cel wordt wellicht nog overtroffen door die van Rosenberg, die dag en nacht schrijft aan memoires en be schouwingen over Oost-Europa, waarin hij precies dezelfde gedach ten blijft vertolken die zijn neer gelegd in zijn „mythus". Rosenberg hoopt, dat werken, die hij thans schrijft, na zijn vonnis zullen wor den gepubliceerd en hij beschouwt dit werk niet alleen als een gees telijke doch ook als een materieele nalatenschap. Frau Rosenberg neemt niet deel aan de gezamenlij ke maaltijden van de familieleden van de beschuldigden „omdat zij geen eten wenst te aanvaarden v-ln de bezetters, die haar man gevan gen houden". Zij heeft ook hst haar ter beschikking gestelde kwar tier niet willen betrekken en heeit zelf onderdak in Neurenberg ge zocht. Oordeelsdag Robert Jackson, de voornaamste Amerikaanse aanklager te Neuren berg, is hedenmiddag per vliegtuig uit Washington in Neurenberg aan gekomen. Men verwacht, dat het vonnis van het internationale mi litaire tribunaal Maandag a.s. zal worden uitgesproken. Verplichte eieren-levering Teneinde een regelmatige voor ziening met eieren in de naaste toekomst te waarborgen, is elke pluimveehouder verplicht ln het tijdvak van 1 September 1946 tot 1 Januari 1947, alle leverbare eie ren, welke hij van zijn kippen -en/ of eenden raapt, bij een erkenden verzamelaar in te leveren. Dit is bepaald in het tweede inleverings- besluit. Hieronder vallen niet de eieren, bestemd voor eigen ge- zinsverbrulk. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren kan eventueel uitzonderingen toeslaan. Voorts is in dit besluit de bepa ling opgenomen, dat pluimveehou ders, die daartoe van het bedrijf schap vergunning hebben gekre gen, broedeieren mogen leveren aan kuikenbroeders. De pluimvee houder dient bij de aflevering een formulier in tweevoud uit te schrij ven. Het originele exemplaar is voor. den kuikenbroeder en het du plicaat moet de pluimveehouder bewaren. De Spaanse vluchtelingen Het N.V.V. deelt het A-N.P. me de, het onderstaande telegram ver zonden te hebben aan den Minister President, Dr. L. J- M- Beel: Bestuur N.V.V., in deze optreden de namens zijn 283-000 leden, dringt er met de meeste klem bij Uw re gering op aan, Spaanse verstekelin gen met de „Oranjefontein" niet naar Spanje terug te voeren, doch in Nederland asylrecht te verle nen, c.q. medewerking te verlenen voor vertrek naar hun land hunner keuze. Dringt er voorts op aan, ter stond cellulaire insluiting op te heffen- Verklaart zich bereid, de verzorging van deze mensen voor rekening N-V.V. te nemen. Ver trouwt op medewerking Nederland se regering. Degrelle niet ontdekt Uit officiële bron le Lissabon ver luidt, dat de persoon, die er van verdacht werd Leon Degrelle, de Belgische rexistenleider, te zijn en die in het ziekenhuis van Colmbra wegens kogelwonden wordt ver pleegd, een Duitser, genaamd Fre derick Luber, is, die door de ge allieerden wordt gezocht. Luber zou naar Bremen worden gerepatrieerd, maar wist te ont snappen. Gen. Eisenhower naar Europa Generaal Dwight D. Eisenho wer heeft een onderhoud met president Truman gehad ter voorbereiding van zijn vretrek naar Europa. Hij is Zondag met de Queen Mary uit Halifax vertrokken voor een bezoek aan Engeland en Duitsland. De Generaal zal de Amerikaan se troepen in Europa inspec teren en vermoedelijk te Neu renberg tegenwoordig zijn bij de uitspraak in het proces te gen de nazi-leiders. Op 3 Octo ber ontvangt hij het ereburger schap van Edinburg. Ter aarde bestelling van Joodse slachtoffers Op de Joodse begraafplaats te Amersfoort zijn gistermiddag de stoffelijke resten van vier, van de 55 door de dienst identificatie en -berging in het bos achter het kamp opgegraven, Joodse slachtof fers uit 'l concentratiekamp Amers foort ter aarde besteld. In de ka pel leidde de voorganger van de Joodse gemeente te Amersfoort de uitvaartdienst, waarna de opperra- bijn, J. Tal uit Amsterdam, het woord voerde- Als vertegenwoordi ger van het Departement van Bin nenlandse Zaken woonde de hoofd commies, Jhr. Mr. L. H. N- F. R!d- .der Bosch van Rosenthal de plech tigheid bij, terwijl talrijke burger lijke en militaire autoriteiten uit Amersfoort van hun beJangslelling blijk gaven- Ook een aantal nabe staanden hadden zich rond de groe ve geschaard. De Ringlijn voor landbouwvervoer belangrijk Eiectrificatie nadert ER is in een jaar veel verbeterd- Veertien maanden geleden kon men voor het eerst weer per spoor naar Roosendaal, zU het dan ook, dat het landschap tergend langzaam aan ons voorbijlcroop. Dc reisgelegenheid was nog zeer beperkt en dc accomodatle Het nogal wat te wensen over. Nu rijden er inct een flinke snelheid weer acht treinen jieen en terug. Ook liet materiaal, al is het dan nog niet perfect, is zoveel mogelijk In haar oude slaat gebracht. Een reusachtige stap vooruit, doch slechts een schrede naar de goed geoutiHcorde, aangename reisgelegenheid in de nabije toe komst. bietencampagne weer druk bere den worden. Zij is onmisbaar voor een snel vervoer van de bieten naar de fabrieken, daar dit produet zeer aan bederf onderhevig is, en een sterke afname van het suikergehal te het gevolg zou zijn van een te lang opgeslagen liggen- De fabrie ken werken gedurende deze oerio- de dan ook in een koortsachtig tempo en het zou funest zijn, in dien onze provincie, één der be langrijkste suikerbietenproducenten van ons land, in gebreke bJeef om haar waar snel en zeker af te le veren. Geen wonder dus, dat de N. S- al haar aandacht besteedde aan het herstel van een zo belang rijke verbinding en er zorg voor droeg dat zij in het komende sei zoen de vloed van suikerbieten zal kunnen verwerken. De lijn Goes—Hoedekenskerke voor personenvervoer is erg druk. Van deze gelegenheid die Zeeuws- Vlaanderen en speciaal Terneuzen via de stoptreinen te Goes rechts- streeks met Brabant verbindt, wordt een dankbaar gebruik ge maakt- Een uitgebreider personen vervoer, via ÉllewoutsdijkDrie wegenBorssele is echter, mede door gebrek nan materiaal alsnog niet mogelijk. Dubbelspoor wacht op dwarsliggers Voordat het echter zover is, zul len er nog vele obstakels uit de weg geruimd moeten worden. De noodgedwongen kruisingen op de tussengclegen stations zullen moeten vervallen, door het weer in gebruik nemen van het dubbel spoor, dat nu alleen nog maar op de baanvakken Goes—Kapalle—Bie zelinge en KruiningenRiiland- Bath de treinen de gelegenheid geeft om elkaar te passeren- Het wachten is hierbij op dwars liggers. Het hout is schaars, en moot uit het buitenland worden in gevoerd- De spoorstaven liggen al over de gehele route gereed, en als er dwarsliggers beschikbaar zijn, kan er direct met de montage wor den begonnen. De bruggen Een andere, geduchter hindernis, vormen de bruggen- De Duilsers bliezen bij hun aftocht de Vlake- brug op, en lieten ons met de stuk ken zitten- Beide brugdelen wer den grondig vernield en eerst toen over het ene een hulpbrug was ge slagen was dit stuk weer berijd baar. Echter, wegens de minder sterke constructie met een maxi mum-snelheid van 5 km. per uur. Deze zomer begon men met de meest vernielde helft op te ruimen een werkje dat echter niet mee valt, want de drie meter dikke be- tonsteunen, welke worden afgebro ken, vormen een geduchte hinder- De bedoeling is om eerst één deel geheel te herstellen, en dan het andere, de brug waarover nu wordt gereden in orde te maken. Een karweitje dat zeker nog ver schillende maanden zal duren, zo dat het wel diep in 1947 zal zijn, voordat beide helften voor dubbel- spoorverkeer zullen worden open gesteld- Van de draaibrug over het Arne- kanaal (Arnemuiden) werd slechts één helft vernield, zodat het niet al te veel moeite zal kosten om de ze verbinding te herstellen. Ook daar zijn de werkzaamheden in vol le gang en 't laat zich aanzien dat deze hinderpaal spoedig uit de weg geruimd zal worden. De centuurbaan De z.g. ringlijn, in de zak van Zuid-Beveland, die door de Duit sers gedurende de oorlog over een lengte van plm. 4 km. werd opge broken is weer hersteld. Op 19 April werd de laatste meter rails gelegd en was de verbinding weer tot stand gekomen. Deze lijn, die hoofdzakelijk: be stemd is voor het afvoeren van landbouwproducten, zal over enke le weken, ter gelegenheid van de De eiectrificatie Hieraan wordt hard gewerkt, en de fundamenten voor de palen der electrische bovenleiding liggen al tot aan de Moerdijkbrug. Men ver wacht dat Roosendaal medio 1947 geëlectrificeerd zal zijn. Een gun stig teken voor Zeeland; hiermede is de electrische verbinding weer een belangrijke slap dichter bij on ze provincie gekomen- In de viaducten, welke hier en daar over de Zeeuwse lijn lopen, bevinden zich, door de vooruitzien de blik der spoorwegingenieurs, reeds de bevesligingsinstallaties voor de elctrische bovenleidingen. Wel eerj bewijs dus, dat er reeds voor de oorlog rekening werd ge houden met het voortschrijden en moderniseren van techniek en spoor verbindingen- In 1951 hoopt men de Zeeuwse lijn geëlectrificeerd te hebben, en lot zolang dienen we geduld te heb ben. Het spreekt vanzelf, dat de dichtcrbevolkte centra hierin voor gaan en dat een reuzenproject als de eiectrificatie van ons land een bepaalde tijd behoeft om te kunnen worden uitgevoerd. Het is echter niet uitgesloten, dat over enkele jaren reeds Diesel sneltreinen zullen lopen tussen Vllssingen en Roosendaal. Het al of niet. terugkomen van de „Maat schappij Zeeland" speelt hierin een grote rol, terwijl het grondmaie- riaal en de bruggen een grotere snelheid moeten kunnen toelaten- We welen echter, dat men in Utrecht niet stil zit, en ook aan het „stiefkind" in het Zuiden de nodiga aandacht besteedt Ramp van de „Skymasier" De Belgische Regering heeft een verklaring afgelegd over de ramp van het bij Gandder op 18 Septem ber neergestorte vliegtuig. 26-Rersonen hebben de dood ge vonden, terwijl de overige 1-3 in hot ziekenhuis te Gander zijn opgeno- Het Is voorals nog onmogelijk de oorzaken van dit ongeluk definitief te bepalen. Het schijnt evenwel dat slecht weer, gebrek aan zicht en plotse linge verbreking van radiocontact, waarschijnlijk ten gevolge van Noor derlicht, een belangrijke rol heb ben gespeeld. Toen de „Skymaster" de grond naderde, baande het toestel» zich een weg door het bos van 190 me ter, waarbij de bomen letterlijk weggemaaid werden- Het vliegtuig vloog in brand, toen het tot stilstand kwam. De Belgische regering betuigt haar innig leedwezen aan de nage laten betrekkingen der slachtoffers en brengt hulde aan de Canadese en Amerikaanse, burgerlijke en mi litaire autoriteiten voor de door hun betoonde hulp- Doodstraf tegen N.S.B. burgemeester Gisteren heeft voor het Amster damse Bijzondere Hof de zaak te gen de NSB-burgemeester van Ve sen, Tj. v. d. Weide gediend. Zwaar noemde de Procureur-Fis caal, Mr. Sikkel, de taak hem op gelegd in dit geval requisitoir te nemen, omdat hij het Hof moest duidelijk maken waarover het nu te oordelen kreeg. Mr. Sikkel zei- de o.a ..Niet de on-interessante man die daar zit, maar de man Tjeerd v. d. Weide, burgemeester van Velsen, moet worden berecht. De man die een begrip was. Wiens naam men in heel Kennemerland slechts met huivering uitsprak en van wat hij aan het Nederlandse volk heeft misdaan slechts een kot te illustratieve greep in de dag vaarding is opgenomen". Punt voor punt ging de Procu reur-Fiscaal de ten laste gelegde feiten na, uitvoerig elk gebeuren en verdachte's rol daarin schilde- De Procureur-Fiscaal citeerde o.a. ook uit verdachte's privé-cor- respondentie. Verdachte had o.a geschreven: „De Fuehrer heeft mij het „Ver- dienstkreuz" 2e klasse met zwaarden gegeven. Ik loop nu als een pauw met dat lintje, maar het is tegelijk mijn doodvonnis als de wending kom 1" „Daarom", aldus Mr. Sikkel, „vraag ik voor dezen man de dood straf". Uitspraak 7 October a.s. Bijeenkomst vertegenwoordigers lederwaren De landelijke gecombineerde ver gadering der Bedrijfsunle van ver tegenwoordigers in schoenen, le der en fournituren zal worden ge houden op Woensdag 25 Sept, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht om XI uur des morgens. Professor Oliphanl over Je atoom-energie Prof. M. L. Oliphant van de uni versitelt te Birmingham heeft tij dens een vergadering verklaard, dat controle op de grondstoffen de beste wijze is om le komen tot een controle op de atoomenergie. België, dat geen lid van de atoom commissie is, beschikt over de grootste hoeveelheden uranium, dat overigens in belangrijke mate wordt aangetroffen in Canada, Bra zilië, India, Indonesië en Austra lië. Engeland heeit geen uranium en de Ver. Staten zeer weinig. In verband daarmede is het niet te verwonderen dat een streven van Amerika naar controle op de grondstoffen voor de atoomenergie bij andere landen achterdocht wekt. Sprekende over de toepassing van atoomenergie voor industriële doet einden verklaarde Oliphant, dat de Sowjet-Unie de daaraan verbon den moeilijkheden eerder zou heb ben opgelost van Engeland af Ame rika, Verboden uitvoer van deviezen per briefpost Sedert enige tijd moeten vooc het buitenland bestemde brieven, die zwaarder wogen dan 20 gram, ge opend ten postkantore worden aan geboden, teneinde verboden uit voer van deviezen per briefpost tegen te gaan. Het is echter noodzakelijk go- bleken, met het oog op het grote landsbelang, dat hierbij betrokken is, ook de brieven, die niet zwaar der zijn dan 20 gram en die voor het buitenland bestemd zijn, te controleren- Daartoe zullen deze brieven worden onderworpen aan een doorlichting, die zich uitslui tend beperkt tot een onderzoek naar de insluiting van deviezen. Worden de brieven, zoals voor brieven boven de 20 gram verplicht is, geopend aan het loket aangebo den, dan vindt geen doorlicnting plaats. - „Grote Vier" spoedig bijeen De Italiaanse koloniën President Truman heeft te Washington medegedeeld, dat hij <ls ambassadeur der Ver. Staten in Engeland, Averell Harriman iet opvolger als minister van Handel zal benoemen. Harriman komt dus in de plaats van Wallace. De nieuwbenoemde is 54 jaar oud en is geruime lijd president Roosevelts speciale tegenwoordiger geweest, o.a. het gebied van de Leen- en Pacht wet. Gedurende en na de oorlog is hij de enige Amerikaan geweest, die elke belangrijke geallieerde in ternale conferentie heeft bijge woond. De eerste reactie op Harriman' a.s. benoeming is te Washington gunstig geweest. Wallace, de ont slagene, bevestigde dit. Hij ver klaarde, dat de zakenwereld Har- riman's benoeming met geestdrift begroette. In een verklaring zeide Harriman o.a. het volgende: „Ik ga volkomen accoord met de buitenlandse politick van Presi dent Truman en Byrnes, die voort bouwen op de hoge beginselen en doelstellingen van wqlcn president Roosevelt. Dat is de weg naar de vrede. Ik maak gaarne gebruik van de gele genheid om tol het kabinet van Truman toe te treden als minister van handel. Van het ministerie ben lk goed op de hoogte. Gedurende de laatste zes jaren ben ik in de gelegenheid geweest om uit de eerste hand de cms" economische problemen, waar de de volken van Europa cn Azië te kampen hebben, te leren ken nen. Do ontwikkeling van een sta biel en groeiend economisch lev in Amerika Is van het grootste be lang bij onze rol in de wederop bouw van dc wereld. Het vergro ten van de Amerikaanse vredespto ductie voor dc behoeften van Amorikaanse volk en de export is de essentiële en gezonde basis welvaart en geluk in de V.S. cn haar vermogen om voortdurend dc helpende hand te bieden aan volken der wereld. Het Is een senticle basis voor een duurzame vrede, waarnaar alle volken bun- Post voor varende militairen Alle correspondentie bestemd voor militairen aan boord van penschepen varende naar Indië wordt hier te lande verzameld er op een zodanig tijdstip per vlieg tuig verzonden, dat de betrokken post tijdig in Port Said is en op het schip kan worden uitgereikt. De later binnenkomende post gaai rechtstreeks per vliegtuig naar Bs tavia en wordt bij aankomst der schepen aldaar aan de militairen bezorgd. Als adressering is te ver melden: rang, naam, voorletters, legernummer, onderdeel, veldpost kantoor Batavia. Met dit adres wordt ook te Port Said afgeleverd. Het gebruik van de naam van het schip, waar de geadresseerde zich op bevindt is dus niet nodig. Men lette er vooral op de naam van het onderdeel juist te vermel den. Enorme industrieën achter de Oeral Een bijzondere correspondent van Reuter schrijft: „Volgens Duitse krijgsgevangenen, die uit de Sow- jet-Unie in Duitsland teruggekeoi d zijn, zouden in het gebied achter het Oerat-gebergte, grootse dingen geschieden, waarover de wereld weinig verneemt. Deze krijgsgevan genen vertellen merkwaardige ver halen over industrieën, die naar ?ij beweren, met Duitse machinerieën zijn uitgerust en door Duitsers t-n andere gevangenen opgebouwd. Ook zou het gebied als een verbannings oord voor politieke verdachten, die door de Sowjet-Russen opnieuw opgevoed worden, worden gebruikt. Onder hen zouden zich een aan'.al officieren en soldaten uit het Rode Leger bevinden, die uit Duitse krijgsgevangenschap zijn bevrijd en in beschuldigd worden, hun eed het vaderland gebroken te heb ben omdat zij niet tot hun dood toe gevochten hebben- Volgens Duitse krijgsgevangene, die in kam pen in de buurt van Swerdlowsk gezeten hebben, was het leven al daar best om uit te houden, het werk niet al te zwaar en het sterfte cijfer practisch normaal. Alle ge vangenen, Russische zowel als an dere, aldus de Duitse krijgsgevan genen, werken aan de bouw van enorme industrieën, die het gehele gebied bestrijken. Duitse machine- 'n uit de Russische zone zou- in zo'n snel tempo aangevoerd worden, dat zelfs de ontzaglijke le gers arbeiders het niet kunnen bij houden. Duitse technici zouden toezicht op werk houden en extra ramsoe- krijgen. Voor goed werk zou den premies uitgeloofd worden. Met politieke opvoeding zouden voormalige leden van het nationale comité van het vrije Duitsland, die in Moskou opgeleid zijn, belast zijn- De enige klacht van de Duitse krijgsgevangenen is, dat er s niet voldoende water is, zodat zij zand moesten gebruiken voor het schrobben van hun verblijven, die kraakzindelijk moesten zijn. Naar uit Parijs wordt gemeld, zulen de „Grote Vier" waarschijn lijk binnen 48 uur vergaderen. Hierover is echter nog geen offi ciële mededeling gedaan. Bevin, die met Molotof een on derhoud had, zal waarschijnlijk ook Bidault bezoeken. Zowel met Molotöf ais met Byr nes werd, naar verluidt, bespoedi ging van het programma der Pa- rijse conferentie besproken. De vier ministers zullen een agen da moeten opmaken in verband met hun werkzaamheden betreffoii de de uiteindelijke teksten van de vijf vredesverdragen. Of hieraan voorrang zal worden gegeven boven de opening der al gemene vergadering van de V.N. op 23 October is nog niet bekend. De „Grote Vier" hebben verder een nieuwe verklaring gepubli ceerd over de toekomst van de Ita liaanse koloniën in Afrika, waarin het recht van „andere belangheb bende regeringen", om bij de be schikking over deze gebieden ge hoord te worden, wordt erkend. De regeringen van de vier grote mogendheden verklaren tevens be sloten le hebben, binnen een jaar na het in werking treden van bet vredesverdrag met Italië gezamen lijk te zullen beslissen over de uiteindelijke verdeling van tiet ter ritoriaal bezit van Italië in Afrika, waar Italic alle rechten en aanspra ken op verliest. Commissies- van onderzoek zullen naar de vroegere Italiaanse kolo niën worden gezonden om aan da pl. v.v. ministers aanvullende ge gevens te verschaffen en zich op de hoogte te stellen van de me ning der plaatselijke bevolking. Tot de naaste verwanten der militairen Luitenant-Generaal Mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf heeft Zaterdag vla de radio het woord gericht tot de ouder», vrouwen, verloofden en naadje verwanten van de militairen, die deze maand en <Je volgende maand naar Indië zullen ver trekken. Voor een deel was zijn toespraak analoog aan die, uitgesproken Woensdagavond j.l. in hel pro gramma voor de Nederlandse strijdkrachten en gericht tot hen, die deel uitmaken van de 7 De- c nr.bcr divisie en van de bewa- kingsbatalfons, die binnenkort naar Indië zullen vertrekken. Nadat hij nogmaals het doel en de noodzaak van versterking van onze strijdkrachten In Indië had uiteengezet, vervolgde de generaal: ..Ondanks dit zijn er verschil lende groepen en onverantwoorde lijke personen, die trachten, door hun propaganda en hun onwaar achtige leuzen, onze dienstplichti gen te misleiden en hun in strijd met de werkelijkheid de gedachte op te dringen, dat zij naar Indië worden gezonden om een koloniale oorlog te voeren en vrije volkea hun vrijheid te ontnemen, dat zil v/orden uitgezonden naar hel verre Oosten tegen de wit van de over grote meerderheid van het Neder landse volk. Ik doe een dringend en hartstochtelijk beroep op uw aller medewerking om hen. die u liet zijn. om onze'soldaten, in deze moeilijke ogenblikken te bescher men tegen de grote gevaren, die hen van onverantwoordelijke zijden bedreigen. Vervolgens deed den Generaal :n hartstochtelijk beroep op de dierbaren en verwanten om hen die moeten vertrekken te weer houden van desertic. HU vroeg hen dat te doen in het belang van de soldaten zelf e« van het gehele Nederlandse volk. Nogmaals dreigde hij hierbij met zware straffen door de Kriiga- raad en de rechters. Soldaten van de eerste ploeg dia achterbleven maar zich nog meld den, zullen voor deze keer nog slechts krijgstuehtelijk behandeld worden, vervolgde den Generaal. Alle achterblijvers van de volgen de groepen kunnen echter de strengste vervolging verwachten. Daarom vroeg de generaal do dierbaren en verwanten nogmaals om het hen niet moeilijk te maken bij het. afscheid. Hij probeerde al len gerust le stellen en zei dat de soldaten een prachtige en leerrijke tijd tegemoet gaan. Voor dc verzorging van de man nen in Indonesië zou zowel door de regering a's door de legerlei ding al liet mogelijke gedaan worden, volgens den Generaal. Het Nederlandse volk is echter ook verplicht om hieraan spontaan gul mee to werken, zei hij. Daarbij wekte hij het on om de jongens regelmatig tc schrijven. De Generaal besloot; Mannen cn vrouwen van Neder land. in liet belang van de sol daten die aan niiin zorgen zijn toevertrouwd, reken ik erop. dat gij mijn woorden goed verstaan hebt cn dat gii met mij wilt me dewerken voor het welzijn van lien, die u lief zijn. Dat is hun belang, het uwe en dat van het Vaderland,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1