Twee documentaire boeken over de strijd om Arnhem Hogere uitgaven dan inkomsten Voor de Jeugd Hst oudste theater ter wereld De overgooier viert triomphen Letterkundige Rubriek HM beoordelen van oorlogsliteratuur is altijd win of weer ha chelijk- De licldenromanliek speelt zowel ilcn schrijver als den criticus vaak parten, den eersten tijdens het schrijven, den twee den tijden het beoordelen. AI het valse, overdrevcnc. melodra matische en bijkomstige, waardoor bijna elk boek „dik" is, blijkt echter gelukkig op d enduur doorzichtig. Slechts de wezenlijke inhoud blijft tegen de meedogenloze tijd bestand. Van de massa's boeken over de eerste wereldoorlog zijn slechts en kele. als „documents humains" over gebleven- Ook het grootste gedeel te van de huidige verzets- en oor logsliteratuur zal ongetwijfeld in vergetelheid raken en vergaan. En wellicht zullen de twee volgende boekjes dit zelfde lot delen met Toch zijn „Arnhem" van den Nctl schrijver Johan van der Won de en „Ik vocht om Arnhem' oorspr. titel: Arnhem lift Diary ol a glidcrpilot" door den En gelsen soldaat Louis Hagen, het le zen alleen al waard om hun histo rische betekenis. In beide boekjes wordt n.l- een stuk geschiedenis van het geteis terde Arnhem verteld. Slechts In dit opzicht zijn de boekjes bij -el kaar te noemen, want het dagboek van don Engelsen zweeftuig-piloot is literair meer dan middelmatig. om niet te zeggen slecht. Nu de Rattle of Arnhem" her dacht is, eist het echter een be schouwing. In een zakelijke dagboekstijl ver telt de soldaat n.l. een episode van de tragisch mislukte str(jd die tien dagen en tien nachten zo heldhaf tig om Arnhem gevoerd werd, door een gedeelte van het befaamde I,uchtlandingslerer. neergelaten om het werk van het Tweede Britse Leger te vergemakkelijken- Van hoeveel belang deze vergeef se strijd is geweest, kan een bui tenstaander moeilijk beoordelen. Wie bovengenoemd boekje echter leest, zal zeker bewondering krij gen voor de mannen die in die mijd derherfst hun hopeloze defensie acties tegen de fanatieke S.S.-troe- pen leverden- Duizenden en duizenden Britten en Polen heben zich wj en rond de oude Rijnstad laten slachtofferen voor een versnelde bevrijding van Ons vaderland boven de grote ri vieren. Wanhopige Duitse tank- en ar tillerie-aanvallen op de smalle Brit se Coridor dwars door Brabant, ver traagde ravitaillcring, regen en mist. belemmerden het Tweede Brit se Leger echter in zijn gewaagde Voor al zjjn geforceerde door braakpogingen en de verbeten ver dediging van de Alrborne-troops, behoort ons gehele volk voor nl- tjjil dankbaar te blijven- I)en bekenden romanschrijver Jo ban van der Woude vertelt ons op imlirecter, besebonwel(jker wijze en ren grotere episode van Am bon's geschiedenis, n.l. de gehele KLAARHEID IN Lugubere drama's Voer het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam zullen zich binnenkort vier landwacbtcrs moeten verantwoorden voor de treurige hoofdrollen, door hen gespeeld in dc volgende tragedie. Het was in het najaar 1944, dat een viertal B.S.'ers van hun com- mandat opdracht kregen zich met spoed naar Breukelen te begeven tot het opsporen van een verdwe nen brief. In verkeerde handen ge raakt. zou dit schrijven ernstige gevolgen hebben. De vier Utrechtse jongens, die per auto naar Breukelen snelden, vreesden aangehoudc-n te worden door een aantal landwachters die zich langs de weg tussen Maars- sen en Breukelen geposteerd had den. Do auto krerile op voldoende afstand en aangezien dc land- wachters te voet waren waan- i den dc B.S'crs zich voorlopig veilig. Ongelukkigerwijze na derde even later uit de richting Amsterdam een auto, waarin een „landwachtautoriteit", die zijn voertuig dadelijk voor dc ach tervolging uitleende. Arrestatie volgde. Bedreigd met de dood en met revolverschoten ge dwongen. moesten de arrestanten In e ensloot gaan staan, tot hun hals in het water. Drie van de vier werden daarop met touwen om hun voeten achteraan de auto gebon den, een der landwachters nam op de bumper plaats en commandeer de: „rijden" Kilometers ver werden de slachtoffers over dc weg langs het Merwedekanaal achter de auto gesleept. Er werd slechts gestopt om de touwen daarna met een strop om de hals, in plaats van om de voeten, te btnilr^ en het lugubere spel dan weer te hervatten. FCort voor Utrecht werden dc gesleep ten. d;e meer dood dan levend wa ren. losgemaakt en ingeladen. Een jongen die zich .toevallig in de na bijheid bevond, doch met niets te maken had, werd gelijktijdig ge dwongen tot instappen. Met een prooi bestaande uit viif jonge men sen. werd via de A.D. in de Ma liebaan te Utrecht, doorgerco'en naar het fort aan dc Biltseweg. Hier kregen alle vijf nog dcnzclf- de dag het genadeschot. Alle daders zijn door het bu reau oorlogsmisdadigers voor de dag gebracht. Het betreft hier Iwce landwachters uit Utrecht, een uit Maartensdijk en een uit ér provincie Drente. Intussen is gehlfken. dat twee der helden ook betrokken zijn in het gebeur de op dc Jutfaasche weg te U- trccht. waarbij oen onderduiker die In zijn angst in de Vaartse R|jn sprong, in het water werd doodgeschoten. tragische periode vanaf de Duitse invul tot en mei de Engelse be vrijding. Als een bekwaam auteur heeft hij zijn boek samengesteld uit diverse fragmenten, die tezamen een rakleristiek totaal-beeld geven wat in die tijd de gemiddelde Ara hemse burger beleefde. Na een pia: tlsche inleiding over het gemoede lijke provinciale leven in vredes tijd, vertelt de schrijver zijn e: ringen gedurende de brute inval der moffen- De ik-persoon weet dan naar En geland te ontkomen en keert pas na ruim vijf jaar doorvoed en decoreerd maar geestelijk arm vervreemd naar het uitgeput in zijn geruïneerde vaderstad te rug. Een vriend en zijn vrouw 1 boelden om beurten uitvoerig het gehele relaas der gebeurtenisse: liun ervaringen uit de laatste vijf jaren. Deze uivoerigo beschouwingen zijn voor den ik-persoon zo ont stellend. dat hij beseft niets me. maakt te hebben in vergelijking met de meeste Nederlandse m sen- Hun monologen geven hem zicht in het leven van de- meeste soort onmensen in de bezettingstijd en vóór-bevrijdingsperiode. Juist daarom geloof ik dat het boek een betrekkelijk belangrijie historisch document zal blijven, af gezien van zijn letterkundige waar de. De door ervaringen berustend ge worden mensen spreken in hte ge hele boek en stemmen de lezer tot bezinning en wekken zelfs vertro i- Want juist in die tijd van groot ste nood en alomtegenwoordige doodsbedreiging, zijn de bewoners van Arnhem zich met elkaar ver bonden gaan voelen, zo schrijft de "uteur. Wellicht heeft dit gemeenschaps gevoel de overlevenden gesterkt in hun herstelwerk voor zich zelf. hun familie, de stadsbewoners en het Nederlandse volk! (F-Il.) Protest tegen Wallace De Amerikaanse Minister van Oorlog, Robert Patterson en de Amerikaanse Minister van Marine, James Forrestal. hebben in een brief aan Truman, welke door het Witte Huis werd vrijgegeven, ver klaard, de verklaring van Henry Wallace, waarbij deze zegt, dat een zekere groep in de V. S. een pre ventieven oorlog propageert tegen Rusland, omdat het nog geen atoombommen bezit, van allen grond ontbloot is. De ministers van Oorlog en Marine verklaren, dat zij nog nimmer hebben vernomen, dat een verantwoordelijk officier van Leger en Vloot ooit een aan valsplan tegen Rusland heeft ge propageerd of zelfs maar gesugge reerd. De brief word op het Witte Huis zonder commentaar aan journalis ten overhandigd. Proces ie Neurenberg hulpmiddel voor de historie Nu de documentenkamers van het gerechtsgebouw het recht heb ben gediend, staan zij ter beschik king van de historici, die er veel profijt van zullen kunnen trekken De documenten en de getuigenis sen van het proces hebben veel kunnen opklaren wat nog duister was in zijn samenhang, maar men moet er toch voor waken in dit opzicht de waarde van het proces niet te overschatten. Hel gerecht heeft de documen ten slechts naar de eisen der be wijsvoering benut. Voor de ge schiedkundigen liggen nog mach tige documenten verzamelingen te bewerken. Slechts de getuigenissen van de beschuldigden en de vele obs cure llitl'.-rtrawanten, zijn we zenlijke bijdragen voor dc his torici. At dc verklaringen vaak de meest tegenstrijdige van deze woordbrekers kunnen echter bezwaarlijk au scrieux genomen worden. De aanklagers hebben de hon derduizenden schriftelijke verkla ringen van leden van de beschul digde organisaties vrijwel allen als onwaarachtig gebrandmerkt. Historici, die o'e nazistaat zouden willen gaan reconstrueren op grond van de getuigenissen van de beschuldigden en hun satellieten zouden zulk een wanstallig beeid zien ontstaan, dat zij het zeker niet als de historische waarheid zouden durven aanbieden. Hoe de chaotische verwarring der diensten van staat en partij en nijd en strijd onder de leiders, waarvan de getuigen gesproken hebben, te rijmen valt met de technische en organische effectiviteit van de staatsmachine zal door nauwkeurig en deskundig onderzoek nog moe ten worden opgeklaard. Zoals het dc taak was van het gerecht dc juridische waarde van zovele onoprechte verklarin gen te waarderen, zo worden na hel proces de historici voor dc taak gesteld uit een overvloe dige massa van tegenstrijdige en tcndcntieiisc getuigenissen de waarheid Ie puren. Een hulpmid del voor dc historici is dit pro ces zeker geweest maar de nazi- historie werd in Neurenberg niet geschreven. Parijse Vredesconferentie over sterkte der Italiaanse vloot In de bijeenkomst van de mili taire commissie heeft Generaal Frank Theron (Zuid-Afrika) een amendent op het Italiaanse desverdrag, dat de beperkende be palingen over de vervaardiging van nieuwe oorlogsschepen wilde verzachten, ingetrokken, omdat, naar hij zeide, het Zuid-Afrikaan se amendement over de grootte van de aan Italië toegestane vloot met 20 tegen een stem was ver worpen. Toen de commissie artikel 51, dat de sterkte van het Italiaanse vlootpersoneel bepaalt, in discussie nam, stelde Generaal Theron voor een commissie van deskundigen te benoemen. Alexander (Engeland) vond het de moeite waard o'it on derwerp, een technische kwestie naar zijn mening, in studie te ne men. Tevoren was Admiraal Karpoe- nin (Sowjet-Unie) opgekomen te gen de bewering van Generaal Theron, dat de aan Italië toege stane sterkte van de vloot minder was dan die aan Bulgarije. 'Vol gens Karpoenin krijgt Italië 5'/» man per vierkante kilometer kust lijn tegenover Bulgarije 4 man. Tenslotte trok Thc-ron zijn beide voorstellen in, te weten dat de sterkte van de Italiaanse vloot door een commissie van deskundi gen zou worden bestudeerd cn dat de op het ogenblik in het ontwerp verdrag aan Italië toegestane sterk te van het vlootpersoneel van 22.500 man tot 30.000 man zou wen den verhoogd. Wel verzocht hij de kwestie door technische vertegen woordigers van de grote vier te laten bestuderen, die dan alle no dige aanbevelingen zouden kun nen doen, en dit zijn verzoek aan de Raad van Ministers van Buiten landse Zaken over te brengen. Kapitein Pryce (V.S.) verzeker de hem dat de technische commis sie van de Grote Vier bij het op stellen van het uiteindelijke ver drag met deze kwestie rekening zal houden. Aan het eind van de vergadering besloot de commissie haar besprekingen over de militai re clausules van het Italiaanse vre desverdrag, met alle eerder aan genomen amendementen goed te keuren. Billijke huurbetalingen Dat bewoners van noodwonin gen wel cn ilic van noodboerdc- r|jcn geen huur moeten betalen, is alleszins gegrond cn redelijk, volgens een uiteenzetting van werken cn wederopbouw. Een noodboerderij wordt altijd op het terrein van de boer (eige naar) gebouwd. Voor een eigen dom behoeft de boer geen huur te betalen. Ook pachtbetaling zou on billijk zijn, daar de volle pacht voor het land en de daarop staande gebouwen meestal reeds doorbe taald is. (Als contraprestatie kan van de boer echter derving van rente op de inschrijving in het grootboek van de wederopbouw ge eist worden.) Daar het Rijk echter meestal noodwoningen op zijn kosten op gemeentegrond laat bouwen cn de gemeente deze vaak ter ex ploitatie cn verhuur overnemen, is het logisch dat dc bewoners in dit geval wel huur betalen. Bepaalde kleine onbillijkheden moeten in de huidige omstandig heden genomen worden. Maximumprijzen voor vis Do prijzen, waartegen gerookte of gestoomde zeevis door kleinhande laren ten hoogste mag worden ver kocht, bedragen voor: Gerookte of getoomde makreel f 1.35 per kg.; ge. rokte of gestoomde wijting f 1.30 per kg.: gerookte of ge stoomde schar f 1.40 per kg.: ge rookte of gestoomde kleinzwarce poon f 1-30 per kg-; gerookte of gestoomde horsmakreel 11.10 per kg. Een goed voorbeeld In een hotel in Breda logeer de de Belgische Minister van Economische Zaken. Schijn baar was de Minister niet in het bezit van in ons land gel dige bonnen of hij had er niet genoeg, want op een gegeven moment stapte hij naar de ho telportier en vroeg hem of hij niet een drietal Hollandse kazen op de kop kon tikken voor een „zacht" prijsje. De portier was er inderdaad toe in staat en verscheen even later met de kazen die hij voor 30 francs per kilo op de kop getikt had! Wie het breed heeft, laat het breed hangen! Ter he. -J ;'„.n de slzg o;n Arnhe.a werd in L„ gheid van H. M- dc Koningin en talrijke familieleden der geva~eaen door generaal Urquehart een monument onthuld tegenover he'. voormalige hoofdkwartier van de 1ste Airborne Division. H. M- de Koningin legde een krans neer aan de voet van het gedenkteken- Kosiwinnersvergoeding De heer VA A .M. Lautcnslager hoofd van de afdeling Dienst plicht van het Ministerie van Oorlog heeft in een gisteravond gehouden radiopraatje antwoord gegeven op dc vele vragen, die gesteld worden met betrekking tot de kostwinnersvergoeding. Volgens onze tegenwoordige be grippen zijn dienstplicht en kost winnersvergoeding onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Heeft nu het verblijf in werke lijke dienst van een dienstplichtige hetzij voor het vervullen van eer ste oefening, hetzij wegens oor log-, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden, ten gevolge dat voldoende middelen tot levensonderhoud aan de naas te verwanten komen te ontbreken, dan wordt naar vastgestelde regelen aan die verwanten, op hun verzoek, een vergoeding uit 's Rijks kas toegekend. Een dergelijke vergoeding kan ook in ar 'ere gevanllen worden toegekend, bv. wannneer de vader van een dienstplichtige genoodzaakt is een knecht in dienst te nemen als vervanger voor zijn zoon. Ais naaste bloedverwanten wor den beschouwd: De echtgenote, de bloed- en aan verwanten in rechte linie. Andere bloed- en aanverwanten in dc tweede graad, de pleegouders, en degenen, in wier onderhoud de dienstplichtige, ingevolge een rech- terlijk-vonnis moet voorzien. De aanvrage voor kostwinners vergoeding moet worden gericht tot den burgemeester van de ge- De burgemeester slelt een grondig onderzoek in en stelt bedrag der vergoeding vast. Er is een maximum-gezinsin komen van 50.- per week vastge steld. Een gezin, waarvan het to taal inkomen 50.- of meer per Gevorderde auto's en motorfietsen De ANWB, de KNAC, de KNMV. de vakgroepen personenvervoer cn goederenvervoer langs de weg en de Algemene verladers en eigen vervoerders organisatie (EVO) heb ben aan den minister van verkeer een request gericht, waarin zij de aandacht van zijne excellentie ves tigen op de sinds de bevrijding door allerlei overheidsinstanties ge vorderde motorvoertuigen. Belanghebbenden vragen zich thans evenwel af hoe lang de o- verheid hun auto's of motorfietsen nog zal nodig heben. Zij dringen er onder de huidige omstandiheden toch öp aan, dal de oorspronkelijke eigenaren weer in het bezit gesteld worden van hun motorvoertuigen. Dit kan te ge makkelijker geschieden, omdat vele automobielen en motorfietsen in huur gevorderd zijn, dan wel in ei gendom door he! Rijk zijn overge nomen, zonder dat tot nu toe een verrekening van de waarde heeft plaats gevonden Zo de motorvoertuigen bij te ruggave in handen zouden komen van eigenaars, die geen recht heb ben op een rijvergunning, geven de verenigingen cn instellingen op verkeer--- en v ervoersgebied den minister in overweging toch over te gaan tot het ongedaan maken van de vordering evenwel onder de verphehting voor den eignaar zijn motorvoertuig te verhuren. Waar komen ze vandaan? Nog steeds komen uit verschil lende delen van Europa en thans ook nog verder de berichten door van de geheimzinnige projectielen Nadat aanvankelijk een Engelse Journalist verklaard had. dat de in Zweden gesignaleerde projectie len van Russische zijde zouden zijn afgeschoten, werd dit bericht later hardnekkig tegengesproken. Thans werden boven Portugal geluidloze groene lichtballen waargenomen, die zich in zuidelijke richting voortbewogen. Ook vanuit Zweden kwam weer oen bericht, dat offi cieei bekend werd gemaakt door de Zweedse generale staf. Hier zou op 14 September een vliegend voor werp boven Midden-Zweden zijn waargenomen, dat door het geluid van een zeer hoog vliegtuig werd begeleid. Maar niet 'alleen van uit Europa komen dagelijks deze be richten door. Uit Marokko (Afrika) wordt ook al zoiets gemeld. Boven Fez js een geheimzinnig brandend voorwerp waargenomen, Dit voor werp had een rode kern en een lange gele staart. Het kwam uit oostelijke richting en bewoog zich met grote snelheid op geringe hoogte voort. Nergens echter werd tot heden melding gemaakt van het neerkomen van deze bommen- Het woord bommen is wellicht fout; maar wat zijn het dan en waar komen zij vandaan? In ieder geval staat vast dat zij uit Oostelijke en Zuidelijke rich ting komen boven de plaatsen waar zij werden gezien. Binnenkort kunnen wij weer nieuwe ..proefnemingen" verwach ten. want in Australië in de buurt van de uraniummijnen zullen over niet al te Bange tijd door een „ge heï;:,e" fabriek op de grens van onbewoond gebied raketten wor den vervaardigt, die door atoom kracht gedreven worden en die radiografisch bestuurd kunnen wor den. Van deze zal men in ieder ge val kunnen nagaan waar ze van daan komen, maar waar ze heen moeten is nog een vraag. Dat hier veel over geschreven en gesproken wordt, valt licht te begrijpen. Men zou bijna vermoe den, dat verschillende naties proef nemingen verrichten om naar de maai. te gaan. Indien dit het geval mocht zijn. zou er wel eens oorlog kunnen komen over de vraag, wie het eerst naar de maan gaat. Het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o.m. de volgende indexcijfers betreffende de kosten van levens onderhoud voor arbeidersgezinnen- Op basis 1938-1939 100. totaal voeding kleding schoeisel renig. 101,9 101,7 107,9 110,2 107.7 1945: September 161,8 165,6 325,2 296,0 234.3 170,1 174,7 308,9 321,6 303,4 200,0 309,5 325,3 304,3 183,7 203.6 312,1 326.5 304.3 Augustus 181,4 197,7 313,3 326,0 304,3 Woninginr. en huisr. 1939: 106.7 1945: September 308,6 1946: Maart 301,4 Juni 298,2 Juli 297,0 Augustus 297,4 128.6 131,5 131.7 131.8 De stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud van Juni op Juli 1946 komt voor een belangrijk deel voor rekening van de voeding door een verhoging van de aardappelprijs- Deze be droeg voor de nieuwe aardappelen 16 et. per kg- tegen 10 ct. per kg. voor de oude aardappelen in de vorige maand. Deze stijging werd enigszins ge remd door een prijsdaling van groenten en fruit, vnl. door het aan de markt komen van goedko pere soorten. Van Juli op Augustus was de da ling van de groenten en fruitprij- zen iets sterker, terwijl thans ook de aardappelprijs weer verlaagd werd tot 13 et- Deze prijsverlagin gen, vooral echter de laatste, wa ren oorzaak van de daling van het totaal indexcijfer van de kosten van levensonderhoud van Juli op Augustus. De stijging en de daar op gevolgde daling van het index cijfer van de kosten van levenson- derhoud gedurende de laatste maan den zijn voor een belangrijk deel toe te schrijven aan seizoeninvloe den en zijn derhalve geen aanwij zingen voor een algemene tenden tie der prijzen. BENOEMING De Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft (gelet op de adviezen van hoofdinspecteurs van het L.O. 1946) goedgevonden tot plaatsvervangend lid van de commissie van Rijksgecommiteer- den bil de examens voor de Mulo- dioloma's te benoemen: Duizend jaren onder zand bedoJven Theaters worden in onze tijd ge bouwd en weer afgebroken, zon der dat men veel moeite doet er veel van te bewaren; in Amster dam bijvoorbeeld hebben we heel wat schouwburgen gehad waarvan op het ogenblik zo goed als niets meer over is; de eerste Amster damse schouwburg, de Parkschouw burg het paleis van Volksvlijt zij hebben alQe een tamelijk roemloos einde gevonden, we weten waar ze gestaan hebben, maar dat is dan ook zo ongeveer alles. In een stad, die doorlopend be woond wordt, gaat dat nu een maal zo. maar er zijn ook verla ten steden die verwoest werden door aardbevingen of geplunderd door een vijand en die laten, na dat ze verdwenen zijn, nog wel eens iets los. omdat de vernieling toch niet zo grondig is geweest, als men gedacht had. En zo heeft het na.eesflacht in een stad, die reeds duizenden ja ren niet meer bewoond werd. het oudste theater ter wereld ontdekt Dit theater ligt in de stad. of lie ver in het paleis van Phaestos op Kreta, en het is gebouwd tussen 2000 en 1600 voor Chr. Het theater is naar onze begrip pen niet veel bijzonders.i want het bestaat eigenlijk, slechts uit een paar stenen vloertjes, maar de ou derdom geeft het toch wel een soecin'e waarde En het paleis zelf moet heefl mooi geweest zijn; een brede trap voerde van het theater direct naar de Koningszaal. Deu ren en vensters vertonen nog de or nementen van die tijd en raadsel achtige. tot nu toe nog niet ontcij ferde, schrifttekens versieren de portalen. In de ineengestorte éta ges van het Daleis bevonden zich de woningen van de prinsen. Gan gen en wegen verbonden in de vorm van een labyrinth het paleis met de huizen van de hofhouding, van de familieleden en met het andere deel van de stad. Aan de andere kant van het pa leis waren de magazijnen en de voorraadkamers en het geheel is net zo'n wirwar van gangetjes en kamers geweest als het paleis van week bedraagt, komt dus niet ir aanmerking voor toekenning var kostwinnersvergoeding. Slechts ir zeer bijzondere gevallen kan bier van worden afgeweken, bv. bij gro te gezinnen. Dit houd* echter niet in dat elk gezin met een kleiner totaal inko men van 50.- per week. in aan merking komt voor koslw vergoeding. Een blijmoedig gastheer Een Engels edelman, die beroemd was om zijn opgewekt humeur en zijn zeldzame s'.agvaard'gheid, gat eens een groot diner, waaraan meer dan honderd mensen deelna- Piotseling werd het vrolijk ge sprek verstoord door een oorver dovend lawaai. Verschrikt keken de gasten op en zagen, dat één dei- bedienden een prachtig kristallen drinkservies uit zijn handen had laten vallen, en dat nu in ontel bare scherven over de vloer ver spreid lag Een zeer onaangename j s'.ilte ontstond onder het gezelschap en men wierp tersluiks blikken op den gastheer om te zien hoe deze het verlies van zijn kostbare ser vies opnam. Gelukkig duurde dit niet lang. want de edelman her- stelde weldra de stemming door op grappige toon uit te roepen: ..Beste John. breek voor mijn part zoveel als je wilt, maar maak er niet meer zo'n verschrikkelijk ru- j moer bij!" I De gasten lachten cn het gesprek werd vervolgd, alsof er niets ge- I beurd was. Koning Minos te Cnossos. het be roemde labyrinth, waar de mino taurus huisde, die ten slotte door den Grieksen „heid" Theseus ver slagen werd. Het paleis van Phaestos ligt op een eenzame heuveü, vanwaar men tientallen kilometers het land in kijkt, zodat de vroegere bewoners een vijand van verre konden zien aankomen, maar dat neemt niet weg.- dat het tenslotte toch door belegeraars verwoest is. Alles van waarde werd waarschijnlijk mee genomen, maar heb stenen theater was de moeite van het stelen niet waard en naarmate de jaren ver liepen werd het bedekt met een laag aarde. Pas- een jaar of wat geleden, toen men ook op andere plekken in Kreta zulke steden uit gegraven had. die er ogenschijnlijk uitzagen als gewone heuvels, heeft men Phaestos ontdekt en toen kwam het theater te voor schijn, zoals het duizenden jaren geleden onder het zand bedolven had gele gen. Dat het niveau, waarop het to taal indexcijfer van de kosten van levensonderhoud ligt, aanzienlijk lager is dan de indexcijfers voor voeding, textiel, schoeisel, woning inrichting en huisraad is mede toe te schrijven aan het feit, dat de huishuren, tarieven voor gas en electriciteit, ziekenfondsen en ver zekeringspremies e-d. niet of slechts in geringe mate zijn verhoogd. Er komen weer Amerikaanse films Naar aanleiding van het tot gekomen accoord tussen dc lil. P.E.A. en dc Ned. Bioscoopbond had een redacteur van het ANP een onderhoud met dc directeur van bovengenoemde bond, dc heer I. G. J. Bosman. De heer Bosman toonde zich over dc resultaten ten zeerste tevreden. Welke moeilijkheden er ook waren, men stond tegen over een partner, die niet „met de laarzen over het land liep". De grote betekenis van het ac coord is een zuiver morele. Wat hier erkend werd is het recht van een bedrijfsorganisatie, zoals zich die hier in dc laatste kwart-eeuw in den lande ontwik keld heeft. Er viel een misverstand te overwinnen. De Amerikanen hadden aanvankelijk moeite in te zien. dat de Nederlandse Bioscoop bond. niet zoals zij dachten, een zakelijk monopolistische positie in neemt, doch louter een vereniging is die de rechten van de bij haar aangesloten leden beschermt tegen wie dan ook. Het ging hier om het erkennen van een mentaliteit, waarmede men in ons land en In West-Europa vertrouwd is, doch die de Amerikanen vreemd was. Belangrijk is wel te vernemen dat er een selectie-mogelijkheid geschapen wordt en dat het zoge naamde „blind boeken" tot het verleden behoort, evenals het zoge naamde „locomotiefsysteem Reeds de volgende week vinden er trade-shows plaats. Aan het slot van het onder houd deelde de directeur van de bond mede. dat voor 1 Januari 1917 geen Amerikaanse films zul len worden uitgebracht, tenzij gezamenlijke exploitanten in een bepaalde gemeente tot overeen stemming hierover zijn gekomen met verhuurders. Dc bond oefent bicrop toezicht uit. De bodem der wereldzeeën Bij de reparatie aan diepzee kabel in de nabijheid van het ei land St. Helena in de Atlantische Oceaan werd vastgesteld, dat de kabel op een diepte van 1000 meter lag, terwijl men door middel van oude aantekeningen kon nagaan, dat aldaar de diepte bij het leg gen van de kabel ruim 30 jaren geleden ongeveer 4500 meter was geweest. Men brengt deze grote verandering in verband met de werking van onderzeese vulkanen. Met dit seizoen heeft een nieuw en zeer practisch kledingstuk: de overgooier, zijn intrede gedaan in onze garderobe. Dit „nieuwe geluid" werd dade lijk door de vrouw met sympathie begroet. Geen kledingstuk was dan ook beter geschikt om onze ln de oorlogsjaren zeer gehavende gar derobe weer een beetje op peil te brengen. Wij kozen toch allen graag vooral om de grotere variatie mogelijkheden de laatste jaren blouse en rok, als we ons een nieu we aanwinst konden veroorloven. Vooral de slankere type's weten hoe moeilijk het meestal is deze combinatie charmant te dragen- De overgooier nu heft juist de reden waarom we hiertegen bezwaar had den, geheel op. Terwijl ze wat materiaal betreft niet zoveel meer van ons eist, dan het enkele rokje, biedt zij ons haast onbeperkte mogelijkheden tot variëren en combineren. Welke vrouw vindt dat niet aan lokkelijk? Een „jolie jeu", steeds weer nieuwe varianten te beden ken in de kleurenstelling en de combinatie der stoffen! Door het eenvoudig verwisselen van blouse of truitje in een ogen blik van „sportief", „gekleed" te zijn! Een oud kledingstuk in weinig tijd om te toveren in zo'n prac tisch vlot gevalletje! Is het wonder: De overgooier triompheert- Wat al mogelijkheden biedt zij lons nietl Al eerder zagen wij dit kledingstuk buiten onze grenzen dragen. Ame rika bracht het 't eerst, Londen heeft vooral het sportieve genre. Meestal van wollenstof en met kno pengarnering- Parijs, hoe kan het anders, wist ook dit thema zóó in al zijn varianten uit te werken, dat de mogelijkheden bijna onbe grensd bleken. Maar laten we ons niet te zeer verliezen aan deze luxe en teruke- ren naar 't eenvoudige genre dat zich meer aanpast aan onze be hoefte- Het sportieve overgooiertje wordt gebracht In wollenstof, dik wijls in zeer fraaie nieuwe tinten, en in linnen. Meestal zijn in de rok plooien verwerkt, terwijl als garnering kno pen en zakken dienst doen. De rug is hierbij dikwijls geheel gesloten en het voorpand bestaat uit twee brede schouderbanden, die vanuit de taile over de schouders lopen. Veeal iets breder dan de schouder, accentueren ze hierdoor de schouderlijn. In het luchtige genre worden zij vervaardigd van katoen of zijde, of andere soepele stoffen- Als garnering doen hieroij dienst ruches (b.v. langs de schou derbanden) en gedrapeerde zakjes- Meestal is het rokje ruim aan de tailleband gerimpeld. In het gekle de genre neemt men meestal zwa re zijde of ook wel dunne wollen stoffen als wijze van draperi enm'n werkt ook met heupdraperingen en garnering van borduurwerk of ap plicatie. Zo kan ieder naar zijn persoon lijke smaak dit kledingstuk dragen. Dc lengte van de rok varieert ook hier naar de smaak van de draag ster. Men treft bij deze combinatie ook veel het boven de knie han gend ruime klokrokje aan. Zoals U ziet zijn er dus voor al lerlei tynen overgooiers te maken! (Uit No. 2 Jaargang 3 van het .Maandblad ..'t Getouw"),

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4