Stad Land Schaakrubriek Mens of Aap Goes JAARVERGADERING VOETBAL VERENIGING G.O.E.S. Geschonden doch behouden gebleven De Donderdagavond gehouden jaarvergadering was ontzettend druk bezocht door leden en dona teurs. waaraan het leit niet vreemd was dat belangrijke beslissingen te verwachten waren waarmee het voortbestaan der vereniging be trokken was. aangezien een aantal leden waaronder bijna alle spe lers van het eerste elltal zich niet konden verenigen met de schorsing van een bestuurslid. Na zeer langdurige en heftige he sn-ekingen werd uiteindelijk een oplossing gevonden waarvoor Mr Schlingcmann een voorstel aan de hand had gedaan. Het betrokken bestuurslid stelde daarop zijn oe- sluursfunctie ter beschikking en het bestuur trok zijn schorsing ir„ Aangezien de heer P. Koster zich niet meer herkiesbaar stelde als Voorzitter werd in diens plaats ge kozen de heer P. Mos. De daarop volgende bestuursver kiezing had tol resultaat dat wer den gekozen nis nieuwe leden, de heren P. J. Melse, Mr- Schlinge- mann en H. Bonder, terwijl werden herkozen de heron A. J. Brusket en J. Thei v De laatste na herstem ming met den heer M- Korstanje. De heren J. "VVeststrate en C. Schrijver hadden zich niet meer beschikbaar gesteld, terwijl na af- Redactie: M. J. Quakkelaar, Nieu we Kerkstraat 7, Hansweert. De vorige keer hebben we gezien hoe we de penning van een paard door Lg5 of Lg4 (wanneer ae da mes dus nog op dl en d8 staan) 2omlen kunnen ontzenuwen- Deze keer enige voorbeelden, hoe we niet moeten spelen- We gaan uit van dezelfde stelling als do vorige keer, dus Wit: Kgl, Ddl, Tal en 11. Lel en «4, Pc3 en 13, pi. a2, b2, c2, d3, e4, 12, g2 en li2. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en 18, Lc5 en c8, PcG en f6, pi. a7, b7, c7, dö, e5, 17, g7 en h7. Wit speelt nu dus 1. Lg5. en zwart wil met Lg4 de symetrische opstelling handhaven: 2. Pc3-d5 Pc6-d4. 3- Ddl-d2 Lg4xf3?- 4- Lg5.< 16 g7xf6. 5. Dd2-h6 Er dreigt nu P16:t en Dh7: mat, 5. Pd4-e2f 6. Kgl-hl L13xg2f 7. Khlxg2 Pe2-14t 8- Pd5xf4 e5xf4- 9, Kg2-hl Wit bezet nu eerst de g-lijn en wint dus als volgt: 9Kg8-h8. 10. Tfi-gl T18-g8. ïl. Tglxg8t Dd8xg8- 12- Ta]-gi met damewinst ol mat. Een andere fout is in dergelijke stellingen h7-h6, gevolgd door g7- g5. Wit speelt dan P13xg5 en Lh-lx gfi en krijgt een onweerstaanbare aanval. Een goede oefening is. de2e stel ling zelf eens verder uit te pluizen. Om een penning uit de weg Ie gaan zien we dikwijls reeds bij voor baat de rnndpion opspelen. Dit •kost echter altijd een tempo, en de koningsstelling wordl er door ver zwakt. Een voorbeeld: Wit: Kgl, Ddl, Tal en fl, Lel en c4, Pbl en f3, pi. a5, b2, c3, d4, e4, »2, g2 en h2. Zwart: Ke8, De7, Ta8 en h8, La7 en c8, PcG en g8, pi- aC, b7. c7, a6, e5, 17, g7 en b7. Wit speelde 1. h2-h3 om het pennen van het paard te verhinderen, daar het paard niet gemist kan worden In de strijd om pion d4. Hierna volgde: ,1Pg8-f6- 2. dlxed? Het is altijd gevaarlijk een dia gonaal te openen voor een vijan delijke loper, (La7). 2Pc6xe5. 3. Pf3xe5 De7xe5- 4. Pbl-d2 Le8xh3! 8. g2xh3 De5-g3t- Hier ziet men de werking van de loper op a7! 6. Kgl-hl Dg3xh3t. fl. Khl-gl Pf6-g4. 8. Pd2-f3 Dh3-g3t 9. Kgl-hl La7xt2- fen wit staat hopeloos verloren. Tot slot nog een probleempje om uw krachten eens op te beproeven. Wit: Kei, Dc3, Tfl, Pe4 en PI5, pl. a2, b3, c4 en hö- Zwart: KgS. Dc7, Tb6 en Td7, Lh5, pi. e3 en g6. De vraag is: Hoe wordt zwart mat gezet? Een werkelijk probleem is het niet, want de stand is in een par tij voorgekomen- Voor degenen, die de oplossing niet kunnen vinden, volgt deze volgende keer. Feuilleton ALDER MATiN-MAGOG 58 Borsetti's oogen die steelsge- wij2e in alle richtingen rondloer- den, zochten naar een uitweg. Een rcusachtigen arm zweefde boven hem, een geweldige vuist hing hem boven het hoofd. Borsetti besefte dat hij verloren was. Zijn haat herleefde in al zijn dolzinnige kracht en gaf hem iets van zijn oude bravour terug. ..Ja, ik heb het gedaan!" siste hij met witte lippen en bloedbe- loopcn oogen. „Het is een uitvin ding van mij. mijnheer aap. Je mag me nu dooden maar even goed blijf je een aap!" En hij lachte cynisch. „Een aap! Mejuffrouw Violet Savill's aanstaande een nap!" De aap-mensch wendde zich naar het sidderende meisje. „Ga heen. Violet." zei hij streng. ze aarzelde. „Neen, dat niet, dat niet!" loop van de verkiezing de heren de Kok en Nordlohne meedeelden hun functies als resp. Secretaris ca Penningmeester te zullen neerleg gen- De avond was echter reeds zover gevorderd dat niet meer in deze vacatures kon worden voor zien en dit - benevens nog een aan tal andere agendapunten moest worden uitgesteld tot een binnen enkele weken opnieuw te houden ledenvergadering. De elftalcommissie werd nog op nieuw gekozen en bestaat nu uit de heren Leupen, CTi!roe, E. Sii- ke, J. Blokpoel en I. van Daalen- In deze vergadering bleek dat de vereniging er finantieel goed voor staat met een saldo van ruim f 10.000.—. De scheidende Voorzitter, de heer P. Koster die zeer vele jaren de leidende (en het laatst ook wel de lijdende) figuur der vereniging is geweest had een moeilijke taak in deze vergadering, waarin de ge moederen nogal verhit waren, doch hij is er. in de op hem bekende wij ze, buitengewoon goed in geslaagd de besprekingen op een dusdanige wijze te doen houden dat de hoof den toch nog koel bleven om die besluiten te doen nemen, waardoor de krachtige en na zo vele moeiza me jaren opgebouwde voornaamste voetbalvereniging hier ter stele, wel geschonden doch behouden is gebleven. De hem toegesproken woorden van lof voor zijn veeliarige juiste leiding waren wel verdiend. Simultaan Dr. Max Euwe Wij vestigen nogmaals de aan dacht op de op 25 September a.s. te houden schaakwedstrijden in de zaal van dhr. Krijger. De wedstrijden vangen om 8 uur aan. Ncd. Herv. Kerk Us J. H. Boerlijst van Achlum heeft het beroep naar de Gemeen te Goes nu officieel aangenomen, en hoopt 17 Nov. zijn inlrede te doen na des morgens te zijn be vestigd door Ds. A. W. M. Odé Zuivering Bij beschikking van den Minis ter van E :onomische zaken is op grond van het zuiveringsbesluit ge rekend met ingang van 1 Mei 1015 uit zijn fuTutie ontslagen: V. I. v. Bemden, warendeskundige bij den gemachtigde voor de prijzen te Goes. Fietsendiefstallen Gistermiddag werd in de Ko ningstraat een rijwiel gestolen v. A. C. L. uit Kloetinge. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd uit een loods In de St. Jacobsstraat een rijwiel ont vreemd van F. V. Middelburg TER A ARDE BESTELLING G. W. GRAAFHUIS. Donderdagmiddag werd onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer G. W. Graafhuis. oud-administrateur der N.V. Provinciale Zeeuwse Electri- citeits-Maatscbappij. oud-admini strateur der Ver. voor Handelson derwijs en Reserve Majoor b/d der Infanterie, op de Algemene Be graafplaats te Middelburg ter aar de besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Mr. Dr. R, W. Graaf van Lynden, namens het bestuur en directie der N.V. P.Z. E.M.: de voorzitter van de Ver. Uit het Volk-Voor hot Volk de heer L. A. Schenk; Ir. H. Ever wijn. namens hel personeel der P.Z.E.M.: de heer Olthoff, namens de Schoolvereniging voor Geref. L. O.: de wnd. Burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögc- ler. namens de Ver. voor Handels onderwijs en als vriend. liet slot woord en het gebed werden uitge sproken door Ds. Oussoren te Mid delburg. Een zoon van den overle dene dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. GESLAAGD. Geslaagd te 's Gravenhage voor het Voorlopig diploma Scheeps- werktuigkundige de heer F. T. v. Tiggelen te Bergen op Zoom. leer ling van de Machinistenschool te Middelburg. Vlissingen HET VIERDE BEEST. Op ontroerende wijze heeft Pater H. de Grceve voor de 2de maal in Vlissingen het toneelspel Het Vierde Beest opgevoerd. De avond die georganiseerd was door de plaatselijke Katholieke ge meenschap werd geopend door de heer Andriesscn die een hartelijk welkom aan Pater de Greeve toe sprak. De vertolking van verscheidene personen werd door Pater de Gree ve prachtig weergegeven. Het boek werd tijdens zijn gijzeling door hem geschreven. Het was een druk bezochte avond en velen bezoekers hebben het voorrecht gehad om Pater de Gree ve nu niet door de radio maar hem persoonlijk te mogen horen. smeekte ze. „Ik ga met dien man afrekenen," sprak Roland op dezellfde toon. ..Je moet daar niet bij tegenwoor dig zijn," „O ja?", hoonde Borsetti. Nog niét, vriend, ik eerst met jou!" Ongemerkt had hij een hand in een van zijn zakken laten glijden en een revolver te voorschijn ge- braehtt. Een stap terugtreende leg de hij aan en vuurde. Een weinig bloed sijpelde den gorilla langs de schouder. Maar nauwelijks was het geluid van het schot weggestorven of de geweldige arm schoot uit en een kolossale klauw kraakte de pols van den Corsicaan. De revolver viel kletterend op de grond. Violet schreeuwde en vluchtte In een andere kamer zat me vrouw Savill te wachten tot haar gast en Violet weer zouden ver schijnen. Ze had het schct niet gehoord en ze trok de wenkbrauwen op en lichte verwondering toen Violet bin nen kwam stormen, snikkend van angst, Het meisje zakte in een stoel neer en bleef roerloos 'ter wijl ze haar handen voor de oogen Tholen STAVENISSE De Burgemeester van Stavenisse brengt ter openbare kennis dat de nota's betreffende gemaakte kosten van evacuatie en ré-evacu atie in 1044 en 1045 nog tot 21 Sep tember a.s. ter Secretarie ingele verd kunnen worden. Na die datum is de termijn van indiening gesloten en kunnen on der geen enkele voorwaarde meer nota's aangenomen worden. Zuid-Beveland OUDELANDE Door het Werkcomité van de vereniging tot stichting en instand houding van een landbouwhuis- houdschool in de Zak van Z,-Be veland werd een vergadering be legd om voor leden en belangstel lenden doel en streven van de ver. nader uiteen te zetten. Verschil lende vragen werden door den in leider beantwoord en allen gaven zich aan het einde der vergade ring als lid der vereniging op soort gelijke vergaderingen zullen ook gehouden worden te Driewegen, Ellewoutsdijk, Baarlanden Hoede- kenskerken. Straatverlichting In de straatverlichting is geluk kig weer ehige verbetering geko men. daar nu de helft van de Ian taarns des avonds branden. YERSEKE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marianne d. van J. A. van de Hasse-de Leeuw. Huw.Aang.: D. van Slee 23 j. en M. Verbeke 19 j. Gehuwd: P. Duinkerkc 25 j. en J. J. Murre 18 j. BIEZELINGE 1700 KG Appel* gestolen Van Zaterdag op Zondagnacht zijn er uit de fruitboomgaard van den Heer A. J. Berman te Bieze- linge, gelegen aan de Zeedijk on der de gemeente Schore 17C0 kg Appels ontvreemd. Toen Berman dit Zondagavond ontdekte, waarschuwde hij onmid dellijk den wachtmeester der Rijks politie Klap en de Hulpmarechaus see J Meijer die direct met de op sporing begonnen. Na dag en nacht onverpoosd te hebben gespeurd zijn de twee da ders Woensdagmorgen te Ridder kerk ZH. aldaar gearresteerd. Bei den legden een volledige beken tenis af. De hoofddader was geen onbekende bij de politie. De appels konden allemaal nog achterhaald worden en slaan thans op het po litiebureau te Ridderkerk. Hun plan was een volle wagen te laden, maar het was hun niet mogelijk gebleken om met een volle wagen tegen de dijk op te komen. Dit is een mooi staaltje recherche- Noord-Beveland W1SSENKERKE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leunus z. van L. K. v. Lieren-Wilderom. Ondertrouwd: M. Meulenberg 26 j. en G, Kcmpe 25 j. Gehuwd: B. A. Leendertse 24 j. en A, P. de Lange 22 j. Overleden: H. C. van der Moere 22 j. te Middelburg. Zeeuws- i Vlaanderen HULST CONCERT. 27 Sept. a.s. zullen Theo van der Pas. Piano; v. d. Vcgt. Viool en Chr. v. Isterdaal. Cello, voor de Kunstkring Van den Vos Reynaer- de, een concert geven, waarin wer ken van Schubert, Ravel en Tsjai- kowsky zullen worden uitgevoerd. Schouwen en Duiveland ZIER1KZEE UITSPRAKEN TRIBUNAAL. M. A. Goedegebuure, zonder be roep. te St. Annaland. thans verbl. in bet Bew. en Verbl. Kamp te Groedc. ontzetting rechten tot 14 Novraiber. A.S'. d. Berg, timmerman, te Goes, verb, verkl verm, tot f 237.85 plus ontz. rechten. H, J. J. Ridderhof zonder be roep. te Valkenswanrd. ontz. rech ten plus l'/p j. internering. E. Fondse. zonder beroep, te Burgh, thans verbl. in het Bew. en Verbl. Kamp Ave Maria te Tilburg V/f y met aftrek van arrest plus ontz, rechten. OOSTEKLAND ELECTRISCH GEDREVEN MOLEN. De windkorenmolen van den heer A. M. Hoek alhier heeft een flin ke verbetering ondergaan, doordat er thans ook electrisch kan worden gemalen. Door het inzetten van een 25 p.k. electromotor is het thans ook mogelijk om op wind stille dagen te malen, zodat men nu niet meer afhankelijk is van de wind. hield alsof ze een afgrijselijk vi sioen wilde verdrijven. „Violet! Wat scheelt eraan?" riep haar moeder uit. Ze dacht dat Violet ruzie met Borsetti had gehad. Overredend vroeg ze nog eens: „Kom, wat is er?" Op dat oogenblik kwam de ban kier de kamer binnen. „Wat is er nu aan de hand?" vroeg hij. het voorhoofd fronsend. „Waar is Borsetti?" Zijn vrouw wees 'terneergesla gen naar de zitkamer. „Ze waren daar en praatten heel rustig. Ik begrijp het niet!" Een gekreun van Violet kwam tusschenbeide: „O! Het is te vree- selijk!" Niet geheel on zijn gemak en zijn geduld verliezend, riep Savill nu uit: „Wat is er? Kan je niet spreken?" En hij begaf zich naar de deur. „Neen ga niet binnen, vader!" ..Waarom niet?" stamelde hii. De schrik had ook hem aange- g renen. ..Omdat omdat Haar keel was als saamgesnoerd. Plolseling klonk een hartver scheurende kreet uil de kamer, die PREDIKBEURTEN WESTKAPELLE. Ned. Herv. Gcm. 9.30 leesdienst en 2.30 Ds. W. Reus; Ger. Kerk 9.30 leesdienst. 2.30 Ds. J. E. Visser; Ger. Gem. 2 maal leesdienst. GOES. Doopsgez. Gem. geen dienst wegens verhindering van Ds. Nol thenius; Ned. Herv. Gem. 9.30 Ds. Tasseron. 5.30 Ds. Kluiver; Ver. v. Vrijz. Godsdienst 7 u. de heer G. B. Bloemendaal. BAARLAND. Ned. Herv. Gem. 9.30 Ds. Beneder en 2 u. Ds. Beneder. BIEZELINGE. Ned. Herv. Gem. 9 30 de heer H. L. Heyboer. 2 u. Ds. F. L. v. 't Hooft; Ger. Kerk 2 maal leesdienst HEINKENSZAND. Ned. Herv. Gem 10 en 2,30 Ds. Renting; Ger. Kerk 10 en 2.30 Ds. Booy. YERSEKE. Ned. Herv. Kerk. 11 u. de heer N. de Zwart. 4 u. Ds. B. Baks; Geref. Kerk. 9.30 en 2 u. Ds. Booy te Surhuisterveen; Ge- rel. Gem. 9.30. 2 en 6 u. Ds. A. v. Stuyvcnberg; Vrij Ev. Gem, 10 u. Jeugddienst. 2.30 en 5.30 Bld- sond. de heer de Goede te Zwijn- drecht; Leger des Heils. Zater dagavond 8 u. Straatzang in den Burenpolder, Zondag 10 u. Heili- gïngsdienst en 6 u. Veriossings- dienst door Maj. Berendscn, J u. Zondagsschool. 'sH. ARENDSKERKE. Ned. Herv. Gem. 10 en 2.30 Ds. v. d Waa. LEWEDORP. Ned, Herv. Gom. 6 u Ds. C. v. d. Waa. 'sH. ABTSKERKE. Ned. Herv. Gem. 2.30 Ds B. Breek. 'sH.H. KINDEREN. Ned, Herv- Gem. lft en 2 u. Ds. de Roos. KLOETINGE. Ned. Herv. Gem. 10 en 2.30 Ds. Elderenbosch. KATTENDIJKE. Ned. Herv. Gem. 9.30 Ds. Breek. 2 u. de heer Over- gaauw. WAARDE. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 2 u Ds. G den Boer; Ger. Gem. 9.30, 1.30 en 5.30 Student de Wit. WJLHELMINADORP. Ned. Herv. Gem. 10 u de heer Ovcrgaauw. fi u. geen dienst. WOLFAARTSDTJK. Ned. Herv. Gem. 10 en 2.30 Ds. T. G. A. van Dijk. OOSTERLAND. Ned. Herv. Gom. 10 u. Dr W. H. Weeda. 3 u. Ds. v. d. Broeck: Geref. Kerk 2 maal leesdienst; Geref. Gcm. 3 maal leesdienst; Oud Geref. Kerk 9.30. 2 en 5 u. de heer Koüjn. BORSELE. Ned. Herv. Kerk 9.30 de heer v. d Vrede. 2 u. Ds. Le'v Geref. Kerk. 10 en 2.30 Ds. de Ruiter; C.cref. Gcm. 9.30. 2 en 5.30 leesdienst. THOLEN Ned. Herv Kerk 10 u Ds. Vroeeindeweij, 3 u Ds van Oost. Geref. Kerk 10 u Leesdienst. 5 u Ds. Vreugdenhil. Geref Gem 10 u. 2 30 en 6.30 u Lecsclien't. Chr. Geref. Kerk 10 u Ds. H. van Leeuwen. 2.30 u Leendienst, 6.30 u Ds H. von Leeuwen. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 cn 2 30 u Ds. S. G. J- Goverts. Chr. Geref. Kerk 3 x Leesdienst. Geref. Kerk 10 en 2.30 u Ds. Vreugdenhi). St. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 u Ds. van Griethuij- sen. Geref. Gcm. 3 x Leesdienst. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 u Ds. de Bres. 6 uur Leesdienst. Geref. Gemeente 3 x Leesdienst. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. Leesdienst, n.tn. Ds. de Bres. Rehoboth 's avonds 7 uur Ds. den Hartog uit Loosdui nen. Oud Geref. Gem. (richting Ds. Blaak) 9.30. 2 en 6 uur Lees- SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 u Ds. N. Kooremon. Geref. Gemeente v.m., en n.m. Ds. Visser 's avonds leesdienst. POORTVLIET' Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst. 2.30 u Ds. W. Vroegindeweij. Geref. Kerk 10 en 2 30 u Leesdienst. Geref. Gem. v.m. en n.m. Leesdienst, 's avonds Ds Visser. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2 30 uur Ds. P. Holst. NJEUW-VOSSEMEER Ned. Herv, Gem. 10 u Ds. A. J. van Oost. APOTHEKEN Nachtdienst van 21 t.m. 28 Sept. Vlissingen: Apotheek Ockenburg, Walstrast. Middelburg: Apotheek v. d. Garde- Goes: De Goesse Apotheek- St. Philipsland KERKNIEUWS. Ds. E. S. de Lindt te Sluipwijk heeft het beroep bij de Ned. II. rv. Kerk in deze gemeente nangeno- Zeeuws Vlaanderen TERNEUZEN ZUIVERING. Bij beschikking van den Minis ter van Justitie van 9 Sept. 1946 is, op grond van de bepalingen van het ".'uivciir.gsbesluU 1945, met in gang van 1 Sept. 1946 ontslag ver leend uit zijn functie van notaris te Terneuzen aan M. v. Vollen- hoven. hei bloed in de aderen zou doen stoillen. De bankier snelde naar de deur en rammelde er heilig aan. Ze was op slot. Doodclijk verschrikt en alle zelf beheerscning verliezend, keerde hij zich tot Violet. „Wat is dal? Zeg ons om 's he mels wil ..Hfj vermoorc?j. hem" hi.igde ze. „Help, help!" gilde mevrouw Sa vill handenwringend. Haar man rukte woest aan de deurknop en begon ook om hulp te roepen. Weer klonken kreten uit de ka mer. eerst luid, daarna meer ge dempt. Een bediende opende de deur van de salon- Nog meer bedienden ver schenen in de deuropening en ion slotte waren ze allen bijeen, geheel onthutst door het geroep om hulp. „Dam! Daar binnen!!' schreeuw de Savill, naar de zitkamer wijzen de „B^-eek de deur oen." Iedereen deinsde terug. Kreten van Oiiizsitiug weerklonken. Savl'l keek over ric hoefden der bedienden heen- Toen duwde hij hen cpzijde en trad de kamer bin- FILMNIEUWS Goes GRAND THEATER Tot Maandag draait hier het filmwerk, dal door ons de vorige week besproken werd en dat toen draaide in Luxor te Vlissingen- Zonder terughouding kan men hier spreken van een hernieuwd succes- Immers. Charly Chaplin heeft in deze film bewezen er nog niet uil te zijn. Hoewel het nu niet precies ,,de Dolle Dictator" is, die we hier zien draaien, de film kan technisch nog best mee. Als klucht Is hij onbetaalbaar. Met het actuele journaal een goed programma. Vlissingen LUXOR THEATER VLUCHT UIT DE BESCHAVING Deze film, die tot en met Donder dag draait, kan weer een film van goed gehalte genoemd worden- Een vrouw en drie zoons vluch ten uit de beschaving weg. Door een scheepsramp komen ze op een on bewoond eiland, waar ze met ge brekkige hulpmiddelen, zich ern vrij goede bestaanszekerheid weten 4e verschaffen. Tenslotte worden ze door een ander schip gereJ, waarbij ze één ding geleerd heb ben n-1. dat aanpakken het parool Uitvoerig op de film in gaan is onnodig, het gegevene is goed en de opnamen zijn de moeite van het zien waard. ALHAMBRA THEATER DE LAATSTE KANS Tot en met Donderdag draalt hier de Zwitserse Preasens film, „De laatste kans". Deze film, die wij vorige week in ons nieuws van Goes bespraken ls werkelijk af. Overal waar hij verscheen verwekte hij de diepste ontroering, door het sobere en smartelijke verhaal waarbij gem „kitsch" gebruikt is, Hoevele Hollanders zochten oo deze wijze niet hun vrijheid. Er wordt dikwijls gescholden op hen die in Duitsland werkten- De ze mensen, die op dezelfde wijze hun vrijheid vonden, waren dap perder dan dc „helden" die na de oorlog zijn ontstaan. Finan. Berichten DE kwestie der in Indië geblok keerde saldi. In een recent oderhoud met een redacteur van het A.N.P. over de huidige en toekomstige situatie in dc Oost met name over de Indi sche cultuurondernemingen, heeft de hoer E. Koning, lid van de fir ma Waller t-n Plate te Amsterdam, zich beklaagd over het gebrek aan medewerking van de zijde der re gering t.a.v. de deblokkering. De heer Koning zeide, dat voor meer dan een half millioen gld. in dc Oost geblokkeerd ligt en dat de on dernemingen haar verplichtingen tegenover de verlofgangers niet kunnen nakomen, omdat t-r geen geld vrij is. zodat hij het wense lijk achtte, indien de regering in dit opzicht met wat meer voort varendheid de belangen der cul tuurondernemingen ter harte zou nemen. Naar aanleiding van dit verwijt heeft de thesaurier-genei o;l van het Gouvernement van Nederlands Indië aan den heer Koning een uiteenzetting doen toekomen, waar uit blijkt.dat als gevolg van in Ba tavia getroffen richtlijnen die in Nederland onbekend waren, de si tuatie in werkelijkheid enigszins anders ligt dan de heer Koning, die van deze richtlijnen niet op de hoogte was, had voorgesteld, en waaruit derhalve tevens blijkt, dat het Gouvernement in deze aange legenheid geen enkel verwijt treft. De uiteenzetting van den thesau rier-generaal luidt als volgt: ..De giro-saldi zijn in Indië ge blokkeerd voor zover zij voor een normale bedrijfsvoering niet nodig zijn. Zodra een firma kan aanto- nnen, dat zij gelden nodig heeft wordt een licentie afgegeven tot deblokkering (lees: renteloze voor schotverlening) der giro-saldi. Dit standpunt is reeds vanaf plus mi nus Maart-April van dit jaar in genomen. Oorspronkelijk vroeg de bank daarvoor 3 pet. ,doch dit is per 1 Augustus jl. ingetrokken. Een geheel andere vraag is of de aldus vri.igembaakle gelden naar Holland geremiteerd kunnen wor den. Hiervoor is een speciale re geling met de Nederlandse rege ring nodig, aangezien toch de over making van gelden naar Nederland zou betekenen oen crediel verle ning van de Nederlandse aan de Nederlands-Indische regering. Er zijn reeds gedurende een paar maanden in Nederland voorstellen In bewerking, waarbij de Neder landse regering een gedeelte van de bedoelde uitbetalingen zal fi nancieren. De rest zou dan met Pasquale Borsetti lag op het ta pijt, zijn gelaat verwrongen, zijn ledematen misvormd. Hij was ge worgd dood. Het gebroken raam was wijd open. De garilla was verdwenen. Sprakeloos, door schrik verbijs terd, staarde de bankier op dit tra gische toneel- Ten slotte verbrak hij de diepe stilte en zei met schor re stem: „Violet jij wist het? Je hebt het gezien? Wie heeft hel ge daan?" Het meisje beefde. Toen nam ze de handen weg van voor haar ogen de brief van den Corsicaan lag nog in haar schoot. Ze verborg hem snel en stamelde: „Een een aap." Fringuc's wanhopige belofte „Dat noem ik beslisend!" riep Frinque uit. Ttriomphanlelijk wees hij naar een dier, welks schedel, bedekt met littekens, loonde dat het een van zijn proefnemingen had moeten doorstaan. Dr- Clodomir stond naast hem; zijn ogen hadden de afwezige, peinzende blik van den geleerde. ,Ik herhaal dat ik een discipel van Nietzsche ben", vervolgde de professor. Zijn theoriën breng ik Offic. Publicaties AANVRAGEN ERKENNING BIN NENVISSER Voor hel aanvragen van een er kenning als binnenvisser zoals be doeld in de Verordening Erken ning Binnenvissers (Voedselvoor zieningsblad no. 62 van 7 Sept. 1946), dienen belanghebbenden f 5. te storten op de postgiro-rekening van het Bedrijfschap voor Visserij producten te 's Gravenhage no. 351833 met vermelding op het stor tingsformul'.er van naam. adres en geboortedatum en met de aandui ding „Erkenning Binnenvisser" Dc vragenlijsten worden de be langbebbenden dan toegezonden. zodat correspondentie over een aan vrage achterwege kan blijven. Dislributicdicnst 's lieer Arendskcrkc Uitreiking klomprnhonncn. Degenen, die in de maanden Juli en Augustus 1946 een klompenbon hebben aangevraagd op formulier MD 333-23 cn waarbij het min stens een half jaar geleden is, dat een klompenbon werd verstrekt, kunnen met inachtneming van de volgende verdeling, in de weck van 23 t.m. 28 Sept. 1946 een klom penbon afhalen op de zittingen der reizende ambtenaren voor inlich tingen en formulieren. De Tweede distributiestamkaart moet daarbij worden overgelegd. Zij. die de bon niet de betreffen de week afhalen, kunnen deze la ter niet meer krijgen. Teneinde lang wachten zoveel mogelijk te voorkomen dienen be langhebbenden vo)gens onderslaan de regeling te komen. Baarland Dinsdag beginletters fam. naam A t.m. M, Donderdag N-Z. Borssele Maandag v.m. A-H, Maandag n.m. I-P. Vrijdag Q-Z. Driewegen Dinsdag A-J. Donder dag K-Z. Ellewoutsdijk Dinsdag A-P, Don derdag Q-Z. 's Gravenpolder Maandag A-J. Woensdag v.m. K-O, n.m. P-U, Vrijdag V-7. 's-Heer Abtskerke Maandag A- M. Vrijdag N-Z. 's Heer Arendskerke Maandag bewoners wijk A. B. C en D. Dins dag wijk E, Woensdag F 1-F141. 's Heerenhoek Woensdag v.m. A-H. n.m, I-P. Vrijdag Q-Z. Heinkenszand Maandag v.m. A- H. n.m. 1-P, Donderdag Q-Z. Hoedekenskerke Woensdag A-H, Zaterdag I-Z. Kapelle Dinsdag A-F. Woensdag G-M. Vrijdag N-R, Zaterdag S-Z. Kattendüke Woensdag A-O, Za terdag P-Z. Kloetinge Maandag v.m. A-E, n.m. F-J, Donderdag v.m. K-Q, n.m R-Z. ICwadendamme Maandag A-R, Donderdag S-Z. Lewedorp. Donderdag huisnum mers F 142-245 en H 122-140, Za terdag N 141-217. Nieuwdorp Woensdag v.m. huis nummers G 1-85. H 1-90, nm. H91 -1?I cn 218-300, Zaterdag H 301-346. Nisse Dinsdag letter A-L, Vrij dag M-Z. Oudelande Dinsdag A-R, Don derdag S-Z Ovezande Dinsdag A-F, Donder dag G-N, Zaterdag O-Z. Schore Maandag A-M. Woensdag N-Z. Wemeldinge Dinsdag v.m. A-E, n.m. F-J, Vrijdag v.m. K-Q. n.m. R-Z. Wilhelminadorp Woensdag A-O, Zaterdag P-Z. Veilingbericli ten COOP. VEILINGSVER WALCHE REN W.A. TE MIDDELBURG. Marktbericht vaji 18 Sept. 1946. Groenten: Andijvie 3'/fe-12 ct-. Prei 11-16 ct.. Bonen Rentegevers 67-70 ct., Dubbele Princes 64-70 ct., Stokprinces 71 et., Uien 8-10 ct., Koolrapen 9-11 ct.. Spinazie 5-27 ct-.. Rode kool 11-14 ct. Savoije kool 10-21 ct.. Witte kool 4-6 ct.. alles per kg. Bospeen 7-16 ct„ Radijs 3 ct., beiden per bos: Sla I 2-9 ct.. idem II 1-3 ct.. Bloemkool I A 50-64 ct.. idem I 31-54 ct., idem II 18-25 ct.. idem III 8-14 ct.. Komkommers I 9-10 ct„ idem II 2-8 ct., idem 111 1-7 ct.. alles per stuk. Fruit. Meloenen: Ananas 26-67 ct.. Oranje 40-96 ct„ Suiker 70-88 ct. per stuk. Druiven: Alicant 1.36-1.14 ct., Frankenthaler 1.26-1.49 ct.. beiden per leg. Tomaten 14-30 ct.. per kg. machtiging van de Indische rege ring naar Nederland geremitteerd kunnen worden". De thesaurier-generaal besluit zijn uiteenzetting met het vertrou wen uit te spreken hiermede de overtuiging geschonken te hebben, dat de Nederlands-Indische rege ring alle aandacht voor de naar voren gebrachte kwestie heeft ge had. in practijk. De sterken moeten dc zwakken verslinden, wat wil zeg gen, dat de laatsten dat deel van hun lichaam aan de eersten moeten afstaan, hetwelk het lot van de an deren verbeteren kan- Waarom heeft moeder natuur kleine dieren begiftigt met meer verstand en oor deel? Ik verklaar dat de physiek sterken ook deze voorrechten mo- hun 'ie schenken wat hun ontbreekt gen bezitten en dat het bilijk is ten nadele van de zwakkeren. De natuur, mijn vriend, zwaait haar scepter blindelings; wij moeten haar beteugelen of verbeteren naar or.s inzicht. Geloof je nu niet, dat dit dier, waarin wij bouwstoffen van verschillend gehalte hebben sa mengebracht, een superieur wezen is? Eén en één is niet altijd precies altijd twee of liever twee is niet altijd gelijk aan één plus één. Hij streelde de hond liefkozend en voegde er met een zucht aan toe: „Maar hoeveel minder interes sant is dit experiment dan ons an dere. Als de mensen het wisten, zouden ze het toestemmen!" Toen plotseling van toon veran derend en beschaamd zijn helper aanziend, mompelde hij: ..Denk jij nog wel eens aan dat arme Radioprogramma voor Zondag 22 September HILVERSUM I 301.5 m. 8.00 Nws 8.15 Hoogmis, 9.30 Nws 9-45 Ork. werken 10.00 Kerkd. 11.30 Gew. mu ziek 12.30 Lunchconcert 13.00 Nws 8.15 Granim. 8.55 Postduivenber. 13.15 Lunchconcert 14.00 Opera 16.00 Wereld Federatie 1G.30 Zie- kenlof 17.00 Kerkd. 18.30 Ned. Str. 19.00 Gew. muziek 19.30 Nws 2.) 00 Reportage 20.15 Kamerorkest 21.00 Luisterspel 21.30 Kamerorkest 22. 00 Nws 22,20 Gebed 22.45 Indonesië 23.00 Concert 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415.5m 8.00 Nws 9.00 Voor de tuin 9.20 Orgelspel 10.00 Kamerorkest 10.40 Poëzie 11 00 Triangel 12.00 The Romanchers 13. 00 Nws 13.15 Gramm. 14.00 Rhaps odie 14.30 Bach-concert 15.45 The dansant 17.00 Volks! 17.30 Ome Keesje 18.00 Nws 18.15 Sportrep. GOES-DOSCO 18.30 Uitz. v. rijpere jeugd 19.00 Studiodienst 20.00 Nws 20.15 Les Gars de Paris 20.45 Her sengym 21.45 Symph. 22.10 Hoo-- spel 23.00 Nws 23.15 Pierre Pal'.a 23.40 Swing parade 24.00 Sluiting. Maandag 23 September HILVERSUM I 301.5m. 7.00 Nws 7.15 gym. 8.00 Nws 8.15 Concert 9.15 v. jonge zieken 9.30 Synoph. Orkest 10.00 Zangrecital 10.30 Mor gendienst 11.00 Piano 11.45 Fam. her. uil Indië 12.00 Vrij en blij 13. 00 Nws 13.15 Quintet 14.20 Clari- netduetten 15.00 Tenor met piano 15.15 Pianokwartet 10.00 Bij bell. 16.45 Omroepsorkest 17.05 Vrou wenkoor 1 -.00- Sextet 18.30 Ned. Str. 19 00 Nws 19.45 Landbouwru briek 20,00 Nws 20.08 Volkszang 21.20 Met band en plaat '22.00 Nws 22.30 Gram 22.45 Overdenking 23.00 Avondconcert 24.00 Sluiting, HILVERSUM II .415,5 m 7.00 Nws 7.30 Gram 8.00 Nws 9.00 orkest 9. 50 Ouverture 10.00 Morgenw. 10 20 Regenboog 11.15 Vlaamse liedjes 11.30 Gram 12.00 Kamermuziek 12 35 Jan Corduwener 13.00 Nws 14.00 Kamerkoor 14.30 Voor de vrouw 14.45 Opera 15.35 Voor de kleuters 15.50 Ballet muziek 16.30 Voor de jeugd 17.30 Orgels-el 18.00 Nws 18. 15 Vaudeville orkest 19.30 Viool en piano 20.00 Nws 20.15 Der Mes sias 21.15 G. G.-Cabaret 21.45 The Ramblers 22.45 Geestetijk leven 83. 00 Nws 23.15 Gram 24.00 Sluiting. Wolfaartsdijk Dinsdag v.m. A- F. n.m. G-J, Vrijdag v.m. K-R n.m. S-Z. Distributiedienst Goes Uitreiking bonkaarten KA-KE 612 en QA 612 tabak. QB 612 ver snaperingen en QC 612 tabak-ver snaperingen. De bonkaarten zullen worden uitgorelkt volgens onderstaand schema: GA 605 mannen. KA 612 en QA of QB of QC 612, A 603 rood; GA 605 vrouwen, KA 612 en QB of Qc 612, A 603 blauw; GB 605 mannen geb. in 1926 t.m. 1928, KB 612 cn QA of QB of QC 612, B 603. GB 605 vrouwen geb. in 1926 t.m. 1928, KB 612 en QB of QC 612, B 603; GB 605 personen geb. in 1920, 1930 en 1931, KB 812 en QB 612, B 603; GC 605. KC 612 en QB 612. C 603; GD 605 KD 612 en QB 612, D 603. GE 605, ICE 612 en QB 612, E 603. Men dient mede te brengen de Tweede Distribuliestamkaarten met de bijbehorende inlegvellen. Na ontvangst der bonkaarten dient men terstond te controleren of de juiste bonkaarten zijn ont vangen. daar het niet mogelijk is. indien abusievelijk een verkeerde bonkaart wordt uitgereikt, deze later om te ruilen. De uitreiking zal op de navol gende dagen plaats hebben in het BEURGEBOUW. ingang Stalstraat telkens van 9.10 tot 11.45 uur en van 13.40 tot 16.40 uur, volgens de stamkaartnummers van het gezins hoofd. Maandag 23 Sept. v.m. no. TD 1-200. n.m. no. TD 201-450; Donderdag 26 Sept. v.m. no. TD 451-650, n.m. no. TD 651-900; Vrijdag 27 Sept. v.m. no. TD 901-1100, n.m. 1101-1400; Maandag 30 Sept. v.m. no. TD 1401-1800. n.m. 1801-2300; Vrijdag 4 Oct. v.m. no. TD 2301- 2700. n.m. 2701-3200; Maandag 7 Oct. v.m. no. TD 3201-3600. n m. 3601-4100. In de bladen van Zaterdag, 5 October zal nog nader worden be kend gemaakt op welke dagen d uitreiking zal worden voortgezet INENTING TEGEN POKKEN De Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis dat door den Gem.-Geneesheer H. Snoek, op Zaterdag 28 Sept. 1946 des nam. 2 uur le zijne huize. Wijngaard straat 51. zitting zat worden gehou den voor KOSTELOZE INEN TING en herinenting. Trouwboekje moet meegebracht worden. Goes, 23 .September 1916 De Burg. van Goes. W, C. ten Kate schepsel?" „Wat mij betreft, de gedachte er aan kwelt me- Dikwijls kan ik die gedachte niet kwijt worden", be kende profesor Fringue, zijn kii wrijvende. „Vind je niet dat hij het recht heeft ons te vervloeken?" De jongere man grijnslachte ver achtelijk en harlde de schouders op. „Het was een schrikkelijke ope ratie een vreselijke operatie - - als wij de omstandigheden van het geval in aanmerking nemen," zucht te de professor. Toen. vreemd genoeg voor Clo domir. die zoo spaarzaam met woorden was. antwoordde deze in één adem: „O. onder een verdoo- vingsmiddel. zooals we aan uw wonderbaarlijke uitvinding hebben te danken, wordt het leven onder broken, het lichaam is ongevoelig en de operaties zijn zelden gevaar lijk. We hebben niet te doen met een zaak die steeds verandert, on derworpen aan voortdurende reac ties we gaan voort in alle zeker held, zonder gevaar voor mogelijke ongelukken, waarvoor de chirurgie vroeger had te vreezen en waar mee ze rekening had te houden (Wordt vervolgd

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3