VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe phase in Indonesische kwestie Averechts effect op het Duitse volk De Ned. Unie en haar Driemanschap Koninklijke onderscheidingen uitgereikt De zaak contra De Hoor verwekte rumoer 2c JAARGANG NUMMER m DIRECTEUR: B, G. KLOOSTERZIEL'. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2103, GIRO 410307 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK 0.26. PER MAAND f 1.12'/»; PER KWART. f 3.37'/t V R IJ D A G 20 SEPTEMBER WW HET WEER MEER TOENEMENDE WIND. Zwaar bewolkt met regen. Aan wakkerende wind uit Zuid-Weste lijke richting. Weinig verandering van temperatuur. Hard werken en zuinig zijn De millioenennota heelt duidelijk aangetoond, dat Nederland econo misch wel zeer diep in de put zit. Alleen door ons aller krachtin spanning zal het gelukken ons land er weer bovenop te helpen. Mo menteel zitten we in het moeras. De gehele Nederlandse pers is het hierover wel eens- Zo schrijft de Nationale Rotter damse Courant, dat het een somber Iperspectief is', dat zich aan ons geestesoog ontrold. Het blad zegt, dat grote begro tingstekorten het gevaar van infla tie oproepen. Ook minister Lief- tinck gaat aan deze waarheid niet 'voorbij- Hij geeft zich zelfs veel moeite om de grootte van het in- 1 Ilatorische effect van het begro tingstekort voor 1917 vas'. te stel len en de Invloed daarvan op het maatschappelijk leven te bepalen. De inflatoire of déflatoire wer king van verschillende factoren ir. aanmerking genomen, komt de mi nister lol de conclusie, dat bedoeld effect op 1.2 milliard moet worden geschat- De minister aarzelt niet als zijn vaste overtuiging kenbaar te ma ken, dat deze werking der huidige Rijksbegroting als schadelijk voor de maatschappelijke ontwikkeling moet worden beschouwd. Mede op die grond sluit hij zich dan ook bij al diegenen, die om welke reden dan ook, betogen, dat een aanzien lijke vermindering van hel begro- tmgslékovl zo spoedig mogelijk dient te worden bereikt. De minis ter is voornemens in 's lands be lang hieraan zijn beste krachten te geven- Deze kloeke taal, zo schrijft do Nationale Rotterdamse Courant, welke spoedig in daden moge wor den omgezet, mag ons intussen niet doen voorbij zien, dat uit deze be schouwingen een heel wat minder optimitisch geluid klinkt dan .lc minister in April j-1. bij de indie ning van de begroting vool- 19-.6 deed horen. Toen nog werd het Ilatorische effect van het tekort grotendeels weggeredeneerd; nu wordt toegegeven, dal de gelden, welke de Staat uit particuliere ge blokkeerde tegoeden toevloeien, van hun binding worden losge maakt en door de Staat weer in circulatie worden gebracht. Hel blad zegt dan verder, dat al le gunstige verschijnselen in enkele sectoren van ons maatschappelijk leven ten spijt, het nog' aZlesbehai ve goed gaat, en meent, dat ons volk de ernst van de toestand niet geheel inziet. Hoezeer dit ook psychologisch te verklaren is na een periode van ontbering, is de geestesgesteldheid om steeds meer te willen krijgen in ruil voor een nog onvoldoende nationale prestatie allesbehalve ge schikt om de verhoging der arbe.ds productiviteit op te bz-engen, welke wij zozeer behoeven, teneinde te gen voor het buitenland aanvaard bare prijzen te kunnen exporteren. Zowel de overheid in haar be groting als de maatschappij in haai uitgaven zullen zich tot het uiter ste moeten inspannen èn zoveel •■mogelijk moeten sparen- Dut de minister over conversie ■denkt, is intussen begrijpelijk, gaat liet blad verder, want bij een waarschijnlijk tot meer dan 30 mil- lard stijgende staatsschuld zullen de vermogensaanwasbelasting en de heffing-ineens slechts een ge deeltelijke vermindering van schuldverplichtingen van het Rijk kunnen brengen en zal de rentelast van het overblijvende gedeelte nog het totaal van een begroting ui vroeger dagen belopen. In eik geval, zo meent de Natio nale Rotterdammer, moet het de vies voor ons allen zijn: Hard wer ken en zuinig leven voor ieder, op welke plaats hij ook sta!. Het Vrije Volk schrijft, dat niet zozeer het bedrag van bet tekort zelf, dan wel de verhouding tus sen middelen en uitgaven van dc Staat zorgwekkend js. „Trouw" zegt dat, wanneer Je schuldenlast niet op betrekkelijk korte termijn drastiseh wordt ver laagd, onherroepelijk de inflatie za volgen- Ook dit blad acht een ui*.- eenzetting van de economische ac tiviteit van ons volk dringend nood zakelijk. De Katholieke Maasbode schrijft, dat het niet alleen de begroting voor 1947 is, die aanleiding 'geeft tot grote bezorgdheid- Ook de ko mende jaren zien er nog somb°r uil. Dit slaat in ieder geval %vel vast, aldus de Maasbode, dat wij boven ony.e stand leven. Wallace blijft minister Henry Wallace de Amerikaanse Minister van Handel, heeft aan jour en een verklaring voor gel- •-.•sarin wordt gezegd, dat 1: i een vriendschappelijke h- mot. president Truman he: o:e:i geen verklaring mei' n: .tc leggen of redevoerin gen te houden, alvorens de confe rentie van ministers van Buiten- landsche Zaken te Parijs is geëin digd. De verklaring wordt aldus opge vat dat president Truman heeft goed gevonden, dat Wallace minis- 1- r blijft, ondanks zijn herhaalde cr.tiek op de buitenlandse poli tiek van ae Regering. Mededeling Op onze kantoren ligt ter Inza ge de passagierslijst van het s-s. - juwholiaiul"- Dc vermoedelijke u akoms! ie Amsterdam u 24 Sep tember B.S- Nederlands Itidie BIJ zün aankomst vcrklanrde Prof, Schcrmerhorn tegenover de pers, dat hij niet kon zeggen, wanneer de besprekingen zouden beginnen, doch dat z(j wel zo spoedig mogelijk zou den aanvangen. De Commissie-Generaal had, aldus Prof- Schcr merhorn, enige tijd nodig om zich te oriënteren en de toestand ter plaatse te bestuderen- Ook deed hij vermoeden dat de Commissie-Generaal de diensten een Britse bemiddelaar zal ac cepteren. Vervolgens zei Prof. Schermerhorn dat de Commissie vóór de besprekingen nog velen zal raadplegen. Eventuele beslisingen van dc Commissie zullen wel niet als waardeloos beschouwd worden, verklaarde hij tcnslotte- een artikel „Nieuwe phase" verwelkomt het te Batavia verschij nende „Dagblad" de Commissie- Generaal en spraakt daarbij de hoop uit, dat de Commissie er in zal slagen een oplossing te bren gen. Indonesië moet iu de leden zien de representanten van hel Ne derlandse volk en het tegemoet treden met dal vertrouwen, waarop de Commissie als hoogste afgezantc recht heeft- Het blad spreekt verder de hoop uit dat de Commissie ook indirec te kwesties, als die van zuivering, schadevergoeding,: rechtsherstel e. a- zal behandelen. INTERVIEW'.' MET HATTA „Wij zijn bereid met dc Neder landers als een onafhankelijke natie samen te werken door hun economische preferentie te ver lenen, bjj voorbeeld door maciii- neriën uil Nederland aan te ko pen", aldus heeft de republikein se vice-president Hatta In een interview te Djokjakarta ver- klaard- Verder deed hij verslaan dat do Nederlanders door nieuwe troepen zendingen de Indonesiërs zouden proberen te forceren lot een over eenkomst. Grote militaire acties 'zullen de Nederlanders echter fa taal-worden, meende hij- Volgens een officieel communi qué van-het inlichtingenbureau van het Britse Consulaat-Generaal voert niet Lord Killearn, maar zijn plaatsvervanger Michael Wright in Batavia Informatieve besprekin gen met geallieerde autoriteiten over de wapenstilstand en de eva cuatie van geallieerde krijgsgevan genen en geïnterneerden. Lord Killearn heeft zijn reis naar Batavia thans at moeten lasten vanwege urgente voedselproble- RIJSTNOOD IN INDONESIë Echter niet alleen in Zuiti-Oost- Azië, maar ook in Indonesië heerst nog steeds voedselnood- Vooral in de Buitengewesten lijdt dc bevolking aan een gebrek aan rijst, In plaats van aan deze nood lijdende Indonesische bevolking, levert de „Republiek" echter nog steeds rijst aan Brits-Indië en Malaka, evenals rubber, als het kan in ruil voor legermateriaal. Reeds enige tijd geleden hebben geallieerde autoriteiten een over eenkomst gesloten met de „repu bliek" over rijstexport voor door geallieerden gecontroleerde gebie den Tot nog toe is echter weinig geleverd. Nederlandse en Indonesi sche delegaties proberen thans om met de republikeinen overeen te komen van het rijstoverschot aan de mede-Indonesiërs te leveren- Generaal Mansergh heeft giste ren een schrijven ontvangen, dat namens Sjahrir voor Soedarsono is ondertekend, waarin wovdt verslaan, dat dc overeenkomst, die op 3 September te Tsjcrehon tot stand is gekomen, had bewe zen een mislukking te zijn, doch dat dc republikeinen „desalniet temin bereid waren om hun hou ding te herzien". In het schrijven werd vervolgens een kleine wijziging van het eerste voorstel van generaal Mansergh voorgesteld, indien zin, dat 3 offi cieren van de T.R-I. tot aan Bata via zullen meereizen. Gistermiddag heeft Generaal Mansergh geantwoord, dat hij met dil voorstel accoord ging. De her vatting van de evacuatie kan dien tengevolge als een kwestie van da gen worden beschouwd. Min. Mansholt opent Landbouwtentoonstelling De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L- Mansholt, heeft Woens dagochtend Ier gelegenheid van de landbouw-, veeteelt- en tuinbouw tentoonstelling te Schagen, welke aldaar gedurende vier dagon wordt gehouden een openingsrede uitge sproken. De minister bracht hierin enige belangrijke gezichtspunten naar voren met betrekking tot de toe komstige ontwikkeling van de Ne derlandse land- en tuinbouw- Aan gekondigd werd i.a. dat het mi nisterie bezig is met de voorberei ding van een plan, dat op korte 'er mijn wil voorzien ih een zo snel mogelijke aanpassing van de Neder landse landbouw aan de sinds de oorlog gewijzigde omstandigheden en op langere tei-mijn wil trachten te bereiken, dat onze landbouw een zodanige basis verkrijgt, dat met het buitenland kan worden gecon curreerd. Abonnementen op de vouwbladen der N.S. Met ingang van 7 October wordt het mogelijk zich te abonneren op de vouwbladen der N.S. Be abon nementen lopen van 7 Oct. 1946 tot 1 Mei 1947 en kunnen uitsluitend worden verkregen bij de aid. pro paganda der Nederlandse Spoor wegen te Utrecht, welke tevens nadere inlichtingen verstrekt. Bij meer dan ld abonnementen aan eenzelfde adres wordt reductie op de prijs verleend. Het proces Neurenberg Een speciale verslaggever van het ANP seinde: Nu ons nog slccbis weinige dagen scheiden van hei einde van het proces kan men onder de Duitsers nauwelijks een opleving van de reeds lang tot bijna aan het nulpunt gedaalde belangstcl- ling constateren- De Duitsers leven nog onder de impressie van Gocbbcls' machtig propaganda-apparaat. Zij zijn gewoon geraakt aan het regeren door middel van reclame die volgens Hitiers vroegere over tuiging wiï kan maken wat zwart is-en de hei in de liomel doel ver •lreren. Het ivns hun nauwelijks kwalijk te' nemen dat zij dienten .gevolge-'eigenlijk' maar één opvat tfngr.ha'dflch/Vtfir'het proces, een grootse reclamestunt, die erop be rekend was het overwonnen volk een min of meer hypocritisch ver toon te geven van het recht van democratische naties. In dezelfde zaal werd nu recht gesproken over hen, die *t recht aan hun slachtoffers hadden mis gund. Zij hadden nauwelijks re den tot klagen gehad, indien met hen ware afgerekend zoals zij het met hun slachtoffers deden Maar hier gold falr-play en zij konden zich verdedigen zoals zIJ geen ander de kans hadden ge geven het te doen. Zij konden nog propaganda ma ken. legenden vertellen. Zij konden in hun slotwoorden en zij deden het bijna allemaal, hot Duitse voile nog eens vertellen, dat de oorlog in het Oosten een kruistocht was geweest, die thans door de Weste lijke mogendheden zou moeten worden voortgezet. Dit alles was een te snelle over schakeling naar de democratie dan dat zij lenvolle begrepen kon wou den door de Duitsers, die het an dere gewoon waren. Kon men het hun kwalijk nemen, dat zij hel eerst dachten aan propaganda? Per slot van rekening werden de Duit se kranten en de radiostations be volen hoeveel processtot zij iederen geven. TWEELEDIGE PROPAGANDA Er was ongetwijfold een pro pagandislisck clement, dat voor al In de Amerikaanse zone, waar de bezetters de macht der re clame evenzeer kennen als de de nazi's vooral In de kranten sterk tot uiting kwam. Dc pro paganda. die van het proces moest uitgaan, was tweeledig:' tonen wat democratie U en le- ren wat nationaal-socialisme Niemand zal ontkennen dat dit nodig was en dat het zelfs een van de belangrijkste van de vele facetten van de procesvoering was Maar de Duitsers hebben deze zü de der zaak toch overschat, omdat zij het wezenlijke van de proces voering niet vermochten te zien. Als men een Duitser sprak over Neurenberg, dan kreeg men ste- vast het antwoord: waarom geen korte metten met deze heren, zij zijn de schuldigen en wij de slacht offers. Als de onthullingen van het proces inderdaad even indruk gemaakt hebben op het Duitse volk, dan Is die indruk al te spoe dig vervaagd en wij geloven, dat in deze laatste dagen voor het einde de laatste speeches der be schuldigden levendiger in de her innering van de Duitsers gegrift staan dan dc sombere dingen, waarover dc aanklagers hebben gesproken. .,Wij zijn de slachtof fers", dat horen wij thans overal Als een weerklank van Goc- rins laatste rede, waarin hij liet Duitse volk vrij pleitte van cnl go schuld. Maar waar anders dan in het Duitse volk hadden nazi's de grond vruchtbaar gevonden voor hun ideën? Welk ander beschaafd volk zou hebben meegezongen in de waanzinnige koren der Sieg Heils die als men Schacht mag geloven Hitler hebben gemaakt tot het machtsdronken slachtoffer van de verafgoding der natie? Wij zijn daar ook in de rechtszaal telkens weer aan herinnerd wanneer er bewijzen kwamen voor het feit. dal de misdaden en rechtsverkrach tingen van het regiem voor het volk niet verborgen waren geble ven. Zo slond hel in een brief van ccn jonge Duitse soldaat aan een vriend, waarin de uitmoor ding van een Ghetto werd be schreven: Oh mein lieber freund es war schrccklich, aberbc- fchl 1st befchL De eerste vlucht van de „Arnhem" gold Arnhem Nadat Majoor-Generaal Urquhart, die twee jaar geleden de luchtlan dingsoperaties bij Arnhem leidde, dc eerste Lockheed Constellation van de K.L.M. den naam Arnhem had gegeven, maakten de genodig den een rondvlucht met het toestel De zwaar gehavende stad Arnhem was hot doel van den tocht. De ge neraal en enige leden van zijn staf, konden ^hans uit de lucht het ter rein terugzien, waar zij in Sept. 1944 zo dapper tegen den vijand streden. Een door de K.L.M. aangeboden lunch te Amsterdam besloot de doopplechtigheid. Tijdens de lunch deelde de heer Plesman mede. dat de K.L.M. ter herinnering aan de plechtigncid twee medailles had laten vervaardigen, een in het En gels. welke hij aanbood aan gene raal Uiquhart en een met Neder- laudre tekst, welke hij aan den heer Malser, den burgemeester van Ar ïhem aanbood. Voorts werd aan elk der genodigden een tegel aan gebeden. voorstellende het silhouet van New York en dat van Amster dam, verbonden door een K.L.M.- viieglulg. Er zijn ook fouten gemaakt Ongetwijfeld heeft bet Driemanschap ook fouten gemaakt. Het zou trouwens, gezien de bijzondere moeilijke omstandigheden eu dc spanning, waaronder gewerkt werd, wel een wonder zijn ge weest, als fouten waren uitgebleven. Bij de beoordeling van die fou ten moet worden vooropgesteld, dat de zuivere, warm-vaderlandse gevoelens van ieder der leden van i het Driemanschap boven twijfel verheven zijn en dat zij. naar met stelligheid door de commissie wordt aangenomen, alles met de beste bedoelingen hebben gedaan en zich steeds hebben voor ogen gesteld hoe zij de Nederlandse zaak zouden kunnen versterken en scha voor die zaak zouden kunnen voorkomen of afwenden. De houding van het Driemanschap ij en na de oprichting, tegen- 'er de politieke partijen was niet gelukkig, maar kan voor een goed deel aan gebrek aan politieke ge schooldheid en aan politiek inzicht wellicht ook aan jeugdigen over moed worden geweten, zeker niet aan den wens om de vUattd ter wille te zijn. Een ernstig te kort schieten in het betrachten van Uc ver eiste houding ziet dc commissie in de uitlating van den heer Lïnthorst-Homau, toen deze in bet najaar van 1040, zij het iu besloten kring en ook later ntccr malen in persoonlijke gesprek ken, dc wenslijkheid van een 3-2 overwinning van Dtiitslaüd ver dedigde, ook al doelde hij daar bij slechts op de sterfete-verhou ding bij een door hem mogelijk en wenselijk geachtcu vrede door overleg, al meende hij, dat dan de volle onafhankelijkheid van het vaderland onder het Iluis van Oranje zou worden verze kerd en al is hij bii de intrede van Rusland in dc oorlog geheel van ziin onjuist inzicht terug gekomen. De hiermede samenhangende ge bourtenissen zijn vermeld in hoofd stuk 13 waarin het ontstaan van de crisis in de Unie is behandeld. Bij beantwoording van de vraag hoe thans over de Driemannen moet 'worden geoordeeld dient in het oog gehouden te worden, niet slechts wat hierboven reeds om trent de resultaten van hun werk is gezegd en wat bij de beoorde ling van de begane fouten is voor opgesteld, maar ook, dat, naar mc de door hunne tegenstanders wordt Het is voor de eerste maal na de bevrijding dat de „lintjesre gen" weer plaats vond. Het heeft H.M. de Koningin behaagt een groot aantal personen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt te de coreren. Naast dc eenvoudige man die in de bezettingstijd tot daden kwam die ten volle een Konink lijke onderscheiding waard waren, staan de intellectuelen de kunste naars de magistraten en de mili- Ook uit de Overzeese gebiedsde ten zijn er vele namen die uit de jongste historie vertrouwd gewor den zijn en voor hun daden de Koninklijke onderscheidingen ont vangen. Hieronder volgen da namen en de onderscheidingen van verschil lenden van hen: Benoemd tot officier in dc Orde v. Oranje-Nassau met dc zwaarden J. F. Nuboor, kapitein-luite nant ter zee; C. Moolenburgh kapitein-luitenant ter zee. Bevorderd tot commandeur in dc Ordo van den Nederlandsen Leeuw: Dr. A. Loudon, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Washington; Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Londen. Bevorderd tot grootkruis in do Or de van Jen Nederlandsen Leeuw: Zijne Eminentie J. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. In onze Provincie zijn de navol gende personen onderscheiden; Benoemd tot grool-offioior in de Orde van Oranje-Nassau: Dr. K. H. E. Gravemeijer, al gemeen gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk te 's-Graven hage. Jhr. Mr, J. W. Quarles van Uf ford, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Bevorderd: Jhr. Mr. A. M. Snouck Hur- gronje. Secretaris-Generaal v. het Departement van Buiten landse Zaken Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandsen Leeuw: Dv. B. D. H. Teilegen Azn., griflier der Staten provincie Zeeland. C. A. van Woelderen, oud-bur gemeester van Vlissingen. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. A. J. van der Weel, te Middelburg, administrateur v. de Stichting „Herbouw Walche ren". Dr. J. Tazelaar, arts te St. Maartensdijk. Drs. L. de Jong. A. Spoelslra, (A. den Doolaard) Benoemd tot Ridder in de Orde v. Oranje-Nassau: A. C. Heij. predikant van de Gcref. Kerk te Koudekerkc; G. van Nedcrvcen, ere-brand- meester te Middelburg; P. M. Knieriem, te Middelburg adm. hoofdambt, van de Rijks waterstaat; A. Loois, aannemer te Middel burg; A. Cappon, secr. van de afde ling Zeeland van de Stamboek ver. „Het Ned. Trekpaard", te Goes; P. SeheeJe, vice-voorz. van de Zeeuwse Landbouw Mij. te Ka pelle. Mr. Dr. R. W. Graaf van Lyn den, te Middelburg, contactcom missaris van de Wederopbouw Toegekend dc eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nas sau in goud aan: A. J. Limonard. te Vlissingen, adjunct-commies bij de post-, telegraaf- en telefoondienst; A. Potter te Goes, bureelamb tenaar 3de klasse post- en te legraafkantoor; B. J. Dootjes, concierge van het Landbouwhuls, te Goes, In zilver aan; A. de Dreu. opzichter van de reinigingsdienst, te Goes; P. C. MuJler, gemeentebode, te Middelburg; H. van Peenen, grafdelver, te Groede. In brons aan: C. W. Lagendijk, boerenarbei der bij de familie van Nieuwen huijze te Rilland-Bath, te Krab bendijke; P. van Noorden, boerenarbei der bij de familie van Nieuwen huijze te Rilland-Bath te Krab bendijke. Palestijnse kwestie Confereren de Joden mee' Vandaag wordt dc conferentie over Palestina in Londen voort gezet. Gisteren waren de Arabische lei ders het eens geworden over de tegenvoorstellen, die zij zullen voorleggen. Of vertegenwoordigers van het Jewish Agency deelnemen aan de conferentie, was gisteren nog niet bekend. De voorzitter van het Joodse Agency en ook de po litieke secretaris van de Israëlleii- sche wereld organisatie hbben zich echter voor deelname van het Joodse bureau uitgesproken, mits er geprotesteerd wordt tegen de onrechtmatig detinering van Zio nisten leiders te Labroen. Palestijnse Zionistische raad ie Jeruzalem achtte voor deelname twee voorwaarden noodzakelijk. 1. De Joden moeten de vrijheid hebben hun eigen vertegenwoordi gers voor dc conferentie tc Londen uit tc kiezen. 2, Het Joodse bureau zal alleen aan de besprekingen deel nemen, indien men Morrison's plan voor een federatie voor de practijk Iaat toegegeven, ieder hunner ook in het verdere verloop van de oorlog en bepaaldelijk na het verbod door den bezetter van de Nederlandse Unio, heeft doen blijken van een uitnemende vaderlandse gezind heid en zich met groten moed aan 't werk van onze bevrijding heeft gegeven, en voorts, dat de schade, die door onjuistheden in de Unie leiding zou kunnen zijn teweeg ge bracht, tol uiterst geringe propor lies Is beperkt gebleven en weg valt tegenover het onmiskenbare en grote voordeel van de hechte samenbinding van vele honderd duizenden goedgezinde Nederlan ders. hun scholing in vaderlandse geest en in een geest van verzet legen den vijand en tegenover het reeds vermelde feit, dal juist ook uit de Uniekringen allerwegen het ondergrondse verzet is opgegroeid. AUcs te samen genomen spreekt dc commissie als haar overtui ging uit, dat het optreden van het Driemanschap, ondanks de in het eerste moeilijke oorlogsjaar begane fouten, over hrt geheel genomen in hel belang van Ne derland is geweest en dat het werk vnn dc Nederlandse Unie dank zij het initiatief van het Driemanschap tot stand gebracht ais zodanig voor Nederland een wezenlijke positieve waarde heef! gehad. Vermiste Belgische Skymaster gevonden De Belgische Skymaster, die op zijn vluent van Europa naar New Foundlaud sinds gisterenavond ver mist werd. is heden op ongeveer 35 kilomeier ten Zuid-Westen van het vliegveld Gander (New Found- land( waargenomen. Men heelt per parachute voed sel neergeiaten en een reddings brigade is over land op weg naai de betrokken plaats. Het is nog niet bekend, of er persoonlijke on gelukken hebben plaats gehad. Volgens de laatste berichten heb ben altlvins enige personen het gebeurde met de Belgische Sky master overleefd. Distributie van Specerijen Sedert de bevrijding van ons tand zijn van tijd tot tijd grotere en kleinere hoeveelheden specerijen ingevoerd, die voor het meeren- deel haar weg vonden naar de ver werkende industrie. Thans is de voorraad specerijen echter toerei kend om aan de reeds lang be staande plannen rechtstreeks aan de consumenten specerijen te ver strekken, uitvoering tc geven. Binnen twee maanden welke tijd nog nodig is om de specerijen te malen en de handel te bevoor raden zal voor alle personen ouder dan 21 jaar een bon worden aangewezen, waarop naar keuze 25 gram peper o£ nootmuscaat gekocht kan worden. VERLENGING VLEESBON. Het Centraal Distributiekantoor maakt nader bekend, dat bon ö23 vlees ook gedurende de week van 22 t.m- 28 September a-s. geldig is. Tribunaal Goes Verdediging lokte protesten uit ZEEUWS-VLAMINGEN STAAN ferent Korte had geschreven. In TERECHT Donderdag stonden voor het Goes- se Tribunaal een aantal Zeeuws- Vlamingen terecht, waarvan als eerste verscheen P. L- Mangnus, landbouwer uit Vogelwaarde. Hij slond terecht omdat hij, zo als dc beschuldiging luidde, met behulp van Duitse militairen en hun vrachtauto's vanaf zijn boer derij graan vanuit Zeeuws-Vlaan deren naar België heelt laten ver voeren. Verder zou hij nog leden van do Duitse weermacht op zijn erf ontvangen hebben. Bij het ver hoor verklaarde de voorzitter Mr- Vlaming, dat Mangnus toch ieder geval de schijn tegen zich heeft. Mr. v- Son uit Hulst, die zijn zaak bepleitte, achtte de feiten niet bewezen en verzocht vrijspraak. Hierna had er nog een onderons je plaats waarbij verdachte zich beklaagde over het onrecht dat hem was geschied. EEN „BBAVE JONGEN"! L. J. de Clerck, uit Aardenburg was reeds in Terneuzen voor ge weest en in hoger beroep gegaan- Hij was in 1943 lid der N-S.B. ge worden. Verdachte verklaarde lid te zijn geworden omdat hij in krijgsgevangenschap moest. Nu had hij er veel spijt van, da', hij er aan begonnen was, De ver dere beschuldigingen tegen hem luidden: lid vun het N.A-F. te zijn geworden en lid van de Landwacht Nederland. Ook had hij twee onder duikers aangebracht en tijdens de spoorwegstaking dienst gedaan nis machinist op de stoomtram Bres- kens—Maldegem- De man, die zich zeer schuldig voordeed was of heel dom of ge raffineerd. Geregeld ging hij in discussie en nogal vrij agressief. Dhr. Buys verweet hem, dat hij lid was geworden van het N.A-F. ter wijl hij als oud N.V-V.-er had moe ten bedanken. Tegen Mr. Vlaming durfde hij vertellen, niet geweten te hebber, dat de spoorwegstaking begonnen was. Enkele ogenblikken later versprak hij zich echter en dit deed Dhr- de Roo opmerkeD, het een schandaal te vinden dat hij in hoger beroep was gegaan. Mr. Kurtz, die zijn zaak bepleitte durfde te verklaren dat Aarden- burg zeer pro-Duits was gewei sprekende over het verraad der derduikers, zei hij echter, dat Aai- denburg vol onderduikers zal. (Het klonk nogal onlogisch, veel onder duikers in een Duits-gezind dorp). De twee jaar internering vond verdediger te veel en bepleitte daarom een advies tot het verkor- ter» van de strafmaat. (Middaezitting) VERDEDIGER LOKTE TRO- TESTEN UIT! De handelaar ia kolen en kuud- mcsl uit Hulst, H. J- E. dc Moor, stond 's middags terecht op de zitting van Donderdag. H(j had zich als begunstigend lid bjj de Germaanse S-S. aangeslo ten en was lid van de N.V.D. ge weest- Verder was hjj dikke vrienden geweest met een hand langer van dc S.D. een zekere Bennie Tollenaar. Verdachte verklaarde zich niet te herinneren ooit voor de S-S. te hebben getekend. Hij had echter togen Tollenaar gezegd lid te wor den en dan nog „zogenaamd", om zich te vrijwaren voor Duitse agrfs sie. Hij had er echter niet bij nnge- dach' dat hij hiermede de verkeer de zijde steunde- In zijn dagvaarding stond echter nog een zeer bezwarend stuk en wel een brief, welke hij aan Re- dit epistel bracht hij lot uitdruk king zeer Duits-gezind te zijn. Deze brief, zo verklaarde de Moor, had hij geschreven om bij de moffen in het gevlij te komen. Op aanraden van Tollenaar schreef hij daarom de briet'. Ook bracht deze zelfde brief Tollenaar hem iu verbinding met de S-D. in Tcrneu- UITVLUCHTEN GENOEG, Verdacht had menige uitvlucht, die hij zij hot dan ook aarzelend^ stuk voor stuk lanceerde- Mr, Vlaming koesterde geen o! te beste mening over de Moov. Hij vond de manier, waarop de Moor, van Tollenaar gebruik had ge maakt, zeer minderwaardig. Toen de heer Buys hem vroeg, at of er zoal in „Storm" te lezen viel, antwoordde verdachte, dat er „flauwekul" in stond en kreeg promp ten antwoord: „Zo las jij dus flauwekul". TWEE GETUIGEN Hierna traden twee getuigen on. n-1. Dr- de Gaspari uil Hulst en het Ged. Slaten. dhr. C. Ha melink. die weinig licht in de zauk brachten. Mr. Tichelman gaf in een koria beschouwing weer hoe zijn cl-iènt, die eerst geinterneerd was geweest later weer vrij kwam en toen weer op verzoek werd gointerneerd. Zijn zaak was behandeld bij de première van het Terneuzense Tri bunaal en was volgens Mr- Tichel- an niet al te juist behandeld. Volgens verdediger begint men nu een inzicht te Itrügen, dat een groot aantal Nederlanders tij dens de oorlog toch maar braaf meegelopen heeft; getuige de vol le bioscopen tijdens dc bezetting en de couranten, die tocli ook maar drukten, wat de bezetter hen voorlegde. Hij verzocht daarom alle fenen nuchter mogelijk te zien, on danks de slappe houding van ver dachte. De brief vond Mr. Tichelman eveneens een moeilijk geval. Het zwaartepunt lag volgens ver dediger in de relatie De Moor-Tol lenaar. geleid heeft tot schade van anderen- De brief aan dc Korte noemde pleiter een „kwijlbriel". Hel oog merk van deze brief was het be houden van zijn pakhuis- PROTESTEN Verdediger haalde nu een - fic tief voorbeeld aan en sprak als zijn vaste mening uit, dat er vele vrouwen geweest zullen zijn, die zgn. pro-Duitsheid hebben voorge wend. ja zelfs dc heren Duifseis aan de knieën gelegen zullen heb ben, om hun man uit Duitsland te krijgen of uil krijgsgevangenschap te houden. Dit lokte hevig protest uit van dhr. de Roo, die dit geen vergelij king vond, waarop Mr. Tichelman aanvoerde, dat dhr. de Roo als r.:Ot jurist hier geen verstand van had- Hij vond dus het schrijven van de brief niet erg, en zeker was hat niet „een van twee kanten dek ken", dit laatste had dhr. de Ro» opgemerkt- maatregelen, die de Moor door het vorige tribunaal waren Jgelegd, dragen dc goedkeurine an den verdediger niet. De Moor was opportunist ge- eest, maar heeft ook wapens ver borgen en .zijn radio niet ingele verd. Pleiter drong aan op ecu kal me en koele beoordeling. Uitspraak on 2 October.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1