VRIJE STEMMEE DAGBLAD VOOR ZEELAND De Commissie-Generaal Geïnstalleerd Duitsland moet zijn prooi vrijgeven 17 en 18 September... Dê a.s. Oordeelsdag te Neurenberg De Koningin zag Zeeuws-Vlaanderen 2c JAARGANG NUMMER 571 DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL". REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26. PER MAAND f 1.12'/t; PER KWART. £3.37'/s VRIJDAG 13 SEPTEMBER 19M HET WEER Toenemende bewolking. Koele ochtend, daarna snel stijgen de temperatuur. Later kans op eni ge regen. Matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. De drie leden van de Commissie-Generaal voor Nederlands-Indië zjjn gisteravond in het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen door den Minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. J. A. Jonkman geïnstalleerd en beëdigd. Toespraak van Min. Jonkman In zijn toespraak zcidc Ministei Jonkman o.a. hel volgende: ..Langs parlementair-democrati sche weg heeft het lang geduurd voor gij uw historische taak leunt aanvaarden, d.w-z. door middel bevoegdheden van het opperbestuur de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde in Indonesië kunt bevur «leren. Als afgezanten der Ned. re gering zult sü met den beproef den landvoogd uw taak beginnen. In naam der Koningin cn als ver trouwensmannen van een groot ge deelte van het Ned- volk gaat gij, bezield door vredelievende bedoe lingen, bevestigen, dat Nederland verlangt om met de Indonesische Handel in gebruikte Autobanden De directeur van het Ryksbure; voor Rubber heeft met 'loepassïng van betbepaaldc in de artikelen 12 lid 2 cn 12bis lid 2 van de rubber- beschikking 1939 no. 2, zooals deze laatstelijk werd gewijzigd bij be schikking d-d. 9 September 1946 (Staatscourant van II September '■16) dispensatie verleend van dl verboden tot het verkopen, afleve ren, afleveren en kopen, van auto banden, zowel bestemd voor motor als paarden'ractic, voorzoverre de ze banden gebruikt zijn en bruikbaarheidspercentage de ten honderd van nieuwe banden niet te boven gaat. Prof. Schermerhorn en Mr. Meynen onderscheiden To zjjnen huize beeft gistermid dag de Amerikaanse militaire at taché Colonel Prank M. S. John son aan den oud-ministerpresident Prof. Ir. W. Schermerhorn de dal of Freedom met do gouden palmt.Nc" uitgereikt. Prof. Schermerhorn is deze dorscheiding toegekend voor tengewoon verdienstelijk optreden als organisator van ondergrondse verzetsgroepen in Nederland'van 7 ^December 1941 tot 8 Mol 1945, door aan de Verenigde Staten steun gegeven werd bfj de oorlogvoering tegen de vijand op het continent van Europa. Enkele dagen geleden heeft Colo nel Johnson de „Medal of Free dom met zilveren palmtak" uitge reikt aan den oud-minister van I Oorlog, Mr. J. Meynen, uit soort- I gelijke overwegingen. Hei kerkhof der illegalen te Anijol Op het kerkhof te Antjol nabij Tandjong Priok zal op 14 Sep tember a.s. een eresaluut worden gebracht aan diegenen, die tijdens dc Japanse bezetting op grond van hun illegale werk zijn ter dood gebracht. Destijds heeft men deze akki geheel onderzocht cn hierbij kwam vast to staan, dat hij be zaaid was met graven, waaronder enkele masagraven. Het is niet gelukt om «lc slachtofcrs in dc massagraven te Identificeren. Men heeft daarom besloten om van Antjol een massakerkbof van dat doel heeft men ccn gedeelte afgebakend en dc daarbuiten lig gende graven daarheen overge bracht. Het ligt in de bedoeling om ook de stoffelijke resten van diege nen. die elders op Java werden geëxecuteerden te maken, komst daarheen to brengen. Tot dusver beschikt men over de namen van 617 personen van al lerlei landaard en nationaliteit, door de Japannezen ter dood ge bracht. Men kan echter aannemen, dat deze lijst zeer onvolledig is. De naamlijsten van Bandoeng, Tji- latjap, Djokjakarta en andere plaat sen zijn nog niet opgemaakt. Ook het aantal slachtoffers, die te Antjol begraven liggen, 301 ïr getal, bestaat niet alleen uit ge ëxecuteerden, daar ook zij, die tij dens een rechtsgeding of een ver hoor aan „een of ander ziektege val" zijn overleden, aldaar begra ven liggen. Bovendien zijn ook personen, die elders werden geëxe cuteerd naar Antjol overgebracht, zodat men waarschijnlijk niet meer met zekerheid zal kunnen nagaan, hoeveel personen precies te Antjol zijn ter dood gebracht. Daarnaast zijn vele doodvonnissen uitgesproken en uitgevoerd buiten de officiële Japanse rechtbanken. Dagelijks worden nog nieuwe na men gevonden, terwijl andere uit het Japanse schrift niet behoorlijk vertaalbaar zijn. Het huidige voorlopige monu ment zal worden vervangen door een blijvend. volkeren in een nieuwe staatkundi- go verhouding samen te werken. Moge uw missie, nationaal hier en ginds, en internationaal overal, aldus worden verstaan cn op haar waarde geschat. En geve God aan uw missie zijn onmisbare zegen. Distributie behangselpapier Uitsluitend ten behoeve van de nieuwbouw beschikt het Ministe rie van Openbare Werken en We deropbouw van 1 Sept. 1946 af over een contingent behangselpapier. Belanghebbenden, die voor nieuw bouw behangselpapier nodig heb ben. dienen dit bij de bureaux van de Wederopbouw aan te vragen. In deze aanvrage dient te worden vermeld: de uitvoerder van het be- hangwerk. het object, het aantal nodige rollen, de Nederlandse fa briek van welke de behanger bij voorkeur wenst te betrekken. Teneinde een billijke verdeling te krijgen-mag per - behanger of per detaillist maximaal slechts 1000 rol werden aangevraagd. Hot voor het herstel-oorlogsschade no dige behangselpapier dient °P de gebruikelijke wijze bil de onder vakgroep behangselpapier-industrie Lange Voorhout 25. Den Haag te worden aangevraagd. Mear koffie in October Voor de periode van 6 October tot 17 November zal het lcoffic- rantsoen, dat tot beden od 100 gram per 4 weken was geba seerd, worden verhoogd tot 200 gram per 6 weken. Vaste brandstoffen voor kamerhuurders en pension gasten Voor kamerhuurders en pension gasten is voor de a.s. winter de volgende regeling vastgesteld: Dezer dagen zulllen de distribu- iediensten. op nader door hen be kend te maken tijdstippen, formu lieren M.D. 333-22 uitreiken, waar mede de brandstoffen moeten wor den aangevraagd. Alle aanvragen moeien zoowel door den kamerver huurder of pensionhouder als dooi de kamerhuurders en pensiongas ten worden ingevuld. Het tijdvak, binnen hetwelk de aanvraagformulieren bij den distri- butiediens'i kunnen worden inge diend. zal nader worden bekend gemaakt. De kamerverhuurder pen sionhouder moet dan zelf bij den distribuliedienst verschijnen en de tweede distributiestamkaai'i van alle kamerhuurders/pensiongasten medebrengen. Het stookselzoen is gesplitst in twee perioden, waarvan de eerste het tijdvak van 1 October 1946 tot cn met 15 Januari 1947 en de twee de het tijdvak van 16 Januari 1947 tot en met 30 April 1947 omvat. De distributiedienst reikt bij in neming der aanvraagformulieren voor dc eerste periode vijf rant soenbonnen, elk voor een eenheid brandstoffen per verhuurd woon gedeelte uit, indien een daarin verblijfhoudend persoon voor of op 1 October 1881 is geboren. Is dit niet het geval, dan worden per ver huurd woongedeelte drie rantsoen bonnen verstrekt. De te verstrek ken rantsoenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brand stoffen. zijn het eigendom van den kamerhuurder-pensiongast. Voor pensionbedrijven, waarin zich min stens twee verhuurde woongedeel ten bevinden, die niet anders dan centraal kunnen worden verwarmd kan onder omstandigheden een toe slag voor centrale verwarming worden verstrekt. Deze toeslag moet bij de brandstoffencommissie worden aangevraad. Onder bovenvermelde regeling vallen niet de pensions met tien of meer gasten, daar het brand- stoffenrantsoen voor deze inrich tingen door de brandstoffencom missie, waaronder zij ressorteren, zal worden bepaald. KOLONEL R. L. F. OTTO, Commissaris-Generaal voor de Nederlandse economische belangen in Duitsland beeft, op 10 3cpt. een radiocauserie gehouden over de terugvoer van goe deren uit Duitsland. Daaraan Ss het volgende ontleend: Indertijd heb ik vermeld, dat tot, en met 1 Juni van dit jaar voor circa 50 millioen gulden aan goederen in ons land was terug gevoerd, los van kunstschatten en effecten. Deze taxatie blijk'( echter nog veel lc hoog le zijn. Voor restitutie komen slechts de aanwijsbare resterende Nederlandse goederen in aanmerking, dus voornamelijk machines cn technische instal laties- Vele góederen worden teruggevoerd Naar schatting zijn: Draaibanken geroofd 2213, terug 473, dus ruin 21'/°; Fraisbanken geroofd 604, te rug 138 dus ruim 23%Lasma- chines geroofd 2303, 'terug 428, dus ruim 18'/:'/.. We zien dan het interessante re sultaat, dat we van deze zo uiterst belangrijke gereedschapswerktui gen nu zeker al 20°/° in Nederland terug hebben. We weten dat een deel van het geroofde goed verlo ren is gegaan door bombardement van fabrieken, treinen en schepen. Een ander deel is terecht gekomen in de Russische zone van Duits land, van waaruit we nog pas een machine hebben-kuruien terugkrij gen. ondanks ht#.feit; dat de resti tutie-procedure ook door de Rus sen aanvaard is. Het werk is nu in de voor ons verreweg belangrijkste zone, njl. de Britse,' juist" goècT'op gang en van vele machines, waarvan we de verblijfplaats te weten zijn ge komen, is de vrijgave al weer aan gevraagd. He»t percentage zal dus nog snel oplopen. Nog enkele cijfers: Schrijf- en rekenmachines geroofd 2792, terug 21, dus nog niet I*'*: Locomotieven geroofd 464, terug 405 dus bijna 100'/°; Tramwagens ge roofd 301, terug 301, dus 10Ö°/°; Automobielen geroofd massa's, dus lAl0'/°; Koeien geroofd 300.000. te rug weinigen. Over dc afdeling kunst kan ik daarentegen een gunstiger ge luid laten horen. Hoewel cijfers, speciaal op dit gebied, niet op hun plaats zijn, kan ik zeggen, dat op bet ogenblik omstreeks 20'/° van het aantal weggevoerde objecten naar ons land is terug gekeerd. Meten wij het terugge- kemene af naar dc kunstwaarde, dat wil dus zeggen naar de kwa liteit, dan ligt het percentage oneindig veel liogcr cn wel op zijn minst genomen op 70'/., Van de belangrijkste kunstwerken, die van ons land naar Duitsland zijn gevoerd, is dus bijna V« weer in ons bezit. Ook op het gebied van geroofde boeken hebben we goe de resultaten bereikt. Tot dusver keerden 3000 kisten met boeken terug, een 1000-tal wordt binnen afzienbare tijd verwacht. Daar mede zijn dc belangrijkste bibllo theken weer in Nederland terug. Zover als de restitutieregels ons practisch vrijlaten hebben wij dus reeds veel teruggevoerd. We wer ken nu me'ï gemïddedd 80 a 00 of ficieren verspreid over het hele gebied, met medewerking van de geallieerde bezettings autoriteiten. Behalve hef terugbrengen van geroofde goederen is van het be gin af een tweede taak voor bet C.G.R. geweest om eigenaren van onroerende goederen in Duits! ff. van fabrieken, kan toren ca Ruizen l.e ondersteunen bij hun pogingen om weer zelf deel to nemen aan Ucfc beheer over ileze goederen. Door bemiddeling van 5 aparte Nederlandse officieren zullen zo veel mogelijk eigenaren in staat gesteld worden hun eigendommen lc bezoeken. Kolonel Otto eindig de zijn causerie: Het moge u uit hetgeen ik u nu heb verteld duidelijk zijn, dat al les in het «verk wordt gesteld, de rechtmatige eigendommen van ons land, die door de Duitsers zijn geroofd, terug te voeren. Dat kost tijd en het eist veel overleg, doch ik kan u de verzekering geven dat het commissariaat- generaal er steeds op bedacht is, dc Nederlandse belangen zo te behartigen, dat ons volk cn op hebben. korte en op lange termijn, van zijn bemoeiingen resultaten zal HET KONINKLIJK BEZOEK AAN WALCHEREN. Tussen Westkapelle en Domburg bezooht I-Iare Majes teit een bunkerwoning- Naast de Vorstin zien we de Burgemeester, terwijl achter haar de Commissaris voor de Provincie Zeeland, Jhr. Mr. Quarles van Ufford loopt. 17 en 13 SEPT. A.S. BRITS-NEDERLANDSE HERDENKING VAN DE „BATTLE OF ARNHEM". IN VERBAND mot de herdenking van dc „Battle of Arnhem" op i7 Scpt- a.s. zal een deputatie van 50 man de „First British Air borne Division" vertegenwoordigen. Om precies 12 uur zal H.M. de Koningin aankomen bij lie'* monument, juist tegenover hotel Hartcstcin. Hier zal het monument worden overgedragen aan Ge neral Major R. E- Urquhart, die dan dc onthulling zal verrichten. Dc eerste krans zal door H.M. dc Koningin aan dc voet van het monument worden gelegd. Hierna vertrekt H.M- de Koningin naar het Loo. Na dc lunch keert zij 'terug naar Arnhem om -1 uur ds plechtigheid by de Rijnbrug bjj te wonen. Het Nederlandse leger zal ver tegenwoordigd worden door het regiment Luchtafweer uit Breda. Dit zal de erewacht betrekken bij de monumenten in Oosterbeek en Arnhem. Film-Premicrcs. Na de plechtigheid in Arnhem zal H. M. vandaar, vertrekken. De premières van de film over de slag bij Arnhem Their is The Clory zal om kwart over zes een aan vang nemen in het Luxor Theater in Arnhem. Van do plechtigheid op het Airborne kerkhof zal de British Gaumont een film maken, welke per koerier overgebracht wordt naar hefc vliegveld Delen, waar twee Britse legervliegtuigen gereed staan om de trommels met belichte films naar het vlieg veld Twente te vervoeren, van waar zij dan met hot normale lijn vliefiuig naar Londen zullen gaan. In de studio van Shepherds Bush zal dan in ijltempo gewerkt moe ten worden om een der copiëen tijdig terug te zenden naar Am- hem. Want het ligt in de bedoe ling deze film reeds te vertonen bij de Gala Première in Arnhem. Ter wijl deze film ook zal worden ge draaid in de avondvoorstelling van de Londensche bioscopen. In de hall van het Luxor Thea ter in Arnhem zal voor de Brit se radio een oogetuigenver^lag worden gegeven, terwijl een repor ter vanuit het British Gaumon'fc Theater Haymarket voor de Ne- DE „SNIP" NAAR HET MUSEUM De K.L.M. heeft haar laatste Fokker F-XVIII aan het Museum te Curagao ten geschenke gegeven. Het is de beroemde „Snip", di 1934 als eerste een Kerstpostvlucht naar West-Indië maakte en in nuari 1935 de eerste lijn van West-Indische luchtnet der K.L.M., n.l. die van Curagao naar Aruba opende. Op het ogenblik vliegt de „Snip" nog. Een speciale verslaggever het A.N.ï'. seint: teneinde eni germate lo kunnen voldoen «lo aanvragen tol bijwonen dc grote dag van het proces, aan liet gerecht gevraagd toe te staan om een televisie-installatie In de zaal aan te brengen, ten einde de mensen, die in dc rechtszaal geen plaats krijgen toegewezen, in staat te stellen om in een andere zaal liet uil- spreken van het vonnis te volgen. Het gerecht heeft evenwel dit verzoek afgewezen. Wel wordt overwogen om in dc vier zalen van het gebouw gelegenheid te geven de uitspraak in verschil lende talen lo volgen. Zetels in de rechtszaal zullen uit sluitend ter beschikking zijn van de hoge autoriteiten, die verwacht Do Franse regering zal door drie ministers vertegenwoordigd wor den. Op de bezoekers-tribune zul len plaatsen worden gereserveerd voor tolken en ambtenaren, die ambshalve tien maanden in deze zaal gewerkt hebben. Voor elk der vertegenwoordigde kleine naties zijn hier twee plaatsen beschik baar. Het gerecht heeft zelf, ten einde aan de waardigheid van de oordeelsdag niet door onnodige drukte afbreuk te laten doen, een aantal orde-maatregelen bevolen, die nog strenger zijn dan welke golden op de openingsdag. Ofschoon het gerecht alles in het werk stelt om de vonnissen tijdig gereed te hebben is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de oor- SEYSS DE WANHOPIGE Ofschoon Seyss-Inquart zijn in nerlijke gevoelens weet te verber gen, is hij wanhopig gestemd. Tij dens de laatste dagen in de rechts zaal had hij een morele inzinking als nooit tevoren en hij heeft zijn laatste woorden dan ook uiterst nerveus met een (rillende stem uit gesproken. Na de wijze waarop hij zijn verdediging heeft gevoerd was zijn betuiging van trouw jegens Hitier verrassend. Zij was naar verdediger Sleinbauer ons zeide, onder invloed van deze morele de pressie tot stand gekomen en zi; was het onderwerp van een twist gesprek geweest lussen Steinbauer en Seys-Inquart. Seys was van me ning dat de vlucht voor de verant woordelijkheid, waartoe vrijwel al lo beschuldigden hun toevlucht hadden genomen op dc rechters en de openbare mening een zeer slechte indruk moest hebben ge maakt. Daarom wilde hij die in druk redresseren door in zijn slot woord pathetisch trouw te zweren en daarmee uitdrukken dal hij bereid was niet slechts in de goede doch ook in de kwade dagen mede in de voorste rijen van het regiem te staan. De verdediger heeft hem geivaarschuwd dat hij hiermee hel gehele systeem van zijn verdedi ging zou afbreken, doch Seys heeft zich hieraan niet gestoord. SEÏSS DE GALGENHUMORIST Zijn verweer is overigens niet derlander seen verslag zal geven, 18 SEPTEMBER De dag na de plechtigheid Oosterbeek en Arnhem, dus op September, zullen de Engelse be zoekers in totaal ongeveer 250 man naar Schiphol gaan. om dc doop plechtigheid bij te wonen var K.L.M. Constellation de „City of Arnhem". Dit vliegtuig zal op de neus het wapen voeren van Arn hem en het embleem van de Air- bornes. General Major Urquhart er burgemeester van Arnhem zullen het ceremonieel voltrekken. Het gemeentebestuur van Arnhem biedt een plaquette aan, welke wordt aangebracht in het toestel. Van 16 t.m. 18 September zullen in Arnhem en Oosterbeek infor- matiebureaux zijn, waar de V.V.V. en de I.F.L, alle mogelijke inlich tingen zullen verschaffen. Het bu reau in Arnhem is gevestigd in ho tel Bristol en in Oosterbeek is een mobiele cantine van de U.V.V. Holland „Leave Centre" voor GJ.'s Vele Amerikaanse soldaten (G. I.'s genoemd, omdat alles wat hun wordt verstrekt gestempeld is met G. S., Generaal Issue, die Duitsland, België en Frankrijk zijn gestationeerd, zullen in de toe komst ons land bezoeken. Om z.g. G. I- Holland-Tours te organiseren, arriveerde Woens dag uit Frankfort op Schiphol de algemene commandant der .Special Service Division" van hel Ameri kaanse leger, Generaal-Majoor A R. Boiling. De generaal was verge zeld van zijn echtgenote cn enkele hoge stafofficieren. Deze Holland Tours zijn een derdeel van de in groter verband georganiseerde G.I. Tours, die gaan naar Zwitserland, Parijs, de Riviera, Scandinavië en binnenkort ook naar Engeland. In Holland verblijven de G.I.'s eerst 2 3 ia- gen in het Schillerhotel te Amster dam, van waaruit ze dan uitstap jes maken naar Volendam, Marken In totaal blijven zij 8 dagen -ns land. Elke soldaat kan zelf kiezen, naar welk land hij in zijn verlof een G.I. Tour wil maken. het enige stuk dat Seyss-Inquart in do gevangenis heeft opgesteld.Hij doodt de tijd en de gedachte aan de oordeelsdag door een koorts achtige geestelijke activiteit. Zoo heeft hij de laatste weken :n ontwerp voor een grondwet >or ,.Ulopia"volcind. Hij heeft >k een verhandeling geschreven •er de toekomst van Europa on- :r de titel „Ausblick im Zu- kunft". Hierin heeft hij de overtui ging neergelegd dat er een botsing zal komen lussen Oost en West en dat Frankrijk, Nederland en België daarbij geroepen zullen zijn de rol van redders van hel avondland te spelen. Thans heeft Seyss een ge schrift in bewerking getiteld „Bc- merkungen ueber den Nurnberger Prozess" waarin hij de grondsla gen van het proces aanvalt, criliek oefent op de bewijsvoering en de mening uitspreekt dat de uitslag dit proces niet van belang is omdat de revisie ervan reeds zou zijn begonnen. Hij heef in dit werk geschreven dat ook Nederland oen andere gedachte over hem zal heb ben dan thans. SEYSS, DE GYMNASTISCHE. Buiten deze werkzaamheden vindt Seyss dagelijks nog gelegen heid voor een koud bad en voor lichaamsoefening. Hij is er trots op dal hij hierbij ondanks zijn 54 jaren nog meester bleef over en kele Amerikaanse soldaten der be- •aking. Het is opmerkelijk dat op Koninginnedag of dc dagen van Koninklijk bezook, hc'j dikwijls mooi weer is cn liet Oranjczonnctje z'n best doet om in dc harten van de mensen door te dringen. Eergisteren was het zo tijdens de tocht door Walcheren cn gisteren op dc foch'i door Zccuws-Vl3anderen was het eveneens stralend weer. Onze verslaggever volgde ook nu llare Majesteit. Hij vertelt in dit artikel z'n belevenissen. Stralende gezichten en zonnig weer Precies half negen lag de Prins Willem I klaar en reed de Lincoln Zephir van de Koningin de boot op, gevolgd door de andere gens- In Breskens aangekomen stond de bevolking reeds aan steiger en wachtte de Koningin op met enthousiast gejuich. Burgemees ter Eekhout ontving haar en zijl: dochtertje bood de Vorstin bloe- Vervolgcns werd doorgereden naar het Breskense gemeentehuis, waar een bespreking plaats vond die handelde over de belangen Zeeuws Vlaanderen, speciaal aanzien van de wederopbouw alle gebied- Verschillende terzake kundige heren zetten hun stand punten voor Hare Majesteit uitee, uiteen. Intussen was de bevolking het gemeentehuis tesaam gelopen. Oude mensjes hadden bij kennissen een goed plaatsje voor het r weten te bemachtigen en z met slil genoegen te wachten op de terugkomst van de hoge gast uit hel raadhuis. De mannen var „de oude garde" hadden op hur borst de zorgvuldig bewaarde rid derordes gespeld, die, extra voot deze gelegenheid opgepoetst, blik kerden in het zonnetje. In Groede, de minst geteisterde plaats in Zeeuws Vlaanderen, de gehele bevolking voor het ge meentehuis haar opwachting gaa: maken en de ontvangst van de Ko ninklijke gast was naar evenredig heid van de verheugde mensen Door een meisje werden drie pak jes wafels aangeboden als ge schenk voor de Prinsesjes. Het landschap waardoor de stoet auto's zich slingerde met snelle vaart, was wel een groot contrast met het Watcherse landschap, mag dit ook al aardig opgeknapt zijn. Als intermezzo even lets over de blauwe hoed van de Koningin- Woensdag, tijdens de rit Souburg— Vlissingen vond n.l. een klein in cident plaats in de vorm van het afwaaien van deze hoed. Een jon gen, die liet zag nam hem op en gat hem terug. Vermoedelijk hem dit ook maar éénmaal in leven overkomen. Zo naderde de stoet het grondig verwoeste Sluis, dat als een puin hoop in de bloeiende landerijen ligt- Voor Nederlands oudste „stad huis" dat ook totaal vernield is werd gestopt en vond de begroe ting plaats tussen de Koningin en den burgemeester. Aardenburg was de volgende plaats die bezocht werd. Door de oude Kaaipoort reden we dit dorp binnen en ook liter volgde enthousiaste ontvangst. Dan volgde Ede, hel plaatsje de Belgische grens, waar H. M. de Koningin 13 Maart 1945 na 5 jaar afwezigheid uit het Vaderland, de Nederlandse bodem weer betrad- Hier stapte de Koningin dan ook uit en werd ontvangen met e zanghulde door de schoolkindere... Aan verschillende personen werd H. M. voorgesteld, waaronder en kele verzetsstrijders. De Koningin vond Ede wel opge knapt terug want ze vond dat de mensen het er zo mooi gemaakt hadden. H.M. merkte nog op dat toen de vorige maal hier was geweest, ze langs een andere weg binnenge komen was. Dan bezichtigde zt enkele noodwoningen en dronk ei zelfs thee met de bewoners. Al thans, de Koningin dronk het, van agitatie vergaten de anderen het. Na dit, voor deze snelle reis, la mclijk lang oponthoud ging het door Oostburg, Schoondijke, Uzen dijke en Fllipine door Hoek naar Terneuzen. Geregeld werd er ge stopt in de dorpskommen waar een intens vreugdevolle bevolking de Installatie Bankraad Gistermorgen is op het Ministerie van Financiën, in tegenwoordig heid van de heren Dr. M. W. Hol- trop, president, en Prof. S. Postliu ma, Directeur van de Ned. Bank, de onlangs benoemde Bankraad bij de Ned. Bank, geinstalleerd. De Raad bestaat uit de heer Prof. Mr. F. de Vries, voorzitter, tevens Ko ninklijk Commissaris, en de leden, de heren: Drs. J. H. Gispen, H. .T. Hofslra, Drs. J. Horring, Prof. H. A. Kaag, Mr. Dr. L. F. H. Regout, Prof. Dr. J. Tinbergen, Prof. H. M H. A. van der Valk en II- Willemse. De minister zette in een rede de doelstellingen van het instituut uiteen. Goede verbetering De nieuwe Rijksweg Arnhem Nijmegen zal vermoedelijk begin October voor het verkeer open gesteld worden. Langs deze snel weg zijn geen rijwielpaden aange legd of geprojecteerd, zodat de wielrijders van de oude weg via Eist gebruik moeten blijven maken. Arnhem en Nijmegen wordt met deze nieuwe weg builen Eist om gevoerd. Verwacht mag worden, dal hel aantal ongelukken, dat op de oude bochtige route plaats vond, door deze openstelling aanzienlijk verminderen. - landsvrouwe verwelkomde. Muziet: corpsen speelden en de mensen zo. gen uil volle borst het aloude Wi: helmus. In één woord, de feeststem ming was er. Aan de Tcrncusense haven werd H.M. ontvangen door burgemees ter P. P. H. Teilegen waarna zij de kanonneerboot Hr. Ms. van Speijk inspecteerde. Op de van Speijk gebruikte de vorstin de lunch en hierna onder hield H.M. zich met verschillende op het dek aangetreden officieren en manschappen. Door de groene landen van hel mooie Zeeuws-Vlaanderen ging 'L naar Zaamslag. De burgemeester bijzonder actief, volgde de stoet tot Zaamslagseveer dat ook door hom bestuurd wordt, om ook hier de Koningin te ontvangen. Des burgervaders ijver ging echter zo ver dat het bijna tot ongelukken kwam. De wagen die reeds verschillende anderen ingehaald had raakte haast bekneld. Vermoedelijk was er ""dan van de begroeting wel een deel in het water gevallen. Begunstigd door het sehiileren- de weer, hel Oranjezonnetje laat de goede zaak niet gauw in de steek, naderden wc Kloosterzando reeds, de laatste plaats in Zeeuws Vlaanderen waar gestopt werd en de gewone gang van zaken volgde in de vorm van een begroeting en het aanbieden van bloemen. Dan kwam de stoet bij het Perk- polderse veer waar onze wagen op een voorgaande reed waarvan de chauffeur nogal onbesuisd chaut teerde. Even later ontdekten we dat hier n.b. ook een burgemeester in zat. De aankomst aan het Kruiningsc veer was ontroerend. Het was een levende dijk die °ve zagen waaruit zo gul en spontaan het Wilhelmus opklonk dat naar wij meenden de Koningin er door ontroerd werd. Een meisje in Zeeuws costuum Janna Verhage, bood H.M, bloemen aan terwijl Jaapje v. d. Peijl even eens in de mooie dracht gestoken, de Koningin een mandje Zeeuwse boterbabbelaars voor de Prinsesjes aanbood. Dan zou de auto zich in beweging zetten maar met het muziekcorps als begeleider zong de hele menig te uit volle borst „Oranje boven, leve de Koningin". De auto ging niet verder en de Koningin luister de naar deze Zeeuws ronde uiting van liefde voor het Vorstenhuis. Direct hierop vervolgden de au to's hun weg en reden, terwijl de mensenmassa in optocht volgde, naar het station Kruiningen-Ierse- ke waar do speciale trein klaar stond om H-M. naar Het Loo brengen. Zoals bijhet veer was burgemeester M. Vogelaar ook hier ten afscheid aanwezig evenals de commissaris der Koningin Jhr. Mr. Quarles van Ufford. die de hele ïis meemaakte. Nog werd het Wilhelmus gezon- an en gespeeld cn bedankte H.M. dc directeur van het Hansweertsc corps de heer J. Polderman per soonlijk. Aardig was dat de Konin gin speciaal nog het jongetje groet te dat bovenalles uit „Leve de Ko< ningin" riep, hoewel z'n vader po gingen in het werk stelde om zijn mondje te sloppen. i was ook deze reis van de Ko ningin aan het meest geteisterde deel van onze provincie ten einde. I Wij vernamen dat de reis I-I.M. bij zonder goed bevatten was hoewol: de tocht wat vermoeiend was. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES Uitspraken van de zitting gehou den op 29 Augustus. J. C. Wottez, glashandelaar. Goes 6 mnd. internering, eindigend 12 Maart 1947. Verbeurd verklaring het vermogen tot een bedrag 15.000.verbeurd verkla ring van zijn radiotoestel. Ontzet ting rechten. J. v. Fraassen, autobusonderne mer Goes. Geen verdere interne ring. Verbeurd verklaring van het vermogen tot een bedrag van f 37.500,— en 2 autobussen merk .Bussing", alsmede zijn brandkast ;n radio. Ontzetting rechten. J. H. C. Wattez, glasinduslrieel, Goes. Een jaar en 3mnct. interne ring, eindigend 12 December 1947 Verbeurd verklaring van het ver ben tot een bedrag van f 24.000.- alsmede radiotoestel, ontzetting •echten. I. J. F. Watlez, koopman te Goes. 9 mnd. internering, eindigend 12 Juni 1947. Verbeurd verklaring van bedrag van f 21.000.Ont zetting rechten. ZIERIKZEE Tribunaal Uitspraken zitting 11 September. K. Heyboer, zonder beroep te St. Annaland. Onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. A. F. Maijs, dienstbode Zierikzce Ontzetting rechten. M. Stoutjesdijk, landarbeider li Nieuwerkerk. Ontzetting rechten. P. Tichem, zonder beroep te Schei penisse. Tot 8 April 1947 geïnter neerd, ontzetting rechten. A. Nelcns te St. Maartensdijk. Onderzoek buiten zitting hervat.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1