VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Republikeinen Vrede en oorlog Conferentie over Koningin Wilhelmina's tweede bezoek aan Walcheren Palestina-problemen Nieuwe bonnen 2e JAARGANG NUMMER 57S D4RECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26, PER MAAND fl.12'/:; PER KWART. f3.37'/t DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1941 HET WEER Plaatselijk weer regen. In de loop van de dag toenemende bewolking met later plaatselijk re genval. Meest matige wind tussen West en Zuid. Nederlands Itidie willen COMMISSIE-GENERAAL de commissie-generaal van Ned.- Tot secretaris-generaal Indie is benoemd Mr. Dr. P. Sanders, secretaris-generaal Departement van Algemene Oorlogvoering. GUNSTIG REPUBLIKEINS COMMENTAAR De pas benoemde leden van de Commissie-generaal schijnen ver trouwen gewekt te hebben in Indonesische kringen. De republikein se onder-minister van Buitenlandse Zaken heeft aan ANP-ANETA verklaard, da(> deze drie personen voor-de republikeinen beslist .n alle drie personen objecti- SCHERMERUORN Hoewel voor ons in Indonesië on bekend, is hij echter populair on der die Indonesiërs, die tijdens de Duitse bezetting met de leden van de ondergrondse in Nederland heb ben meegevochten, en hem hogelijk waarderen. VAN POLL heelt tijdens het verblijf van te korte duur van de commissie-van Poll geen tijd gehad zijn eigen ini tiatie! te benutten om een werke lijk objectieve rondreis te maken. Salim verwacht dat zij belden hun nieuwe verantwoordelijkheid zon der vooroordeel ten uitvoer zullen brengen. DE BOER is voor de meeslen van ons onbe kend, maar het feit, dat beide Ka mers van de Staten-Generaal deze commissie volmachten hebben ge geven, is voor ons bevredigend, Hun komst hier en de hoopvolle atmosieer van de laatste dagen vor men zeker een aanduiding, dat bei de partijen verlangend zijn om tot een bevredigende oplossing te ko- Soekarno is diplomatiek! De mogelijke ontmoetingen tus sen de Commissie-Generaal en/of Lord Killeam en Soekarno bespre kende, zeide Salim veelbetekenend: „Soekarno zal, indien het kabinet I hein dat om politieke redenen aan raadt, op de achtergrond blijven." Salim voegde er aan toe, dat voor dat zulk een ontmoeting plaats kan hebben, er van te voren een oe- gluit van Sjahrir's kabinet vereist Is. Verder sprak hij de hoop uit, dat de komst van de commissie- generaal zal samenvallen met de be sprekingen voor een wapenstil stand, die over twee of drie dagen Bullen moeten beginnen. Republikeinen eisen dcblok- i kering. Niet alleen in politiek, maar ook in economisch opzicht schijnen de republikeinen naar een spoedige definitieve oplossing te verlangen. Reods gedurende een jaar heeft de „Republiek", vanwege de blokka de, slechts clandestiene ladingen kunnen In- en uitvoeren. Voorol aan Malakka en Singapore heeft de Republiek via Chinezen al die tijd grote zendingen rubber, suiker rijst geleverd, vaak in ruil v wapens en militaire kleding. internationale markt ls echter nog steeds verstoken van tin, koffie, thee. rubber, tabak en andere pro ducten. Het is begrijpelijk, aldus hot blad, dat Amerika, zoolang de huidige situatie in Indonesië voort duurt, aan de Nederlands-Indische regering geen lening meer toestaat, zonder welke het Nederlands-In disch leger kan voortbestaan. Het is juist deze overweging, die de Nederlanders doet besluiten tot overeenstemming te komen. Daarom wordt het hoog tijd, dat de wereld een economische druk op de Nederlanders gaat uitoefenen om de blokkade op te heffen, zo dat Indonesië in de Internationale handel kan worden ingeschakeld Dit is de enige weg om het conflict in Indonesië te beëindigen, aldus besluit het blad. Terwijl do laatste tijd steeds meer groepen gewapende Pcmoeda's de omgeving van Medan verontrusten en zelfs trachten het „Polonia"- kamp aan te vallen, heeft de Rcpu blikcinso gouverneur Hassan in Siantcr parade afgenomen van een soort Hitler-Jugend, behorend tot het z.g. hizbocllah- en sabillillahle- ger, dat in Medan een poosje met verlof komt. Tegelijkertijd kondigde Hassan nieuwe maatregelen af voor coördl natie en versterking van de defen sie „in verband met do staat van gevaar", waarvoor een speciale raad is Ingesteld. Bovendien verscheen gisteren een bekendmaking van Hassan waarin gezegd werd, dat alle oudere amb tenaren ontslagen moeten worden, terwijl bevolen wordt, dat jongere krachten aangesteld moeten wor den. Bij dezelfde verklaring krij gen diverse republikeinse bestuur ders dictatoriale macht, aangezien de naast hun diensten bestaande raden worden afgeschaft. Volgens het republikeinse „Nieuws blad" heeft de „Voice of America" omgeroepen dat Pandit Nehroe, de minister-president van India, het vroegere Brits Indië, verklaard heeft, volkomen in te stemmen met een erkenning van de Japanlstlsche „republiek Indonesië". Noodzakelijk geacht dat Duitsland in eigen behoeften kan voorzien Tijdens een persconferentie ver klaarde de Amerikaanse Brigade- Generaal William H. Draper Jr. hoofd van de Economische Afde ling van het Amerikaans Militair Bestuur, dat wil democratie wor den bereikt, een economisch sol vent Duitsiad noodzakelijk is. Sleehls een Duitslanü dat eigen behoeften kan voorzien, kan demoratisch worden, aldus Gene raal Draper. Indien wordt toege staan da'i de recente toestanden met betrekking tot een verdeeld Duitsland blijven voortduren, dan zou dit een grote dreiging inhou den en een situateie scheppen die niet bevorderlijk voor de wereld- Generaal Draper zette uileen op welke wijze Amerika en Engeland een gemeenschappelijk export- portplan ontwikkelen krachtens de recente overeenkoras'i voor hel samensmelten van hun respectie velijke bezettingszones. Hij zeide dat een zooveel mogelijk in eigen behoeften voorziend Duitsland de grondgedachte van het plan vorm'O en hij sprak de hoop uit, dat Frankrijk en Rusland aan het plan zouden deelnemen, hetwelk, zooals hij met klem betoogde, het belangrijkste punte van overeen stemming der conferentie van Potsdam was. Volgens Draper be staan er geen positieve aanwijzin gen, dat de twee landen niet aan de Anglo-Amerikaanse samensmel ting zouden deelnemen. Een van de redenen van den 'te rugkeer van Draper naar Amerika is om in samenwerking met de Ministeries van Buitenlandse Za ken en Handel den weg te elfenen voor Amerikaanse zakenlieden voor het kopen van goederen van Duitsland. Duitsland moest gedurende jaren voedsel importeren, aldus Draper, en de huidige noodzakelijkheid van voedselimport in de Amerikaanse zone berekent een last voor den Amerikaansen belastingbetaler, welke kan worden verlicht door het practisch import-exportplan voor de voorgestelde Anglo-Ame- rikaanse zone. Draper meende dat Duitsland o.a. op bevredigende wijze porse lein, edelstenen, speelgoed, came ra's radiokasten en lederwaren naar Amerika zou kunnen expor- PALESTINA EN TR1ËST De eerste divisie vertrekt Luitenant Kolonel Holle, Chef Staf der Eerste Divisie, hield langs een radio-praatje, waai het volgende is ontleend: Ieder, die afbrekende critiek op het leger uitoefent, leder die laatdunkend spreekt over „het zUn maar soldaten," kortom ieder die verdeeldheid zaait moet, als verrader jegens de Nederlandse jongens in Indië worden gezien. „Zij, die beweren, dat wij gaan °!T> de inheemsen te onderdrukken, zijn niet juist ingelicht of spreken bewust onwaarheid" dit waren de woorden van Generaal Spoor. Ook in onze gelederen is er stemming gemaakt, om niet te gaan en onder te duiken. Zij, die zouden willen onderduiken, zijn in twee catego- riën te verdelen. Allereerst dt groep, die principieel is en ln In dië de wapens niet wil opnemen en vervolgens de groep en is m.i. de grootste die om of andere reden liever niet gaat, of niet durft gaan en nu met politieke factoren schermt en deze misbruikt om het figuur te redden en zich daarachter verschuilt. Ondanks alles, ondanks alle genwerking, wij als Eerste Divisie gaan naar Indië, hoe ook. Een speciaal woord richtte spre ker tot de jongens. De comman dant van de eerste div. en hel kader zijn zich bewust van de ver antwoordelijkheid die op hun schouders is gelegd. Men weet begrijpt, dal de ouders hun kinde ren node en met enige 3ngst in het hart laten gaan, want er dreigen gevaren voor hen daar in Indië. Spreker zeide ten besluite o.m.: „Maar ook gij, burgers van Nc- doriand, ook gij moet dienen", nl. door uw geestkracht en eensge zindheid te geven en ons te ster ken, ons het vertrouwen tc geven, dat vrijwel het gehele Nederland- so volk bij de uitvoering van de door de regering opgedragen taak achter ons slaat." Gisteren is de eonfcrentic de Palestijnse kwestie in Londen met gesloten deuren voortgezet, echter zonder deelneming van Jood se vertegenwoordigers. Een van lien, Goldenau, zou verklaard heb ben dat er voor hen geen aanlei ding bestond deel te nemen, tenzij de Britse regering zou toestemmen om het Joodse verdeelplan te be spreken zonder zich tc binden. In het begin der zitting gaf de Syrische afgevaardigde, Faris Khoeri, van Arabische zijde formeel antwoord op de openin; rede van Attlee. Volgens hem v ren de Arabieren gekant tegen: 1 Afscheiding van een gedeelte van Palestina. 2 De oprichting van een Joodse staat in Palestina. 3 Toelating van meer Joden. De Arabieren eisen echter erken ning van Palestina als een Ara bische Liga, Abdoer Rahman Pas ja, zei uit naam van de Liga, dat hij de opvatting van Bevin deelde en dat naar een oplossing in over eenstemming met de democratische beginselen gestreefd moest worden. Daarna zette de Britse Minister van Koloniën, Hall, het plan v gewestelijk zelfbestuur uiteen, als het op 31 Juli aan hoger- en gerhuis was voorgelegd. Handelt Rusland onrechtvaardig? William Clayton, onderminister van Buitenlandse Zaken in de V.S., heeft op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland rappor ten ontvangen, volgens welke de Sowjet-Unie in haar zone van Duitsland goederen uit de lopende produiteie als herstelbetaling ge bruikt. Clayton zeide in dit ver band, dat Amerika geen waarne mers in de Russische zone heeft, die in staat zijn de rapporten te bevestigen. Desgevraagd deelde Clayton me de, dat hij er niet zeker van was, of een dergelijk optreden in strijd zou zijn met de overeenkomst van Potsdam. Te trage denazificatie Op dc Maandelijkse bijeenkomst in de Duitse statenraad hebben de drie ministers voor de denazifi catie van Beieren, Groot-Heesen en Wucrttemberg-Badcn verklaard, dat hc'i berechten van ex-nazi's slechts langzaam vordert, en aan gedrongen op het instellen van bg- dere gerechtshoven, opdat het verhoor zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. Alle ministers legden dc nadruk op dc moeilijkheid van licfj vergaren der bewijzen en het vin den van voldoende ervaren rech ters en advocaten. Vermoedelijk zal Joego-Slavië rechtstreeks met Italië onderbande len over de kwestie Triest, om door vorming van een gemeenschappe lijk bestuur deze stad tegen het al lesoverheersende gezag der V. N. to vrijwaren. Men meent te weten, dat als com pensatle voor de toestemming van Italië Joego-Slavië nieuwe garan ties aan de Italiaanse bevolkingen van Fiume en Gorizia (welke ge bieden aan Joego-Slavië zouden ko men) zou aanbieden, terwijl enige autonomie aan het gedeeltelijk or der Joegoslavisch bestuur geplaats te schiereiland Istriezou worden verleend. Pola zou, volgens deze zelfde be richten, aan Italië worden gelaten. Deze Joegoslavische voorsteilen ge lijken zeer veel op die, welke door Molotof in het begin van de confe rentle der Ministers van Buiten landse zaken te Parijs werden ge daan. Er ls alsnog geen teken, dat de Italiaanse delegatie zich hiermee enige directe onderhandelingen met Joego Slavië gevoerd. Indien Italië cn Joego Slavie tot overeenstemming zouden kunnen komen, zou het resultaat der onder handelingen een goedo kans heb ben door do conferentie tc worden aanvaard, gezien het verloop Italiaans-Oostenrijkse kwestie met betrekking tot Zuid-Tiroal, welke als precedent mag gelden. Militairen van de 7-December Divisii Aan militairen, behorend tot de „7-December divisie", die thBns met inschepingsverlof thuis ver toeven, wordt medegedeeld, da voor zover dit verlof eindigde Zon dag 15 September a.s., laatste reis gelegenheid, dit verlof verlengd wordt tot Maandag 16 Sept. laatste reisgelegenheid. De c van dit inschepingsverlof is zodoen de met 2-1 uur voor deze militairen verlengd. Detailhandel vis in moeilijkheden Het bestuur van de vakgroep ie- tailhandel in vis, vertegenwoordi gende meer dan 10.000 erkende de tailhandelaren en tevens dogenen, een aanvraag om erkenning bij het bedrijfschap voor viserijproduc hebben ingedbiend, is tc Utrecht bijeen geweest om de toe stand te bespreken, waarin de de tailhandel thans verkeert. Allerlei mistanden werden onder de ogen gezien, in de eerste plaats die, welke ontstonden doordat het bedrijfschap aan de rokers een te kleine winstmarge heeft toege- n, waarop al eerder de aan dacht is gevestigd. De toestand i3 dat de rokers f 21.25 moeten be talen voor een kist haring van 50 kg. Deze bevat ongeveer 320 harin gen. Deze haringen, die dus onbe werkt bijna 7 ets. per stuk kosten, moeten de rokers bewerkt aan de detailhandel afgeven voor Vit ct. per stuk. Ze zijn genoodzaakt of oen zwarte prijs in te voeren óf door koppelverkoop te trachten hun trek te komen. Het be hoeft geen betoog, dat de deailhan- del hiervan de dupe wordt. Deze moet soms 8'/» 9 ct. voor een bok king betalen, moet die dus ook bo ven de maximumprijs verkopen. Of wel de venters en winkeliers moeten bij elk kistje bokking, dat ze togen de maximumprijs ontvan- UTRECHTSE JAARBEURS (Van onzen specialeu verslaggever) II Aon de ingang van het hoofdge bouw op het Vredenburg kijkt men even verbaasd op: Zeeuwse scho nen collecteren voor de wederop bouw van hun gemeente. In het gebouw zelf duikt men direct onder in de sfeer van ernst en bussiness. Langs de ingenieuse apparaten van Philips komt men in do afdeling stoffen en modeza ken: een waar paradijs voo: vrouw. Zelfs een modeshow breekt niet, en geeft een apart cachet aan het tentoongestelde. Onze aandacht wordt vooral ge trokken door de stand van een der firma's: een sprookjesachtig land schap, met op de achtergrond een bergketen en vóór een vijver met eenden. Het geheel is uit verschil lend gekleurde stoiten opgebouwd, behalve het aardige huisje op het lïnkerplan en de echte berkenbo men, die er een zeer realistisch ka rakter aan geven. Wij gaan verder, langs een op roep aan jonge werkers om hun plaats in de textielindustrie in te willen nemen en komen tussen de machines. Langs weegapparaten, sorteermachines, zuivelinstallaties en honderden andere moderne tech nlsche apparaten komt men aan de stand van Stork, die een collectie nieuwe pompen op do markt brengt. Een suggestieve waterval, die men reeds lang tevoren kon bo ren, blijkt een goed middel te zijn om de speciale aandacht op deze firma te vestigen. Ziezo.... gelijkvloers hebben wij het zo ongeveer gehad. Natuurlijk is er nog veel meer. doch alles af zonderlijk te vermelden is ondoen lijk. We hebben intussen de Indruk gekregen dat we al heel wat ge zien hebben. Het is echter nog maar een honderdste gedeelte. Op de volgende verdiepingen krijgt men de sensatie, dat men aan één paar ogen lang niet genoeg heeft. Een waar snelvuur van de meest uiteenlopende artikelen overstelpt ons en wij weten niet wat we het eerst moeten bezichti gen. Electrische preciesie-appara- ten, radiogramofoons, schroefjes, voor het ongewapend oog nauwe lijks zichtbaar, de uitvoerige raa- quetten der Limburgse steenkolen mijnen, de fantastische stand der Aa-Be dekens, voorstellende een eskimofamilie onder dc kleurige stralen van het Noorderlicht, de suggestieve reclame der Ned. Spoor wegen, de prachtige glaswerken van Leerdam en de Kristal Unie, de talloze stands van ceramiek, speelgoed, schilderijen, byouterie- en, kunstsmeedwerk, de Engelse salon, dit alles en nog veel meer ontrolt zich als een veelkleurige film aan onze geboeide blikken en laat ons achter met een duizelig gevoel en de wetenschap dat men zo'n overvloed onmogelijk kan ver werken. Toch is ook dit nog slechts een gedeelte van het geheel. Daar zijn nog de Irene en de Beatrixhall en, last but not least de agrarische af deling. Dit laatste, voor Zeeland zo belangrijke gedeelte zullen we in een volgend artikel behandelen, In alle plaatsen hartelijke ontvangst Het bezoek dat H. M. de Koningin gisteren aan Walcheren bracht was wel onder antlero omstandigheden dan dat van dat onmiddel lijk na de bevrijding. Toen bulderden nog de kanonnen cn was een deel van ons volk nog onder druk van den bezetter. Walcheren cn ook andere delen van Zeeland, waren nog grondig verwoest en lagen troosteloos tc wachten op betere tyden. Sedertdien is er veel veranderd. Do bevolking heeft dc handen uil de mouwen ge stoken en wat onze Vorstinno nu zag was wel heel iets anders dan In Maart 1945. Op de tocht die onze verslaggever volledig meemaakte, bleek dat de liefde voor het oude Oranjehuis nog niet verminderd is. Jui chende, lachende, maar ook mensen met tranen in de ogen, om dat ze hun Koningin zagen, merkten we op. WIST U... Dat een 50-tal Duitse krijgsgevan genen kans zagen te ontsnappen uit een kamp in de omgeving van een Belgische kolenmijn, waar zij te werk waren gesteld? gen, een kistje dure gerookte wij ting etc. kopen, waaruit de roker zijn winst haalt. Doordat de haring dit seizoen groot van stuk is ondervindt men ook bij de verkoop van pekelha ring de nadelige gevolgen van de bestaande regeling. Het is al voor gekomen, dat een winkelier een vat haring ontving, waarin slechts 500 stuks gepakt waren. Zo'n vat ha ring kost f 43.50 plus onkosten er dit levert dus slechts f 40.op wanneer de haring niet en slech',: f 50.wanneer ze wel schoonge maakt aan de consumenten gele verd wordt. Deze winkelier heeft Minister Mansholt zo'n „knaap haring" keurig schoon gemaakt verpakt toegezonden, opdat de- zich er persoonlijk van kan ovei tuigen, dat de detailhandel ooi hier het kind van de rekening is De algemene klacht van de laat ste tijd is, dat er onvoldoende aan voer van Noordzecvis als schelvis, kabeljauw, schol enz. is. Ongeveei an de aanvoer in XJmuiden be staat uit Verse haring en de verde ling daarvan door de groothandel is zodanig, dat het overgrote deel de rokerijen, de inleggerijen de conservenfabrielcen gaat. Voor den kleinhandelaar is bel haast niet mogelijk om een mand haring te kopen en bovendien deze vis in verse toestand nog onbekend om er een behoorlijke it in te krijgen. Het bestuur van de vakgroep heeft thans besloten ten aanzien van de bokkinghandel besprekin gen te houden met het bestuur der organisatie van de rokers. Maar om de detailhandel er weer bovenop te helpen, daarvoor is de medewer king van het bedrijfschap nodig. Langzaam stoomde de Koninklijke trein tot vlak voor het Vlissingse station. Hier werd Hare Majesteit ontvangen door de Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. Mr. Quarles van Ufford, burgemeester Kolff en wethouder van Oorschot. Ellen Kolff, het dochtertje van den Vlissingsen burgemeester, bood de Vorstin bloemen aan. Direct daarop werd door het gezelschap, dat verder bestond uit Mevr. de Beaufort, Hofdame, Mr. Kolen- stamm, particulier secr., Lt. ter zee le klasse H. A. W. Goossens, do adjudant van Hare Majesteit, de Commissaris voor Zeeland Jhr. Mr. Quarles van Ufford en nog en kele personen, in de auto's plaats genomen waarna het in vrij snelle vaart over Walcheren ging. Door Vlissingen ging het naar Koudeker iar burgemeester J. L. Dreg- Hare Majesteit begroette en het dochtertje van den heer Mos selman bloemen aanbood. De tocht ging verder naar Big- gekerko terwijl onderweg nog een regenbui werd meegenomen die de Koningin, hoewel ze in een open wagen was gezeten, schijnbaar niet deerde. Burgemeester J. L. Dregmans, ook burgervader van Biggekerlce, zag met grote activiteit ook hier kans de Landsvrouwe to begroeten. Ter wijl Mien Schout bloemen overhan digde onderhield de Koninging zich met den heer Wijsman, hoofd van do Ned. Herv. School. Na Biggekerke volgde Zoulelande en beschenen door een schuchter Oranjezonnetje begroette burge meester P. Kodde, in Zeeuwse dracht, H.M. Do begroeting ln Wcslkapelle was allerhartelijkst. Burgemeester A. F. C. de Casembroot ontving hier de hoge gast. Twee meisjes boden bloemen aan en de sclioolkln' deren van de Chr. en Openbare School brachten een zanghulde. De Koningin bedankte do kinderen voor hun hulde en onderhield zich enige ogenblikken met den heer Vos, hoofd der Openbare School. Hierna werd het Zwitsers barak kenkamp bezocht en de Koningin bezichtigde een keuken en een woon barak. Ongedwongen onderhield zij zich met enkele vrouwen waar na zij een noodwoning in ogen schouw nam. Een weduwe die haar man ty- dens do bevrijding verloren had deed nog eeu verzoek aan H.M. om de ondersteuning van de oorlogs slachtoffers tc herzien, daar deze er niet van rond kunnen komen. Alle vrouwen (deze vooral) ver klaarden, dat ze dc Koningin nog nooit van zo diohthy hadden gezien In het noodgemeentehuis vond een bespreking plaats over de we- deropbouwproblemcn. Door een 11 tal sprekers werd de Koninging over alle problemen, do wederopbouw van Walcheren be treffende, ingelicht. Zo sprak Ir. J. Gerber over dc moeiiykhcdcn en het gebrek aan personeel cn mate rialen, terwijl de heer A. Gcscliie- rc dc wensen der landbouwers naar voren bracht. Mr. van der Weel dc financiële schadeloosstelling behan dcldc, de heer P. Westcrbeeke over do ruilverkaveling van Westkapello sprak cn over een eind aan deze nog onvoltallige opsomming tc ma ken, de heer J. L. Verhagc naai voren bracht o.a. hel gebrek aai personeel b(j de Mij. „Dc Schelde' (vermoedelijk zullen er buitenland se arbeiders te werk gesteld wor den). Deze bepleitte tevens de te rugkeer van de Marine cn de M(j, „Zeeland" in Vlissingen. Na deze besprekingen werd de tocht vervolgd en werden enige bunkerwoningen bezichtigd die H. M. van alle zijden bekeek cn waarin ze ongedwongen met de bewoners sprak. In Domburg werden in re cordtempo bloemen aangeboden en vond de begroeting plaats tussen dc Koningin en burgemeester H. F. Boogaard. In Oostkapelle was het burge meester Sprcnger en in Seroosker ke burgemeester J. Dregmans die de hoge gast begroetten. De tocht ging verder naar Ga- pinge waar zij door hel dochtertje van den heer Louwerse bloemen aangeboden kreeg en burgemeester H. van Liere met de Koningin sprak. Langs de puinhopen, waar- p soms do Nederlandse driekleur apperde, stond de hoge gast voor het oude Veerse raadhuis waarvan de graven en gravinnen neerkeken op de begroeting tussen de Konin- 'n en B. en W. In Middelburg stond een enthou slaste menigte, waaronder verschil lende jeugdverenigingen, die de Vorstin verwelkomden. Wnd. bur gemecster J. W. Kögeler ontving Haar in Zeelands hoofdstad en Cis ka Mulder bood een bouquet bloe men aan, Langs de juichende men senmassa ging het over de Oude Vlissingseweg langs Souburg naar Ritthem waar eveneens een begroe ll.«i3 lussen H.M. en burgemeester P. Danielse plaats vond. Blijkbaar was het bezoek, als we het zo kunnen noemen, aan Sou burg dat voor dat van Ritthem plaats vond, te kort geweest, want nogmaals werd gestopt en burge meester A. H. S. Stemerding stelde verschillende oorlogsslachtoffers aan de Koningin voor. Een der slachtoffers die wel moeilijkheden had, werd door de Koningin ver zocht 's avonds op het Vlissingse een bezoek te komen bren gen in de Koninklijke trein. Enkele ogenblikken later was de snelle tocht door Walcheren, eens de tuin van Zeeland, volbracht en de Commissaris der Konin gin Jhr. Mr. Quarles van Ufford burgemeester Kolff van Vlissin gen, afscheid van H.M. die verder de nacht door zou brengen ln de Koninklijke trein. Vandaag vindt de tocht door Zeeuws Vlaanderen plaats, waarbij een groot aantal plaatsen bezocht werden. Wij hopen hier morgen een vei slag van te kunnen brengen. Te talrijk zijn de indrukken ge weest, die we tijdens de tocht op deden, om ze te omschrijven. Wij zijn er echter van verzekerd dat Koningin bewonderd heeft ge keken naar wat sinds Maart '45 ge presteerd is op Walcheren. O NL la» Stii iNLANGS hield de afdeling 's-Gravenhage van de Neder landse Zionistenbond een openbare vergadering ln Pulchrl Studio. Spreker Dr. S. Kleerekopcr uit Amsterdam behandelde de proble men, die in cn door Palestina ziju ontstaan, problemen, die thans actueler zgn dan ooit. „Palestina is het land van dc Joden, net zoals Engeland dat* van dc Engelsen of Rusland van de Russen, hierover valt niet tc discussieren", aldus begon Dr. Kleerekopcr „Er zullen Joden zijn", zo vervolgde spr., „die de wereld als hun vaderland beschouwen, of die een of ander nationaliteit hebben cn dat land als hun vaderland beschouwen cn Palestina slechts als een geografisch begrip zien. Evenals er in Nederland tydens dc bc- zcYing Nederlanders waren, die zeiden dat Nederland een deel was van Groot Duitsland en die daarom door niemand als Nederlan der gekwalificeerd werden, zo zal geen enkele Jood iemand, die zich afscheidt van Palestina, als Jood beschouwen". Uitvoerig ging Dr. Kleerekoper eerder „illegaal". Het stopzette •olgens in op de politiek het Britse Imperium gedurende de jaren tussen de eerste wereldoor log en de tweede. Hij herinnerde in dit verband aan de z.g. Balfour- Declaration van 2 November 1917, volgens welke de Engelse regering zeide, zich de grootste inspanning te getroosten om de Zionistische beweging te steunen. „En wat zien wij fjjians". zo riep spr. uit, „razzia's in Palestina, plunderingen door Engelse solda ten, opsluiting van Joden in con centratiekampen. Zo lost dc En gelse regering het eens gegcv woord in". Vervolgens wees Dr. Kleerekoper op de verdienste van de Joden tij dens de oorlog toen zij de Engelsen op de moeilijkste ogenblikken vin de strijd in Noord-Afrika daadwer kelijk steunden. Fel richtte spr. zich tegen de uit drukking „illegale Immigratie". wil de immigratie in Palestina juist legaal noemen cn achtte het optreden van dc Engelse regering migratie door de huidige Labourregering noemde Dr. Klee rekoper een „schandelijke woord breuk", waarbij geen ware Jood zich kan neerleggen. „Wy Joden s'tnan thans met de rug tegen dc „muur", zo verklaar de spr. De kolonie in Palestina kan zich niet handhaven, zonder dat imigratie wordt toegestaan. Dc Arabische troepen cn plunde raars slaan aan dc grenzen, dc Joden kunnen zich niet .verdedi gen en ook Engeland doet nlels om hen te beschermen. Er is ech ter geen reden tot wanhoop", zc constateerde spr., „ieder voorstel van de Engelsen is afgewezen cn zo zal ieder voorstel, dafj gericht is op de verdeling van Palestina, worden afgewezen. Wy welen echter, dat wc deze strgd zullen winnen, al moet er waarschijnlijk nog veel voor geleden worden". Dr. Kleerekopcr besloot met een opwekking voor dc Nederlandse Joden om hun volksgenoten in PalesVna in deze strgd te stcu- voor de tweede helft van de 10e periode 1946 (15 t.m. 28 September) Bonkaarten KA. KB, KC 610. 564 t.m. 568 brood, 800 gr. brood. 569 brood, 400 gr. brood. 572 boter enz., 250 gr. boter. 573 boter enz., 250 gr. margarine of 200 gram vet. 583 suiker, 1000 gr. suiker of bo- terhamslrooisels of 2000 gr. jam, stroop enz. 574 Algemeen, 200 gr. kaas (waar van 100 gram korstloze kaas). 575 Alg., 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep. B 18 Reserve, 1600 gr. brood. C 18 Reserve, 800 gr. brood. B 19 Reserve, 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstloze kaas). B 20 Reserve, 2 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 610. 521 vleesch, 100 gr. vleesoh. 522 vleesch, 400 gr. vleesch. A 04 melk, 4 liter melk. B 04, C 04 melk, 7 liter melk. 517 aardappelen, 3 kg. aardappe len. Bonkaarten KD. KE C10. 064, 065 brood, 800 gr. brood. 072 boter enz., 250 gr. boter. 073 boter enz., 125 gram marga rine of 100 gram vet. 083 suiker, 500 gr. suiker of bo terhamstrooisels, of 1000 gr. jam, stroop enz. 084, 085 Algdmeen, 250 gr. suiker of boterhamstrooisels of 500 gram jam, stroop enz. 074 Algemeen, 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korstloze kaas). 075 Algemeen, 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep. D 18 Reserve, 800 gram brood. E 18 Reserve, 250 gr. rijst, kin- dermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 610. 021, 022 vleesch, 100 gr. vleesch. D 04, E 04 melk, 12 liter melk. 017 aardappelen, 1 kg. aardappe- Tabaksfcaarfcn enz. T 47. 2 rants, tabaksartikelen. V 48, 200 gr. chocolade en/of sui kerwerken. X 47, 2 rants, tabaksartikelen. X 48, 100 gr. chocolade en/of sui kerwerken. Toelichting. De bonnen voor melk worden ln e vervolge voor een periode van 14 dagen aangewezen. Deze bonnen zijn derhalve geldig t.m. Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnaperingskaart. Voor de week van 22 t.m. 28 Sep tember zullen nog bonnen worden aangewezen voor aardappelen, thee bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstloze kaas afge leverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 September wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 16 September mag worden gekocht. By deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „521 en 021 vlees" en „517 aardappelen" worden Inge leverd. DISTRIBUTIENIEUWS HET SUIKERRANTSOEN VOOR DE PERIODE VAN 15—28 SEPT. Van 15—28 Sept zal aan alle leef tijden een rantsoen suiker worden verstrekt van 500 gram, terwijl bo vendien een extra hoeveelheid, eveneens van 500 gram, voor die periode zal worden beschikbaar ge steld. Deze extra 500 gram is de eerste helft van het reeds aange kondigde ex! ra kilogram. Eind& September zal de tweede 500 gram suiker worden verstrekt. Voor zover de voorraden by da winkeliers dit toelaten kan op de ze bonnon oen dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker en ge deeltelijk jam worden gekocht. Zoals bekend, wordt sinds 1 Sep tember telkens in een periode van zes weken, elke eerste veertien da gen een bon aangewezen voor 750 gram suiker (1500 gram jam), in de tweede veertien dagen 500 gram suiker (1000 gr. jam) en ln de der de veertiendaagse periode 750 gram» suiker (1500 gram jam). Voor kin deren, geboren in 1942 en later, luidt dit schema 750, 500 en 500i gram suiker of 1500, 1000 en 1000 gram jam. MEER BOTER EN MINDER MARGARINE In verband met de moeilijkheden bij de aanvoer van grondstoffen de bereiding van margarine an 15 t.m. 28 September en van 28 Sept. l-m- 12 Oct nder margarine kunnen worden verstrekt. Hiertegenover zal hel rantsoen boter tijdelijk met een ge lijke hoeveelheid worden ver hoogd Het rantsoen voedingsvetten voor personen, geboren In 1941 of vroeger, zal in die periode samen gesteld zijn uit 250 gram boter en 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voor kinderen, geboren in 1942 of later, uit 250 gram boler en 125 gram margari ne of 100 gram vet naar keuze. In verband met onze precaire marga- rinepositie zijn dezer dagen 5009 ton oliën, voor de bereiding vat» margarine, in Engeland geleend.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1