Stad n Land Mens of Aap FILMN IEUWS Schaakrubriek Goes FRUIT BLIJFT OP DE BONI In aansluiting on ons artikel van Woensdag, waarin wij vermeldden, dat door de Goesse Bond van Klein handelaren in Groenten en Fruit, bij het Bedrijfsschap te 's Graven- hage een onderhoud was aange vraagd inzake de fruiidistributie, gunnen wij het volgende mede delen: Het is de algevaardigden niet gelukt overeenstemming te berei ken en het fruit zal dus ook in Goes op de bon verkoch'i moeten worden. Hoewel het aan de ene zijde te betreuren is, dat Goes als centrum van fruitkwekerijen toch maar mondjesmaat voorzien kan worden, is het toch ook te begrij pen, 'dai men in Den Haag geen aparte regeling kan treilen voor één stad. Het léit is er nu eenmaal, dus lezers spaart uw bonnen, anders krijgt u niéts Vlissingen JOOP SILVIUS VARIóTé. Evenals gisterenavond treedt vanavond en morgen in Vlissingen het gezelschap van Joop SiJvius uit Schiedam op on der de titel „Radio Sterren Revue" Het gehele programma dat door hen gebracht wordt, mag gezien worden. Vooral het optreden van de 'telepljaat en parapsygoloog is ver bazingwekkend, wij schreven hier over «reeds. Zelfs vermiste perso nen weet hij te beschrijven en ver telde ervan waar zij zich bevon den. De Paradise Islanders verdienen ook zelcer een woord van lof. Even zo d§ Waikiki Hawaii, bekend door hun optreden voor de radio. Het is een programma zoals niet dik wijls gebracht wordt en de moeite van liet bezoeken ten volle waard. Middelburg Benoeming Bij beschikking van den Minis ter van Justitie is benoemd to't lid en tot plaatsvervangend lid in de Kamer van Toezicht over de nota rissen en candidaat-notarissen te Middelburg R. Gerritsen, ontvan ger der registratie en domeinen en hypotheekbewaarder te Zlerilc zee, thans plaatsvervangend lid dier kame.r, en J. A. Fieterse. in specteur van 's Rijks belastingen te Middelburg. Noord-Beveland KORTGENE RAADSVERGADERING. Vrijdagmiddag. 30 Aug., vergader de de nieuwe Raad der gemeente Kortgene, onder voorzitterschap van Burgemeester Schuit. De raadsleden Janse, de Rcgt, Maas. de Fouw, de Graag, Klaas- sen. Flipse. Contant. Bom en Wel- leman leggen in handen van den voorzitter de eed af. Vervolgens wordt de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid. den heer M. L. Fortuin onderzocht en in orde bevonden, zodat met alge mene stemmen besloten wordt den heer Fortuin tot de raad toe 'te laten. Hierna komt aan de orde de be noeming van wethouders. Met al gemene stemmen wordt besloten in afwijking van de gemeentewet het aantal wethouders dezer ge meente te bepalen op drie, zodat elke dorpskom een wethouder kan hebben. Daar dit besluit echter de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft, kunnen in deze ver gadering nog slechts 2 wethouders worden benoemd. Na de gehouden sïemming blijkt dat tot wethouders Ingezonden mededeling. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 53 „En wees natuurlijk voorzichtig. Zeg geen woord te veel. Geef voor niets te weten. Ik ben slechts een gewone aap. Maalc geen enkele zinspeling; verklaar eenvoudig dat je wacht tot de opschudding over mijn ontvluchting bedaard zal zijn, voordat je mij weer in het publiek vertoont." „In orde; ik zal m'n mond niet voorbijpraten." DE VERRADER. 's Avonds kwam Gregory terug na zijn ontmoeting met Handkcr- son. Hij was zeer opgewonden. „Het is verbluffend, baas! Hij biedt me 800 aan ineens en 8 per mnd. met de kost want we blijven bij elkaar." „Hoe zoo?" „Omdat ik je oppasser blijf. Dat is me een boffer hè?" zijn benoemd de heren Maas en Bom met iesp. 8 en 7 stemmen, welke beide heren hun benoeming aannemen. Bij de rondvraag vraagt de heer Welleman oi voor het dorp Kort gene reeds een nieuwe brandspuit kan worden aangeschaft, De voor zitter ach'b hel beter nog even te wachten. Anders zou misschien slechts half werk gedaan worden. De tijdsomstandigheden dwingen nog tot eeltig geduld. De heer Flipse betuigt zijn er kentelijkheid voor de wijze waar op de wethoudersbenoemingen heb ben plaats gehad. Naar aanleiding van de medede ling door üeri heer Klaassen, dat er op Zondag op het sportterrein te Ka'Os gevogjbald is ontspint zich een discussie of de gemeentelijke sportterreinen ook op Zondag in gebruik moeten worden gegeven. De heren Klaassen, Janse en Con tant zijn van mening, dat het ge bruik van de sportterreinen op Zondag verboden moet worden. De heren Flipse, Bom. Maas. de Graag, de Regt en de Fouw achten het beter deze zaak eerst door B. en W. grondig te laten onderzoe ken. Tenslot'ie wordt besloten deze zaak tot de volgende vergadering uit te stéllen. WISSENKRRKE KERKNIEUWS. Door het Prov. Kerkljes'óuur van Noord Brabant en Limburg is toe gelaten tot de Evangeliebediening, de heer C D. Otte, candidaa'ï aan de Rijks Universiteit te Utrecht. De heer Otte stelt zich beroep baar in de Nedc-rl. Herv. Kerk. Zijn adres is: heinkenszand A 54. VERGADERING. Woensdag vergaderde de afdeling Wissenkerke van de vereniging voor Ziekenhuisverpleging op Noord- en Zuid-Beveland, onder voorzitterschap van den heer S. Alburg. Het verslag van den secr.- penningm over 1945 dloot met een batig saldo van f71.14. De perio diek aftredende bestuursleden S. Alburg en J. L. J. Bruijnzeel wer- GOES Grand theater DE RODE AARDE Wij kunnen kort zijn. Dit machti ge filmwerk is voortreffelijk om de eenvoudige reden, dat het ver haal goed is, heel goed zelfs, even als de regie, het zuiver op de ca mera ingestelde spel, de fotogra fie en de montage. Hier is dé film van het ver zet omdat de geest van weer stand hier tastbaar aanwezig is- Verder is „Dot rode Enge" méér dan een film: een boeiend en rea listisch relaas over het uiterst ge vaarlijke leven in deze grillige ze nuwslopende strijd tegen een mee dogenloze vijand. De Deense taal, die gesproken wordt, mag ons misschien ontgaan, doch de geest, waarmede de gehele handeling doordrenkt is, was óók die der Nederlandse illigaliteit. Toch is elite poging tot helden verering vermeden in de sfeer van superieure zakelijkheid, die het kenmerk is van alle waarachtige beschrijving. Het geheel is zielkundig verant woord en bet verhaal ls aangrij pend van een ontroerende ernst soberheid en kuisheid, die door geen enkele valse gevoeligheid wordt mistekend. Ga deze rolprent zien Nederlan der, die óók zijn herinneringen aan de tijd der Duitse overheersing heeft. Want dit getuigenis van een ander klein West-Europees volk moogt ge in geen geval missen! VLISSINGEN Luxor theater. ONZICHTBARE TEGENSTANDERS. Het Franse volk in verzet tegen de gehate overweldiger, Dit film werk, al is het minder realistisch dan „De rode aarde", bezit toch even goede eigenschappen. Het toont ons immers de lucht hartige Fransman, die nu hij zijn vrijheid bedreigd ziet, een verbeten vechter wordt en het moreel van de mof steeds meer weet te onder mijnen- Op werkelijk spannende wijze wordt men meegevoerd in het le ven van een onderduiker, genaamd Jaen Paptiste, die na verscheidene avonturen bij een groep verzets strijders belandt. Hij krijgt een hoofdrol in het verzet en hoe de Gestapo ook werkt en door terreur Gregory's enthousiasme keade geen grenzen. „Vertel me alle bijzonderheden," zeide Roland. „Juist baas; maar het eind van de geschiedenis is mooier dan het „Hoe ziet hij eruit?" „Wie? Handkerson? O, hij toont ntet veel. Een nietig kereltje „Kort?" „Ja, erg donker, en een baard tot aan zijn oogen." Alles wat Roland nu van zijn vijand wist, was zijn geringe leng te Wat de baard betreft, die kon valsch zijn en was dat waarschijn lijk ook, daar de persoon in kwes tie reden had zich te vermommen. „Ga voort!" „Welnu, ik was om vijf uur aan het hotel op de minuut af. Ik vraag naar m'n man en ik word naar een aparte kamer gebracht. Daar was de man die ik zocht. Eerst zei hij: „Bent u de eigenaar van den aap?" „Ja," zeg lk. „tn u is de man die hem wil koopen?" Toen vroeg hij wat ik drinken wou. Ik heb maar niet veel genomen, uit vrees dat lk me vergaloppee- ren zou, maar de flesch bleef op tafel. Dat gaf me den indruk, dat den herkozen, terwijl de heer B. Kramer werd gekozen tot secr.- pennjngm., zulks wegens aftreding van den heer J. van Halst. Zuid-Beveland VERESEKE K REEFTENBASSIN. De werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe kreeftenbassin zijn thans in volle gang. GESIGNALEERD. Naar wij vernemen zijn de vis sersvaartuigen van de firma D. Bom en van Jac. Pekaar op dezelf de plaats in Denemarken gesig naleerd. WORLD FRIENDSHIP ASSOCIATION. Ook in Yerseke zijn deze week enige leerlingen van middelbare Engelse scholen aangekomen voor een 14-daagse vacantie. zulks in het kader van de uitwisseling van de World Friendship Association, Op Vrijdag 13 Sept. a.s. zullen alle in Zeeland aanwezige Engelse jongelui een bezoek aan Yerseke brengen, o.a. Ier bezichtiging van de oester- en mossel-cultuur. BENOEMD. De heer G. O. Veenendaal alhier is benoemd tot leeraar Staatsin richting M.O., gemeente-admini stratie en gemeente-financiën te 's Gravenhage. Tholen THOLEN VEERDIENST GESTREMD. Wegens reparatie aan de veer- Aont. zal de overzetdienst over de Eendracht, sUiier, Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Sept. a.s. gestremd zijn voor het overzetten van auto's, vrachtwagens en mo toren. Personen en rijwielen wor den dan per roeiboot overgezet. STAVENISSE Inschrijving Dezer dagen had de inschrijving plaats voor het wederopbouwen van het Veerhuis in Boomsluiter. De laagste inschrijver aan wie het werk gegund werd, was A. Muller te St. Maartensdijk. het verzet tracht te breken, de dwingeland gaat op de knieën en onze held weet veilig weg te vluch ten naar Engeland. In dit werk ziet men hoe groot de invloed was van het zgti. Lorai- ne-kruis het teken der Franse ver zetslieden. Alhatnbra GEEF 'M DE SPOREN Op een Rodeo op Long Island is een zeer gemengd gezelschap bij een o.a. Duke en Willoughby, twee kerels die worstjes aan de man proberen te brengen, Bronco Bob Mitchell, specialist In het compo neren van Wild West-liederen en Anne Shaw, een Rodeo specialiste de dochter van een rancher uit Arizona. Verder rolt de film eti we zien Willoughby per ongeluk een pijl door de wigwam van Rainwaters (de Indianenhoofdman) zusier schieten. Volgens de Indiaanse zede moet hij haar nu trouwen. Als het beeld de grote Rodeo, paardenspel vertoont, zien we dat Henderson de paarden van Shaw uit probeert te schakelen- Hij ont voert hiertoe Bronco Bob en Alla- ban de voorman van Shaw de ran cher. Shaw komt in een moeilijke situatie maar op het laatste mo ment verschijnt Willoughby die de rollen omdraait, Henderson arres teert en Allaban en Bronco Bob bevrijd. Het verhaal besluit met hel hu welijk van Anne en Bronco en van Willoughby en de Indiaanse vrouw- Willoughby past er namelijk voor om zich te laten scalperen. Al met al is het een pittige film al ls het verhaal dan ook een beet- Offic. Publicaties INLEVERING FRUITBONNEN DOOR DETAILLISTEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten in groente en/of fruit de voor fruit aangewezen bonnen 563 en 063 Al gemeen geplakt op opplakvellen op 12, 13 en 14 September a-s. bij de Grossierscombinatie van hun rayon moeten inleveren. De grossierscombinaties moeten uiterlijk op Vrijdag 20 September a.s. de opplakvellen met bonnen bij de distribuliedienst van de ge meente, waar zij gevestigd zijn, in- hij een goedaardige kerel is. Wel nu hij dronlc op m'n gezondheid, cn deed het aanbod je te koopen voor 800 contant geld. Ik sprong bijna de lucht in! Hij zei ook dat het maar een gril van hem was en dat ik in zijn dienst zou kunnen blij ven, maar dat ik hem zou moeten gehoorzamen." „Gehoorzamen, waarin?" infor meerde Roland vinnig, toen Gre gory ophield. ,.Dat heb ik natuurlijk gevraagd," antwoordde de spullebaas ietwat onthutst. „Wees nu niet boos, als je hoort dat hij je een beetje naar beneden gehaald heeft. We hebben afgesproken dat je zou doorgaan voor een gewone aap". „Precies! Dat heb je ook laten uitkomen, hoop ik." „Juist. Zonder je orders, baas, zou ik niet alles geslikt hebben, wat hij gezegd heeft dat aile apen vuil zijn en geslepen en altijd klaar om iemand te bespringen en dat je dat wel bewezen hebt enz. Kij zei ook dat hij wel van dieren hield maar voorzorgsmaatregelen wilde nemen. Met andere woorden, baas, als hij je koopt, zal hij je in een kooi opsluiten en er een oppas ser bij zetten, die je met de zweep PREDIKBEURTEN VLISSINGEN- Chr. Ger. Kerk 9.30 uur: Leesdienst; 5 uur: Dhr. C- v. d. Weele WESTKAPELLE. Ned. Herv. Gem- 9-30 Leesdienst. Ger. Kerk 9-30 uur: Ds. J. E. Visser; 2.30 uur: Leesdienst- Ger. Gem. 2 x Leesdienst. GOES. Ned. Herv- Gem. 9-30 uur- Ds. Versteeg; 530 uur: Ds. Odé. BAARLAND. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 2 uur: Cand. C. D. Otte. BIEZELINGE. Ned- Herv. Gem 9.30 en 2 uur: Ds. F. L. v. 't Hooit Chr- Ger. Kerk 9-30 en 2.30 uur: Ds. Gruppen. HEINKENSZAND. Ned. Herv. Gcm- 10 en 2-30 uur: Ds. Renting. Ger. Kerk 10 uur: Leesdienst; 2.30 'Ds. Veldkamp. 'S-H. ARENDSKERKE- Ned. Herv- Gem. 10 uur: Ds. A. W. M. Odé; 2.30 uur: Ds. C- v. d. Waa. 's-H. ABTSKERKE. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 2 uur: Dhr- H. M- Strating. KLOETINGE. Ned. Herv. Gem- 10 en 6 uur: Ds. Elderenbosch. KATTENDIJKE. Ned. Herv. Gem- 9.30 en 2 uur: Ds. Breek. 's-H- H. KINDEREN- Ned. Herv. Gem. 10 en 2 uur: Ds, S. P. Roos. WILHELMINADORP. Ned- Herv. Gem- 10 uur: Ds. Morreau; 6 uur geen dienst. WOLFAARTSDIJK. Ned. Herv. Gem. 10 en 230 uur: Ds. T. G- A. v. Dijk. WAARDE. Ned. Herv- Gem. 9.30 en 2 uur: Ds- G. den Boer. Ger. Gem. 3 x Leesdienst. OUWERKERK- Ned. Herv. Gem. 10 uur. Ds- Brijker. OOSTERLAND. Ned. Herv. Gem. 10 en 3 uur: Ds. C- L. v- d. Broek. Ger. Kerk 10 uur: Leesdienst; 3 uur: Dr. Smit. Ger. Gem. 3 x Leesdienst- Oud Ger. Kerk 3 x Leesdienst- BAARLAND. Ned. Herv. Kerk 0.30 uur: Dhr- v. d. Vreede; 2 uur: Ds- Hoogstraten. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur: Lees dienst.- Ger. Gem. 9.30, 2 en 5,30 uur: Leesdienst. THOLEN- Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. de Bres; 3 uur: Ds. Goverts. Ger. Kerk 10 en 5 uur: Ds. Poot van den Burg. Ger. Gem- 10, 2.30 en 6.30 uur: Leesdienst. Chr. Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur: Leesdienst- Prot. Bond n.m. 3 uur: Cand. H. Haan uit Zandvoort. OUD VOSSEMEER. Ned- Herv. Kerk 10 uur: Ds. Goverts; 2.30 uur: Leesdienst. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Vreugdenhil- Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur: Ds. van Leeuwen uit Ermc- lo. ST. ANNALAND- Ned. Herv Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. v. Grieth'uyzen. Ger. Gem. 3 x Leesdienst- STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Vroegindeweij (Dank zegging H. Avondmaal); 6 uur: Leesdienst- Ger. Gem. 3 x Leesdienst. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk v-m. Leesdienst; n.m. Ds. de Bres. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Koreman. Ger- Gem. v.m. en n.m Ds. Visser a.v. Leesdienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk v. m- Leesdienst; nm. Ds. Vroegin deweij. Ger. Kerk. 10 en 2.30 uur: Dhr. A. Vingerling uit Goes. Ger- Gem. v.m. en n.m. Lees dienst; des avonds Ds. Visser. ST. PH1LIPSLAND. Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Holst; n-m. 6 uur: Ds. v. Griethuijzen. NIEUW-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk 2-30 uur: Ds. Holst. Ger. Kerk: 9.30 en 2 uur: Ds. M. Schcnkeveld te Kippolyteshoef. Ger. Gem- 9.30. 2 en 6 uur: Ds. A. van Stuyvenberg. Vrij Ev. Gem. 10 en 2.30 uur: Dhr. Servaas te Gent; 5.30 Bidstond- Leger des Heils 10 uur: Heil-sa- menkomst en 6 uur: verl. samen komst; 1 uur: Zondagsschool leveren tegen ontvangstbewijs. Met deze ontvangstbewijzen moeten de grossierscombinaties zich tegenover het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit verantwoorden. De hoeveelheid, welke op boven genoemde bonnen beschikbaar wordt gesteld, zal nog nader wor den bekend gemaakt- kan slaan als het noodig is. Dat is natuurlijk mooipraterij! Ik liet hem doordraven zooveel hij wou terwijl ik at, want hij heeft me goed ge- tracteerd. Hij keek me telkens van ter zijde aan en zei toen plotseling, dat ik die man kon zijn als ik dat wou en rijk zou sterven. Hij zei ook dat het geen blijvende betrekking zou zijn cn dat wanneer zijn gril over was, hij je in een museum zou brengen en mij een schadeloosstel ling geven". Roland luisterde ademloos toe. „Wat heb je daarop geantwoord?" vroeg hij. „Wel, denk je eens in mijn plaats. De gedachte aan al dat geld had mijn zinnen verward en op dat moment had ik misschien een slokje teveel gehad. Ik voelde dat ihet ja of neen was, wou er nog iets van de zaak terecht komen, Ik heb dus „ja" gezegd. Wees nu niet boos, het kan nog afgezegd wor- Maar Roland was allesbehalve boos. Op deze gelegenheid had hij tot uog toe gewacht en gehoopt zonder resultaat. Hij zou nu on getwijfeld de bedoelingen van den Amerikaan van nabij ieeren ken- Redactie: M- J. Quakkelaar, Nieu we Kerkstraat 7, Hansweert. Velen zitten met de handen in 't haar als hun tegenstander er toe overgaat hun paarden te pennen- Doordat ze niet precies weten, hoe zich tegen de dreigende gevaren te weer te moeten stellen, wordt hun koningsvleugel uiteengeslagen, en de gevolgen zijn, dat hun stelling te gronde gaat. Dr. E. Lasker wijd de in zijn leerboek „Schaakstrate gie" een uitvoerige beschouwing aan dit onderdeel. Het belangrijk ste ziillen we overnemen. En we gaan dan uit van de volgende stel ling: Wit: K91, Ddl. Tal en fl. Lel en c4, Pc3 en f3, pi- a2, b2, c2, d3. el. f2. g2 en h2. Zwart: Kg8, Ddfl, Ta8 en O. L- c5 en c8, Pc 6 en 16, pi. a7, b7, e7, dö, e5, f7, g7 en h7. Een stelling, die we wel zullen kennen. Indien wit hier aan de beurt is. ligt het voor de hand, dat hij Lcl-gö zal spelen, waardoor hij tegelijkertijd een stuk ontwikkelt en het zwarte paard op f6 pent, Hij dreigt nu ditpaard door Pc3-d5 voor de tweede keer, en nadat hij Pf3 verwijderd zal hebben, door Ddl-X3 voor de derde keer aan te vallen. Aangezien het paard op f 6 slechts tweemaal verdedigd is en de andere zwarte stukken zo zijn opgesteld, dat ze voor de ver dediging niet kunnen worden aan- geweijd, moet zwart iets onderne men om wits plannen te dwarsbo- Het eenvoudigste is daartoe de ontwikkelingszet Lc8-e6, om na Pc3-d5 het paard te slaan. De dubbelpion. welke wit door 2- Lc4 xe6 zwart zou bezorgen, is niet nadelig; want de f—lijn wordt dan voor de zwarte toren geopend en het oprukken d6-d5 zou voor zwart een voordeel beteekenen. Evenmin komt wit in het voordeel door de dubbelpion, die hij zwart zou be zorgen na 2. Pc3-d5 Le6xd5. 3. e4xd5 PcG-c7 of 3. Lc4xd5 Pc6- e7 en 4- Lg5xf6, want hij kan de Vraag en aanbod Het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg, omvallende de gehele provincie Zeeland, zendt ons de volgende opgave: Aanvragen werkgevers: Mannen. GOES. Voor een Architectenbureau 'te Goes wordt gevraagd 1 be kwaam bouwkundig opzichter en en 1 aankomend bouwkundig leke naar. Salaris n.o.t.k. Dit hangt af van ervaring c-n prestaties. TERNEUZEN. In een bedrijf te Sluiskil kunnen worden geplaatst; 4 bankwerkers en een electrisch lasser. Van landbouwmachines is kennis gewenst, doch niet ver eist. Loon volgens vastgestelde loonregeling (C.A.O.) In verband met de Hu'svestingsmoeilijkheden geniéten ongehuwden de voor keur. AMERSFOORT. Bij semi-overheids lichaam worden voor spoedige in diensttreding gevraagd: 4 erva ren metaaldraaiers. Max. leeftijd 35 jaar. Loon 77-94 cent per uur. Vaste aanstelling na minstens 'It jaar proeftijd in lossen dienst. GRONINGEN, Gevraagd in de stad Groningen een volslagen zolfstan dig werkend radiomonteur. Loon f 45 per week. Bij oproep worden reiskosten vergoed. Vrouwen. ENSCHEDE. Voor kapsalon te En schede wordt gevraagd een vol si a- gen kapster, kunnende knippen, watergolven en onduleeren. Loon f 35 a 45 per week, extern. Voor kosthuis kan niet worden ge zorgd. Bij ooroep worden relskos ten vergoed. HULST. Voor textielfabriek te Hulst worden 5 bekwame texticl- arbeidsters gevraagd. Loon f 0 50 per uur. Verder kunnen nog op diverse fabrieken 20 leerling-iex- tielarbeidsters geplaatst worden. Aanbiedingen werknemers: Mannen. HULST. Een fotograaf goed vak man. Betrokkene beeft wegens de oorlogsomstandigheden al zijn materiaal verloren en- zou het liefst een zaak overnemen. ENSCHEDE. Ingeschreven staat een melkknecht. 28 jaar. ong. Ned. Herv. Is 2 jaar paarden knecht geweest. In het bezit van melkersdiploma, op de hoogte mét landbouwboekhouding. Wil gaarne geplaatst worden als me-k- of paardenknecht, onver schillig waar. Verlangd loon f 40 vrij geld. Aanbiedingen uitsluitend aan het Gewestelijk Arbeidsbureau Middel burg of zijn bijkantoren. nen. Eindelijk was hij er zeker van op het goede spoor te zijn. Natuur lijk kon hij de loop der gebeurte nissen nie( voorzien; hij deed nu een sprong in het duister, vol strik ken en Memmen misschien, maar er was kans dat het licht voor hen zou beginnen te scijnen. „Kan ik volkomen op jou aan,"' vroeg hij Gregory nog eens. „Zal je in dit gansche avontuur trouw blijven? Zal je mij niet alleen ver dedigen wanneer ik in gevaar ver keer maar mij ook op vrije voeten stellen zoodra ik dat verkies?" „Hoe kan je dat nu nog vragen a an een ouwe kameraad. Natuur lijk! Maar zal het op een vecht partij uitloopen?" „Dat zou kunnen?" antwoordde de aapmensch. „En dus je stemt erin toe ver kocht te worden?" vroeg Gregory schuchter, tusschen hoop en vrees het antwoord afwachtend. ,.Ja, als ik je tenminste vertrou wen kan." „Op mijn woord van eer, baas. Ik zal het geld opstrijken, maar het weer teruggeven als je het noodig oordeelt." „Dan stem ik toe." „Hoera," riep Gregory verlicht zwakten, die ontstaan doordat de pion van g7 naar f6 verhuist, niet benutten, omdat de stukken, die hij daarvoor zou moeten hebben, het Pd5 en dameloper, al geruild zijn. Voor een aanval blijven dus nog slechts de dame en één paard (de torens kan men nog niet mee rekenen). terwijl zwart nog boven dien zijn toren op de open g-lijn kan plaatsen- B.v. 5. Ddl-d2 Kg8-h8. 6. Dd2- h6 Pe7-g6- 7. Pf3-h4 Pg6xh4- 8. Dh6 xh4 Dd8-e7 benevens verdubbeling der torens op de g-lijn. Eveneens gunstig voor zwart is de volgende afwikkeling (we gaan hierbij uit van de beginstand): 1. Lcl-g5 Pc6-e7. 2. LgSxfC g7xl6 en wit kan niet profileren van de zwakte ontstaan door g7xf6, aan gezien zijn dameloper ontbreekt en het paard van c3 evenmin op d5 kan ingrijpen zonder daar ge ruild, of door c7-c6 verdreven te worden. Geheel anders loopt het echter, wanneer zwart het openbre ken der koningsstelling toelaat- zonder dat hij de gevaarlijke a.in- valsfiguren van wit ruilt. Maar da: zien we een volgende keer- Finan. Berichten DE COÖPERATIEVE CENTRALE BOERENLEENBANK TE EIND HOVEN IN 1945 In de op 2 September jl. gehou den algemene vergadering van de Coöperatieve Ceni-rale Boerenleen bank te Eindhoven werd het jaar verslag over 1945 uitgebracht. Aan het einde van 1945 bedroeg het aan tal aangesloten boerenleenbanken 574. waarvan 363 in Noord-Brabant en Limburg, 118 in Gelderland en Overijssel. 19 in Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Utrecht en 14 in Drenthe en Friesland. De ten plattelande aangehouden geldmiddelen als gevolg van inhe ring van voorraden, gedwongen in krimping van inventarissen en na gelaten onderhoud en bemesting vonden door de geldsaneringsmaat regelen hun weg naar de boeren leenbanken en via deze naar de Centrale Bank. De beschikbare middelen bij de Centrale Bank stegen in de loon van het verslagjaar met ruim 300 nvtlioen gulden 'tot ongeveer 615 nv'llioen gulden op 3) December 1945. Deze gelden werden voorna mé! ijk in schatkistpapier bc'egd. Voor een bedrag van een millioen gulden werd deelgenomen in het preferente kapitaal van de zg. Her stelbank. In de taaiste maanden van 1045 openbaarde zich een ge leidelijk toenemende eredietvraag die in het jaar 1946 aanhield. Ten aanzien van de voortgezette geldsanering wordt in hét verslag opgemerkt dat de bezwaren voor de landbouw aan de dag treden, nu de waarschijnlijk in de aan vang te vlotte deblokkering, waar van de landbouw niet voldoende heeft kunnen profiteren, in de weg sch'jnt te staan aan een verdere de blokkering. Door de breideling van het kapitaalverkeer komt 't thans vo: da't wordt verhinderd dat de productiemiddelen in handen ko men van hen die bij' definitief be zit ervan, hun beste zorgen daar aan zulQen geven en dan ook de hoogte opbrengsten zullen ver krijgen. Aan het personeel van de banken werden door de talrijke werkzaam heden die uit de geldsanering voortvloeiden. uitermate zware eisen gestéld. Indien de eigenlijke geldzuivering als geslaagd mag worden beschouwd komt ten plat telande de eer daarvan ongetwij feld 'toe aan de coöperatieve land- bonweredietorganisaties. Het resultaat over het jaar 1945 was niet onbevredigd. Van het be schikbare winstsaldo ad ruim f 177.000 werd f 150.000 nnn de ef- fec'tenreserve toegevoegd. De re serve? van de Centrale Bank be droegen eind 1945 ongeveer Th mil lioen gulden. FINANCIEELE BERICHTEN, medegedeeld door INCASSO-BANK N.V. TE GOES Amsterdamse Effectenbeurs De huidige beurs deed denken aan lang vervlogen dagen toen in de bcurszaal de hoeküeden vanaf de aanvang van het beursuur door de bezoekers omringd waren en de belangen van kopers en verkopers tegen elkaar werden afgewogen. Zulk een beeld boden vandaag de afdelingen, waar overzeese fondsen verhandeld worden. De tendenz mocht hier vast worden genoemd, hetgeen bij rubber en tabaksaande ten in een koersverbetering van ge middeld 6 punten tot uitdrukking Van de Tubberwaarden golden Amsterdam Rubber 180 (170) Ban dar Rubber 118 (112) Deli Batavia Rubber 117 (112) en Sumatra Rub ber )40 (135). Vico niet genoteerd. Tabakken noteerden: Deli Bala- Via Mij. 129 (12374), Deli Mij. 148 uit. Maar er kwam opnieuw be zorgdheid in zijn trekken. „U moet nog we'.cn baas," zei hij, „het moet nog vanavond. Hij heeft er bijzon der veel haast mee." „Zooveel te beter", antwoordde de aap-mensch. „Ik heb nog meer haast!" Een uur later stopte een auto voor het huis, gevolgd door een tweede auto, waarin een zestal zwaargebouwde mannen. Gregory, die aan de deur stond, zag hoe een van hen naar de eerste auto liep en gedurende eenige minuten sprak met een der inzittenden. Hij herken de zijn Amerikaansche vriend Handkerson; de laatste stapte niet uit, maar beduidde Gregory de in structies van zijn bediende op te volgen. De man trad binnen, gevolgd door zijn collega's en werd door Gregory naar de kooi van den go rilla gebracht. „Kerel nog toe!" riep de man toen hij de gorilla zag. „Hij ziet er niet uit als een lammetje. Het zal niet meevallen hem te vervoeren". „Hij is niet zoo geducht als hij er uit ziet", protesteerde Gregory op zijn meest natuurlijken toon. Toch achtte de man het raadzaam Het Radio-programma voor Zondag 8 Sept. HILVERSUM I 301.5 m. 8.00 Nws. 8.15 Hoogmis 8.30Nieuws 9.45 Ge wijde muziek 10.00 Kerkdienst 12. 30 Lunchconcert 13.00 Nieuws 14.00 Omroep Orkest 15.55 Gram. 16.15 R.K Middenstand 16.30 Zieken'of 17.00 Kerkdienst 18.30 Nederlandse Sirijdkracnlen. 19.00 Orkest 19.30 Niéuws 20.00 SportrepoMase 20.15 Luisterspel 22.00 Nieuws 22. 35 The Ballroom Mc!odians 23.15 Slo'iaccoord 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415.5 m. 8.00 Nws 9.00 Voor de tuin 9.20 or.-.clspel 9.45 Geestelijk leven 10 00 Kamer orkest. 10.40 Poëzie. 11-00 Triangel 12.00 Gram. 12.40 Ge mengd koor 13.00 Nieuws 13.15 tiqua 15.30 Politie Muciekk. 17.00 Musette orkest 1420 Musiea An- Gemengd koor 17.30 Oome Keesje 18.00 Nieuws 18.30 Uitz. voor de rijpere jeugd 19-00 S'sudio Dienst 20.00 Nieuws 20.15 Philharmonlseh Orkest 2l.00IIersengym 2130 Vau devilüe Or'.e^i 22.10 Hoorspel 22. 35 Pierre Palla 23.00 Nieuws 23.45 Gram. 24.00 Sluiting. voor Maandag 9 Sept- HILVERSUM I. 301.5 M.: 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym., 8.00 Nieuws; 9.15 Voor Jonge Zieken, 9.50 Toscanini speelt, 10.30 Morgen dienst, 11-00 Altviool recital, 11.45 Famber uit Indië, 12.00 Salonork., 13.00 Nieuws. 14.00 Voor de Vrouw, 14.20 Zangrecilal, 15-00 Piano, 15.15 Concert. 16.00 Bijbellezing, 17-09 Meisjeskoor, 17.30 Cinderella, 18.30 Nederl. Strijdkr., 19-00 Nieuws. 19-30 Sportpraatje, 20.00 Nieuws, 20-08 Stod. Orkest Utrecht, 21.19 Trio, 21.30 Wandeling door Art)?, 22.00 Nieuws, 22.30 R.A.F- Oreksi, 23.00 Piano recital, 23.30 Licht or kest, 23-57 Sluiting. HILVERSUM II, 415-5 M.: 7.00 Nieuws, 7.30 Gram., 8.00 Nieuws. 9.00 Mozart, 9.50 Ouverture, 10-00 Morgenwijding, 10.20 De Regen boog, 11.00 Voordracht, 11-15 So praan en piano, 12.00 Eddy Walis, 12.35 Gram., 13-00 Nieuws, 13.15 Benedict Silberman, 1"4.00 Fluit cn piano, 14.30 Voor de Vrouw, 1443 Orgelspel, 15,30 Voor de Kleuter?. 16.30 Voor de Jeugd, 17.00 De school is uit, 17-30 Ensemble, 18.00 Nieuws, 18.45 The Ramblers, 19.3(1 Viool en piano, 20-00 Nieuws, 20.13 Omroep Orkest, 21.15 Variété, 22.15 G.G. Cabarel. 22-45 Geestelijk Le ven, 23-00 Nieuws, 23-15 Gram 24-00 Sluiting. (143) en Senembah 131 (125). Bij de suikers maakten aand. HVA een sprong van 12 punten bij een notering van 263"/o. Java Cultuur 318 (116) Nisu 119'/» (115'h) en Vor stenlanden 63'.': (61). Mijnbouwwaarden nauwelijks ver anderd. Billiton II 373 (371) en Sin- keplin 124 (123). Billiton I niet ge noteerd. Oliewaarden verdeeld: Kon. Olie 399'/» (395) en gew. Dordtse Olie 443'/, (445'-'») claims F. 787.— (786.—) en de kleine idem onveranderd f 70.50. Scheepvaarten merendeels Iets hoger. Holt. Amerika Lijn 134 (133) Kon. Boot 159'/» (158'':), Pakketten 124 (123) Stoom. Mij. Nederland 133'/ï (130) Scheepvaart Unie 130 (131) en P.ott. Lloyd 121 (122). Van de banken, die hun belan gen merendeels in het buitenland hebben, waren de noteringen evcri eens hoger. Koloniale Bank 897» (86) Ned. Ind. Handelsbank 89'/« (84'/») en eert. Handels Mij. 112'h (106). De koersen der binnenlandse banken waren weinig veranderd. Amsterdamse Bank onveranderd I28'/«, Incasso-Bank 1337. (J32'h) Rott. Bankverg. 1361/} (136'A). Her- slelbanken onveranderd 101'/» en Holl. Disc. Bank 111 b lil1/» 1 (lil1/*) Cert. Twentse Bank waren bij een koers van 145*/», 7 punten hoger, hetgeen zeer waarschijnlijk aan een markttechnische positie was toe te schrijven. Industriëlen enigszins verdeeld. Hoger genoteerd eert. Leverbros 267 (262) idem Calvé 1487» (148) Ned. Ford 331 (328) Philips 300 (295) gew. v, d. Bergh 235 (228). Ho)l. Meel 129 (128) Hoogovens 123 (119 7.) Ned. Kabel 243 (242) en Wijcrs 144 (1-4074). Lager genoteerde fond sen: van Berkel 1017» (102), Fokker 2607» (270), N'ijma 190 (1927») en Vredestein 125 (127V«). Onveranderd Aku 123, van Gelder 106'h, Kon. Zout 317 en Wilton 147Vs'h. Op de belegglngsmarkl waren Jager genoteerd de 3'h'h Nederland 1941 t.m. 1943: 101 11/16 (102), 3- 3'h'h idem 1938: 102 13/16 (103 1/16). Daarentegen waren de 47. Neder land 1940 I 3/16°/. hoger bij een no tering van 101 9/16'/. Gemeente le ningen lager voor de 37»*/« Amster dam 1937 102 5'16 (102* Hoger voor de 37o Den Haag 1937 III 103 i/; (103V.) en voor de 3'lo Rotterdam 1937 102 5'16 (10274). Spaarcertificaten onveranderd lOl'/o. een sterk zeil over de kooi Ve wer pen en, na dit overal stevig vast gemaakt te hebben, lichtte men de kooi op en zette die op de vrachtauto. De aapmensch kon niets zien, maar was door het hoo- ren van Gregory's stem gerustge steld. Zijn bondgenoot had hem niet verlaten. Eindelijk zette de auto zich met een schok in bewe ging. In duisternis gehul werd Ro land naar zijn nieuwe plaats van bestemming gebracht. Na een lange tocht kwam de wagen tot stilstand en de kooi werd er uit gezet op de zeilde wijze als ze erin gebracht was. Daarna kon de gorilla opma ken uit de vele schokken en het telkens stilstaan, dat hij een trap afgedragen werd. Toen de kooi voor goed neerge zet was, werd het zeil verwijderd en Roland bevond zich ln een klei ne kelder. De mannen vertrokken en sloten de stevige deur achter zich volgens de aanwijzingen van iemand, die buiten stond. De aap mensch bleef in totale duisternis achter In weerwil van al zijn stoi- cijnsche onverschilligheid en grim mige beslistheid voelde hij nu dat de vrees hem bekroop. (Wordt vervolgd

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3