VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Byrnes wil Duitsland helpen WapenstiSstandconferentie en de Republiek Irak pleit voor zijn recht 18 September Opening De politieke delinquenten 2e J/fARGANG NUMMER 5G!» DIRECTEUR: B, G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 41U357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26. PER MAAND f1.12'/i; PER KWART, f 3.37'/» ZATERDAG 7 SEPTEMBER HET WEER Wisselend bewolkt met lange pe rioden van zonneschijn, hier en daar nog een verspreide bui, iets warmer dan gisteren, zwakke lot matige Zuidelijke wind. Rede tegen Russische propaganda? Dc Minister van Buitenlandse Za ken der V. S. James F. Byrnes, heeft in een rede verklaard, dat hij Duitsland bezoekt oin een aantal opbouwproblcmcn van nabij te be studeren. Vooral in het belang van geheel Europa willen de V. S. deze pro blemen spoedig oplossen, en zo vredelievend mogelijk, ondanks de twee wereldoorlogen die Duits land veroorzaakt heeft. Duitsland moet, volgens de o ccnkomst van Potsdam, ontwapend en gedemilitariseerd worden door de V. S. en hun bondgenoten. Eco nomisch zal het echter onafhanke lijk kunnen zijn temidden der ver enigde Naties. Om zich tot een economische heid te kunnen ontwikkelen, zullen de economische grenzen binnen Duitsland moeten verdwijnen, ver volgde Byrnes. De V. S. zullen Duitsland bi] haar economische opbouw helpen, voor zover de overeenkomst van Potsdam hen dat tenminste toe- Dit werk zal moeilijk uitvoer baar zijn, daar nog gegn centrale Duitse bestuursdepartementen ge vormd zijn en er nog geen even wicht gebracht is in de Duitse economie. Militair moet Duitsland in bezettingszones verdeeld blijven economisch echter niet. meende Byrnes. In dit opzicht heeft nog slechts Engeland medewerking toegezegd. De V. S. verwachten echter ook steun van de andere bondgenoten. Byrnes waarschuwde voor het 'gevaar van inflatie, dat Duitsland weer bedreigt. Het is daarom nood zakelijk een uniforme financleelc politiek te voeren. Het Duitse voük zal al zijn intel lectuele, potenties en energie weer kunnen gebruijjen om economisch Weer onafhankelijk 'te worden. Daarom willen de Geallieerden Duitöland een.kans geven. ^2.0 hoofddoeleinden van de be zetting zijn slechts: demilitarisatie en denazificatie vnn Duitsland. Leiders of aanhangers van liet/ na zisme zijn daarom uit hun sleutel posities gezet. De bedoeling van de Geallieer den is om Duitsland te dcmocrati- De democraten hebben een kans gekregen, Duitsland, weer to her stellen' tot een vredelievende mo gendheid. Decentralisatie van het bestuur is dan echter eerste nood zaak. De bezettingstroepen heflpen Duitsland ln dit opzicht. Hun aan tal zal echter systematisch beperkt worden. Byrnes vervolgde dat er voor stellen geopperd zijn om ,.De Ver enigde Staten van Duitsland te vormen. Amerika is wat dat be treft meer voor de instelling van een Duitse nationale Raad, bestaan dc uit verantwoordelijke minister presidenten of dc hoogste vertegen woordigers uit de diverse Staten in de vier zónes. Natuurlijk zou de Raad onderge schikt zijn aan dc geallieerde be stuursraad. Byrnes zeide verder: ofschoon wij er op staan, dat Duitsland de be ginselen van vrede en goede na buurschap en menselijkheid ln acht zal nemen, wenschen wij niet, dat Duitsland de satelliet worde van enige mogendheid of groep van mogendheden of dat het komt te staan onder buitenlandse of bin nenlandse dictatuur. Het Ameri kaanse volk wenst 'n vreedzaam en democratisch Duitsland vrij enj on afhankelijk te zien worden en blii- Kleinste tarwevoorraden sedert 1938 De tarwevoorraden in die vier voornaamste exporterende landen bevonden zich op 1 Juli, 'Lengevol ge van de ongekend grote vraag der wereld naar broodgranen, op het laagste peil sedert; 1938, aldus werd door het Departement van Landbouw medegedeeld. De to'iaal tarwevoorraden ln Argentinië. Au stralië, Canada en Amerika belie pen op 1 Juli 373.000.000 bushels minder dan het vorig jaar en aan zienlijk minder dan het jaargemid delde in het tijdvak 1935-1939. (Een bushel is 36 lffcer) Van de vier landen, verminderde de voorraad van Canada het meest en wel tot 90.000.000 bushels, of 228.000.000 bushels minder dan het vorig jaar. De Amerikaanse tarwe voorraad op 1 Juli bedroeg 101.000 000 bushels, ,180.000.000 bushels min der dan bet vorig jaar. De voorraad in Argentinië werd geschat op 115. 000.000 bushels. Slechts in Australië, waar de tar weoogsi van 1945-'46 ongeveer het drievoudige was van de door droog te gereduceerde oogst van 1944-45. waren de voorraden op 1 Juli gro ter dan die op de zelfden datum van het vorig jaar. Op 1 Juli werd Auslralië's voorraad op 67.000.000 bushels geschat. Omdat do wereldvraag naar brood granen gedurende het komende jaar groot zal blijven, zullen in verband met het lage voorraadpeil de voor zieningen gedurende 1916-1947 voor een grodt deel afhankelijk zijn van de huidige oogsten. Intussen schat te het Departement van Handel, dat gedurende Juli 22.100.000 zak ken tarwebloem wei-den geprodu ceerd, een toename van 26 procent in vergelijking met het "totaal van duni. De vermaling van tarwe nam sterk toe van 37.R10.000 buskcls in Juni tot volgens schatting '17,300.000 huskels in Juli. ven. Thans is dp tijd gekomen om de grenzen van het nieuwe Duits land vast te stellen. Over door bondgenoten ingelijf de Duitse gebieden verklaarde Byrnes: 1. Oostenrijk blijft onafhankelijk in het belang van de vrede en Europa. 2. Volgens de overeenkomst van Potsdam, blijven voorlopig bepaal de gebieden aan Duitsland en Po len toebehoren. 3. Silezië en andere gebieden van Oost-Duitsland zal Polen voorlopig blijven behouden. Het 'gebied ten Oosten van de Curzonlijn is echter Russisch. Ten behoeve van Polen zullen de grenzen echter herzien worden. 4. Frankrijk mag het Saargebied inlijven. Vanzelfsprekend moet het zijn schadevergoedings eisen dan ech ter herzien. Andere aanspraken op onbetwistbaar Duitse gebieden zal de V. S. echter niet zijn. 5. Het Roergebied zal met het Rijnland verenigd blijven, in be llang voor de wederopbouw. Een controle op Duitsland zullen de V, S. begunstigen en mede pr&c tiscrcn, echter niet om bepaalde delen politiek te laten overheersen door een buitenlandse mogendheid. Het Duitse volk, aldus zeide Byr nes, ondervindt thans het verwoes tend effect van den oorlog, welke Hitler en zijn trawanten over de wereld gebracht hebben doch an dere volkeren ondervonden dat ver woestend effect reeds lang voordat het ln Duitsland zelf voelbaar werd. Het Duitse volk moet zich reali seren, dat het Hitier en zlin tra wanten waren, die onschuldige mannen en vrouwen en kinderen folterden en om het leven brach ten en poogden met Duitse wape nen de wereld te overheersen en omlaag te halen. Het waren de op gehoopte en verontwaardigde mach ten van het mensdom, die zich Duitsland moesten binnenvechten om de wereld hoop op vrijheid en vrede te geven. Het Amerikaanse volk, dat voor de vrijheid gevoch ten heeft, verlangt niet het Duitse volk in slavernij te brengen. Dc vrijheid, wqarin de Amerikanen ge loven, en waarvoor zij vochten, is een vrijheid, welkfe gedeeld moet worden door allen, die de vrijheid van anderen willen respecteren. Reactie in Washington. Do correspondent van Reuter te Washington schrijft: do rede van Byrnes, waarin hij de economise eenheid' van Duitsland en een uit eindelijke federatie van Duitsland eist. zal. naar men ln officiële krin gen te Washington verwacht, aan vallen van Moskou uitlokken, dat dd V. S. ervan zal beschuldigen de overeenokmst van Potsdam ver scheurd en Europa in twee delen gespli'fcst te hebben. In Washington wordt de rede toegejuicht als het eerste antwoord van gezaghebbende Amerikaanse zijde op dp aanvaljen van radio Moskou op de Amerikaanse poli tiek. in Duitsland en de Russische propagandacampagne, die gericht is op een kleinering van de Ameri kaanse bijdrage tot het herstel van Europa en Duitsland. Op het Binnenhof te Den Ilaag werden aan zgn. pilotenhelpers ho ge Amerikaanse onderscheidingen uitgereikt. Joke Folmer, die een groot aantal geallieerde piloten uit handen van de Duitsers heeft we ten te houden, ontvangt de Medal of I'reedom met den gouden palm uil handen van Col. M. S. Johnson. Col. Johnson feliciteert mej. Fol mer met de hoge onderscheiding. Geen groenten meer naar Duitsland In dit voorjaar werd met de be voegde Engelse autoriteiten een overeenkomst gesloten voor de le vering van 35.000 ton groente naar Duitsland. Daardoor was Neder land in de gelegheneid zijn surplus aan groenten af te zeiten. In het begin van Augustus was het contingent vol en dreigde de export naar Duitsland tot stilstand te komen. Hangende de besprekin gen over een nieuwe regeling, waarin de prijspolitiek een belang rijke rol speelde, gelukte het de Nederlandse onderhandelaren de levering gaande te houden. Met ingang van 4 September heb ben de Engelse autoriteiten de verdere invoer van groente uit Ne derland naar Duitsland stopgezet, het is de bedoeling de besprekin gen hierover zo spoedig mogelijk te hervatten. Nederlandsch Indie Binnenkort zullen vcrtcgcnw dicers van de Republikeinen met afgevaardigden van de Britse le gerleiding in Indonesië bespre kingen voeren over wapcnstil- standsvoorstcllen. Waarschijnlijk beginnen de democratische natio nalisten te beseffen dat dc extre misten"- door hun gevechts- terreuracties de gehele nationa listische beweging in discredict brengen. Aan bovengenoemde conferentie zal Sjahrir echter niet deelnemen. De datum hiervan is nog niet vastgesteld, daar genoemde confe rentie pas kan beginnen na aan komst van den republikeinse gene- raal-majoor Soehardjo uit Suma tra. Hij zal onmiddellijk doorrei zen naar Djokjakarta voor vooraf gaande besprekingen met betrek king tot de wapenstilstand. Op een vraag of Sjahrir van me ning is, dat de militaire en senil- mili'taire formaties buiten de T- R.I. zich aan de eventuele voor waarden van een wapenstilstand zouden houden, verklaarde Sjah rir, dat hij er zeker van was, dat zij dit zouden doen. ACTIES IN DE BUITEN GEWESTEN De communistische en extremis tische elementen der republikei nen proberen de laatste weken meer dan ooit ook in de Buitcu- Nat. Fonds Bijzondere Noden In overleg met Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandse Za ken heeft het Nationaal Fonds voor bijzondere Noden, hetwelk in Juni 1943 door het Duitse bewind werd ontslagen, tot hervatting van zijn vroegeren arbeid besloten. Van di't Nationaal Fonds is H. M. de Koningin beschermvrouwe en H. K. H. Prinses Juliana eere-voor zitster. De Vredesconferentie Onafhankelijkheid voor Arabisch- Lybië gevraagd TIJDENS een algemene vergadering van do Parljse conferen tie, heeft Tainali, gezant van Irak te Parijs, liet standpunt van zijn land ten aanzien van het ontwerp-vredesverdrag voor Italië uiteengezet. Triest bij Danzig vergeleken Hij verklaarde, dat Irak onafhan kelijk de oorlog aan Italië had ver klaard en daarom de vraag gere zen was, of thans een afzonderlijk vredesverdrag gesloten zou mos ten worden- ,,U zult het met mij eens zijn", grote landbouwtentoonstelling te Schagen Extra treinen en bussen zullen van 18 tot 22 September a.s. wor den ingelegd voor een grote landbouw-, veeteelt-, tuinbouw- en middcnstandstentoonslelling. die op 18 September a.s- te Schagen door den minister van Landbouw, Z. Exc- S. L. Mansbolt, zal wor den geopend. Deze tentoonstelling, die het nau welijks 500 inwoners tellende Scha gen gedurende 4 dagen in het mid delpunt der belangstelling zal plaatsen van allen, die bij de land bouw zijn betrokken, wordt geor ganiseerd door de vereninging al gemeen belang te Schagen en ls in omvang de grootste, die ln ons land na de bevrijding is gehouden. Een comité onder voorzitterschap van den Schager notaris P- de Boer heeft zich van de medewerking van talloze deskundigen, verenigin gen, bonden e.d. verzekerd, zodat het aantal inzendingen de beschik bare tentoonstellingruimte over treft. Deze bestaat uit grote ten ten en 6 schoollokalen- Dientenge volge zullen vele der nieuwste vin dingen op het gebied der landbouw machines op open terrein worden geplaatst. Voor het eerst na de bevrijding zal den veehouder voorts een unie ke gelegenheid worden geschonken zich een beeld te vormen van het beste Nederlandse vee-materiaal. Op 18 September, korfj na dc ope ning, ls als onderdeel der tentoon stelling dc provinciale fokvcc-dag bepaald: een selectie van 300 der mooiste sVimbockkocien uit Noord- Holland poseert dan dc revue. Daags daarna gaat de belangstel ling uit naar geregistreerde scha- varkens, geiten en bokken en op de derde dag wordt een centra le paardenkcuring gehouden, waar bij 150 geselecteerde stamboek-tuig paarden en 70 warme en koudbloe dige trekpaarden worden voorge leid. Vier dagen lang zal men bo- endien 700 inzendingen van konij- en en pluimvee dïf« alle delen van het land knnncn bezichtigen* Practischc demonstraties met de meest moderne landbouwmachines, nieuwste snufjes van de fruit— en groenteteelt, filmvoorstellingen en tenslotte een provinciale landbouw jongerendag completeren deze all round tentoonstelling. Op dc land bouw jongerendag zullen o.m. Dr. Sis Heystcr en Prof. Ir. W. Schcr- merhorn het woord voeren, In een cre-eoniilé bobben naast den commissaris der Koningin in Noord-Holland, Dr. J- E. Baron de Vos van Steenwljk, alle burge meesters van de gemeenten uit dc omgeving van Schagen zitting gc- Nagckomcn bericht. De World Friendship Association Op verzoek van enkele lezers geven we hier nogmaals het pro gramma dat de W.F.A. voor de kjuaende week heeft opgesteld. Maandag wordt er een tocht naar Walcheren gemaakt, terwijl Dinsdag verschillende bezienswaar digheden hier ter stede zullen wor den bezichtigd. Eveneens wordt do Engelsen door de firma v. Lier aangeboden.. Woensdag wordt een tocht naar Yersgke gemaakt waar de oester putten en bedrijven bezichtigd worden. Deze tocht is door het gemeen tebestuur van Yerseke aangeboden. In verband hiermede heeft het reeds onze bevreemding gewekt dat het Goesse gemeentebestuur de gasten nog niets heeft geboden. Een lunch Dinsdag zou vast geen overbodige luxe zijn! aldus Tamali, „dat Irak als lid van de Ver. Naties ook gezamenlijk met de andere leden een vredesverdrag zou moeten sluiten". Maar hoe kon dan een vredes verdrag worden ontworpen, waarin Irak zelfs niet genoemd wordt? Aan deze kwestie zal de nodige aandacht moeten worden besteed, en er zal een weg moeten worden gevonden om Irak in staat te stel len op dezelfde voet als andere lan den tot een vredesverdrag met Ita lië tie komen. In Januari 1943 verklaarde Irak de oorlog aan Nazi-Duitsland, het fascistische Italië en Japan", aldus Tamali. Duitsland en Italië intervenieer den op alle mogelijke en openlijke manieren in de interne aangele genheden van Irak. Zo verdrukte Italië voortdurend de bevolking van Arabisch Lybië en bracht deze in slavernij. Dc Iraalssc afgevaardigde zeide, dat zjjn regering aan de confe rentie verzoekt om de Italiaanse koloniën niet aan Italië terug te geven en vraagt tevens dc on voorwaardelijke erkenning van vrijheid en onafhankelijkheid voor Arabisoh Lybië- Dc Iraaksc regering gelooft te" stelligste, aldus Tamali, dat er geen betere garantie Voor vrede en veiligheid in de wereld is, dan het principe van zelfbcschikkings recht voor alle volkeren. In de politieke en territoriale commissie voor Italië vergeleek Winniewicz (Polen) de kwestie Triëst met die van Danzig, dat Hit- Ier in 1939 tot het voornaamste ge schilpunt tussen Duitsland en Po len maakte- „Polen", aldus de Poolse afge vaardigde, „heeft het twijfelachtige voorrecht gehad, verwikkeld te zijn geweest in een kwestie, die die, welke wij nu moeten oplossen, zeer veel gelijkenis vertoont met Danzig en Triëst lijken zo merk waardig veel op elkaar, dat wij bij ae opiossinf van het probleem Triëst, dit moeten toetsen aan dat van Danzig- Beide zijn voorposten van een expansionistische politiek, die in het geval van Danzig tot agressie overging. Het grootste punt van overeen komst is echter, dat beide afhanke lijk zijn van het achterland. Toen Danzig van zijn achterland werd afgesneden, verhongerde hel", aldus de Poolse afgevaardigde. gewesten revolutie aan te wakke ren- Zo is gisteren in dc buurt van Makassar weer een textiel fabriek in brand gestoken en heel afgebrand. In verband met het gebrek textielgoederen in deze streek be tekent dit een groot verlies. Verder is te Makassar door een aantal ra pokkers, die de bewakers met ei machinepistool en pistolen bedreig den, sen voorraadschuur van de N. LG-I.E. te Makassar geplunderd. De daders konden later worden ge arresteerd en ook de goederen waaronder een aantal balen katoe- stoffen, wist men te achterha len- Verkoop van Amerikaanse schoenen In aansluiting op het bericht dat de uit Amerika geïmporteerde schoenen zonder bon mogen wor den verkocht deelt het Rijksbu reau voor Huiden en Leder nog het volgende mede: Reeds de eerste dag, waarop Amerikaanse schoenen vrij ver kocht mochten worden, constateer de men zwarte handel in deze schoenen. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat, afgezien van de onloclaatbaarhcid hiervan, dc handel boven dc thans aanwe zige voorraden binnenkort nog meer van deze schoenen zal ontvan gen. Ook de te verwachten parlü bestaat voor een groot gedeelte uit berenschoenen. Belangrijk is, dat thans volwassenen in dc gelegen heid zijn zich van schoenen te voor zien, waardoor zij dc nog op dc stamkaart te verkrijgen bon voor kinderschoenen kunnen gebruiken. In tegenstelling met de hierom trent in omloop zijnde geruchten# wordt bekend gemaakt dat het voorshands niet in het voornemen ligt een bijzondere regeling de distributie van kinderschoenen te treffen. Oyer de wijze van voorrading met Amerikaanse schoe nen zal de handel nog nader v den Ingelicht. Meer Brandspiritus Met ingang van begin October zullen de handelaren met een gro tere hoeveelheid brandspiritus wor den bevoorraad. Zij ontvingen de laatste tijd een hoeveelheid, die gelijk was aan 40 procent van hun voor-oorlogse omzet. Dit percen tage wordt verhoogd tot 60 procent Alle bonnen voor brandspiritus, die in de loop van de tijd zijn uitgegeven verliezen met ingang van I October a.s. hun geldigheid. Steunt de Kinderuitzending De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, heeft gister avond over beide zenders een ra diovoordracht gehouden in ver band mei dc beginnende landelij ke inzameling tfin behoeve van de kindcrkolonichuizen. Spreker vroeg de aandacht voor het vraag stuk der kindcruitzcnding. Na de oorlog, begon de minister, zijn abnormaal veel kinderen, die voor korte of lange tijd, lucht en licht, goede voeding, geregelde af wisseling van sport, spel, rust en maaltijden, benevens medische ver zorging behoeven. Helaas zijn er van de 57 Kolonie- huizen in ons land nog slechts 19 min of meer bewoonbaar. De uitr zendende en kolonichuizcn ex ploiterende verenigingen zijn bo vendien opgeheven en van hun geld en middelen beroofd. Alles moet worden hersteld of weer bijeengebracht voordat er op nieuw kan worden gewerkt- De to tale schade kan worden geraamd op f 3000.000- Door dc oorlog zijn veel meer kinderen dan ooit lichamelijk of geestelijk verzwakt. Wel heeft de Nationale Commissie talrijken naar het buitenland uitgezonden. Duizenden kinderen moeten ech ter nog geholpen worden. De vroegere verenigingen kun nen dit slechts door steun van de Staat, de provincie, de gemeente eii U allen landgenoten, vervolgde de minister. Daarom doeti de Centrale Raad voor kinderuitzending een beroep op het Nederlandse volk om door vrijwillige bijdragen althans gcdcel tclijk de gelden voor de wederop bouw der tehuizen op tc brengen. Brengt dus allen een offertje voor dc wedergezondmaking van onze lichamelijk en geestelijk ver zwakte hope des Vaderlands"! Gezinnen van vermiste militairen De legervoorlichtingsdienst meldt: Voor gezinsleden van vermiste mi litairen van het Koninklijk Neder lands-Indische Leger en van ver miste burgerlijke overheidsdiena ren, die, hun militieplichten ver vullende, hierbij zijn ingedeeld, geldt de volgende regeling: Deze gezinsleden dienen zich te wenden tot den bétrokken plaatse lijken commandant, die een verkla ing afgeeft, waarin de vermissing omstandig uiteengezet wordt. O.m. wordt hierin vermeld, of er sprake is van gewone vermissing c.q. de sertie dan wel van vermissing door het in handen vallen van terroris ten, derhalve van omstandigheden onafhankelijk van de wil van be trokkene. Tevens wordt vermeld, of al dan niet de kans groot is, dat vermiste is overleden. Deze verklaring moet worden in gediend bij den militairen kashou der. Hier zal incidenteel beslist worden, of er één en zo ja. welke vooriopige inkomsten zullen wor den toegekend aan de betrokken gezinsleden. Zo kan naar aanleiding van de voorlopige betalingsregeling voor Java en Sumatra een derde van het netto-inkomen worden toege kend als voorschot op eventueel toe te kennen pensioenen, dan wel tweederde van het netto-inkmen, zulks afhankelijk van de omstan digheid of de betrokken vermiste al dan niet als overleden dient te worden beschouwd. Uiteraard behoeven geen verkla ringen ols bovenbedoeld te wor den opgemaakt, indien reeds een verklaring is afgegeven door het 6tambock of door den opsporings dienst overiedenen, dan wel reeds een weduwenpsioen is toegekend. Overdenking Dienen Een oude overlevering gewaagt in twee broeders, die leefden in de dagen vóór koning Salomo. De was getrouwd en had kinderen, de ander was ongehuwd en zwak gestel. Beiden waren land bouwers en hadden koren op hun akkers gezaaid. Toen de tijd des oogstes gekomen was, plaatsten zij ieder een handmolen op hot veld om hej; graan ie malen Op een avond zei de oudste broer tot zijn vrouw: „Mijn broeder is niet s'ierlc. Ik zal dezen nacht een deel van mijn koren brengen in zijn molen". D<# Jongere broeder sprak bij zich- zelven: „Mijn broeder heeft een huisgezin en ik ben maar alleen op de wereld. Ik zal dezen nacht ongemerkt een deel van mijn ko ren brengen in zijn molen". Hoe verwonderd waren beiden, toen hun des morgens bleek, dat zij, niettegenstaande zij des nachts van hun koren een deel wegge bracht hadden, nog evenveel had den als den vorigen nvond. Zoo ging het eenige nachten ach tereen. Maar eens op een nacht ontmoet ten zij elkander halverwege, ter wijl zij weer bezig waren lcoren naar elkanders molen te brengen. Op die plaats der ontmoeting waar de dienende liefde openbaar was geworden, heeft naar men zéf^fc Salomo zijn tempel gebouwd. Daar waar in liefde de een den an der dient, daör is de heiligste plaats 2 Liter melk op bon A 02 Van dc bonkaarten LA, LB, LC 610, welke in dc bonncnlijst voor de volgende week is opgenomen, geeft recht op het kopen van twee liter melk en niet van een liter, zoals werd aan gegeven. Weer tomaten naar Engeland Boven de hoeveelheid van 1000 ton tomaten tot 7 Sept. a.s. is tlians tot 16 Sept. a.s. is nogmaals eer extra contingent van 1000 ton tomaten voor verscheping naar Engeland toegestaan. De condities blijven dezelfde als die van Augustns IS!?. De fruitprijzen Dc prijzen van vruchten op san, snel gevroren vruchten, kersen- en bosbessensap fruitproducten, die een min of meer luxe karakter dragen zijn door de overheid vrijgelaten. Dc reden hiervan is, dat de fruit verwerkende industrie een gedeelte van hel \crse fruit slechts legen buitengewoon hoge prijzen heeft kunnen inkopen en dat het om ar tikelen gaal, die wegens de hoge bewerkingskosten ook voor de oorlog slechts een beperkten kring van afnemers bereikten. De overige fruitproducten, die voor de oorlog wel voor do ge wone beurs bereikbaar waren, blij ven echter aan een officiële m°xi- n/uinprijs gebonden. Dat zijn o.m. jam rode en zwarte bessensap, frambozensap, appelmoes, vruchten wijn, vruLhtcndrankcn, limonade. Ook tomatenpuree, tomatenket chup en tomatensap blijven aan maximumprijzen gebonden. „Het wordt hun gemakkelijk gemaakt" Nu binnen enige maanden nias- ,'s politieke delinquenten, zonder enige berechting in vrijheid ge steld zullen worden, is, volgens dc Overheid tenmïstc, het noodzake lijk, deze mensen zo spoedig moge- in dc maatschappij in te scha kelen. Dit zal voornamelijk gebcu- door de 25 in Nederland ver spreide bureaux van de Stichting ■Toezicht Politieke Delinquenten", /crklaarde de directeur, mr. J- lc Poolo, in een conferentie, die een dezer dagen in Den Haag gehou den werd. Volgens hem Is hét voor naamste werk van dc Stichting: 1. Alle vrijgelatenen, die niet direct bij familieleden of kennissen ondergebracht kunnen worden, sa- te brengen in doorgangskam pen- Alle vrijgelatenen zo spoedig mogelijk in de maatschappij in te schakelen, zodat zij niet zwervend of op drift geraken. Alle vrijgelatenen materieel hulp te verlenen, inzake huisves ting, kleren-, meubel- en huisraad- voorziening, tewerkstelling en on dersteuning. (Volgens een tiental besluiten, worden alle bij beheers instituten opgeslagen goederen op gevorderd)- Zal de Slichting de a-socia- en geestelijk ontwrichten weer reclasseren, in samenwerking met kerkelijke en wereldlijke organisa ties. Over vele gevallen zullen daar „toezichthouders" aangesteld worden. Waarschijnlijk om voorbeeldig te zijn, zal den Minister van Justitie e toekomst de deugd van barm hartigheid zelf beoefenen t.o.v. de reeds gestrafte gevallen. Zowel zij die door bijzondere ge rechtshoven, als zij die door tribu nalen veroordeeld zijn, kunnen na bepaalde tijd in vrijheid 68- steld wórden- Huisvesting. Van bevoorrechting op het gebied der huisvesting zal ten opzichte der politieke delinquenten zeer ze ker geen sprake zijn. De burge meesters hebben instructie de vrij gelaten politieke delinquenten te behandelen als ëvacuê's de groep die er het slechts aan toe is. Tewerkstelling- De wederinschakeling van poli tieke delinquenten is reeds enige tijd aan den gang. Het onderbrau- in het bedrijfsleven gaat vrij behoorlijk. Men behoeft daartoe de medewerking van werkgevers- nn werknemers organisaties. De terug keer van politieke delinquenten in een bedrijf kan worden voorbereid en kan vooraf met het personeel bepraat worden en in de practijic lukt het dan wel om hen terug te nemen. Het is zaak de politieke da linquenten niet op een leidingge vende plaats te zetten- Vrijlaling in het belang van Dat de massale vrijlating nuttig is, hoeft het Ned. volk niet meer gezegd te worden. Sinds de bevrij ding heeft het vooral de „zware gevallen" erg gemist. Het zal hen daarom ook zeker als „oorlogsslachtoffers ontvangen. En met de wederopbouw zal het dan ook wel gaan vlotten! Sport In het gevecht om het wereld kampioenschap lichtgewicht, dat te Cardiff tussen den titelhouder Ike Williams en den Britsen kam pioen Ronnie James plaats vond, zegevierde Williams door knock out in de negende ronde. De Ame rikaanse negerbokser behoudt hier mede dus de wereldtitel. A'i'iletiek. GUSTAFSSON VERBETERT WERELDRECORD 1000 METER Tijdens de te Boras (Zweden) ge houden internationale atletiek wedstrijden verbeterde de Zweed Rune Gustafsson het wereldrecord 1000 meter, dat met 2 min. 21.5 sec- op naam stond van den in de oor log gesneuvelde Duitser Rudolf Harbig met 0.1 sec. Hij bracht dit dus op 2 min. 21-4 sec. Voetbal. ENGELAND—NEDERLAND IN IIURDERSFIELD Naar het bestuur van de K.N-V. B. ons mededeelt, is thans van de Engelse voetbalbond officieel be richt ontvangen, dat de ontmoe ting Engeland—Nederland op Woensdag 27 November a-s. zal worden gespeeld te Hurdersfield. OVERMAAS BEZOEKT ZEELAND Zondag as. zal de bekende Wes telijke tweede klasser Overmaas uit Rotterdam een vriendschappe lijke voetbal-match spelen tegen het GOES-elftal, te Goes. Als voorwedstrijd zal een korf- balwedstrijd worden gespeeld tus sen TOGO I en ALO I (Den Haag).

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1