EXPORT levensnoodzaak Nederland voor Onthullingen over Indonesië Nederlandse bodern levert OLIE ZEEUWEN in de tropen ATAKA, het grote repatrieerings- kamp aan de Roode Zee Tijdens ceri le 's-Gravcnhaue gehouden persconferentie heeft de secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Za ken Prof. Dr. P. Kuin een uiteenzetting gegeven omtrent een der belangrijkste problemen voor ons land in deze tyd: de Nederland so export. Veel te weinig wordt op het ogenblik in brede lagen van ons volk beseft, dat export het enige middel is om goederen, die vvy uit het buitenland moeten betrekken, te importeren. Het spreekt nu eenmaal vanzelf, dat import op den duur r.ict langer kan wor den betaald met in het buitenland aanwezige fondsen, alsmede door opname van crcdicten. B\i het opmaken van het economische programma over 194G heeft men zich misrekend. Zowel Import als export zijn tegen- govallen. Vooral ten aanzien van de ex port heeft men tal van teleurstel lingen moeten incasseren. Meer dan ooit tevoren Is in ons land duidelijk gebleken, dat wanneer wij willen exporteren, wij grote hoe veelheden goederen moeten impor teren. Toen na de bevrijding de nationale productie langzamer hand v/eer ging functioneren, bleek dat. wilde men de handelsbewe ging op gang krijgen, men moest beginnen, om onze handelspart ners een bepaalden uitvoer in het vooruitzicht te stellen. V/ij kunnen niet alleen van het buitenland „vrn gen", maar wij moeten onzerzijds ook kunnen leveren, Door dat de grondstoffen ontbraken duurde het geruimen tijd alvorens op giote schaal voor de export kon worden gewerkt. Later bleek, dat tal van hulpstoffen niet aanwezig waren, terwijl in menig geval ook de ener gie-voorziening te wenschen over liet. Om de meest noodzakelijke grond stoffen ln te voeren, moeten buiten landse credieten opgenomen wor den. Dit is echter riskant, daar terug betaling der credieten slechts kan plaats hebben door middel van ex port. Met grote nadruk wees de heer Kuin op het gevaar, dat ons land boven het hoofd hangt. Hoe langer hoe meer gaat de positie van Ne derland lijken op die van Duits land na de eerste wereldoor.log. Ook Duitsland kon op een ge geven ogenblik de buitenlandse credieten niet meer terugbetalen. Met beslistheid verklaarde Di Kuin. dat Ncderiond ln de toekomst een land moet worden met een pon-overschot, in plaats van mogendheid welke over een import overschot beschikt. Wal wü volle nu en ln dc toekomst gaan verteren moeten wj) ook kunnen betalen. Deze overschakeling van onze na ttonalc economie zal van ons volk *ngetwUfeld veel offers vergen, moet zioh de noodzaak coh- realiseren. niet, dat t Men vergete evenwel brood, het vet, de suiker vlees, wellce wij op het ogen- -ylk kopen: op crediet worgden ge "*oëht, Deze buitenlandse crediet- ?ereidheid houdt in do komende - Jaren beslist op. Wij moeten met aead werkelijkheid hoe langer hoe Steer rekening gaan houden. Volgens Dr. Kuin is export juxe artikelen niet voldoende. Ook andere goederen dienen geporteerd te worden. De export van textiel bedraagt dooreengenomen nog slechts onge veer 6"I* van onze totale textleipr" 'ductie. Door het stimuleren van de nie- we confectie-industrie le Amst< dam, alsmede door export von ,,hau te-couture" hoopt men een maxi mum-rendement te verkrijgen uit hoofde van verwerking van garens. Fraude bij de Uirechtse Distributiedienst De economische afdeling van de Utrechtse gemeentepolitie vond de vermoedens, dat er iels niet kloffie bij de plaatselijke distributiedienst bewaarheid bij het in Juni j.l. in samenwerking mfi de CCD aangc vangen onderzoek, cïat thans is af gesloten. Een twintigtal arresstan ten zal zich blnncnkor'i voor de rechtbank voor gepleegde verdui steringen moeten verantwoorden. Onder hen bevinden zich 14 bur gers, de overigen zijn distributie- ambtenaren van wie er vijf chef van dienst zijn. Ze zagen kans zich niet minder dan in totaal 9750 rantsoenen mar garine, 2000 rantsoenen tabak en 30 schoenenbonnen toe te eigenen, waarvoor zij een bedrag van ruim 20.000gulden onïvingen. De hoofdschuldige is de chef van de afdeling na-controle, die te ver nietigen opplakvellen met bonnen doorgaf aan een loketchef. die er zodanig mee manoeuvreerde, dut grote aantallen, goede bonnen in zijn handen ach'ievbleven. Het onderzoek Mi de distrlebu- tiedienst wordt nog voortgezet, aan gezien de politic vermoed*; dat nog meer malversaties zijn gepleegd. De doodvonnissen te Neurenberg Volgens de „Evening Standard" zouden alle doodvonnissen tegen Nazileiders ie Neurenberg ln de gevangenis aldaar door ophanging' v.-eek samen 600 uf met de gullotine worden vol trokken. De Geallieerde bestuurs raad te Berlijn zou richtlijnen heb hen opgesteld voor de tenulivoer legging van de op 23 September uit te spieken vonnissen. Binnen 70 dagen zullen de gevangenen een bereep mogen doen op de Gealiieer •len bestuursraad. De ter dood ver oordeelden zulten op de twintig- ten dag. nadat deze raad de uit- praak van het tribunaal heeft be -estlgd, geëxecuteerd worden. Nederland zal zelfs producten, die het volk goed kan gebruiken, uitvoeren, als zii grote handclg-po- liticke waarde hebben, Het speet den secretaris-generaal te moeten constateren, dat de Ne derlandse industrieën niet altijd de noodzakelijkheid doordron gen zijn de grootst mogelijke rnede werking te verlenen bij de export. Daarom zullen de Rijksbureaux blijven bestaan. Ook de voorlich ting zal in het belang van de im- en export verbeterd worden. Ver der betoogde Dr. Kuin dat wij weer moeten komen tot een stelsel var i-laterale verdragen. De ge hele nationale handels-balans moet in evenwicht zijn en niet al leen met een bepaald land. Het spreekt vanzelf, dat bij den export de kwaliteits-controle var grote betekenis is. Wij zijn in Ne derland als gevolg van de oorlog te weinig op de hoogte van de on( wikkeling in het buitenland. Ex port- van inferieure kwaliteiten moeten wij vermijden. De vereeni- ging Nederlands fabrikaat" kan op dit gebied doeltreffend met het mi nisterie van economische zaken menwerken. De omvang en de waarde de export blijven op het ogenblik nog zeer sterk ten achter bij de toestand over 1938. De totale waar van de uitvoer gedurende de eerste zeven maanden van 1946 be draagt slechts f 285 millioen. mogen blij zijn wanneer de geza menlijke exporl-waarde dit jaar ?shonderd millioen zal bedrag. De heer Kuin eindigde ziin i cenzettingcn, met de hoop uit spreken, dat het Nederlandse volk van het feit bewust zal s den, dat export voor ons land een levensnoodzaak is. Vlootmanoeuvres in de Middellandse z' Voor de aanstaande Amerikaanse vloolkruistocht waaraan ook Engel jiegdekschepen, kruisers en pedojagers zullen deelnemen, 1 den op Malta voorbereidingen ge troffen. In totaal zullen een 60 tal schepen deelnemen, waaronder verschillende de modernste Amerikaanse schepen. In de loop van de tocht zullen de Britse schepen 4 weken door brengen in de de Egeïsche Zee waar ze de Griekse havens zullen bezoe ken. Volgens de ..Daily Worker* zouden zich aan boord van eer Amerikaans vliegdekschip atoom bommen bevinden voor Athene daar de V.S. gekant zou zijn tegen het Russisch plan tot deelname aan de controle over de zeeëngten bij Turkije. Zoon van ROOSEVELT doei onthullingen Het Amerikaanse tijdschrift „Look" publiceert de tweede aflevering van uittreksels uit het boek van Elliott Roosevelt, getiteld „As he saw it" Hierin wordt gezegd, dat er geen Amerikanen in de Stille Oceaan zouden zijn gesneuveld wanneer de Fransen, Engelsen en Nederlanders niet zo kortzichtig en hebzuchtig waren geweest. Dit zou presiden; Roosevelt aan zijn zoon hebben ver klaard in een gesprek onder vier ogen op de conferentie te Casablan ca, waar Winston Churchill ln Ja nuari 1943 een ontmoeting met pre sident Roosevelt had. Na met Churchill te hebben ge sproken, aldus Elliott, heeft mijn vndcr mij gezegd, dat een devde wereldoorlog zou plaats hebben, als het imperalistlsche koloniale systeem niet zou worden afge schaft en als men zou toestaan dat milliocnen mcnschen tot een staat van halve slavernij terug keren. Volgens Elliott Roosevelt heeft Churchill steeds gewild, da', de Britse invloedsfeer in Europa zo Oostelijk mogelijk zou liggen na het einde van den oorlog. Tijdens gesprekken met Chur chill, Lord Mourttbatten en andere Engelse leiders, heeft president Roosevelt, volgens zijn zoon, ge zegd: „Waarom willen de Engel sen Burma terug hebben voor hun koloniaal rijk? Burma staat weei in verband met India, Frans Indo- China en Indonesië. Als het en; volk zijn vrijheid krijgt, gaan dc andere nadenken. De Gaulle heelt er evenmin belang bij een koloniaal rijk te zien verdwijnen- als Chur chill. Het koloniale systeem bete kent oorlog. Als men alle bronnen van India, Burma en Java exploi teert zonder ooit iets terug te ge ven, zal een nieuwe oorlog uitbre- De K.N.A.C. vraagt vergroting wagenpark Het Bestuur van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, dat zich reeds op 23 F%bruari 1946 richt te tot de toenmalige Ministerraad met het verzoek de spoedige invoer te bevorderen van 5000 a 6000 per sonenauto's in het belang van het economische leven en van de Volks gezondheid, meent thans ander maal de bijzondere aandacht van de Raad van Ministers te moeten vestigen op de zeer zorgelijke toe stand van het wegverkeerapparaat, met name van het personenauto park hier te lande. Bij de veel grotere behoefte dan vóór de oorlog (niet het minst ook van de overheid) bedraagt het aan tal ln ons land beschikbare perso nenauto's nog niet de helft van des tijds, terwijl daarvan slechts een klein deel in goede of bruikbare staat verkeert. De aanvoer is tot dusver lang niet voldoende geweest om het on betrouwbare en versleten materi aal te vervangen weshalve de toe stand steeds verergert tot schade, van de gemeenschap en var. het economische leven in het bijzonder Ook de onderdeien- en bandüil- voorziening laat zeer veel te wen sen over, zodat het herstel van aan wezig materiaal ernstig wordt be lemmerd. Verder kon in de „ogenblikkelijke behoefte" aan pevsonenauto's wel ke sedert de algehele bevrijding bij de medische dienst bestaat, slechts voor een klein deel worden voor zien door aanvulling, hetgeen voor de medische verzorging en de volks gezondheid van groot belang is. Adressante is van mening dat left deze een noodtoestand irt ons land heerst, welke wordt geaccentueerd door overbelasting van andere ver voermiddelen. De toestand in het Verre Oosten Dejjntwikkeling van Japan tot Democratie Volgens ANP-AMETA heeft Nai- san Broch in een artikel in dc „Christian Science Minltor" inte ressante onthullingen gc-Jaan over het ontstaan der z.g. Republiek In doncsië. Reeds diverse malen is er dcor Kamerleden, politici en journalis ten en autoriteiten geproteste erd tegen het onderhandelen met Dic tator Sockarno en zijn trawanten. Deze liccft immers vurig met dc Ja pansc bezettingsautoriteiten gccol- labboreerd en is door hen zelfs tot politiek leider gepromoveerd. Vele lezers zullen wel eens ;een foto gezien hebben, waarop hij mar liaal in Japans uniform afgebeeld staat. De meesten zullen echter niet precies weten hoe hij de onafhan kelijkheid van zijn Republiek uit geroepen heeft. Het is wel algemeen bekend dat hij dit deed met toe stemming en steun van de Japanse bezettingsautor; teilen, kort na de capitulatie van Japan. Nadere bijzonderheden onthult Nalsan Broch in zijn artikel. Hier aan ontlenen wij het volgende: Als voornaamste bron wordt ko lonel Yano, vertrouwensman en po litlek raadgever van veldmaar- Boringen nog in het beginstadium N 1924 werden door dc geoiogen in het Oosten van ons land sporen gevonden, die wezen op dc aanwezigheid van olie in de bodem. Sedert dien zijn regelmatig verdere onderzoekingen gc- daau. Na enkele vergeefse pogingen, waarvan dc bo.-ingen 'oy Winterswijk wel het meest bekend zijn, begon de B.P.M. in 1937 haar exploraties in de Zuid-Oost-hock van Drente. Hot werd 1313 ccr men voldoende zekerheid had, dat het gebied ten Oosten van Cocvorden voldoende olie bevatte, om aan een lonende exploitatie van dc velden te beginnen. De begrijpelijke interesse die de Duilsers in die dagen aan de dag legden voor deze oliebronnen was echter oorzaak, dot de productie mëi alle mogelijke middelen tot een minimum werd beperkt. In het jaar 1943 pompte men slechts ruim 260 kub.m. olie uit de grond. Tot en met Maai*; 1945 bedroeg de pro ductie in totaal nog maar 2000 kubm. Zodra Nederland was be vrijd ging men tot een serieuze exploitatie over. De lijdensweg van voortdurend verstopte putten en defecte machines was als bij co verslag verdwenen en al spoedig steeg de productie tot 225 kub.m. per dag. Dit is weliswaar nog maar een fractie van he*; totale olie verbruik in Nederland, doch het is een fractie die niet te verwaar lozen Is Hierbij mag ook nïet ver geten worden, da*; men thans nog aan het begin van de exploitatie staat. Het olie veid beslaa'i thans een oppervlakte van 5vk.m. Men heeft vasbgest-i'd dat at- uitbreiding naar het Westen niet mogelijk is. wel echter naar het Noorden en het Oosten. Zeker is. dat ten Zul den even over de Duitse grens olie is. hetgeen wordt aangetoond door de boringen bij Emlichheim, Op het ogenblik geschiedt het vervoer nog per schip naar Rotter dam. Dc vier hiervoor in gebruik zijnde tankschepen vervoeren per 600 ton. Een vermeer dering van deze hoeveelheid is practisch uitgesloten, gezien de ve le obstakels (bruggen. Suizen ed.) die de schepen op hun weg ontmoe De spoorwegen zullen hier ech ter het werk over nemen en men hoopt in November een speciale lijn gereed te hebben naar het em placement van de B.P.M. waar langs don de eers'e Neder'cn-C- olie treinen hun kostbare last zullen ver» oeren naar de opslag plaatsen in Pernis bij Rotterdam. De bevolking die aanvankelijk sceptisch Restemd was, vooral om- dat de kleine boeren van hun Ion opstand öerijen nog gebied moesten afstaan hod schalk Teraoetsji genoemd. Een ontmoeting met drie Indonesischs leiders te Dalat (Indochina) werd voorbereid, toen het hoofdkwar tier van Tsrauchi op 29 Juli 1945 le Saigon een geheim codebericht van het hoogste gezag in Japan ontving. Het omschreef een politiek be leid voor Teraoetsji. De Indonesi sche onafhankelijkheid was dooi' den keizer in principe goedgekeurd en zou eerst uitgeroepen worcisn, wanneer de oorlog met Rusland on vermijdelijk was. Intussen had Te raoetsji bevolen om een direct han delen voor te bereiden. De 5e Augustus werd weer een bericht uit Tokio ontvangen, waarin Tera oetsji werd medegedeeld, dat Rus land binnen enkele uren de vijan delijkheden zou beginnen en da! hij onmiddellijk de Indonesische leiders moest ontbieden. Een speciaal Japans vliegtuig bracht op 9 Augustus Sockarno Hatta en Rsöjiman naar Indo china. Zij kwamen op 10 Augus tus te Dalat aan. Yano verklaar de: „De reeds zichtbare wens van Nippon oro de sirjjd tegen de geallieerden op te geven, is niet hesprokcii. Evenmin kan Ik mfj herinneren,' dat. iets bespro ken werd over militaire hulp, die misschien dc Indonesiërs be loofd was ingeval van een con flict met de Nederlanders of dc Britten". Ket enige document, dat waarschijnlijk nog bestaat, is oen klein stuk papier, waarop Teraoetsji de onafhankelijkheid van Indonesië inet zijn handte kening bckraohtigdc en welk do cument Soelcarno meenam, toen liii de kamer verliet. „Toen de Indonesiërs villa „Bour- gery" verlieten, had ik medelijden met hen", aldus Yano. „Ik ver moedde. dat de onafhankelijkheid die wij hen juist gegeven hadden niet lang zou duren". Verder onthulde Yano dat na de Japansche capitulatie de Japsne- anboden om de Indonesische onderdrukken. Het is, verklaarde Yado, Een jaar na de overwinning in de Pacific zijn optimisme en bezorgd heid bij de openbare mening in Ameiika ongeveer in evenwicht ten aanzien van een jaar van vre despogingen in Europa en het Ver re Ooslen. Een overzicht van het geen door de geallieerden in Japan werd tot stand gebracht een jaar na de capitulatie laat vele actief- posten in het grootboek zien. „Japan is nog geen democratie", schreef Margaret Parten, correspon dente van de New York Herald Tribune, doch, vervolgde zij, „het beeld vertoont toch bepaalde resul „Toen de Amerikaanse strijdmacht voor het eerst Japan binnenkwam vond zijruines, verlatenheid, dis-organisatie' en vrees. Een jaar later riepen de kinderen „Helloh" tegen iederen Amerikaansen sol daat. Het leven pulseert in de straten der steden, puin en afval zijn net jes tot hopen bijeengegaard en er zijn 300.600 huizen gebouwd". De repatriëring en demobilisatie an 4.000.000 Japanners is voltooid, de Ministeries van Leger en Marine zijn geliquideerd en alle Japanse wapens zijn geconflsccerd, muni tie en alle andere bronnen van oor logspotentieel zijn verwijderd. In tussen zijn duizenden anji-militai- ristisehe politieke gevangenen be vrijd en werden aangemoedigd om in een openbare betrekking aan de nieuwe regering deel le nemen. De boeien van de arbeidersbeweging zijn geslaakt en zij kregen het recht zich te organiseren en eollee tieve onderhandelingen- te voeren voor betere arbeidsvoorwaarden. Vrijheid van woord, pers, verga dering en godsdienst werd ver leend, tezamen met het recht om critiek uit te oefenen, le argumen teren en een politiek te bepleiten tegengesteld aan die van de rege ring. „Hoewel dit slechts een begin is", schreef Margaret Parton, „en wanneer deze maatregelen worden uitgevoerd in denzelfden geest als waarmee zij werden aangevangen, dan is er meer dan een kans dat het feodale, militairistische Japan tenslotte een waarlijk democrati sche natie kan worden". de boringen, is mede dank zij de regelmatig aan hen uitgekeerde huurpenningen 'thans weer geheel verzoend met deze voor Nederland nog vreemde bedrijvigheid. Op bijgaande publicatie ziet U de tocrcand uitgelegd, zoa's die mo- op Malakka gecapituleerde di visies, onder bevel van een Japan se generaal, in Indonesië in te zei ten, is echter nooit door het geal lieerde opperbevel in overweging genomen." Beste vriend. Hoewel wfj straks weer eens gelukkig met zijn allen van een meer uitputtende dan ge vaarlijke pairouilictocht terug gekeerd zijn, wil ik u eerst een brief schrijven, voor ik verfrist maar oververmoeid ga slapen. Sinds onze ontscheping in Bata via hebt u immers niets meer van ons gehoord. U weei, meen ik. dat ons tweede bataljon van 14 R.I. voornamelijk uit Zeeuwse vrijwilligers bestaat. Het is een van dc oudste bataljons van bet nieuwe Nederlandse leger, dat nu systematisch geconstrueerd wordt. De meeste jongens hebben, teza men met de Canadezen, ter bcvrij ding van Walcheren gevochten, in die verschrikkelijke regen- en medderwinter. Hier vechten ivjj nu al vele we ken tegen de extremistische guer- riliatroepen en rooversbenden, die de vredelievende Indonesi sche bevolking terroriseren en me! Japanse geweren tegen dc bianken ophitsen. Offensieve acties kunnen wij hier echter niet uitvoeren vanwege het gebrek aan manschappen. Daarom is zelfs een 48-uurs verlof ln de 10 dagen en een regelmatige aflos sing onmogelijk. Toch moet ons kleine bataljon een groot gebied onder controle houden. Daar het hier bovendien nog dubbel gevaar lijk is, put acht weken ononderbro ken actie je niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk uit. Dit wil allerminst zeggen dat wij „down" of murw zijn." Integendeel. Wij hou den nog genoeg spirit over om het nog weken vol te houden. Wel voe len de nieesten zich vaak min of meer overspannen en praten van verlangen naar verlof in Batavia vaak over allerlei normale solda- tengenoegens, als over buitengewo ne denkbeeldige genietingen. Zon- Reeds 75.000 personen passeerden hier Aan hel einde van de Rode Zee ligt de baai van Suez. Ongeveer 20 mijl ten zuiden van dc stad Adabjn hebben de Engelsen een grote ha ven aangelegd In de tijd, toen bet Duitse leger do belangrijke plaats ^Alexandria bedreigde. Hier on(3tond, midden in de dor re woestijn, een enorm groot ten tenkamp, voorzien van water- en electrischc leidingen, Ataka ge- Stand van de oogst te velde Als gevolg van de weersomstan digheden is de stand van de oogst te velde momenteel niet onver deeld gunstig. De maand Augustus van dit jaar is buitengewoon voch tig geweest, waardoor het binnen halen van de gemaaide gewassen en wel in het bijzonder van tarwe gerst en haver, vele moeilijkheden ondervindt. De aard van deze moeilijkheden varieert en houdt ten nauwste verband met de hoeveelheid water, die in de schillende delen van het land i: vallen. De situatie in de geteister de gebieden biedt evenwel bijzon dere aspecten, daar hier, door ge brek aan bergruimte, de te velde slaande gewassen niet kunnen den geborgen. Met inspanning alle krachten wordt echter tracht de oogst zo snel mogelijk biniien te brengen, teneinde het uitschieten, waardoor de kwaliteit van de gewassen vermindert, tot c-en minimum te bepreken. Enige dagen drong en zonnig weer den hierbij van onschatbare w de zijn. Britse humaniteit Brits theoloog misdadigers. oorlogs- contact met tn de „Evening Standard" schrijft I ie Engelse theoloog dr. W. R. ln- ge, dat de berechting der oorlogs misdadigers te Neurenberg geheel „fair" is geweest, doch dat de lange periode in de gevangenis en de tallooze vormen van geestelijke en morele marteling, die de gevan genen hebben moeten doorstaan nog vóór don rechtsuitspraak, niet conform zijn aan Britse reehls-op- vattingen. Dr. Inge spreekt voorts de wens uit, dat slechts Slreicher en een of twee anderen ter dood veroordeeld zullen worden, en daï de overerigen vrij gelaten worden met slechts het Kains-teken op hun voorhoofd. Volgens Inge zou een algemene amnestie wenselijk zijn, ook in andere landen. „Er zijn al veel te veel terechtstellingen ge weest", aldus Inge. „De oorlogs- 1 misdadigers zijn voor goed onscha delijk gemaakt en hun vrijlating :ou slechts betekenen, dal zij door liet Duitse volk niet gezien worden als martelaren". Na een jarenlange onderdrukking ln de Japanse concentratiekampen, keren thans duizenden landgenoten naar ons land terug. Velen van hen hebben niets meer en daarom juist heeft de Neder landse regering de repartieerings- dienst, die zo'n grote ervaring heeft opgedaan met de terugkeer van Nederlanders uit Duitsland, in geschakeld. Thans heeft men aan Zin van de tocht door de Middellandse Zee andere levensbe hoeften ontvangen voor een ver blijf in minder hete streken. In groepen van 300 gaan de on- geduldigen van boord en worden per trein naar een loods vervoerd, waar een hartelijke ontvangst hen wacht. Voor "de loods staat een strijkje opgesteld, dat de wachtenden de tijd helpt bekorten. Na een kort welkomstwoord en enige aanwijzin gen, zingen allen met diepe ontroe ring het Wilhelmus, waarna de ge hele groep naar binnen gaat. Enthousiasme en dankbaarheid. Groot is het enthousiasme dat zich thans van de repatriërenden meester maakt, als zij een grote zaal binentreden, die geheel ver sierd is met vlaggen van alle Na ties. Rij aan rij staan er gemakke lijke stoelen en tafeltjes. Het or kestje, dat eerst bulten was, speelt nu in de zaal vrolijke walsen. Ook doorstane ontberingen, best te i de kinderen weten zich, na seren. Voor hen zijn achter in de zaal een zandbak, schommel en een wip aangebracht. In een der hoe ken vinden we een bar waar aller lei heerlijkheden volop te krijgen zijn. Men kan zich bedienen var koffie, thee, limonade, sinaasappe len, bananen, broodjes, koeken, ca ke en gebak ln diverse soorten er smaken. Het is haast niet te geloven nt zoveel ellende. Er is een grote voorraad. Iedere passagier ontvangt in Ada bya een bon, waarop men in Ataka een kledinglijst ontvangt, waarop precies aangetekend wordt wat uit gereikt werd. Mocht er evenwel iets niet meer voorradig zijn, dan wordt dit alsnog ln Holland aange vuld. Het kledingmagazijn bestaat uit drie afdelingen, één voor mannen, één voor vrouwen en één voor kir deren. Wat hiel' allemaal voorhan den is, is haast niet te beschrijven. Plunjezakken, ondergoed, hand doeken, pyama's, overhemden, bo venkleding, schoenen, dassen enz. Alles wal men ontvangt wordt op de identiteitskaart aangetekend, waarna men terug gaat door een controle-post waar het Roode Kruis nog voor een aardige verrassing zorgt. Dat er met gtote vlotheid ge werkt wordt, bewijst wel het feit dat er gemakkelijk 1000 passagiers op deze wijze geholpen worden. Hierna kunnen de repatriërenden de rciS door de Middellandse Zee voortzetten naar ons kleine landje, dal zij halsreikend tegemoet zien. De dienst van de repatriëring ver dient zeker alle lof voor wat hier gedaan is en nog gedaan wordt. De mooiste beloning is zeker wel de dankbaarheid van onze terug kerende landgenoten. overdrijving schrijf ik dat wij Zeeuwse jongens het allen moei lijk hebben. Maar hier, geïsoleerd de verre tropenlanden, voelen wij ons dubbel verbonden met el kaar. Allen kunnen wij op elkaar vertrouwen, zowel in actie als -in rust, die wij eigenlijk nooit hebben. Want zelfs in de vredigste tropen nacht kan men onverhoeds aange vallen of beschoten worden, van een bosje, een rietveld of een boom. Overal rondom kunnen zich moordlustige extremisten en rovers in groepjes verscholen houden en schieten of een dolkmes gooien, juist wanneer men zich enkele mo menten rust gunt. Altijd moet men ingespannen luisteren en turen, zo doende raakt men bijna als een spion ingesteld. Het minste onraad bemerkend, moet men snel reage ren, beslissen en handelen. Onze vechtmethode hier Is dus geheel anders dan in Europa. Ook leven wij hier geheel nieuw, n.L als een kolonie in vijandelijk gebied. Zeks nachts schrikt men vaak, a.s door onraad gewekt, overei.-.d. Meestal hoort men dan niéts dan geruis" en geritsel. Slechts soms ontploften kogels uit de oude K. M. I. L- 8-inch mortieren, waarmee nu de extremisten ons echter be schieten, gelukkig slecht richtend'. Indertijd werd ons bataljon ge motoriseerd en kreeg het de be schikking over Bren-carriers. Deze moesten wij echter in Nederland achter laten, misschien omdat de legerleiding wel Wist dat ze hier spoedig versleten zijn. In dit gebied zouden wij ze thans echter uitstekend kunnen gebrui ken. Nu wij ze missen, moeten wij voor het grootste gedeelte te vcet patrouileren, fourageren en trans porteren, daar van de beschikbare motorvoertuigen minstens 50 pet. in reserve gehouden wordt. De wegen zijn hier namelijk zo slecht, dat de chauffeurs zich meestal reeds na een dag rijden door elkaar ge schud en murw voelen. De verbindingsdienst moet de oude, defecte en gedeeltelijk afge keurde voertuigen zo snel en goed repareren, dat zij weer zo spoedig mogelijk in een actie gebruikt kun nen worden. Zij heeft echter ge brek aan het noodzakelijke repara tiemateriaal. Maar in de nood zijn de technische jongens meestal vin dingrijk en handig. U zult echter wel geloven dat zij, in de tropenzon of ln een plek schaduw werkend, wel eens cynische grapjes maken over hun „Workshops". Hoewel het bataljon geheel uit infanteristen bestaat, beschikt het toch over verschillende kanonnen. Wij zijn reeds in het gebruik van de stukken geïnstrueerd en hebben de benden extremisten reeds meer malen door enkele salvo's op de vlucht gedreven. U hoort dus wel dat wij veelzijdig actief zijn. Velc-i van ons kunnen zelfs zowel een jeep als een bren-carrier chauffe ren. Dit is hier echter ook zeer noodzakelijk, vooral vanwege het gebrek aan materiaal en personeel en systematische afwisseling. Desondanks wordt er hier min der gekankerd dan in Nederland. De jongens weten dat de leiding al het mogelijke doet om verbete ringen aan te brengen waar zij xan Boyendien voeren wij hier ee i allerminst ondankbare taak ui'. Telkens wanneer wij een kampong of dessa binifen trekken, ver wei- komt de inlandse bevolking ons bijna als bevrijders. Deze eenvou dige mensen verlangen niets meer dan vrij in vrede te kunnen leven. Indien mijn landgenoten dus willen geloven dat wij hier niet alleen vechten om onze geïnterneerden, maar ook om de Indonesiërs te be vrijden, dan voelen wij onze opof feringen gewaardeerd. Even graag als u landgenoten, leven de Indo nesiërs in vrijheid en vrede. (Vrij bewerkt naar een brief, ge publiceerd in „De Dorische Cou rant".) Vliegtuigen voor de WALVISVAART Naar wij vernemen heeft de le Nederlandse Walvisvaart Maat schappij m Engeland twee Walrus- amphïbie'dceslellcn aangekocht. De ze zui en dienen voor het opsporen van walrussen en als hulp bij de navigatie in de Poolijsstreken Hierbij is de medewerking verkre gen van he*; ministerie van Marine dat ervaren personeel voor dit doel heeft afgestaan. Hongarije stelt voor Sulyok, leider van de nieuwe Hon gaarsc oppositie, de Hongaarse Vrij heidspartij, heeft onlangs in de na tionalc vergadering gepleit voor de vorming van een „vierde grote mo gendheid", bestaande uit Frankrijk en de kleinere landen van Europa. Volgens Sulyok wordt de gang van zaken in de wereld thans beheerst door drie grote mogendheden, die geen van allen tot Europa behoren; Engeland, de V.S. en de Sowjet- Unie. „Hongarije moet aan geen de zer mogenheden de sateiliet zijn. Frankrijk is hei gróótste land met de hoogste culturele ontwikkeling van het vasteland", aldus Sulyok.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4