VRIJE STEMMEN Twee jaar geleden Stad en Land DAGBLAD VOOR ZEELAND I Z. W. Iets koeler dan gisteren. I Hervatiing van massale evacuatie Nieuwe bonnen - - j--- - DONDERDAG 5 SEPTEMBER I94« selijk enkele buien. Geleidelijk af- 2e JAARGANG NUMMER 567 DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410351 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26, PER MAAND f 1.12'/t; PER KWART, f 3.37'/j De tragi-comedie van „Dollen Dinsdag" Onthullingen over de aanleiding er van HET is heden twee jaar geleden, dat vriend en vijand zich liet misleiden door geruchten over een onweerstaanbareu opmarsch dor"' geallieerde legers van uit het Zuiden van ons land; twee jaar geleden, dat het Duitse ondier wegvluchtte, twee jaar geleden, dat hun Nederlandse sa',slieten ln paniek het masker afgooiden en tot grote hilariteit van het goede deel van het Nederlandse publick in allerijl een goed heenkomen zochten naar de heilstaat- Mussert, die nog niet lang tevoren irallend in het Concertgebouw te Amsterdam beweerd had „dat de lei der onder alle omstandigheden in Utrecht zou blijven" en dan nog wel ln uniform van vrijwillig sol daat van de Duitse Weermacht, pakte Dinsdagmiddag 3 September zijn koffers en „verplaatste zijn .hoofdkwartier" naar Almelo- Hij trachtte hier later door allerlei uit Vluchten een verklaring voor te geven. Een was, dat zijn uitlating te Amsterdam het gevolg was ge weest van een misleidende voor stelling van zaken door den Duit- sen commandant te Utrecht, een ander, dat Hitler hem via Seyss- Inquart had laten weten, hoe zeer hij het van belang achtte, dat Mus sert niet in geallieerde handen zou vallen, reden waarom hij hem ver zocht had zich naar veiliger oorden te begeven. Max Blokzijl, Jhr- de Ranilz, wnd. secr-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en v. Hout, persleider, bevonden zich op „dollen Dinsdag" plotseling in Groningen- Ook zij hebben zich later op Duitse op drachten beroepenIr, v- d. Vegte bleek naar Arnhem te zijn gereisd, de leider van Winterhulp v- Vloten eveneens in Groningen. Het grimmige noodlot zorgde er .voor, dat het zelfde kamp, waarin de Duitsers de meest onschuldige Nederlanders het grootste onrecht aandeden, Westerbork, thans op eigen'initiatief der N.S-B. In ge reedheid werd gebracht voor dc evacuatie van de hals over kop uit alle steden in het Westen van het land vluchtende N-S.B—gezinnen. Daarbij kwam nog de splitsing tus sen Mussert's N.S.B- enerzijds Feldmeyers Germaanse S-S., die zich na dollen Dinsdag openlijk te gen Mussert keerde Ook v. Geel kerken zag thans zijn kans geko men en draaide bij naar 9 Rauter, Zondervan en Fellmeyer. Hun stre ven een paleisrevolutie ln de N. S. B- te bewerkstelligen is echter mis |lukt, vooral door de omstandighe den, die de betrokkenen zelf door hun houding in het leven hadden geroepen. Van Geelkerker^ door dat hij zich te buiten ging aan drank en bovendien bij de evacua tie paarden voorrang verleende bo ven N-S.B.-families, Zondervan, doordat hij zijn reputatie bij de W-A. en de Oostfront-vrijwilligers reeds lang verloren had, om door zijn houding aan, of liever ver ach ter het front en Feldmeyer, door dat hij bezwaarlijk op het fiere gedrag zijner S.S—ers kon snoeven, nu hem uit de N.S-B. werd verwe ten, dat ook bij hem „hoge heren' de benen hadden genomen- Dat wa ren o.a. Ten Cale, de hoofdredac teur van het beruchte weekblad „Storm", v- Etten en diens mede werker v. Breugel, die daarmede voor een juisten achtergrond van hun dappere pennevruchten zorg den- Het heeft hen weinig gebaat: ze zijn later in het jaar allen door hun Duitse meesters gepakt en on dergingen het zelfde lol als die Ne derlanders, die zij in hun blad het felste aanvielen. Ten Cate kostte het zelfs het leven: hij kwam om in een Duits concentratiekamp, de twee „Storm'-redacteuren, beke ken achtereenvolgens de muren der gevangeniscellen in Scheveningen, Apeldoorn en het tuchthuis te Wolf- fenbuettel. Zo ooit .geruchten grif gehoor vonden, dan waren het wel de ge ruchten, die op „dollen Dinsdag' van mond tot mond het gehccle land doorvlogen- Dat was enerzijds gevaarlijk voor de onvermijdelijke terugslag, die dit op het moreel van dc Nederlandse bevolking moest hebben, anderzijds had het zjjn goede zijde, doordat het een probaat middel Is gcblekeu de N. S- B.-ers voor het front van het gehele volk belachelijk te maken. Waar kwamen dezo voorbarige geruchten over optrekkende geal lieerden vandaan? Hoe ls het( te ver klaren, dat ze tegen alle nuchter denkvermogen en in flagrante te genstrijdigheid met de werkelijke militaire mogelijkheden in, bijna iedereen het hoofd op hol brach ten? Een voor dc oplossing van dit raadsel bj) uitstek desknndige man, Drs- L. de Jong, eens omroeper van „Radio-Oranje" en thans chef van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie te Amsterdam, heeft zich de afgelopen maanden bezig gehouden met het verzame len van gegevens over „dollen Dins dag" en zal daarover in liet eerst volgende nummer van het orgaan, dat door het Rijksinstituut wordt uitgegeven, „Nederland ln Oorlogs tijd", een uitvoerig artikel wijden. Onjuist radiobericht BREDA BEVRIJD- De grondoorzaak voor de geruch ten, zoo meent Drs. L. de Jong, was gelegen in de overstelpende vreugde, die voortsproot uit de weergaloos snelle opmarsch door België, waardoor bijna iedereen het weestandsvermogen van de Duitsers begon te onderschatten- Ook in de hoogste geallieerde Vii- litaire kringen werd de situatie on juist beoordeeld. Door een samen loop van omstandigheden kwam daar boven op het volkomen on juiste bericht, dat Breda zou zijn bevrijd- Dit bericht, dat door de Nederlandse sectie van de B.B.C- Maandagavond 4 September, om kwart voor twaalf werd omgeroe pen, wakkerde de reeds vonkende geruchtenhaard tot een laaiende en enthousiaste vlammenzee op. Had de toch altijd zoo betrouwbare nieuwsdienst der B-B-C. gefaald of was hier sprake van bewuste mis leiding van den vijand? Drs. de Jong, die aan de uitzen ding van dien tijd actief heeft deel genomen, meent dat van het laat ste geen sprake is geweest, al voegt hij daaraan toe, dat de B.B.C- in dezen weinig schuld treft, omdat de nieuwsberichten gedeeltelijk af komstig waren van het War Office en bovendien de cencuur van het Political Intelligence Department van het Foreign Office waren ge passeerd- Over het algemeen hield de Engelse nieuwsdienst zich aan de stelregel zich voornamelijk op de officiële mededelingen van het geallieerde hoofdkwartier te base ren bij het samenstellen der nieuws bulletins. Zoals bekend, waren de ze dikwijls bij de werkelijke stand van zaken ten achter- Een greep uit bij de nieuwsdienst binnenko mende berichten maakt het begrij pelijk, dat ln deze emotionele tijd de wel voorbarige berichten de aether ingingen: volgens een onbe vestigd Duits bericht zijn Ameri kaanse troepen aangekomen in Zuid Limburg bij het Juliana-kanaal. De censor liet dit bericht door. Gene raal Dempsey, bevelhebber van het Engelse tweede leger, verklaar de Maandagmorgen: het Duitse le ger bevindt zich in staat van ont binding- Het geallieerde opperbevel liet reeds Zondagmiddag raadgevin gen voor de Nederlandse bevolking omroepen en zeide letterlijk: Jiet uur der bevrijding, waarop Neder land zo lang gewacht heeft, is nu Dat men hiervan in de hoogste geallieerde militaire kringen vrij wel overtuigd was, blijkt ook uit het feil» dat naar Churchill la ter in het Lagerhuis mededeelde de Combined Chief of Staffs te Washington besloten belangrijke convooien naar de Pacific te stu ren inplaa',; van over de Atlanti sche Oceaan. De Nederlandse regering cu mei haar de nieuwsdienst bevond zich nu ln een moeilijk parlcct. Ent zijds moest zij ernstig rekening hou den met een spoedige bevrijding daarvoor maatregelen treffen, c derzijds had zij over deze bevrijding geen zekerheid. Prof. Gerbrandy hield een toespraak, waarbij hij voorzichtigheidshalve geen plaats namen noemde, hoewel het op dc bevolking van een reeds bevrijd gebied natuurlijk ccn allerdwaaste indruk zon maken, wanneer minister met geen woord over bevrijding repte. Dc verleiding der te gaan in de berichten werd nog groter, doordat het dc regering bekend was, dat drie luchtlr.ndings divisies voor Eindhoven, Arnhem cn Rotterdam gereed stonden in le grijpen en er slechts op goed weer werd gewacht om de operatie uit te voeren. Daarvoor moesten toch Instructies worden uitgezonden. Een misverstand. Eerst later ls gebleken, dat niet het Engelse leger Breda benaderd was, maar een lichte gemotoriseer de verkenningseenheid die zeer snel teruggekeerd was. Meegesleurd door het optimisme sprak men dus blijkbaar op dc geallieerde stafkwar tieren reeds van de hoofdmacht, wanneer liet slechts verkennings- ecnhedcu betrof. Maandagavond 4 Sept. wist dc Nederlandse rege ringsvoorlichtingsdienst hiervan niets af en prepareerde dus ccn he richt, als zou Breda door de En gelse zijn bereikt. Dit bericht werd voorgelegd aan den censor, die het liet passeren, omdat hij meende, dat dc regeringsvoorlichtingsdienst het bericht uit eigen informatie bronnen had bereikt. De R.V.D. had er echter op vertrouwd, dat dc Ccn sor eventueel het bericht zou genhouden op grond van zijn formatie. Zo werd Maandagavond 4 Sept. Breda bevrijd. De B.B.C. vei spreidde het bericht in twee dosf! talen, dolle Dinsdag brak uit. Nederlandsch Indie De bijeenkomst te Chcribon, ter c\fccuatic, werd bijgewoond door T.R.I. van wie Abdocl Kadir de zig een vertegenwoordiger van van do Indonesische zijde Hadji werd besloten om de evacuatie Men zal daarbij geen gebruik pen. De 3000 Europeanen en Indo Japanncczen werden opgesloten, per trein worden geëvacueerd. bespreking van dc hervatting der 5 Britten en 5 olficicren van dc leider was. Verder waren aanwe- het Britse consulaat-generaal en Agoes Salim. Op deze bijeenkomst binnen 10 dagen te hervatten, maken van vliegtuigen of sche- Europeancn, die destijds door de zullen in groepen van 500 man Prins Bernhard ongedeerd bij auto-ongeval Volgens A.N.P.-Ancta is Prins Bernhard geheel ongedeerd geble ven bij een auto-ongeval, dat bcm gistermorgen te Londen ls over komen. Toen de Prins, in gezelschap van zijn adjudant en twee Nederlandse officieren, per auto van het vlieg veld Hendon kwam, geraakte de auto in botsing mef een Nederland se lcgcr-vrachtauto. De auto van den Prins werd zeer zwaar bescha digd, doch zowel Prins Bernhard als de officieren, die hem vergezel den, bleven geheel ongedeerd. Toen Prins Bernhard bij het hotel Brown aankwam, was hij vrolijk en glimlachte hij, aldus seint een ver slaggever van het A.N.P. Volgens mededeling van een der inzittende officieren gebeurde het ongeval bij Berkley Square, ln de buurt van het hotel, waar het ge zelschap verblijft. Amerikaanse schoenen ZONDER BON liet restant van de uit Amerika geïmporteerde schoenen mag met ingang van 5 Sept. 1946 zonder bon worden verkocht. AANVULLING BONNENLÏJST. Bonkaarten KA. KB, KC 610. 554 algemeen 100 gram bloem 555 algemeen 100 gram gedroogde zuidvruchten 556 algemeen 100 gram koffie Bonkaarten LA, LB, LC 610 A 02 meflk 1 liter melk B 02, C 02 melk 3'/. liter melk 510 aardappelen 3 kg. aardappelen Bonkaarten KD. KE 610. 054 algemeen 100 gram bloem 055 algemeen 100 gram gedroogde zuidvruchten E 14 reserve 200 gram bloem Bonkaarten LD. LE 610. Tabakskaarten enz. T 46 2 rantsoenen tabaksartikelen V 46 100 gram chocolade en/of suikerwerken X 46 100 gram chocolade en/of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Sept. a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappe len. waarop eerst met ingang van Maandag 9 Sept. mag worden ge kocht. Bij de deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten al daar de bonnen 510 aardappelen worden ingeleverd. Amerikaanse pers over Palestijnse Kwestie De Amerikaanse bladen die naar een oplossing zoeken voor bet erkent ingewikkelde en drin gende probleem van Palestina, wa ren van gevoelen da'fc het openstel len van andere landen behalve Palestina voor Joden die geeg te huis hebben zoowel als voor ande re verplaatste personen de situatie zou verlichten. Zij noemden de jongste verkla ring van President Truman, dat hij aan het Congres zou kunnen vra gen om meer refugé's in Amerika toe te laten, tenminste een stap in de goede richting. Verscheidene bladen waren van oordeel da'i het een zaak was waarin de Vereenig- de Volkeren moesten optreden. Een courant zeide dal iedere hoop op succes van de voorgestelde cón- fertenie omtrent Palestina in Sep tember in Londen vernietigd zou worden, wanneer he< bericht juist is déj den Groot-Moefti van Jeru zalem zou worden toegestaan daar aan deel te, nemen. Daar het in de bedoeling ligt om iederen dag een 'trein te doen ver trekken. zal de evacuatie aan het einde van Sept. voltooid zijn. Bij de 3000 zijn inbegrepen alle fami lieleden van vroeger door de Ja- panneezen geinternerden. Alle an deren, die thans door de Republi keinen gein'terneerd zijn, kunnen, indien zij daartoe den wens te ken nen g£ven, eveneens met hun fami lieleden worden geevacueerd. Het vermoedelijke aantal van deze lie den wordt geschat op 13.000. Ook zij zullen mét 500 man tegelijk per trein worden vervoerd. De Britten hebben beloofd om zowel de kolen voor de treinen als de reserve-on derdelen voor de vrachtwagens te leveren. Negroe erkent Republiek Pandit Nchroe, do a.s. minister van Uuitenlandschc Zaken heeft in een interview met de Times verklaard: „Wij zijn geheel voor dc erkenning van dc Indonesische republiek, nii voegde cr aan toe onze algemene politiek zal er zeker eea zijn, welke den wereldvrede zal bevorderen, agressie zal tegengaan om zo veel mogelijk het verkrijgen van vrij heid voor do overheerste landen van Azië en Afrika tc steunen, al dus A.N.P.-Ancta. Pemoeda's: Burgers ie klas Uit Medan wordt gemeld, dat in Siantar een bijeenkomst is geweesft van de Barisan Rakjat, die door den republikeinse Gouverneur Has san werd geïnspecteerd. Het Indo nesische blad Soeloeh Merdeka schrijft over deze bijeenkomst on der andere de leden van de Barisan Rakja't waren goed bewapend, doch de meesten droegen versleten en gescheurde kleren. Ook bevinden zich onder de troepen veel jongens. Gouverneur Hassan benoemde de Pemoeda's tot staatsburgers eers'te klas en verklaarde: ..Zij zijn de kracht achter de diplomatie". Nu weten wij tenminste dat de extremisten onder le klas-burgers Japauislische elementen verslaan! S Geen Babypaketten meer Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 8 Sept. a.s. geen bonnen voor babypaketten meer zullen worden uitgereikt. Zij, die nog in liet bezit zün van een bon voor een babypakket, kun nen deze nog tot en met 14 Sept. a.s. bij een winketier inleveren. Binnenkort zullen nadere medede lingen volgen betreffende een nieu we regeling krachtens welke men de artikelen welke in het baby- pakket worden verstrekt, kan ver krijgen. Degrelle in Parijs De Waalse Courant La Meuse meldt: Degrdlle zou te Parijs zijn. Dit nieuws dat A.N.P. ondec voor behoud geeft, zou berusten op Èe- richten, die van de Spaanse grens zijn binnengekomen. Het nieuws werd 'tot nog toe niet officieel be vestigd. Commandant Leger des Heils naar Nederland Generaal A. Orsborn, de nieuw- gekozen internationale leider van het Leger des Heils. zal van 5 tot 7 September een bezoek aan ons land brengen. Donderdagmiddag zal den bezoe ker officieel worden verwelkomd door den* burgemeester van Den Haag, Mr. S.J.R. de Monchy. 's Avonds spreekt de generaal in een openbare vergadering in hét gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Goes DE OPVOERING VAN DE SPIN. Dinsdagavond j J. vond in het Schuttershof de opvoering plaats van De Spin, een detective toneel stuk van de Engelse schrijfster Mary Robert-Rinehart. Het Rotterdamse toneelgezelschap o.l.v. Johan Steenbergen Jr. bracht ons hiermede weer een sterk spel, waarvan het kleine, doch selecte publiek intens heeft genoten, ge tuige het hartelijke applaus, dat de speiers na het einde van elk be drijf te beurt viefl. Riek Berkhout vooral, ln de rol van huishoudster speelde voortref felijk en ontlokte door haar uit beelding vaak een hartelijke Each aan de toeschouwers. Ook hei spel van de heren Bram Bouló en Louis Vervoorn stond op een hoog peil. Minder geslaagd leek ons de ver tolking van Brooks door Frans Everard. Een weinig meer actie in deze rol zou op haar plaats zijn, Het is te bétreuren dat het ge- bodene, hetgeen toch van zeer goe de kwaliteit was, niet meer be langstelling trok. We vrezen dan oolc dat indien hiervoor niet meer intresse komt. we op den duur ver stoken zuiden zijn van het optre den van werkelijke goede gezel schappen. Het 'is 'toch werkelijk te gek dat een stuk. dat in Rotterdam tot 40 maal een uitverkochte zaal trekt hier bezocht wordt door zo weinig menschen. Bloemententoonstelling School A Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Septem ber wordt in de Schouwburgzaal van hét Schuttershof een bloemen tentoonstelling gehouden Op deze tentoonstelling, die door de „Bloemencommissie School A" is georganiseerd, bestaat voor de bloemenliefhebbers gelegenheid, tot het bezichtigen van de door de leer Dingen van School A gekweekte bloemen en planten. COMITé VACANTIE ZORG. Ook met dc Kerstvancantio zal iets gedaan worden. Dinsdagavond hield het Comité Vacantiezorg in de Prins van Oran je een vergadering, ter bespreking van haar werkzaamheden voor- cn gedurende de zomervacantie 1946. Op deze vergadering, waartoe ook de leidsters(ers) van de kinder groepen waren uitgenodigd, werd door den secretaris een verslag van de verrichte werkzaamheden uitge bracht. Bij de besprekingen daarover werden verschillende zaken naar voren gebracht, die er toe kunnen leiden dat bij volgende gelegenhe den het werk van het Comité nog vruchtdragender zal zijn dan thans het geval was. Algemeen was men van oordeel, dat het werk moet worden voortgezet en da'fc nVn moet trachten de tekortkomingen die er nu nog waren te verbeteren. Het Comité dat zal overwegen of voor haar werkzaamheden een ver eniging of een stichting nul'tig zou zijn. besloot om zo mogelijk ook in de Kerstvacantie voor de school kinderen iets 'ie organiseren, al zal het dan ook niet naar buiten kun nen trekken. Van verschillende ouders waren dankbetuigingen ontvangen voor helfc aan hun kinderen gebodene. World Friendship Association Maandag j-1. maakten de Engelse gasten een uitstapje naar het eiland Schouwen. Na ontvangst van de Burgemeester van Zierikzee werd de stad bezichtigd, waarbij de gasten hun bewondering uitten over de oude gebouwen, welke zich daar bevonden. Na de lunch, welke door den heer Doeleman, tesamen met het Rode Kruis werd aange boden, ging de tocht naar Burgh, waar een der grootste bunkers werd bezichtigd- Met de laatste boot werd de terugreis aanvaard. Geen opheffing Instituut Rijvergunningen Het Ministerie van Verkeer deelt ons mede, dat over de mogelijkheid van ophclïlng van dc rijvergunnin gen vooralsnog niets vaststaat, In overweging is een maatregel, waar door het autorijden aan minder ad ministratieve bepalingen zal wor den gebonden. In ieder geval zal bet vrij rijden op Zondag nog niet worden toegestaan. Dit met het oog op den locstand van het wagen park ln Nederland. De bepalingen over hel gebruik der rijvergunnin gen blijven dus onverkort van kracht. Bovendien zal het toezicht op de-rijvergunningen verscherpt worden, daar bij K.B. de wet: ge bruik vervoermiddelen van 1939, op nieuw in werking is getreden. Enorm succes voor de K.L.M. Do K.L.M.-persdicnst meldt ons, dat de K.L.M. onlangs 3 ton Ncdcr- landscbe groenten en fruit, die be stemd waren voor dc inzending der Nederlandse tuinders op de Jaar beurs tc Stockholm heeft vervoerd. Volgens den heer J. Barcndse, voor zittcr van den bond Wcstland zou deze inzending ccn enorm succes geworden zijn. Hedenavond zal de heer Bareudse in een radio-vraag gesprek over een en ander nadere mededelingen doen. Ook voor de Prager Mus term esse (15-22 Sept. a.s.) zal de K.L.M. groenten cn fruit vervoeren en wel 2 ton. Dc tocht naar Walcheren- Dinsdag volgde een bezoek aan Walcheren. Men bezichtigde de vesting Rammekens en de nabij ge legen dijkbreuk. Na in de cantine van de M-U.Z- een kop koffie te hebben gebruikt, ging men dwars door Walcheren naar Westkapella. De sporen der verwoesting, welke door het zeewater zijn achtergela ten maakten een diepe indruk op de jongelui, die als hun mening te kennen gaven, dat er in de kracht van de zee meer vernieling schuilt dan ln een langdurig bombarde ment. In Westkapelle werden zij in deze mening nog versterkt- De indrukken der Engelsen bij hun bezoek opgedaan, uiten zich in het uitspreken van hun voldoening over de ontvangst, de bewondering over^het stoer wederopbouwwerk en in de gevoelens van sympathie over de hartelijke ontvangst der Zeeuwen. Middelburg Gemeenteraadsvergadering Vier wethouders gekozen Maandag kwam de raad der ge meente in openbare vergadering bijeen. Na de opening werden de nieuw benoemde leden der raad be ëdigd. Hierna had de vaststelling van het aantal wethouders plaats. Door B. en W. was aan de raad geadviseerd het aantal wethouders op vier te bepalen, De vele na-oorlogse problemen en de wederopbouw hebben cr ech ter toe bijgedragen, dat er beslo ten werd tot het kiezen van vier wethouders. Gekozen werden de heren J. W. Kögeler, L.J. van 't Wesfcende, L. J. Geers en A. J. Berenpas. Hierna werden de leden der ver schillende commissies gekozen. Tot gedelegeerden in het Be stuur van de Vereniging „De Am bachtschool" werden de heren P. Melielste en L. A. Schenk benoemd terwijl de heer I van Loo gedele geerde voor de commissie Avond school voor Nijverheidsonderwijs is gebleven. De heer L. J. Breel werd geko zen tot gedelegeerde in het Be stuur van de Vereniging voor Han delsonderwijs. Tot gedelegeerden in het Bestuur der Vereniging de Industrie en Huishoudschool werden gekozen Mevr. A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger en de heer M. Watt el. Tot gedelegeerde ln het Bestuur der Vereniging Openbare Leeszaal wer dbenoemd de heer A. J. Schui lema, terwijl de heer B. A. Hesse link gedelegeerde in het Bestuur van het Middelburgs Muziekcorps Tijdens de rondvraag verzocht dc heer A. J. Schot de dansvcrguri ningen te miniseren, terwijl de lieer Ir. M. de Vink gaarne in de Lange Delft een nieuw verkeers punt zag aangebracht, aangezien het oude volgens hem niet voldeed De heer B. A. Hesselink wenste een spoedige verbetering van de tennisvelden. Hij kreeg echter ten antwoerd, dat men in dezen tijd geen grote sommen kan gaan be steden aan herstelwerkzaamheden van tennisvelden. De heer G. H. Luyendijk zag gaarne verbetering in de gasvooziening op hét Zand voor zover deze ressorteert onder het Provinciaal Gasbedrijf. Hij kreeg ten antwoord, dat wellicht binnen enkele weken de gasvoor- ziening daar in orde zal zijn. Kerkconcertcn Z.V.U. Voor de Zeeuwse Volksuniversi teit zal de bekende sopraan-zange res Jo Vincent in deze maand in Zeeland een vijftal kerkconcerten Geven en wel: 9 September te Terneuzen; 10 September te Vlissingen; 11 September te Middelburg; 12 September te Zierikzee; 13 Septembr te Goes. Er zullen werken worden uitge voerd van Bach, Handel, Purchell, Fauré, Chausson e.a. Vlissingen Bent U Dankbaar? Iedere inwoner van Walcheren heeft met spanning en tegelijk met enthousiasme het werk aan de Walcherse dijken gadegeslagen- „Walcheren moet droog", was het devies dat ieder voor ogen had. Het werk van de stoere mannen die al hun krachten gaven voor de droogmaking van 011s eiland is met succes bekroond- Walcheren werd ontworsteld aan de zee. fiet een tonige grauwe landschap is groten deels veranderd ln golvende graan velden en groene akkers- De boe ren hebben weer hun werk zoals het voor do overstroming was- Wie hebben hun beste krach-Ion voor dit werk gegeven, zijn het niet onze Nederlandse werkers die nacht en dag in de weer zijn geweest om Walcheren weer droog te krijgen? Eén verwoede strijd was het, één grootse inzetting van alle krachten Wij als bewoners moeten hiervoor dankbaar zijn en tevens moeten wij aan het -na ons komende geslacht kunnen vertelleQ en bewijzen dat hier iels groots verricht werd. Teneinde hiertoe te komen werd een Walchers comité opgericht (wij schreven hierover reeds) die de be doeling heeft een gedenkteken voor de dijkwerkers op te richten opdat het nooit vergeten zal worden wat Walcheren en zijn bevolking door gemaakt heeft en het aandeel van hen die in die grote nood hielpen bekend zal blijven- Voor deze symboliek is echter geld nodig en de bedoeling is dat de inwoners van de gemeenten die onder water hebben gestaan het be drag dat nodig is voor de bouw van het gedenkteken bijeenbren gen. Hoewel reeds dikwijls een be roep op uw offervaardigheid is ge daan menen wij voor dit sympathie ke doel bij u aan te mogen kloppen Zaterdag as- zal in onze gemeente een collecte plaats vinden en wij inwoners van de gemeente Vlissin gen zullen zeker niet achter blij ven om hulde te beluigen aan hen die wij van nabij hebben zien wer ken om Walcheren er weer boven op te krijgen. Laat ieder er toe bijdragen op dat eens verklaard inogc worden, dat dc gehele bevolking aan het tot stand komen van dit monument heeft medegewerkt. De voorzitter van het plaatselijk comité is burgemeester Kolff. Schouwen en Duiveland DREISCHOR MUZIEKGEZELSCHAP. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen ziet hét plaatselijk mu ziekgezelschap zich genoodzaakt het voortbestaan van het gezelschap in ernstige overweging te nemen. Ware het dot na de evacuatie goede krachten de vereeniging ont vielen, ook de ambitie tot hot be oefenen der instrumentale muziek leer blijkt bij de jongere generatie geen ingang te vinden. Geen financiële zorgen treden op den voorgrond, maar daadwerke lijke steun in den vorm van aan melding als Did hetzij door nog aan wezige oud-leden of jeugdige ener gieke krachten wordt tegemoet ge- Laten wij de wens uitspreken dat op de een dezer dagen te houden vergadering, waarop ook die inge zetenen welkom zijn welke op het voortbestaan va nons muziekgezel schap prijss'ielDen. beslciten kun nen worden genomen, welke er toe zullen leiden een zoo onmisbare plaatselijke vereniging, die reeds bij zovele nationale en burgerlijke feesten, dc feestvreugde verhoog de. van een langdurig voortbestaan te verzekeren, onder een enthou siaste directe waarop thans kan worden neergezien. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis z. van C. J. Hillebrand-v. Tiggelen. OUDELANDE. Gemeenteraadsvergadering In de openbare raadsvergadering van Maandag 2 September werden de nieuwbenoemde en toegelaten raadsleden beèedigd. Hierna werd overgegaan tot wet houdersverkiezing; als zodanig.wer den benoemd de heren C- Douw en D- J. Dees. Eerstgenoemde ver klaarde staande de vergadering de benoeming aan te nemen, laatstgo noemde wilde zijn benoeming nog in beraad houden. Bij de rondvraag brengt de heer Rijk de route van de autobusdienst ter sprake, welke hij liever door de Koekoek zag lopen- De heer Dess OTingt aan op noodzakelijk herstel van de Doelstraat. De voor zitter zegt toe aan beide aangele genheden aandacht te zullen schen ken. OUWERKERK Benoeming Benoemd tot Technisch Ambte naar bij de Cultuur Technische Dienst standplaats Goes, onze vroe Gere dorpsgenoot dhr. P. van der Linde. NIEUWERKERK Raadsvergadering De nieuwe gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van den burge meester. Na beëdiging der leden werd overgegaan tot verkiezing der weihouders. Hierbij behaalden de heer -J.J. van Klinken 6 stem men en 1 blanco en de heer C. Steendijk 5 stemmen en 2 blanco, zodat de heren van Klinken en Steendijk wederom tot wethouder werden gekozen. De voorzitter wenéi alle heren geluk met hun benoeming en herbenoeming en spreekt de wens uit. dat ook nu weer op aangename wijze zal wor den samengewerkt zoals dat °°'c vroeger steeds is geschied. De no tulen van dc vergadering van 16 Augus'tus worden vastgesteld en de voorzitter -loet mededeling van de Koninklijke goedkeuring lot vast stelling van een vermcnigvuldi- gingscijfer 2 voor de heffing van schoolgelden. Vervolgens worden z.h.s. aangenomen de besluiten tot conversie van de geldleningen met de NV. Waterleiding Mij. Schouwen Duiveland. De voorzitter doét de raad mededeling van de plannen voor een sportterrein Wethouder van Klinken heeft tegen deze plan nen bezwaar gezien de financiële posi'tie der gemeente. Dc voorzit ter zegt, dat een sportterrein geen overdaad is en ook de andere he ren zijn het hiermede eens. De heer Boogert zeg't. dat de verenigingen zullen moeten bijdragen en dat een vermakelijkheidsbelasting kan wor den geheven. Bij de rondvraag informeert de heer Ovcrbeeke naar de straatver lichting. De voorzitter zegt. dat enige nieuwe lichtpunten zullen gaan branden. Ook vroeg de heer Ovcrbeeke naar dc nieuwbouw van woningen. De voorziller zegt, dat hiervoor dit jaar geen belangstel ling bestond. De heer Flikweert informeerde wanneer de gemeente gebouwen definitief zullen worden hersteld. De voorzftter zegt. dat d;t nog niet mogelijk is. niet het oo'i op de materialen. De heer Boogert vraagt wa'i moet gebeuren met de 2 onbewoonbaarverklaarde wonin gen op het dorp. De voorzitter zegt dat c'e eigenaars zijn aangesrhie- ven deze af te breken en hic:rr.sds voor 1 September moet ziin begon nen. Dc heer van Dienst wijst op de slechte woongelegenheid in Ca pelle en vraagt wanneer de be graafplaats aldaar zal worden be plant. De voorzifter zegt. dat de beplanting nog dit najaar zal plaata hebben. Hierna sluiting.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1