PROBLEMEN IN AZIE LAATSTE ILEfDOOIEN HITLER'S TRAWANTEN Het vredesverdrag met Italië „De Schelde" iabriceert autobussen Proces te Neurenberg VAN GOERING Hij was de eerste der 21 l?i klaagden te Neurenberg, die Zijn eindpleidooi voor het tribunaal hield. Volgens hem zou de 'ge schiedenis bewijzen, dat de Na zi's de oorlog niet hebben ge wild Hij verzekerde, dat het Duitsche volk onschuldig is. Na een aanval op de prosecutie le verde hij critiek op de huidige politiek t.a.v. Duitschland. of hij weer spoedig een groote rol zal spelen. HESS Hem was het een genoegen vele jaren gewerkt te hebben onder de stralendste zon, di; sinds duizend jaar voor zijn volk geschenen heeft. VON RIBBENTROF. Deze sluwe diplomaat trachtte nogmaals zijn spreekvaardig zijn verantwoordelijkheid voor zijn buitenlandsche politiek a: te schuiven op een ander. Ove rigens had Duitschland, volgens hem geen agressie-oorlog voor bereid. VON KEITEL. Volgens deze voormalige Chef van de "Wehrmacht, voerde Hit- Ier het absolute bewind over de Partij en de Wehrmacht. Toch herhaalde hij zijn erkenning ver antwoordelijk te zijn voor alles wat hij in het kader van het Reich gedaan had. KALTENBRUNNER. De beruchte leider der Gesta po trachtte zich slechts vrij te pleiten van de anti-semitische maatregelen, die volgens hem door den oorlog noodzakelijk waren. ROSENBERG. „Mijn geweten is volledig vrij Van schuldbesef" verklaarde de ze funeste nazi-wijsgeer. En wij moeten dit helaas geloven van den denker die door zijn ve-- derfelijke leer alle gewetensbe- sef probeerde te dooden. STREICHER. De fanatieke Jodenhater ver klaarde dat de massale vernie tigingen door Hitier waren be volen en door Himmler werden uitgevoerd. FRANK. Volgens den voormaligen gou vetneur van Polen wacht het Duitsche volk op de laatste woorden van Hitier. Ook meen de hij dat de thans door de Russen, Tsjechen en Polen be dreven misdaden een tegenwicht vormen voor iedere schuld van het Duitsche volk. FRICK Ook hij, de voormalige minis ter van Binnenlandsche Zaken, verklaarde een zuiver geweten te hebben, daar hij evenals de tienduizende andere Duitsche ambtenaren slechts zijn plicht gedaan had, meende hij. FUNK. Als voormalig minister van Economische Zaken voelde ook hij zich niet schuldig, onwetend als hij geweest was van de ge pleegde afschuwelijke misdaden. SCHACHT. 1 Deze voormalige financieele exoert der nazi's verklaarde steeds niet minder dan een fa natiek tegenstander van elke geweldpolitiek te zijn geweest. •Hij heeft zelfs nog een onver- 'woestbaar vertrouwen in het herstel der wereld, niet door macht, maar slechts door de kracht van den geest en door moreele actie. Zijn financieele en industrieele politiek was vol gens hem, juist gebleken. DOENITZ. Naar meening van deze voor malige chef der Duitsche Mari ne was de duikbootoorlog door de Duitschers volkomen legaal gevoerd. Wegens zijn fatale ge volgen vond hij het „Führer- princip" als beginsel onjuist. RAEDER. De vroegere admiraal der Duitsche Marine meende zijn plicht als soldaat voor het Duitsche volk gedaan te hebben en was zelfs bereid om daarvoor te sterven. BALDUR VON SCHIRACH. Schijnbaar onbaatzuchtig hield deze vroegere leider van de Duitsche jeugd uitsluitend een pleidooi voor de volgens hem onschuldige hoop van zijn natie. SAUKEL Hij die eens de „Arbeitsein- saiz" realiseerde wist niet veel meer te zeggen dan dat hij Kerstmis gevierd had temidden van de buitenlandsche arbeiders. JODL. Deze generaal verdedigde de Wehrmacht, die volgens hem niet voor de Partij maar voor het vaderland gevochten zou hebben. VON PAPEN. Hij vroeg bitter wie den Brit- schen aanklager het recht gege ven had om hem „unhöfflich" te verachten en belachelijk te ma ken. Toch slechts voor het Va derland had hij volgens hern, zijn ambt aanvaardt in 1939. SEYS INQUART. Spitsvondig begon deze verra derlijke vroegere Rijkscommis- sarissaris zijn pleidooi. Hij ze het te betreuren niet als vriend ar Nederland gekomen te zijn. Een beul of roover was hij ech ter allerminst geweest, meende Hitier, de groote „Führer" had hij gediend en zou hij trouw blijven, besloot hij. VON NEURAT1Ï. De voormalige Duitsche minis •r van Buitenlandsche Zaken en Protector van Bohemen en Moravië won als laatste offers voor zijn volk zelfs volgens hem valsche beschuldigingen ver dra gen. SPEER Volgens deze voormalige be wapeningsleider van Hitier, wa ren tachtig millioen menschen beroofd van de kracht onafhan kelijk te denken en overgele verd aan den wil van één man. FRITSCHE. Deze Goebbels-trawant pro beerde zich nogmaals als een idealistische misleide voor te stellen. Na beëindiging van de laatste pleidooien der beschuldigden kondigde de voorzitter van het tribunaal, rechter Lawrence aan dat het tribunaal verdaagd werd tot 23 September, op welken da turn de vonnissen zullen wor den uitgesproken. Lawrence bracht den verdedigers voor net Openbaar Ministex'ie alswel de veidedigers van de beschuldig den dank voor de wijze, waarop zij zich van hun plicht gekwe ten hadden en zegde toe, dut het tribunaal de verdedigers le gen eventueele critiek van bui ten af in bescherming zou ne men, zoolang het in functie zou zijn, en dat daarna ongetwijfeld de bestüursraad die bescherming zou overnemen. Van Sowjeux-ussische en mis schien ook van Amerikaansche ij de zal mogelijk verzocht wor- oen, om de tex-echtstelling van de eventueel ter dood veroor deelde oorlogsmisdadigers, die- thans het vonnis van he?t Tri bunaal te Neurenbex-g afwach ten, te doen geschieden in aan wezigheid van „publiek" althans an pex-svertegenwoordigers, daar dit de beste waarborg zou beteekenen voQr de slachtoffers van Hitier, dat uiteindelijk recht wordt gedaan. Luigi Antonini, voorzitter van den ItaliaanscKe-Amerikaam schen arbeidsraad, heeft in een interview met het Italiaansche persbureau Ansa, vex-klaard, dat Ernest Bevin, de En-gelsche mi nister van buitenlandsche za ken, hem te Parijs heeft medege deeld, dat, wanneer Italië af stand doet van zijn koloniën, dit nog niet beteekent, dat een rechtmatig aandeel in het be stuur dezer koloniën aan Italië zou worden ontzegd. Bevin had echter verklaard, dat het niet mogelijk is over het lot van deze gebieden te be slissen, indien Italië niet afziet van de souvereiniteit hierover. Bevin zou gezegd hebben, dat het van het allereerste belang was voor Italië zoo spoedig mo gelijk een vredesverdrag te heb ben en op gelijken voet als de andere leden tot de organisatie der V.N. te worden toegelaten, om een eind te maken aan zijn huidigen achterstand. Toen An tonini als zijn meening te ken nen gaf, dat de internationale zone in Venezio Giulia ook de stad Pola in Zuid-Istrie moest omvatten, zou Bevin volgens dit bericht geantwoord hebben: „Laat men goed begrijpen, dat ik deze zienswijze deel". Over het geheel genomen scheen Bevin Italië gunstig gezind, dus deelde Antonini aan Ansa mede. Brouwer veroordeeld In ons nummer van 24 Aug. hebben wij een uiteenzetting ge geven van de' zaak tegen Brou wer, lid van de illegale organi satie „Vrij Nederland", wien ten laste was gelegd, dat hij aan beambten van den S.D. aan wijzingen had verstrekt over illegale wapendepots. Thans heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam uitspraak ge daan in deze zaak en Brouwer veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van voor arrest en met ontzetting voor 6 jaar uit beide kiesrechten, het recht om ambtelijkë functies U bekleeden en om bij de gewa pende macht te dienen. Een erzoek van den advocaat-fis caal Brouwer opnieuw na de terechtzitting onmiddellijk ge vangen te laten nemen werd 9 dagen geleden door het hof na een beraadslaging van 2 minu ten van de hand gewezen. Brouwer heeft vandaag reeds cassatie aangeteekend tegen zijn veroordeeling. Hij bevindt zich nog in vrijheid. IIN het bekende Londense dagblad „Times" stond een dezer lagen een interessant en inzichtgevend artikel over de nieuwe politieke en economische betrekkingen tussen het Westen en Azië. Reeds vele jaren voor de oorlog ontstonden in dominions en kolonies van West-Europeese Staten, bewegingen van min of meer intellectuelen, die vooral de inlandse bevolking van zich zelf bewust wilden maken. Mettertijd was het voor naamste doel van deze z.g. nationalistische bewegingen in geheel Azië gelijkheid en onafhankelijkheid af te dwingen van de koloniserende mogendheden. Zii meenden die erkenning eerder te krijgen door stakin gen en opstanden te veroorza ken of door propaganda voor heimelijke sabotage. In Brits- Indië noodzaakten Ghandi en Nehroe door hun agitatie-acties de Britse Regering zelfs om een uitgebreid actief bezettingsle ger te onderhouden. In andere koloniën, zoals de onze, die zeer democratisch beheerst werden, was dat niet nodig. Wel stuur de onze Regering politieke lei ders als Soekarno en zelfs Sjah- rir in verbanning naar Bali of de funeste moerassen van Di- oel-Digoel, de z.g. Dodenvallei. De oorlog en de Japanse be zetting hebben dit bewustwor dingsproces van de inlandse vol ken dermate versneld, dat na de capitulatie van Japan in Azië algemene antipathie jegens de overheersende blanken leefde en in bijna elke kolonie erken ning van onafhankelijkheid ge ëist werd. Koloniale politiek: Fataal De betreffende West-Europe- se Regeringen hebben dan ook of meer begrepen, dat voort zetting van de oude koloniale politiek niet alleen onverant woordelijk zou zijn, maar ook fataal zou worden. En inplaats van een koloniale oorlog te ris keren, is door de Britse Rege ring aan India, door de Ameri- kaansce aan de Philipijnen zelf bc-stuur gegeven. En in de naas te toekomst zullen ook Birma en Malaka, benevens misschien Frans-Indo-China en Indonesië als onafhankelijke staten erkend v/orden. Natuurlijk zullen de b« treffende vroegere exploitatie- landen diplomatiek proberen om hun economische, financiële en militaire belangen te blijven be houden of te versterken. Derge lijke pogingen wekken natuur lijk reacties, verterken spannin gen en veroorzaken zelfs con flicten. Deze worden echter ook spoedig teweeggebracht door de onafhankelijk verklaarde vol ken, waarvan thans diverse groepen elkaar weer de opper- acht betwisten, zoals de Hin does en de Moslems in India, de gematigde republikeinen en ex- Deze bus die geconstrueerd is volgens de plannen van Prof. H. E. Jager den leider der vlieg- tuigafd. van De Schelde, is de lichtste bus van Nederland. Deze bus die plaats biedt aan een dertigtal passagiers weegt OOK DE ZWEEDSCHE BANK BEDIENDEN ONTEVREDEN. Zesduizend Zweedsche bank- bedienen zullen op 10 Septem ber a.s. in staking gaan in ver band met de mislukking van onderhandelingen inzake een col Dctieve arbeidsovereenkomst. Men neemt aan, dat de regee ring zal ingrijpen en een. bemid delingscommissie zal benoemen. De lichtste bus van Nederand In de vliegtuigafd. van de Kon Mij „De Schelde" te Dordrecht, worden momenteel autobussen gcfabriceerf4 van vliegtuigmate riaal. Het nieuw type autobus is ge monteerd op een stalen chassis. Kost de Scheldebus ongeveer i 580.- per zitplaats, een stalen nj. slechts 1325 kg. dit is 700 kg. lichter dan een dex'gelijke bus welke uit staal en lich me taal is vervaardigd en zelfs 900 kg. lichter dan een gewone sta len bus. Wel is een bezwaar dat licht metaal duurder is dan, staal. tramisten in Indonesië, de Kwo- mintangisten en Communisten in China. Gecompliceerde taak Deze onderlinge verdeeldheid ^n strijd bemoeilijkt de toch al gecompliceerde taak der Wester se mogendheden, die zich inter nationaal nog steeds min of meer verantwoordelijk blijven voelen voor hun vroegere kolo niën of dominions. Al deze moeilijkheden van po litieke aard, kunnen volgens de Times, echter door gunstige eco nomische factoren beperkt wor den. Nederlandsche valuta en buitenlandsche reizen Zooals bekend mag men bij rei zen naar het buitenland een be drag van 30 gld. in Nederland sche valuta meenemen, uitslui tend met het doel bij terugkeer in Nederland de eerste reison- kosten te kunnen bestrijden. Men moet dus bij terugkeer in Nederland aan het grensstation die 30 gld. kunnen toonen. Rei zigers echter, die met Nederland sche schepen van Hoek van Hol land naar Harwich reizen óf uxi Engeland terugkeeren kunnen reeds hun onkosten aan boord van die schepen met Neder- landsch geld betalen, waarbij men echter bij het passeeren der douanecontrole te Hoek van Holland i.p.v. het ontbrekende geld betalingsbonnen voor het aan boord gekochte moet over leggen. Het Nederlandsche schip wordt dus als Nederlandsch grondge bied beschouwd. Hetzelfde geldt thans voor de reizigers in de slaaprijtuigen van de verbinding Amsterdam-Kopenhagen en te rug. Deze treinen, een Nederlandsch deel van de Nord-Express Pa rijsKopenhagen, vertrekken in de nacht van Dinsdag op Woens dag uit Amsterdam en in de r.arht van Donderdag op Vrij dag uit Kopenhagen. Onkosten in deze treinen gemaakt kunnen dus met Nederlandsch geld wor den betaald eveneens onder voor waarde, dat bij de douanecontro de betalingsbonnen met het overgebleven geld worden ge toond. Ongeregeldheden (e Bombay In Bombay zijn weer ongere geldheden, uitgebroken. Brit- sche troepen die in de buurt van Bombay gelegerd waren ver leenden hulp bij het herstellen van de orde. Berichten uit de stad geven een aantel van 37 dooden -e 200 gewonden.' Hoewel er tekenen zijn die erop wijzen dat men de toe stand spoedig meester zal zijn, heeft het bs x-uut7ed3 vbg emm heeft het bestuur van Bombay den uitzonderingstoestand afge kondigd. Zonder vorm van pro ces kunnen thans personen uit de stad verwijderd worden. us kost f 510.- per plaats. Nemen we echter in aanmer king dat de voordelen van de Scheldebus zijn: een lichte con structie, snellere aanzet en min dere benzine verbruik dan de gewone bussen. Bovendien is Dural gemakke lijker verkrijgbaar als staal. Op gemerkt mag nog worden dat c'e prijzen van vliegtuigmateri aal een dalende tendenz verto nen terwijl de staalprijzen de hoogte ingaan. De Nederlandsche spoorwegen hebben vijf van deze bussen op proef genomen en een order van 130 bussen opgegeven, indien blijkt dat de Scheldebus voldoet. Ook het Departement van ver keer en energie heeft een order an 150 stuks geplaatst. Momenteel onderhouden de N. S. met het nieuw type bus de dienst Rotterdam—Schiphol. Met produet van Neder landsche bodem en uit Neder landsche handen komt onze na- ionaal industrie een sprong naar boven. Er komen weer Amerikaansche films Naar wij uit de N.R.C. verne- nen hebben de onderhandelingen 'Cusschen het bestuur van den Nederla^dschen bioscoopbond op de M.P.E.A., de organisatie van de acht groote filmproduc tie-maatschappijen, tot een alles zins verheugend resul'taat geleid De Amerikaansche maatschap pijen hebben namelijk besloten weer toe te treden tot den Ne- derlandschen Bioscoopbond, hétgeen inhoudt dat zij zich ac- coord verklaard hebben met de voorwaarden <3ie door de N.B.B. zijn vastgesteld betreffende de wijze van verhuur en de prijzen. De toetreding van de Ameri kanen ttfb den N.B.B. zal waar schijnlijk medio September ge schieden. Met de distributie van de A- merikaansche films, waarvan er al een groot aantaa in Nederland Is ingevoerd en van Nederland sche opschriften zijn voorzien, zal vermoedelijk omstreeks Ja- ri a.s. worden begonnen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4