VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Commissie voor Italië en den Balkan Indonesische kwestie in precair stadium Griekenland wil zijn Koning terug Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Dinsdag 3 Sept. 1946 2e JAARGANG NUMMER 565 POSTMERK LONDEN De Nederlandsche journalist die.-feeds jaren in Engeland woont, en vandaar brieven heeft gezonden aan bladen het vaderland. J. H. Huizinga, heelt'een aantal van zijn arti kelen gebundeld en als een aar dig boekje uitgegeven bij P. N. van Kampen en Zoon te Amsler dam. In een voorbericht vertelt hij dat hij een keuze heeft ge daan uit zijn vooroorlogsch werk en natuurlijk alleen heeft laten herdrukken wat nog actueele waarde bezat. Inderdaad heeft hij hiermede voortreffelijk werk gedaan. Hoevelen in ons land zijn er thans niet, die wat meer, willen weten van Engeland, juist nu. nu we volkomen georiënteerd zijn op onze overzeesche buur man, en gaarne veel contact met dit land onderhouden. Wij: probeeren allen, eens een trip naar Engeland te maken. Vele jongeren zijn alreeds ge gaan. Vele militairen zijn er op geleid. Maar de groote stroom van reizigers moet nog komen, als eerst de deviezenkwestie is opgelost. Wij voelen allen, dat wij cultureel voor afzienbaren tijd bij Engeland behooren, Engelsche taal wil iedereen iee ren En over Engeland leest men graag, om al vast wat op de hoogte te zijn, als straks onze tijd van reizen komt. Neem dan dit boekje van Huizinga ter hand! Hij vertelt zoo heel gewoon tjes van alles wat zijn spie dend oog heeft getroffen. D( gewone dingen van allen dag. Hoe de menschen leven, hoe ze denken, hoe ze spreken. De onderscheidingen in groepen en klassen die er zijn schildert hij De groote gebouwen parken, industrieën en ontspanningsoor den passeeren de revue. De man van de straat ontmoeten 1 het vrouwtje van plezier. En dan ook zwaarwichtiger bijdra gen over geestelijke stroomingen en richtingen op politiek en cul turee] gebied. In drie hoofdstuk jes verdeelt hij zijn boekje: Briefjes, Brieven, en Prent briefkaarten, De eerste en de laatste groep is maar kort ge woonlijk. Een stemmingsbeeld. Een instantaneetje. De middel ste groep bevat de grootere stu dies. Maar alles laat zich \ilo'<' lezen. De schrijver, die kort na de bevrijding als kapitein bij het militair gezag ook in onze zui delijke provincies heeft vertoefd en thans weer in Londen zich als journalist heeft gevestigd, toont zich een goede gids in het hedendaagsche Londen. Laten wij ons voeren door zijn bekwame hand! Weer vliegende bo imen? Te Farijs zijn Zondagavond- aldaar berichten binnengekomen dac e«>n projectiel, hetwelk ge lijkt op de vliegende bommen, die naar men zegt, boven Zwe den zijn waargenomen, bij Ver- viers in België is neergekomen en ontploft. Volgens deze be richten zeiden boeren, dat de bom op een hoogte van 1500 me ter overvloog en dat roode en gele vlammen uit den staart schoten. H.M. bezoekt Zeeuwsche schilderijententoonstelling Vrijdagmorgen 12 uur heeft HM de Koningin, vergezeld van haar hofdame Mevrouw de Beaufort en Luitenant ter Zee le Klasse H.A.W. Goossens, een bezoek gebracht aan de in het kader van de Zeeuwsche week georga niseerde Zeeuwsche Schilderijen Tentoonstelling te Apeldoorn. Bij de ontvangst werden aan H. M. bloemen geboden door het kleindochtertje van den overle den kunstschilder P, Puijpe. Hierna heeft de Koningin de tentoonstelling in oogenschouw genomen. De Vredesconferentie te Parijs Poolsche eisch goedgekeurd In de economische commissie voor den Balkan is een Poolsche eisch tot teruggave van eigen dommen, welke door Poolsche troepen en uitgewekenen naar P.oemenië werden medegenomen na de invasie in Polen in Sept 1939, besproken. Het Poolsche voorstel werd ingediend in den vorm van een amendement op artikel 23 van het Roemeensche verdrag, volgens hetwelk Roe menië eigendommen verwijderd uit gebieden van de V.N. moet teruggeven. Groot Brittannië, de Sowjet-Unie, Frankrijk en de V.S. kwamen overeen, dat het amendement op artikel 24 moest slaan, dat gaat over restitutie van alle wettelijke rechten en belangen van de V.N. en haar burgers in Roemenië zooals zij op 22 Juni 1941 waren. Polen ging hiermede acoord en artikel 23 werd met algemeene stem men goedgekeurd. Italië behoudt leger Een Britsch voorstel, volgens beiwelk aan Italië zal worden, toegestaan over de noodige tor pedo's te beschikken voor oor logsschepen, welke het land bij hex vredesverdrag worden toe gekend, is door de militaire commissie met algemeene stemmen aangenomen. Italië mag deze wapenen zelf echter niet fabriceeren, hetgeen bij een amendement op artikel 44 van het verdrag, werd be paald. Dragoumis (Griekenland) leg de een amendement op artikel 16 voor, een beperking van het percentage officieren en onder officieren van het Italiaanscne leger beoogend. Hij zeide, de mogelijkheid van het snelle sa menstellen van een leger dat vele malen sterker zou zijn dan door het vredesverdrag toege staan te willen voorkomen. Het Grieksche amendement werd met 18 tegen een stem en bij 2 onthoudingen (België en Ethiopië) verworpen. Ook een Joego-Slavisch amendement, dat den omvang van de Italiaansehe vloot, nog meer wilde beperken, werd met 16 tegen 2 stemmen verworpen. Men is het niet altyd eens Generaal-Majoor Boase (Austra "ié) diende een amendement in op artikel 48 toewijzing van overtollige eenheden der Itali aansehe vloot aan de Groote Vier. Hij was van meening, dat de veiligheidsraad met de ver deeling belast moest worden. Het Australische amendement werd met 15 stemmen tegen 3, bij 3 onthoudingen verworpen. Men kwdm overeen, dat het verwerpen van het Australische amendement automatisch van toepassing zou zijn op alle an dere ontwerp-vredesverdragen, waarop Australië soortgelijke amendementen had ingediend. Op verzoek van Alexander (Gr. Brittannië) besloot de commis sie, dat het Australische amen dement evenmin zou gelden voor art. 58 van het Italiaansehe ver drag handelend over de ver deeling van overtollig oorlogs- materieel. Zitting weer eens verdaagd De toekomst van Triëst hangt nog steeds aan een zijden draad je. Langdurig werd er weer eens gediscussieerd. Bonomi, de Ita liaansehe vice-president, beriep zich op verschillende verdragen welke jaren geleden genomen zijn. De commissie stelde hierna de bespreking van de artikelen over Triëst tot de volgende bij eenkomst uit, teneinde Joego slavië tijd te geven voor het be- studeeren van het Italiaansehe betoog. Ook de economische commis sie voor Italië wist het niet tol overeenstemming le brengen tus sen Rusland en Australië. Rus land eischte n.l. een overeen komst te sluiten met Italië in verband met de afbetalingen die MEDEDEELING Op onze kantoren ligt ter in zage de pasagierslijst van het m.s. Boschfontein, Vredes-Jamboree in 1947 In Augustus 1947 zal een groo te Jamboree plaats vinden in de. omgeving van Parijs. Hieraan zulien ongeveer vijftig landen deelnemen met een totale ver tegenwoordiging van vijftigdui zend padvinders. De officieele opening van deze Jamboree, die een bijzonder karakter zal dra gen, zal op 9 Augustus 1947 plaats vinden. Reeds nu zijn de Fransche padvinders begonnen met de voorbereidingen voor de inrichting van dit kamp aan de oever van de Seine. Met de inrichting van het kamp zal een aanleg van der tien kilometer begaanbaar pad gemoeid zijn, voorts aanleg van waterleiding, waschbakken, dou ches, telefoonlijnen, rioleering e.d. Ook komt er een hospitaal met 200 bedden. BEVIN LIET ZICH NIET ZIEN De Joodsche illegale omroep in Palestina heeft medegedeeld, dat Bevin. die naar Parijs was gegaan om de vredesconferentie bij te wonen, uit angst voor ge weld, waarvan hij het slachtof fer zou kunnen worden, drie we door Italië moeien geschieden, ken lang zijn hotel niet verliet. Het spel met den dood Een korporaal bij de artillerie wonende te Delft, had een on- ontplofte granaat gevonden. Hij nam het projectiel mee naar huis, poetste het netjes op en zette het in zijn woonkamer tc pronk. Zondag zag zijn zevenja rig zoontje kans dit gevaarlijke speelgoed mee naar buiten te nemen. Op zeker oogenblik sprong de granaat uit elkaar. Drie jongens onder wie het zoontje; drie meis jes en een voorbijganger wer den gewond. Drie hunner kon den, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Het zoontje van den korporaal was het zwaarst getroffen. Zijn toestand was gister echter gun stig. Nederlandsch Indie VOLGENS REUTER, hebben gezaghebbende kringen in Londen de geruchten bevestigd, dat de Britse troepen in Indonesië vóór 30 November zullen worden terug getrokken en systimatisch vervangen door Nederlandse. Op 30 November zal de Britse militaire „interventie" in In donesië dus waarschynlyk voltooid zijn. Of vóór die tyd een overeenkomst tot stand zal komen tus sen de Nederlandse en de Republikeinse autoriteiten moet sterk betwijfeld worden, daar het landen van nieuwe Neder landse troepen bepaalde Indonesische kringen eerder oor logszuchtiger dan vredelievender zal maken. Door het vertrekken der Brit- de indruk dat de huidige Rege ring in haar politiek t.o.v. In donesië niet zo progressief is als het Kabinet Schermerhorn. Ver heugend vond hij de over het algemeen gespannen belangstel ling voor de Indonesische kwes tie. Met zijn voordrachten had hij veel succes gehad, zei hij, vooral in de grootste plaatsen van Nederland. Zelfs uit Enge land en Amerika zijn hem blij ken van belangstelling eh zelfs uitnodigingen gestuurd. se troepen is een hervatting van onderhandelingen echter uiterst noodzakelijk. Maar voor de aankomst van de Commissie- Generaal zal dit niet kunnen ge beuren. Ondanks de momentele precaire situatie is het echter geen illusie, dat het critiek ge worden conflict in de komende weken opgelost wordt. In dit verband is het mis schien belangrijk mee te delen, dat gezaghebbende kringen het contact dat Lord Killearn met Sjahrir en Dr. van Mook heeft ;ehfad, „nuttig" genoemd heb ben. Waarschijnlijk zal de Britse diplomaat naar A.N.P.-Aneta uit zeer betrouwbare bron mee deelde, reeds 7 Sept. a.s. naar Batavia terugkeren. Relaas van Hr. Slamat Reeds verscheidene dagen ge leden is Mr. Mas Slamat in Ba tavia teruggekeerd. Zijn ver blijf in Nederland heeft veel langer geduurd dan hij verwacht te, daar H.M. de Koningin hem pas enige weken geleden in audi ëntie kon ontvangen. Hare Ma jesteit heeft hij uitvoerig inge licht over de situatie in Indone sië. Ook is hij de gast geweest van oud-minister Logemann, c!en Minister-President, Dr. Beel, oud-minister Meynen, oud Radio-rede van Mr. VAN SCHAIK Het mooiste geschenk: Onze Persoonlijke Arbeid. Mr. J. R. H. van Schaik voor zitter der Tweede Kamer heeft Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Konin gin een radio-rede uitgesproken. Mr. van Schaik begon zijn rede met er op te wijzen dat 31 Augustus en dier dagen is. die ons Nederlanders sterk ontroert en altijd weer opnieuw ontroert. Gedurende de smartelijke bezet tingsjaren heeft onze Koningin van ware grootheid en leider schap blijk gegeven. Zij was de inspireerende bron van verzets- racht. Verjaardagen plegen met het geven van geschenken ge paard te gaan. Wat zóu het Ne derlandsche Volk den Jarige kunnen aanbieden? Het mooi ste geschenk is onze persoonlijke arbeid. De productieve arbeid, die ons land verlichting zal brengen en zijn welvaart terug- geven. Wanneer wij onze ener gie ging Mr. van Schaik voort, tot het hoogste opvoeren en daarbij vooi'tgaan in! de betrach ting van de oud vaderlandsche deugden als trouw, eerlijkheid, rechtschapenheid en menschlie- vendheid, dan zullen zich de meest verblijdende vooruitzich ten voor den naaste toekomst openen, waarin de Moeder des Vaderlandsch zich innig zal ver heugen. Dat H.M. Koningin Wilhelmina als draagster van de Kroon van ons groot Koninkrijk maar te vens als gelukkige moeder te midden van hare kinderen en kleinkinderen nog lang gespaard moge blijven, 3al de bede van gansch Nederland zijn. Met deze woorden besloot Mr. van Schaik zijn radio-rede. Vergadering der groote Vier gaat niet door De vergadering van de Ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier, die Maandag zou plaats vinden, is uitgesteld. Als reden wordt opgegeven, dat de plaatsvervangers zoo goed met hun werkzaamheden zijn gevor derd, dat het niet noodig is dat de Ministers al zoo spoedig weer bijeen komen. Waarschijnlijk zal er na terugkeer van Molo- tof uit Moskou weer een verga dering van de Groote Vier wor den gehouden. Reeds meer dan 75 pCt. stemmen voor Koning George De algemeene indruk van het Grieksche plebisciet is, dat er in aanzienlybe mate ten gunste van koning George's terug keer is gestemd. Niet overal verliep de stem- sultaten van het Grieksche re ming even rustig. Zoo werden in het Zuiden van Macedonië vier personen gedood bij gevechten tusschen communisten en gen darmes. Verder verliep de stem ming vrij ordelijk hoewel uit Saloniki werd gemeld dat men voor linksche demonstraties in de grensdorpen van Noordelijk Macedonië vreest indien de volks stemming ten gunste van den Koning uitvalt. Uit de regelmatig binnenko mende berichten blijkt dat ferendum is 75% voor de terug keer van den Koning. In Piraeus Athene en Fiorina kreeg de monarchie het laagste aantal stemmen. Het republikeinsch ga zinde Creta leverde den Koning S5% stemmen op. Vermoedelijk om relletjes te voorkomen, heeft Gonatas bekend gemaakt dat er geen demonstraties ge houden mogen worden ter vie ring van de monarchistische overwinning. minister de Booy en Kardinaal Elemming steeds meer de Jong. Verder heeft hij nog contact met verschillende ande re militaire en politieke autori teiten, bovendien met journalis ten en Kamerleden. Mr. Slamat meende, dat zowel in Nederland als in Engeland en Amerika, de publieke me ning zich over het algemeen, vol gens hem gelukkig, ten ongun ste van de Soekarno-Republiek ontwikkeld heeft. Ook had hij ?te van de monarchie uitvalt. Reeds heeft de Grieksche regee ring verordend dat strafmaatre gelen voor „oneerbiedige uitdruk kingen tegen den persoon van den Koning en de monarchie" moeten worden toegepast. Er werd aan toegevoegd dat de be staande tolerantie na de uit spraak van het volle, bij het ple bisciet niet meer kon gelden. Volgens de laatst bekende re- HET WEER GELDIG TOT HEDEN- TOENEMENDE WIND Toenemende bewolking met tijdelijk eenige regen, gelei delijk aanwakkerende Zui delijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1