VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND „Succesvolle besprekingen" OEKRAÏNE EN GRIEKENLAND Maandag 2 Sept. 1946 2e JAARGANG NUMMER 564 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon Gironummer 410357 Haarden van onrust Terwijl in de wereld de groo- le overwinning is behaald op de twee machten, die het vredig samenleven der volkeren onmo gelijk maakten door een geweld dadige machtsuitbreiding, die onveiligheid voor allen betee- kende, en dus nu principieel de kans is geboren, om een nieuwe eeuw in te gaan van vrede over heel de aarde, is er toch over vloedig reden om ongerust te zijn over het verloop der dingen sinds Duitschland en Japan op de knieën zijn gedwongen. Zeker zijn de tegenstanders volledig verslagen, en het haagt slechts af van de maatregelen die de overwinnaars zullen ne men, dat zij niet weer zullen kunnen opstaan om opnieuw de wereld te bedreigen. Nog is het gevaar van zulk een wederop standing niet geheel geweken. De mentaliteit in beide landen is te zeer vergiftigd geworden gedurende de jaren van hun ze gepraal, dan dat kan worden vertrouwd dat de les die zij hebben ontvangen door allen, cok door het jongere geslacht, dat het meest is bedorven, vol doende is geleerd. De groote be ze:;tende mogendheden zullen nog jaren de scherpste controle moeten toepassen, en het is te hopen dat hun toezicht niet on tijdig zal verslappen. Maar er is een ander gevaar dat thans actueel de wereld be dreigt naar het schijnt. Dit zijn de vele haarden van onrust die naar velen vreezen een bedrei ging zouden kunnen vormen van de pas herkregen wereldvrede. Van die haarden van onrust noemen wij er enkele. Indonesië, deel van het konin krijk der Nederlanden, heeft op zijn voornaamste eiland een haard van onrust, doordat daar Britsche en Nederlandsche troe pen naast Indonesische militai re formaties actief zijn, en elk een deel van Java beheerschen. Er is geen vfrede tusschen hen. Britsch-Indië vertoont een an der maar evenzeer onrustwek kend beeld. Terwijl de Britten bezig zijn, voor heel dit gebied zelfbestuur te ontwerpen, zijn er telkens heftige botsingen rus schen twee deelen van de Indi sche bevolking, waarbij zoowel van Mohammedaansche als van Hindoe-zijde reeds veel slacht offers zijn gevallen. Palestina is een derde haard van onrust. De Britsche regee ring van dit mandaatgebied tracht de orde te bewaren, ter wijl zoowel van Joodsche als van Arabische zijde actief wordt opgetreden om de Britsche plan nen te doorkruisen, en van bei de zijden geweld wordt gepleegd cm zichzelf te handhaven en de anaer te bestrijden. Jn Europa is de heele Balkan als van ouds een groote haard van onrust. Griekenland is fei telijk in oorlog met Albanië, naar het zelf verklaart. In de grensgebieden tusschen Joego slavië en Italië wordt een ver bitterde strijd gestreden, die aanstonds tot gewelddadigheden zou leiden als de Amerikaansche bezetting niet zou trachten, zoo veel mogelijk de orde te bewa ren. De Dardanellen, deel van Turkije, vormen een twistappel die o zoo veel zorgen baart, en waaromtrent nog lang geen over eenstemming is verkregen. Plet Spanje van Franco staat in het middelpunt van een ver beten strijd tusschen twee groe pen van Spanjaarden, die elkan der het oppergezag over hel land betwisten, en er hoeft maar weinig te gebeuren of een nieu we burgeroorlog breekt uit. En zoo zijn er nog wel meer gebieden, waar onrust broeit. Terwijl de allergrootste haard van onrust wordt gevonden in het groote Chineesche rijk, dat na jaren verbitterde strijd tegen Japan thans wederom wordt ver scheurd door een oorlog, waar bij de twee grootste groepeerin- Nederlandsch Indie Voor zijn vertrek naar Singa pore zond Lord Kiiïearn aan SjaUrir een hartelijke boodschap waarin hij z\jn gastheren dank te, enkele mededelingen ver strekte en de hoop op een spoe dige nieuwe ontmoeting uit sprak. Do mededelingen betroffen een spoedige bespreking van een hoog Brits officier van het Ge allieerde opperbevel met enkele door Sjahrir naar Ckeribon ge stuurde T.R.I.-officieren over de hervatting van de evacuatie i Rapwi-personeel. De bespre kingen over een wapenstilstand in Indonesië zijn thans reeds voorafgegaan door een vertrou welyke ontmoeting tussen Ge- neraal-Majoor Forman, chef van de Generale Staf der Geal lieerde legers in Indonesië, en den republikeinsen onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Saiim. REPUBLIKEINS COMMENTAAR Het commentaar in een hoofd artikel in de republikeinse cou rant „Rajat", is noch gunstig /oor Lord Killearn, noch voor de Britten, noch voor de Neder landers. Sir Archibald Clark Cerr is indertijd, volgens het Republi keins blad, geestdriftiger ont vangen dan Lord Killearn. De Indonesiërs zouden zelfs liever een diplomaat uit een an der neutraal land dan Engeland wensen, daar zij de Bi'itse poli tiek in Zuid-Qost-Azië nog te imperialistisch vinden. Volgens het blad zou het Britse Rijk Ne derland in zijn politiek t.o.v. In donesië dan ook slechts blijven steunen en militair zelfs gedeel telijk bepalen om zijn macht in de Pacific te behouden, vooral tegenover de economische en politieke invloed van Amerika. Uit Bafctvia Lord Rillearns bezoek. Het bezoek van Lord Killearn aan Java heeft te Batavia een meerendeels bevredigende in druk achtergelaten. Men juicht elke poging toe, waarvan te verwachten is, dat zij uitkomst zal brengen in de huidige im- asse. De eerste resultaten zijn reeds de a.s. besprekingen tussen de Geallieerden en de Indonesiërs over bovengenoemde onderwer pen. Het Nederlandsche standpunt ten aanzien van den wapenstil stand blijft zooals het was. Men acht een wapenstilstand in hoo ge mate wenschelijk, zoolang er voldoende garanties zijn gege ven voor de veiligheid van de door de Geallieerden bezette zones en voor het nakomen van de beloften der Republikeinen. Ten aanzien hiervan is het niet genoegzaam bekend, dat Dr. van Mook in zijn antwoord op Sjahrirs oorspronkelijke wa- penstilstandsvoorstellen aan gegeven heeft onder welke voor waarden deze voor de Neder- gen in China elkander bekam pen. Haarden van onrust overal in de wereld. En de verschrikte menschheid vraagt zich af: waarom? Waarom wordt niet overal naar vrede gestreefd, nu de ver schrikkelijkste aller oorlogen Goddank voorbij is gegaan? Zijn deze haarden van onrust dan niet in gemeen overleg te dooven, opdat geen nieuwe we reldbrand uitbreke, die de ver nietiging der menschheid zou beteekenen? Over de vraag willen wij in volgende artikelen trachten iels te zeggen. Red. volgens Lord Killearn landers volledig aanvaardbaar zouden zijn. Deze aanwijzingen zijn onbeantwoord gebleven. Lord Killearns informatief be zoek kan men, in het kort sa mengevat, een goed begin noe men, doch men moet daarbij wel bedenken, dat men zich nog slechts heeft bezig gehouden met den buitenkant van de wer kelijke problemen. Oranjedag viering. Bij de parade, welke heden ter gelegenheid van den verjaar dag van H.M. de Koningin ge houden is, zag men de kleurrij ke rokken van de Seaforth hoog landers en de witte uniformen van de Nederlansche Wrens en hoorde men muziek van de Sea forth „Pie-brochs". Britsche de tachementen van de Royal Na vy, mariniers, Britsch-Indiers, Nederlandsche stoottroepen en Nederlandsch marinepersoneel namen aan de parade deel, ter wijl daarboven R.A.F. en Neder landsche Dakota's, Mitchells, Thunderbolts en Mustangs in formatie vlogen. De parade werd afgenomei. door Dr. van Mook, op het pla, form waren ook aanwezig gene raai Mansergh, Lt.-gen. Spoor, Vice-Admiraal Pinke, de Brit sche Consul-Generaal Macke- reth en nog andere hooge auto riteiten. Afschuwelijk drama in Roosendaal Boer vermoordt zijn oudste dochter. De boer C. P. genaamd, heeft zijn 21-jarige en oudste dochter Johanna, na een maandenlange opsluiting, door wurging van het leven beroofd. De dader heeüt een volledige bekentenis afge legd en is Zaterdag 31 Augus tus voorgeleid voor den Officier van Justitie te Breda. Maandag 26 Augustus vernam de Roosendaalsche Politie, dat Johanna P. die overleden was, onder verdachte omstandigne- den dood was aangetroffen. On middellijk werd ter plaatse een onderzoek ingesteld met het ge volg, dat het reeds gekiste lijk van het meisje in beslag geno men werd en naar het Zieken huis werd overgebracht. Vermoed werd, dat het meisje zich had opgehangen, doch aan vankelijk beweerde de vader, dat dit niet mogelijk was. Later zeide hij het meisje een touw gegeven te hebben, waai-mede net zich had kunnen ophangen. Donderdagmorgen viel nij door de mand, toen de politie hem het touw toonde, waarme de de misdaad was gepleegd en dat bij huiszoeking was te voor schijn gehaald. Daarna heeft hij in zijn woning de alkoof ge opend, waarin hij zijn dochter 6 maanden lang, met als eenig voedsel eiken dag wat melk, had opgesloten gehouden. Hij had haar met een eind touw ge wurgd. Het meisje was zoo uit geput, dat het zich niet kon ver weren. DISTRIBUTIE-NIEUWS GEDEELTELIJK KORST- LOOZE- en SMEERKAAS OP DEN BON Het rantsoen kaas voor de pe riode van 15 t.m. 28 September zal voor een gedeelte worden verstrekt in korstlooze- en smeerkaas. Dit geldt voor alle leeftijden. Deze maatregel houdt verband met het opruimen van bepaalde voorraden, welke nog voor distributie beschikbaar zijn. Waar is Degrelle Het Spaansche Kabinet heeft in een uitvoerige nota zijn hou ding betreffende de uitwijzing van Degrelle, den voormaligen Leider der Belgische Rexisten, verdedigd. Het zegt, dat het krachtens het Belgisch-Spaansche verdrag niet verplicht was hem uit te leveren, daar het verdrag niet voorziet in het uitleveren van politieke uitgeweken personen. In de nota wordt tevens gewe zen op de bescherming door an dere mogendheden van Span jaarden, die van misdaden tij dens den Burgeroorlog worden beschuldigd. Er wordt geen gewag gemaakt 'an Degrelles verblijfplaats. Weer een massagraf Radio Praag heeft bekend ge maakt, dat een massa-graf, dat de stoffelijke resten van onge veer 1.600 menschen bevat, op het Joodsche Kerkhof in Praag is ontdekt. Men vermoedt, dat het de lijken van gevangenen uit het concentratiekamp There sienstadt zijn. Nmerikaansch crediet voor Nederland Het Amerikaansche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat Ameri ka een crediet van 20 millioen dollar aan Nederland heeft ver leend voor den aankoop van Amerikaansche surplusvoorra- den in het buitenland. Neurenberg ,.Wir haben es nicht gewolit" Kolonel Tayler hield de slo'fc- rede voor de Vereenigde Staten tegen den generalen staf en het oppejbevel van het voormalige Duitsche leger. Hij zeide, dat er geen schijn van bewijs was voor tegenspraak van de beschuldi ging, dat de leden van het op perbevel de leiding hebben ge voerd bij h£t scheppen van een formidable militaire organisatie, welke den naburen van Duitsch land vrees moest inboezemen en later de meesten onder hen on der den voet heeft doen loopen. Met aanhalingen uit Jodl's dag boek ontzenuwde Tayler zake lijk de argumenten, die ter ver dediging van de generaal zijn houding aangevoerd zijn. Over het algemeen, resumeer de den kolonel, bestond er 'toch overeenstemming tusschen da partij en de militaire leiders o- ver de meest essentiëele doel einden: nationale eenheid en ge wapende macht 'tot het verwer kelijken van gebiedsuitbreiding, zoodat het Derde Rijk er zeer gemakkelijk aan toe kwam zijn heerschappij en zijn rampzalige theorieën aan de geheele wereld op te leggen." Tayler verklaarde ciat de bewering van de militaire leiders, da't zij niet wisten wat er gaande was, geen steek hield. Lord Justice Lawrence heeft heden bekend gemaakt, dat het Hof te Neurenberg op 23 Sep tember a.s. uitspraak zal doen, niet gehoord op de Veiligheidsraad OP DE VERGADERING van den veiligheidsraad waren Zaterdagavond de Oekrainsche minister van Buiten landsche Zaken Dimilri Manoeilsky en Vassili Den- dramis (Griekenland) aanwezig. Op verzoek van Cadogan, den Britschen afgevaardigde by den veiligheidsraad, wer den Manoeilsky en Dendramis niet uitgenoodigd aan den conferentietafel plaats te nemen. Hij verklaarde, dat de Oekrain sche klacht, als zou Griekenland eert gevaar voor de Vrede betee kenen, een „interne aangelegen heid" was en het dus onverstan dig zou zijn beide afgevaardig den in dit stadium toe te laten. Gromyko zeide hierop als zijn meening, dat de Britsche af gevaardigde geen feiten wil ver nemen, die niet prettig zijn voor het Vereenigd Koninkrijk. Nogmaals wees de heer van Kleffens erop, dat de klacht uit een aantal ongefundeerde ver klaringen bestond. Sir Alexan der Cadogan verzocht den raad om de klacht in haar huidigen vorm niet op de agenda ie plaatsen. Hij verklaarde dat Manoeilsky alle moeilijkheden in Grieken land toeschreef aan den aanwe zigheid van de Britsche troe pen. Manoeilsky noemt geen en kel feit om deze beschuldiging te staven. Gromyko noemde het verzet tegen het aanhooren van de Oekrainsche klacht onlogisch, daar Engeland en Nederland aan de eene kant zeggen, dat de klacht uit een aantal ongefun deerde verklaringen bestaat, en aan de andere kant de Oekraine hec verstrekken van feiten aan den raad willen verhinderen. Cadogan antwoordde, dat de Engelsche Tegeering een volle dige en openhartige bespreking van elke ernstig naar voren ge brachte kwestie geen enkele hindernis in den weg wil leg gen. Wat haar ernstig veront rust, is de methode, den Veilig heidsraad te gebruiken om on gegronde en niet gestaafde be schuldigingen wijd uit te 'strooi en. Op verzoek van Trygve Lie, secr.-gen. der V.N., die zeide, da* van het secretariaat te veel gevergd werd en meer rekening gehouden moest worden met het roensehelijke uithoudingsvermo gen, werd de vergadering ver daagd tot Dinsdag. Inmiddels is nog geen beslis sing genomen of de klacht van de Oekraine al dan niet op de agenda zal worden geplaatst. Verschillende afgevaardigden wülen bovendien nog het woord voeren. Nader vernemen wij nog, dat Manoeilsky medegedeeld heeft op een persconferentie, dat hij 2 koffers bewijsmateriaal had. Hij vond de weigering om naar zijn verklaring te luisteren, lijn recht in strijd met het handvest der V.N. „Het is niet aan Cado gan of van Kleffens het hand vest buiten werking te stellen", aldus Manoeilsky. Volgens de „New York Ti mes" zouden er aanwijzingen zijn dat de V.S. vóór de Oekrain schen klacht zouden stemmen. Indien de klacht in een nieuwen en vollediger vorm dan de eer ste zou zijn gesteld, zouden ook de afgevaardigden van Engeland en Nederland ervoor stemmen HET WEER GELDIG TOT HEDEN- AVOND. Wisselende bewolking met 1 plaatselijk enkele buien Aan vankelijk zwakke wind, la- ter toenemend tot matig uit westelijke richting, koele ochtend, in den namiddag, iets koeler dan gisteren.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1