Engelsche kinderen bezoeken Zeeland Schaakrubriek EN INDONESIË» ZWITSERLAND Mondharmonica's World Friendship association Donderdag arriveerden 50 Engelsche kinderen na een ver moeide, doch prettige en interessante trip te Goes. Het be zoek aan Zeeland ligt in het kader van de uitwisseling door de World Friendship Association georganiseerd en beoogt verstevigen van de internationale banden. Ontvangst te Goes Reeds 's morgens vroeg was het ontvangstcomité uit Goes, bestaande uit de heeren J. C. H. Hollman, Dr. C. v. d. Pol, mevr. P. Steenpoorte, mevr. Waller en mevr. van Liere, vergezeld door het Roode Kruis Comité, staande uit de dames mevr. van Heel van Dissel, mevr. Joosse Steutel, mej. Bos en Dr. Griep, vertrokken. In Hoek van Holland werden de kinderen ontvangen en met de bussen, die de firma ile Muijnck uit Borssele beschikbaar had gesteld, naar Rotterdam ge reden; hier werd een gedeelte van de stad bezichtigd en ont vingen de kinderen een lunch pakket van het Roode Kruis. Vervolgens reed men naar Bre da en vandaar naar Bergen op Zoom. Uit de vragen die de kin deren stelden bleek wel hun in tense belangstelling voor het Hollandsche landschap. Vooral het Engelsche kerkhof te Bergen op Zoom maakte een diepen indruk op hen. Te circa 4 uur arriveerde men te Goes, waar de ontvangst door B en W. op het stadhuis plaats had. Burgemeester W. C. ten Kate tevens eere voorzitter van hec comité sprak zijn vreugde uit over den komst van de 50 kinderen in onze zoo zwaar ge troffen provincie. Spreker hoopte, dat men met mooie herinneringen naar Enge land zou terugkeren. De leider van de kinderen de heer C. J. Rhodes, sprak zijn dank uit voor het hartelijk ont haal en wees er op, dat de trips niet alleen als vacantiereisjes dienen, doch het fundament !- gen voor het doel wat de W.F. A. beoogt. Enkele dames van den weder opbouw boden hierna het co mité een vlag aan waarop letters W.F.A.-Provincie Zee land. Mej. Kik en mej. A. Hollmann spraken resp. in het Hollandsch en het Engelsch een korte aan biedingsrede uit. Door de veilingvereeniging Goes werden de kinderen overvloedig getracteerd op- fruit. Hierna v/erd kennis gemaakt met de pleegouders. Wij geven hierbij eveneens nog enkele grepen uit het uit gebreide programma. 31-8-M6. Koninginnedag. De Britsche kinderen worden ver zocht des 's morgens 10 uur op de Groote Markt te Goes aan wezig te zijn. Plaatsen voor de Bi itsche kinderen zijn gereser veerd; na de kinderzang met de Hollandsche kinderen naar het Schuttershof voor onthaal. 2-9-'46. Bezoek aan Schouwen en Duivelend. Vertrek Station Goes 6 uur 45 v.m. 4-9-'46. Bezoek aan Walcheren Pezichtiging droogmaking Wal cheren, enz. Vertrek 9.30 Groote Zouden zij het wel lusten? Evenals andere jaren zijn er weer groote hoeveelheden bloembollen over. Dit zijn wel niet de beste kwaliteiten, maar de bollen zijn zelf nog heel goed. Bijna 180.000 kg meel is er uit de overgebleven crocussen ge malen. Hiervan zou volgens een expert in het bloembollenvak ongeveer 100.000 K.G. geëxpor teerd kunnen worden. Zou het niet mogelijk zijn om deze partij naar Duitschland te s'fcuren? Voor hen zou dit een verhooging van het voedsel rantsoen beteekenen en tevens kunnen zij eens kennis maken met de bloembollen die wij in den hongerwinter in het Noor den hebben moeten doen. Men zou er dan tegelijkertijd nog een paar ton suikerbieten bij kunnen doen, om deze aan te bieden aan de heeren Hess, Seys-In- quart Goering enz. die toch nog maar enkele hebben! weken te leven Markt, Goes. Autobussen aan geboden aan de Britsche kinde ren door Veilingsvereenigins Zuid-Beveland te Goes. 7-9-'46. Sportmiddag. Dup- kampen op het Sportveld Goes. Vertrek des namiddags 2 uur 30, Groote Markt. Voor deze sportmiddag worden de pleeg ouders en kinderen uitgenood- digd (kosteloos). Voor deze mid dag wordt de medewerking ver lcend door het Pijperscorps te Goes. 9-9-'46. Bezoek aan Walcheren voornamelijk aan de steden Mid delburg, Vlissingen en Veere. Koffiemaaltijd te Domburg, aan geboden door de Gemeente Mid delburg. Vertrek 10 uur v.m. Groote Markt. Officieele ont vangst ten Stad'nuize der ge meente Middelburg om pl.m. 10 45 v.m. Autobussen aangebo den door de Stoomtrammij. Wal cheren, Blauwedijk, Middelburg 10-9-'46. Verzamelen Britsche kinderen 10 uur te Goes, Groote Markt. Bezichtiging Kerk, Stad huis, etc. te Goes. 12 uur noon lunch, 2 uur Moving pictures, aangeboden door firma C. van Liere. Na de voorstelling af scheidsrede van Burgemeester. Bij deze voorstelling worden pleegouders en kinderen ver zocht aanwezig te zijn. (Koste loos.) 12-9-'46. Vertrek eerste groep Britsche kinderen 11 uur 30, Gr. Markt te Goes. Telefoonverkeer Nederl.-Tsjecho-Slowakije Tusschen Nederland en Tsjecho- Slowakije is het telefoonverkeer op beperkte schaal heropend. Toegelaten zijn: gewone en regeringsgesprekken, gesprekken met telefoonoproep- en voorbe richt- en noodlandïngsgesprek- ken. Zij kunnen alleen worden gevoerd in het Nederl., Engels, Fransch of in een der Slavische talen. Algemeene ontwikkeling voor militairen De generale staf van het Ned. Leger heeft een recreatie en al gemeen e ontwikkeling-afdee- ling (RA.O.) ingesteld ten behoe ve van de in opleiding komende militairen Naar schatting zullen er twee jaai mee gemoeid zijn om deze afdeeling, waaraan momenteel ongeveer honderdvijftig officie- Ten verbonden zijn, geheel te bouwen De eerste divisie der expedi tionaire macht, die binnenkort naar Indië zal worden overge bracht, zal van de werkzaamhe den der R.A.O-comité's welke in elke garnizoensplaats zullen wor den gevormd, nog niet kunnen proiiteeren Daarvoor is de res- teerende tijd tekort. In September, October en No vember komen de recruten van de tweede divisie onder de wa penen en zullen door de R.A.O. comité's worden opgevangen De R.A.O. zal de medewerking inroepen van de burgerij in de garnizoensplaatsen, opdat de jonge soldaten minder langs de straat zwerven. Resolutie van het comité Het comité „Kerk en Indone sië", waarbij zich reeds een groeiend aantal voorgangers en gemeenteleden heeft aangeslo ten, nam de volgende resolutie aan: Het werkcomité „Kerk en In donesie" is bij zijn oprichting uitgegaan van de zedelijke nood zaak eener radicale opheffing i de koloniale status van In donesië en eener volkomen ge lijkwaardige en vrijwillige we- derzijdsche verhouding tus schen het Nederlandsche en In donesische volk en spreekt daarom zijn diepe bezorgdheid uit over de huidige ontwikke ling der situatie. Het is over tuigd, dat een hoe ook bedekte oorlogsverhouding tusschen bei de volkeren een zonde jegens God en oprecht jegens elkander moet heeten en bij jongen en ouden steeds meer gewetens conflicten zal oproepen. Het doet een beroep op de Christe lijke gemeente in Nederland en Indonesië om zich de ernst van dezen toestand en haar verant woordelijkheid daarin bewust te maken. Kennis nemende van de actie, die op dit oogenblik door de vereeniging „Nederland -Indonesië" wordt gevoerd om het Nederlandsche volk, zich met een petitionnement tot zijn regeering te doen richten ten einde op korten termijn tot een volgens het bovengenoemde uitgangspunt zedelijk aanvaard bare verhouding tusschen Ne derland en Indonesië te gera ken, spreekt het comité uit, dat naar zijn overtuiging dit peti tionnement in de allereerste plaats door de leden der Chris telijke gemeente en met name door haar voorgangers moet worden ondersteund als een hun geschonken mogelijkheid om als Christenen in Nederland hun verantwoordelijkheid in dit opzicht tot concreete uit drukking 'ie brengen. Redacteur M. J. Quakkelaar, Nielwe Kerkstraat 7 Hansweert. Hoewel er in het schaaktour- nooi te Groningen op het ogen blik, dat ik dit schrijf, nog maar 10 ronden gespeeld zijn (dus nog maarnet iets meer dan de helft) kunnen we toch al bijna met ze kerheid zeggen, wie het tour- nooi zal winnen. Botwinnik is hl. l'/i punt voor op no. 2, Dr. Euwe, en heeft zijn voornaamste concurrenten (Eu we. Smyslov, en Denlier) al ont moet. Zonder een ernstige inzin king kan hij dus wel bijna zeker zijn van de eerste prijs. Daar we tot onze spijt nog geen par tijen uit Groningen hebben, la ten we hieronder een partij van Botwinnik volgen, die hij in '38 het AVRO-tournooi tegen Ca- pablanca heeft gespeeld, ei waarin vooral de diepte van Bot- winnik's spel tot uitdrukking komt. Wit M. M. Botwinnik. Zwart: J. R. Capablanca. 1. d2-d4. Pg6-f6. 2. c2-c4. e7-e6. 3. Pbl-c3. Lf8-b4. Hiermede ont staat de Nimzo-Indische verde diging. 4. e2-e3Het doel van de ze zet is Pgl-e2 te laten volgen om daarna a3 te spelen, en Lb4 te vragen, wat hij wilt, zonder kans te lopen, dat door Lc3: de witte pionnenstelling verzwakt wordt. 4d7-d5. Door deze zwar te actie in het centrum kan wit zijn pla.n nu moeilijk uitvoeren, want op Pe2 volgt dan dc4: en zwart profiteert van wits voor het damegambiet minder ge bruikelijke opstelling. a2-a3. Lb4xc3. 6. b2-xc3. c7- c5. 77. c4xd5. e6xd5. In aanmerking komt zeer ze ker ook 7.... Pd5. 8. Lfl-d3. 0-0. Pgl-e2. b7-b6. 10. 0-0. Lc8-a6. Ld3xa6. Pb8xa6. 12. Lcl-b2. Dd8-d7. 13. a3-a4. TfS-e8. 14. Ddl •d3. c5-c4. 15. Dd3-c2. Pa6-b8. Beide partijen zijn aan het manoeuvreren. 16. Tal-el. Pb8- 1. 17. Pe2-g3. Pc6-a5. 18. f2-f3. De laatste zetlen van wit zijn er op gericht om e3-e4 door te zetten. 18Pa5-b3. Een moe dig paard. Maar of het op pion winst spelen van zwart ook vol ledig verantwoord is. is een an dere vraag. 19. e3-e4. Dd7xa4. 20. e4-e5 Pf6- d7. 21. Dc2-f2.. g7-g6. Belet Pf5, maar de zwarte ko ningsstelling wordt er door ver zwakt. 22. f3-f4. f7-f5. Wit dreig de met f4-f5 de zwarte konings stelling te ondermijnen. 23. e5xl'6 e.p. Pd7xf6. 24. f4-f5! Te8xel. 25. Tflxel Ta8-e8. 26. Te-e6! Op fg6: was gevolgd Tel:f27. Del:De8. De tekstzet blijkt veel sterker te zijn. Te8xe6. 27. f5xe6. Kg8-g7. 28. Df2-f4. Da4-e8. 29. Df4-e5 Zwart staat niet erg rooskleu rig: wit heeft een sterke vrijpion enPb3 is tot werkeloosheid ge doemd. 29De8-e7. 30. Lb2- a3üDe inleiding tot een pracht van een combinatie! De8xa3. 31. Pg3-h5fü g6x h5. 32. De5-g5t Kg7-f3. 33. Dg5x f6f. Kf8-g8. 34. e6-e7Bij zijn 30e zet heeft Botwinnik na tuurlijk al berekend, dat de wit te koning nu net aan eeuwig •chaak kan ontsnappen. 134. Da3-clf 35. Kgl-f2. Dcl- c2f 36. Kf2-g3. Dc2-d3t. 37. Kg3- )h4. Dd3-e4t 33. Kh4xh5. De4-e2t. "9. Kh5-h4. De2-e4f. 40. g2-g4. De4-elt. 41. Kh4-h5. Zwart geeft op, want de zwar te dame kan geen schaak meer bieden. Overdenking - H IIÉlllÉl Op het vliegveld Leeuwarden werd de K.L.M.-skymaster PH- TCF door den commissaris der Koningin in de provincie Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, gedoopt met den naam Fries land. Ook het beroemde Friesche stamboekvee gaf bij deze gelegenheid acte de presence. Doorreis-visum door Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, is het voor Ne derlandsche onderdanen thans niet meer noodig voorzien te zijn van een doorreis-visum door Zwitserland, wanneer zij gebruik maken van de Arlberg of Orient-express of van vlieg tuigen van erkende luchtlijnen. Het is voldoende, wanneer men in het bezit is van een gel dig paspoort, dat toegang ver schaft tot het land, dat onmid dellijk na het verlaten van Zwit seriand betreden wordt en van een geldig reisbiljet voor den doorreis. Het Woord ,In den beginne schiep God den hemdl en de aarde. De aarde nu was woest en ledig, en duis ternis was op den afgrond, en de geest Gods zweefde op de wa'teren. En God zeide Zóó wordt ons in het eerste scheppingsverhaal de schepping van de wereld ingeleid. Het is een prachtig verhaal dat ons de almacht Gods iaat zien. waarin wij immers ondanks alles gelooven. God schept h£t élles. Gods feest is ook verder overal bij. En Gods woord is de aandrij vende kracht die eike nieuwe geboorte bewerkstelligt. Zóó klinkt het al'tijd weer: „En God zeide: daar zij licht! En daar werd licht. En God zeide machtig woord Gods dat het al heeft gemaakt! Wij aan bidden ook 'temidden van on zen wereidnood in verwach ting Uwe heerlijkheid. Het Johannes-Evangelie be gint met een verwijzing naar de schepping van den hemel en aar de. Maar het verdiept die ge dachte, van Gods woord dat de wereld schiep, to"t de geweldige geloofswaarheid: dit Woord1 Gods, stuwkracht van alle zijn. deze zelfmededeeling Gods, heeft zich vol geopenbaard in Jezus Christus in wien Gods woord, Gods zich gevende liefde, ge komen is tot de menschen. Wie in Hem gelooft, door Zijn we zen zich laat doorstroomen. heeft het ware leven, zoo leert ons Johannes. Wie in Hem gelooft, door Zijn liefde zich laat vervullen, heeft het innerlijk lich't ontvangen, dat schijnt en blijft schijnen, ook in de diepste duisternis. O mijn hart houdt het u gezegd! Is duister uw wereld, duister de weg van het aardsche leven, is het soms duister in uw ziel: Gods licht blijft stralen ook in den diepsten nach't. Gods liefde- licht. Heb lief, met Hem. dóór Hem, en gij zult léven! J. K. J 1 niet urgent Het is reeds vele jaren gele den, dat voor een luttel bedrag mondharmonica's in alle soorten en maten in muziekwinkels en bazars verkrijgbaar waren. Hoe v/el de bezetters in dit opzicht niet zoo'n bijzonder groote oe- langstelling toonden voor de in Nederland aanwezige voorraden, slonk de hoeveelheid mond- orgels toch zienderoogen. Thans is het zoo, dat in geen enkele winkel meer een instrument te koop is. De vraag naar dit volksinstru ment bij uitnemendheid is ech ter zoo onste'llend groot, zoo doelde ons een groote muziek handel mede, dat bij vele win keliers de bel niet stilstaat. Ook komen aanvragen binnen van mondharmonica - vereenigingen die toch zoo gaarne hun gelief koosde ontspanning zouden wil len voortzetten. Dit alles vormde de reden, dai een importeur zich tot de regeering wendde met het ver zoek, deviezen beschikbaar te stellen voor invoer van mond orgels uit Amerika, nu de groo te leverancier Duitschland mondharmonica's werden in hoofdzaak vervaardigd bij Hoh- ner en Koch Indros Drossingen als zoodanig is uitgevallen. Op dit verzoek is echter naar men ons mededeelde af wijzend beschikt, daar mondhar monica's niet als een urgent ar tikel worden beschouwd. Mond- havmonica - vereenigingen en liefhebbers van deze instrumen ten zullen dus hun verlangen og even moeten bedwingen, tot Nederland weer deviezen heeft voor aankoop in het buitenland. De gelukkigen, die nog in het bezit zijn van een vooroorlog- sche mondharmonica dienen er dus zuinig op te zijn.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3