VRIJE DAGBLAD VOOR ZEELAND H.M. de Koningin VERJAART Fransch requisitoir tegen Rijksregering LORD KILLEARN TERUG VAN SJAHRIR Sowjet-aanspraken op Italië zraterflag 31 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 362 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakber. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Aan een gezin geeft een ver jaardag steeds een bijzondere fleur. Ieder stapt op zoo'n dag met het goede been uit bed, fluit of zingt een vroolijk wijsje oij het wasscl^en en aankleeden, en ieder treedt de of den jarige met een blij gezicht tegemoet om haar of hem het allerbeste te wenschen voor het volgende le vensjaar. Dat alles gebeurt in de gewo ne omgeving van iederen dag, die evenwel toch anders dan anders lijkt. Of het nu komt, om dat de kinderen schoone jurken en blouses dragen, of omdat de stoelen glimmender gewreven zijn en het zeil glanzender ge boend is voor deze gelegenheid, of omdat een tuil bloemen de ontbijttafel siert, de sfeer in het gezin en in het huis is in ieder geval vernieuwd, verjongd soms, als er een jarige is en vooral als de jarige de spil van het huis gezin, de moeder, is. Als in het groote Nederland- sehe gezin, de verjaardag van de Moeder, van Koningin Wil- heimina, gevierd wordt, heeft.de sfeer van de Lage Landen ook een wijziging ondergaan. Van de torens waait het rood- wit-blauw en ook langs de ge vels der huizen golven de trot- sche kleuren van de vaderland- sche vlag. De straten dragen een feestkleed. Buurtvereenigingen hebben al hun fantasie gebruikt om een versiering van straat en huis te vinden, die passend is voor de gelegenheid. Eerebogen zijn opgericht, bloemenslingers gaan langs de huizen en 's avonds, als de dag verdonkert, geven feestelijke illuminaties een geheel ander, maar buiten gewoon opgewekt beeld van de sveöen. Hier marcheert een mu ziekkorps door de straten, daar zijn kinderfeesten georganiseerd en ginds geeft een gymnastiek- vereeniging demonstraties. Een Vogt in vrijheid gesteld Naar het A.N.P. verneemt, js de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt die Vrijdag 23 Augustus op zijn kantoor in Hilversum werd gearresteerd en naar het Huis van Bewa ring aan de Weteringschans te Amsterdam werd overgebracht op last van den Advocaat-Fis caal Us Amsterdam, Mr. W. P. Bakhoven, in vrijheid gesteld. Naar men weet, was de heer Vogt gearresteerd, omdat ernsti ge bezwaren waren gerezen te gen zijn houding als directeur van de A.V.R.O. tijdens de bezet ting. Onmiddellijk na zijn inbe waringstelling heef'i de zuive ringscommissie-Drost aan den Minister van O. K. en W. een rapport overgelegd, hetwelk een conclusie bevatte, gebaseerd op bdo door de commissie samen gestelde dossier. De hoofdzaak vlag uit het zolderraam steken, meeblazen in de „harmonie", zakloopen met vriendjes en vriendinnetjes, een reuzenzwaai aan den rekstok maken, het zijn geen fantastische prestaties van genieen, het zijn alleen maar simpele gebaren van gewone menschen die een dag van net jaar, den verjaardag van hun Koningin, willen maken tot een goeden dag, waarop zijzelf even de sleur van het leven kunnen vergeten, maar waarop zij ook bij alles de dankbare gedachte als achtergrond hebben, dat de Landsvrouwe verjaart. In hun eenvoudige uitingen leggen de moeders, die hun kinderen een oranje sjerp omstrikken, de vaders, die de vlag uitsteken, de blazers, de gymnasten en de kinderen, die naar de eerste prij zen dingen, hun vreugde om dien grooten Oranje-dag en hun gelukwenschen voor hun Konin gin. Zij weten, dat de jarige Moeder van het Nederlandsche gezin deze gebaren verstaat en ongetwijfeld is dat voor iederen Nederlander en iedere Neder landsche, jong of oud, de groot ste blijheid van dezen dag. Bevin over de conferentie inzake Palestina Ernest Bevin, de Britsche Mi nister van Buitenlandsche Za ken, beschouwt de Palestijnsche kwestie als een kernprobleem. Hij zal een leidende figuur zijn op de Londensche conferentie, die op 9 Sep*tember a.s. begint. Het A.N.P. verneemt, dat A. v. Alexander als hoofd van de Britsche delegatie ter vredescon fererffcie te Parijs zal achterblij ven. Gebeurt er niets onver wachts, dan kan Bevin eenige dagen naar Parijs gaan. Naar Bevin's meening vormt Palesti na het zwaartepunt met betrek king tot de Britsche politiek in bet midden-Oo^oen. Men neemt aan, dat de Ara bieren ondanks hun protesten tegen de uitsluffcing van den Moefti van Jeruzalem als deel nemer aan de besprekingen te Londen niet zullen ontbreken. Evenzoo gelooft men, dat het Joodsche bureau de uitnoodiging der Britsche Regeering zal ac cepteeren. HET PROCES NEURENBERG. Nazie-Organisaties misdadig CHAMPETIER DE RIBES, de Franschc openbare aan klager bij het Tribunaal te Neurenberg, heeft in zyn requisitoir tegen de voormalige Duitsche Ryksregee- ring, de Nationaal Socialistische Partij, de Gestapo, de S.A., de S.D., de S.S. en het opperbevel van de Wbermacht, gevraagd, deze instanties misdadig te verklaren. Hij zeide o.m.: „De straffen behooren in elk geval gelijkwaardig te zijn aan den ernst der vergrijpen, die de lc-den dezer organisaties blijken begaan te hebben. Door thans te verzoeken, alle groote Nazi-' organisaties misdadig te verkla ren, willen wij een moreele ver oordeeling verkrijgen van een systeem in zijn geheel, dat de beschaving heeft blootgesteld aan de ernstigste gevaren sedert den ondergang van het Romein- sche Rijk". Champetier wees erop, hoe Hitier tegenover de Grondwette lijke rech'ten van de mensch in van deze conclusie was, dat naar de meening van de zuive- rings-commissie de heer Vogt niet ongeschikt was gebleken voor het vervullen van een lei dende functie in he?t omroepbe stel. Aan een A.N.P .-verslaggever deelde Mr. Bakhoven mede, dat hem dit rapport van de com missie Drost nog niet is 'toege zonden. Hij verwachtte hiervan eerst inzage te zullen krijgen na dat de Minis'ter. die thans op vacantie is, het heeft gelezen. ..Wel heb ik inzage gekregen", aldus de Advocaat-Fiscaal, „in het door deze commissie samen gestelde dossier en in de afge nomen verhooren. Deze verhoo- ren hebben mijns inziens over verschillende pun'ten geen of niet voldoende opheldering ver schaft". Thans wordt door de Justitie, die uit den aard der zaak de be schikking heeft over een eigen opsporingsapparaa't. een nader onderzoek ingesteld. Aangezien dit onderzoek vermoedelijk nog geruimen tijd in beslag zal ne men en Mr. Bakhoven van mee ning is. dat voor het belang van het onderzoek een verdere de- ten'tie van den heer Vogt niet langer noodzakelijk is, heeft de Advocaat-Fiscaal opdracht gege ven hem in vrijheid te stellen. de andere staten zijn barbaar- sche ideologie van den rassen leer stelde. De consequenties van deze ideologie waren: con centratiekampen. experimenten op levende krijgsgevangenen, ui'ó roeiing van als minderwaardig beschouwde wezens, e.d. Champetier zeide verder: „De hcofdschuldigden hadden mede werkers noodig. die van dezelf de „mystiek" doordrongen wa- en als zijzelf. De Gestapo, de S.A., de S.S., de S.D. waren in strumenten van zijn controle, propaganda en politie, 'terwijl bet opperbevel van de Wehr- macht tot taak had het leger dienstbaar te maken aan de po litiek van de partij." De voortdurend herhaalde ver dedigingen van deze organisa ties door de Duitsche advoca ten wees Champetier van de hand. Hij besloot zijn requisitoir al dus: „Door deze organisaties collecfóef misdadig te verkla ren, zult gij- leden van het Tribunaal, bijdragen tot het groote werk van de totstand brenging van een algemeencn vrede, waarnaar alle vrije vol keren verlangen. Uw vonnis zal aldus niet het besluit vormen van een pro ces van overwinnaars tegen overwonnenen", zooals de Duitsche verdedigers schenen tfi vrezen, doch integendeel een plechtige en zuivere ma nifestatie van eeuwige recht vaardigheid." Later verklaarde Champetier de Ribes nog. dat de geallieer den geen strenge straffen zul len opleggen aan alle leden der als misdadig te brandmerken Nationaal-Socialistische organi satie. Naar zijn meening dienen slechts zij bestraft te worden, die op de hoogte zijn geweesst van het misdadig karakter der organisaties en vrijwillig zijn toegetreden. Nederlandsch Indie Lord Killearn is weer uit Djokjakarta te Batavia terug gekeerd. Na zyn onderhoud met Sjahrir, dat ongeveer een uur duurde, heeft de Britse diplomaat het doel van zijn reis bekend gemaakt. Zoals vermoed werd, is hy naar Indonesië gekomen om te bewerkstelligen dat de Ne derlands-Indonesische onder handelingen weer hervat wor den, tegen de tijd, dat de Com missie-Generaal aangekomen zal zyn. De liquidatie Yan de sectie zeep De sectie zeep van het rijks bureau voor chemische produc ten zal met ingang van 1 Sep tember worden opgeheven. Van af dien datum zullen de be voegdheden van den directeur i deze sectie worden overge nomen door den Directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten. Een deel van deze bevoegdhe den zal eveneens per 1 Septem ber a.s. worden gedelegeerd aan de vakgroep zeep, wasch- en rei r.igingsmiddelen te 's-Graven- hage, die voortaan de vervaar diging, de verpakking en de voorraadsvorming van wasch- miödelen, zeepvervangende wasch- en reinigingsmiddelen, schuurmiddelen en kristalsoda zal regelen onder supervisie van het Rijksbureau voor Chemische Producten. DE KOMENDE NAJAARS- BEURS TE UTRECHT De agrarische afdeeling, var bonden aan de van 10 tot 19 Sep tember a.s. te houden najaars- beurs, zal, aangezien het de eer ste maal is na de bevrijding, dat weder een agrarische jaar beurs kan worden gehouden, op D'nsdag 10 September a.s. offi cieel worden geopend door den heer Ir. C. Staf, Directeur-Ge neraal van de Landbouw. De conferentie-resultaten De besprekingen met Sjahrir heeft de volgende resultaten opgeleverd, volgens door het A.N.P. bekend gemaakte Ad- tara-berichten: 1. Werd Lord Killearn bereid gevonden om met de geallieer de militaire autoriteiten over een te komen, dat verdere mili taire bewegingen zullen ophou den. Voor dit doel zal de republi keinse regering eveneens haar militaire vertegenwoordigers naar Batavia zenden. 2. Heeft Sjahrir zich accoord verklaard met de hervatting van de evacuatie van geallieer de krijgsgevangenen, zo snel dit maar mogelijk is. Ten einde hier voor de nodige maatregelen te treffen zijn een aantal officie ren van het republikeinse leger uitgezonden naar Cheribon. 3. Verklaarde Sjahrir zich be reid verder orders uit te vaar digen ten einde te bewerkstelli gen, dat de belangen van de Brits-Indiërs en de Chinezen verder zullen worden be schermd. Koninginnedag te Batavia Ook in Batavia was men gis teren alom bezig met de voor bereiding van de viering van Koninginnedag. Op het raceterrein op het Ko ningsplein zal Dr. van Mooie een parade afnemen van Nederlands -Indische, Nederlandse en En gelse onderdelen van leger, ma rine en luchtmacht. Tevens zul len demonstraties van Indische luchtstrijdkrachten en de Royal Air Force plaats hebben. In Ban doeng zal een vlaggenparade worden gehouden, welke ge volgd zal worden door een defi le. Op vele plaatsen zullen wan delmarsen, pasarmalams en oranjebals worden georgani seerd, terwijl bestuursambtena ren recepties zuilen houden. In dien nodig zal de avondklok worden verzet. DE VREDESCONFERENTIE. Joego-Slaviê ordeverstoorder - Lawaaierige scènes DE PARIJSCHE vredesconferentie kwam in voltallig. vergadering bijeen. Groot-Brittannië ondersteunde den eisch der Sowjet- Unie tot 100.0G0.000 dollar schadevergoeding te betalen door Italië. Sir D. Waley verklaarde, dat hij niet twijfelde aan de juist heid van de Sowjet-verklaring, die zegt, dat deze 100.000.000 dol lar slechts e engering deel van de schade dekken die het land1 werkelijk geleden heeft. L. D. Wilgress (Canada) wil de eerst een algemeene discus sie over het geheele artikel in zake de herbetalingen en geen beslissing, voordat de sub-com missie het over de herstelbeta lingen eens waren. Toen Wysjinsky (Rusland) hem verweet, dat hij het werk van de commissie vertraagde en dat de eisch der Sowjet-Unie leeg was, zeide Wilgress, dat hij de rechtmatigheid der Sowjet- aanspraken niet betwistte, maar dat hij slechts alle landen de gelegenheid wilde geven de zaak grondig te bestudeeren. Toen de bespreking van het geheele artikel over de herstel betalingen begon, zei Thorp (Ver. St.) dat het artikel dien de te worden beschouwd als een volledig programma voor de betaling. Tenslotte werd de eerste ali nea van art. 64, waarby wordt bepaald, dat Italië een bedrag van 100 millioen dollar aan Rusland moet betalen, aange nomen. Een van de meest lawaaieri gs scènes ontstond toen de Joe- go -Slavische afgevaardigde een herigen aanval op Griekenland wilde inzetten. Hij werd onderbroken door Alexander (Engeland). Molotof (Rusland) viel zijn va zal natuurlijk bij. Tenslotte slaagde de voorzit ter erin de orde te herstellen. HET WEER GELDIG TOT HEDEN AVOND. WEINIG VERANDERING In het midden en het Oosten van het land in loop van den dag plaatselijk een re genbui. Overigens vrij zon nig weer met iets hoogere temperatuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1