Sowjet-Burgers Herstel van recht en veiligheid vernieuwing in vrij WistU Buitenlandsche vorderingen De Repatrieerïng TOESPRAAK H.M. DE KONINGIN Ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van een groot aantal onderscheidingen heeft H.M. de Koningin gisteren te Assen de volgende rede uitgesproken: heic DAT, er sinds de bevrijding van Ned. Indië reeds bijna 75.000 menschen naar Nederland zijn gerepatrieerd? Ik acht mij gelukkig om we derom een aantal onderscheidin gen te kunnen uitreiken voor uitstekende daden in den achter ons liggenden oorlog verricht, zoowel bij de overrompeling van ons land in Mei 1940, als bij het taaien, en onoverwinnelijk ver zet gedurende de jaren van ver drukking en knechting. Over enkele oogenblikken zult gij, ridders der militaire Wil- lemsorde, en gij dragers van den heeft, ondanks dat oorlog Bronzen Leeuw, het Bronzen verdrukking het zoolang be- Kruis en het Kruis van Verdien spaard was gebleven, te kunnen ste, die hier voor mij staat, het 1 en willen strijden voor recht en eereteeken uit mijne handen ont vrijheid. vangen. Grootendeels vormt gij een on Sommigen uwer stonden pal derdeel van de divisie, die straks in den ongelijken strijd gedu- den naam van 7 December-divi- rende' de Meidagen, waarin een sie voerend, naar een ander deel overmachtige vijand ons vreed- des rijks zal gaan, om daar m< Ik vergeet daarbij niet de vrou wen, die zelf medestreden, dan wel hun man, zoon of verloof de in de gelegenheid stelden of zelfs aanvuurden om hun bo- venmenschelijken strijd tot hel einde toe voort te zetten. Gij, officieren, onderofficie ren en manschappen in dit car ré verzameld, gij maakt deel uit van datzelfde volk, dat getoond zame land overweldigde. Ande ren hebben het gevecht in den verbeten ondergrondschen strijd voortgezet, daarbij gedurende jaren van uur tot uur het leven in de waagsehaaL stellend. In de ze laatsten eer ik de overleven den uit het verzet en voor alles de talloozen, die. door hun trouw aan de Nederlandsche zaak hun leven voor het vader land hebben gegeven. Met u al len gedenk ik hen op dit oogen- blik met weemoed en ontroe ring, dat zoovelen uit mijn volk tegen een vijand, die oppermach tig en onoverwinnelijk leek, die er meedoogenloos naar streefde 'onze volkskracht te breken, zich moedig en hardnekkig bleven verweren, hoe zwaar ook de of fers waren, vervult ons allen met voldoening en dankbaar- Ingezonden stukken CENTRAAL GENOOTSCHAP voor: kinder- herstel-) LINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Op Zaterdag 31 Augustus a.s. Koninginnedag, zal een vlagge tjesdag worden gehouden ten bate van de uitzending van zwakke Goesse kinderen. Deze uitzending is gedurende de oorlogsjaren door het feit, dat de bezetter onze kolonie huizen vorderde veelal ten bate der N.S.B.-ers, ten zeerste het gedrang gekomen. Gelukkig is het nu weer mo-' gelijk met dit bij uitstek nut tige en zo nodige werk te be ginnen. Het behoeft geen betoog. dat| als gevolg van het verbod om inzamelingen gedurende de be zettingstijd te houden de kas van 't Centraal genootschap vrijwel leeg is. Ondergeteekende doet dan ook namens het Bestuur van de afd. Goes een dringend beroep op de Goesse burgerij met milde hand te geven opdat weer spoe dig een aantal zwakke kinderen u't "deze gemeente van de uit zendingen kunnen profiteren. Het bestuur hoopt yan harte, dat een ieder er rekening mede zal houden, dat in jaren geen beroep op de burgerij voor dit doel is gedaan en dat 't feit dat deze vlaggetjesdag wordt gehou den op de verjaardag van onze geliefde Vorstin mee zal wer ken een groter bedrag dan ooit te voren in te zamelen. GOES. 28 Aug. '48. De voorz. v. d. afd. Goes, A. de ROO. de te werken tot het herstel van recht en veiligheid. „Zeven De cember" zal de naam dezer di visie luiden, omdat in mijn rede 7 December 1942 de grond slagen zijn neergelegd voor een nieuwe verhouding tuschen de deelen des rijks onderling en binnen die deelen zelve. Deze grondslagen zijn: Her stel van recht en veiligheid en vernieuwing in vrij overleg. H.M. de Koningin besloot haai rede met de volgende woorden. Officieren, onderofficieren en manschappen. Houdt bij het vol voeren van die taak steeds voor oogen, dat gij geroepen zijt om de uitvoering van zulk een sa mengaan van de verschillende elen van ons in gestadigdt ontwikkeling gegroeid rijk mo gelijk te maken. Geeft nu evenals degenen, die hier voor u staan en die voor ons alller zaak hun leven waag den uw geheele persoon voo: het volvoeren dezer grootsch» zaak. De lijken der inzittenden van het tweede Amerik. vliegtuig De lijken van de Amerikaan- sche vliegers die door het neer schieten van hun vliegtuig bo ven Joego-Slavie op 19 Augus tus J.l. werden gedood, worden de Amerikaansche ambassade te Belgrado mededeelt naar de V.S. overgebracht om op nieuw te worden begraven. (Ingezonden mededeeling). NOG STEEDS GEEN HUISHOUDZEEP „Wat een tegenvaller. Nog steeds geen nieuwe bon voor huishoudzeep. Dat zal een toer werden!" „Kom, niet zoo somber. Je kunt in vele gevallen je zeep sparen door VIM te gebruiken. Probeer 't eens; het gaat pri ma!" Correspondentie met militairen in Indie Nog steeds heeft vertraging van distributie der In Indië ont vangen poststukken plaats ten gevolge van onjuiste of ondui delijke adresseering. Men dient er goed nota van te nemen, dat voor corresponden tie gericht aan militair perso neel behcorende tot de Konink iijkc Landmacht en het Konink lijk Nederlandsch Indisch le ger in Ned. Indië de navolgende adresseering moet worden ge bruikt: naam. voorletters, rang, Irgernumraer, onderdeel, veld- postkantoor Batavia. Zuivering van de heeren VOGT en SPEET Naar wij vernemen heeft de commissie Drost, welke tot taak bad een onderzoek in te stellen naar de gedragingen tijdens de bezetting o.a. van den heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.U dezer dagen haar rapport aan den minister van O, K., en W doen toekomen. Omtrent den fnhoud van dit rapport vernemen wij, dat de commissie tot de conclusie is gekomen, dat de heer Vogt niet ongeschikt is gebleken voor het vervullen van leidende func- ie in het radiobestel. Ten aanzien van den heer Speet, directeur van den K.R.O. is de commissie tot dezelfde con clusie gekomen. JEHUDI MENUHIN e violist Jehudi Menuhln vloog Woensdag naar A'dam waar hij om 11.05 met het K.L. M,-vliegtuig arriveerde. Voor hij op 18 September voor drie- andsch tournée door Ameri ka uit Zurich vertrekt, zal hij Luzern, Salzburg en Boeda pest concerteeren. Amerik. Regeering voldaan Het Fransche persbureau A.F.P. meldt, dat in een communique van het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche za ken door de radio uitgezorfden, wordt medegedeeld, dat de Ame rikaansche regeering niet van plan is de kwestie der Ameri kaansche vliegtuigen in Joego slavië aan den veiligheidsraad voor te leggen, dit op grond van nieuwe rapporten, die de Ame rikaansche regeering van Joego Slavie ontving. De Amerikaansche regeering acht het antwoord van Joego- Slavie volkomen voldoende. VERPLICHTE AANGIFTE VAN In de staatscourant is een de vlezen-bekendmaking versche nen betreffende de aanbieding van buitenlandsche vorderin gen voor zoover deze betrek king hebben op de volgende lan den: België, Luxemburg, Dene marken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. De bekendmaking bepaalt dat ingezetenen verplicht zijn de buitenlandsche vorderingen, die in hun bezit zijn, of nog in hun bezit mochten komen, recht streeks of door tusschenkomst t een deviezenbank aan de Nederlandse Bank aan te bieden op verlangen in eigendom over te- dragen. Het betreft hier niet alleen buitenlandse vorderingen waar van de schuldenaar zijn woon plaats heeft in een der bovenge noemde landen, maar ook vor deringen op de In Nederland gevestigdé banken en andere dergelijke instellingen vallen onder deze bekendmaking, in dien deze vorderingen luiden In de geldsoort van de betrokken landen. Deze verplichting tot aanbie ding geldt echter niet voor vor deringen wélke men heeft ver kregen door de uitvoer van goe deren, waarvoor vergunning is verleend krachtens de in- en uit voerverboden beschikking 1945 Ook de vorderingen op verzeker den, herverzekerden, verzeke raars en herverzekeraars, als mede de vorderingen op een schuldenaar, waarvan het geza menlijke bedrag een tegenwaar de van vijf gulden niet te bo ven gaat, zijn van de verplichte aanbieding vrijgesteld. Bij een eventuele verplichting sehieden door inzending van tot aanbieding dient deze te ge-- ctn nauwkeurig ingevuld en on dertekend formulier, in twee voud, dat gezonden moet wor den naar de Nederlandse Bank, kantoor deviezenvergunningen, Rokin 6, Amsterdam. Deze for mulieren worden vanaf 9 Sepr tember 1946 bij de betrokken in stellingen verkrijgbaar gesteld Bij een eigendoms-overdracht zal de Nederlandse Bank de le- MÏDDELEEUWSCHE WERELD KAART GEVONDEN Onder de manuscripten van een Russische staatsbibliotheek merd een Middeleeuwsche we reldkaart ontdekt. De kaart wordt toegeschreven aan den P.omeinschen geleerde en philo- sooph Ambrosius Theodosius Macrobius. DEGRELLE WORDT NIET IN ARGENTINIË TOEGELATEN. Het dagblad .,La Meuse" pu bliceerde de volgende mededee ling van zijn correspondent te Buenos Aires: „Ik ben door hef ministerie van buitenlandsche zaken gemachtigd U officiéél mede te deelen, dat aan Leon Degrelle geen enkel verlof zal worden verleend zich in het land te vestigen, zoo hij in Ar gentinië mocht ontschepen. De politie zou zich onmiddellijk van zijn persoon meester maken. van Plaatselijke moeilijkheden door de „Pravda" opgeblazen SPANJE NIET IN INTERNA TIONALE JUSTITIE? De Poolsehe delegatie bij den Veiligheidsraad heelt verzocht, dat het aan Spanje niet zou worden toegestaan te protitee- ren van de Jurisdictie der „in ternationale justitie". In een door den Poolschen vertegen woordiger bij de commissie van deskundigen van den raad in gediende resolutie doet de re geering van Warschau officieel het verzoek, om de ontwerp-re- solut-ie betreffende toelating tot het internationaal gerechtshof van landen, die geen lid van de V.N. zijn, niet van toepassing Naar aanleiding van het ar tikel in de „Pravda" onder het opschrift: „Nederlandsche Au toriteiten verijdelen repatriëe- ring van Sovjet-burgers." ver wijst het ANP naar zijn bericht van 14 Februari j. 1. waarin bleek dat het departement van buitenlandsche zaken reeds eind December in een nota aan de Sovjet-Ambassade te Den Haag uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven dat de Nederlandsche regeering bereid is alles te doen cm alle Sovjetburgers, die wil len terugkeeren naar de USSR met den meest mogelijke spoed te repatriëeren. Van officieële zijde verneemt het A.N.P. thans, dat het werk der Sovjet-repatriëerings-mis- sie stecjFJs is gesteund, o.a. door oproepingen via de radio en door plaatsing van Russische adver tenties in de dagbladen. Om de mogelijkheid tot repatriëering bekend te maken zijn ook sedert de bevrijding op verschillende plaatsen vergaderingen belegd van Sovjet onderdanen met Rus sische repatriëeringsofficieren. Het is inderdaad juist dat zich eenige, overigens weinig betee- kenende, moeilijkheden hebben Aoorgedaan, doordat enkele Sov jet-officieren niet cp de hoogte bicken te zijn van de Neder landsche wettelijke bepalingen met betrekking tot het verblijf an vreemdelingen hier te lande genwaarde in binnenlandse geld soort vergoeden. De tegenwaar de zal worden bepaald door in een overeenkomstig artikel van het deviezenbesluit 1945 vastge stelde koersen. Deze deviezen-bekendmaking treedt op 2 September 1946 in werking. te verklaren op het huidige! «cike plaatselijke moeilijkje- Spaansche regiem. Over dit ver- t,en thans door de „Pravda zoek is nog geen beslissing ge- worden opgeblazen. repatriëering vrijwillig, hetgeen ook door het vluchtelingen-co mité van de U.N.O. is voorop gesteld. Dientengevolge kunnen de Mennonieten, die in Neder land zijn binnengekomen en die in tegenwoordigheid van Neder landsche ambtenaren ten over staan van de Sovjet-repatriëe- ringsoffieieren verklaard hebben niet te willen repatriëeren, door door de regeering hiertoe niet worden gedwongen. De Mennonieten vormen een op zichzelf staande religieuse groep die nu reeds gedurende 4 eeuwen van het eene land naar het andere trekt voortgedreven door hun ideaal van weerloos heid. Zij vormen een afgesloten groep met een eigen dialect. De Nederlandsche Regeering, wel verre van in deze overtui ging partij te kiezen, vraagt slechts naar hun wensch om terug te keeren, of om verder te gaan. Er bevindt zich in Nederland geen Sovjetburger, die wenscht te repatriëeren en daarbij eeni ge moeilijkheden ondervindt. In tegendeel de Nederlandsche re geering verleent alle faciliteiten aan Sovjetburgers om gebruik te maken van de gelegenheid tot repatriëering. Het onderscheid tusschen re patriëering (vrijwillig) en uit wijzing (gedwongen) is een grondbeginsel oolc van de Ne derlandsche publieke orde. Vol gens dit grondbeginsel handelt NEURENBERG J Verbood Keitel de Bacteriën-oorlog Eerste van de vier slotredevoe ringen uitgesproken. Volgens een geschreven ver klaring van Kol. Buerker van den Duitschen Generalen Staf, aie ingediend werd bij het inter nationale hof voor oorlogsmis daden, zou Wilhelm Keitel alle octieve voorbereidingen tot het voeren van een bacteriënoorlog in Sept. 1943 verboden hebben. Rechter Lawrence, president van het hof, moest luidde om stilte verzoeken toen de verde diger voor de S.A. beweerde, dal Duitsche krijgsgevangenen in de Sowjet-zone in onwetend heid werden gehouden inzake faciliteiten voor het indienen van bewijzen bij het hof. „Dat is een van de meest belangrijke bezwaren tegen dit proces, die in de geschiedenis zullen ge boekstaafd blijven" aldus de verdediger. Maxwel Fyfe, de Britsche aan klager die nog het woord voerde maakte met zijn rede een begin met de eerste van vier slotrede voeringen van de prosecutie in antwoord op de argumentaties van de verdedigers der beschul digde Nazistische organisaties. „Ik zeg nogmaals", aldus Fyfe, „dat wij niet pogen het Duitsche volk te beschuldigen. Ons doel is het te beschermen en het de gelegenheid te geven zich te re- habiliteeren en de achting en vriendschap der wereild weer te verwerven." Zaterdag a.s. zal het proces beëindigd worden met de laat ste verklaringen van de beklaag den. Uiteraard is het karakter van de Nederlandsche regeering. TRIBUNAAL GOES. Ui'opraken. Willem de Witte, fruitkoop man, Goes, beschuldiging ver vallen. Margrieta v. d. Visse (echt- genoote van M. Zoutewelle) Goes, ontzetting rech'ten, on middellijk invrijheidstelling. Eulalie. Quirlne Lenshoek. Goes, tegen haar worden geen verdere maatregelen genomen, beschuldiging vervallen ver klaard. Willem Pannekoek, magazijn bediende te Goes, on'tz. rechten. Cornelia Dirksje Luyendijk, Kloetinge. ontzetting rechten. Maatje Adriana Lorier, uit Goes, (echtgenoote van L. J. Groenewege), ontzetting rech ten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4