VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Beslissing van de Groote Vier Lord Killearn voert besprekingen Fransche politie speurt naar Joodsclie terroristen V Nationaal Congres te Nijmegen Vrijdag 30 Aug. 19< 2e JAARGANG NUMMER 561 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie; Goes, Beestenmarkt 2. Telef oon 2163. Gironummer 41635? Verzoek tot uitstel van behandeling Oekrainsche klacht tegen Griekenland VROUWEN DELEGATIE TE PAPIJS TIJDENS HUN BIJEENKOMST gisteren hebben de Groote Vier besloten om op de vredesconferentie alle artikelen van de ontwerp-vredesverdragen, waarover zy overeenstemming hadden bereikt, te zullen verdedigen. Over een eventueel uitstel van de bijeenkomst der algemeene vergadering der V.N., waarover naar verluidt, ook werd gespro ken, konden de ministers van buitenlandsche zaken niet tot een overeenstemming komen. Het behandelen van de amen dementen op de vredesconferen tie, een ander punt van bespre king, waarover wel weer over eenstemming werd bereikt, zal op eenvoudiger wijze geschie den, die hierop neerkomt: 1. De raad van ministers der Groote Vier zullen hun plaats vervangers opdragen de ver schillende amendementen en nieuwe voorstellen van de le den der conferentie en van de geallieerde en voormalige vijan delijke landen te bestudeeren teneinde uit te maken of een amendement eventueel de steun .van de Groote Vier verdient. 2. De raad van ministers zal informeele bijeenkomsten hou den teneinde 'te trachten even- tueele meenigsverschillen ten aanzien van eerder genoemde amc-ndementen en nieuwe voor scellen op te lossen en om de aanbevelingen van plaatsver vangers te bespreken. 3. Als de ministers onder el kaar niet tot overeenstemming kunnen komen over de amen dementen, zullen zij toch het be treffende artikel van het vre desverdrag, waarover zij over eenstemming hadden bereikt, steunen, terwijl zij vrij blijven naar eigen goeddunken te stem men over zaken die buiten bet bepaalde artikel vallen. Het was Bevin, die deze rege lingen voorstelde. De vergade ring werd om 8 uur gesloten. Griekenland vraagt uitstel Trygve Lie, de secretaris van de Vereenigde Naties heeft van den Griekschen waarne mend minister van buiten landsche zaken, Sefanoptos, een telegram ontvangen, waar in den veiligheidsraad ver zocht wordt.de discussie over de aanklacht van de Oekraï- nt tegen Griekenland tien da gen uit te stellen. De linksgerichte coalitie in Gr.ekenland, de E.A.M. heeft voorts den veiligheidsraad een nota doen toekomen, waarin het terugtrekken van de Britsche troepen uit Griekenland wordt geëischt. Deze nota, die gezon den werd juist voordat de Oekrainsche klacht, dat Grie kenland een bedreiging vormt voor den vrede op den Balkan, eischt ook „het herstel van de onafhankelijkheid van het Griek sc-he volk en het toepassen op Griekenland van het Atlantisch handvest, conform de besluiten van de Groote Vier te Yalta. Amcrikaansch voorstel ingetrokken In de zitting van den Veilig heidsraad Woensdagavond stel den de V.S., zooals wij reeds meldden voor, om de lidmaat- sohapaanvragers, behalve Sïam, zonder verdere discussies tot den veiligheidsraad toe te la ten. Gromyko was er tegen en op diens voorstel werd later door Johnson het Amerikaan- sche voorstel weer ingetrokken, „cmdat het duidelijk was, dat de Sovjet-afgevaardigde er te gen zou stemmen". Pleit voor het inschakelen van vrouwen Een Nederlandsche, Mevrouw Land de Vries, een Amerikaan- sche, Mevrouw Mastersrogers en een Frangaise, Mevrouw Le- noel, vormende een delegatie van het Wereldverbor.d van Vrouwen voor gelijke rechten, zijn te Parijs aangekomen om bij de afgevaardigden te pleiten voor het inschakelen van meer vrouwen bij het werk voor den wereldvrede. De meening van de Nederland sche afgevaardigde was, dat de vredesconferentie slecht georga niseerd is, omdat „de mannen altijd gelijk willen hebben en willen overheerschen". Mevr. Land de Vries heeft een onderhoud met Molotof aan gevraagd en zij is van plan den Sovjet-Russisch en minister van buitenlandsche zaken te vragen, waarom er geen vrouwen zijn in de Sovjet-Russische delega tie ter vredesconferentie. Omwisseling luistervergunningen Naar de P.T.T. mededeelt moe ten radio-luistervergunningen met de seriel^tter D in het tijd vak van 5 t.m. 16 September a.s. op een postinrichting (geen postagentschap) 'worden omge wisseld. Door zelfmoord aan Namens den Minister van Jus titie wordt bekend gemaakt, dat J. C. Moolenijzer, wiens gratie verzoek was afgewezen zich door zelfmoord aan de executie heeft onttrokken. De ondergedoken telefoontoestellen In verband met den vacantie- 'fcijd is de termijn gedurende wel de z.g. ondergedoken tele foontoestellen straffeloos bij den telefoondienst of de post kantoren kunnen worden inge leverd, verlengd tot 1 October Nederlandsch Indie LORD KILLEARN is vandaag te Djokjakarta, het cen trum der „Republiek", in bespreking geweest met Sjahrir. O.m. hebben zij komende mogelijkheden on derzocht om een wapenstilstand te bewerkstelligen. Tijdens deze conferentie deelde Sjahrir de sp:rialc Brits*; gezant voor Zuid Oost-Azië ook mee, dat de indertijd stopgezette evacuatie van in de „Republiek" geïnterneerden weer door de republikeinen hervat zal worden. Indien dit werkelijk spoedig gebeurt, wat te hopen is, kan men dit misschien een bewijs noemen voor de goede bedoelingen der gematigde nationalisten, die. zowel onafhankelijkheid wensen als sa menwerking met Nederland. Goodwill van Republikeinen Volgens het A.N.P. is door hot •Republikeinse persbureau An- tara medegedeeld, dat het be zoek van Lord Killearn in In donesische kringen een goede indruk gemaakt heeft. Hij schijnt inderdaad een door er varingen wijs geworden diplo maat, die, indien hij zal inter- mediëren in de komende bespre kingen, alles zal proberen om het conflict tussen de Nederlan- ders en de Indonesiërs vredelie vend op te lossen. De „Vredekoning" maakte zulk een democratische indruk op vooraanstaande Republikei nen, dat zij hem in staat achten om alle belemmeringen in de onderhandelingen tussen de Ne derlanders en Indonesiërs tot een minimum te beperken. Want hoewel hij aristocratisch boven de partijen staat, bleek hij toch alles behalve autoritair. Door zijn volkomen neutrale instel ling t.o.v. de partijen, heeft hij de Republikeinen dan ook reeds veel vertrouwen en good will gewekt. Het mislukken van de onderhandelingen in het af gelopen jaar na de capitulatie wijten de Indonesiërs uitslui tend aan de Nederlandse re geringen en haar vertegen woordigers. Want ondanks de overredingsmethoden zouden deze, nog steeds volgens Antara, eigenlijk voornamelijk voorbe reidingen getroffen hebben, voor een grote koloniale oorlog. De Indonesiërs daarentegen, zouden steeds gepoogd hebben om het conflict tot vreedzame oplossingen te brengen. Bestriding van Japanisme Deze bewering zijn au fond miskenningen van de democra tische bedoelingen, die de ach tereenvolgende ministers van overzeese gebiedsdelen in hun politiek t.o.v. Indonesië bezield hebben of nog bezielen. Slechts Je conservatieven en militairis- tische fracties in de Kamers pro beren een koloniale oorlog te forceren, terwille van de belan gen der kapitalisten in Indone sië en in Nederland. Dat de extremistische terreur groepen echter bestreden wor den is helaas noodzakelijk. Bo vendien is het onduldbaar fas cistisch om erkenning van on afhankelijkheid af te dwingen door anti-blankenpropaganda, anti-blanken-acties en interne ring van diverse tienduizenden grotendeels beroofden en ver zwakten. Wij laten het autori taire handelen en de Japanse heersersmethodes van Soekarno en zijn clan, in hun Republiek dus nog buiten beschouwing. Het officiële legercommuniqué Plet officiële Britse communi qué deelt mede, dat bij de zui veringsactie ten Oosten van Ba tavia twee Indonesiërs gedood zijn. Veertien werden gevangen genomen en tien gewond. Bij de zuivering van het gebied ten Zuiden van Bandoeng zijn twee compagnies, versterkt met tanks, door 150 Indonesiërs aan gevallen. De aanval werd afge slagen. Aan beide zijden weid overdag gebruik gemaakt van artillerie. In de omgeving v*m Semarang waar vier compagnieën onder steund door tanks en artillerie het gebied zuiverden, zijn bij een botsing tussen patrouilles twaalf Indonesiërs gedood en vier gewond. Ten Westen van Medan zijn bij zuiveringsacties zeventien Indonesiërs gedood, veertien ge wond en dertig gevangen geno-, men. BEVIN BEDRIJGD EERTIEN JOODSCHE terroristen zouden naar Reu ter uit Parys meldt, gezworen hebben, Bevin te zullen „nemen" en nu heeft de Fransche politie een speur tocht door heel Frankryk naar hen ingezet. Joodsche terroristen ontdekt waren. De Britsche ambassade, ver luidde het later in Parijs, zou evenwel twee telefonische waar schuwingen hebben ontvangen, dat het gebouw zou worden op geblazen. De Fransche politie blijft op haar hoede. De Fransche Surété Nationale deelde gisteren mee, dat Sco'o- ii I I 'land Yard ruim een maand ge- 6X6CUII6 onttrokken Jeden, nog voor het begin van de vredesconferentie te Parijs, fcaar mededeelingen verstrekte omlbrent het bestaan van Jood sche terroristen, die een aan slag op Bevin, den minister van Buitenlandsche Zaken van Groot Brittannië, beraamden, en die in Frankrijk zouden verblijven. Onmiddellijk werd een zorg vuldig onderzoek ingesteld, maar er deed zich niets voor. De po litie bleef evenwel waakzaam en nam strenge maatregelen in en om het hotel, waar de Brit sche delega'cie ter vredes-confe- rentie verblijft, en in en om het Luxembourg, waar de conferen tie wordt gehouden. Pakjes, bestemd voor de leden der Britsche delega'oie. worden voor zij het hotel worden bin nengebracht, eerst door de poli tie geopend. Zelfs de blikken levensmiddelen ondergaan die behandeling, voor zij naar de keuken van het ho'fcel gaan. De auto van Bevin .is prac- tisch een vermomde tank, zei een Fransch politie-officier. De wagen heeft kogelvrije ra men en een speciaal versterkt bomvrij chassis. Naar Reuter voorts meidde. zouden de terroristen betrokken zijn geweest bij de explosie in he£ hotel King David te Jeru zalem, waarbij het hoofdkwar tier van de Britsche regeering aldaar werd opgeblazen. De leider van de Surété ver klaarde Woensdag, dat hij Parijs had laten „uitkammen", maar da1!; er in la ville lumière geen Executie E. Feenstra De Procureur-Fiscaal bij hel Bijzonder Gerechtshof te Arn hem deeltj mede, dat gisteren 29 Augustus des voormiddags om 6 uur in de gemeente Arnhem door den kogel is ten uitvoer gelegd het doodvonnis, uitge sproken ten aanzien van J. E. Feensfjra, gewezen gewestelijk commandant der Marechaussee te Arnhem. De Procureur Fis caal, Mr. J. W. M. des Tombe en Advocaat-Fiscaal Jhr. Mr. W. J. A. Serrarïs woonden de executie bij. Feenstra liet zich begeleiden door een geestelijke. HET VASTHOUDEN VAN JOEGOSLAVISCHE SCHEPEN DOOR DE V.S. Het Joego-Slavisch blad Fo- iitjka sprak er zijn misnoegen over uit, dat de Amerikaansche militaire autoriteiten nog steeds de 179 schepen van Joego-Sla- viij, die reeds meer dan een jaar aan de Bov-Donau worden vastgehouden, niet aan den rechtmatigen eigenaar terugge ven. Gistermorgen begon in de Kath. Universiteit te Nijme gen, in tegenwoordigheid van Z.K.n. Prins Bernhard de voorzitter het door het Na tional Instituut georgani seerd Congres over de toe komst der Nederlandsche be schaving". Onder de talrijke aanwezigen waren de universitaire krin gen ruim vertegenwoordigd, van wie twee uit België. Het begroetingswoord van de rector-magnificus Prof. Dr. J. Cornelissen gold vanzelfspre kend op de eerste plaats Prins Bernhard, Volgens de spreker zal verdieping van helb nationale bewustzijn en versterking van nationale gemeenschapszin ons volk weer belangrijk maken Daarna uitte hij een cré de cocur voor het verwoeste oos telijk deel van ons Vaderland, dat door het in onschuldige on wetendheid verkerende volk in het westen, maar al te licht ver >»ien wordt. Als voorzitter van het Natio naal Instituut sprak Prins Bernhard hierna een openings rede uit. Voor het congres, dat van vertrouwen in onze na'jonale ontwikkelingsmoge lijkheden getuigt. Ondanks alle materiale schade en nocd. hebben wij de bezet- tingtstijd geestelijk doorstaan en zelfs overwonnen, zo sprak de Prins. Het doel van onze bijeenkomst, vervolgde hij, is ons te bezinnen op onze nieu we culturele taak in een chao tische na-oorlogse wereld. Zo goed als in de bezettingstijd dienen wij ondanks alle prin- cipieele verschillen samen te werken in het nationaal be raad over culturele vraagstuk ken, volgens den Prins. Na hem sprak den dagvoorzit- er Prof. Dr. J. Waterink. Hij :ei alle krachten in te zullen spannen om dit studie-congres te doen slagen en hoopte dai de hier verrichte arbeid bevruch tend zou werken voor het na tionale leven. Nu de mensen over ht't algemeen weer steeds oppervlakkiger worden, onder invloed van het Amerikanisme vooral, klonk het opwekkend, dat ook hij levensverdieping al lereerst noodzakelijk achtte voor culture arbeid, in he't be lang van de Nederlandse cul tuur en beschaving. In de plaats van ons van God 1e vervreemden door op te aan in wereldsheid, moeten wij God zoeken, besloot hij zijn rede. De Prins nam daarna afscheid terwijl de aanwezigen spontaan 2 coupletten van het Wilhelmus zongen. HET WEER GELDIG TOT HEDEN AVOND. Wisselende bewolking met plaatselijke buien hier en daar met onweer. Meest matige wind tusschen Zuid-West en Zuid-Oost Weinig verandering van temperatuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1