De fruitdistributie Russische pers doet aanval De varkenshandel protesteert op NEDERLAND en haar bezwaren voor den handel Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u voor on- de:staande regels een plaats ir uw blad. Bij voorbaat mijn har- telijken dank. Zoowel van handelszijde als van het publiek is mij gevraagd uiteen te zetten, waarom men bezwaren heeft tegen de fruit distributie en wel van dien aard dat men zelfs met staking drei; de Laat ik beginnen met dat ik persoonlijk deze staking heb af gekeurd, omreden dat het Hoofd bestuur van den Landelijken bond van Détailhandelaren ge adviseerd had deze regeling t< aanvaarden. Organisatorisch was deze sta king dus fout. Te elfder ure is men gezwicht voor het dreige ment van den Minister, dat luid de; indien men in staking zou gaan, dat hij dan het besluit Voedselvoorziening 1943 buiten werking zou stellen, waardoor het erkenningsrecht zou komen te vervallen, zoodat dan een ieder het recht had om in Goes aardappelen, groenten en fruit te verkoopen, terwijl tevens de erkenningen van. den handel in getrokken zouden worden. Hier is men voor gezwicht, maar hierdoor zijn de bezwaren niet weggenomen. Nu is het doel van de distribu tie, dat iedere Nederlander te gen redelijken prijs een bepaal de hoeveelheid fruit kan koopen Maar als ik nu de vastgestelde prijzen zie en moet constateeren dat 1 kg. 1 A Goudreinet strak; 99 cent kost en A kwaliteit 7( en B kwaliteit (een moesappel) 42 cent dan betwijfel ik, of dit doel bereikt wordt, daar dit voor vele gezinnen een veel t€ hooge prijs is. Nu kan men mei mindere soorten genoegen ne men, zeker, maar is een goud reinet nu zoo'n luxe? En de soorten uit mindere groepen kos ten toch ook 50 of 60 ct. per kg. Momenteel is er een overvloed van fruit tegen prijzen, die zoo wat gelijk zijn aan de vastgestel de prijzen een enkele er wat do - ven, andere er onder. Het pu bliek kan, volgens de radio, de ze week 2 kg. fruit betrekken. 1 leg. hard en 1 kg. zacht fruit. Denkt men nu heusch, dat in dien de handel de bonnen aan genomen had de consument ten volle dit kwantum fruit zou op nemen? Nemen wij een gezin van 5 of 6 personen (om van de groote gezinnen naar niet ie spreken), dacht U, dat deze al len 5 tot 7 gulden in één week voor fruit uitgaven? Dat is on mogelijk. De handel krijgt zijn coupures van de Groko, maar indien het publiek het fruit niet opneemt, dat aan bederf onder hevig is, wie betaalt dan de scrop? Nu was en is een groot be zwaar, dat de handel op zijn coupures geen keus heeft, maar moet nemen, wat er momenteel is Dit bezwaar is ook in de be spreking met B. en W. van Goes onder de loupe genomen. Dit col lege deelde mij 22 Aug. mede, dat de heer Directeur van de Veiling al een schikking had ge troffen met de Groko, dat die 6oorten afgenomen zouden mo gen worden, die de handel ter plaatse geschikt achtte. Dit is natuurlijk in de praktijk niet mogelijk, want dacht U, dat an dere Groko, die ook van de Vei ling Goes worden voorzien hier mede genoeg zouden nemen? Nu zijn er verschillende plaat sen in ons land en daaronder be hoort ook Goes, waar de klein handel zich steeds voor de volte 100% dekte op de veiling. Eeni- ge jaren geleden zijn wij met den groothandel en de Veiling overeengekomen, dat de détail- handel van Zuid- en Noord Be veland zich zelf op de Veiling Goes en Kapelle van handel mocht voorzien, omdat dit his torische rechten waren. Neen, zegt nu de Minister, geen fruit dan over de grossiers. Het is mij een raadsel waarom een Veiling haar oude functie niet zou kun nen blijven vervullen. Hier moet en kan toch alsnog een oplos sing voor te vinden zijn. Wat het winterfruit betreft daar is het risico van den han del veel minder, daar dit niei zoo spoedig aan bederf onder hevig is. Maar toch zijn ook hie; voor Zuid-Beveland ernstige be zwaren. In de eerste plaats zijn velen gewoon om wat appelen en win- terperen op te slaan. Als nu d: prijs, die de teler ontvangt 65 cent voor 1 A bedraagt, dacht U dan dat de consument, die mid den in de productie woont, daar voor 99 cent betaalt? Ik geef U de verzekering dat hier zelf een Minister Mansholt machteloos tegenover staat, al stuurt hij nog drie maal zooveel contro leurs als er nu reeds zijn. De praktijk heeft geleerd, dat er zooveel mazen zijn, dat dit niet te controleeren is. Het gevolg is dat de beter gesitueerden fruit op zolder krijgen en de werken de stand kan probeeren bij den detailhandel met zijn bon. En wat gebeurt er met het winter fruit? Komt er dispensatie? Zou de minister ook bereid zijn eens te onderzoeken, hoeveel fruit het vorige seizoen, dat in dispensatie was gegeven onder gedoken is en hoeveel fruit, dat op de veilingen is aangevooerd niet volgens de voorschriften is afgeleverd? Ik kan natuurlijk niet vast stellen hoeveel, maar ben toch van meening, dat dit in de zes nullen loopt. Ik vraag mij af, is dit niet eens te onderzoeken en te publiceeren? Hoe moet het verder met de pachter-kleinhan delaar, laat ik over de groot handelaars pachters maar niet spreken. Dat komt misschien la ter nog wel eens het ligt ook niet op mijn terrein. Maar die kieinhandelaar-pachter, die dui- de kg. fruit in zijn bezit heeft, dacht U dat deze te con troleeren waren, of is misschien de minister zoo naïef om dit te geloven? Al deze zaken zijn oorzaak, dat een richtige uitvoering in eer. productiegebied absoluut tot 3 onmogelijkheden behoort. Mijnheer de Redacteur, voor ditmaal genoeg. Hoogachtend, C. OELE. Lid van het Hoofdbestuur van den Landelijken Bond van Détailhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit. Postzegels Op 16 September a.s. zullen er nieuwe Ne- derlandsche Postzegels met de beeltenissen van de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet uitkomen. Het zijn ze gels met toeslag, waar van de opbrengst ten goede zal komen aan het hulpbehoevende kind en de tuberculo- ze bestrijding. Voor de philatisten geven wij hier nog de nadere bijzonderhe den: Frankeer waarde Toesl. 1% ct. 1% ct. 2,/s ct. V/t ct. 4 ct. 2 ct. 5 Kleur zwart groen violet bruin rood blauw Beeltenis Irene Margriet Irene Margriet Beatrix Beatrix 'i ct. 2% ct. 12% ct. 7% ct. Tanding 12%xl2. Zegelgrootte: 24 mm. x 31% mm. Beeldgrootte: 21% mm. x 28% mm. De zegels verliezen hun gel digheid voor de frankeering op Jan. 1948. Zij zijn tot 31 Oct. v verkrijgbaar. De ontwerper is S. L. Hartz, de tekst en de waarde-aandui- ding is van J. van Krimpen. Vonnis te Neurenberg op 23 September? Naar van gezaghebbende bron wordt te kennen gegeven zal-het internationale militaire gerechts hof te Neurenberg waarschijn lijk na sluiting van het proces 3 weken op reces gaan. Indien het proces Zaterdag beëindigd wordt, zal het uitspreken van het vonnis zeer waarschijnlijk tegen 23 September plaats heb ben. Men verwacht, dat de slotplei- dooien van de verdedigers van de Rijltsregeering en de S.A. heden zullen worden gehouden. De twee volgende dagen zullen in beslag genomen worden door antwoorden van 4 geallieerde aanklagers en vermoedelijk zal her hof de laatste korte red- voeringen van de Nazi-leiders op Zaterdag aanhooren. Het-hof te Neurenberg is heden zijn 231- den zittingsdag ingegaan. Tot nu toe zijn er 394 zittingen vai hel proces, dat een der langste in de geschiedenis is, geweest. tegen kostbare maar nuttelooze overheidsbemoeiingen Men schrijft ons van de zijde der Vakgroep „Groothandel in Vee": Nadat in Januari j.l. in het raam van de beoogde algemee- ne beperking der overheidsbe moeiing met den veestapel, de handel in biggen was vrij gege ven. heeft het Bestuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch besloten met ingang van 26 Augustus a.s. over te gaan tot het herinvoeren van aankoop vergunningen en vervoerbewij- zen voor deze categorie varkens. Een en ander op aandrang van den C.C.D., die meent deze maatregel niet te kunnen mis sen bij de bestrijding van de clandestiene slachting. Dit besluit houdt niet alleen in dat voor iederen aankoop van een big eerst vergunning moet worden gevraagd, maar boven dien, dat telkens wanneer zoo'n big vervoerd wordt hetzij van het bedrijf van een fokker naar een markt, hetzij van een markt naar het bedrijf van een var kenshouder of varkenshandelaar een vervoerbewijs dient te worden gehaald. Hiermede is de zaak echter nog niet af, want van ieder vervoerbewijs wordt bovendien nog een copie ge- onden naar den plaatselijken bureauhouder van den kooper, die vervolgens hiervan, zoowel Is van de geboorte van ieder toom biggen en van de uitge reikte aankoopvergunningen, aanteekening dient te houden in speciale registers, respectievelijk voor fokkers voor varkenshou ders en varkenshandelaren en tenslotte een en ander regelma tig met de werkelijke situatie op de bedrijven dient te verifi- eeren. Kortom herinvoering van deze oogenschijnlijk eenvoudige controlemaatregel, beteekent in werkelijkheid den terugkeer van een omvangrijk, kostbaar en pa pierverslindend complex admi nistratieve beslommeringen, zoo wel voor de varkenshouders en -handelaren, als voor de bu reaux der P.B.H.'s en markt- administratïes. Zou hiermede nu het door den C.C.D. beoogde effect verkregen worden, dan zou men hiermede desnoods nog vrede kunnen heb ben. De ervaring heeft echter geleerd, dat aankoopvergunnin gen en vervoerbewijzen slechts zeer povere hulpmiddelen zijn bij de bestrijding van. de clan destiene slachting: niet alleen omdat zij een bron van geknoei kunnen vormen, maar boven dien omdat de zwartslachters van professie deze officieele be scheiden juist dankbaar gebrui ken als vlag om hun zwarte la ding te dekken. Tevens is van het herinvoeren van een een maal afgeschaft stuk overheids bemoeiing in breeden kring een andermate ongunstig psycholo gisch effect te verwachten dat de terugslag op onze toch reeds slechte varkensvleeschpositie zich nu duidelijk zal doen voe len. Op grond van deze overwegin gen heeft het bestuur der On der vakgroep, „Groothandel in Varkens" dan ook met klem geadviseerd tot deze maatregel niet over te gaan, maar den han del in biggen vrij te laten. Nu desondanks deze stap toch is genomen, acht het Ondervak groepbestuur het gewenscht zijn bezwaren tegen deze politiek openlijk kenbaar te maken. Onder het opschrift „Neder- landsche autoriteiten verijdelen repatrieering van Sowjet-bur- gers", schrijft de „Prawda" het volgende „Na het verslaan van Hitier- Duitschland zorgde de Sowjet- Regeering in korten tijd voor de repatrieering van 35681 Neder- landsche onderdanen. In verga- lijking hiermede werden slechts 24S Sowjet-burgers uit Neder land gerepatrieerd. Een vergelij king van twee cijfers spreekt duidelijke taal." „Tal van feiten bewijzen", zoo gaat het blad verder, „dat Ne- derlandsche autoriteiten al het mogelijke doen ter verhindering van repatrieering, inplaats van Sowjet-burgers te helpen om ,naar huis terug te keeren." De „Prawda" beweert verder dat de Nederlandsche autoritei ten zich van absoluut ongeper mitteerde methoden bedienen dat zy onder Sowjet-burgers openlijk anti-Sowjetpropaganda voeren. Het blad vervolgt dan: „Nederlandsche autoriteiten schenden op ruwe wijze hun ONTSMETTING tarwe, gerst en rogge De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen schrijft ons: Ontsmetting van zaaizaad heeft ten doel de opkomst van het zaad te bevorderen en het-optre- df-;n van verschillende planten ziekten te voorkomen. De geringe kosten, die aan het ontsmetten van zaaizaad verbonden zijn, maken het mo gelijk en wenschelijk, dat al het uit te zaaien zaad, ongeacht den gezondheidstoestand, ont smet wordt. Men bedenke echter wel, dat het voor het bereiken van goede resultaten noodig is, de ontsmet ting op de juiste wijze en met de uiterste nauwkeui-igheid uit te voeren. Dit geldt zoowel voor de ontsmetting op het bedrijf, als voor zaad, dat in den han del gebracht wordt. De ontsmet ting mag niet als een bijkom stig iets beschouwd worden. Het is een werkzaamheid, waardoor mede een goede oogst verzekerd wordt. Onvoldoende en onjuiste ontsmetting kan tot afkeuring van de gewassen leiden. Natontsraetting. Omschepmethode: Onder toe voeging van de ontsmettings vloeistof schept men het zaad cp den dorschvloer of op een zeil zoolang om, dat alle korrels voldoende bevochtigd zijn. Weg springende korrels worden steeds weer bij den hoop ge voegd en mede omgeschept. Het omscheppen moet 1018 minu ten duren. Machinale omschepmethode: Deze wordt uitgevoerd in daar voor ingerichte droogontsmet- tingstrommels. De toevoer van de vloeistof moet automatisch kunnen plaats hebben, anders koekt het zaad samen en ge schiedt de verdeeling der vloei stof niet regelmatig. Bij deze methode kan men een halve liter vloeistof per hl. minder gebrui ken dan hieronder is aangege ven. De trommel mag niet te langzaam, echter ook niet te snel draaien. Het graan moet tijdens het draaien goed door elkander vallen. Er moet ten minste drie minuten gedraaid worden. Het nat ontsmette zaad mag niet opnieuw besmet wor- verplichtingen door weigering van inlichtingen over het ver blijf van Sowjet-burgers aan re palrieerings-officieren van de Sowjet-Unie. Zij vervallen zelfs in het gebruik van oneerlijke streken om de verblijfplaatsen van Sowjet-burgers verborgen te houden." De „Prawda" meldt dan, dat de secretaris van den burgemees ter van het Friesche dorp „Fee-, valden" aan den vertegenwoor diger van de Sowjetambassade mededeelde, dat „er geen enke le Rus" in het dorp was. Er wa ren echter volgens de „Prawda" twintig Sowjet-burgers op dat oogenblik. Toen een Sowjet- of ficier in April naar Friesland ging om Sowjet-burgers te ont moeten had de politie in aller ijl veertig Sowjet-burgers per vrachtauto van „Vengouden" (Veenwouden?) uit met onbeken óe bestemming weggevoerd." „Nederlandsche autoriteiten deinzen er niet voor terug Sow jet-burgers te arresteeren", zoo vervolgt de „Prawda". Verleden jaar werd op 11 Mei de Sowjet-officier Ivan Sjram in de gevangenis gezet en tot op heden hebben Nederlandsche autoriteiten geen uitleg van de ze arrestatie gegeven. Neder landsche autoriteiten trachten hun anti-Sowjet repatrieerïngs- practijken te camoufleeren door te verklaren, dat z\j uitsluitend op het standpunt van vrijwillige repatrieering staan. Niets kan meer onhoudbaar zijn dan deze bewering, aangezien Nederland sche autoriteiten in werkelijk heid geen toestemming aan Sow .jet-burgers geven in contact te treden met vertegenwoordigers van de Sowjet-regeering", aldus de „Prawda". Het artikel besluit als volgt: „De openbare meening in de Sowjet-Unie kan deze feiten, die een openlijke uiting van vij andige politiek jegens de Sow jet-Unie beteekenen, waarvoor de Nederlandsche regeering ten volle aansprakelijk is, niet ver- goeilijken. De openbare meening der Sow jets vraagt resolute maatrege len om een einde te maken aan de tegenwoordige, onduldbare situatie. den. Daarom mag het alleen dan uiT.gespreid worden op een dorschvloer, indien deze vooraf met een oplossing van de ont- sniettingsstof is schoongemaakt. Het mag niet gestort worden in dezelfde zakken, waaruit het ge komen is, tenzij de zakken ook ontsmet worden, wat kan ge schieden door ze een kwartier in kokend water te houden. Ook de zaaimachine dient ontsmet te worden. Natontsmetting: Abavit nat, Ceiesan nat, Fusariol nat, Gremi san nat. Droogontsmetting: Abavit nieuw, Ceresan nieuw, Fusariol droog, Germisan droog, Pano- gen, Agrosan G. De eerste vier middelen, met uitzondering van Germisan, zijn niet of nog slechts in beperkte hoeveelheid bij de importeurs aanwezig. De handel beschikt echter nog over verschillende voorraden. Panogen is een olieachtig pro duct, dat slechts in beperkte mate verkrijgbaar is. Van Agrosan-G is kort na de bevrijding een hoeveelheid ge ïmporteerd. Dit middel is slechts dit jaar door ons beproefd. Voor loopig nog alleen aan te beve len voor de ontsmetting van rogge en van tarwe en gerst, voorzoover deze beide laatste niet voor de keuring worden aan gegeven. (Wordt ver<T~'

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5