TRIBUNAAL GOES De Nederlandsch Befgische Economische Unie Kabinet Beel zet Schermerhorn- politiek gematigd voort DE MEENING VAN DE „ECONOMIST" Het bekende Engelsche blad, de „Economist" geeft een cri tische beschouwing over de beoogde Nederlandsch Belgi sche Economische Unie. Het voorstel, zoo zegt het blad dat Nederland en België eerst een gemeenschappelijk douane tarief zullen vaststellen, vervol gens een douane-unie vormen en tenslotte zich tot een volledi ge Economische Unie vereeni gen zullen, is voldoende ver strekkend om zoowel in binnen- als buitenland oppositie onver mijdelijk te maken. Het Neder- landsch-Belgische experiment is van meer dan plaatselijke betee- kenis. Het is een groote veree- nigde markt die van groot voor deel is voor de economische sta biliteit onder de moderne in- dustrieele omstandigheden. Het vraagstuk waarvoor de Wester- sche democratieën zich ge plaatst zien is, of een dergelijke politiek van economische veree- niging door overleg tot stand kan worden gebracht. Wanneer een economische fu sie met vrijwillige instemming kan worden bereikt, zullen de ,.lage landen" een nieuw voqr- beeld hebben gegeven voor de mocratische samenwerking. Op landbouwgebied vullen de beide landen elkander niet aan en de Belgische boer zal zich waarschfjulijk nog wel het Nederlandsche streven zal goedkeuren om in België een vervanging te vinden voor de markten voor Nederlandsche levensmiddelen die in Duitsch- land verloren gingen. Op industrieel gebied zullen de moeilijkheden niet zoo groot zijn. Een andere belangrijke bron van meeningsverschil is de be trekking van beide landen tot hun beider koloniale rijken. .Nederland is noch economisch noch politiek in staat, aldus de „Economist", om Neder- landsch-lndië in de douane unie op te nemen. De Belgen zullen waarschijnlijk niet be reid zijn, zonder dat daar iets tegenover staat, aan Neder land speciale faciliteiten in den Congo te verleenen. Een ander terrein waarop bot sing der belangen onvermijde lijk schijnt, is dat der havens. Het verkeer met den Rijn, op wc-lk gebied er in het verleden groote concurrentie tusschen Rotterdam en Antwerpen heeft bestaan, is vrijwel tot nul gere duceerd. Wat er nog aan handel met Buitschland plaats vindt, loopt ower Hamburg en Bremen, aan gezien zoowel de Britten als de Amerikanen er niets voor voe len hun bezettingskosten nog te vergrooten door havenrechten te betalen aan België en Neder land. Het is mogelijk, dat Antwer pen en Rotterdam, die er op zijn berekend geheel West- Europa te bedienen, door de fusie van Nederland en Bel gië geholpen zullen worden, doch zij zullen er niet door gered worden. De verdeeling van het ver keer tusschen beide steden zal een van de moeilijkste proble- Lady Baden Powell naar ons land Lady Baden Powell, de wedu we van den bekenden padvin dersleider Lord Robert Baden Powell en leidster der padvin- sters over de geheele wereld, vertoeft momenteel in Praa<?. Donderdag 29 Sept. zal zij vour een bezoek aan ons land naar Nederland komen. Haar plan is 8 October a.s. weer naar Enge land terug te keeren. De aanvoer van HARING Nadat er eerst zeer veel te doen is geweest, over de prijs der haring, ging de vangst on gestoord voort. Vakmenschen hadden groote haringvangsten voorspeld voor de teelt 1946. Dat dit uitgekomen is blijkt wel de cijfers, weike op het oogen- bjik bekend zijn. Van het begm der vangsten (begin Mei- tot en met 17 Aug. bedraagt de totale aanvoer: 105.081 kantjes maatjesharing; 15.008 kantjes volle haring; 50 215 kantjes steurharing en 1.899.204 kg. versche haring. De frjtale aanvoer in kilogrammen bêdraagt nu: 17.407.780 kg. GEACHTE LEZERS Om onze nieuwe rubriek „Zeeuwen in de Ti-open" wekelijks te kunnen vullen, is het noodzakelijk dat wij interessante verhalen van Zeeuwse soldaten in de tropen krijgen. Stuur ons daarom geschik te brieven van Zeeuwse jongemannen in Indonesië, of vraag hen in brieven te vertellen. Uit de beste geven wij de inhoud dan telkens zo boeiend mogelijk weer. Met dank. DE REDACTIE. men vormen, welke zullen moe ten worden opgelost. Een volledige fusie van het economische leven van beide landen wijzigingen en opofferin gen met zich brengen, welke men aan beide zijde, toen het plan ontstond, niet heeft voor zien, aldus de „Economist". DE REGERING BEEL schynt ten opzichte van Indone sië in het algemeen een gematigder politiek te voeren dan de Regering Schermerhorn. Speciaal uit de redevoeringen van den huidigen minister van „Overzeesche Gebiedsdelen" blijkt meer verantwoorde lijkheidsbesef. Een papieren N.S.B.ster. In de zitting van 28 Augustus verscheen als eerste gedagvaar de Maatje Catharina van der "Vliet, echtgenoote van P. J. Noels uit Hansweert. Zij was üd geweest van (Je N.S.B. en had leden van de Duitsche Weermacht bij zich aan huis ontvangen. Tijdens het vex-hoor bleek, dat zij niet al te veel wenschte te laten, doch tenslotte kwam zij los en verklaarde zij, dat het Duitsche bezoek een ge volg was geweest van inkwar tiering. Nadat haar echtgenoot als getuige was gehoord, (de man was lid geworden omdat hij vreesde dat men hem zijn scheepjes af zou nemen), was het woord aan Mr. Kuypers uit Bergen op Zoom. Deze wees er op dat de man slachtoffer was geworden van de N.S.B.-propa- ganda en dat de vrouw slechts een „papieren lid" was ge weest. Verdediger verzocht om on- Ook deze regering gaat in haar politiekvoering voorname- ijklijk uit van de verklaring van 10 Febr. van dit jaar. Minister Jonkman hecht ech- t, in tegenstelling met minis ter Lcgemann, vooral belang aan het tweede gedeelte, dat handelt over „de construcieve opbouw voor een hervormd Ko ninkrijk". Eigenlijk is voor hem dus de reeds bekende Koninklijke rede van 7 December 1942 het uit gangspunt. Deze rede werd door de Ko ningin uitgesproken in de tijd. dat er in Amerika een „anti- Kolonisatie"-stemming heerste. Door de vernieuwing van oude Koloniafle politiek en hervormingen die de Koningin aankondigde, ontving deze rede een gunstig onthaal in de toen- dertijd onbezette wereld. Het voornaamste doei van de Londense Regering was toen Indonesië te bevrijden en daar na te herstellen. Slechts in beperkte mate werd rekening gehouden met een door de Japannezen aangewakkerde ontwikkeling van de nationalis tische beweging, die zich reeds voor de oorlog deed gelden. Ook de huidige Regering laat haar politiekvoering bijna niet beinvloeden door die der zoo genaamde Republiek Indonesië- Integendeel. Zij voelt zich zo wel staats- als volkenrechtelijk nog steeds verantwoordelijk voor de toestanden in Indonesië ondanks de Japanse bezetting en haar gevolgen, zoals: 1. dat de meeste nog niet ge repatrieerde Nederlanders nog s.eeds verzwakt en beroofd in kampen leven; 2. dat de Nederlandse bijdra gen aan de welvaart in Indone sië grotendeels zijn geliquideerd; 3. dat nog 1000 Japanners in de Republiek actief zijn als instructeurs voor de T.R.I.- troepen; 4. dat de Japanse administra tie in stand is gebleven; 5. dat de extremisten aan het terroriseren geslagen zijn. De overwinning in Indonesië is dus nog niet voltooid. Daar om vooral mceten Ned. troepen pezenden ■werden, die de Britse on Brits Indische kunnen ver vangen. Dat er intusschen, al bijna een jaar lang, onderhandeld is» zelfs met Dictator Soekarno kan diverse redenen hebben, b.v.: 1. om nodeloos bloedvergieten te voorkomen; 2. om contact te krijgen met de gematigde fracties der na-' tionalistische Beweging, die niet met wapens maar met woorden voor de onafhankelijkheid strij den. De intelligente Sjahrir lijkt hiervan de geschikte ver tegenwoordiger. Maar ook de politiek van zijn Regering wordt evengoed beïnvloed door mach ten en omstandigheden als die der onze door Amerika en En geland. Dit overwegend is het zelfs voor een welingelicht parle mentslid moeilijk de positie die Dr. van Mook inneemt te be- oordeelen. Laten wij als leken dus voor al niet te lichtvaardig en onge motiveerd veroordelen of a Pref. Gerretson hekelen. Het is nuttiger vertrouwen te ont wikkelen .o.v. de Cqmmiosie- Generaal, die binnenkort samen gesteld zal worden en in de plaats van dc Regering naar In donesië vertrekt om de Repu bliek te taxeren. Verandering in de Britsche Regeering Volgens den politieken mede werker van de Daily Telegraph zou voor het einde van het par lementair reces een aantal ver anderingen worden aangebracht in de samenstelling van de Brit sche regeering, met inbegrip van den ministerraad. Alexander, First lord of the admirality, zou een van de belangrijkste minis- teis zijn, die bij de voorgestelde reconstructie zou worden betrok ken. Sir Stafford Cripps en lord Pethick-Lawrence minister voor India zullen belast wor den met vraagstukken, welke uit de politiek van de Britsch- Indische regeering zullen voort spruiten, aldus de Daily Tele graph. Ambachtstarieven De zeer onoverzichtelijke toe stand op het gebied van de am bachtstarieven die tot veel knoeierijen aanleiding heeft ge geven, heeft een krachtig ingrij pen noodig gemaakt. Voor deze tarieven is nu een uniforme re geling getroffen; de totale prijs voor een bepaald karwei wordt nu berekend uit den prijs van het aantal uren arbeid en den inkoopsprijs van het verwerkte materiaal, op welke laatsten een opslag van 15 pet. is toegestaan. Fer uur arbeid mag een prijs worden berekend, die varieert overeenkomstig de geldende loonregeling en waarin alle kos ten, winstopslagen en omzetbe lasting zijn inbegrepen. Toezicht op het werk mag niet extra worden berekend. Dë on dernemer is verplicht zijn re keningen te specificeeren naar het aantal uren en het verwerl te materiaal. Bij het aantal arbeidsuren mag een normale tijd voor ko men en gaan worden inbegre pen. Wanneer men over de juist heid van het berekende bedrag gegronde twijfel koestert, doet men er goed aan de gespecifi ceerde nota aan den prijscontro ledienst met een schriftelijk, klacht toe te zenden. Beschikking over vijandelijke octrooien De directie van de stichting Beheer Vijandelijke Octrooien en Merken te 's-Gravenhage deelt ons het volgende mede: De bedoelde overeenkomst is nog niet in werking getreden en brengt, zoolang dit niet het ge val is, geen verandering mede. Doch ook na haar inwerkingtre ding zou zij niet tengevolge heb ben, dat de vijandelijke octrooi en aan een ieder ter vrije toe passing staan. Het vragen van een licentie blijft voor gegadig den ook volgens de overeen komst verplicht. De Nederlandsche dames-estafetteploeg, die bij de Europee- sche athletiek-kampioenschappen te Oslo het kampioenschap op de 4 x 100 meter behaalde. middellijke invrijheidstelling, waaraan door het Tribunaal ge volg werd gegeven. Zwaar gestraft, Pieter Schrijver, tuinder-man denmaker te Goes, stond terecht v-egens lidmaatschap van de N. S.B., N.V.D. en Agrarisch Front. De man toonde veel berouw, wat wel een beetje laat na de zonde kwam, aangezien twee van zijn zoons, die als S.S.-er dienst hadden genomen, in Rus land waren gesneuveld. Vijf dochters van hem waren lid van den Nationalen Jeugd storm geweest. Hij was lid ge worden. omdat hij in moeilijke omstandigheden leefde en zijn dochtertje omgang had met het dochtertje van Jan Dekker. Mr. A. H. Kuyper, die hem verdedigde, achte den toestand van zijn client niet ongunstig, aangezien deze geen verkeerde dingen had gedaan. De omstan digheden hadden ertoe geleid, dat Schrijver lid was geworden. Armoede en ellende hadden hem tot een gewillig slachtoffer gemaakt van de N.S.B. Spreker wees op de straf, die zijn cliënt al had gekregen, omdat zijn zoons, die tegen zijn wil naar Rusland waren gegaan, gesneu veld waren. Om Schrijver niet in dezelfde kommervolle toestand terug te sturen waarin hij voor den oor log leefde bepleitte verdediger, dat Schrijver het. gedurende den oorlog, gespaarde geld zou mo gen behouden. Ze meende dat het goed was'. Maria Wilhelmina Agnieta Hartman, de echtgenoote van den 34-jarigen J. A. Visscher uit Goes, stond deze morgen eveneens terecht. Zij was lid geweest van de N.S.B., den N. V.D. en de N.SV.O' en had den politie-N.S.B. luitenant Kramer onderdak verschaft. Zij was lid geworden, omdat zij dacht, dat zij er „goed mee deed" en het „algemeen belang"er mee dien de. Toen Mr. Vlaming haar ech ter vroeg of zij dan ook het gij zelen, deporteeren en de andere door de moffen gepleegde mis daden goed vond, zweeg zij in alle talen. Nu had zij er veel spijt van en vond dat zij wel straf verdiend had. Haar echt genoot, die gehoord werd, ver dedigde zijn vrouw, door te ver klaren, dat zij lid was geworden om den lieven vrede in huis te bewaren. Mr. A. H. Kuyper vond het een „betrekkelijk licht geval". Hij vond echter dat het motief, waarom ze lid was geworden, niet gemakkelijk was te vinden. Wat Kramer betrof, in hem had zij slechts een gewoon politie man gezien. Deze man was haar volkomen vreemd en verdediger vond het daarom een punt „dat er met de haren bijgesleept was." Hij drong met klem op invrij heidstelling aan. waaraan ech- ier geen gevolg werd gegeven. De kinderen gaven het voorbeeld! De echtgenoote van A. Bruin- oo ge. Charlotte Johanna Arde- wijn. was lid geweest van de N S.B. en ontving leden van de Duitsche Weermacht in huis. Haar kinderen waren eerst lid geweest en toen was ook haar man en zijzelf toegetreden. Mr. Kuypers bepleitte invrijheidstel ling, omdat ze niet fanatiek was geweest en zij nog een 14 jarig zoontje heeft. Het Tribunaal gaf aan zijn verzoek gevolg, hoewel er op gewezen werd. dat zij haar straf, die zij uitgezeten bad. volkomen heeft verdiend. Uitspraak in alle zaken op 11 September. Uitspraken. Maria Elisabeth Verboom, dienstbode Yerselce. ontzetting rechten, onmiddellijke invrij heidstelling. Theoph. Daane. oesterkweker, Y erseke. verbeurd verklaring van vermogen tot een bedrag \an f 1000, ontzetting rechten. Dingenis Meyaard, mosselhan delaar, Yerseke, het onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. Jacobus Pekaar mosselhan delaar, Yerseke, verbeurd ver klaring van 5 huizen, ontzet ting rechten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4