ZEEUWEN in de Tropen De »Heimat» leed de NEDERLAAG De LANDBOUW en VOEDSELVOORZIENING Kankerbestrij ding i In dit hete middaguur liggen de groene sawah's roerloos onbeschermd te zinderen in de felle zonnegloed; en alles wat leeft is gevlucht en heeft 8cherming gezocht en koelte in schaduwrijke hoekjes. Over de sawah's kronkelen de wegen en paadjes open en verlaten naar de einder, waar de groene vlak te eindigt tegen de zoom vau de jungle, die als een donkere striepwijd in de verte het ge zichtsveld begrensd. En rechts, waar een kleine kampong ligt weggedoken in de intimiteit van palm en bamboegewas spierst een yl straaltje rook uit de koel te van het geboomte in de hitte van de dag, recht en onbewogen in de zinderende lucht. Als een loodzware benauwenis ligt deze feldoorschenen dag over het tro pische land. Zo poëtisch beschrijvend be gint een Zeeuwse soldaat van de 4e Compagnie 2'14 R.I. zijn stuk „Zeeuwse gedachten in iro pische landen." Toch is de boven gesuggereer de vredigheid bedrigedijk. De post die in een hooge stelling op wacht staat voor een Com pagnie Zeeuwen, achter hem in een bivak, kan immers elk mo ment beschoten worden, vanuit de rijstvelden rondom. Met in de wijde einders van Zeeuwse pol ders gescherpte ogen spiedt hij echter in gespannen aandacht over het van hitte trillende land schap, dat uitgestorven lijkt in de schelle middaggloed. Maar zowel in de kampong als in de rijstvelden kunnen terro- ristenpatrouillles dichterbij slui pen. Altijd dreigen er gevaren. Als de extremisten rusten loe ren er misschien begerige tij gers in het bamboegewas of schuifelt een slang verraderlijk nabij. Daarom moet er steeds intens gewaakt worden in dit verrukkelijke maar mysterieuze land, waar reeds bijna een jaar vaak machinegeweren de stilte in stukjes ratelen en plotselin ge explosies de vredelievende in landers sonts in hun gehuchten doet vluchten. Een moment v: slapping van waakzaamheid kan een schildwacht of patrouilleren de soldaat het leven kosten. Beangst maar geconcentreerd speurt de Zeeuwse post, door grote bladeren gecomonfleerd, daarom rond. Hij verwacht zijn patrouillemakkers, die vanmor gen in het donker het voorter rein ingeslopen zijn vanuit het kamp. Eindelijk onderscheidt hij talrijke verspreide zwarte stip pen. Gehaast telt hij ze. God dank. zijn 't er 35. Vandaag kan de vlag in top blijven. De jonge mannen keren troep jesgewijs terug uit de eerste li nie. De meesten groeten van verre, maar sloffen zwijgend, bomodderd en uitgeput als ze zijn, naar de kampingang. Een uurtje later is de laatste gewas sen en verschoond in zijn lege ringshut verdwenen. Dan ligt er het bivak weer als uitgestorven in de drukkende middagrust, als een boerderij in een Zeeuwse polder in een hele zomer Zondagmiddag. PROCES TEGEN BEWAKERS VAN ORANIENBURG. Volgens radio Hamburg zal, deze week te Berlijn het proces beginnen tegen 50 bewakers van! het kamp Oranienburg, die wor den beschuldigd van het ver moorden van meer dan 100.000 gedetineerden, grootendeels Rus sen. De Franschman Senfftleben (onder) sloeg tijdens het sprint kampioenschap voor profs Zurich den favoriet, onzen land genoot Arie van Vliet, kwart finale, versloeg. Vele Duitschers willen nu wel weg _Aan de conferentie van de landbouw- en voedselorganisa- tie der Vereenigde Volken (F.A.O.), die op 2 September te Kopenhagen zal aanvangen, zijn bereids een aantal vergaderin gen van permanente adviescom missies van experts voorafge gaan, n.l. commissie-vergaderin gen over landbouwproductie en research, visscherij, boschbouw en voeding. Zoo zijn van 19—24 Augustus te 's Gravenhage besprekingen gevoerd door de permanente ad vies-commissie voor statistiek. Aan deze conferentie werd o.a. Beschikking Deblokkeering 1945 De Nederlandsche Bank N. V deelt, invervolge aanwijzing van den Minister van Financiën, mode, dat als charitatieve instel l.ngen waaraan bijdragen uit ge blokkeerde rekeningen kunnen worden overgemaakt, kunnen worden aangemerkt: de vereen) ging tot Christelijk Hulpbetoon aan T.B.C.-lijders te Amster dam, de Christelijke vereeniging tot Verpleging van Behoeftige Chronische Zieken „Het Zonne huis" te 's-Gravenhage, de ver eeniging voor het uitzenden van kinderen naar Herstellings- en Vacantielcolonies „Amsterdam" 1 (R.C.- te Amsterdam, de Stich ting tot steun van het werk der arbeidersgemeenschap werkver band van de vereeniging Wood- brookers in Holland te Bentveld Haarlem. Twee Russische doktoren heb ben volgens „Time" eenigen tijd geleden een rapport gepubli ceerd over de resultaten, die zij tot dusver in hun onderzoek naar het kankerprobleem hebben be reikt. In 1937 las Dr. Grigori Roskin van de universiteit te Moskou een artikel over de noodlottige Zuid-Amerikaansche Chagas-' ziekte, een protozoeninfectie, verspreid door een insect, de triatoma. Bij vrouwelijke patiënten wordt daarbij het borstweefsel wegge vreten. Dit weefsel bestaat uit groote sponsachtige cellen. Dr. Roskin vroeg zich nu af, of de vraatzuchtige parasitische trypa sosome vooral door groote cel len aangetrokken werden en of nu ook carcinoomweefsels, die immers uit overgroote cellen zijn opgebouwd, ten offer zouden vallen aan deze parasiet. De dokter liet nu triatomas los op muizen die met carcino men geënt waren en het bleek dat deze weefsels verdwenen. In de reusachtige half vernielde kankercellen vond Roskin actie ve organisme van de chagasziek te. Maarnadat de trypanoso men de carcinomen hadden ver teerd, begonnen zij ook met ge zonde weefsels. In de onderstelling, dat de cel len niet aangetast werden door de parasieten zelf, doch door een onbekende chemische stof die deze afscheidden, riep Dr. Ros kin de hulp van zijn vrouw in, de microbiologe Nina Klyueva. Deze maakte een oplossing uit geïnactiveerde trypanosomen, die de naam KR kreeg naar de initialen van de twee doctoren. Dit KR genas kanker bij geinfec teerde muizen, en tastte gezonde niet aan. Om zeker te zijn dat KR geen slechte uitwerking op menschen had, paste Dr. Roskin de oplossing op zichzelf toe. Met de beperkte voorraad KR die beschikbaar was, zijn klini sche proeven genomen op men- schelijke carcinomen, die van zoo geringen omvang waren dat het verdwijnen geen schadelijke gevolgen voor de gezondheid zou hebben. Eeri niet te operee- ren keelkanker verdween vol gens genoemd rapport in twee weken. In een niet genoemd aan tal andere gevallen „reduceer de" KR carcinomen. Doch, ge ven de ontdekkers toe, er is nog veel bewijsmateriaal noodig alvorens het nut van KR volle dig kan worden aanceton*- deelgenomen door de Ver. Sta ten, Canada, Britsch-Indië, Enge land, Frankrijk, België, Neder land, vertegenwoordigers van het Internationaal Landbouwin- stituut te Rome en door Ir. Lou wes, adviseur van de Landbouw- en Voedselorganisatie. De belang rijkste problemen, die door de commissie voor statistiek onder oogen worden gezien, hebben be trekking op het overbrengen van het statistisch werk van het Internationale Landbouwinsti tuut te Rome naar de F.A.O, op de in 1950 te houden wereld landbouwinventarisatie en op statistische publicaties, die door de F.A.O. verzorgd zullen wor den. De economische commissie zal o.m. advies uitbrengen over de wereld-voedselsituatie en de economische aspecten van de. International Emergency Food Council, die de Combined Food Board vervangt en speciaal over een overgansorganisatie naar een lichaam met een meer permanent karakter, waarvan de grondslagen te Kopenhagen worden besproken. De adviescommissies streicken haar werkzaamheden uit over een breed terrein met vele in gewikkelde problemen, die ver band houden met de belangrijke taak. die de F.A.O. gedurende' het komende jaar op zich zal nemen. Hoezeer vele Duitschers ver langende zijn de „Heimat" den rug toe te keeren, nu het voor spelde Duizendjarige Rijk is uitgebleven, moge blijken uit de volgende passage uit een of ficieel Amerikaansch rapport. Dit zegt o.a.: „Waarschijnlijk is er nog nooit zoo'n unaniem verlangen van milloenen menschen geweest om hun verslagen land te veria ten, als momenteel tot uitdruk king wordt gebracht door de Duitsche bevolking. Hier wordt bewezen, dat de grimmige rea liteit van het verslagen zijn is aanvaard door een volk, dat nog niet lang geleden de arro gante boodschap van zijn natio nale trots over de geheele we reld uitzond. Burgers en boeren toonen beiden een hevig verlan gen weg te komen voor hun land een slagveld wordt tus- schen Oost en West. Financiers willen een eind maken aan hun verliezen en zien uit naar bete re' profijten buiten Duitschland, geleerden zien geen kans hun onderzoekingen in Duitschland voort te zetten en zijn bereid zich als huurlingen der 20ste eeuw te verkoopen aan den hoogstbiedende. Soldaten, te rug van de fronten, vinden hei moeilijk zich weer aan te pas sen, S.S.-mannen vreezen hun straf en hopen zich in een of ander vriendelijk gezind Zuid- Amerikaansch land te kunnen vestigen of hun activiteit te kunnen voortzetten in het Fran sche Vreemdelingen Legioen, kleine Nazi's droomen er van weer bonzen te kunnen zijn ergens ver weg van de in vloedsfeer der bezettende mo gendheden. Vluchtelingen en bannelingen TIJDELIJKE ONDERBREKING AMERIKAANSCHE HULPVER LEENING AAN JOEGO SLAVIË? Herbert Hoover, voorzitter van de Amerikaansche noodvoedsel- commissie, heeft gisteravond in een interview verklaard, dat de V.S. het zenden van voedsel voorraden naar Joego-Slavië zul len stop zetten, totdat aldaar vinden hun nieuwe omgeving te vreemd om eenig verlangen te hebben er te blijven. Vele Joden, jarenlang de voornaam ste slachtoffers van dezelfde Duitschers met wie zij thans moeten leven, willen naar een ander land. Andere Joden, die pas uit het Oosten zijn aange komen, voelen zichzelf met den nek aangekeken en willen graag verder gaan. Bannelingen uit Polen en Tsjeeho-Slowakije voelen zich slechts tijdelijke gasten en hun oprechte ver wachting dat zij weer spoedig naar hun land zullen terugkee ren is werkelijk verbazendwek kend. BAKKERSARBEID OP 1 KONINGINNEDAG. In verband met de viering-van den Koninginnedag mogen bak ken. op 'Zaterdag 31 Aug. a.s. vroeger beginnen en wel om 2 uur; voor-arbeid voor de groo- tere bakkerijen is van midder nacht af toegestaan. Wie van de vergunning op Zaterdag gebruik maakt, mag op dien dag brood vervoeren, en verkoopen res pectievelijk om half acht en 8 uur. Ingezonden stukken Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte redactie, Graag zou ik zien dat ik voor het onderstaande een plaatsje in uw blad kreeg: Het is mij een behoefte en ik geloof wel, dat ik namens aide moeders spreek harte lijk dank te brengen aan de da mes en heeren van het comité „Vacantiezorg". Zij hebben de kinderen en ons moeders op een prachtige manier geholpen de vacantie door te komen. Zonder „Vacantiezorg" zou dit voor de meeste moeders een groote zorg geweest zijn. Nu is de vacantie bijna ongemerkt voorbij gegaan en bij de kin deren zijn de uitstapjes van „Vacantiezorg" in den smaak gevallen. hoop dat „Vacantiezorg volgend jaar weer aandacht aai de kinderen zal besteden en dar! dan het weer een beetje mees iK.il cj i/Ujj tcireii, luiuai, aiuatu Clan nel V vrije verkiezingen overeenkom-(meewerkt, slig het te Yalta genomen be-1 Nogmaals hartelijk dank. sluit kunnen worden gehouden. Mej. A. Harincb' IN HEVIGE STORM ENGELAND. Door een der hevig ste stormen van dit jaar, welke gisteren in Engeland woedde, zijn wegen onder water ge zet, verkeer en kust scheepvaart stopgezet is verslagenheid onder de boeren te weeg gebracht. De schade wordt ge schat op duizenden ponden en sommige boeren spreken van een „ramp". GEROOFDE KUNST SCHATTEN IN DUITSCHLAND Naar de Amerikaan sche nieuwsdienst in Duitschland bericht, zijn onder de door de Nazi's uit de bezette kunstschatten, een Raphael en een Ru bens ontdekt. De schil derijen werden in Bei eren teruggevonden. Meer dan 15000 kunst werken en meer dan 1.000.000 boeken wer den in de Amerikaan sche zone aangetrof fen, afkomstig uit elf r"- ^'l'onde landen. HERSTEL VAN DE GROOTE BRUGGEN VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3