VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De groote Vier vandaag bijeen Klein Journaal Democratisch protest Fascistische methodes Nieuwe Bonnen Uitstel van de Conferentie te Fontainebleau Donderdag 2 9 Aug. 1946 Directeur; B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2162. Gironummer 416351 2e JAARGANG NUMMER 460 LORD KILLEARN BEZOEKT SJAHRIR. Lord Kill earn zaft morgen naar Djokjakarta vliegen om met Sjahrir besprekingen te houden. Het doel is om contact te krijgen met de beste verte genwoordigers der republikei nen en de basis voor verder con tact te leggen. Soekarno, de Dictator, zal daarom niet door Lord Killearn bezocht worden. „Es ist nicht wahr". Het bericht van een aanslag tor zou zetten. Nadat Wisjinsky zich verzet had tegen dit voorstel en de Australiër Beasley een feilen aanval op de Sovjet-delegaüe gedaan had, werd tenslotte een Fransch voorstel Nederlandsch Indie Italië geeft toe inzake verschillende Fransche aanspraken BEVIN, BYRNES, MOLOTOF EN BIDAULT, de minis ters van buitenlandsche zaken van de Groote Vier, ko men, zooals uit Parys werd gemeld vandaag om vier uur bijeen op bet Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Er is nog niet beslist of de bijeenkomst slechts uit één zit ting zal bestaan dan wel door meerdere bijeenkomsten zal worden gevolgd. Mr. van Kleffens sprak in den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad is gister middag bijeen geweest. De Pool Oscar Lange presideerde. Mr. E. N. van Kleffens verzocht tij dens deze vergadering den raad om de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland te verwer pen, daar deze zou bestaan uit „een reeks ongefundeerde be schuldigingen". Sir Alexander Cadogan, de Britsche afgevaar digde, steunde het verzoek van mr. van Kleffens en zeide: „Er moeten tastbare bewijzen gele verd worden". Endrei Gromyko, de Sowjet-afgevaardigde, die in üet Russisch sprak, viel de ar gumentatie van van Kleffens aan en betoogde, dat deze „een verdraaiing van de waarheid" was. Om de lidmaatschapsaanvra- gen te onderzoeken werd vervol gens de bespreking over dit on derwerp opgeschort. Vanwege de Siameesche re geering werd verzocht de lid- maatschapsaanvrage van Siam voorloopig nog niet te behande len, daar de vijandelijkheden tuschen Siam en Frankrijk nog niet beëindigd waren. De V.S. stelden toelating van andere aanvragers zonder verdere dis cussie voor. In de avondzitting verzette Gromyko zich echter tegen dit voorstel. Saragat spreekt voor Italië Nadat hij zonder een woord van welkom door den voorzitter en onder doodsche stilte was ontvangen, sprak in de politieke en terrotoriale commissie voor Italië, de Italiaansche vertegen woordiger Saragat. Saragat zeide, dat de huidige Fransch-Italiaansche grens die de lijn van de Alpen volgt, een natuurlijke grens voor Italië is. Hij deelde vervolgens mede, dat Italië, verlangend met Frankrijk tot overeenstemming te geraken bereid is aan de Fransche aan spraken toe te geven in het ge bied van de kleine St. Bernard pas, de nauwe vallei van Bar don ecchia, van Dern Mont Cha- berton en de valleien van Op per Tiea en Vesubie. Overigen, verzette hij zich tegen de Fran sche aanspraken, daar deze naar zijn meening ongerechtvaardigd en onnatuurlijk waren, ten aan zien van het gebied van de Mont Cenis, waar een belangrijke liy- dro-electrische fabriek in Fran sche handen zou komen en van de Opper-Roya vallei, waarheen door de Groote Vier dit jaar een commissie is gezonden, die bevond, dat. door het meeren- deel der bevolking Italiaansch wordt gesproken. De Fransche minister van ko loniën, Moulet, zeide vervolgens dat de Fransche delegatie met blijdschap vernam, dat de Itali aansche regeering sommigt Fransche aanspraken gerecht vaardigd achtte. De Australische afgevaardig de Hodgson stelde voor een sub commissie van zeven man te be noemen, welke de kwestie van he: afstaan der hoogvlakte van den Mont Cenis zou bestudee- ren, daar de Italianen zelfs niet het recht zouden hebben het waterreservoir aldaar te inspec- teeren, dat, bij doorbreken van de dam, een groot stuk Itali aansch grondgebied onder wa- MEDEDEELING Op onze kantoren ligt ter in zage lijst G 10 van het Informa tiebureau van het Ned. Roode Kruis met de namen van geïn terneerden op Java, geëvacu eerd naar geallieerd gebied. commissie op te richten, wan neer dit noodzakelijk mocht blij ken, aangenomen. De militaire commissie Deze commissie besloot, dat voorstellen door de niet-leden- staten en andere staten die wel licht tot de conferentie worden uitgenoodigd, gedaan, op initia tief van een lid der commissie zouden worden bestudeerd. In zake de procedure voor het be- studeeren van de gezichtspun ten der ex-vijandelijke staten, hebben de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie, dus na een impas- die twee vergaderingen een sub-duurde, overeenkomst bereikt. legen voor de eerste helft van de 10de periode (1 t.m. 14 September 1946) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB KC 610 541 t.m. 545 brood 800 gr. brood 546 brood 400 gr. brood 549 boter enz. 125 gr. boter 550 boter enz. 315 gr. marga rine of 300 gr. vet 560 suiker 750 gr. suiker, boterhamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 551 alg. 200 gr. kaas 552 alg. 250 gr waschpoeder B 13 reserve 1600 gr. brood C 13 reserve 800 gr. brood B 14 reserve 100 gr. kaas Bonkaarten LA, LB, LC 610 513 vleesch 100 gr vleesch 514 vleesch 400 gr vleesch A 01, melk 2 liter melk B 01, C 01 melk 31/* liter melk Bonkaarten KD, KE 610 041, 042 brood 800 gr brood 049 boter enz. 250 gr boter 050 boter enz. 125 gr marga rine of 100 gr vet 060 suiker, 061 alg., 062 alg. 250 gr suiker, boterham- strooisel of 500 gr jam, stroop enz. 051 alg. 100 gr kaas 052 alg. 250 gr waschpoeder D 13 reserve 800 gr. brood E 13 reserve 250 gr. rijst, kin dermeel of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610 013, 014 vleesch 100 gr vleesch D 01, E 01 melk 6 liter melk Tabaksartikelen enz. T 45 2 rantsoenen tabaksar tikelen. V 45 200 gr. chocolade en'of suikerwerken X 45 2 rantsoenen tabaksarti kelen. De bonnen voor aardappelen zullen afzonderlijk worden aan gewezen. De bonnen voor melk zijn gel dig t.m. Zaterdag 7 September. Voor de week van 8 t.m. 14 Sep tember zullen nog bonnen wor den aangewezen voor: aardappe len, melk, koffie, zuidvruchten, bioem, tabak en versnaperingen. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kunnen koo pen. Desgewenscht kan men op op Soekarno „de George Was hington van Indonesia" is door het republikeinse „Nieuwsblad' natuurlijk tegengesproken. Volgens het blad is het be richt n.l. na onderzoek „leugen achtig en tendentieus" geble ken! Minister Jonkman antwoordt le Kamerlid. Onlangs stelde het le Kamer lid Reyers verschillende vragen aan Minister Jonkman. naar aanleiding van een gesloten handelsovereenkomst over rijst levering van de „Republiek" aan Brits-Indië. De handelsover eenkomst zou gesloten zijn met eigenmachtige toestemming van Dr. van Mook en onder leiding van de Britse leger leiding Indonesië, ondanks de precaire rijstpositie in diverse gebieden. Thans heeft minister Jonk man het Kamerlid geantwoord, dat hij de Indische Regering om nadere en vollediger inlichtin gen heeft verzocht. „TEGELBERG" VROEGER BINNEN. Naar de persdienst van de re- patrieering mededeelde is het s.s. „Tegelberg" hedenochtend één uur vroeger, nil. om 7 uur te IJmuiden binnen geloopen. RIJKSBUREAU OPGEHEVEN Met ingang van 1 September wordt de sextie zeep rijksbureau voor chemische producten op geheven. een bon voor suiker, jam, enz. gedeeltelijk suiker, gedeeltelijk jam koopen. Bovendien kan men indien men niet de totale ho. veelheid in eenmaal wil koopen bij inlevering van een bon voor 75G gram b.v. 500 gram boter hamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terug ver langen. Op deze wijze kan men ook op een bon voor 375 gram margari ne of 300 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet ko pen en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet terug verlangen. Deze week is wederom 100 vleesch extra beschikbaar, zoo dat men in totaal 500 gram per veertien dag ontvangt. Bovengenoemde bonnen kun nen met het oog op den feestdag op 31 Augustus a.s. reeds Don- dei dag 29 Augustus a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk waarop eerst met ingang V3n Maandag 2 September mag wor den gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 513 en 013 vleesch worden ingeleverd. Door het al te gretig opne men van actueel nieuws en sen sationele nieuwtjes, verliest menige lezer geleidelijk zijn in teresse voor belangrijke proble men. Vele Nederlanders zullen dan ook vergeten zijn dat er nog altijd tienduizenden land genoten in de z.g. Republiek ge interneerd zijn, als z.g. gijze laars. Reeds enige maanden ge leden is immers de evacuatie naar het door Geallieerden ge controleerd. gebied stop gezet docr de Republikeinse Regering. Adres van de „Nibeg" Dat het Hoofdbestuur van de Nederlands-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen en geïnter neerden te Batavia (Nibeg) daar om onlangs een adres gericht heeft tot Dr. van Mook, is ver heugend en beschamend tege lijk. Dit pleit immers voor het sociale en democratische gevoel der adressanten, maar tegen ons indivualisme. Volgens het stuk is reeds talloze malen en op ver schillende manieren aangedron gen op een snelle en afdoende oplossing van dit geinterneer- den-vraagstuk, dat hen reeds ruim 10 maanden bezig houdt. Het is ondragelijk dat er nog altijd tienduizenden als gevai- genen van de Republikeinen in de binenlanden lijdend maar te vergeefs op hun bevrijding wachten. Indien wij te afge stompt zijn om door dit bericht getroffen te worden, moeten wij ons eens probeeren te be zinnen op de polsbanden waar in de z.g. gijzelaars nu reeds ja ren verkeren. Vooral onder de zieken, ouden van dagen, vrou wen en kinderen bezwijken er velen tengevolge van de ontbe ringen, de vernederingen, de tal rijke tropenziekten en wanhoop. Veronderstelt, dat de Canade zen de uitgeputte Hollandse be volking indertijd niet in Mei maar pas tien maanden later be vrijd zou hebben. Ongetwijfeld zouden duizenden aan honger oedeem, ziekten en wanhoop ge storven zijn. De gevangenen in de Republiek wachten er nu reeds maanden vergeefs op voortzetting der evacuatie. Daarom mag geen enkel mid del onbeproefd gelaten worden om hen zo spoedig mogelijk te bevrijden, vooral daar zij door terroristische acties min of meer geïsoleerd dreigen te ra ken. Niet alleen Nederlanders maar ook honderden leden van ande re bèvolkingsgroepen verkeren in. een steeds hachelijker situa tie. Het is daarom niet meer te vroeg, dat opnieuw de aandacht der beschaafde wereldvolken op deze zaak gevestigd wordt, want in feite worden naar schat ting nog ruim 70.000 weerloze mensen volgens fascistische me thodes beheerst en behandeld. Zowel de Ned. regering als de Britse legerleiding heeft aller lei pogingen en verzoeken ge daan om hen weer in veilig heid te brengen of hun contact met verwanten in geallieerd ge bied te herstellen. De Republikeinse leiders zijn echter nog niet te vermurwen geweest. Het schijnt dat zij eerst me: wapengeweld bedreigd wil len worden. Hoe het ook zij, de beschaaf de wereld dient massaal vrijla ting of voortzetting der evacua tie van allen te eisen! Binnenkort vierde AT00MPR0EF Volgens een Amerikaansch ra diobericht zou binnenkort een vierde atoomproef plaats heb ben. Bij dit experiment zouden Uwee ontploffingen tegelijkertijd namelijk een onder water en een in de lucht plaats vinden, om de uitwerking van de samen persing tusschen de twee ont- ploffingssfeeren op een aantal schepen te kunnen nagaan. De in de lucht tot ontploffing te brengen bom zou daarbij aan een ballon worden opgehangen DISTRIBUTIEMIEUWS SCHEERZEEP. Het centraal distributiekan toor deelt mede. dat op den bon .extiel a.m." der textielkaart v.a. 605 voor mannen 2 rantsoe nen scheerzeep beschikbaar zal worden gesteld. Men moet de zen bon bij een detaillist in scheerzeep inleveren. De detail listen zullen de scheerzeep af leveren, wanneer zij bevoorraad zijn. Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of lOd gram scheercrême of 400 gr. sneQscheercrême. RANTSOENBONNEN VOOR FRUIT. Het centraal distributiekan toor deelt ons mede, dat de rant soenbonnen met opdruk ..een rantsoen artikel b.a." recht ge ven op één rantsoen fruit (1 kg. fruit). Op deze rantsoenbonnen kan fruit betrokken worden bij de z.g.n. ziekenwinkels. Ook Frankrijk is nog steeds in conflict met haar eeuwenlang gekoloniseerde volken. En evenmin als Nederland kan Frankrijk tot een voor beide partijen bevredigende over eenstemming komen. De conferentie tussen de Franse, Vietnamese en Indo-Chinese regeringen zal zelfs waar schijnlijk uitgesteld worden. Volgens den woordvoerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn de vooruit zichten op een gunstig verloop ni. aanzienlijk ongustiger ge worden. Tijdens de uitwisseling van nota's, onlangs, was de hou ding van Vietnam stugger dan verwacht werd. De nota's troffen voornamelijk de toekom stige status van de Kolonie Co- chin-China. de minderheidsrech ten tussen Annaus en Tonkin en de aanvallen op Franse troepen door vijandige Annamieten. De woordvoerder achtte het uitwis selen van nota's, of besprekin gen der leiders in het huidige stadium nuttiger dan een her vatting van de conferentie te FontainebQeau. HET WEER GELDIG TOT HEDEN AVOND. Koel weer met wisselende bewolking en regenbuien, hier en daar gepaard gaande met onweer. Krachtige Zuid- Westelijke wind.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1