Stad en Land Het herstel van onzen PI uitnvee stapel Gouden feest van den N.C.B. Fokkers kwamen bijeen DEZER DAGEN werd tc Apeldoorn de algemeene verga dering van de vereeniging van Broederijen- en Fokbe- dryven in Nederland gehouden. Op deze bijeenkomst werden belangrijke mededeelingen betreffende het herstel van onzen pluimvee-stapel gedaan. De pluimveeteelt heeft zich in 1946 weer goed hersteld van d- geleden oorlogsschade. Er zijn dit voorjaar plm. 22 millioen eiex en uitgebroed, hetgeen be- teekent, dat er in dit najaar v/eer plm. 6 millioen jonge kip pen zijn en naar schatting de pluimveestapel in 1947 uit plm. 9 millioen kippen zal bestaan. Hoewel de voederpositie op dit oogenblik wel wat gunstiger is geworden, zal de pluimveestapel toch steeds zeer afhankelijk blij yen van den invoer van granen. Het ligt in de bedoeling op beperkte wijze weer over te gaan tot het beschikbaar stellen van voer voor de gewone pluim veehouders, niet alleen aan hen. die dit voorjaar 200 kuikens, maar ook aan hen, die een klei ner aantal ontvingen, mits zij aan hun inleveringsplicht van eieren hebben voldaan en min der dan 7 HA. land bezitten, waarvan minder dan 4 HA. bouwland. Door het groote tekort aai» broedeieren kon in 1946 het j broedseizoen pas laat worden j gesloten, maar het is een groot 1 belang voor de geheele pluim- j veehouderij, dat de sluitings- datum in 1947 belangrijk j wordt vervroegd. De verwach ting is, dat er het komende jaar geen tekort aan broed eieren zal zijn, doordat de be staande vermeerdermgsbedry- ven weer op peil zijn gebracht en vele nieuwe bedrijven zul len worden erkend. Het bestaande stelsel van fok- en vermeerderingsbedrijven heeft in het verleden groote yoordeelen afgeworpen voor de geheele pluimveehouderij en zal in stand moeten blijven. Getracht zal moeten worden groote overproductie te voorko men, temeer nu het er met den export van eieren nog ongunstig voorstaat. Dit sluit in, dat er dan ook een distributie van kui kens zal moeten blijven. Over de verdeeling van kui kens dit voorjaar, kwamen vele klachten binnen en men was er algemeen van overtuigd, dat Ook Engelsche vliegtuigen Volgens den Londenschen cor respondent van het Joego-Sla- vische persbureau Tanjug heeft een woordvoerder van het Brit- sche ministerie van Buitenland- sche Zaken desgevraagd ver klaard, dat de Joego-Slavische regeering eenigen tijd geleden een protest heeft ingediend te gen het schenden van het Joego Ontwerp van wei tot zuivering van Nederl- Ridderorden Aan het vooriopig verslag van de Commissie van rapporteurs uit de eerste Kamer is het vol gende ontleend: Enkele leden der Eerste Kamer opperden ern stige bedenkingen tegen dit ont werp. Zij wezen er op dat noch art. 1 van het tribunaalbesluit noch het zuiveringsbesluit '45 vermeldt dat aan schuldig be vonden Ned. delinquenten het recht ontnomen kon worden om lid te\zijn van Ned. ridderorden. Dat de wetgever dit alsnog be paald wenst, is, volgens hen, in strijd met de beginselen der Ned. rechtspraak. De delinquen ten zouden dan immers dubbel berecht en eventueel gestraft worden. Indien de zuiveringsin-1 stanties ridderorden hadden kunnen ontnemen, zou dit on getwijfeld de straf verminderd hebben. Verder hadden de leden be zwaren. daar cleze wet ook hen die niet door een tribunaal be recht worden, zqu treffen. Dat ook een vreemdeling van een vijandelijke mogendheid de rid derorde ontnomen kon worden, volgens die nieuwe regeling, had evenmin hun instemming. Vele andere leden spraken zich echter voor het ontwerp uit. Volgens enkelen is het ont nemen van een ridderorde geen straf. Ook andere niet geridder de dragers van Koninklijke on derscheidingen. moesten volgens sommige leden, in het ontwerp betrokken worden. hieraan voor het volgende sei zoen nog wel wat te verbeteren valt. Vooral was de klacht al gemeen, dat de bestelbonnen der kuikens veel te laat in het bezit van pluimveehouders kwamen, waardoor een vlotte distributie ongunstig werd beïnvloed. Wat de grootte der vermeer deringsbedrijven betreft, was men van oordeel, dat de kleine bedrijfjes niet economisch zijn en de controle hierop veel te duur wordt. De voorkeur wordt gegeven aan een middelmatige grootte der bedrijven, variee- ren van 300400 dieren. Door de uniforme prijsregeling der laatste jaren bestaat er geen voldoende prikkel meer by de pluimveehouders om een eerste k-.valiteit af te leveren, waar door de kwaliteit der eieren over het algemeen nadeelig wc-rd beinvloed. Uit alles blijkt, dat er dit jaar hard gewerkt is aan den op bouw van den Nederlandschen pluimveestapel en de tijd niet ver af meer is, dat ieder zyn eitje weer op tafel kan krijgen. Een onbegrijpelijkopireden Het drama te Goes Waaneer wij de toedracht van de vreeselijke gebeurtenis, wel ke Maandagavond te Goes plaats vond en waarbij een soldaat en een burger den dood vonden, na gaan, komt ons het optreden van de militaire wacht wel zeer onverantwoordelijk voor. De geheele zaak komt hierop neer, dat er een paar herrie schoppers die iets te diep in het glaasje gekeken hadden, uit een café verwijderd moesten worden. Men zou toch zoo denken, dat eenige dronken soldaten wel zonder wild-west schietpartij in te rekenen zouden zijn. Hier is o.i. op zeer roekeloo- zc wijze van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Een geweer af te schieten in een café vol met menschen, is toch wel het laatste wat men doet. Kon de militaire wachtsman, die het noodlottige schot loste, zich werkelijk zoo bedreigd voe len. dat zulk een optreden nood zakelijk was? Dit wil er bij ons niet in, temeer, daar aangeno men kan worden, dat de betref- fende soldaten ongewapend wa ren. Of gaan onze milit iren met een revolver op zak kermis vieren? Wij gelooven, dat hier van een ondoordacht en impulsief handelen sprake is. De mentaliteit, die uit dit handelen spreekt is anders be denkelijk genoeg. Men zou ge neigd zijn aan te nemen, en dit op grond van berichten die ons over het optreden van militai ren den laatsten tijd bereiken, dat bij sommige machtsdragers een menschenleven net zoo veel in tel is als een rotte appel oij de fruitvrouw. In elk geval mogen wij eischen, dat het publiek bevrijd wordt, van zulke wapen-ridders, die éen gevaar voor zichzelf en hun omgeving vormen. TELEFOONDIENST Door den telefoondienst kan weer eenige vooruitgang wor den geboekt. Ingaande Dinsdag 27 Augus tus van 's morgens 8 uur af is het n.l. mogeljjk dat de op au tomatische telefooncentrales aangeslotenen op de eilanden Walcheren en Zuid- en Noord Beveland hun correspondenten te 's Gravenhage en ressort (Lei den. Warmond, Noordwyk, Kat wyk, Voorschoten, Wassenaar, Leidschendam en Hoek van Hol land) automatisch, dus zonder tusschenkomst van een telefo niste, kunnen bereiken. ZUIVERING. Bij beschikking van den Mi nister van Sociale Zaken is, op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945. ont slag uit hun functie verleend aan de navolgende personen van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Middelburg: M. W. Welleman, ambtenaar, te rekenen met ingang van 16-8- 1944; M. van der Velde, amb tenaar bijkantoor Goes, te reke nen met ingang van 1-4-1945; F. J. Brevet, directeur bijkantoor Oostburg, te rekenen met in gang van 1-9-1944; J. Moerland, ambtenaar bijkantoor Goes, te rekenen met ingang van 29-8- 1942; F. Roggeband, ambtenaar bijkantoor Goes, te rekenen met ingang van 5-9-1944. Slavisch grondgebied door Brit- sche vliegtuigen. Maandag herdacht de Noord- Brab. Christ. Boerenbond, zijn 50-jarig bestaan. Bij duizenden waren de boe ren en boerinnen uit alle stre ken van het werkterrein Bra bant, Maas, Waal en Zeeuwsch- Vlaanderen, naar Tilburg geko men. Nadat de bisschoppen van 's-Hertogenbosch en Breda, in een tweetal kerken een pontifi cale hoogmis hadden opgedra gen hield het hoofdbestuur re ceptie in de feestelijk versierde zaal van het restaurant „Mo dern". Onder de talrijken, die hier den bond hun gelulcwenschen aanboden merkten we o.a. op Minister S. L. Mansholt, Staats- rand mr. dr. L. N. Deckers, bur gemeester en wethouders van Tilburg en vele andere autori teiten. Des middags om half drie werd in het sportpark een feest- vergadering gehouden, die zeer druk bezocht was. De bondsvoorzitter, de heer C. Moors uit Nieuw Vosmeer, deel de in zijn openingsrede mede, dat het hoofdbestuur besloten had om een bijzondere leerstoel te vestigen aan de R.K. Econo mische Hoogeschool te Tilbur; voor de bestudeering van de economische en sociale vraag stukken op den landbouw be- rekking hebbende. De feestredenaar mr. J. J Wintermans, prees de pioniers voor hun vruchtbaar initiatief en diegenen die thans hun werk voortzetten. Min. Mansholt beschouwde in den breede de agrarische posi tie van Nederland en toonde een levendig besef voor de groote cultureele waarde der organisa ties, de gouden jubilaris stelde de minister als voorbeeld. De minister deelde onder luid gejuich mede, dat de heer P. J. van Haaren was bevorderd tot officier In de orde van Oranji Nassau en dat aan rector van Dal de onderscheiding van rid der in de orde van den Neder landschen Leeuw was toege kend. Des middags werd in het Til- burgsehe sportpark onder groo te belangstelling een openlucht spel opgevoerd onder den titel: „Kruis en ploeg". VOOR DE TWEEDE MAAL OVERVAL OP TAXI CHAUFFEUR Voor de tweede maal in zeer korten tijd is een chauffeur van een Amsterdamsche blokband- taxi het slachtoffer geworden van een roofoverval. Maandagavond spraken op den Dam twee burgers en een militair den chauffeur aan. Zij hadden de trein gemist en wil den nu per taxi naar Haarlem. Toen de taxi ter hoogte van Halfweg reed, gaf een der in zittende den chauffeur bevel tot stoppen en op hetzelfde moment voelde hij twee revolvers in zijn rug. De overvallers eisch- ten zijn geld en den wagen. Het gelukte den chauffeur het por tier te openen en hij trachtte de aandacht te trekken van een te genligger. Op dat moment ecn- ter begonnen de overvallers op hem te schieten en de bestuur der van de passeerende auto, meenende dat er op hem ge vuurd werd, reed door. Intus- schen was het den chauffeur ge lukt uit den wagen' te komen er. een tweeden wagen aan te hou den. IJlings reed hij naar de po litiepost in de Amsterdamsche Poort bij Haarlem en vandaar naar het bureau in de Smede- straat, waar aangifte werd ge daan. Later op den avond meid- de een automobilist de politie, dai op den weg een totaal ver nielde blokbandtaxi lag. Inder daad bleek dit de gezochte wa gen te zijn. De dieven zijn ver moedelijk eerste tegen een licht mast, daarna tegen een boom aangereden, waarna de wagen is gekanteld. De taxi is totaal vernield en niet meer te repa- reeren. De politie te Halfweg vond in den wagen een revolvei en een militair uitrustingstuk De politie heeft direct een on derzoek ingesteld, maar tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de dadeifc. 60ES DROEVIG EINDE VAN KERMIS VREUGDE. Drank in den man! Gevolg: Twee dooden! Zoo als wij reeds kort meldden vond Maandagavond een ernstig ongeval plaats, waarvan een militair en een burger, den heer M. Schrijver-Gunst, het slacht offer werden. Omtrent de toedracht verna men wij nog het volgende. Een aantal soldaten van het Eomdisposal uit Middelburg wa ren hier kermis komen houden. Eenige van hen, die klaarblijke lijk onder den invloed van ster ken drank verkeerden, wilden in het café ..Slot Ostende" op nieuw hun dorst lesschen. doch de eigenaar, de heer v. d. Dries zag zich genoodzaakt hen buiten te zetten. De heeren gingen hiermede echter niet accoord en kwamen met versterking terug, waarbij een ruit het moest ontgelden. Inmiddels was de wacht ko men opdagen, die hen naar bui ten trachtte te loodsen. Dit luk te echter niet. Een der belha mels deed toen plotseling een uilvail naar den wachtsman. die daarop een geweerschot loste. De gevolgen waren rampzalig Het schot ging n.l. dwars door den aanvaller heen en trof even eens den heer M. Schrijver Gunst, die, daar hij ongelukkig ter been was, niet vlug genoeg uit de voeten kon. Beide getroffenen overleden vrij spoedig na elkander. De politie heeft de zaak in onderzoek. Laatste vergadering oude ge meenteraad. Het voorstel van B. en W. om het Gasthuis-bestuur te verzoeken met alle kracht po gingen aan te wenden om. door het verhoogen van tarieven voor verpleegden uit andere gemeen ten, een sluitende begrooting te krijgen, vond bij den heer Roo- se (K.V.P.) geen instemming. Spreker achtte het juister met de buitengemeenten contact te zoeken en deze gemeenten den toeslag te laten betalen. Wet houder de Roo was het volko men met de dhr. Roose eens en zeide, dat de buitengemeenten er zelfs prijs op moesten stel len het gasthuis in stand te hou den. Het juiste moment was vol gen den heer de Roo nog niet aangebroken. Het vierde voor stel. om het Gasthuis-bestuur uit te 'noodigen, onmiddellijk over MIDDELBURG BRAND OP VRACHTSCHIP. Maandagavond te c.a. 10.30 brak brand uit in de machine kamer van het aan de loskade te Middelburg liggende vracht schip ..Hema" uit Rotterdam. De schipper H. Molewijk die zich met zijn beide knechts reeds ter ruste had begeven werd geallarmeerd door de zwarte rook welke uit de ma chinekamer opsteeg. De in middels gewaarschuwde brand weer rukte onmiddellijk met de groote motorspuit en de mate riaalwagen uit. Door de hevige rcok ontwikkeling, kon men niet in de machinekamer afda len en werden enkdie planken in de kajuit opgebroken waar door water werd gegeven. Na ruim een half uur werd de rook minder en kon een brandweerman met een masker op in de machinekamer afdalen. De brand bleek toen gebluscht. Als oorzaak werd vastgesteld kortsluiting in de electr. leiding v/elke ontstaan was doordat een zak kachelhout op enkele electr. draden was terecht gekomen, de aangericht, doch er was nog al wat waterrschade. Verzeke- a lwat waterschade. Verzeke ring dekt de schade. BENOEMD. Naar wij vernemen zijn twee beambten van het Huis van Be waring alhier benoemd tot be ambte in de Jeugd-gevangenis te Zutphen. Het zijn de Heeren J. Start en H. de Hoog. De eer ste was reeds 15 jaar in Mid delburg werkzaam, terwijl de tweede er 5 jaar heeft gearbeid. In Zutphen krijgen ze de -paê- dagogische taak, mee te helpen aan de opvoeding van de gede railleerde jonge menschen die aldaar worden ondergebracht. VLISS1NGEN „OOSTERSCHELDE" TE WATER GELATEN. Het m.s. „Oosterschelde" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, een zusterschip van de Prins Willem I die onlangs te water gelaten werd, is Maan dagmiddag aan z'n element toe vertrouwd. Het geschiedde op dezelfde bijzondere wijze als bij de Prins Willem I n.l. dwars. Hoewel de leek op het eerste ge zicht zou denken dat de boot zou omslaan, bleek weldra dat alles keurig in orde was. De „Oosterschelde" die in de toekomst de dienst Katscheveer Zierikzee zal onderhouden zal voorlopig elders varen. Het schip heeft plaats voor 18 auto's en heeft een vermogen van 420 as-P.K. Evenals de Prins Willem I is de „Oosterschelde'' verlengd met 6 m. De te water lating geschiedde door mevr. Woltjer-Doorman. te gaaft tot een onderzoek in hoeverre het oprichten van een nieuw ziekenhuis alhier tot de mogelijkheden zou behooren was meer een informatie aangezien besloten werd eerst het rapport van 'het Gasthuis-bestuur af te wachten en dan verder te zien. Hierna had Jiet onderzoek plaats naar de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van den Raad. Na de rondvraag sprak Bur gemeester W. C. ten Kate nog enkele afscheidswoorden. Namens de gemeente dankte hij allen voor hun werkzaamhe den, die buitengewoon goed wa ren uitgevoerd en wenschte hij degenen, die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeeren, veel succes toe. Duivensport P.V. de Zeeuw te Goes. Wedvlucht vanuit' Compiégne (Frankrijk). De prijswinnaars waren als volgt: 1 J. C. Harthoorn 1, 5, 10, 14, 16; 2 P. van Sabben 2, 7, 8; 3 L. Baert 3, 15; 4 J. W. Schrijver 4; 5 A. de Pau; 6 M. C. J. Kuzee 9, tl, 12, 13. Eerste duif: 4.55.14. Laatst winnende duif 6.32.58. Winnaar medaille J. C. Hart hoorn.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4