VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Eensgezindheid van de „Groote Vier" noodzakelijk Indonesische kwestie in critiek stadium Eerste Kanner over Commissie-Generaal Samenstelling der Pafestsjnsclie delegatie voor de conferentie te Londen Woensdag 28 Aug. 1946 3e JAARGANG NUMMER 453 Directeur: B. G. Kloosterziel, Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163, Gironummer 410357 De Vredesconferentie te Parijs Australië zorgt voor afleiding Herstelbetalingen ter sprake Zes commissies bijeen In bij de conferentie van Pa rijs betrokken kringen wint de meening veld, dat eensgezinde pogingen van de „Groote Vier'' noodig zijn om de conferentie meer wind in de zeilen te bla zen. De eerste stappen om te ko men tot afzonderlijke bijeenkom sten van de „Groote Vier" zijn reeds genomen en men verwacht dat Bevin deze aangelegenheid met zijn ambtgenooten te Lon den zal bespreken, evenals hij dit j.l. Zaterdag te Parijs met de premiers van de Dominions heeft gedaan. De grootste moei. lijkheid zal zijn Amerika er Rusland na de jongste span ning in de diplomatieke betrek kingen zoo ver te krijgen, dat zij - het eens worden over de agenda voor dergelijke bijeen komsten. Australië, den tragen gang van de eindelooze debatten in de commissie verbrekend, bracht de bestaande regelingen in dus- cussie, waaraan Rusland zijn sleutelpositie in de econom.t van de Balkanlanden ontleent Australië stelde 'n economische commissie voor, den Balkan een amendement voor op het vreöes verdrag met Roemenië, waar door de bestaande regeling in zake herstelbetalingen tusschen Roemenië en Rusland zou wor den gewijzigd. Het vroeg een internationale commissie voor onderzoek te bepalen in hoever re de voormalige vijandelijke staten kunnen betalen en deed een aanval op de aan de Sowjet- Unie krachtens de wapenstil- scandsverdragen ten deel val lende herstelbetalingen van Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Finland. Molotof reageerde scherp op het Australische amendement. Hij voerde gedurende 55 minu ten het woord en beschuldigde Australië ervan, het geheele ge bouw van Balkanregelingen, door Moskou gemaakt en door de „Groote Vier" practisch be krachtigd in de ontwerp-verdra- gen, omver te willen werpen. Als het amendement wordt aan genomen, aldus Molotof, zal de duurzame vrede in Europa in ge vaar worden gebracht. Niemand zoo vervolgde hij, heeft Austra lië gevraagd, dit voorstel te doen en zeker Rusland, de Ver. Staten of Roemenië niet. Verder kwam de kwestie van de herstelbetalingen weer in het middelpunt van de belang stelling, toen de gepubliceerde lijst van amendementen aan toonde, dat Joego-Slavië 1.300. 000.000 dolllars herstelbetaling van Italië eischt, dit is 13 maal zooveel als het door de „Groote Vier" toegestane bedrag. Joego Slavië wenscht het bedrag te innen uit de loopende Italiaan- sche productie, de koopvaardij vloot, gemunt goud van de Bank van Italië, een aandeel in de fa brieksinstallaties voor bewape ning en het uitvoeren door Ita lië van bepaalde werken in Joego-Slavië. Gisteren zijn zes commissies der vredesconferentie bijeen ge weest, het grootste aantal tot nu toe. FRITZ BUMKE GEARRESTEERD Fritz Bumke, vroeger leider van een arbeidskamp in het be luchte concentratiekamp ti Mauthausen, is te Berlijn gear resteerd. Hij werd op straat door een vroegeren gedetineer de herkend. In de militaire commissie be gon men met de behandeling van een voorstel der Ver. Sta ten betreffende de methoden voor het hooren van de ge zichtspunten der ex-vijandelij ke staten. De Ver. Staten stem den tegen een aanvaard geza menlijk Britsch-Sovjet voorstel, volgens hetwelk de bespreking van voorstellen der ex-vijande lijke staten beperkt wordt tot die, welke door een of meer le den der commissie worden ge steund. Tenslotte wordt uit Washing ton gemeld, dat Dean Acheso, waarnemend minister van Bui- tenlandsche Zaken der Ver. Sta ten, heeft verklaard, dat de be sprekingen tusschen de „Groo te Vier" met betrekking tot de demilitarisatie van het Duitsche leger en de productie van mili tair materieel in de bezettings zones in een impasse zijn ge raakt. De Heer Schrijver-Gunst Met ontsteltenis namen wij kennis van het droevig gebeuren waaraan den heer Schrijver-Gunst het slachtoffer is geworden. De heer Schrijver-—Gunst was voor ons een zeer be kende en gewaardeerde figuur. Tijdens de bezetting heb ben wij hem leeren ken nen als een moedig man en een oprecht Nederlan der. Zoo gaf hij aan den ondergrondsche belangrij ke tips en was hij een da- gelijksche verspreider van ons illegale blad: „Vrije Stemmen uit de Ganze- stad". Als zoodanig was hij voor altüd met ons verbonden. Thans is hij door de nood lottige schuld van anderen gevallen. In enze herinnering zal hij echter blijven voortleven zooals wij hem hebben ge kend: een plichtsgetrouw man. een strijder voor vrij heid en recht. Ned.erland.sch Indie Het ontwerp van wet tot in stelling van een Commissie- Generaal voor Nederlandsch- ludië, is gisteren ook in de Eerste Kamer behandeld. Vol gens het voorloopig verslag van rapporteurs hadden vele leden bezwaren. Deze tegenstanders meenden 0.m.: 1. Dat de regeering de behan deling van het ontwerp door de S.aten-Generaal wil forceeren. Andere leden meenden echter, dat in de huidige situatie de grootst mogelijke spoed gewet tigd is. 2 Dat de Commissie te groote volmachten van de regeering zou ontvangen. Een autoritair optreden en handelen zou wel licht het gevolg zijn. 3. Dat de regeering te weinig alichtingen geeft omtrent het doel en de strekking van haar politiek t.o.v. Indonesië. Dat Dr. van Mook eigen machtig zijn Kabinet Schermer- horn-politiek zou voortzetten De geruchten inzake nieuwe geldsaneering Naar aanleiding van onge gronde geruchten, dat er weder om een geldsaneering te ver wachten is, deelt het Ministerie van Financiën het volgende mede: In een der dagbladen kwam dezer dagen het bericht voor, dat de Regeering aan graphic! opdracht zcu hebben gegeven ontwerpen te maken voor nieu we bankbiljetten. Hierin zit een giond van waarheid. De op dracht evenwel kwam niet van de Regeering, doch van de Ne- derlandsche Bank. De aanmaak van nieuwe typen bankbiljetten heeft de bedoeling met het voorbereidend werk ge reed te zijn wanneer t.z.t. de oude exemplaren vervangen die nen te worden. Volkomen ten onrechte heeft men echter in bedoeld bericht een aanleiding gezien, dat de vermoedens omtrent plannen voor een nieuwe geldzuiverings- actie op waarheid berusten. Der gelijke geruchten kweeken noo- aelocs onrust en onzekerheid. Zij zijn onwaar en dus onge- wenscht. 5 Dat het huidige Kabinet grootendeels beheerscht zou zijn door de oude koloniale ideeën. 6. Dat de regeering de Kamers zee. spoedig mogelijk moest in lichten over de instructie, die de taak. voor de Commissie in houdt. 7. Dat in dt plaats van een Commissie, wellicht beter mi nisters zonder portefeuille of andere hooge functionarissen de instructies zouden kunnen uit voeren. 8. Dat de regeering geen le den voor de Commissie moet be noemen voor zij aan de Kamers voorgesteld zijn. 9. Dat het standpunt van "net huidige Kabinet tegenover de z.g. „Republiek Indonesia" du bieus was. De voorstanders meenden o.m. 1. Dat vele tegenstanders het ontwerp te eenzijdig beoordee- len. 2. Dat een Comm.-Gen. ook in Nederland wellicht de noodza kelijke rust zou teweeg bren gen. 3. Dat spoedige instelling, sa menstelling en uitzending daar om gewenscht was. 4. Dat deze Regeering wat de hoofdlijnen betreft dezelfde po litiek t.o.v. Indonesië voert als de vorige. Alleen zou zij meer streven naar hervormingen bin nen staatsverband. 5. Dat volgens Minister Jonk mans de Comm.-Gen. vooral uit gezonden wordt om een ordelij ke toestand in Indonesië te be vorderen. 6 Dat de staatsrechtelijke be zwaren tegen dit ontwerp te breed zijn uitgemeten. Dat de Commissie-Generaal staatsrechtelijk volkomen aan vaardbaar is. 8. Dat de leden der Commis sie Indonesië-kenners moeten zijn en zoowel het vertrouwen moeten genieten van de Neder landers, als van de Indonesiërs en Chineezen. fi. Dat de Regeering de Ka mers spoedig moet inlichten om trent de samenstelling. Deze zou voor het stemmen van bepaal de leden van invloed zijn. 10. Dat Dr. van Mook het lid maatschap verleend moest wor den. Dit zou zijn prestige tegen over het Indonesische vyolk ten goede komen. Lord Killearn, de speciale Britse gezant voor Zuid-Oost- Azië zal zoals reeds bericht is, waarschijnlijk zijn bemiddeling T erlenen in de komende, hopen- lijke definitieve en oplossende onderhandelingen tussen de Ne derlandse Regering en de hoofd figuren der z.g. Republiek. Batavia aangekomen heeft hij daarom reeds conferenties ge had met Dr. van Mook. Ook met Sjahrir hoopt hij zo spoedig mogelijk besprekingen te voeren nog liefst voer hij naar Singa pore terugkeert. Of Lord Killearn een bemid- dellingsrol zal spelen, is nog helemaal niet officieel bekend. Het is echter te hopen, indien de diplomatieke correspondent van „Merdeka" tenminste niet al te hoog over hem opgeeft in een artikel. LORD KILLEARN, DE „VREDEKONING" Hierin wordt hij immers niet minder dan den „Vredekoning" genoemd, daar hij zo vredelie vend is gebleken in Egypte en China. Indien hij als intermedi- cair, in de huidige critieke si tuatie, een zowel voor de Neder landers als voor de Indonesiërs bevredigende oplossing bewerk stelligd, zou hij inderdaad deze erenaam dubbel verdienen. Zijn taak is echter belangrijk moei lijker dan voor zijn Britse voor gangers, die immers tevergeefs bemiddeld hebben. Een commis sie-generaal met grote volmach ten. in plaats van de Regering optredend, zal die taak zeker verlichten'. De extremistische hoofdfigu ren zullen echter wellicht de vredelievende bedoelingen en pogingen der gematigde repu blikeinen dubbel-fanatiek pro beren te saboteren. Ook uit het artikel in „Merdeka" blijkt dui delijk dat de meeste nationalis ten erkenning van de „Repu bliek Indonesia" verlangen. Of de Ned. Regering dit kan doen is echter nog lang niet :eker. Indien er immers in de z.g. Republiek .fascistisch ge heerst wordt, zal het de Rege ring immers moeilijk vallen om te erkennen. ACTIES MET PARAS EN WAPENS. De extremistische republikei nen voeren helaas hun ophit- sings- en leugenpropaganda met meer hartstocht dan ooit. Zelfs de verste buitengewesten wordt de revolutie door leden a la Hitier aangewakkerd. Volgens een officieel republi keins waarnemer zijn dan ook thans op Bali de Nederlandse garnizoenen in een hachelijke si tuatie geraakt door de voortdu rende acties van het volksleger en de economische blokkade. Ook in het gebied rond Ba tavia zijn de laatste weken ben den terroristen weer zo actief geweest, dat Britse troepen van de 23e Divisie een zuiverings- afctie op grote schaal gehouden hpbben. De omsingelde bij ei kaar gedreven Indonesische troe pen werden tenslotte zelfs met artillerie beschoten. Toch zou den er. volgens de laatste be richten, aan beide zijden slechts geringe verliezen te betreuren zijn. KOSTE WAT HET KOST, OVEREENSTEMMING! Het wordt dus thans meer dan hoog tijd om deze bloedige vijandelijkheden te laten sta ken. Om zo spoedig mogelijk een regeling tussen de beide partij en tot stand te brengen heeft Lord Killearn dan ook uitge breide volmachten ontangen, vol gens de diplomatieke correspon dent van „Times". Want in geen geval mogen de huidige acties in een koloniale oorlog overgaan. Er zal koste i wat het kost, overeenstemming bereikt moeten worden tussen de Nederlanders en de Indone siërs! i Indien Lord Killearn dit door zijn bemiddeling mocht geluk-; ken, is hij een diplomaat van de eerste rang! H. M. de Koningin beschikt op gratieverzoeken De Minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Ko- gin afwijzend is beschikt op de gratie-verzoeken van J. E» Feenstra, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arn- i en van J. C. Mooienijzer, tot dc doodstraf veroordeeld bij ententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Tevens wordt bekend gemaakt, öat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Kooiman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzender Ge rechtshof te 's Gravenhage en aan M. van der Kuur en S. Bak ker tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is ten aanzien van de- e laatste drie veroordeelden in het graliebesluit verwisseld in levenslange gevangenisstraf. Volgens een officieele verkla ring van den Palestijnsche re geering heeft luitenant-generaal Sir Alam Cunningham, de En- gelsche hooge commissaris in Palestina, gisteren aan Jamal Hoesseini, vice-voorzitter van de Arabische hooge commissie voor Palestina, meegedeeld, dat met het inwilligen van den eisch der hooge commissie, dat de Moefti van Jeruzalem de komen de besprekingen over Palestina te Londen moet bijwonen, moei lijkheden met zich mee zal bren gen. Verder verklaarde hij aan den Arabischen leider, dat het wenschelijk was, dat de Pales tijnsche delegatie vertegenwoor digers uit den Handel en Nij verheid zou bevatten dr. Hoes sein Khalidi, secretaris van de Arabische hooge commissie, heeft het volgende commentaar op deze verklaring geleverd: In dien de Moefti niet voor de con ferentie te Londen wordt uitge- noodigd, zal de Arabische dele gatie zich aan deelneming ont houden. De Arabische hooge commissie is de ware vertegen woordigster van Arabisch Pa lestina en het is niet noodig de andere groepen in de delegatie op te nemen. HET WEER GELDIG TOT HEDEN AVOND. Bewolkt met regen, weinig verandering van tempera tuur en toenemende wind uit Zuidelijke richting.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1