Stad en Land Laatste vergadering oude gemeenteraad SPORT Walcheren Organistencongres GOES Zuid-Beveland GOES MAANDAGMIDDAG kwam de oude raad van de ge meente Goes voor het laatst byeen. In deze zitting had het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden van den raad plaats. De vier leden van het College van Curatoren voor de afdeeling gymnasium a.d. R.H.B.S. werden benoemd. Z.h.s. werd een verzoek goed gekeurd van den heer G. Cal- laert, om verandering te bren gen in den datum, met ingang waarvan hem ontslag is ver leend als onderwijzer aan de O.L. School A, terwijl eveneens een voorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement en de Arbeidsovereenkomst verorde ning en een voorstel tot rege ling van het verhaal van in koopsommen ■verschuldigd in gevolge den pensioenwet 1922 evenals een voorstel tot het vast stelden van verordening en reg lementen betrekking hebbende op de Gemeentelijke Gymnasi um. verbonden aan de Rijks Hoogere Burgerschool werden goedgekeurd. Tot leden in het College van Curatoren voor de afdeeling Gymnasium aan de R.H.B.S. werden benoemd de hoeren Mr. H. B. Bouwman, secretaris van de Grondkamer voor Zedland; R. M. A. Nieveen van Dijkum, Deken en Pastoor bij de R.-K. Kerk; A. W. M. Odé, predikant bij de Nederlandsch Hervormde Kerk; J. Pilaar, voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Van den heer C. Stam. predi kant bij de Gereformeerde Ker ken. was bericht gekomen om ontheffing aangezien zijn amb telijk werk teveel van zijn tijd eischte. De heer Haverhoek (P. v. d. A.) vond dat de Raad voor een voldongen feit werd gesteld en had gaarne dubbeltallen gezien. Tot groote hilariteit stelde de heer Roo, wethouder, hem voor candidaten te stellen. Er is ni. te weinig keus. Bij het voorstel tot het doen bouwen van 9 voorloopig dub bele woningen aan de Tulpstr. kwam de heer Duvekot (C.H.) weer met dezelfde bezwaren als de heer Franken tijdens de vo rige Raadszitting. De heer Stoel-Feuerstein (P. v. d. Vr.) stelde voor om de hui zen gewoon als een familiehuis te verhuren en dan bij deze huurders een aantal onderhuur ders onder te brengen, wat bij de heeren Haverhoek (P. v. d. A.) en Polderman (C.H.U.) pro test uitlokte. De heer Vingerling (A.R.) hak te tenslotte de knoop door wees er op, dat aan het feit niets meer viel te veranderen en men daarom niet te veel moest uitwijden aangezien tijd kort is. Het voorstel werd daarop aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op het Burgerlijk Armbestuur wenschte de heer Roose (K.V. P.) aan te houden tot het ver schijnen van de nieuwe Raad en ook de heer Vingerling (A. R.) was deze meening toege daan. Na enkele discussies werd het echter toch aangenomen. Het voorstel betreffende het Gasthuis lokte echter nogal dis cussie uit. De heer Ph. Haverhoek (P d. A.) wilde graag weten of de te benoemen geneesheer-direc- tur een volle dagtaak zou krij gen. Als voorzitter van het Gast- huisbestuur antwoordde de heer Stoel-Feurestein dat dit inder daad niet het geval was, doch dat er een voorzichtig begin moest worden gemaakt. De heer Roose (K.V.P.) wensch te gaarne te weten of een direc teur ook beslist geneesheer moest zijn. De benoeming van den heer de Roo, achtte dit beslist nood zakelijk aangezien een deskun dige in het bestuur ten zeerste gewenscht was. V cetbal GEEN ROD LEER-SYSTEEM. Samenstelling district IV en VI Naar wij vernemen zal afd. IV de volgende competities, die op 15 September aanvangt als volgt ziJ"n samengesteld; j Afd. IV V.V.V., Helmondia. Helmond, B.V.V., Longa, R.K. T.V.V.. j Willem II, Noad, Baronie, NAC, en Vlissingen, Afd. VI Eindhoven. P.S.V., De Spech ten, Brabantia, M.V.V., Bleijer- heide, Juliana, Maurits, Emma, Sittartsche Boys en Limburgia. R.B.C. degradeert. In een door de protestcommis sie van den K.N.V.B.. gehouden vergadering te Tilburg is het protest van R.B.C. afgewezen. De uitslag blijft dus 1—0 in het voordeel van Helmondia, waardoor deze club definitief naar de eerste klas gaat en RBC degradeert naar de tweede klas. Zwemmen Russische uithcudings vermogen Mik Hail Rozin, de Russische lange afstand zwemmer verbe terde zijn uithoudingsrecord door 30 uur en 5 minuten ach tereen te zwemmen. Hij legde een afstand van 78 km. af. Voor banden altijd vergunning noodig Het Departement van Econo mische Zaken deelt ons mede, wellicht ten overvloede, dat de distributie van alle soorten auto- en motorrijwielbanden (zoowel binnen- als buitenban den) onverminderd van kracht is gebleven. Het is derhalve niet geoorloofd zulke banden te vei le oopen, af te leveren of te lcoo- pen zonder daartoe strekkende vergunning, door of namens den directeur van het rijksbureau voor rubber verleend. Het koopen, vefkoopen en af leveren van rijwielbanden (zoo wel binnen- als buitenbanden) zender afgifte, onderscheiden lijk inlevering van bonnen of schriftelijke vergunningen is ■rboden. WESTKAPELLE Dammen Internationaal Damtournooi te Terneuzen. De uitslagen van het inter nationaal Damtournooi te Ter- neuzen luidden: J. Blom tegen L. Vaassen (België) 1—1; L. Anderzon tegen A. van den Berge (België) 0-2; J. J. Kaan, (Terneuzen) tegen W. Roosenburg 1—1; J. Vinken legen J. Demesnacker (België) 2—0; J. de Rijk tegen A. de Graag 0—2; J. de Smet tegen L. Jongens (België) 0—2; J, Kaan Dzn tegen J. Ameens 0-2. TUINBOUW-ONDERWIJS De afd. Amsterdam van üe Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde stelt wederom de gelegenheid open. om aan de door deze vereeni- ging te houden cursussen deel te nemen. Jonge tuinbouwers dienen zichl°ravenPoWer^M. van Liere, daarvoor zoo spoedig mogelijkl®- S~H- te melden bij den secreta- OLJEKLEEDING VOOR LAND BOUWERS, TUINBOUWERS EN VEEHOUDERS. Van de stichting voor den landbouw bereikte ons de me- dedeelmg dat land- en tuinbou wers en veehouders een aan vraag kunnen indienen voor oliegoed. Hiertoe moeten aan vragen gericht worden, vóór 1 September bij de dorpscommis sies welke zijn; C. J. de Mol A. 38 Baarland; -J Grim, Jorjaneweg 20, Borssele; Steketee, 26, Driewegen; P. J. Maat, B. 47, Ellewoutsdijk; J. van Paassen, Scheldestraat 26, Goes; J. C. Verhage, A. 85, ris, P. Plakke, Witte de With- straat 751. Voor de Alg. Tuin- boucursus is de minimum-leef tijd 15 jaar. Voor de speciale cui'sus tuinteekenen en dendro logie kunnen slechts die perso nen zich opgeven, die reeds een algemeene cursus hebben ge volgd. Ondanks enkele tegenslagen toch goed geslaagd HET ORGANISTENCONGRES, dat Zaterdag j.l. te Goes werd gehouden is wel heel anders verloopen als men zich had voorgesteld. Van den gast-organist Cor Kee kwam onverwacht het bericht, dat h\j wegens ziekte j was verhinderd. Dientengevolge zag het distrietsbestuur van I de N.O.V. zich voor de vrywel hopelooze taak geplaatst, om binnen enkele uren een geheel nieuw programma samen te stellen. e Wij meenen dat het bestuur i hierin uitstekend is geslaagd,1 dankzij enkele in Zeeland ver toevende musici, die zich direct bereid verklaarden aan het con certante deel van het congres mede te werken. Ook Ds. Roos van 's-Heer Hendrikskinderen die op kerk- muzikaal terrein geen onbeken de is, heeft er het zijne toe bij gedragen om het congres te doen slagen. In de middagvergadering sprak hij over het onderwerp: „Het lied in den eeredienst". Spreker bracht op overtuigen de wijze in een boeiend betoog zijn meening over dit, voor den organist zoo belangrijke onder werp, naar voren. Hij maakte scheiding tusschen het kerklied waar in de extase der gemeente tot uiting dient te komen en de kerkmuziek waarin het schoon heidselement domineert. De, laatste categorie was volgens: spreker meer op zijn plaats in speciale diensten, die voor dit doel zouden kunnen worden ge houden. Op de lezing volgde een le vendige bespreking. Tot slot speelde de tweede voorzitter der N.G.V. dhr. Jan Matter uit Drie bergen werken van Mudde en, Cor Kee. Het avondconcert Het programma van het avond concert bevatte werken van Bach en Handel. Hieraan werk ten mede, Mej. T. v. d. Garde, sopraan, Amsterdam; Co de Munk, fluit, Gouda en de orga nisten Kousemaker uit Goes, Matter uit Driebergen, Rijn uit Middelburg en Uiterlinden, Lei den. Hoewel het publiek natuurlijk was gekomen om Cor Kee te honren, werden zij toch niet ge heel teleurgesteld. Het gebode- ne was van hoog gehalte. Zoo vertolkte de organist Matter de zware F-dur Toccato van Bach geheel onvoorbereid op meesterlijke wijze. Het distrietsbestuur der N.O. V. komt een woord van waar deering toe voor de eminente wijze wdarop zij de moeilijkhe den heeft opgelost Abtsl>erke; H. Grim, 151 c, 's-Heer Arendskerke G. Steenbakker, F. 174, Lewe- dorp; G. op 't Hof, G. 4 Nieuw- dorp; L. Traas, Pr. Julianastr., 's-Heerenhoek; C. Traas D. 47, Hcinkenszand; A. Boudens B. 109, Kwadendamme; M. Wisse A. 96, Kattendijke; J. Leys, Noordeinde 10, Kloetinge; W. L. J. Harthoorn, Dorpstraat, Nisse; P. Rijk, B. 27, Oudelande; C. Priem A. 77, Ovezande; Jac. Braamse, A. 73, Wolfaartsdijk. Men zie tevens de advertentie in dit blad. Wijdingsavond, Op 30 Augustus a.s. wordt in de Groote Kerk alhier, zooals bekend zal zijn, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een Wijdingsavond gehouden. Naar aanleiding van een des betreffend verzoek, deelen wij mede, dat dien avond de kerk deuren. om half acht open. gaan en dat het orgelspel dan ter stond aanvangt. Ernstig ongeval. Maandagavond kwam onze stadgenoot M. Schrijver-Gunst, door een noodlottig ongeval om het leven. Morgen kunnen wij nadere gegevens over dit ongeval ge ven. OUDELANDE Gemeenteraad. Vrijdag 23 Aug. is de tijdelij ke gemeenteraad voor de laatste maal bijeen gekomen. De geloofsbrieven der nieuwe leden werden onderzocht en in orde bevonden. De gemeente-rekening 1944 wordt voorloopig vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst ontvangsten f 56015.68 uitgaven 56652,12 f 16006,27 15706,50 alzoo met een nadeelig slot kapitaaldienst: ontvangsten uitgaven alzoo met een batië slot van f 299,777 Het bedrag bedoeld in art. 55 ter der LO-wet 1920 wordt voor het glo. over 1944 vastgesteld: werkelijke uitgaven: f 435,95 werkelijk beschikbaar gesteld 571,78 verschil f 135,83 In verband met deze laatste vergadering richt de voorzitter zich tot de leden, in 't bijzonder tot den heer van Nieuwenhuij- zen, die in den nieuwen raad geen zitting heeft, de heer van Nieuwenhuijzen spreekt daarna eveneens enkele woorden. Voorts wordt de wensch naar voren gebracht de straatverlich ting weer volledig in te schake len, waarover met de PZEM in contact getreden zal worden. 'S-HEER ARENDSKERKE Raadsvergadering. De voorzitter deelt mede, dat bij Kon. Besluit van 26 Juni 1946. m.i.v. 1 Juni 1946 de ver- plichte combinatie van de be trekkingen van secretaris en ontvanger is opgeheven, en ver der, dat hij bij Kon. Besluit van 29 Juni 1946 is herbenoemd tot burgemeester. De nieuw benoemde gem. se cretaris zal 16 September a.s. in dienst treden. De motorbrandspuit voor Nieuw dorp is gearriveerd. Vastgesteld worden een drie tal wijzigingen van den Gem.-j begrooting gew. dienst 1946 en 1946 en kap. dienst 1946. Er zal nader onder oogen wor den gezien de mogelijkheid om cok het gedeelte sloot Zuid-zij de Havenweg—Nieuwdorp te dempen en te rioleeren. alsmede om den Havenweg van een nieuw wegdek en van trottoirs voorzien. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat het in de bedoeling Qigt in het plant soen dorpsplein Nieuwdorp en vermoedelijk in het plantsoen N. H. Kerk te 's-Heer Arendsker ke (dorp) een monument te plaatsen ter herdenking van door oorlogsgeweld omgekomen burgers. Er wordt besloten in plaats van 6, 12 woningen te bouwen en wel te 's-Heer Arendskerke (dorp) 4, te Nieuwdorp 4, Lewe- öorp 2 en te 's-Heer Hendriks kinderen 2. De heer de Kooning vraagt of het mogelijk is. dat bij Hofstede van J. Vermue wederom een bord geplaatst kan worden ..Verboden standplaats voor woonwagens". De Voorzitter zegt, dat hierin zal worden voor zien. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de nieuwe raad van deze gemeente voor de eerste maal bijeen. Burgemeester de Casembroot herdacht in zijn openingsrede den wethouder Huibregtse en het raadslid Huibregtse. die bij de bevrijding zijn omgekomen. De nieuwe raadsleden werden beëdigd en tot wethouder wer den benoemd de heeren W. Ga- briëlse (P. v. d. A.) ent L. Min derhoud (C.H.) Er was een verzoek binnen gekomen om tusschen de school tijden van de O. L. School an derhalf uur vrij te geven om de kinderen, die ver van school wonen den tüd te geven rustig te eten. Deze kwestie zal met het hoofd van de school gere geld worden. Een verzoek van Kroondo mein om gronden onder West- kapelle weer in te huren wordt ingewilligd. Aangezien Water staat momenteel van die gron den in gebruik heeft zal na be ëindiging van de werkzaamhe den aan den dijk, verzocht wor- den de gronden in hun vorigen staat op te leveren. Aande voetbalvereeniging wordt een voetbalveld voor f 15 per jaar verhuurd. Tot secr.-pennigm. van het Burg. Armbestuur wordt de heeer L. Kaland Az. gekozen. Het herbouwplan wordt na een kleine wijziging in een der straten goedgekeurd. Tijdens de rondvraag doet de heer Minderhoud het verzoek de binnenwegen van slijk te zuiveren. Men zal hiervoor met Landbouwherstel in verbinding treden. en W. zullen hun best doen om de huur van de noodwonin gen te verlagen, zooals de heer P. Verhage verzocht, maar zij geven weinig hoop daar de huur lager ligt, dan het vastgestelde tarief. Voor een betere straatverlich ting zijn reeds regelingen met de P.Z.E.M. getroffen. Bij de bewoonde bunkers, die niet op de waterleiding kunnen worden aangesloten zullen nog eenige tapkranen worden geplaatst, wanneer de bewoners van de bunkers bereid zijn het water leidingtarief te betalen. De aanwezige tapkranen voor veehouders zullen op verzoek van den heer K. Minderhoud blijven staan. Voorts zal er een regeling ge troffen worden, dat niet overal meer afval wordt neergewor pen. Op een vraag van den heer Ligthart Schenk wordt meege deeld dat begin September en kele blokken van het herbouw plan zullen v/orden aanbesteed. Aan het in orde maken van den verkeersweg Westkapelle- Zoutelande zal zoo veel moge lijk aandacht besteed worden. Namens de Comm. Kath. Ge meenschap Lewedorp vraagt de heer de Kooning vervolgens aan den Voorzitter geen dans- vergunningen te verleenen op Kath. feestdagen. De Voorzitter zegt, dat dit een kwestie is van e'en burgemeester, doch dat lilj hiermede rekening wil houden. De heer GoedegebuTe, vraagt of met het oog op de winter maanden uitbreiding kan wor den gegeven aan de straatver lichting. De Voorzitter antwoord dat pogingen in het werk zullen worden gesteld. De heer de Kok vraagt, of het college van B. en W. nog steeds actief is i.v.m. het zoeken van een geschikte stortplaats te Nieuwdorp. De Voorzitter zegt, dat B. en W. op dit punt zeer diligent zijn. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden worden onderzocht en alle nieuw benoemden toegelaten. De Voorzitter dankt, mede na mens B. en W. de scheidende Raad i.z. de niet terug lteerende leden J. Vermeulen en H. Goe- degebure voor de prettige ma nier van samenwerking. Wethouder Hommes dankt de Voorzitter voor diens hartelijke woorden, terwijl de niet terug- li eerende leden Vermue en Goe- degebure eveneens de Voorzit ter dank zeggen voor de vrien delijke en prettige samenwer king. die zij in hun langdurige raadlidmaatschap mochten on dervinden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4