Tholen Schouwen en Duiveiand Z.- Vlaanderen Ofi. Publicaties N oord-Be veland HET RADIOPROGRAMMA Bui ïen verv THOLEN Raadsvergadering. Vrijdagmiddag jl. kwam de( nood-gemeenteraad voor de' laatste maal bijeen. Wegens benoeming aan de Ambachtsshool te Middelburg, wordt aan den heer P. J. Ver- hage eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openbare Lagere School, met dien verstan de, dat B. en W. met den heer Verhage in overleg zullen tre den betreffende de datum van ontslag. Er wordt besloten B. en W. te machtigen in overleg te treden met den Inspecteur Archieven te Middelburg voor regeling ar chief te Tholen. Na onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw gekozen raadsleden wordt besloten de gekozenen toe te laten als Raadslid. Tot baas-gasfitter aan de Gem Gasfabriek wordt de heer de Groot te Tiel benoemd. Van de heeren Verduit (R.K.) en Wagemaker (Gem. Belang) was een voorstel ingekomen tot weder invoering van de kermis. De heer Verduit verdedigde zijn voorstel, door op te merken, dat, waar er plannen bestaan tot ont eigening der brug. de gemeente inkomsten zal derven, welke kunnen worden vermeerderd, als men de kermis weer invoert; minstens f 1000.- zal er inkomen wegens staangeld enz., terwijl de inwoners ook wel eens een vermakelijkheid mogen hebben. De heer Wagemaker steunt 't voorstel van den heer Verduit. De heer Kieft ((A.R.) acht het een ongelukkig momen, nu in de laatste zitting van den nood- raad met een dergelijk voorstel te komen. Beten is het dat de nieuwe Raad dit behandeld, wat veel democratischer is. De heer de Hond (Sik. Gerei.) ziet ook geen voordeel voor de gemeente door het invoeren van de kermis. Er is vermakelijkheid genoeg. Spreker is er dan ook absoluut tegen. De heer de Heer (Stk. Geref.) is er uit principe tegen. In een1 plaats Waar het groote meeren- deel der bevolking de Christelij ke beginselen is toegedaan, is het verkeerd, de kermis, die reeds zooveel jaren verdwenen is. weer in te voeren. De heer Verduit acht het verkeerd op dergelijke manier afbreuk te doen aan de inkomsten der ge meente. Spreker ziet in de ker mis geen kwaad. De voorzitter zegt o.m.: De verhoogde bron van inkomsten voor de gemeente is op zekere hoogte waar, doch er zal veel meer geld worden uitgegeven dan er voor Tholen inkomt. Veel geld wordt dan uitgegeven voor onwettige din gen. Vaak gebeurd het. dat bak ker en slager op hun betaling moeten wachten omdat er zoo veel op de kermis is uitgege ven. Invoeren der kermis, is niet een geldelijk, doch ook een ze delijk nadeel voor de gemeente. Taak der Overheid, dus ook van den Raad, is te waken tegen verlaging van het zedelijk peil der bevolking. Ook bij Volks feesten kunnen dingen gebeuren die verkeerd zijn, doch op een kermis is dit regel. Met 4 tegen 6 stemmen, wordt het voorstel Verdult-Wagema- ker verworpen. De heer Verduit heeft veel klachten gehoord over de straat verlichting. Reeds des avonds om 9.30 uur worden de lantaarns gedoofd. De voorzitter merkt op, dat de heer Verduit dan 's a- vonds weinig in Tholen is, daar er wegens bezuiniging van gas en kolen des avonds niet één lantaarn wordt ontstoken, doch nu het winter wordt zullen op de voornaamste verkeerspunten deze worden ontstoken. Tot slot van deze laatste zit ting van den noodraad dankt de voorzitter de leden voor de pret tige samenwerking in het bij zonder de heeren Looijsen, Wa gemaker en Kieft, die niet meer terugkeeren. Dr. Looijsen dankt den voor zitter voor de waardeerende woorden. „Wij en de andere heeren hebben prettig mogen sa menwerken onder Uw leiding. Met genoegen zullen wij terug denken aan deze uren. Wedvlucht P.V. „De Trouwe,! i., Dn»*". Nieuwe Rijvergunningen Wedvlucht van Mons, afstand 121 Km. Joh. Deurlo Tholen: 1- 30-34-36. M. Tazelaar, Tholen: 2- 6-24-38, G. Soomers, Tholen 3-23 J. Tholenaai'. Oud-Vossemeer: 4-16-17. J. Vermeij, Oud-Vosse meer: 5-7-9-21-22-33 A. Wage maker, Tholen: 8-10-12-13-14-18- 19-25-27-28-29-35. D. Jansen, Tholen: 11-20-32. L. Laban, Tho- ien: 15. B. Schot, Tholen: 31-37. Deelname 111 duiven. Gelost om 12 uur. Ie duif binnen om 1-54-43 uur. Laatste prijswinnen de duif om 3 uur, 3 min. en 45 sec. Pxogramma viering Koningin nedag. Ter viering van Koninginne dag is het programma van dc Ihoolsche Oranjevereeniging als volgt: 2 uur: Opstelling op het speel terrein van Concordia, Gymna- stiekver. Olympia, Mondaccor- deonclub. Schoolkinderen en versierde rijwielen. 2.30 uur: Muzikale wandeling door de gemeente. 3.30 uur: Aankomst van de stoet op de Markt. 4 tot 6 uur: Concert op de Markt door Concordia. 7 uur Aanvang filmvertooning in de Openbare School en zoo noodig om negen uur de tweede voorstelling. Voetbal. In de nedei-laagserie van de Thoolsche Voetbalclub werd Za terdagavond 24 Aug. j.l. de wed strijd Tholensche Boys-Halste ren gespeeld. De uitslag was 4-0 voor Halsteren. ST. MAARTENSDIJK Collecte. De collecte ten bate van de Pr. Bernhardstichting heeft in deze gemeente 111,46 opgebracht. ST. ANNALAND Roode Kruis Actie. De Roode Kruis Actie in deze iemeente op 17 Aug. jl. bracht het ledental 'van 82 op 187. De collecte bracht 100,- op. Veiling. Bloemkool f 4ö.~ f 60.- per 100 stuks, Meloenen f 112 per 100 stuks. fComkommers A 1' 13 per 100 stuWs, Plantuien f 8-f 8.10 p 100 kg. Stamboonen f 25-f 26 per 100 kg. STAVENISSE Feestje. De Dorpsvereeniging te Sta- venisse deelt mede, dat zij het plan had om op 31 Augustus a.s. een eenvoudig feestje voor choolgaande kinderen te orga- niseeren, dat zij zich gewend heeft tot B. en W. om een finan- cieele bijdrage, dat deze niet kon worden toegestaan, gezien de bijzondere tijdsomstandighe den; dat zij het ten zeerste be treurt dit jaar nog geen beschei den kinderfeest te kunnen vie ren, daar Stavenisse sinds 1938 verstoken bleef van een gepast Koninginnefeest, zelfs van een bevrijdingsfeest. Zij wekt de leden niettemin op, om de jonge vereeniging getrouw te blijven, opdat het volgende jaar uit eigen middelen de Koninginne dag waardig kan worden ge vierd. Volgens mededeling van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, zal binnenkort een aan vang worden gemaakt met het uitgeven van nieuwe rijvergun ningen voor alle motorvoertui gen. Daartoe zal voor eLk rij vaardig motorvoertuig een aanvraagformulier volgens een nieuw eenheidsmodel moeten worden ingediend. RENESSE Monument vermoorde Schouwe naren. Op de begraafplaats te Renes- se is de grafbedekking gereed gekomen van de op 10 Deeem- ■ber 1944 door den vijand ver moorde 10 Schouwenaren. Hei ontwerp is van den beeld houwer H. J. J. Dannenborg te Amsterdam. Eenigen tijd geleden werd reeds op de dreef van slot Moer mond, waar de schanddaad plaats had, een z S n-fsteen ge plaatst, waarop de fatale datum staat gegraveerd. Door den Nederlandschen beeld houwers kring te Amsterdam werd een prijsvraag uitgeschre ven voor het maken van een monument voor de gevallenen. De ontwerpen hiervoor zullen van 15 November a.s. af wor den tentoongesteld in het Ste delijk Museum te Amsterdam. Er zal dan een keuze worden gemaakt door de leden van het comité monument 10 Dec. 1944 te Renesse. RETR ANCHEMENT Raadsvergadering. Voor de laatste maal kwam Vrijdagavond de tijdelijke Raad der Gemeente bijeen, onder Voorzitterschap van de Burge meester J. A. Leenhouts. De geloofsbrieven der nieuwe ..aadsieden werden onderzocht en in orde bevonden. De Raad besloot adhaesie te betuigen aan het request van de vereeniging van Burgemeesters. Secretaris sen en Ontvangers, betreffende de verkeersmoeilijkheden. De be grooting voor 1945 werd gewij zigd, die voor 3946 vastgesteld en de gemeente-rekening over 1944 werd aan de Raad aange boden. Als lid van de Commis sie tot wering van het school verzuim werd gekozen den heer L. P. de Regt. Besloten werd opdracht tegeven aan Ir. Din- gemans te Utrecht tot het ont werpen van een uitbreidings plan en aan het ingeniersbureau van Hasselt en de Koning, Nij megen, tot het ontwerpen van een rioleeringsplan. Als verte genwoordiger der Gemeente voor het bijwonen van de ver gaderingen der Waterleidingmij, werd aangewezen de heer Bur gemeester. Bij de rondvraag kwamen de volgende punten ier sprake: De heer S. v. d. Sluis verzocht maatregelen te nemen tegen he'. otorten van vuilnis langs de openbare weg te Terhofstede. Burgemeester zegde toe deze maatregelen te zullen nemen. De heer J. de Meij merkte op, dat het huis van wijlen J. Ris- seeuw nog steeds leeg staat en vroeg of de Gemeente dit huis zeif kan laten repareeren, waar door het weer bewoonbaar zou worden. De Burgemeester had hier reeds aandacht aan ge schonken. Verder heeft de heer de Meij klachten over de bus dienst der S.B.M. Het komt her haaldelijk voor dat er personen moeten blijven staan doordat de bus vól is, dat is toch een 'on houdbare toestand. De Burge meester zal zich met de S.B.M in verbinding stellen, teneinde hierin verbetering te brengen. Vervolgens informeert de heer de Meij hoever het staat met de straatnaamborden. De Bur gemeester zal er aandacht aan wijden. De heer Pattist verzoekt te worden ingelicht over stand van zaken ten aanzien van de voorziening in de onder wijskrachten. De Voorzitter zegt dat het hoofd der school reeds alle mogelijke moeite heeft ge daan en nog doet om hierin een voorziening te krijgen, doch tot op heden nog zonder resultaat. Daar dit de laatste vergadering is van de tijdelijke Gemeente raad .brengt de Burgemeester aan alle een woord van dank, in het bijzonder aan den heer Cambier, die in den nieuwen Raad niet terug zal keeren. voor het veie en goede werk dat door den Raad verricht is en sluit daarna deze Raadsver gadering. 's-HEER ARENDSKERKE Na-uitreiking bonkaarten De na-uitreiking van bonkaar ten voedingsmiddelen 10e en 11e periode zal gehouden worden op 3 September 1946 van 2 tot 4 uur op het kringkantoor te 's-Heer Arendskerke. Verbod tot het in voorraad heb ben van appelen, peren en/of pruimen. In verband met de a.s. distri butie van fruit heeft het Be drijfschap voor Groenten en Fruit een verbod uitgevaardigd om appelen, peren en/of prui men na 24 Augustus a.s. in voorraad te hebben. Dit verbod geldt niet voor: grossiers, die namens een combinatie van grossiers een hoeveelheid fruit in ontvangst hebben genomen, welke over eenkomstig de distributiere geling aan deze combinatie is toegewezen; b. kleinhandelaren, die de aan hen voor distributiedoelein den toegewezen hoeveelheid fruit in ontvangst hebben ge nomen. Eveneens geldt het verbod niet voor zoover door het Be drijfschap voor Groenten Fruit toestemming is verleend voor het in voorraad hebben van appelen, peren en/of pruimen. OOSTBURG Wielerwedstrijd. Zaterdag 31 Augustus a.s. zal alhier een wielerwedstrijd wor den gehouden voor nieuwelin gen en amateurs, over een af stand van. 60* km. KATS Concert. Zaterdagavond werd door de Muziekvereeniging Wilhelmina uit Kolijnsplaat een concert ge geven te Kats. Het was mede door het mooie weer een schit terende avond. Jammer is het. dat er altijd iTbg zijn die veel lawaai maken en daardoor een ander hinderen. Burgerlijke standen THOLEN. Geboren: Johannes M., z. v. Ph. J. Steketee en J. A. van Zweden; Jan P., z. v. C. A. Goe- dekebuure en M. M. Jeroense; Karei L., z. v. K. M. Priem en H. Dinga; Barbara M., dochter van A. K. Goedegebuure en B. de Kok; Cornelia W., d. v. Joh. M. v,an Qèveren en P. Moerland Marinus A., z. v. C. W. van Prooyen en M. M. van Zanten. Gehuwd: J. C. Bout 60 jaar en J. Beurskens 49 jaar; Tj. Bur ger 61 jaar en A. Voshol 56 jr. Overleden: A. J. Geluk 57 jr., eehtg^n. van C. J. Rijstenbil. KRABBENDIJKE. Geboren: Annie, d. v. W. H. v. Dongen en J. de Leeuw; Morlnus Jan. z. v. M. Zandee en J. K. Schouwenaar; Geertje J. A., d. v. J A. Hollebrandse en H. K. Ka merling; Janna C., d. v. C. Nieu- wenhuijzen en C. J. de Jonge; Hiibrecht P. B., z. v. J. v. d. Vreugde en N. Kok; Huibrecht I 2. v. J. Kaan en A. J. v. Koeve- rlnge Helena P., d. v. M. A. Geense en M. Glas; Boudewijn, z. v. W. Wabeke en L. Eversdijk; Willem, z. v. L. Zuidweg en M. Minnaard. Woensdag 28 Augustus HILVERSUM I 301,5 m. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 N.C.R.V. Gewijde Muz.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram; 9.15 Zieken bezoek; 9.30 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Pianorecital; 11.15 Fam. ber.; 12.00 Amsterd. Politie speelt; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.45 Gram.; 14.00 I-ïoborecital; 14 SC B.B.C.-orlcest; 15.30 Viool en piano; 16.00 Fagot-trio; 16.45 Voor de jeugd; 17.35 Cinderella; 18.30 Voor Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie-orkest; 22.00 Nieuws; 22.30 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Zang; 23.30 Piano. HILVERSUM II 415.5 m. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 V. A.R.A. Gram.; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.00 Edwin Fischer, piano; 9.50 Gram.; 10.90 V P.R.O. Morgenwijding; 10.35 V. A.R.A. zang en piano; 11.00 R.V. U lezing; 11.30 Gram.; 12.00 Orgel Johan Jong; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Miller-sextet; 14 00 Voor de vrouw; 14.15 Kamermud 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Gram., 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Eddy Walis; 17.45 Het rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 R.V.U. lezing; 19.00 Jan Corduwener; 19.15 Departe mentale uitz.; 19.-30 V.P.R.O. Le- zirg over UNRRA; 20.00 Nieuws; 20.20 The Ramblers; 20.45 Rebec ca; 21.30 Operetteconcert; 22.15 De wereld van vandaag; 22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nieuws; 23.lï Schaaktoumooi; 23.30 Gram. Overleden: Maatje de Vrieze, 75 jarr, wed. v. A. Nieuwenhuijzen; Maria H. Sievense, 75 jaar, ech'.g, van Jan Moerland. Gehuwd: Abraham G. Theunisse 25 jr. en Allewijna J. Hollebrand se 26 jr.; Bartel Nagelkerke 25 ]r, en Johanna L. Houtekamer 18 Jr. OUDELANDE. Geboren: Geertruida E., d. v. J G Mol en C. C. Braam; Catharina L.. d. v. L. G. Joosse enA. Spuy; Benjamina, d. v. J. de Jonge en G F. Sinke; Gijsje M., d. v. W. L Heymans en N. v. d. Wielen. Gehuwd: Jan de Vriend 22 jr., te Baarland en Fieternella M. Meeuse 23 jaar; Jacobus Sandee, 32 jaar te Wissekerke en Maria Koster, 20 jaar; Reinier v. Gessel 32 jr. te Ovezande en Johanna v. Eykeren 29 jr.; Pieter van Hek ken 36 jr. en Lena de Smit 24 Jr. Gverleden: Izaak de Bakker 80 jaar, weduwn. van M. Oele; Maatje J. Korstanje 9 jr., d. v. P. Korstanje en W. Boey; Abraham nten 20 jr. z. v. D. Quinten en N. Kole, overl. te Singapore. De Officieren-Fiscaal bij het bijzonder Gerechtshof te 'sHer- togenbosch voor de Provincie Zeeland stelden de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging: Engeltje de. Regt geboren Ze- gers, Terncuzen, onder toezicht- stelling van de S.T.P.D. en ont zetting rechten. Janna Verlinde geb. Meertens, Middelburg; M. Ras Davidse, geb. Maas, Domburg; I. de Bruijn. St. Jansteen; E. v. d. Berg, Sas van Gent; Adriaantje v. d. Wey geb. Slager, Haamste de; Hendrica J. M. Maassen, B. op Zoom; allen onder toezicht- stelling S.T.P.D. en ontzetting rechten. Pieternella C. de Meijer geb. Dartelson, IJzendijke; Magdale- na de Bruijn. St. Jansteen; Ch. L. Cleeren, Terneuzen; Wilhel mina M. C. Quesquerex geb. Clerck Oostburg; Angelina J. C. Cortvriendt, Sluis; Adriana S. C. Cuveljé, V. Kalle, Maria E. Doeselaar, allen Westdorpe; A- driana Hoogesteger. Catharina Hoogesteger. beiden O. en W. Souburg; Elisabeth J. J. van Leeuwen, Middelburg; Jozina Schieman, Maria J. Schieman, beiden Axel, allen onder toe- zichtstelling S.T.P.D., verplich ting om te arbeiden en ontzet ting rechten. A. Pieters. Hulst. J. C. D. Fieterse, Axel, G. van Doorn, Terneuzen, onder toezichtstei- ling S.T.P.D., een jaar verblijf- houden in het Jeugdhuis te Hansweert, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Janneke Jansen van Roosen daal geb. van Dixhoorn, Sluis, ontzetting rechten. Frieda M. Cortvriendt. onder toezicht stelling s.t. P. D., ver plichting tot arbeiden, f100 be talen en ontzetting rechten. H. Kievit, Terneuzen, dnder toezichtstelling S.T.P.D.. ver plichting tot arbeiden, f 600 be talen en ontzetting rechten. P. Hariman, CLinge onder toe zichtstelling S.T.P.D., arbeiden, radio afstaan en ontzetting rech ten. Verder zijn de volgende per sonen onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Willem L. Earentsen. Anne C. J. Bijle- velt. beiden Middelburg; P. B. A. de Craene, Haldeghem, over wegende dat de gerezen verden kingen niet ongegi'ond zijn ge bleken, maar dat de schuld van betrokkene van zoodanigen aard is, dat oplegging van een straf of maatregel ingevolge het be sluit Buitengewoon Strafrecht of het Tribbunaal Besluit niet gerechtvaardigd is te achten. Margaretfha L. Danckaert, St. Jansteen. J. A. Quaquebreur, Helmond en Helena E. Heijse, 's Gravenhage alle gerezen verdenkingen niet ongegrond ge bleken. doch betrokkene gerui- men tijd in bewaring doorge bracht en daarom termen be trokkene buiten vervolging te stellen. W. P. A. de Rooij. Terneuzen, gerezen verdenkingen ongegrond gebleken. V-oor allen geldt de verplich ting sich als goed Nederlander te gedragen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3