VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Internationale toestand verslechterd Een heugelijk bericht Leiden Russen Het geval Degrelle Albaneescli leger op? Bezoek van Lord Killearn aan Ned. Britsche en Ind. autoriteiten Dinsdag 27 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 458 Directeur: B, G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie; Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 13. Gironummer 410357 DEZE WEEK GR00TE VIER BIJEEN? GISTERMORGEN zyn tc Parjjs drie commissies byeen gekomen. De conferentie te Parjjs is nu vier weken byeen en de internationale toestand is langzaamaan verslechterd. Daarom worden er volgens den politieken cor respondent van de Daily Mail pogingen gedaan om in den loop van deze week een bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier te organiseeren. Zoowel Bevin als Byrnes voe len voor een dergelijke bijeen komst. De laatste heeft dezer dagen een transatlantisch tele foongesprek met Truman over deze kwestie gehad. De econ. commissie voor de Balkan Polen had te kennen gegeven, dac het aanspraak maakt >p schadevergoeding voor de scha de, die aangericht is door Hon- gaarsche troepen. De commissie willigde thans het verzoek van dit land, om gehoord te worden Dij de behandeling van de eco nomische clausules van het Hongaarsche ontwerpverdrag in. De Australiër Beasly stelde voor, dat de herstelbetalingen zouden worden gedaan uit loopen de productie. Verder was hij het niet eens met het voor stel. dat Roemenië aan de Sov jet-Unie 75 millioen pond zou betalen. Molotof maakte de opmerking, dat Australië zich meer bezorgd maakte over de Roemeensche belangen dah Roemenië zelf. De Italiaansche commissie In de Italiaansche commissie verzette de Sowjet-afgevaardig de Wisjinsky zich tegen twee Neaerlandsche amendementen op de inleiding van het ontwerp verdrag: erkenning van de rol, door de Italiaanscvhe verzets beweging gespeeld, en toevoe ging, dat Italië aan Japan den oorlog heeft verklaard. Neder land trok na eenige discussie zijn amendement met betrek king tot Japan in. "Wisjinsky voegde zich vervol gens bij de andere leden der Groote Vier, die het andere Ne- derlandsche amendement steun den. Tevoren had Joego-Slavië ei. zich tegen verklaard. Het amen dement werd vervolgens zonder tegenstemmen en een onthou ding van Joego-Slavië aangeno men. De algemeene militaire commissie Deze commissie heeft Maan dag bijna den geheelen ochtend gedebatteerd over de gezichts punten van de voormalige vij andige landen. Tenslotte had de voorzitter het volgende voorstel: „Indien een voormalig vijandelijk land een memorandum indient, dat voorstellen bevat betrekking hebbend op de artikelen van een verdrag, kunnen deze niet door de commissies in studie ge nomen worden, tenzij zij den vorm van amendementen heb ben, die door een of meer leden van de commissie ingediend zijn". Dit voorstel werd met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Eet voornaamste punt van de agenda een bespreking van de militaire clausules van het Italiaansche verdragwerd met Italiaansche verdrag werd niet meer behandeld. De „Roode Ster" over de conferentie Radio Moskou haalde een ar tikel van den internationalen commentator van de „Roode Ster" aan, waarin wordt gezegd, dat het werk van de vredescon ferentie vertraagd en verhin derd wordt door de landen, die handelen onder invloed van Groot-Brittannië en de Veree- nigde Staten. De Sowjet-Unie en enkele an dere landen streven naar een zoo spoedig mogelijk een oplos sing van de problemen, pleitend voor een faire behandeling van de verslagen landen, terwijl Groot-Brittannië en de Veree- nigde Staten pogingen doen om achter de schermen van de con ferentie de oude imperialistische politiek in Europa te doen her leven, werd o.m. gezegd. Officieel werd machtiging ont vangen te verklaren dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana den eerstkomenden tijd, om verblijdende redenen, hare werkzaamheden zal moeten be perken. Goerings bevoegdheden voor een Bacteriënoorlog Een Duitsche krijgsgevangen, in de handen der Sowj ets. gene- raal-majoor Schreiber, heeft het Tribunaal te Neurenberg mede gedeeld, dat Hitier tijdens een conferentie van de Wehrmacht in Juli 1943 Goering alle nood zakelijke bevoegdheden gaf voor de leiding en voorbereiding van een bacterienoorlog. Officieele Belgische mededeeling Het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken heeft o.m. medegedeeld: De zaakgelastigde van België te Madrid vernam op 21 Augus tus omrechtstreeks, dat Degrei- le in bewaakte vrijheid zou wor den gesteld met het bevel het Spaansche grondgebied binnen acht dagen te verlaten. De Spaansche staatsonderse- cretaris voor buitenlandsche zaken deelde dit den zaakgelas tigde een dag later mee. Deze laatste vestigde onmiddellijk de aar.dacht op het gevaar, dat De- De koienposiiie in Nederland Uit het statistisch bulletin van het Cenraal Bureau voor de statistiek blijkt, dat de voorzie ning van kolen in Nederland zich in de maand Juli verder gunstig heeft ontwikkeld. Aanvankelijk werd de produc tie ongunstig beinvloed door de Limburgsche kermisviering het onfeluk op de S. M. Wilhel- mina, waardoor de gemiddelde dagproductie in de eerste week van deze maand slechts ruim 28.500 ton bedroeg. In de overi ge weken van deze maand bleef het productiecijfer evenwel in stijgende lijn. De gemiddelde dagproductie over de geheele maand bedroeg ruim 28.300 ton, tegen ruim 26.600 ton over de maand Juni. Op enkele dagen werd zelfs meer dan 31.000 ton boven den grond gebracht. Ook de invoer van kolen gaf redenen tot tevredenheid. Uit Amerika werd ons de voor Juli toegezegde hoeveelheid van 238.000 ton inderdaad geleverd. De kolenimport vanuit Duitsch- land overtrof de verwachtingen: ingevoerd werden ruim 166.000 ton (incl. 46.000 ton bruinkool briketten). Uit Engeland werd 8000 ton steenkool ingevoerd. Opnieuw schending van ioego-Slavisch grondgebied Radio Belgrado verklaarde gis teravond, dat in de laatste da gen opnieuw Joego-Slavisch grondgebied door Amerikaan- sche vliegtuigen was geschon den. In de laatste elf dagen zou den 110 van dergelijke gevallen zijn voorgekomen, waarvan 90 door militaire vliegtuigen. Op 13 Augustus vlogen 30 militaire grëlle nu aan het toezicht kon ontsnappen. Langs een omweg hoorde de zaakgelastigde op 23 Augustus, dat Degrelle in San Sebastian ontsnapt was. Weer een dag la ter werd hem officieel medege deeld, dat Degrelle het Spaan sche grondgebied had verlaten Nadere bijzonderheden werden den zaakgelastigde evenwel niet gegeven. De heer Spaak, kennis geno men hebbende van deze ver schillende gebeurtenissen, is te Brussel teruggekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met den Spaansche zaakgelastigde en heeft hem de ontsteltenis niet verzwegen, die de laatste ge beurtenissen in België hebben veroorzaakt. Hij heeft hem be vestigd, dat zij wellicht de be trekkingen tusschen België en Spanje nog moeilijker zouden maken. Hij heeft den Spaan- sclien zaakgelastigde verzocht hem onverwijld bekend te ma ken langs welke grens Degrelle, ter Uitvoering van het bevel dat hem gegeven werd, het Spaansch grondgebied verlaten heeft. Naar Buenos Aires? De leider van de Belgische rexisten, zou zich volgens den Brusselschen correspondent van de Daily Telegraph, Donderdag op een Spaansch schip „Monte Avala" hebben ingescheept met bestemming naar Buenos Aires. Aldus een bericht uit Londen. DE BESCHULDIGING VAN GRIEKENLAND Volgens te Athene in omloop zijnde berichten, op grond van „inlichtingen door Grieksche militaire kringen ontvangen", schat men, dat Albanië momen teel 75.000 man troepen zou heb ben, met inbegrip van 10.00 of ficieren en 12.000 onder-offici. ren, die door Sowjet-officieren opgeleid zouden worden. Vol gens dezelfde bron zouden eeni ge huizen in Tirana ontruimd zijn voor Russische instructeurs. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken is onlangs berichten ter oore gekomen, vol gens welke Albaneesche inval- Sowj et-Russische burgers in Nederland In een artikel van de Sowj et- Russische Prawda over „Weige ring van de Nederlandsche auto riteiten om een zestal Sowj et- Russische burgers te doen re- patrieeren", welk artikel door Radio-Moskou werd aangehaald wordt verklaard: Deze feiten beteekenen een openlijke uiting van een vijan dige houding tegenover de Sow- jt-Unie, waarvoor de Nederland sche regeering de volle verant woordelijkheid draagt. Het Sow- jet-Russische publiek eischt af doende maatregelen." HULP AAN ARNHEM e Luzem zal een hulpactie voor Arnhem worden gevoerd. Men zal ten bate van de slacht offers der stad inzamelingen van kleeding. uitzetten voor babies en geld houden. len in Grieksch gebied zouden zijn gedaan. In verband met het bericht, dat de Oekrainsche afgevaardig de ter vredesconferentie Ma- noeilsky, bereid zou zijn om het Oekrainsche standpunt inzake de beschuldiging van Grieken land voor den veiligheidsraad te vertolken, is men in Londen thans druk bezig om de berich ten over de Albaneesche inval len te bestudeeren. Aanval op Griekenland Het orgaan van de Joego-Sla- vische communistische partij, „Barba", beweert, dat tiental len dorpen in Grieksch Mace donië verbrand en dat „vrou wen, kinderen en ouden van da gen op nog verschrikkelijker wijze als tijdens de Duitsche be zetting, vermoord" zouden wor den. Het komende plebisciet Naar de Times meldt hebben de Vereenigde Staten besloten hun politiek ten aanzien van het Grieksch plebisciet te wijzi gen. Na nadere besprekingen met de Grieksche regeering heeft het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche zaken besloten informeel en beperkt hec plebisciet te doen controlee ren door waarnemers. Te dien einde heeft de groep, die in Griekenland verblijft om rap port uit te brengen over het 'ner: zien van de kiezerslijsten in structies ontvangen in Grieken land te blijven. In verband met het komenda plebisciet over de koningskwes tie. zijn, zooals officieel uit Atbe ne gemeld wordt, de uitzonde ringsmaatregelen, die in Juni j. 1. werden ingevoerd in verband met botsingen tusschen gewa- pen groepen en regeeringstroe- pen, opgeheven. Engeland schenk! Duiischland schepen Engeland heeft 147 kleine mij nenvegers die volgens de over eenkomst van Potsdam aan dit land waren toegewezen, bij wij ze van genade overgedragen aan Duitschland. De schepen zullen aan de visschersvloot toege voegd worden. Men hoopt, dat dit gebaar er toe zal bijdragen het voedselprobleem in Duitsch land te verzachten. iehudi Menuhin Woensdag in Nederland Aanstaanden Woensdag 28 Aug. 2al Jehudi Menuhin omstreeks half twaalf op Schiphol arrivee- ren. MEER ONTBIJTKOEK. De positie van roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk met ingang van 1 September groote- vliegtuigen boven Joego-Sla- re toewijzingen te verstrekken visch grondgebied en op 16 Aug. voor de fabricage van ontbijt- zag men 13 militaire en 3 civiele koek. Van begin September af toestellen met Amerikaansche zal meer ontbijtkoek verstrekt kleuren. kunnen worden. Lord Killearn, de speciale Blitse gezant voor Zuid-Oost Azië. kwam heden, zoals ver wacht was, in een Wakota-vliig tuig te Batavia aan. Op het vlieg veld werd hij o.m. verwelkomd door Dr. van Mock, Dr. P. J. Koets, Generaal Spoor, Vice- Admiraa! Pinke, Luit.-Gen. Mansergh, algemeene opperbe velhebber en Brits consul te Batavia Mackereth en enkele Britse luchtvaart- en vlootoffi- C-ieren Eenigszins opmerkelijk is, dat er geen republikeinse vertegen woordigers aanwezig waren. Wel stonden op het' vliegveld een Nederlandse erewacht stoot troepen, Nederlands Marineper soneel en enige Seaforth Hoog landers opgesteld. Zoals reeds bericht is. za Lord Killearn, die een ervaren diplomaat is, zowel de rijstposi- tie als de politieke situatie be studeren en wellicht zijn diens ten aanbieden om te bemiddelen in de a.s. onderhandelingen tus sen de Nederlanders en Indone siërs. Daar de Commissie-Gene raal met buitengewone volmach ten van de Regering naar Bata via komt zullen de besprekin gen waarschijnlijk de definitieve zijn. Als hij eventueele verzoe ken accepteerd zou Lord Kil learn de derde Brit zijn die zich inziet om een oplossing te be werkstelligen. Hiertoe bezoekt hij zowel Dr. van Mook. als generaal Mansergh. den heer C. Mackereth en Indonische auto riteiten. Dollar-Politiek in de Republiek. Volgens het Lcndcnse Zon dagsblad verbittert de dollar- clipicmatie de Britse rubberle veranciers. Deze ontvangen n.i. berichten over Amerikaanse schepen, die rubber van de Indo ncsische eilanden weghalen. Vet der deelt het blad mee dat Ame rikaanse maatschappijen onder handelingen voeren met de In donesische autoriteiten voor de verkrijging van een olie-conces sie in het district van Palem- bang, ondanks de Nederlandse pretesten. Indien deze berichten waar zijn, valt het niet moeilijk te be grijpen waarom de Indonesische leiders de rubbercultuur in de Republiek zo geforceerd stimu leren en waarom Amerika uiter lijk zo afzijdig op het critiek- wordende conflict toeziet. Het i3 echter alles behalve sportief van Amerika om de Republiek niet te erkennen en er ondertussen begerig zijn ecnomische belan gen uit te breiden. NET WEER NORMALE TEMPERATUUR Half of zwaar bewolkt met een enkele regenbui. Matige wind, meest tusschen Zuid- West en Nootd-West. Nor male temperatuur voor de tijd van het jaar.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1