De Raad van Vlissingen vergaderd Zeeland uit zijn isolement hersteld Verandering in de Grondwet 7 kwam de nieuwe Vlissingsche ge- \f metolci openbare vergadering bijeen. Het voor- naaaisic :»u«it Vaïi bespreking was de benoeming van S of 4 wethouders. Na oenigc discussie werd een voorstel voor 3 wethouders rnet 17 tegen 2 stemmen aangenomen. Bonoerad wei den de heeren L. 1*. van Oorschot (P. v. d. A.) v. Pepering (I' v. d. A.) en Poppe (A.-R.). Nu. de opening had de be- tcëjgiog en installatie van de itïdoii van dei: raad plaats, In zijn openingswoord wees Burge meester B. EColff. op de werk zaamheden die door dezen i'aad verricht zuijen moeten worden zij zullen uitgebreider zijn dan die van den tijdelijken raad, waarvan de bevoegdheden be perkt waren. Met een speciaal woord richtte de voorzitter zich tot de nieuwe leden en hij wenschte mevr. Hartjes Nijland geluk rae'i haar benoeming eenige vrouwelijk raadslid. Nadat de notulen onder dank zegging waren goedgekeurd, had de bepaling plaats van hef aantal wethouders. De heer C. M. Schillemans: (CPN) trad als eerste in het strijdperk en sprak zich uit voor een viertal wethouders. De eenige oplossing zag spreker in een college van 5 man met drie leden van de Partij van den Arbeid. Een andere oplossing leidde volgens Schillemans tot een vervalsching van den ver kiezingsuitslag, dhr. M. J. van Poelje, (P.v.d.A.), die hierop 'het woord kreeg, achtte het niet verantwoord, dat de fractie van de Partij van den Arbeid het antwoord zou schuldig blijven In de P.v.d.A. was besproken, indien er 4 wethouders zouden komen er 3 van de P.v.d.A. bij moesten zijn. Naar aanleiding van de gehouden verkiezingen achtte spreker het daarom on-, mogelijk Dr Knoop als eenige .van de rechter zijde als wet houder te laten optreden. Zijn voorstel tot het benoemen van 3 wethouders werd van ver schilllenden kanten ondersteund, alleen dhr. Knoop (P.v.d.A.) was er tegen. Nadat de heer H. v. Rooijen (C.H) zich eveneens had uitgesproken voor het voorstel ■van den heer Poelje werd dit voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 17 tegen twee blanco. Benoeming der Wethouders Dhr L. P. van Oorschot werd met 18 stemmen voor, tegen een blanco herkozen terwijl ook de heeren van Popering en Poppe met respectievelijk algemeene stemmen en 18 tegen 1 werden benoemd. Zij werden allen toegesproken door den voorzitter die ook een woord van dank richtte tot het scheidende lid van het college Dr H. B. J. Knoop. Het voorstel tot reorganisa tie van het Nijverheidsonder wijs lokte verschillende discus sies uit. Dhr. van Poelje (P.v.d.A..) toonde zich een sterken voor stander van het dagonderwijs, doch stelde eveneens voor. de avondscholen te laten bestaan daar velen niet in de gelegen heid zijn om een dagschool te bezoeken. In een discussie tusschen de heeren Poppe (AR) en van Schijndel (P.v.d.A.) ontstond een misverstand over enkele zinsneden in het voorstel, doch ten slotte bacht dhr. van Poelje licht in de zaak door er op te wijzen dat het hier vooral in de bedoeling lag. dat leerlingen, die een lagere school verlaten en die nog geen veertien jaar zijn. doch het zevende leerjaar ..met vrucht" hadden doorloo- pen, toch in de mogelijkheid zouden worden gesteld nijver heidsonderwijs te ontvangen, j Hem wem door deD voorzit- ter verzocht hiervan een mo tie in te dienen. Het voorstel werd toen door B. en "W. aan genomen. Tijdens de rondvraag werden door verschillende leden nog maals voortellen ingediend over de verlichting van het ha vendorp. de slechte toestanden bij het vervoer en de rioleerin- gen. Dhr. M, J. Corveleyn (RK) ver zocht zoovee) mogelijk de pu blieke belangstelling voor de raadszittingen te stimuleeren door de plannen zooveel moge lijk uit te dragen. De glasvoorziening baarde dhr. J. L. de Wit (AR) zorg. vooral met het oog op den ko menden winter, terwijl deze spreker bovendien gaarne de nooódijkjes aan den singel ver- SPORT NEL VAN VLIET VERBETERT WEER EEN WERELDRECORD Nel van Vliet wederom in actie. Het sinds 1939 bestaande re cord van Jopie Waalberg op de 200 yards schooi slag werd Za terdagavond door Nel van Vliet van 2 min. 40.3 sec terug ge bracht op 2 min. 35.6 sec. Hier mede bracht zij een nieuw we reldrecord op haar naam. Danitournooi te Terneuzen. De uitslagen van de eerste ron de luiden: L. Vassen (België) tegen B. H. Ham (Nederland) 20; J. Eles (Nederland) tegen J. P. Geensen (Nederland) 20; Az. v. Berge (België) teegen W. Eoozenburg (Nederland) 02; T. Anderson (Nederland) tegen J. J. Kaan (Nederland) 0—2; J Demesnacker (België) tegen A. de Graag (Nederland) 11; J. Sinke (Nederland) tegen J. de Rijk (Nederland) 2—0; L. Jon gen (België) tegen J. Ansens (Nederland) 1—1; J. de Smet (Nederland) tegen J. Kaan Jzn. '.Nederland) 20. dwijnen zag. De voorzitter deed verschil lende toezeggingen waarna de vergadering werd gesloten. Europa's langste spoorbrug hersteld PRINS BERNHARD VERRICH TE DE PLECHTIGHEID. (Van onzen specialen verslaggever) UTRECHT, Zaterdagmor gen 7.35. Van het station vertrekt een feestelyk versierde trein met als passa giers een groot aantal buiten en binnenlandsche autoritei ten en journalisten. In Rot terdam stopt de trein en h\j kan bij zyn vertrek daar het praedieaat koninklijk dragen, daar Z.K.H. Prins Bernhard ingestapt is. Dordrecht is in feeststemming als de trein stopt. Uit de groe pen padvinders, die op het per- •on opgesteld zijn, klinkt de kreet „Leve Prins Bernhard". Voort gaat het tot het breede water van het Hollandsch Diep in 't zicht komt; een ware feest- rit is het. Overal langs de spoor lijn staan menschen juichend, cn wuivend. Vlaggen wapperen. Bij Europa's langste spoor brug, de Moerdijkbrug, is alles versierd en massa's menschen zijn op den been om toch maar mets te missen van wat er gaat gebeuren. Onder het groote aan tal 'genoodigden zien we o.a. Z. K.H. Prins Bernhard, den heer L. C. Nemry, Belgisch Ambas sadeur, den heer M. Renaud Si- van, Zaakgelastigde Fransche ambassade, Mr. L. A. Kesper, Comm. der Koningin in Z. Hol land, Ir. W. Hupkes, Pres. Dir. der Ned. Spoorwegen. Allen begeven z\j zich naar het begin van de brug, waai de plechtigheid zal plaats vin den. De kleindochter van Ir. W. Hupkes draagt op een kus sen de schaar, die speciaal voor dit doel vervaardigd en voorzien is van een inscriptie, Als Prins Bernhard het lint doorgeknipt heeft en de schaar weer teruggeeft, klinkt het: „Leve de Koningin, Leve de Prins!" Tientallen fotografen „schie ten" en het muziekcorps speed het Wilhelmus. De doorgang West-Zuid is vrij. In zijn toespraak noemt de Pres. Dir. der N.S., Ir. Hupkes. de Moerdijkbrug de belangrijk ste van het Nederl. spoorweg net, daar zij niet^ alleen het Wes ton direct verbindt met het Zui den van ons land maar tevens de voorname schakel tusschen Nederland, België en Frankrijk „De groote vernielingen aan de brug toegebracht in oor logstijd, hebben niet mogen verhinderen dat ze nu weer klaar is. Wü danken daarom allen die meegewerkt hebben aan het herstel van deze bjrug, in het bijzonder den Ncdcr- landschen werkman, die zich hier van zijn besten kant beeft laten zien". Ir. Hupkes dankte den Prins voor zijn komst en verheugde zich er in dat Prins Bernhard zooveel belangstelling toont voor de Nederl. Spoorwegen. Het gezelschap wandelde hier na over de 1400 m. lange brug. Prins Bernhard nam daarna met verschillende hooge autori teiten plaats in een plezierboot en geëscorteerd door vele ge- pavoiseerde bootjes vertrok hij in de richting Hoek van Hol land. De feesttrein reed inmiddels door naar Lage Zwaluwe, van waar hij terugkeerde naar Hol land. Na de officieele opening volg de eenige uren later de „Prac- tische" in den vorm van een transport van 20 Amerikaan- sche diesel-electrische goederen trcinlocomotieven, die door de N.S. uit Amerikaansche leger- voerraden zijn aangekocht. Dat de brug de zwaarste transpor ten weer kan dragen bleek uit dit unieke vervoer van locomo tieven, die elk 59 ton wegen. Eindelijk is het dan zoover, dat het meer dan verschrikke- IMUe autoritje Lage Zwaluwe- ^'vijndrecht V.V. tot het verl>> den behoort en men rustig kan blijven zitten wanneer men van Roosendaal naar Holland moet. Bovendien komt men meer dan een uur vlugger aan. Vanmorgen is met eenige1 feestelijkheid de eerste trein \an Breda vertrokken over de pas herstelde brug. de schakel tusschen West en Zuid! Massa-onderzoek voor Tuberculose bestrijding De gevreesde longtuberculose grijpt nog steeds om zich heen en blijkens de laatste statische gegevens is de toestand op dit gebied sedert de bevrijding nog voortdurend ernstiger gewor den. Het aantal actieve T.B.C.- lijders, (dat zijn de patiënten, die een gevaar voor zichzelf en voor hun omgeving vormen/, bedraagt het veelvoudige van voor den oorlog, aldus Dr. M Koster, leider van den Dienst Röntgenologisch borstonderzoek te Amsterdam. Het wordt daar door meer en meer noodzakelijk dezen volksvijand krachtiger te bestrijden en naar wegen te zoe ken om het gevaar in den kiem te smoren. De consultatiebu- reaux, die reeds jarenlang op uiterst efficiëënte wijze dit doel nastreven, zijn door toename van het aantal gevallen ernstig over belast en hebben weinig tijd be schikbaar om zich bezig te hou den met het systematisch borst- röritgenonderzoelc van groote groepen der z.g. normale bevol king* Bovendien is de tot nu toe daarvoor gevolgde methode van doorlichten voor het echte mas sa-onderzoek eenigszins tijdroo- vend. Reeds voor den oorlog was dit TWEEDE KAMER Bij de Tweede Kamer zijn in gediend twee wetsontwerpen tot 1. verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffende de ver anderingen; 2. verandering van artikel 192 van de Grondwet. Bij die wetsontwerpen worden de veranderingen in de grond wet definitief voorgedragen, zoo als de voorstellen zijn vastge steld bij de wetten van 15 Mei 1946. In het eerste ontwerp wordt o.m. voorgesteld artikel 203 der Grondwet aldus te lezen: „Na de afkondiging dezer wet wordt binnen twee maanden een verkiezing gehouden voor een Kamer voor Grondwetsherzie ning. Deze kamer overweegt dat voorstel en kan niet dan met de stemmen van drie vijfden van het aantal leden de aan haar overeenkomstig voornoemde wet voorgestelde verandering aanne men". Voorts wordt voorgesteld na artikel 203 drie artikelen in te voegen. Daarin wordt o.a. vast gelegd, dat de Kamer voor Bijzondere K.LM.-vluchi naar Zuid-Afrika Zaterdag 28 September a.s. zal de KLM een bijzondere vlucht naar Johannesburg (Zuid Afri ka) uitvoeren, waarbij post, vracht en 40 passagiers worden vervoerd. Het vliegtuig, een DC 4, zal Zondag 6 October de terug reis aanvaarden. Dit wordt de derde KLM- vlucht naar Zuid-Afrika. Op 6 December 1938 maakte de „Rei ger" van de KLM de eerste reis naar Johannesburg en deed over "szen afstand van ruim 11.000 km 6 dagen via Cairo, Khar toum. Nairobi en Broken Hill. Op 15 Januari 1940, toen de oorlog in Europa al was uitge broken, maakte hetzelfde vlieg tuig een vlucht van Napels naar Johannesburg, langs nagenoe; dezelfde route en legde bijna 9.000 km in 5 dagen af. Thans zal over de Sahara wor den' gevlogen, hetgeen den af stand AmsterdamJohannesburg van 11.000 tot ruim 9.000 km ver mindert. Zooals bekend is, hoopt de KLM in de toekomst een geregelde dienst op de Unie van Zuid Afrika te kunnen ope nen. Niet allen met het oog op een eventueele lijndienst echter is deze bijzondere vlucht belang rijk, zij vormt bovenal een ge legenheid om zoowel de handels betrekkingen als de cultureele banden met de Unie van Zuid- Afrika te verstevigen. Het tarief voor deze vlucht bedraagt f 1.875,— enkele reis en f 3.213,retour, waarbij de maaltijden, logies, ververschin- gen aan boord, landingsgelden en grondvervoer tusschen stads centra en luchthavens zijn inbe grepen. De KLM zal ter gelegenheid van deze vlucht een speciale enveloppe uilgeven, terwijl de PTT een bijzonder poststempel laat ontwerpen. Nadere gegevens hierover zullen t.z.t. worden ge publiceerd. bezwaar overwonnen door de toepassing van fotografie van het doorlichtingsbeeld. De laatste zes jaar is de techniel hiervan aanzienlijk verbeterd en is deze methode een be trouwbaar hulpmiddel gewor den voor het werkelijk massale systematische borstonderzoek. Thans worden plannen uitge werkt om in navolging van Ko penhagen, Zürich en andere groei te sfeden de geheele Amster- damsche burgerbevolking en eventueel Iten Haag en andere hc\ olkingscentra, te onderzoe ken. „Hoewel aanmelding vrijwil lig zal zijn, meenen wij, aldus Dr. Koster in een interview, dat hij een verlaggever van het A. N. P. toestond, „dat het begrip voor medische voorzorg vol doende bij de Nedcrlandsche be volking ontwikkeld is, dat zij na oproep in groote getale zal komen." Grondwetsherziening niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet tenminste drie vijfden van het aantal leden tegenwoordig is. De leden der Kamer voor Grondwethèrziening treden af op den dag, volgende op dien, waarop tot aanneming of niet- aannemen van het voorstel is be sloten. In den huidigen tekst luidt art. 204 aldus: „De veranderin gen in de Grondwet, door den Koning in de Staten-Generaal vastgesteld, worden plechtig af gekondigd en bij de Grondwet gevoegd". Voorgesteld wordt in dit ar tikel te laten vervallen de woor den: „Door den Koning en de Staten-Generaal vastgesteld". In het tweede ontwerp wordt voorgesteld artikel 192 der Grondwet te lezen als volgt: „De dienstplichtigen, niet val lende onder artikel 191, mogen zonder hunne toestemming»niet dan krachtens eene wet naar Ne derlandsch-ïndie, Suriname en Curasao worden gezonden". De tekst van het huidige ar tikel 192 luidt aldus: „Dc dienst plichtïgen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar Nederlandsch-Indie, Suriname en Curapao worden gezonden" Artikel 191, waarnaar in art. 192 wordt verwezen luidt als volgt: „De dienstplichtigen ter zee zijn bestemd om te dienen in en buiten Europa. Aan den dienst, door hen in Neder landsch-Indie, Suriname en Cura pao te vervullen, worden door de wet voordeelcn verbonden. FiLMNIEUWS GRAND THEATER Spijkers met koppen In deze allerdwaaste klucht ziet men George Formby als politieman den strijd aanbinden tegen een sabotagebende, die het op een nieuw gebouwd schip heeft voorzien. Na een aantal si.tuaties, waar men zich pijn in de buikspieren bij lacht, komt onze held als po litieman bij de vliegende brigade Hij wordt onschuldig verdacht. Achtervolgd door de politie bindt hij nu alileen den strijd aan tegen de bende en na vele en' dwaze avonturen slaagt hij er natuurlijk in de bende te ontmaskeren. VLISSINGEN LUXOR THEATER Deze week draait in het Lu xor theater te Vlissingen de film Zoya. Het is een fel realistisch Russisch filmwerk en laat zien hoe een kind met alle haat te gen het facsisme opgroeit. Men ziet haar op de schoolbanken, hoe zij daar vriendschap sluit met een vriend, die dezelfde idealen heeft als zij. Later gaat hij in dienst en dan weet zij wat haar te doen staat. Ze gaat ook naar het front als soldaat, neemt afscheid vSn huis en gaat Moskou verdedigen, helpt haar vrienden als zij in nood zijn, laat bruggen de lucht in vliegen enz. Zoya krijgt een belangrijke opdracht, die zij helaas niet kan volbrengen. Ze wordt gevangen genomen en dan ziet men hoe de Duitschers hun vijanden be handelen. Zij wordt gemarteld omdat zij niets vertellen wil en zij moet dit met de dood bekoo- pen. ALHAMBRA THEATER In de film ..I'll be your Sweet heart", die tot en met Donder dag in het ASlhambra Theater draait, zien we hoe de Schlager componisten in vroeger jaren, honger en ellende moesten mee maken, omdat een aantal ge- meene drukkers, met behulp van knokploegen, hun werk be drukten en dit voor minder op de markt brachten. Deze film, die met Margaret Lockwood. in de hoofdrol, een juweeltje is van melodieën en charme, is dan ook zeker het zien waard. Met het actueele journaal een zeer goed pro gramma.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4