VRI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Lord Kiliearn vandaag te Batavia verwacht Woensdag vergadert de Veiligheidsraad Sub-commissie U.N.O. bezoekt Walcheren Joego Slavië geeft genoegdoening Directeur: B, G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Kockebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 3163, Gironummer 410357 Maandag 26 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 457 Nederlandsch Indie HET BRITSCHE CONSULAAT-GENERAAL heeft be kend gemaakt, dat Lord Kiliearn, bjjzonder afgevaar digde voor de voedselvoorziening van Z.O.-Azië, den 26en Augustus, dus vandag te Batavia wordt verwacht. den, zal een eigen commissie uit, zenden. De voornaamste vraag is nog steeds, of Java en Suma tra „binnen, bet koninkrijk." zul len blijven, dan wel of zij als vrije staat onafhankelijk zullen worden. Op de te Malino gehou den conferentie van de buiten gewesten hebben eenige Indo nesische vertegenwoordigers ge wezen op het belang van het sa mengaan met Nederland, daar een geheel onafhankelijk Indo nesië een speelbal van de groo- te mogendheden zou kunnen worden. Het is een argument van belang, doch tot op hedeo beeft het op de nationalisten van Java en Sumatra nog geer. invloed gehad". Aan het eind van het jaar moeten de Britsche troepen Java verlaten hebben, maar Java is nog niet gepacifi ceerd. Het blad voegt er aan toe: „Het ziet er naar uit, of de Nederlanders, die hen zullen vervangen, hetzelfde zullen moe ten doen". Luitenant-generaal Spoor aangekomen Luitenant-generaal Spoor op perbevelhebber van de Neder landsche strijdkrachten in Ne derlands ch-lndië is uit Neder land te Batavia aangekomen. Het bezoek van Lord Kiliearn draagt een informatief karakter, heeft een officieele Nederland- sche woordvoerder verklaard. Hij zal eerst de situatie bestu- deeren en nagaan op welke wij ze hij zijn bemiddeling zou kun nen verleenen voor het tot stand komen van verdere be sprekingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs, zoo zegt het officieele Britsche com nvuniqué. Het communiqué voegt daaraan toe, dat men op recht hoopt, dat het bezoek van Lord Kiliearn er toe zal bijdra gen zonder uitstel dezelfde sfeer ie scheppen, als die, waarin de besprekingen in Maart werden besloten. Eerst, wanneer Lord Kiliearn den toestand bestudeerd heeft, zal hij, volgens den Nederland- schen woordvoerder, rapport uit brengen over de raadzaamheid van het aanbieden van zijn dien sten. Hierover is tien dagen ge leden tusschen Den Haag on Londen overeenstemming be reikt. De woordvoerder maakte te vens bekend, dat de Nederland- sche regeering voor het hervat ten van de besprekingen voorwaarde heeft gesteld, dat de republiek de evacuatie der ge- interneerden uit het binnenland weer zou hervatten. Tegelijk met de Commissie- Generaal De aankomst van Lord Kil iearn zal, zooals welingelichte kringen in Londen melden, on geveer op hetzelfde tijdstip val len. als de aankomst van de nieuw benoemde Nederlandsche Commissie-Generaal, die dus den raad van den diplomaat en oud-ambassadeur met vele ja ren ervaring, die Lord Kiliearn is, kan inwinnen. De „Manchester Guardian" over de Indonesische kwes tie In een kort hoofdartikel, waar in de aandacht er op gevestigd wordt, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en Indone sië binnenkort weer hervat zul len worden, schrijft de liberale „Manchester Guardian": „De Nederlandsche regeering, die de situatie beter in handen wil hou Nieuwe regeering in Britsch-lndië Koning George VI heeft het ontslag van het Voor-Indische zakenkabinet aanvaard en een nieuwe regeering benoemd, waar van de congresvoorzitter Pa- dit Jawaharlal Nehroe het hoofd Is. Op 2 September a.s. zal het kabinet den eed afleggen. Naar aanleiding van het tot stand komen van de interim- regeering heeft Jinnah, de pre sident van de Moslemliga, ver klaard dat de onderkoning, Pa- dit Nehroe en de leiders van de congrespartij achter zijn rug om hun besprekingen hadden ge voerd. Hij vond de radiorede van den onderkoning. Lord Wa- vell, misleidend en in strijd met de feiten, daar deze zeide, dat het niet mogelijk was geweest tot een coalitie te komen, hoe wel 5 van de 14 zetels aan de Moslemliga waren aangeboden, de verzekering was gegeven dat de grondwet zou worden samen gesteld volgens de vastgestelde gedragslijn en de nieuwe inte rim-regeering zou werken o{ basis van de bestaande grond wet. De tarwevoorraden sterk gedaald De tarwevoorraden in de vieb belangrijkste produceerende lan den (de V.S., Canada, Argentinië en Australië) bedroegen op 1 Juli van dit jaar tezamen 373 millioen bushels. Dit is het laagste peil sinds bijna 10 jaar, aldus het Amerikaansche depar tement van Landbouw. Op 1 Juli van het vorige jaar was dit cijfers 824 millioen bushels op 1 Juli 1945 tegen 90 millioen bushels op 1 Juli 1946. Alleen in Australië is de to tale voorraad gestegen, ni. van 50 tot 67 millioen bushels. Schoennummcr 4 Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in den loop van de maand September 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer 4 (vier) eindigt, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ont vangen. De plaatselijke distributie diensten zullen na 1 September bekend maken op welke dagen men onder overlegging van zijn/haar stamkaart met bijbe- hoorend inlegvel de bonnen kan afhalen. Worden Nederlanders in Duitschland vastgehouden Naar wij uit den grensstreek vernemen zou sedert een week in Duitschland een gezelschap Nederlanders worden vastgehou den, in hoofdzaak afkomstig uit Twenthe. die, naar verluidt, on langs de grens zijn overgegaan om zakenrelaties aan te knoo- pen en inkoopen te doen. Enke len hunner reisden in uniform, aldus wordt gezegd. Enkele leden van het gezelschap zijn reeds teruggekeerd, doch het meerendeel zou worden vastge houden in Gronau. MEDEDEELING. Op onze kantoren ligt ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Tegelberg". Het schip is op 4 Augustus uit Batavia vertrokken en zal ver moedelijk 30 Augustus te Am sterdam binnenlopen. Het heeft 1508 evacués aan boord en 120 niet-evacués. AVRO-directeur in voorlopige bewaring Verleden week is in Hilver sum de bekende directeur van den A.V.R.O., de heer Willem Vogt, gearresteerd en overge bracht naar het Huis van bewa ring aan de Weteringschans te Amsterdam. In een onderhoud, dat een A. N. P.-verslaggever naar aanlei ding van dit bericht met den advocaat-fiscaal van het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam. Mr. W. P. Bakhoven, voer de, deelde deze mede dat tegen den heer Vogt ernstige bezwa ren zijn gerezen met betrekking tot zijn houding als directeur van den A.V.R.O. in den bezet tingstijd. Oekraïnsche klacht tegen Griekenland ZATERDAG WERD GEMELD, dat de Oekraïne telegra fisch aan de Vereenigde Naties had verzocht, den Vei ligheidsraad te doen ingrijpen in Griekenland. Zondag werd dit bericht bevestigd door de mededeeling van het Se cretariaat van de V.N., dat de klacht van Oekraïne tegen Griekenland geplaatst was op de agenda van de vergadering van den Veiligheidsraad, die a.s. Woensdag bijeenkomt. worden door gewapende eenhe- In een brief van Manoeilsky aan den veiligheidsraad wordt, naar verluidt, de Grieksche re geering er van beschuldigd, „een ernstig gevaar voor den vrede" in den Balkan te veroorzaken. „Tallooze grensincidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens DE NIEUWE SPELLING Naar vermogen wordt zal de nieuwe spelling niet bij het be gin van het nieuwe schooljaar verplicht zijn, aangezien de me morie van antwoord op het voor loopig verslag over het spellings ontwerp nog niet is ingekomen en de kamer op reces gaat. Walcheren sterk de aandacht van de geallieerden In aansluiting op het bericht in ons nummer van Zaterdag kunnen wij over het bezoek van de delegatie van de commissie' van onderzoek van de tijdelijke sub-commissie voor het econo misch herstel der verwoeste ge bieden nog het volgende mede- doelen: Zaterdag om ongeveer Ï2 uur arriveerden de gasten L Middelburg. Zij begaven zich per auto naar Domburg. Het waren de heeren Dr. Mi- lano Niederle, president van de commissie ter bestudeering der schade in de geallieerde landen: Mr. Kenneth-Weston, United Kingdom; Mr. John Gunther, United States; Mr. Man di Men diburu, Peru; Mr. J. B. Ri- chardot, U.N.; Mrs. E. Hume, v h. secretariaat der United Na tions en Mr. H. N. Dutilh, secr. van het Ministerie voor Open bare Werken. Zij werden vergezeld door de heeren Th. Heyblom, hoofdin genieur directeur van de Rijks waterstaat; Ir. P. Ph. Jansen van den Dienst Droogmaking Walcheren en Ir. A. Wiebes, eveneens van Rijks W.S.; Graaf van Lyndén v. d. Wederop bouw en den heer P. Toxopeus van Dienst Landbouwherstel. In de Bodega „Dolfijn" te Dom burg een dinertje werd aange boden. Het waren geannimeerde ge sprekken die daar gevoerd wer den. De heer Toxopeus hield eer vlotte speech waarin hij de leden der delegatie vooral wees op de groote materiaal schaars te. Uit de vrag die men tijdens de tochten stelde bleek wel een sterke opmerkingsgave. Dat men tien maanden gele den in Walcheren nog met boo ten voer was volgens hen „hard ly to believe" De heer di Mendiburu (Peru) vroeg zeer veel over de ruilver kaveling en hij sprak zijn vrees uit. dat over 50 jaar weer alles verdeeld zou zijn. Van Domburg reed het gezel schap naar Westlcapelle waar men de zeewering bekeek en ook de zandzuiger met een be zoek vereerde. Over het alfte- meen was men van oordeel, dat hier een enorme prestatie was geieverS. Buitengewoon prettig deed het aan, zoo verklaarde een der leden, dat de boeren op Zater dagmiddag druk aan het werk waren. Over het algemeen »s wel uit dit bezoek gebleken dat Wal cheren sterk de aandacht van de geallieerden heeft getrokken. Over de schade liet men zich echter in het totaal niet uit. Via Zoutelande en Seroosker- ke reed men weer naar Middel burg terug v^aar men nog evei een kijkje nam in de verwoeste abdij-gebouwen. Om 5 uur ver trokken de gasten, na een har telijk afscheid van hun bege leiders, per sneltrein naar Den Haag. Nadat men gisteren nog een rondvlucht boven ons land heeft gemaakt is het gezelschap naar Londen vertrokken om aldaar verslag uit te gaan brengen van hun belevenissen in West- Europa. den van het Grieksche leger ifit gelokt, met medeweten en onder aanmoediging van de Grieksche regeering", aldus de brief. Ver der wordt de Grieksche regee ring beschuldigd van vervolging van minderheden in Macedonië, Thracie en Epirus. Op een persconferentie te Pa rijs heeft Manoeilsky nog nader verklaard: „Wij zijn van mee ning, dat de Grieksche politiek nieuwe verdeeldheid in den Bal kan dreigt te veroorzaken en daar wij een buurstaat van den Balkan zijn maken wij ons daar over werkelijk ongerust. Het ge vaar bestaat, dat Albanië eens te meer als pion op het interna tionale schaakbord gebruikt zal worden." Hij voegde er aan toe: „Het thans houden van het refe rendum in Griekenland is in strijd met vroegere overeenkom sten en verklaringen van gealli eerde staatslieden. Groot-Britan- nie, Amerika en Frankrijk waren overeengekomen dat het referen dum niet voor December 1948 ge houden moest worden." COMMENTAAR VAN ALBA- NEESCHE ZIJDE. De secr. van de Albaneesche delegatie ter vredesconferentie heeft verklaard, niets af- te- we ten van het Oekraïnsche schrij ven aan den veiligheidsraad, waarin Griekenland een gevaar voor den vrede in den Balkan genoemd en beticht wordt van het provoceeren van incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens. Volgens den secretaris was 't waar, dat gewapende Grieksche benden om dc vier of vijf dagen Albanische grenswachten over vielen, een groot aantal Alba neesche soldaten vermoord en vee gestolen hadden. DE REGEERING van de Vereenigde Staten heeft Zater dagavond medegedeeld, dat, te oordeelen naar de rap porten, welke van Richard Patterson, den Amerikaan- schen ambassadeur in Joego-Slavïë, zijn ontvangen, aan de door de regeering der Vereenigde Staten aan de regeering van Joego-Slavië gestelde eischen gevolg is gegeven. Patterson verklaarde o.m.: „Tito heeft gezegd, dat de inci denten niet het gevolg van een speciaal bevel en beslist geen vergelding zijn voor het neer schieten van Joegoslaven door Amerikaansche grenspatrouilles Maarschalk Tito betreurt het verlies van menschenlevens en heeft opdracht gegeven, dat bui tenlandsche vliegtuigen in geen geval mogen worden beschoten. De incidenten zullen, aldus maar schalk Tito, niet herhaald wor den, terwijl Joego-Slavie te al len tijde zal toestaan, dat vlieg tuigen, die op een of andere manier hun koers verloren heb ben, boven Joego-Slavie vliegen Tito stelde voor, dat men een systeem voor het zenden van SOS-signalen door dergelijke vliegtuigen zou uitwerken. Het tweede Amerikaansche vlieg tuig en de stoffelijke resten van de bemanning zijn gevonden." In den brief van maarschalk Tito aan Patterson staat o.m.: „Het is momenteel nog niet mo gelijk, een definitief en gedetail leerd rapport uit te geven over het gebeurde. Ik moet er nog maals den nadruk op leggen dat Joegoslavische jagers een kwar tier het vliegtuig (het le Amer. vliegtuig) uitnoodigden te lan den. De bemanning van het vliegtuig weigerde aan die uit- noodiging gehoor te geven. Het is daarom niet juist om te ver klaren, dat de Joegoslavische jagers het vliegtuig niet gewaar schuwd zouden hebben, noch ia' het juist te beweren, dat het vliegtuig door weersomstandig heden genoodzaakt was van zijn koers af te wijken. De Amerikaansche vliegers kunnen Joego-Slavie verlaten wanneer zij willen. Ook over het vliegtuig kan de Amerikaan sche regeering te allen tijde be schikken. HET WEER In de vroege ochtend hier en daar mist of nevelvelden. Overdag meest wisselend be wolkt met enkele regenbui en en kans op onweer. Ma tige wind tusschen noord en zuidwest. Normale tempera tuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1