Triomphen der wetenschap De geschiedenis van nazi-Duitschland wordi wereldkundig gemaakt CHICAGO Mensch o! Aap IN AMERIKA Vele geesels worden overwonnen Nieuwe middelen ONLANGS deed de uitvinder van het „Wonder-genees- middel" streptomycin, Professor S. A. Waksman, een gedurfde voorspelling. „De tyd is niet ver meer", zoo verklaarde deze geleerde, „dat geesels, zooals gewone ver koudheid, kinderverlamming, rlieumatische koorts en tuber culose practisch onder controle gebracht zullen zijn." Behalve penicilline en strep tomycin doemen andere derge lijke ziekte-bestrijdingsmidde len aan den horizon op, ver klaarde Dr. Waksman. Een paar weken later, waren de eerste nieuwe vorderingen legen zulke kwalen het gesprek van den dag in de geneeskun dige wereld. Belangrijke doorbraken aan het tuberculose, front houden de meest belovende vooruit zichten in. Tuberculose is nog de gro.otste doodsoorzaak der menschheid, tusschen de jaren 15 en 35. en iedere stap dich ter bij het doel van volledige onderdrukking beteekent de redding van duizenden levens. Tijdens een bijeenkomst maakte Bene Jules Duclos, een Fransch man van geboorte, verbonden aan het Rockefeller Instituut, die in Amerika zijn opleiding tot bacterioloog heeft gehad, bekend, dat hij een methode ontdekt had om T-B.-bacterièn eenvoudig en vlug in proeïbuis jés te kweeken. Zijn proces gebruikt een syn thetisch zuiverend middel, ver vaardigd voor cosmetische doel einden. en is zoo eenvoudig, dat het gehuldigd is als de grootste T.B.-ontdekking sinds Koch in 1882 de kiem had afgescheiden Vóer Ducos' ontdekking was het kwéeken van T.B.-bacie- riën langzaam cn onbetrouw baar. Het proces wijzigde het organisme op zoodanige wijze, waardoor de proefnemingen dik wijls doelloos werden. Dit alles is veranderd door de Duclos methode: proefnemingen, die anders twee jaar duurden, kun nen nu voltooid worden in een dag. Waar G stralen nutteloos zijn, kan het nieuwe proces de diagnose vaststellen van T..B.- gevallen in het beginstadium in éen paar dagen in plaats van twee maanden. Het belangrijkste echter is Duclos vertrouwen, dat de on dekking het T.B.-cnderzoek aantrekkelijk zal maken voor jonge geleerden die het tot nu toe geschuwd hebben, vanwege de geringe kansen om vorde ringen te maken. Inmiddels berichtte Dr. H. C. Hinshaw, dat streptomycin in 65 proeven met menschelijke patiënten definitief de T.B. ge stuit had. De proeven laten echter nog geen gebruik op grooten schaal, toe, aangezien streptomycin tot nu toe wel de ziekte stuit, doch niet absoluut de kiem doodt. De werkelijke breuk, welke slreptom3'cin in het taaie T.B.- front vormt is de mogelijkheid de geneesmiddelen klinisch te gebruiken, en Dr. Hinshaw hoopt, dat spoedig een nieuw en goedkooper geneesmiddel ver schijnen zal. Het derde T.B.-rapport be trof een nieuwe en stoutmoe dige methode in vergevorderde gevallen door middel van ge durfd chirurgisch ingrijpen. Hoewel chirurgen traditioneel zeer voorzichtig zijn, vreezende dat extensieve lang-insnijdingen den verzwakten patiënt een fa talen schok kunnen toebrengen, cf de gezonde deelen van den leng zouden kunnen infecteeren genas Dr. R. H. Overbolt uit Boston door chirurgie meer dan de helft van 27 slachtoffers wier T.B. door geen een andere therapeutische behandeling ge nezen kon worden. Door het uitsnijden van de aangetaste dteelen, zeflfs heele lengen, redde hij het leven van de meeste, der ten doodc opge schreven, slachtoffers. P.CJ. groet zeevarenden De Nederlandsche kortegolf- zender P.C.J., die dagelijks de programma's uizendt voor de afdeeling wereldcVnroep van „Radio Nederland", helpt ook den afstand verkorten tusschen familieleden van Nederlandsche zeevarenden bij marine of koop vaardij en deze mannen. Tweemaal per week worden op verzoek gramofoonplaten uit gezonden, waarbij de aanvra gers een korten groet kunnen uitspreken. Het is mogelijk zee varenden per brief op de hoog te te stellen wanneer zij be slist naar het wereldprogram ma moeten luisteren. Bovendien geeft de P.C.J, iederen dag in zijn programma-overzicht een lijstje van plaats op Dinsdag middag en Vrijdagmiddag tus schen 14.00 en 14.30 uur Neder landsche tijd, in den 19 en 49 meterband. 's Avonds om 20.00 uur en 's nachts om 2 uur wor den herhalingen gegeven op 25, 31 en 49 meeer. Voorts is er iedere veertien dagen voor fa milieleden van zeevarenden een bonte middag in het ..Colos seum" Theater, Beierlandsche- iaan te Rotterdam. Ook hier kan men zich 's morgens tusschen 10 en 12 uur voor het uitspre ken van een groet melden. Aan vragen voor groeten, verzoek nummers gramofoonplaten en bonte middagen in Rotterdam, richte men aan Radio Nederland afdeeling Wereldomroep, Post bus 150, Hilversum. Op de enve jloppe vermelde men: „Groeten aan zeevarenden". HET Departement van Oorlog" te Washington deelde me de, dat het eerste deel van de serie van acht boek- deelen, welke de publicatie beoogen van alle documen tair bewijsmateriaal, dat door de Amerikaansche en Brit- sche gerechtelijke staven is verzameld ten behoeve van de berechting van de voornaamste nazi-oorlogsmisdadigers te Neurenberg, voltooid is. De serie, welke getiteld is „Nazi-samenzwering en Agres sie" is bedoeld om voor de eer ste maal aan de burgers van dc geallieerde landen de gedocu menteerde geschiedenis van na zi-Duitschland ter beschikking te stellen. In de eerste plaats hebben de documenten betrek king op de schuld van de leiders van het Duitsche rijk, doch zij bevatten tevens een schat van inlichtingen, die licht werpen op vele duistere punten in de jong ste geschiedenis. De onderwerpen welke in de publicaties worden behande.d omvatten o.m.: hoe de nazi's de controle over Duitschland ver wierven; hoe zij hun vakveree- nigingen vernietigden en de ker ken vervolgden; hoe zij den aan valsoorlog beraamden en uit voerden tegen Oostenrijk, Po len, Noorwegen, de Lage Lan den en andere naties; hoe zij de Joden vervolgden; hoe zij samenwerkten met Japan en Italië; hoe zij het slaven-arbei- ders programma met zijn con centratiekampen ten uitvoer leg den. Bij de aankondiging van de publicatie zeide het departement o.m.: „Op de aanklagende na ties was een zware last gelegd, teneinde de bewijsvoering in overeenstemming te doen zijn met hun beschuldigingen, opdat de zoo lang gezochte gelegen heid om het internationaal recht tot bewaker van den vre de te maken niet door verzuim te loor zou gaan". Mogelijk is het belangrijkste bewijsmateriaal dat gevonden is wel de keurig verpakte collectie van alle per soonlijke en officieele correspon dentie van Alfred Rosenberg, te zamen met een groote hoeveel heid correspondentie van de nazi-partij. Deze collectie werd ontdekt in een oud kasteel in Oostelijk Beieren. Verdere belangrijke vondsten waren de ongeveer 485 ton we gende papieren, welke de docu menten bleken te zijn van het Duitsche departement van Bui- tenlandsche Zaken van af 1837 tot 1944; ruim 300 kisten met do cumenten van het Duitsche op perbevel; 85 aanteekenboeken inzake conferenties van Hitier en de complete documenta;ie van de Duitsche marine. NEDERLANDSCHE PADVINDERS IN ZWITSERLAND. Even buiten het schilderachtige dorpje Scanfs in het Egadin, ravotten ruim honderd Nederlandsche padvinders, die op uitnoodiging van het Zwitsersche Roode Kruis een bezoek aan Zwitserland brengen. Touwtrekken geeft veel vermaak. als wereldluchtvaarf-haven DE stad Chicago heeft op onmiskenbare wyze te kennen gegeven, dat het haar ambitie is om in de toekomst het centrum van de wereld-luchtvaart tc worden. De Fers, de radio-stations, de stedelijke autoriteiten, de Kamer van Koophandel cn al die instellingen die tezamen de stem van de stad vormen hebben de wereld eryan in kennis gesteld, dat dit haar voornemen is. Doch het meest overtuigende bewijs krijgt de bezoeker wel wanneer hij de stad nadert via den gemeentelijken luchthaven. Terwijl het verkeersvliegtuig van den reiziger, met zijn reus achtige afmetingen, langs de landingsbaan van een mijl lengte scheert en naar het moderne eindpunt van de luchtlijn taxiet, lijkt de heele wereld wel ver vuld te zijn van vliegtuigen en bedrijvigheid. Onder een accom pagnement van motorgeronk in allerlei toonaarden, dalen en stijgen machines op van aller lei formaat en uitvoering. Het' is als een glimp ',n de wereld van de toekomst. Er zijn dagelijks van dezen luchthaven af 372, vluchten vol gens vast rooster van tien ver schillende luchtvaartmaatschap pijen. Ongeveer 65 particuliere vliegtuigen hebben hier hun ba sis. In het afgeloopen jaar be droeg het aantal passagiers dat dezen luchthaven passeerde 1.345.000. Men verwacht dat het in het jaar 1946 zal oploopen tot ongeveer 2,000.000. De luchthaven is 260 hectaren groot en heeft startbanen van 6.546 voet lengte, üm de groote hoeveelheid gelijktijdig verkeer te kunnen verwerken loopen er- verschillende startbanen paral lel en kris kras over het veld Het is het eenige vliegveld van clezen aard ter wereld. Doch het gemeentelijke vlieg veld zal spoedig verouderd zijn. Binnen vijf jaar zal het vliegveld zijn plaats afstaan als Chicago's eerste luchthaven aan het groo- tere ontworpen Orchard Place- vliegveld. Een nieuw vliegter rein in Grant Park in het cen trum van de stad heeft men op het oog voor het helicoptèrever- kecr en er zijn 10 andere klei nere luchthavens in en bij Chi cago voor het gebruik van par ticuliere vliegtuigen. Al deze voorbereidingen zijn het gevolg van een toeneming van het Internationale zoowel als het Nationale luchtverkeer. Chicago is gelegen aan den kop van het waterwegen-net van de Mississippi met zijn uit gestrekte landbouw-hulpbron- nen en aan het eene uiteinde van den waterweg der groote meren met zijn hulpbronnen van ijzer, steenkool en andere industrieën. Toen het vervoer te water de beste methode was voor zware vrachten, werd Chi cago de voornaamste binnen- landsche haven van Amerika. Toen de Spoorwegen deze po sitie usurpeerden, werd Chica go 's werelds grootste spoorweg centrum en dat is het nog steeds De stad heeft haar positie weten te handhaven na den geweldigen opgang' van het automobiel-ver- keer en de huidige ontwikke ling van de luchtvaart wijst op een voortzetting vrli de supre matie als centrum van het lucht verkeer in deze eeuw van het vliegtuig. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 47 Fringue begon ontstuimig op ?ijn schrijfbureau te rommelen maar Clodomir kwam tusschen- beide en doorzocht een stapel papieren die methodisch waren gerangschikt. Hij vond spoedig wat hij zocht. „Kijk hier!" riep professor Fringue uit triomfantelijk het papier omhoog houdende. De gorilla greep het en las het op zachten toon alsom de woorden beter in zich op te ne men: Uit eigen vrijen wil en in het volle bezit van mijn geestver mogens verklaar ik, dat ik mij geheel ter beschikking gesteld heb van professor Fringue, op dat hü i" 't belang der we tenschap met mij zal kunnen experimenteeren en mijn her senen verwisselen met die van een dier. Ik verklaar verder genoemde professor te ontslaan van eeni ge verantwoordelijkheid, en dat hij deze operatie enkei en alleen op mijn advies en per soonlijk verzoek verricht en dat ikzelf het dier heb uitge zocht, waarmede de verwisse ling der hersenen zal plaats vinden. Geteekend, den zevende Februari 19 Roland Masterley Toen hij bij de handteekening kwam, riep de aapmensch in woede uit: „Dien brief heb ik nooit geschreven! Het is een duivclsche leugen!" „Hebt u dien brief niet geschre ven?" Fringue stond perplexed. „Mijn hand heeft deze woor-. den nooit geschreven. Dit is noch mijn schrift, noch mijn handteekening." DE GEHEIME VIJAND Professor Fringue was sprake loos. „Begrijpt u het niet? zeide de aap-mensch geprikkeld. „Dit is öf het werk van een schriftver- valscher öf een mystificatie." Fringue huiverde, terugdein zend voor zijn eigen werk.. Per slot van rekening had hij deze operatie niet verricht op een wezen, dat er zich van be wust was! Door een betreurens waardige tragedie, een onge hoord bedrog was een plaatsver vanger op de operatietafel te recht gekomen. De man, die zich had aangeboden was niet de man die hij, Fringue, geope reerd had! „Maar kijk eens," kon hij ten slotte uitbrengen, een geweldige poging doende om zijn verwar de gedachten te ordenen. „Ik heb toch niet gedroomd dat hier een man, een vreemdeling, op een avond bij ons kwam en ver klaarde dat hij zich wilde onder werpen aan het experiment, dat mijn geest steeds bezig hield. Dienzelfden man vonden we op een bepaalden dag. Ik had geen reden aan, zijn identiteit te twij felen" „Maar de man dien u vond,' was ik!" kreet de gorilla. „Het was niet de man, die hier- kwam". „Juist we vonden u, waar; hij geweest moest zijn. Alles was voor ons gereed overeen komstig het contract en ik be gon mijn werk." „En u wilt zeggen, dat u me deplichtige werd aan zulk een afschuwelijke misdaad?" „De man die mij opgezocht had was vrij om te doen wat hij wou." „Maar u had het recht niet Zelfs indien ik u zoo iets vree- selijks had voorgesteld was het uw plicht geweest te weigeren mij gevangen te zetten in het lichaam van een beest." „U vergeet," antwoordde de professor met eenige waardig heid, „dat wij mannen der wc tenschap bereid zijn alles ter wille daarvan te doen. Natuur lijk is uw boosheid gewettigd die is gerechtvaardigd; want u- is het slachtoffer geworden van een vergissing." „Een vergissing!" en de goril la deed een afschuwelijke lach hooren. „Van een onverklaarbare ver gissing. Hoe meer ik erover peins, hoe minder ik het ver klaren kan." „En 'toch is de sleutel van de geheele zaak vlak voor u, riep de gorilla uit. „Ik herhaal ik heb u vóór vandaag nooit ge zien. „Ik heb die brief niet ge schreven." „Wees kalm en luister. U kunt het vergeten zijn. Hoe weet u zoo zeker dat u het niet gedaan hebt? Ik kom terug op mijn eerste hypothese. Uw geheugen kan falen, het kan verzwakt zijn, uitgewischt. Het is zeer wel mogelijk „Dat ik dit mezelf heb aange daan?" „Juist!" „Maar waarom? Ik was ver loofd. Ik was volkomen tevre den en gelukkig. Waarom zou ik zoo iets gedaan hebben?" „Hoe kan ik dat zeggen? U bent waarschijnlijk de beweeg redenen vergeten. Uw geest is momenteel verduisterd." „Niets ervan. Mijn geest is volkomen helder." „Ik baseer mijn hypothese op wetenschappelijke gronden. Is het niet waar, Clodomir?" De oogen van Dr. Fringue en de gorilla zochten die van Clo domir. De jonge man schudde heftig het hoofd (Wordt verv.l

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6