Soldaten uit het Zuiden Atoomstuwkracht voor schepen De Kerken en de Vredesconferentie Een Processie voortreffelijke „pacificators" De eerste z.g. streektroepen hebben ook volgens Generaal Spoor, den Generaal van het bezettingsleger in ïndonesie, uit stekend pacificerend werk ver richt. Zoals men weet vormden hoofdzakelijk zuidelijke vrijwil ligers deze troepen, die reeds in het einde van het vorig jaar, niet volledig getraind maar vol enthousiasme, naar Indonesië gestuurd werden om te begin nen in de kuststreken van Ja va de geinterneerden te bevrij den, de Japansche bezettings troepen te liquideren, de extre mistische acties en andere on geregeldheden te smoren en het, opruimins- en herstelwerk aan te vangen. Op bevel der Britse legerlei ding in het Oosten moesten zij echter nog verschillende weken onder zeer ongunstige omstan digheden in Malakka wachten. Menige jongeman verbitterde daar, maar de measte soldaten gingen begin December vol moed en plichtsbesef in bepaal de kuststreken van Java aan land. Bloedige botsingen met repu blikeinse troepen volgden niet, maar wel werden meestal de on verhoedse en vaak laffe aan vallen van extremistische ben den afgeslagen en grote acties voorkomen. De Nederlandsche, soldaten traden tegenover de Indonesische bevolking over 't algemeen uiterst gereseveerd! maar tactisch en behulpzaam op, zodat zij van velen het ver trouwen herwonnen. Natuurlijk toonden, zich voor al de jongere Indonesiërs aan vankelijk vijandig, opgehitst als zij waren tegen de blanken,, door jarenlange Japanse propa ganda, die uitsluitend door de Duitse geinspireerd was. Daar de Nederlanders hun be zettingsopdrachten echter hu maan uitvoerden, vergeleken met de sadistische Japannezen, weigerden vele inlanders zelfs diensten voor de terroriserende extremisten. In alle opzichten bleken de jongemannen uit het Zuiden hun taak goed te begrijpen. Generaal Spoor heeft hen dan ook voortreffelijke '„pacifica tors" genoemd. Waarschijnlijk is het geschikt optreden der zuidelijke solda ten te verklaren uit de feiten dat zij grotendeels in dorps- en kleine stadsgemeenschappen op gegroeid zijn en daarenboven als vrijwilligers allesbehalve egoistisch genoemd moeten wor den. De reeds maanden trainenden dienstplichtigen der le Divisie, die eind October waarschijnlijk naar Indonesië gestuurd wordt, zullen nog moeten tonen wat zij waard zijn in de Oost. Gen. Spoor heeft echter veel vertrouwen. Om hen voor de uitvoering van hun ongetwijfeld moeilijke taak voor te bereiden worden er daarom door zijn voorlich tingsdienst z.g. „voorlichters" uit en voor de diverse, naar ik meen 30 bataljons der Divisie opgeleid. Aparte "Voorlichting voor de le Divisie. Uit elke divisie is een soldaat of onderofficier gekozen die de meeste capaciteiten bezit om zijn kameraden zo veelzijdig mo gelijk voor te lichten. Tezamen worden deze 30 jon ge mannen opgeleid als voor lichters, die echter als soldaten in hun bataljon blijven en te zij ner tijd naar Indonesië mee zul ien gaan. Daar kunnen zij min of meer als militaire oorlogs- Verplaatste Joden naar Noorwegen Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Oslo deelt het blad Aften Posten me de, dat 600 verplaatste Joden uit kampen in Duitschland en Po len zich in Noorwegen zulflen mogen vestigen, op voorwaarde, dat zij werk zullen verrichten, waarvoor Noorwegen menschen tekort heeft. Van de 141.000 verplaatste personen in het land ten tijde van het einde van den oorlog, zijn er slechts 1130 over. DEGRELLE WORDT NIET UIT GELEVERD De voormalige Belgische Fas cistenleider. Leon Degrelle, die eenmaal aan het hoofd van de ,.Rex"-beweging heeft gestaan, zal door de Spaansche regeering niet worden uitgeleverd, maar slechts uitgewezen, aldus radio Parijs, dat een bericht uit San Sebastian aanhaalt, Degrelle vluchtte na d© ineen storting van Duitschland in het uniform van een Duitsch sol daat naar Spanje. DEZE WEEK werd te Washington de oprichting bekend gemaakt van een bureau voor marine-onderzoek, dat een uitgebreid programma van onderzoek ten behoeve van de Amcrikaansche marine ten uitvoer zal leggen, waar- by speciaal aandacht zai worden besteed aan de ontwikke ling van atoom-energie voor de voortstuwing van schepen. Dit bureau is de voortzetting van het bestaande bureau voor het onderzoeken van uitvindin gen. Schout bij nacht Harold G Gowen, leider van het bureau gedurende den oorlog, zal hei hoofd blijven van de nieuwe organisatie. Gowen deelde mede, dat heti onderzoek ten behoeve van de marine zal plaats vinden aan 81 universiteiten over geheel Amerika en ook in particuliere! en industrieele laboratoria voor onderzoek. Volgens het program ma zal mede hulp worden ver leend aan de opleiding van vele jonge geleerden. Het programma van onder zoek omvat mede de ontwikke ling in de geneeskunde en be- studeerring van het mensche-, lijke gedrag. Een van de meest belangrijke medische studies heeft betrek king op het voorkomen van de meest voorkomende ziekce op zee, n.l. de zeeziekte. Tevens zal studie worden ge maakt van vliegtuigen en be stuurde projectielen die zich voortbewegen met een grootere snelheid dan het geluid. Het leger deelde inmiddels mede, dat voor de eerste maal een tot nu toe geheim bestuurd projectiel, dat ontworpen is als een belangrijke verdediging te gen den mogelijken aanval van hoog- en snelvliegende vijande lijke vliegtuigen, is afgeschoten. Deze projectielen, bekend als „Gapa" (ground to air pilotless aircraft), zijn slank gelijk een potlood en tien voet lang en men verwacht dat bet hiermede mogelijk zal zijn, wanneer een maal geperfectioneerd, vijande lijke wapens te vinden en te vernietigen alvorens deze hun doelen kunnen bereiken. In den staat Utah zullen in de eerste phase van het uitge breide programma, dat voor den den duur van verscheidene ja- ren is ontworpen, gedurende dit jaar 60 „Gapa"-projectielen wor den afgeschoten. De eerste proefmodellen worden voortbe wogen door z.g. standaard lucht raketten. De projectielen be reiken in enkele seconden een zeer groote snelheid. Een van de ingenieurs die aan dit project werkt, deelde mede, dat wanneer de moeilijkheden met betrekking tot de stabili teit en de conrole zijn opgelost de principes waarop dit nieuwe wapen berust, waarschijnlijk grooten invloed zullen hebben op het' ontwerpen van toekom stige vracht- en passagiersvlieg tuigen. correpondenten de officiële nieuwsvoorziening met berich ten en artikelen blijven voeden naast hun eigenlijk voorlich- tingswerk voor hun bataljon, dat uit plm. 500 soldaten bestaat Zij zullen bijgestaan worden door deskundige Indonesische adviseurs, die reeds naar Neder land overgekomen zijn. De le Divisie zal dus niet eenzijdig tegen de Indonesiërs opgehitst „in het vuur" gestuurd worden, zoals reeds vaak al te opzettelyk verkeerd in bepaal de bladen voorgesteld is. Integendeel, onze jongeman nen wordt duidelijk gemaakt dat zij slechts in hachelijke situaties zulen moeten vech ten. Hun taak is vooral „paci ficeren". Bepaalde couranten proberen echter door een leu genpropaganda de schrik in hun lijf te jagen. Zo doen reeds maandenlang alarmeerende ge ruchten en berichten over „gro te verliezen in verschrikkelijke gevechten, in Ïndonesie", de ronde. Officieel is er echter verze kerd dat in het tijdsbestek van. 1 Maart tot 1 Juli '46 slechts 65 soldaten door gevechten gesneu veld en 75 door ongelukken ge dood zijn. Dit is veel, daar elk mensen leven kostbaar is, maar weinig als men weet dat in ïndonesie hoofdzakelijk gevaarlijk trouillewerk gedaan moet wor den. Ook is het niet te voorzien, dat in de toekomst bloedige ge vechten zullen plaats vinden. Geloof dus niet direct zeer angstwekkende berichten on der alarmerende koppen ui bepaalde bladen die een ophit- singspropaganda voeren. Ieder verlies wordt als het kan ten minste officieel bekend gemaakt lijstvorm. Aan den vooravond van de vredesconferentie te Parijs heeft de federatie van Evange lische kerken in Zwitserland zich met een boodschap tot alle Evangelische kerken in dat land gericht. Hieraan ontieenen wij o-m. het volgende: Wanneer de vertegenwoordi gers van de Groote Mogendhe den op 29 Juli te Parijs bijeen komen, is het de plicht van ons Chrisenen om alles wat voor valt met de grootste opmerk zaamheid te volgen. Wel weten wij, dat het niet in de macht van hen. die in Parijs vergaderen ligt om een eeuwigdurende vrede te bewerk steliigen. Dit is een gave Gods aan diegenen, die leven uit het geloof in Jezus Christus. Toch is het noodig een toe stand te scheppen, waarin de zondige mensch belet wordt zich te vergrijpen aan het le ven van zijn medernenschen. God kent de natuur! jste boos heid van hel menschenhart, dal steeds er op bedacht is om het goed en het leven van den naaste te schaden Daarom heeft Hij in zijn verbond met Noach een dam opgeworpen tegen de moorddadige onderne mingen van den mensch toen Hij sprak: „Wie des menschen bloed ver- giet, zijn bloed zal door den mensch vei-goten worden". Er bestaat dus op aarde een instan tie, aan wie God het zwaard heeft toevertrouwd, opdat zij zich keere tegen de boosheid Maar het is een waagstuk cm zendige menschen op te dra gcu het goddelijke oordeel ten uitvoer te brengen. Wij hebbern gezien, wat er gebeurt, wanneer het gezag, aan wie God het zwaard van het recht gegeven beeft, zelf misdadig wcrat, in- piaats van zijn macht te ge- bruiken om de overtreders te straffen. „Het vervult ons met diepe zorg", zco gaat de boodschap verder wanneer we bedenken, dat de overwinnaars, nadat zij de oorlogsmisdadigers berecht hebben op hun beurt denzelfden noodlctligen weg gaan bewandc ien en dat zij zich laten be- hcerschen door deze geest van machtswellust, die de verant- Dami*ubriek Oplossingen probleem A. A. Pol man: No. 5. Zwart: 12, 13, 22, 24, 32, 35. en 36. Wit: 39, 40, 41, 44, 46, en 49. 39—34 (36 x 47) 43-42 (47 x 50) 34—30 (35 x 44) 30 x 37! No. 6. Zwart: 12, 13, 22, 24, 29. I 31, 33, 34 en 35. Wit: 25, 38, 40, 42 t.m. 45, 48 en 49. 44—39 (33 x 44) 42—37 (31 x 33). •39 (34 x 43) 48 x 30 (35 X 24). 40—34 (29 x 40) 45 x 34! Tot besluit van deze serie pro blemen van de hand van den „jongleur" A. A. Polman vol gen no. 7 en 8 met oplossing. Zwart: 6 sch. op: 8, 9, 17, 26 en 39. Wit: 6 sch. op: 28, 31, 33, 36, 37 en 44. Opl.: 33—29 (39 x 50) 29—23 (501 22) 25 x 21 (26 x 17) 37—32! Zwart: 7 sch. op: 1, 6, 12, 23, 29, 31 en 33.' Wit: 7 sch. op: 16, 26, 34, 37. 42, 44 en 47. Opl. 4238, 38 x 7! enz. Een- oudig, maar meesterlijk. Vervolgens een studie van ex-wereldkampioen B. Sprin ger, voorkomende in het boek werkje „Problemen, lokzetten en studies" van Springer. Zwart: 16 sch. op 6 t.m. 16, 18, 19, 23, 25 en 29. Wit: 16 sch. op 26 t.m. 28, 31 32, 34 t.m. 40, 43, 45, 46 en 49. In deze stelling heeft Wit het betere spel, omdat Zwart's rech tervleugel buiten gevecht is gesteld. Echter Zwart heeft zijn positie zoodanig opgebracht, dat hij dreigt zich door 18—22 ge heel te zullen herstellen. De wijze waarop Wit dit voorkomt en tevens de beslissende storm loop onderneemt, verdient de aandacht. Vooral de inleidings- zet is fraai en ligt niet bepaald; voor de hand, indien men dit soort standen niet grondig be studeerd heeft. 2822!! Zwart ziet nu plot seling zijn zetten tot een mi nimum beperkt. 1217 of 14—20 kan niet wegens 3228, enz. cn ook 19—24 is niet speelbaar we gens 3430 enz. Dus de eenige is: 1. 15—20. 2. 26—21!20—24 (dreigt 24- 30 en 2329 enz. met gelijk spel) 31—26! 10—15 (gedw.). 37—31! 15—20 (de eenige, want op 14—20 volgt weer 32 23, enz. met winst). 5. 21—17Ü 12 x 21. 6. 26 x 17 Zwart mag nu nist 712, daar Wit dan wint door 49—44, 32—28, enz. 29—33. Denkt een ressou- ree te hebben gevonden, maar het brengt slechts direct ver lies in een reeds verloren stel ling. 7. 39 x 28 24—30 (of?) 8. 35 x 15 14—20 i\ 15 x 24 19 x 48 10. 28 x 19 48 X 12 11. 40 x 34!! 13 X 24 12. 22 x 2! 12 x 40 13. 2 x 44!! Een buitengewoon fraaie po sitie-combinatie. L. A. woordelijkheid vergeet, die een atmospheer van wantrouwen schept tusschen de volkeren en die de Internationale problemen van thans zoo ingewikkeld maakt. Maar aan den anderen kant moeten wij er ons voor hoeden te vervallen tot de utopie van een wereldorde, waarin de wa penen niet meer gebruikt wor den en waarin geen geweld meer heerscht, wat slechts een aanleiding is voor hen, die kwaad willen, om hiervan mis bruik te maken. De boodschap besluit aldus: „Het zal er te Parijs om moe ten gaan, aan de wanorde een eind te maken die veroorzaakt is door het zondige tegen God en tegen de menschen en dat tenminste een richtsnoer voor een nieuwe orde wordt gege ven. Daarom sporen wij de Ker ken en de Chistenen in ons land aan om te bidden voor deze moeilijke en verantwoor delijke onderneming. Laten wi. gedurende de komende dagen en weken voor God de men schen gedenken, die geroepen zijn aan dit werk deel te nemen en die dit slechts tot een goed einde kunnen brengen, wanneer God in hen werkt." Er is kort geleden een discus sie geweest in een Protestantscn weexblad over de wijze waarop mei-Roomsch-Katholieken de uitingen van het Katholieke ge loofsleven moeten zien. Het was naar aanleiding van een in La- run gehouden processie, dat werd besproken of men ent scherp afwijzend en kritiseerend moest aanschouwen en beoor- deelen, of wel dat een andere houding ook voor Protestanten mogelijk zal zijn. Wij gaan hier niet verder op die discussie in, doch willen zelf een korte im pressie geven van een proces- Een klein Brabantsch dorpje. Op Maria Hemelvaart (15 Augustus) zou een bijzondere plechtigheid plaats vinden. Uit dankbaarheid voor het feit, dat iemeente wonderbaar was ge spaard in de oorlogsjaren, en dat geen harer zonen als slacht offer in of door den krijg .vas gevallen, had de bijna geheel Roomsch-Katholieke bevolking een klein kapelletje gebouwd, Op Maria- Hemelvaart vaart zou dit kapelletje worden ingewijd, en een groote proces- cie zou worden georganiseerd van af de kerk door de bosschen en velden naar de kapel. Aldus de gazet. De uitvoering van dit plan was grootsch. Heel de bevolking werkte me de. De heele weg die de stoet zou afleggen werd door zandstrooi- het aanleggen van een pad in het midden, met overal fi guren en letters, in bloemen ge schikt, tot een i'eestweg ge maakt. Bij elk huis, waar de weg langs ging, vond men een met een Maria-beeldje, met veel boeketten en planten. Op allerlei plekken eerepoorten, van levende bloemen, heide kruid, takken met roode bes sen gemaakt. Guirlandes van bloemen en andere versieringen langs den kant. Het kapelletje zelf herschapen in één bloemen weelde, met hooge kaarsen. Ook de kerk vol boeketten. En het mooiste was: heel het dorp was één bedrijvigheid. Het was ds feestdag van allen.... Op het bestemde uur verliet de processie het kerkplein. Eerst de koorknapen. Dan alle vereenigingen, voltallig aanwe zig. Een muziekgezelschap dat gewijde muziek ten gehoore bracht onder den marsch. Toen volgde heel de dorpsche jeugd: kleine meiskes in het wit, met bloemen in de hand. Kleine jon getjes eveneens met bloemen getooid. Daarop de andere jeugd Nonnen volgden in zwarte ge waden. Paters, heel in het wit. En aan het eind van de stoet een eerewacht van jonge man nen te paard Enkele voorlezers, de hooge hoed in de hand, riepen telkens luidkeels: „Ave Maria, gezegen de onder de vrouwen" en wat daar verder volgde, terwijl heel de schare want de geheele Roomsch-Katholieke bevolking had zich in de optocht ge schaard prevelend antwoord de met een bevestiging van de ze heilbede, die eerbiedig en ernstig door allen werd aange hoord Wat het mooie was, voor ons protestanten, in heel deze pleeh tigheid, waaraan wij niet mee konden doen, omdat bij ons de achtergrond van dit geloof ont brak? Was het mooie niet die sim pele en ernstige toewijding van heel dit volk, klein en groot, aan wat hun als heilig was? En is het niet onze plicht, juist als zelf geloovige protestanten, om met eerbied en met iets van ontroering deze sobere en dieo gevoelde plechtigheden te aan schouwen, die toch ook de uiting zijn van hetzelfde geloof aan een Hooger Goddelijk Leven, da. ook ons heilig is? Het bijwonen van deze pro cessie heeft ons in deze overtui ging versterkt. Red. MINISTER HUYSMANS NAAR LIMBURG. Augustus zal de minister van Economische Zaken. Dr. G. W. M. Huysmans. de mijnstreek be zoeken. om daar besprekingen te voeren o.a. met den mijnin- dustrieraad.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5