Stad en Land Einde conflict in het Bankbedrijf Goes Opgravingen te Londen Middelburg 7-H-Beveüand Schouwen en Duiveland Ultima ingetrokken De bedrijfsunie van de samen werkende organisaties van han dels- en kantoorbedienden deelt mede: Op 10 Augustus j.l. hadden de vertegenwoordigers der Bedrijfs unie van samenwerkende orga nisaties van handels- en kan toorbedienden een bespreking met den waarnemend voorzitter van het college van Rijksbemid delaars, den heer J. Schouten, waarbij zij gelegenheid hadden het standpunt der Bedrijfsunie te vertolken. In verband met het feit, dat inmiddels het bestuur van de Stichting van den Ar beid had geïntervenieerd, werd besloten het resultaat daavan af te wachten, alvorens het col lege verdere stappen zou onder nemen. Bij het aanbieden harer bemid deling voegde de stichting het dringende verzoek de ultimata even op te schorten, aan welk verzoek werd voldaan uit hoof de van de overweging, dat aan een vreedzame oplossing van het conflict volledige medewerking diende te worden verleend. Op Dinsdag 13 dezer vond onder voorzitterschap van ir. Damme, bestuurslid der Stichting, een bespreking plaats, waarbij bei de partijen aanwezig waren. Het resultaat werd vastgelegd in een verklaring, waarbij de weikgeversvereeniging voor het bankbedrijf in oprichting zich bereid verklaarde uiterlijk 15 September a.s. met de Bedrijfs unie te gaan onderhandelen over de salarisregeling voor het per soneel werkzaam in het bank bedrijf, welke salarisregeling zal ingaan met terugwerkende kracht per 1 Juli 19£6. De werkgeversvereeniging en de bedrijfsunie verklaarden er ernstig naar te zullen streven uiterlijk 15 October 1946 daar over overeenstemming te berei ken. De vertegenwoordigers van de werkgeversvereeniging verklaar den zich voorts bereid, in aan sluiting aan deze besprekinj overleg te zullen plegen met de bedrijfsunie inzake de wen- schelijkheid en de mogelijkheid tot het aangaan van een C.A.u. voor dezen bedrijfstak. I-Iet bestuur van de Stichtinj van den Arbeid verklaarde in aansluiting aan het bovenstaan de het volgende: Mocht onverhoopt dit overleg niet tot een voor beide partijen bevredigend resultaat leiden, dan s het bestuur van de Stichting van den Arbeid, staande op net standpunt, dat regeling van ar beidsvoorwaarden bij C.A.O. in beginsel gewenscht is, bereid terzake zijn bemiddeling en me, dewex-king te verleenen. Hierover is in zeer druk be zochte vergaderingen van het personeel der betrokken bank instellingen te Amsterdam, Den, Haag en Rotterdam Vrijdag j.l. overleg gepleegd, waarbij met groote meerderheid van stem men het door de Bedrijfsunie gevoerde beleid werd goedge keurd, de machtiging tot net ellen der ultimata werd inge trokken en besloten werd op ba sis van bovenstaande met de werkgeversvereeniging i.o. on derhandelingen te openen. Hier mede is derhalve het conflict tot een oplossing gekomen. DISTRIBUTIE VAN FRUIT NOODIG OM DE PRIJZEN IN DEN HAND TE HOUDEN Binnenkort zullen voor appe len, peren en pruimen maxi mumprijzen worden bekend ge- maakt en zal met de distributie van dit fruit een aanvang wor den gemaakt. Naar aanleiding daarvan deelt men van bevoegde zijde mede, dat de regeering zich op het standpunt heeft gesteld, dat ie dere Nederlander in staat moet zijn tegen redelijke prijzen een bepaalde hoeveelheid fruit te koopen. Dit was gedurende de afgeloopen maanden, wegens de abnormale hooge prijzen, voor velen onmogelijk, waar door een belangrijk voedings middel voor groote groepen van de bevolking onreikbaar was. Zonder dislributieregeling zou den alle handelaren het aange voerde fruit terstond tegen maximumprijs willen verkoo- pen. De maximumprijzen sluiten vaste marges voor den hande' en de kweekers in. Gezien de ervaringen, ont veinst de regeering zich niet dat aan de uitvoering van deze distributie vele moeilijkheden vei bonden zijn en dat het ge vaar voor zwarten handel lang niet denkbeeldig is. Het is ech ter in het algemeen beiang dat deze maatregelen genomen wor den. (Ingez. Mededeling.) VOORLOOPIG GEEN HUISHOUDZEEP. „Wat een strop, de bon voor huishoudzeep is uitgesteld. Dat wordt woekeren met wat we heb ben." ,,Ja, 't is wel naar. Als de men- schen nu maar zoo verstandig zijn geen zeep te gebruiken, als he: met VIM even goed kan. Laten we daar toch goed aan denken!" SUB. COMMISSIE V. D. UNO KOMT WALCHEREN BEZOEKEN. Donderdag 22 Augustus arri veert de Sub-Ceminissie der Ge teisterde Gebieden van den ecc- itomischen en socialen raad van de UNO voor een 3-daagsch be- zceli cftn Nederland. De commissie is voornemens besprekingen te voeren met ver schillende autoriteiten. Zij zul len o.a. een bezoek brengen aar Rotterdam en aan Walcheren. De commissie bestaat uit den heer Miroslaw Niedrle, voorzit ter en gedelegeerde voor Tsje- cho Slowakije; den heer K. S. Westen, vertegenwoordiger voor het Vereenigd Koninkrijk; den heer jGhn Gunter. vertegenwoor diger der USA; den heer Ma nuel de Mendiburu, ve-^gen- woordiger van Peru; den heer Mozhula- vertegenwoordiger van de USSRMN; den heer J. Bley- fus-Ricliardot, uit België en miss Opal Thomas uit de Ver cenigdc Staten van Amerika. UITSPRAAK TRIBUNAAL Een langdurig zaakje Gistermorgen deed het Tri bunaal uitspraak in de zaak tegen den-, marechaussee Wil lem Heyboer. Besloten werd de zaak nog maals aan te houden om nog enkele getuigen te hooren. Dat wordt dus een langdu rig gevalletje! RUITERSCIIOUWSPEL Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt krijgen de Goessche naren a.s. Zaterdag iets bijzon ders te zien. De bekende „Dzi- guiten Kozakken" komen dan naar Goes met een programma dat het bezoeken van deze „Ko zakken" zeker de moeite waard maakt. Mocht h,et voor den oorlog reeds een succesdag zijn wan neer de „Dziguiten Kozakken" optraden, onze verwachtingen zijn stellig niet te hoog wan neer we verwachten dat het op treden nu nog beter verzorgd zal zijn als voor den '.oorlog. Verbetering Verkeersregeling. Binnenkort eenrichting verkeer? Tijdens de Duitsche bezetting werd de bestaande vêrkeersre- geling door de vijandedijke mi litairen niet nageleefd, waar door als onvermijdelijk gevolg de burgerij zich langzamerhand daar evenmin aan ging storen. De wensch bestaat naar een esoirichtingverkeer in de ge meente waaatoe door B. en W. advies van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. werd ingewonnen. Eveneens bestaan er plannen om verschillende parkeerterrei nen aan te wijzen en wel: voor alle motorrijtuigen behalve auto bussen van geregelde diensten de Groote Markt, de Beesten markt en de Oostzijde van den Stationsweg. Voor motorrijtui gen ingericht als vrachtwagen de zuidzijde der Michiel Adri- aanszoon de Ruijterlaan. Het parkeerterrein aan de Koepoort zal zoodoende uitsluitend voor autobussen van geregelde diens ten worden aangewezen. Het Gymnasium. Naar wij vernemen zijn als Nederlandsche archeologen aan het werk EEN van de weinige voordeelen van het Duitsche bom bardement van Londen is, naast het opruimen van oude krotten, het blootleggen van plaatsen van archeologi sche waarde geweest. Op een dezer plekken, namelijk in het district Southwark, zijn reeds eenigen tijd zeven Neder landers, zeven Amerikanen en een varieerend aantal En- gelschen, onder leiding van prof. miss Kenyon van de London University bezig opgravingen te verrichten. Mejuffrouw Haspels, profes sor in de Romeinsche en Griek- sche Archaeolcgie aan de Am- steraamsche Gemeente Univer siteit heeft hier indertijd met miss Kenyon kennis gemaakt, die haar vroeg of soms Neder landers een handje wenschten te helpen bij de opgravingen in Southwark. Professor Haspels ging onmiddellijk op dit ver zoek in en zoo kwamen de da mes dr. L. van Hall en H. Lang- houtlitt, cand. en de heeren dr. Ch. Ponger, M. Spiekerman, lltt cand., C. van Driel, litt. cand., E. Gergerman-Haverkampp, kunsthistoricus en E. Meyer, eveneens kunsthistoricus naar Londen, waar zij tot 1 Septem ber werkzaam zullen zijn. Een hunner, de heer v. Driel gaat daarna naar Canterbury, waar eveneens opgravingen verricht worden, terwijl dan nog een gezamenlijke 14-daagsche tocht plaats vindt door Engeland. Frofessor Kenyon deelde ons ter plaatse mede, dat door een der Nederlanders fundamenten waren blootgelegd van een ro meinsche vloer. Voorts zijn reeds tal van andere vondsten gedaan, hoofdzakelijk Romeinsche mun ten en scherven van Romein sche potten, zoowel van de rood gekleurde, met allerlei figuren versierde variant, als van de ge wone alledaagsche Romeinsche soort. De heer van Driel deelde ons mede, dat gewerkt werd op de plaats waar vroeger een Ro meinsche herberg gestaan had met het daarbij behoorende erf en de omliggende vertrekken, een constructie die veel gelijkt op die welke men bij Limburg- sche boerderijen aantreft. In de kuil, die aan den heer v. Driel was toegewezen zagen wij hem werken aan het opgraven van een Romeinsche munt, die dof groen uit de aarde stak. Hij staakte echter dezen arbeid om hem, zooals hij zeide, door meer ervaren gravers te doen eindi gen. Voorzichtig wordt met kleine graafvoorwerpen de aar de weggeschept, totdat op een of ander hard voorwerp gestuit wordt. De diverse aardlagen: de moderne, de middeleeuwsche, de Romeinsche, en de voor-Ra- meinsche laag, waren hier bloot gelegd. Het feit, dat men ook scherven en munten van den voor-Romeinschen tijd had aan getroffen wees op oudere vesti ging in Southwark. De vondsten worden zorgvul dig onderzocht en naar het mu seum van de London University overgebracht, waar verder on derzoek plaats heeft. leden in het College van Cura toren der afdeeling Gymnasium aan de R.H.B S. de volgende heeren candidaat gesteld: Mr. H. B. Bouman, secretaris van de Grondkamer voor Zeeland; R. M. A. Nieveen van Dijkum, Deken en Pastoor bij de R.K. Kerk; A. W. M. Odé. Predikant bij de Ned. Hervormde Kerk; J. Pilaar, Voorzitter der Commis sie van Toezicht o; het Middel baar Onderwijs; C. Stam, Pre dikant bij de Gererformeerde Kerken. Bovengenoemde heeren hebben zich allen bereid verklaard een evcntueele benoeming te aan vaarden. Wordt er een afdeeling sociale zaken aan het Burgerlijk Arm bestuur toegevoegd? Naar wij vernemen, werd er bij het College van B. en W. de wensch naar voren gebracht om het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een dienst voor So ciale Zaken. Men acht de be staande wijzen van hulpverlee ning aan hen, die niet of niet voldoende in hun levensonder houd kunnen voorzien, niet meer van dezen tijd en meent dat ruimere armslag noodig is dan enkel het verleenen van on derstand, zooals de Armenwet en het bestaande reglement op het Burgerlijk Armbestuur die kennen. Hoewel men echter niet on sympathiek tegenover dit voor stel staat wil men echter niet zonder meer overgaan tot op heffing van het Burgerlijk Arm bestuur, omdat dit bestuur be langrijke inkomsten uit goede ren trekt, welke in hoofdzaak in voorbijgegane eeuwen zijn ge legateerd. Daarom meent B. en W. een oplossing te hebben gevonden door het B. A. in zijn huldigen' vorm te laten bestaan doch daar aan naast de bestaande afdee- lingen voor Armenzorg en wee- zenverzoging een nieuwe afdee ling voor Sociale Zaken toe te voegen. Bij beschikking van den minis ter van Verkeer is Mr. J. L. Nieuwenhuis, adjunct - inspec teur van het verkeer in vasten dienst te Middelburg bevorderd tot rijksinspecteur van het ver keer. 's GRAVENPOLDER Ned. Herv. Kerk Ds. J. G. N. van Hoogstraten alhier is beroepen te Harkstede en Schermer. KRUININGEN Wedvlucht De eerste winnaars van de wedvlucht van St. Quentin op 13 Augustus 1946 zijn: 1 C. Dorrepaal, Hansweert; 2 J. Nagelkerke, Rilland; 3 J. Bruijnzeel, Kruiningen; 4 J. Eruijnzeel, Kruiningen; 5 W. v. Dongen, Krabbendijke; 6 P. San ke, Waarde. WAARDE Beëediging der raadsleden Vrijdagmorgen had eerst de becediging plaats der raadsle den. Daarna werden tot wet houder gekozen, de heeren Maes van Frassen en A. Dekafte. De heer H. Wolfert aftr. A.R. werd niet herkozen. Bustocht van ouden van dagen Vrijdag werd alhier door de ouden van dagen met een auto bus van Leendertse een rond reis door Walcheren gemaakt. Hec was een genoeglijke dag met mooi weder. Zeer voldaan, over wat bezich Ugd was, keerde het gezelschap 's avonds weer huiswaarts. HFINKENSZAND Programma Koninginnedag Uur allen de vlaggen uit. 10 Uur film in het gemeentelo kaal voor de schoolkinderen, plus tractatie. 2 tot 6 uur volkspelen, gedu rende dien tijd zullen ook gym nastiekdemonstraties gegeven worden. Des avonds muziek op de tent en volkszang. WOLPHAARTSDIJK RAADSVERGADERING Maandag 19 Aug. 1946 kwam de tijdelijke raad, onder voor zitterschap van den burgemees ter, voor den laatsten keer bij een. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een mededee- ling ,dat de burgemeester met ingang van 1 Juli 1946 is herbe noemd tot burgemeester van deze gemeente. Dit gaf den heer Luikenaar aanleiding den burge meester namens den raad te fe- liciteeren. De burgemeester dankte den heer Luikenaar voor zijn woorden en wees op de goe de samenwerking, die steeds heeft bestaan tusschen raad, bur gemeester en wethouders en hem. De raad onderzocht de geloofs brieven van de nieuwbenoemde raadsleden en besloot tot hun toelating. Verder werden vastgesteld de 3e wijziging van de begrooting 1945 en de 3e wijziging van de begrooting 1946, zonder hoofde lijke stemming. Bij de rondvraag wees de heer Koert op het feit, dat, zulks naar aanleiding van besprekin gen in vergaderingen van ande re gemeenteraden, is gebleken dat de randgemeenten van Goes niet meer in aanmerking komen voor vleesch afkomstig van nocdslachtingen. De burgemees ter deelde mee, dat deze kwes tie bij B enW in onderzoek is, en dat zij maatregelen zullen nemen. Naar aanleiding van een op merking van den heer Hanne- wijk besloot de raad de klok voortaan 's-Zondags enkel om 8 uur v.m. te luiden. De burgemeester wijdde ten slotte woorden van dank aan den tijdelijken raad, waarvan 2 leden niet meer terugkeeren, nl. de heeren van Wel en Balken ende. De heer van Wel dankte den burgemeester voor zijn leiding en aangename samenwerking, en betrekt ook in zijn dank de wethouders, raadsleden en den gemeentesecretaris. De heer Bal kenende sloot zich hierbij aan. KLOETINGE Vergadering oud-leerlingen. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging van Oud-leeriingen van Land- en Tui^bouwwinter- cursussen in de Gemeenteher- berg. Na opening door den voorzit ter de heer W. P. Beye werden er besprekingen gevoerd over de deelname aan de op 31 Aug. a.s. te houden feestelijkheden. Er werd besloten niet aan de optocht deeü te nemen zulks in verband met drukte op de ko mende bloemententoonstelling, welke gehouden zal worden op 6 en 7 September in den tuin van café De Tol. Er zullen vermoedelijk 4 ten ten komen terwijl eveneens door ce Kloetingsche schoolkinderen bloemen zullen worden ingezon den. Zaterdag 7 September zal het muziekgezelschap Excelsior uit Kloetinge de noodige luister aan de tentoonstelling bijdragen. RENESSE COLLECTE De collecte ten bate van het Kerkkoor in de Ned. Herv. Kerk bracht op f 86.14 CONCERT Het muziekcorps „Witte Haem- stede" bracht Zaterdag een be zoek aan onze gemeente. Het concert was uitstekend van ge halte. de belangstelling was zeer groot. Gaarne zien we Witte van Haemstede een volgend seizoen terug. KORFBAL RODA I-Strandvcgels I 3-3 Beide ploegen waren zeer on volledig, Verseput gaf de gasten reeds, spoedig de leiding; v. d. Wielen maakte er 11 van. Na de rust was het Kooman die den -stand van de gasten op 12 bracht. De gebroeders Wan del konden het evenwel in de verdediging niet bolwerken en Constandse maakte gelijk 2—2. 10 minuten voor het einde werd het 3—2 door v. d. Wielen, doch in de laatste minuut slaag de Maatje Verboom er in de partijen op gelijken voet te bren gen 3—3.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4