Modderschoenenmaar interessant Vacantie-rust in Veere De Mederl.-BeSgische douane-unie Frankrijk Vondsten van oudheidkundige waarde Het werk der bodemkarteering HET was op een zonnigen dag, dat ik my, gewapend met een paar stevige schoenen, en' een nieuw potlood plus papier op weg begaf naar een adres in Domburg, waar men my zou inwyden in de geheimen van het werk van den Bodemkarteeringsdienst. Mijn begeleider stond al op mij te wachten. In een groove gezellige kamer hingen aan de muur verscheidene kaarten van Walcheren. Kaarten met blau we lijnen, met groen gearceer de vlakken, met roode kleuren en stippen. De Stichting Bodemkar teering. Aan het hoofd van de Stich ting Bodemkarteering staat Prof Dir. C. H. Edelman. Het woord bodemkarteering spreekt voor zichzelf: de stichting beoogt het samenstellen van kaarten waar op de verschillen in bodemge steldheid staan aangegeven. Dit in kaart brengen heeft natuurlijk een doeL Door het teekenen van de de tailkaarten aan die hand van boringen, verkrijgt men inlich tingen over de verspreiding van' allerlei belangrijke grondver- schillen en grondsoorten. De Bodemkarteering Walcheren op Walcheren is verdeeld in 12: districten élk vain ongeveer 5000 H.A. Op elke H.A. raaakt men 2 3 boorpunten. Wat is nu precies het werk? „Welnu we gaan op stap", zei mijn gids en zoo vertrokken wij het land in gewapend met een langen ijzeren stang, aan het eind waarvan oen boor zat. Dwars door een veld met plat geslagen miezerige gersthalmen baanden wij ons een weg. Sopperig zonken onze schoe nen in de nattig zoute aarde waarop schelpen liggen. Doch de grond word drooger, „Merlc je wél, dat we hier op een heuvelachtig gedeelte loo- pen" 2ei mijn gids. Verrast keek ik op en inder daad, langzaam maiar zeker ver hief zich dit gedeelte van het veld tot een langgerekte heu vel. „Deze heuvel", zei mijn bege leider haast plechtig, was vroe ger een kreek. „Kijk eens", begon hij zijn uitleg. „Toen Walcheren geinun deerd was. werden er luchtfo to's van gemaakt. Men kreeg toen een duidelijk overzicht waar kreeken liepen. De heuvels waren lichter ge kleurd de kreekeia donkerder. Deze heuvel is cïus een lich tere streep op de fioto. Waar vroeger kreeken liepen werd de klei weggespoeld en het veen, dat er onder lag. bleef liggen. Door nieuwe overstroo mingen spoelde er zand in de kreeken, terwijl hierover weer klei slibde. Door hot verzakken van den geheelen bodem kon het veen inzakken terwijl het zand vast bleef. Zoodoende ont stonden heuvels v?aar vroeger water stroomde. Het boren Het boren begon. Al borende vertelde mijn begeleider mij hoe de gegevens door het boren verkregen moeten kloppen met de genomen luchtfloto's. Het boren geeft duidelijk het profiel van den bodem aan. „Waar dus een kreek stroom de, moet nu zand liggen", zei mijn gids toen hij de boor uit den grond trok en. jawel onder de klei bleek inderdaad zand achtige grond te zitten. Mijn gids deed wat van de klei in glazen potjes en ver klaarde dat zij naar het labora- in Goes gestuurd worden om hen aan de hand der uitgebrach te rapporten te vergelijken. Zoo boort hij door. Vette klei, zandige klei. veen,, terwijl enke le kallcresten weer aantoonen dat wij den rand van een nieuw stroomgebied naderen. Enthousiast om zijn werk was deze jonge man met zijn ge bruind gezicht, toen hij vertelde hoe hij eenlgc weken geleden aan den rand vatn een stroom gebied een scherf vond, die ze ker van Germaausche oorsprong was en hij hing een theorie op over stammen, die hier voor dui zend jaren ook midden in het land woonden. „Als de gerst geoogst is" ver telde hij „dan komt er een ar cheoloog, die gravingen gaat doen. Trouwens ik vond er ook aschresten". Toen wij weer terug liepen, over den kleverigen grond ver telde hij- over het werk in ver band met den landbouw. De Voorlichtingsdienst, waar op het oogenblik de bodemkar teering voor werkt, kan aan de hand van de kaarten van ge heel Walcheren bepalen wat of goede landbouwgrond is en waar bepaalde gewassen niet kunnen groeien. „Voor de oudheidkunde is het ook mooi werk." vertelde mijn gids. „In zgn. oude cultuur- gronden worden scherven ge vonden. Wanneer dan in oudey» archieven beschrijvingen staan over een nederzetting dan kan men aan de hand van de gevon den zaken opmaken, hoe men vroeger leefde, wat voor vee en gebruiks voorwerpen men had, enz." Ook buiten de duinerij word den vondsten gedaan. „De duinen verplaatsen zich landinwaarts en hoewel dit niet snel gaat, vindt men toch bui ten de duinen scherven en over blijfselen van kreeken en sloot jes. Ook hier is nog genoeg te onderzoeken. Doch dat zal ik maar uit liefhebberij doen"; voegde hij er lachend aan toe. Zoo doen ce mannen van de bodemkarteering hun dienst niet opgemerkt maar met ple zier. Wie in zijn vacantie Veere.het aardige stadje aan het Veersche Gat. niet bezocht heeft, heeft werkelijk iets gemist. Honder den bezoekers komen er per week naar Veere! „Wat is er dan toch te doen of te zien" zult U zeggen. Wel! Te doen is er niet veel; het is rustig in Veere. maar juist die rust doet heerlijk aan en men waant zich hier in een plaatsje waar alles vredig zijn gang gaat. Vertier is er dus niet veel, maar wel valt er te genieten van talrijke historische gebou wen. Wandel langs de smalle en haast heelemaal dichtgeslibde kaai en geniet van de mooie trapgeveltjes. Stap de Scho' sche Huizen even binnen en be wonder er een prachtige verza meling schilderijen van wijlen Jhr. W. F. den Beer Poortu- gael (den vader van den huidi- gen Burgemeester) die er gedu rende werkdagen te bezichtigen zijn Loop dan naar het eind van de kaai en ge beklimt er de trappen van het oude Hotel, Café, Restaurant de „Camp- veersche Toren" (vroeger ves tingtoren stadsherberg) en ge Een gewetenlooze streek Bij een familie in de gemeen te Bathryen vervoegde zich de zer dagen een ongekend geble ven persoon met de mededee- ling, dat de zoon des huizes die al eenige jaren in Duitsch- land vertoefde en allang dood gewaand was, in een zieken huis te Enschede zou vertoeven; niet kon loopen ver-1 zocht opgehaald te worden. De overgelukkige ouders stelden den boodschapper een groote fooi ter hand en begaven zich naar het opgegeven adres. Daar kwamen zij echter tot de con clusie. dat ze slachtoffer waren geworden van een oplichter. IN het Juli-nummcr van het bulletin van de Fransch Ka mer van Koophandel is een zeer gedocumenteerde studie verschenen over de Belgisch-Nederlandsche douane-unie. Zij werd geschreven door een Belgischen journalist, die des kundig is op economisch gebied en neemt de verschillende aspecten van de overeenkomst onder de loupe, o.a. de po sitie van Frankryk ten opzichte van deze unie. Aan het hoofdstuk „de huidige belangen" (Les Interets en Presence) ontleent „la Meiropole" o.a. het volgende: gische centra, op het vasteland de markten aan te trekken, waarvan Londen voor den oor log het monopolie bezat. Dit probleem is at'hankelyk van het verdwynen van den v,edyver tusschen Antwerpen en Rotterdam, die altyd heeft bestaan, welke rivaliteit tot- dusverre een byna overheer- schenden invloed heeft gehad op de betrekkingen tusschc-n beide landen. Een voorwaarde waaraan eerst cn voor al moet worden voldaan, wil een unie tot stand komen, is een voor België bevredigende re geling van de verbinding te water van Antwerpen naai den Ryn. Ook de belangen van Amsterdam en Gent vormen een belangrijken factor in de oplossing van het vraagstuk. De aanpassing op landbouwge bied aan de nieuwe omstandig heden zal evenwel de grootste inspanning vergen. Het zou vol maakt zijn wanneer de Neder- landsche landbouw den Belgi schen zoia kunnen aanvullen, maar dit is geenszins het geval. Er zijn ook nog andere pro blemen. Behalve de kwestie der dcuane-rechten en der accijn- sen. moet de geheele monetaire en fiscale politiek van beide landen gecoördineerd worden. Men zou ook ideologische kwes t;es naar voren kunnen bren gen doch zullen deze stand hou den tegenover de „practische" belangen van de beide partijen Wanneer de rassengemeenschap men vergeve ons deze uit drukking het Vlaamsche deel van België schijnt te doen over hellen in de richting van de ge- wenschte toenadering, moet niet vergeten worden, dat daarin het grootste deel van den landbouw is geconcentreerd en dat dit ge- Hoewel als gevolg van de voortdurende industrialisatie van Nederland en de meer in tensieve exploitatie van den landbouw in België in de laat ste twintig jaren beide landen elkander in economisch opzicht minder goed aanvullen dan in het verleden, schijnt het even wel op het eerste gezicht, dat een douane-unie aan de indus trieën der drie landen een groo ter binnenlandsch afzetgebied zal verschaffen, zoowel wat het grondgebied als wat de bevol king aangaat. Uit deze vergroo ting van het grondgebied zou automatisch de mogelijkheid voortvloeien van ontwikkeling der ondernemingen, van ver mindering van de productiekos ten en tevens ook van de ver koopsprijzen, waaruit weer een verbetering van den levensstan daard zou voortvloeien. De levensstandaard, m.a.w. het vraagstuk van loon- en prijs peil vormde voorheen een der grootste hinderpalen voor een nauwe economische band. Als gevolg van den oorlog is de te genstelling minder groot gewor den. Voor den oorlog was het werkelijke loon in Nederland ongeveer 20 procent hooger dan in België, thans kan gezegd wor den dat de koopkracht van den Belgischen arbeider grooter is dan die van den Nederlandschen De toekomst zal echter moeten uifmaken of de concurrentie tus schen Noord en Zuid zich niet opnieuw in al haar kraoht zal doen gevoelen. Sommigen vragen zich af of gezien het buitengewone belang van verschillende grondstoffen, waarover Nederland en België in hun koloniën beschikken, het niet mogelijk zou zijn, in ver band met de specialisatie van bepaalde Nederlandsche en Bel- hebt er een heerlijk uitzicht over het Veersche Gat, terwijl U een verversching gebruikt in de halfronde gelagkamer met zijn ingebouwde nissen in de dikke muren. Wandel uan terug naar het smalle Marktpleintje en ge kunt daar het aardige stadhuis bewonderen, zoowel van binnen als van buiten. De vriendelijke' bedienaar van de Oudsheidska- mer laat U dan den beroemden Beker zien van Maximilaan van Bourgondië, waar de Veerena- ren allien even trots op zijn. Hij zal U vertellen over alle din gen die U vindt in de Oudheids- en Porceleinkamer. Wanneer ge dan weer buiten bent en ge kijkt op naar het bovenste gedeelte van het stad huis. het slanke torentje, wees dan niet bang dat het met het carillon naar beneden zal ko men tuimelen, want zoo'n vaart loopt het niet, ofschoon het in een deplorabelen toestand ver keert. Restauratie hiervan (zoo wel van het kfloklcenhuis als van het carillon zelf) wordt dan ook ijverig bevorderd door de Stich ting Veere. Richt Uw schreden dan door een netje van straatjes (klein en smal, maar niettemin mooi) en ge komt °P een gegeven oogenblik bij de Groote of On ze Lieve Vrouwe Kerk. Machtig rijst dit gevaarte als een kolos tusschen de kleine huisjes om hoog. Welk een getuigenis, dat Veere vroeger een welvarende stad was Wolk een bouwwerk; doch hoezeer geschonden, deels door de tand des tijds (ofschoon er tot in den oorlog voortdu rend aan gerestaureerd werd) en deels door wreede handen in den loop der eeuwen vernield .Napoleon). Treedt dit gebouw eens binnen en ge zult U op een aardige wijze het een en an der laten verteillen over de ge schiedenis der kerk, door een eenarmige man die zulks al ja ren doet. Trek dan Uw stoute klimschoenen eens aan en be klim de (ik weet niet hoeveel maar ge kunt ze tellen) steenen treden van de wenteltrap, tot ge na eenige acrobatische toe ren op enkele ladders boven op de kerk komt. Hier zult ge ge nieten van een >yijdsch pano rama over Walcheren en de om leggende eilanden. Uren zult ge er kunnen toeren, maar den tijd ontbreekt U wellicht, want ge zult nog meer willen zien in Veere. Dwaal er rond; ge zult er ge nieten. Vooral ook 's avonds is Veere zoo mooi. Wanneer ge Veere dan verlaat, werp dan nog eens een blik achter U en ge zult opnieuw verrukt zijn over dat aardige stadje, dat daar als eC* doode stad ligt, vergeten, aan den rand van Walcheren. NEDERLANSCHE VLIEGERS GERED Een Nedenlandsch militair vliegtuig, dat op weg was van Valkenburg naar Hendon (Enge land), is voor de Engelsche kust tengevolge van motorstoring in zee gestort. De inzittenden, de luitenants J. G. Egers de Beijl en K. A. La Bree, werden door een Noorsche vrachtboot opge pikt. Later zijn zij door een loodsboot te Margate aan land gezet. LOONDERVING BIJ MILITAI RE KEURING Blijkens een beschikking van het college van rijksbemiddel aars zijn werkgevers, bij ver zuim door den werknemer ter voldoening aan een oproep voor militaire keuring, verplicht het loon over den eerste keurings dag door te betalen. bied meer en meer, in verband met de arbeidskrachten, de in dustrie van het Walenland aan trekt. Ook dit laatste echter ziet den laatsten tijd de noodzakelijk heiü van verdediging van zijn vitale belangen in. Er is een Wnalsche economische raad ge vormd als tegenhanger van de Vlaamsche groepeering. Ander zijds willen de meeste Waalscne leiders niet spreken over een unie met Den Haag, wanneer zij r-iet vergezeld gaat van een overeenkomst met Parijs." in liet Verre Oosten De Fransche moeilijkheden in Indo-China draaien om de vol gende twee punten ni. het ge schil met Siam over de grens gebieden die tijdens den oorlog door de Fransche Vichy-regee- ring aan Siam zijn afgestaan en ten tweede de politieke samen stelling van den Indo-Chinee- schen Statenbond, die op de con ierentie van Fontainebleau wordt besproken. De oneenigheid met Siam is des te drukkender, daar de bei de landen praclisch nog steeds in oorlog zijn. Het zijn wel geen grootscheepsche operaties die worden uitgevoerd, doch in het grens gebied komt het geregeld tot botsingen, waarbij Fransch-, Siameesch-, Indochineesch- en zelfs Japansch bloed vergoten wordt. Slecht eenmaal zijn de Franschen op een gewapende ex peditie het betwiste gebied van Laos binnengetrokken om door een Siameesche patrouille buit gemaakte voorraden en wapens terug te nemen. Uit door de Franschen verza melde bewijzen blijkt, dat de Siameesche aanvallers met stil zwijgende goedkeuring van hun xegeering opereeren. Zij maken o.a. gebruik van Japansche wa pens, terwijl gedeserteerde Ja-, panners en anti-Fransche Anna- mieten uit Indo-China aan de aanvallen deelnemen. Frankrijk heeft getracht het geschil op vreedzame wijze te regelen, waartoe rechtstreeksch contact met de regeering van Siam is gezocht. Deze antwoordde ech ter, dat zij het geval aan het Siameesche gerechtshof te Bang kok zou voorleggen. Eenige dagen geleden heeft de regeering van de Ver. Staten zich bereid verklaard te bemid delen. Siam heeft een delegatie naar Washington gezonden en te kennen gegeven, dat de kwestie aan den Veiligheidsraad zou worden voorgelegd. Frankrijk protesteert hiertegen, aanvoe rende dat een vijandelijk land niet het recht heeft zulks te doen. Frankrijk wil de zaak aan een Internationaal Hof voorge legd zien. en betoogt, dat zoo- wpl de huidige botsingen als de oorspronkelijke Siameesche in vasie in Indo-China (tijdens den oorlog) een inbreuk beteekenen het Fransch-Siameesche vriendschapsverdrag van 1925 het non-agressie pact van 1938. De regeering van Vietnam, die het voorloopig bestuur over de kuststaten Tonkin en Annam voert, heeft een delegatie naar de conferentie van Fontaine bleau gezonden. Voor haar is speciaal van belang de voor waarden van de Fransche bezet ting en de toekomstige status van hel rijke Cochin-China. Op 3 April heeft Vietnam een overeenkomst met Frankrijk ge teekend, waarbij de omvang van het Fransche militaire ap paraat en de plaatsen van de Fransche militaire posten wer den bepaald. Bovendien zou Frankrijk van elke troepenbe weging binnen -18 uur aan Viet nam kennis geven. Vietnam klaagt er thans over, dat Frank rijk militaire versterkingen aan brengt op plaatsen, die niet bij overeenstemming zijn bepaald, en dat Frankrijk niet binnen 48 uur kennis geeft van troepenbe wegingen. Dit laatste land spreekt de beschuldigingen te gen. Beide partijen hopen ech ter. dat de conferentie een op lossing zal brengen Vietnam wil Cochhin-China onder zijn be stuur hebben, terwijl Frankrijk de bevolking van dat gebied door een referendum over zijn eigen politieke toekomst wil la ten beslissen. Tenslotte heeft Vietnam zich hiermede accoord verklaard. Zooals men weet is de conferentie van Fontaine bleau drie weken geleden ge haakt doordat de afgevaardig den van Vietnam er niet meer aan wilden deelnemen. Oorzaak hiervan was dat de Franschen in de Indo-Chineesche stad Da- lat besprekingen voerden met vertegenwoordigers van Laos. Cambodja en Cochin-China. De ze besprekingen zijn thans ge ëindigd en men is overeenge komen de ccr,tientie van Fon tainebleau onmiddellijk te her vatten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3