VRIJE STEMMEN TITO PROTESTEERT DAGBLAD VOOR ZEELAND Ophitsende propagsnda door bijfiguren Nieuwe Bonnen Donderdag 22 Aug. 1946 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes. Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 41035*7 2e JAARGANG NUMMER 544 De pers in Duitschland Een hoofdartikel in de Man chester Guardian geeft een be schouwing over het herstel van de Duitsche pers in de Britsche bezettingszone. Toen Duitschland verslagen was, bestond de gehele Duitsche pers, afgezien van machines en technisch personeel, niet meer. De couranten moesten van den grond af worden opgebouwd Was er in het begin een recht- streeksche uitgave van de bla den door een Engelsche instan tie, thans zijn alle bladen over gedragen aan Duitsche uitge vers. die daartoe machtiging ont vingen. De bladen, aldus het Engelsche Mad, zijn zeker niet feilloos. De pers in Duitschland nam slaaf- sche vormen aan, journalistieke principes, stijl en kwaliteit gin gen bedenkelijk achteruit. De Manchester Guardian meent dat de strenge censuur, waar onder de Duitsche bladen staan, timiditeit en eentonigheid tot gevolg heeft gehad, die wesl de gelijk door de Duitsche lezers worden opgemerkt. Wij hebben echter een Duit sche Pers opgebouwd, aldus de Manchester Guardian, die, on danks alles, een betere belooft. De papierpositie in de Brit sche zone is evenwel nog verre van rooskleurig. De Zweedsche aanvoer b.v, van courantenpa- pier vindt geen voortgang. Het zou daarom kunnen gebeuren, dat het grootste gedeelte van de pers in de Britsche zone voor eenigen tijd geheel stop gezet zou moeten worden. Indien dit waar is, aldus de Manchester Guardian moeten de oorzaken worden nagegaan en er zou een spoedige oplossing gevonden moeten worden. Herstel van een vrije Duitsche pers is een drin gende publieke noodzaak. Het is ook een Britsch belang, want zoo laat het blad er veelbetee- kenend opvolgen, wij zijn niet óe eenige bezettende mogend heid. Inderdaad. De Russische aan voer van couranten-papier is overvloedig. Geen lezer van de tegenwoordige pers te Berlijn wordt niet getroffen door twee bijzonderheden: de enorme hoe veelheid papier voor de couran ten onder Russische machtiging en die welke onder Britsche in vloed staan. Een stopzetting van de pers in de Britsche zone, zou a'lleen maar dankbaar door de Russi sche. propaganda uitgebuit kun nen worden. BOODSCHAP VAN TRUMAN AAN DE JODEN In een boodschap van Presi dent Truman ter gelegenheid van het Joodsche nieuwjaar-, dat 2 September wordt gevierd, heei't hij gezegd dat geen recht vaardige en duurzame vrede mo gelijk zou zijn, zoo lang niet alle volken, onverschillig van welk ras zij zijn, vrijelijk hun meening kunnen uiten. Z.K.H. PRINS BERNHARD LEENDE MITCHELBOMMENWERPER Gedurende het verblijf van den Generaal Spoor in Neder land heeft Z.K.H. Prins Bern- hard met den Mitchelbommen- werper, welke het snelheidsre cord op de route Indie-Neder- land heeft gevestigd door de reis in ongeveer 36 vlieguren te volbrengen, een uitstapje naar Engeland gemaakt. Op het vliegveld Valkenburg had een redacteur van het A.N.P. gele genheid Z.K.H. te vragen naar zijn bevindingen met dit fraaie: toestel. „Niets bijzonders", zei de Prins „Het is een heel ge woon toestel net als alle andere van dit type en als men maar voldoende aan het comfort zou willen opofferen, dat de Skymas ters aan de passagiers verlee- nen, dan zou op deze route het gevestigde record normalen tijd kunnen worden." Nederlandsch Indie Het is opvallend dat er in öe laatste tijd voor de beiden republikeinse zenders te Djok jakarta en Bandoeng, zo vaak ophitsende en aanwakkerende redevoeringen gehouden worden door bijpersonen in het melo drama „Indonesia". Dictator Soekarno, die de hel denrol speelt, heeft zelfs op de onafhankelijkheidsdag geen rede a la Hitier uitgeschreeuwd. En zelfs nu hij onlangs door de Indonesia Club in Amerika officieel ais ..De George Was hington van Indonesia" betiteld is, heeft hij zich niet eens uit trots laten horen voor de radio. In zijn plaats zetten nu bij figuren zijn ophitsing3prcpagan- da voort. Zo heeft een dezer dagen Soebome de Chinezen opge wekt tot strijd voor de onaf hankelijkheid van Indonesia Schijnbaar uit gebrek aan we zenlijke bezielingsdrift beschul digde hij de blandas de N.I. C.A.-Nederlanders in plaats van T.R.I.-Indonesiërs van de gruwelmoorden op Chinezen te Tangerang. Hij beschouwde de sociale Chi nezen als broeders en medestrij ders, maar noemde de egoisti- sche kapitalisten verraders van de gemeenschappelijke welvaart in Oost-Azië. Ook zouden volgens den zen der Djokjakarta, niet minder dan 1600, indertijd door de Jap pen gedeporteerde Indonesische dwangarbeiders, onder dwang met het stoomschip „Bosfon- tein" naar Soerabaja gebracht zijn om in diverse fabrielSgn te werk gesteld te worden. Met het stoomschip ..Plaucius" zouden 1500 van soortgelijke ar beiders naar Makassar zijn ge bracht om daar wegen te her stellen. Volgens den radiospreker worden zij buitengewoon slecht behandeld en indien zij proteste ren of weigeren zelfs half dood geslagen. De toestanden in de Republiek zijn echter zeer gunstig, ten minste volgens den Nederland sen journalist F. J. Goedhart, die reeds enige tijd in Indonesië verblijft en o.m. ook te Malino aanwezig was en de onafhanke lijkheidsdag te Djokja vierde. Ook meende hij dat er momcn teel minder kansen zijn op een vreedzame regeling tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. Slechts indien de Nederlanders koste wat het kost. alles zouden doen om een oorlog te verhin deren, was dat iAjssehien mo gelijk volgens hem. Hij hoopte dan ook dat beide partijen een realistisch standpunt zouden in nemen en zij een militaire be slechting van de geschillen trachten te voorkomen. De republikeinen, speciaal de extremisten, schijnen echter met alle g<|iveld te willen vechten. Radio Bandoeng heeft oi langs tenminste de laatste pha se in de strijd voor de verove ring van Bandoeng aangekon digd en de bevolking aange spoord de stad uit alle richtin gen binnen te trekken. DE VRIJLATING VAN POLI TIEKE DELINQUENTEN Mr. J. A. W. Burger, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal heeft naar aanleiding de door den Minister van Ju stitie Donderdagavond te hou den rede per telegram de spe ciale belangstelling van den Mi nister verzocht voor de verrui ming der mogelijkheid tot vrij lating ter nadere berechting, in plaats van voorwaardelijke bui tenvervolgingstelling. Voorts heeft Mr. Burger 's Ministers speciale belangstelling verzocht voor de onverwijlde noodzaak van mogelijkheid tot voorwaar delijke veroordeeling met onder toezichtstelling en tenslotte voor de vraag, waarom in het kader van het massale vrijlatingsplan wel toezending van dossiers uit den Haag in het vereischte tem po ter afdoening kunnen wor den verwacht en niet zooals de praetijk leert, ter normale be rechting door de tribunalen. Vrijaf op 31 Augustus In verband met hlgkbaar ge rezen misverstand wordt van officieele zjjde onder de aan- dacht gebracht, dat de Regee ring het prys zal stellen wan neer op den verjaardag van H. M. de Koningin zoo mogelyk den geheelen dag vrijaf wordt gegeven. Zooals reeds gemeld zal, voor zoover de dienst het toelaat, het overheidspersoneel op dien dag vei lof worden gegeven. PRESTATIE VAN OOGHEEL KUNDIGEN Een 23-jarig Engelsch meisje, dat sinds haar 14de jaar zeer slecht zag en gedurende .'maan den zelfs geheel blind was, kan nu weer zien en wel door de oogen van een op D-dag_ gesneu velden soldaat. In het 'Konink lijk oogheelkundig ziekenhuis te Manchester is diens hoorn' vlies bij het meisje overgebracht Zij kan thans weer de klein ste letters lezen. De Dardanellenkwestie Joego-Slavie heeft eenige da gen geleden bij de V.S. gepro testeerd en wel in krachtige be woordingen. Van Joego-Slavi- sche zijde wordt n.l. beweerd, dat Amerikaansche vliegtuigen geregeld het luchtruim boven dit land schenden. Eenige Ame rikaansche machines zouden reeds neergeschoten zijn. Br. Monroe Stern, hoofd van de afdeeling voorlichting van de Joego-Slavische Ambassade te Washington zeide, dat het ge bied waarboven de vliegtuigen zich bevonden nog vol fascisti sche elementen bevindt, die een nerveuse atmosfeer scheppen, waardoor nu eenmaal inciden ten voorkomen. Radio Belgrado heeft een ver klaring van Tito aangehaald, waarin de maarschalk verklaart zelf op 19 Augustus de gedwon gen landing van een Ameri- kaansch vliegtuig te hebben bij gewoond. Tito zeide verder: „Eiken dag vliegen niet alleen toestellen van de burgerlijke luchtvaart, maar ook militaire machines in geheele groepen boven ons grondgebied. Deze schendingen van ons grondgebied zyn niet geëindigd nadat ik de zaak ier sprake bracht." Het doet wel eenigszins vreemd aan dat Joego-Slavië het over vliegen van Amerikaansche ma chines zoo ernstig opneemt. Men zou geneigt zijn aan te nemen, dat het iets te verbe' gen heeft! De Amerikaansche regeering heeft in de nota, welke enkele dagen geleden aan den Sowjet- zaakgelastigde te Washington werd overhandigd, het verzoek der Sowjet-Unie om een nieuwe overeenkomst voor de Darda nelles welke alleen de Zwarte- zeemogendheden zouden teeke- nen. en om vestiging van ge meenschappelijke Turksch-Sow- jet-Russische bases aan de zee- engten verworpen. De Ver. Staten verklaren zien ■bereid met de drie eerste pun ten van de Sowjet-nota: 1 De Dardanellen moeten altijd open zijn voor koopvaardijsche pen van alle landen. 2 De Dardanellen moeten al tijd open zijn voor oorlogssche pen der Zwartezee-mogendiie- den 3 De doortocht is voor oor logsschepen van alle landen, die niet rond de Zwarte zee lig gen, verboden, tenzij in geval len, welke nader in de overeen komst zijn omschreven. Ten aanzien van de vestiging vafi gemeenschappelijke Turksch -Sowjet-Russische bases wordt in de Amerikaansche nota ver klaard, dat Turkije de eersti verantwoordelijke moet zijn voor de verdediging van de zee OESTERKWEEK IN YERSEKE. Zoodra er een R in de maand voor komt, zijn er weer oesters te krijgen. In Yerseke zijn de oesterkweekers hard aan 't werk. De jonge oesters worden op schotten, welke van latwerk en gaas gemaak zijn, ingedeeld naar grootte. Aanvulling Bonnenlijst voor de tweede helft van de 9de periode 1946 (18 t.m. 31 Aug.) Bonkaarten LA, LB, LC 608. A 77 melk 2 liter melk 77. c 77 melk 3'/ï liter melk Bonkaarten LD, LE 608. D 77, E 77 melk 6 liter melk Tabakskaarten. T 44 2 rantsoenen tabaks artikelen. De bonnen voor tabak zijn reeds op Vrijdag 23 Augustus geldig. Op de bonnen voor aardappelen die nader zullen worden aan gewezen, kan eerst met ingang van Maandag 26 Augustus ge kocht worden. Nog steeds geen cigareiten Er is nog steeds een groot te kort aan sigaretten, en ook shag zal moeilijk te krijgen zijn. De groote achterstand in de indus trie is de voornaamste oorzaak, dat de kooper nog niet kan ver krijgen wat hij graag zou wil len hebben. Deze achterstand kan slechts geleidelijk worden ingehaald. Wanneer er een bon wordt bekend gemaakt voor 2 rantsoenen „tabaksartikelen naar keuze" wil dit nog niet zeggen dat men in alle geval len datgene op zijn bon kan koopen, wat men graag heeft. Voor dit feit, stelle men niet den winkelier verantwoordelijk, doch men toone begrip voor de huidige moeilijkheden. Het re gelmatig koopen van. wat thans voorradig is, is de voorwaarde voor een vlotte distributie in de toekomst. engten. Indien de engten wor den aangevallen of bedreigd zou de internationale veiligheid vvor den bedreigd en de ontstane si tuatie onder de competentie van den veiligheidsraad der Vereen. Naties vallen. De nota besluit als volgt: „De Amerikaansche Regeering bevestigt wederom haar wensch deel te nemen aan een conferen tie ter herziening van de Con ventie van Montreux". M.a.w.: Amerika is niet van plan, en zeer terecht, Rusland in deze belangrijke sleutelposi tie de vrije hand te laten. Geen motorrijwielen uit DUMP Bij velen leeft nog de ver- v achting, dat binnen afzienba- ren tijd motorrijwielen uit Dumps ter beschikking zullen komen voor particulieren. Van bevoegde zijde deelt men ons hieromtrent mede, dat deze ver wachting niet verwerkekijkl kan werden. Wat er aan bruikbare motorrijwielen uit de veel be sproken „dump Deelen" komt, is meer dan noodig voor mili taire doeleinden, voor politie, brandweer enz. Het heeft dus geen zin, bij de rijksverkeersin specties bereidverklaringen aan te vragen voor den aankoop van een „dump-motorrijwiel". HET WEER Wisselende bewolking. Brekende bewolking, nog enkele regenbuien. Iets hogere temperatuur. i

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1