Stad en Land BOERDERIIENBOUW Goes ^md-Beveland Schouwen en Duivelctnd Noord-Beveland Tholen Tentoonstelling ontwerpen studieprijsyraag geopend In Zeeland tekort aan architecten GISTEREN had, onder auspiciën van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, de opening plaats van de tentoonstelling van de ingekomen ontwerpen naar aanleiding van de uitgeschreven studieprysvraag voor twee Zeeuwsche boerderijen. Er traden een drietal sprekers op waaronder Prof. Ir. H. T. Zwiers, waarna er mogelijkheid bestond tot het bezichti gen van de 109 inzendingen. Prijsuitreiking Het openingswoord werd uit gesproken door den voorzitter van de Stichting voor den land bouw in Zeeland dhr. R. Van Waes. Spreker bracht zijn dank ur. aan de jury bestaande uit de heeren Prof. Ir. H. T. Zwiers, Prof. Dr. Ir. J. T. P. Bijhouwer, de heer A. D. van Eek, dhr. G. Feenstra, Ir. S. Herweijer en dhr. Ir. de Hullu-Becu. De jury had geen gemakkelijke taak gehad en voor de twee ty pen werden dan ook meerdere eerste prijzen uitgereikt. Voor het kleine type waren er drie waardeeringen van 200 gul den n.l. motto „ABC" J. A. de Eel en J. J. Bergsma uit Goes. Motto „Eigen Boer" K. Wolthuis A'-nhem; motto „Daer moet veel strijd gestreden zijn" van P. Lankhorst te Zwolle. Voor het groote type waren 5 ■waardeeringen elk van 400 gul den n.l. motto „Zeehof" van dhr I'. v. d. Vegt uit Delft; motto „Ada" van dhr J. J. Bergsma en J. A. de Bel Goes; motto „Keer" van dhr Z. Naber uit Delft; mot to „Erf" van dhr. A. Wijtzen uit Amersfoort; motto „Eirene" van dhr N. B. Goudswaard uit As sen. Tijdens het voorlezen van cle namen der prijswinnaars reikte de heer van Waes de prijzen uit. Toespraak Prof. Zwiers Frof. Zwiers begon met dank uit te brengen aan de Stichting voor den Landbouw voor het genomen initiatief. Spreker wees er op hoe de ar chitecten moesten streven naar een zoo mooi mogelijke verdee ling van bedrijfstechnische en economische eischen en de ei- schen van het landschapschoon. Naar sprekers meening waren er te veel inzenders geweest die teveel hadden gelet op een zoo Zeeuwsch mogelijk type en die hierbij wel eens buiten hun boekje gegaan waren wat be treft de doelmatigheid. Verder was er geen overgroot aantal deelnemers geweest. Dit komt vooral omdat verschillende ar chitecten het te druk hebben met den wederopbouw, zoodat er geen tijd kon overschieten voor een studieprijsvraag. Ver der behandelde hij de verschil lende typen. Spreker uitte zijn leedwezen over het ontbreken van weinig frissche ideën. Te weinig origi- neele ontwerpen waren de oor- kaak dat er meerdere eerste prij zen waren uitgeloofd. Ook dhr. A. D. van Eek, direc tour van het Bureau Wederop bouw Boerderijen wees op de moeilijke beoordeeling. Na het bouwen komt de cri- tiek van verschillende zijden. Spreker wekte daarom de boe ien op tot samenwerking met de architecten. Ook was dhr v. Eek van oordeel, dat al vindt men een bepaald streektype zeer mooi, dat het toch moet verdwijnen, als er fouten aan kleven, dit zelfs al is de schoon heidscommissie bang voor ver dwijnen van het streekeigene. Hij wekte de inzenders op lot bet opgeven van hun namen en motto's omdat er in Zeeland een groot tekort aan architecten is. De tentoonstelling. Hierna was er gelegenheid tot hot bezichtigen van de tentoon- si oiling en was de uitleg, die Prof. Zwiers had gedaan, te vol gen aan de hand van de verscnei dene mooie teekeningen, hon derdnegen in getal, allen gegroe peerd op de wanden van een der zalen van dhr. Krijger. Bij het kleine ontwerp zijn weer drie verschillende moge lijkheden. Bij het eerste type wordt de breedte bepaald door stal, tas en deel, terwijl de wo ning er vast voor is gebouwd. Van dit type is bijv. „Slaet raek" ereen. Bij het tweede type, de kleine omwerpen, wordt eveneens de reedte van de schuur bepaald oor stal, tas en deel onder een dak, doch hier staat de woning er als een afzonderlijk element voor. "Van deze zijn de teekeningen „Eigen Boer" en „Daer moet veel strijd gestreden zijn" een voorbeeld. Van het derde type noemen wij bijv. „ABC". Hier wordt de breedte bepaald door de woning waar alles achter gebouwd is in de volgorde Woning- stal- tas- ruimte. In dit ontwerp ziet men dan ook de meeste mogelijkheden voor typevorming omdat dit plan onafhankelijk is van net aantal stuks vee en de grootte van het bouwland. Voor de groote typen geldt vrijwel dezelfde redeneering, alleen de woning staat hierbij vrij. De teekeningen onder het mot to „Keer" en „Erf" geven blijk van consequenties te trekken uit de eischen van een gemengd be drijf De oplossing is hier gevon den in afzonderlijke gebouwvleu gels' voor stal en tasruimte. De teekening onder motto ,,Ada" wijst er op dat de ont werpers op dit punt helemaal geen risico's nemen en zij heo- ben dan ook afzonderlijke ge bouwen op de teekening staan. Bij deze teekening ziet men, dat het stalgebouw een hooiber ging heeft. De eenvoudige kap- sehr.ur is open aan de luwzijde, terwijl de ontwerpers de weer zijde gesloten hebben door wa genbergruimtes en dergelijke. Wij wekken de Zeeuwsche boe ren op deze mooie en leerzame tentoonstelling met een bezoek te vereeren. Post voor Bulgarije Met ingang van gisteren is het weer mogelijk brieven en doosjes met aangegeven waarde naar Bulgarije te verzenden. Ook van Bulgarije naar Ne derland is dit weer toegelaten. Het maximum bedrag der aan gegeven waarde is vastgesteld op 500 gulden. WIST U? DAT de vertegenwoordiger van het Sowjetrussische persbureau verklaard heeft: „Sowjetrussi sche geleerden, ontwerpers, tech nici en arbeiders zullen in de eerstkomende jaren wonder baarlijke nieuwe vliegtuigen bouwen, welke sneller, verder en hooger zullen vligen dan de vliegtuigen van andere landen? P.D.V. „De Zeeuw" hield Zondag een wedvlucht vanuit St. Quentin (Fr). De prijzen werden gewonnen door: 1 P. van Sabben met 1, 4, 7, 8, 10, 12; 2 L. Baert met 2, 3; 3 C. J. Kuzee met 5, 6, 15; 4 M. J. van Liere met 9; 5 J. Schrij ver met 13; 6 J. Harthoorn met 11. 14, 16, 17. Medaille gewonnen door P. v- Sabben. DE EERSTE KERMISDAG. De eerste kermisdag in Goes was niet tegenstaande het min der mooie weer toch zeer druk bezocht. Deze eerste kermis na den oorlog biedt weer een ouder wetschen aanblik. De van ouds bekende poffertjeskraam is aan wezig en men kan zonder inle vering van den distributiebon nen een heerlijke portie poffer tjes verorberen. Verder is er voor Elck wat wils.. In het be gin van dezen eersten avond echter was het voor de exploi tanten niet aangenaam doordat een groot gedeelte der attractie zonder stroom was. Wij hopen dat het voor de zakenmenschen de kermisgasten en de burgerij een goede kermisweek mag wor den. NAER DE GQESSCHE MART" Gisteravond bracht de tooneei- vereeniging „Kunstvrienden" de eerste opvoering van het tooneel stuk „Naer de Goessche Mart". Reeds voor den oorlog had een opvoering van dit tooneelstuk plaats gevonden en wij waren wat de belangstelling van net publiek betreft wel eenigszins sceptisch gestemd. A! heeft de voetbalwedstrijd van gisteravond veel bezoekers weggetrokken, vanavond is al les practisch bezet. De toeschouwers wisten het v'ot ten tooneele gebrachte stuk zeer' te waardeeren en vooral de heer P. Blondel in de rol van Louw Moerland, den opper knecht, lokte menige schater lach uit, terwijl mevrouw J. Gunst-van Sprang in haar rol van Koeba goed spel liet zien. Aan het einde wist men zelfs de aanwezigen, aan het zingen 1e ktijgen. Al met al bleek wel, dat de „Kunstvrienden" zich in Goes en omgeving populair weten te maken. Dc avond werd besloten met een gezellig bal, waarvan de Jolly Boys het muzikale gedeei te verzorgde. HET IS WEER KERMIS Amuseert uzelve, maar doe het fatsoenlijk Burgers, boeren en buitenlui, het is weer kermis in bet Goes sche landje. Als U er heen gaat amusseert u zich dan, zwier weer eens over rutschbaanen, rijdt weer eens in de autootjes en laat U weer eens duizelig maken in de zweefmolen of schommels. Ga zélfs poffertjes eten zooveel als U lust, tenminste als Uw beurs het U permitteert, in één woord amuseert U! Maar blijft netjes, laat U niet verleiden en dit speciaal tot de jeugdiger kermisgangers. ga U niet te buiten aan kwajon gensstreken. Laat de politie het ondanks de groote drukte ook eens rustig hebben. NED. HERV. KERK. J. H. Boerlijst te Achlum heeft onder toezegging het be roep naar Goes (vacature ds. G. W. Korevaar) aangenomen. COMITÉ VACANTIEZORG. Maandagavond vond op het kantoor van Volksherstel de ver loting plaats van Vacantiezorg. Door het dochtertje van den voorzitter en het meisje dat de meeste loten had verkocht wer den resp. de lot nos. en de prijs nos. getrokken. Op verschillende plaatsen in de stad worden de trekkings- lijsten opgehangen, o.m. ook op die plaatsen waar de biljetten hebben opgehangen wanneer wegens regenweer de tocht van Vacantiezorg niet kon doorgaan Het Comité zou het zeer op prijs stellen, wanneer de prij zen spoedig worden afgehaald. BORSSELE Muzikale wandeling Zaterdagavond deed de Har- monievereeniging „Excelsior" uit 's Heer Arendskerke met de alhier bestaande muziekvereeni ging „Oefening Kweekt Kunst" een muzikale rondgang door de gemeente. Door beide vereeni- gingen werd vervolgens een concert gegeven op het dorps plein. Een zeer geslaagde avond die herhaling verdient. OUDELANDE Concert Zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging „Con Amore" uit Hoedekenskerke haar jaarlijk- sche concert op het dorpsplein. Door het zachte weer aange lokt, luisterden velen met groo te aandacht naar het corps. WAARDE „Vooruit" behaalde 5e prys Donderdag behaalde het mu ziekgezelschap „Vooruit" op het festival te Axel een vijfde prijs of f 25. OUWERKERK NED. HERV. KERK. Ds. J. Brijker alhier heeft het beroep naar Arum (Fr.) aan genomen, NIEUWERKERK KORFBALUITSLAG. Zaterdagavond trok het eerste twaalftal van D.S.S. naar Noord gouwe, om daar den laatsten wedstrijd van de gewone com petitie van de 2e klasse B van de S.D.K.B. te spelen tegen Die Gouwe II. De eerste twaalftal- Iers wisten goed wat er voor hen op het spsl stond en hebben zich dan ook volkomen gegeven met het zeer fraaie resultaat, dat ziï met niet minder dan 19-0 wisten te winnen, met recht een korfbaluitslag. Hierdoor hebben zij thans de competitie met een gelijk aantal punten beëindigd als Z.E.V.A. I van Zierikzee. zoodat thans een beslissingswed strijd op neutraal terrein noo- dig is om uit te maken, wie uit kampioen van 2e B wordt. De winner hiervan komt tegen den kampioen van 2 A, Rapide van Burgh en de winnaar hiervan speelt promotie wedstrijden te gen nummer laatst van de eerste klasse, welke tegenstander nog niet bekend is. UITVOERING. Zaterdagavond gaf het Fanfa rekorps O. en U. een zomercon- cert op de muziektent. Mede door het aangename weer, be stond hiervoor een flinke be langstelling. Onder leiding van Directeur Heijboer werden de diverse nummers, van het af wisselend programma, uitge voerd, zooals wij dat van O. en U. gewend zijn. GEMEENTERAAD. Maandag 23 Augustus a.s. zal de nieuwe gemeenteraad voor het eerst bijeenkomen, in welke vergadering o.a. de nieuwe wet houders zullen moeten worden benoemd. Zooals men weet is de nieuwe raad samengesteld uit: 1 CH. 2 AR, 2 SGP, 1 PvdA en 1 Gemeentebelang. n.l. resp. de heeren: M. C. Bor.vrt, S. Over- beeke en W. van Dijke, J. J. van Klinken en Jac. Flikweert Pzn., JJ. A. van Dienst en C. Steen- dijk. GEEN VERSPILLING VAN WATER. Door den Raad is de volgende wijziging gebracht in de alge- meene politie-verordening: Art. 17, sub a: Het is verboden: De kei- of klinkerbestrating, trottoirs en stoepen te bespui ten met een waterstraal of an derszins te begieten, te schuren of te schrobben. Ook het reini gen der ramen met. gebrifkma- king van water is verboden. Deze verordening is gemaakt met het oog op de moeilijke om standigheden. waarin door den oorlog, de N.V. Waterleiding Mij Schouwen-Duiveland is komen te verkeeren, o.a. door het op- buazen van de watertoren te Zierikzee. Het is daardoor voor- loopig nog niet mogelijk vol doende druk op het water te brengen, zoodat aUe gemeenten van het eiland over voldoende water kunnen beschikken. Wan neer nu in aide gemeenten nauw lettend wordt toegezien, dat geen onnoodig water wordt ver bruikt, zullen ook de meest oos telijk gelegen plaatsen van het eiland water kunnen betrekken. Een ieder zij gewaarschuwd, want bij overtreding volgt on verbiddelijk proces-verbaal. NOORDGOUWE VERGADERING DER NIEUWE GEMEENTERAAD. Dinsdag vergaderde de gemeen teraad voor het eerst in nieuwe samenstelling onder leiding van waarnemend burgemeester van de Werve. Nadat de leden ge ïnstalleerd zijn spreekt deze de hoop uit, dat allen bereid zullen 2ijn in het waarachtig belang der gemeente werkzaam te wil len zijn. Tot wethouders worden gekozen de heeren T. van de Werve en L. J. van Gastel. Bei den aanvaarden hun benoeming. Namens de Raad feliciteerd de heer Renties de wethouders en doet een beroep op de leden om in goede wisselwerking, het col lege van B. en W. terzijde te staan. Nadat enkele besluiten ten aanzien van rekening en be grooting genomen zijn volgt rondvraag, waarin door de heeren van Gastel, Engelsman, Geenemans, Adriaanse en Ren ties wenschen en opmcVringen naar voren worden gebracht, waaraan B. en W. hun aandacht zullen geven. Sluiting. WISSENKERKE NED. HERV. KERK. Beroepen alhier ds. A. van Roon te A. en Nieuwe Wetering (Z.H.) THOLEN GEMEENTERAADS VERGADERING. Vrijdag 23 Aug. a.s. zal hier een openbare gemeenteraadsver gadering worden gehouden waar in besproken zal worden: Inge komen stukken; Onderzoek ge loofsbrieven van de nieuwe le den en benoeming gasbaas-fit- ter aan de Gem. Gasfabriek, al hier. ST. MAARTENSDIJK. 50-JAP.IG HUWELIJK. Op Dinsdag 3 Sept. a.s. is het 50 jaar geileden, dat W. op den Brouw en M. A. Kaashoek met elkander in den echt werden verbonden. Zij hopen dit heuge lijke feit op feestelijke wijze te vieren, waarbij het hen op dien jubileumsdag aan blijken van belangstelling zeker niet zal ontbreken. WAGENWIEL GEBROKEN. Maandag 19 Aug. j.l. had op de Markt alhier, de landbouwer P. Kloet, bij het zand rijden het ongeluk, dat het linkerachter wiel van zijn wagen brak. De wagen moest op straat gelost worden en daarna weer opgela den op een andere wagen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. GESLAAGD. Voor het praktijkdiploma Ma- chineschrijven slaagde te Breda de heer J. A. de Graaf, alhier. Hoogwater in de week van 25 t.m. 31 Aug. 1946 2ö Aug.2,24-14,47; 26 Aug. 3,14- io 32, Nieuwe Maan; 27 Aug. 3,50-16,09; 28 Aug. 4,27-16,43; 29 Aug. 5,01-17,18; 30 Aug. 5,34- 17.52; 31 Aug. 6,07-18,23. Berekend naar zonnetijd. Hoog water te Bergen op Zoom plm. 15 min. later en te Vlissin gen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen. ST. ANNALAND Concert-Muziek Het muziekgezelschap „Acce lerando" van St. Annaland onder leiding van den heer M. P. La- nooij, zal op Zaterdag 24 Aug. een concert geven op het ter rein van de Korfbal aan den Doipsweg. De opbrengst is len bate van het Ned. Roode Kruis. Komt allen luisteren en steunt het Roode I^ruis!

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4