VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Goering weef van niets meer Het gehele Italiaansche volk heeft schuld Hef parool bSijftOnderhandelen Woensdag 21 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 543 Directeur; B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 41635? Het Duitsche spookbeeld Het nazi-gevaar wordt in de vroeger door Duitschland be zette landen bij voortduring acuut geacht, wat te begrijpen is. "Wij, en de anderen met ons, die onder den druk van Hitier en zijn bende geleden hebben, dus België. Frankrijk, Denemar ken, Noorwegen, Rusland, Po len, Tsjechoslowakije, Joego slavië, vreezen boven alles dat er ten derden male een heer- scher over do Duitsche landen zou opstaan, die de slaafsche „Germanen" van het centrum van Europa zou kunnen aan voeren tot een nog verschrik kelijker gewelddadige overval op hun Europeesche buren. Wilhelm II was de exponent van de Duitsche macht in den eersten wereldoorlog. Hitier was het van de tweede. En we vragen ons soms met angst af: wie zal straks, in het tijdperk' van onze kinderen, de derde usurpator zijn, die het „Duitsch land über alles" zal aanheffen, als graag verstane hartekreet! van de opnieuw ontwaakte hor den, diei niets liever willen dan te worden aangevoerd en te! worden geofferd voor het brute ideaal? Zonder te willen ontkennen, dat er inderdaad aanwijzingen zijn, die laten zien, dat de zelf de Hitler-mentaliteit nog slui mert in het thans onderworpen volk, meenen wij toch dat dit dreigende gevaar niet zoo on ontkoombaar is als het onze be angste verbeelding soms wel schijnt. En we zijn tot deze gedachte gekomen door de aandachtige beschouwing van het kaartje dat ook ons blad dezer dagen heeft afgedrukt, en waarop de diverse zones, waarin Duitsch land thans is verdeeld, duide lijk zijn afgebeeld. Het kaartje geeft ons cen traal Europa te zien, met eener- 2ijds Nederland, België, Frank rijk, Zwitserland en Italië, en, anderzijds Rusland, Polen, Tsjechoslowakije. Hongarije. Joe goslavië, Roemenië, Bulgarije, Turkije, Griekenland en Alba nië. Daartusschen in ligt, als een viertal gestreepte vakjes, de door de vier groote mogend heden bezette zones, terwijl op de plaats van Oostenrijk deze vier zones nog eens in het klein zijn herhaald, waarbij het Fran- sche aandeel echter niet is te zien. Dit kaartje geeft ons een be langrijke les omtrent het Duit sche spookbeeld die niet kan woiden misverstaan. Wij vragen eerst verbaasd, ziende naar het betrekkelijk kleine deel dat gestreept is en dus bezet gebied: Is dat het ge vreesde Duitschland? Er loopt een lijn van Stettin naar Praag. Dat is de grens van het bezette Duitschland ter eener zijde. Aan de andere kant sluit het bezette deel aan bij de grens van Nederland, België en Frankrijk, van welke grens nog te verwachten is dat zij in de toekomst meer Oostwaarts zal loopen, omdat zoowel Neder land als België en Frankrijk aanspraak maken op grenscor recties. Maar bij nader inzien wordt ons veel duidelijk. Een groot feit mogen we niet vergeten: Duitschland is gehal veerd! Ten oosten van de lijn Stet- tin-Praag ligt half Duitschland dat voortaan anders zal heeten. Stettin, Breslau, Danzig zijn voortaan Poolsche steden. Koningsbergen is voortaan een Russische stad. Het is wel zeker dat binnën afzienbaren tijd in deze gebie den geen nieuw nazi-dom zal opstaan. Daarvoor zullen de Po len en de Russen wel zorgen, die aan den lijve hebben Proces te Neurenberg Hess normaal Hermann Goering is weer in de getuigenbank verschenen. Het' Tribunaal had zijn verzoek, op nieuw te getuigen, ter weeriegr ging van de verklaringen van een SS-arts, ingewilligd. De arts beweerde, dat Goering toege stemd had in, of afgeweten nad van experimenten, waarbij men schen uit concentratiekampen als proefkonijnen moesten die nen President Lawrence zeide Goe ring, dat hij zijn verzoek tot nieuwe getuigenissen als een exceptie zou behandelen. Goe ring zeide, dat hij niets afwist van het bestaan van een kamp arts in het concentratiekamp Dachau, een zekeren Rascne, die o.a. proeven deed, waarbij de longen van zijn slachtoffers zoodanig onder druk gezet wer den. dat zij barstten. Goering wist zelfs niet, dat Rasche als officier van gezondheid in de Luftwafl'e diende. Goering zeide o.m.' „Duizenden bevelen zijn namens mij uitgevaardigd, zoo- dat ik niet alle bijzonderheden weet." Met trots zeide hij: „Men wist in Duitschland heel goed, dat, wilde men iets bereiken, men eenvoudigweg moest zeg gen- „De rijksmaarschalk wil het hebben". Ik had een bijzon der departement gevormd, dat misbruik van mijn naam moest verhinderen." Goering ontken de, op een vraag van zijn ver dediger, dat hij bevelen van Hit lev zou hebben ontvangen om een bacteriologische oorlogvoe ring voor te bereiden. Hij zeide wel, dat „verdedigingsmaatrege len" genomen werden tegen een bacleriologischen oorlog, „zoo- dar.", aldus Goering, „wij van repliek zouden kunnen dienen ingeval de geallieerden insecten zouden uitstrooien over onze aardappelen." Verder zeide Goe ring ,dat experimenten door het rijksbureau voor proefne mingen en door de medische af deeling van de Luftwafl'e onder nomen werden, zonder dat hij er iets van afwist. De Britsche aanklager, Maxwell Fyfe, vroeg Goering of hij dan geen belang stelling had voor die experimen ten. Goering: „Sir David, ik ben er niet alleen volkomen zeker van, dat ik me dat niet meer kan herinneren, maar ook dat de situatie niet was, zooals u haar beschrijft." Inzake de ex perimenten voor hoogtevluchten met vliegtuigen zeide Goering, dat deze door medici van de Luftwafl'e werden gedaan en niet door menschen uit concen- voeld wat nazi-verdrukking zeg gen wil. Een tweede feit komt daarbij: In de gvooce Russische zóne ligt nog weer een belangrijk deel van Duitschland, waardoor Mecklenburg. Brandenburg, Pom meren en Saksen onder de voog dij van Rusland zijn gekomen. En niemand verwacht dat deze voogd ooit de nazi's aldaar weer aan de macht zal laten komen. Daarvoor behoeft niet te wor den gevreesd! Dus rest alleen als mogelijke bron van gevaar: de Amerikaan sche en Britsche zone. Want ook cle kleine Fransche zone is in dit opzicht safe- Frankrijk weet ook wat de nazi's wenschen, en zal zich daar tijdig tegen verzetten. Zou het dan denkbaar zijn, dat het goede vertrouwen van de Angelsaksische landen ooit zoo ver zou voeren, dat dit kleine West-Duitsche gedeelte weder een gevaar zou worden voor het omliggende Europa? Wij vermeenen dat met deze redeneering het Du.itsche spook beeld ontzenuwd is. Maar een gewaarschuwd man geddj voor twee. Red. tratiekampen. Fyfe vroeg ten slotte: „Iedereen trachtte u dus in onwetendheid te houden inza ke aangelegenheden, die nu be zwarend voor u zijn?" Goering: „Lr was geen complot om mij in onwetendheid te laten ver- keeren." De aan de gevangenis van Neu renberg verbonden psycholoog heeft het Tribunaal medege deeld, dat Hess niet krankzinnig is, In zijn rapport verklaart hij, dat er geen aanwijzingen zijn, die er op wijzen, dat Hess krank zinnig was toen hij de daden be _;ing, waarvan hij nu beschul digd wordt. Op 5 December heb ben 3 vooraanstaande Ameri- Het Grieksc'ne Plebisciet Geen Engelsche en Amerikaan- sche controle op 1 September. In een officieel rapport van de Britsche en Amerikaansche vertegenwoordigers die controle heben uitgeoefend op de samen stelling van de Grieksche kie zerslijsten wordt verklaard: De herziene lijsten zijn in orde be vonden, gezuiverd van de na men van overledene en andere gediskwalificeerde personen. De lijsten vermelden de namen van een millioen zevenhonderd dui zend (1.700.000) mannelijke per sonen tegen een millioen acht honderd vijftigduizend (1.850.000) op de lijsten van Maart j.l. Toezicht op de volks stemming zeil' wordt volgens een woord voerder van het Britsche minis terie van Buitenlandsche Zaken evenwel een te zware taak ge acht. Volgens welingelichte kringen in Londen is de Britsche regee ring van meening, dat thans de tijd is aangebroken dat het Grieksche politieke apparaat op zichzelf gaat drijven. Ook de Vereenigde Staten heb ben het verzoek van de Griek sche regeering om deel te ne men aan de controle op de ko mende volksstemming over de toekomst van de monarchie, die op den lsten September gehou den zal worden, van de hand ge wezen. Kolen-rantsoenen 1946-47 Zij, die door omstandigheden niet in de gelegenheid waren vaste brandstoffen aan te vra gen voor de verwarming van ruimten bestemd voor de uit- cefening van hun beroep, be drijf of dienst, zullen hiertoe nog eenmaal en wel van 22 tot en met 30 Augustus a.s. in staat worden gesteld. Het hiervoor te gebruiken formulier MD 393-05 is bij den distributie dienst ver krijgbaar. Aanvragen ingediend na 30 Augustus a.s. worden niet meer in behandeling genomen. In bovenvermeld tijdvak kun- i'en eveneens brandstoffen wor den aangevraagd door exploi tanten van pensions, waarin 10 of meer gasten vertoeven. kaansche psychiaters echter ver klaard, dat Hess „verre van nor maal" was en er in den loop van het proces zich „nog meer symptomen van zijn onevenwich tigheid" zouden openbaren. Het Tribunaal verwierp een verzoek van een verdediger van Hess tot een nader onderzoek van den beklaagde. Verlenging geldigheidsduur aardappelbon Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de geldigi lieidsduur van de aardappelbon- nen 402 en 902 is verlengd t.m. 31 Augustus. De Koningin zal Amsterdam bezoeken Naar wy vernemen, is H. M. de Koningin voornemens in de tweede helft van September ge durende eenige dagen in Am sterdam te vertoeven. Zy zal haar intrek nemen in het Paleis op den Dam. Rijwielvervoer per trein Evenals dit vorige Vrijdag en Zaterdag het geval was zullen ook op 23 en 24 Augustus a.s. rijwielen op afstanden boven 40 k.m. alleen worden vervoerd in speciale rijwieltreinen dus niet naar keuze van den reiziger. Treedt Egyptische premier af Vrede met vuurwerk Te Parijs heeft de politieke en territoriale commissie een uur lang gediscussieerd over net voorstel van den voorzitter in zake de inleidende bepalingen van het ontwerp-vredesverdrag met Italië. Het Italiaansche memorandum wijst erop, wat ook de Gasperi reeds in zijn rede deed naar vo ren komen, dat van meet af aan Italiaansche ondergrondsche strijdkrachten den oorlog tegen Duitschland gevoerd hebben. In 1943 heeft Italië Duitschland den oorlog verklaard. Nadien kwam de oorlogsverklaring aan Japan. Italië maakt er bezwaar tegen dat in het ontwerp-vredesver drag van deze feiten geen mel ding wordt gemaakt. Er volgden: een reeks bezwaren tegen net memorandum o.a. van Neder land, dat volgens het memoran dum nimmer aan Italië den oor log verklaard zou hebben. Via den Zweedschen gezant in Ro me is dat echter geschied, al dus de Nederlandsche afgevaar- NEDERLANDSCH INDIE Evenals den minister van „Overzeesche Gebiedsdeelen" in zijn rede tijdens de laatste Ka merzitting verzekerde, verklaar de ook Dr. van Mook weer eens in een persconferentie, dat de Nederlandse Regering de Indo nesische kwestie neg steeds door overreding probeert cp te lossen ondanks alle oppositie, republi keinse ophitsings propaganda, strijden en terreur acties. Volgens Dr. van Mook zullen daarem de onderhandelingen met de Indonesische republikei nen wellicht in de nabije toe komst hervat worden. Hij wees er verder met na druk op, dat de Nederlandse po litiek nog steeds op dezelfde al- gemeene grondslagen gevoerd zal worden. Dit wil zeggen dat zij nog altijd uitgaat van de re- gerings verklaring van 10 Fe bruari en de Malino-conferentie resultaten. Ter verduidelijking voegde Dr. van Mook er aan toe, dat de Nederlandse regering 'in geen enkel opzicht het oude koloniale systeem weer in wil voeren. In tegendeel, zij wil Indonesië zo spoedig mogelijk opbouw tot een natie die zich, na verloop van een bepaalde tijd, zelf lean be- sturen, echter op het verlangen van het grootste deel der bevol king en in elk geval binnen het kader van het Koninkrijk. Om dit te bewerkstelligen zal er weer onderhandeld worden met de constructieve republikei nen. waarvan minister president Sjahrir de vertegenwoordiger is. Immers deze wensen geen oor log met de Nederlanders, zoals de extremisten, die eigenlijk de politiek der gematigden forcee- Gunstiger sfeer voor besprekingen. In de laatste weken zou ech ter, volgens Dr. van Mook, de sfeer voor de a.s. besprekingen verbeterd zijn. Zo vertrouwde hij er op dat, nog vóór het begin der toekomstige onderhandelin gen, de stopgezette evacuatie uit het binnenland zou worden hervat. Ook zouden, naar hij meedeelde, de nog in Indonesië actieve Britse troepen nog voor het eind van dit jaar, systema tisch vervangen zijn door Neder landse. In de pauze voor de a.s. conferenties kwam de diploma tieke adviseur van Dr. v. Mook, Graaf van Bijland, nog voor eenige tijd naar Nederland over, voornamelijk om met de rege- ringsinstanties besprekingen te voeren over de huidige situatie in Indonesië. Van zijn bezoek mocht volgens hem, vooral geen speciale betekenis toegekend worden. digde in de commissie. De afgo vaardigde van Ethiopië verklaar, :de, dat niet alleen de fascisti sche regeering, maar het gehee- ie volk de oorlogsactie tegen de geallieerden had gesteund. Inzake het Anglo-Egyptische verdrag zijn de berichten op 't moment waarop dit "geschreven, wordt, nog tegenstrijdig. Egypte zou accoord gaan met een wachttijd van drie jaar wat betreft de ontruiming van het land door de Engelsche troepen. Eerst werd gemeld dat de pre mier, Sidley Rasja, verwachtte een meerderheid van zeven te gen vijf stemmen ten gunste vaa het verdrag bijeen te krijgen. Latere berichten zeggen evenwel dat de Egypt'enaren met alge- meene stemmen de Britsche voorstellen verworpen hebbenl De Egyptenaren verlangen inlij ving van de Soedan bij Egypie. Het vèrwerpen van de Brit sche voorstellen zou een kabi- netshervorming beteekenen, daar de Egyptische premier, Sid lev Rasja in dit geval zou af treden. De Sowjet-Unie heeft zich door haar optreden het mis noegen zoowel van Amerika als v?n Engeland op de hals ge haald. In een hoofdartikel zegt de New York Times, dat de comma nïslisehe propaganda zich tegen de Amerikanen richt, steeds als deze laatste „de Sowjet-Unie op haar communistische satellieten den voet dwars zetten." Verder zegt het blad, dat de groote worsteling tusschen het Sowjet bloc en de Westersche democratieën bij de vredeson derhandelingen ongelukkigerwij ze begeleid wordt door gevaar lijke uitbarstingen van machine geweervuur. Het blad voegt er aan toe, dat aan de bedenkelijke incidenten een einde moet ko men. Deze worden steeds door de communistische machten ver oorzaakt. Uit Berlijn wordt gemeld, dat er een Britsch protest is inge diend tegen anti-Britsche arti kelen in dagbladen van den Sowjet sector van Berlijn. HET WEER Wisselende bewolking. Matige wind, tusschen Noord West en West. Wisselende bewolking, overwegend droog weer. Matige tempera tuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1