Stad en Land ..-.oes Middelburg Schouwen en Duiveland Ex-gevangene licht lotgenoot op 'uid-Beveland Personen-vervoer Middelburg-Vlissingen Over het personenvervoer per auto-bus-vrachtauto op de lijn MiddelburgVlissingen, welke dienst geëxploiteerd wordt door de N.V. Stoomtram „Walcheren" is den laatsten tijd nogal wat te doen geweest. Het regent klach ten dat de auto's veel te vol worden geladen, we hoorden zelfs passagiers beweren, dat als vee op een dergelijke wijze vervoerd zou worden, de dieren bescherming zou protesteren, doch nu het personenvervoer betreft, laat men alles rustig zijn gang gaan. Wij hebben ons op de hoogte gesteld en het bleek dat, was het vervoer vóórdien dikwijls ook al overbelast, de toestand thans, mede door de vele va- cantie-gangers, onhoudbaar is geworden. We zagen vele auto's vertrekken waarin de passagiers als haringen in een ton zaten en stonden, terwijl nog enkele op het trapje, dat buiten de auto hangt voor het in- en uitstappen de reis meemaakten. Het is voorgekomen, dat een Wagen, waarin normaal 29 zit- en 6 staanplaatsen zijn, zegge en schrijven 62 personen ver voerde. Dit moet vandaag of morgen tot ongelukken aanlei ding geven. Ook op de andere autobuslij nen op Walcheren is de toestand even slecht. In deze tijd moeten wij ons beperkingen opleggen en wij zijn heusch niet veeleischend, doch 't kan te bar worden. Tot over maat van ramp zijn de wagens juist iets te laag, waardoor ie mand van iets meer dan de mid delmatige lengte er niet recht op in staan kan. Het is dringend noodig. dat men in de boven beschreven toe standen onmiddellijk verbete ring brengt, zóó gaat het wer kelijk niet langer. Menschen zijn nu eenmaal geen stukgoederen. HIT HET POLITIERAPPORT. Een dezer dage werd een rij wiel gestolen buiten Goes. De dader, de B., is aangehouden. Eveneens werd een minder jarig Amsterdams meisje door de poiitie aangehouden, daar ze zonder medeweten van haar ouüeis op reis was gegaan. BENOEMING Tot hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen, ter beschikking, standplaats Middelburg, J. A. Pieterse, inspecteur van 's Rijks belastingen, hoofd van de in spectie der belastingen te Mid delburg. NIEUWERKERK RAADSVERGADERING Vrijdagavond kwam de tijde lijke raad dezer gemeente voor de laatste maal bijeen. De voorzitter deelt mede, dat de oude vuilniswagen inmid dels voor de afgesproken prijs is verkocht. Een subsidie van een Vi cent| per inwoner per j^ar zal ver strekt worden aan de vereeni; ging van Burgemeesters en Sec retarissen op Schouwen Duive land. De voorzitter doet nog eenige mededeelingen omtrent het herstel van de brandspuit. Besloten wordt eerst te infor- meeren, wat een nieuwe spuit moet kosten en de oude te la ten maken voor het opgegeven BET AANTAL ECHTSCHEI DINGEN in Berlijn is zoo groot dat 50 nieuwe rechters benoemd zulien worden om den achter stand van 17.000 gevallen in te haien. - Een gewetenlooze zwendelaar Een groot aantal oud-gevan genen uit het concentratie kamp Buchenwalde. uit verschil lende landen in Europa zijn 't slachtoffer geworden van de ge- w etenlooze oplichterspraktijken van een Franschen mede-gevan gene, die zelf ook geruimen tijd in het kamp heeft gezeten. Hij bezocht zijn vrienden en leende groote geldbedragen van hen, waarna hij plotseling spoorloos verdween. Alleen in Nederland heeft hij op deze wijze een bedrag van f 8000 bij elkaar „geleend". Dezer dagen 'kreeg een Am- sterdamsche boekhouder, die ook in Buchenwalde had geze ten, bezoek van zijn Franschen mede-gevangene. Het weerzien was natuurlijk zeer hartelijk. De Graaf, zooals de 41-jarige P. P. de Montaigu zich noemde, had ook zijn vrouw meegeno men. Al pratende over de deviezen- moeilijkheden, vroeg de Graaf of zijn vriend hem niet aan wat geld kon helpen. De lastige Ne- derlandsche deviezenbepalingen waren de schuld dat hij platzak was. De boekhouder, die ook niet ruim in zijn geld zat. leende daarop zijn vriend f 500, Later leende hij voor den Graaf nog meer van kennissen. Alles verliep naar beider wensch de boekhouder in zijn sas over het vereerende bezoek van zijn Franschen vriend en de Graaf over de vlotte geld- levering. Men leerde elkaar be ter kennen en de Graaf be merkte dat zijn vriend maar een matige positie bekleedde. Hij bood aan, daar hij geweldige connecties had bij de „Unile ver", zijn vriend een pracht be trekking te bezorgen. De boekhouder, door de val- sche voorspiegelingen misleid, zei zijn betrekking op. 22 Juli zou met de heeren van de „Uni lever" een conferentie worden gehouden in het Victoria-Hotel en de betrekking zou daar ter sprake komen. De boekhouder was danig in zijn nopjes. Helaas, het drama naderde zijn allesbehalve schoo ne ontknooping. Een van de vrienden van den boekhouder, kwam er n.l. achter, dat de Graaf een doodgewone oplich ter was. In allerijl werd den boekhou der op de hoogte gebracht. Het was echter te laat. Juist een dag tevoren was de Graaf met zijn echtgenoote naar Lu xemburg vertrokken.. Intusschen heeft de recherche de politie te Luxemburg van de geschiedenis in kennis gesteld Misschien loopt de Graaf daar tegen de lamp. Eerste vlucht op ZU1D-AMERIKA Op „Schiphol" is de PH.-TCF na zijn eerste vlucht naar Zuïd-Amerika veilig ge land. Het vliegtuig, dat weldra de naam „Friesland" zal voeren, had volgens gezagvoerder Frijns een vlotte reis gehad tijdens de ze eerste proefvüucht. Onder de passagiers, die van Zuid-Amerika terugkeerden, be vond zich de Nederlandsche consul in Argentinië, de heer W. PI. van Waveren. Er zullen nog enkele proef vluchten worden gemaak t en indien deze gunstig verloopen zal in October een geregelde dienst ingesteld worden. Dat mankeerde er rog aan Staking te Borne Verleden week was een staking uitgebroken bij de N.V. Stoom weverij en spinnerijen v.h. S. Spanjaard te Borne. Het perso neel der droszaal, in totaal 110 personen, kon zich namelijk niet vereenigen met de kueze der directie voor een nieuwe afdeelingsbaas en ging uit pro test naar huis. bedrag. De politie-verordening wordt gewijzigd met de bepa ling, dat het gebruik van water voor het schoonmaken, schuren of schrobben der straten, stoe pen en trottoirs en voor het rei nigen der ramen is verboden, Deze bepaling houdt verband met een verzoek van de N.V. Waterleiding Mij Schouwen en Duiveland, om zoo min moge lijk water te verknoeien. De ge loofsbrieven van de nieuw be noemde leden van den raad wor den onderzocht en in orde be vonden. Gesproken wordt ook weer over den aanleg van een sport terrein. Nog steeds is men er niet in geslaagd een terrein te koopen. Er worden weer eenige nieuwe plannen geopperd en ge tracht zal worden wederom een terrein aan te koopen. Bespro ken wordt vervolgens de be planting van de beide begraaf plaatsen. Besloten wordt een deskundige te raadplegen en zoo mogelijk nog dit najaar tot nieuwe aanplant over te gaan. Nadat de voorzitter afscheid heeft genomen van de twee le den van den tijdelijken raad, die in den nieuwen raad nie'c zullen terugkeeren en de heer Stoutjesdijk hierop heeft geant woord, sluit de voorzitter de vergadering. BENOEMING Tot plaatvervanger van den dijkgraaf van den Nieuwe-Veer pcider is benoemd, de heer A. J. Lievense. BEVORDERING Jhr. Ir. J. de Ranitz, inspec teur van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting) in de provin cie Zeeland is bij ~K.B. bevor derd tot hoofdingenieur-direc teur van de Volkshuisvesting in vasten dienst. Jhr. de Ranitz blijft belast met de functie van inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, die in het bijzonder De last is met de handhaving van de wettelijke bepalingen betref fende de volksgezondheid. OOSTERLAND BENOEMING Tot dijkgraaf van den Nieuwe Veerpolder is benoemd de heer A. C. van der Have. OUWERKERK GEMEENTERAADS VERGADERING. Voorzitter Burgemeester Ro- meyn vraagt de heer Smits (Ar ts.) wanneer de aanbesteding van het ophalen huisvuil plaats vindt. Dit zal zoo spoedig mo gelijk geschieden. Begroo(ing 1946. De Commis sie vraagt in haar rapport her ziening wethouderssalarissen, aan te vragen bij Ged. Staten, daar deze zeer laag genoemd kunnen worden. Verder vraagt zij naar de post nieuwe bestra ting Oostlop en herflegging rio- leering Zuid-Achterweg, welke door bominslag is vernietigd. Weth. Kuyper (Arb.) deelt mede, dat deze posten door den Centralen Dienst zijn opgegeven Hij stelt voor, dat B. en W. een onderhoud met den Centralen Dienst zuQlen aanvragen, ten einde deze zaken te bespreken, hetwelk wordt goed gevonden. Aan de orde is onderzoek ge loofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. De door den voor zitter benoemde commissie van onderzoek (de heeren A. Hage, C. B. Boogerd en P. Vijverberg) besluit tot toelating der volgen de personen: 1 C. P. Kuyper (P. v. d. A.) 2 A. de Later (P. v. d. A.). 3 Joh. Smits Cz (P. v. d. A.). 4 A. Hage Rz. (P. v. d. A.) 5 J. van Klinken (Kerkelijke Par tijen), 6 J. L. Kuyper (P. v. d. V.), 7 J.' v. d. Stolpe (P. v. d, V.) In de vac. W. Dane wordt m.a. st. benoemd tot lid van de com missie tot wering van school verzuim de heer Joh. Berre- voets. De heer A. Hage Rz. vraagt tijdens de Rondvraag naar de aanbesteding der nieuwe wo ningen. Op aanwijzing door den Raad zijn door B. en W. nog wij zigingen in de teekening aange bracht. Er is thans opdracht tot aanbesteding gegeven. De Voorzitter sluit hierna de ze laatste zitting van den tijde lijken Raad met een woord van dank aan de heeren P. Vijver berg en C. B. Boogerd, die niet meer in den definitieven Raad terugkeeren. Beiden danken voor de tot hen gesproken woorden. BORSSELE. RAADSVERGADERING In de 1.1. Donderdag gehou den raadsvergadering werden de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden onder zocht en in orde bevonden. De pensioengrondslag voor on derwijzers der O. L.-School werd vastgesteld op f 1187. Het herstel van de haven werd besproken. De kosten voor definitief herstel zijn van dien aard, dat het werk nog niet uit gevoerd kan worden. Toch zal de kademuur zoodanig worden hersteld, dat laden en lossen goed mogelijk is. Het bestuur van de Rijnsohool deed een beroep op den Raad om geld beschikbaar te stellen voer het leggen van belontegeis op het schoolplein, den wateraf voer te regelen en een afraste ring te plaatsen. B en W zegden medewerking toe. Verschillende leden vonden her leggen van tegels overbo dig evenals 1 het plaatsen van een afrastering. Het voorstel tot steun aan genoemde school werd bij stemming afgewezen. Voor het bouwen van twee woningen vragen B en W een crediet van f 23500.—. Alvorens hiertoe te besluiten zal nog eens gepraat worden met den laagsten inschrijver (f 22681.—.. Een inwoner der gemeente, deed een beroep op het gemeen te bestuur om de kosten voor horstel van zijn auto, die inbe- slaggenomen werd door den luchtbeschermingsdienst en la ter door de Duitschers ingere kend, bedragende f 797,te be talen. Hiertoe wordt besloten onder voorwaarde, dat de rneente van een andere instan tie het bedrag terugbetaald krijgt. Op een vraag van den heer van Zweeden, deelde de voor zitter mee, dat op het school plein van de O.L. School beter klinkers gelegd kunnen worden, naar dat de kosten daarvan te hoog zijn, zoodat er betontegels gelegd zullen worden. De heer Westeinde verzocht den voorzitter op erkende feest dagen geen raadsvergaderingen te houden. De voorzitter zegde medewerking toe. Tot slot sprak de voorzitter nog een woord van dank aan de leden, die niet in den nieu wen raad zullen terugkeeren, waarop de heer van Overbeeke antwoordde. YERSEKE RAADSVERGADERING De Yerseksche gemeenteraad vergaderde onder praesidium van den wnd. burgemeester, weth. P. de Koeijer. Na beëedi- ging der leden werd de heer de Koeijer (CH) herkozen tot wet houder met 8 stemmen tegen 3 op den heer C. Pekaar (P vd A). In de vacature Pekaar werd gekozen de heer J. C. Cornelis- se (AR) met 6 stemmen tegen 3 op den heer Pekaar en 2 op den heer M. Butijn (SGP). De heeren D. v .Boven (P v d A) en M. Butijn protesteerden tegen deze verkiezing, aangezien huns inziens een evenredige en democratische vertegenwoordi ging der raadsleden in het col lege van B en W thans niet is verkregen. De heer Koppe meende dat deze opmerkingen thuis behooren bij de a.s. behan deling van gemeente-begroo ting. Tot lid der gascommissie wer den verkozen de heeren M. C. Eckhardt, M. Butijn en C. Pe kaar. Tot leden der stichting volks huisvesting Yerseke werden be noemd de heeren de_ Koeijer, Cornelisse, Pekaar en Koppe en tot plaatsvervangende leden de heeren Eckhardt en Sandee. Als vertegenwoordiger der gemeente Yerseke bij de Water leiding-Mij werd gekozen de heer de Koeijer met den heer Cornelisse als plaatsvervanger. Bij de rondvraag verzocht de heer Sandee verbetering van de rioleering tusschen Haven en Scheldestraat. De voorzitter antwoordde dat er reeds 200 m. ioolbuizen besteld zijn en d deze zaak in orde zal komen. De heer van Boven merkte op dat er grond verkocht is, die hacl kunnen dienen voor door trekking van de van Randwijek straat en vroeg of de gemeente nu niet had kunnen ingrijpen. De voorzitter antwoordde dat er erfpacht op dezen grond rust, zoodat er momenteel nog niets gedaan kon worden; bo vendien moet de gemeente niet ai te veel hooi op haar vork ne n, de verbinding rijksweg station en de havenplannen zul len al veel offers vragen en gaan voor. De heer Dominicus wenschte niet met allerlei kleinigheden te komen, die worden vlugger op gelost, indien men zich recht streeks tot B en W wendt. Hij informeerde of de verbetering van de van Randwijckstraat niet door ruiling van grond san worden opgelost. Verder verzocht hij verdere verbetering voor de Langevieie, die in slechten staat verkeert, desnoods door herstraLing; her stel van het hek voor School I, beplanting van Varkensdijk, Ouden dijk en Postweg en aan dacht voor de hinderlijke boch ten in den Grintweg. De voorzitter deelde mede dat vei betering van de Langevieie za! plaats hebben, zoodra hier voor klinkers zijn en dal over de beplantingen reeds is ge sproken, te zijner tijd moet dit in orde komen. De heer Koster verzocht ver betering van de te steile oprit bij M. Sinke naar den Zand dijk; er gebeuren hier n.l. nog al eens ongelukken. Hij vroeg de nieuwe raads leden kennisname van al de ge meentelijke verordeningen. Tenslotte verklaarde hij de nieuwe plannen tot verbetering van de gemeente toe te juichen, doch drong daarnaast met klem aan op een zuinig beheer om de tegenwoordige begrootings- tekorten in Yerseke zoo moge lijk weg te werken, althans zoo veel mogelijk te verminderen. De voorzitter merkte op dat de Zanddijk een bestraat rij— vlak zal krijgen van 5 m. en dat de oprit dan meteen bekeken kan worden. Alle gemeenten ■worstelen met begrootingstekor ten, dat is een troost. Men moet dit niet al te zwaar nemen. De zuinigheid mag de wijsheid niet bedriegen en de noodzakelijke beblangrijke werken moeten toch worden uitgevoerd. De heer Pekaar wenschte meer toezicht bij openbare muziek- eri zanguitvoeringen en vroeg daarvoor aanvulling van de po litie-verordening. De voorzitter antwoordde dat de gemeenten niet veel over de politie te vertellen hebben. De heer Pekaar beweerde dat de politie zich beroept op het ontbreken van reglementaire bepalingen op dit gebied. De voorzitter zegde toe in het vervolg een en ander zoo goed mogelijk te zullen regelen. OVESANDE KONINGINNEDAG Zaterdagavond j.l. had de eer ste vergadering plaats van de nieuw-opgerichte Oranjevereni ging. Gezien de overweldigende opkomst van elf man blijkt er v/einig interesse te bestaan voor festiviteiten in Ovezande. De voorzitter opende de vergade ring met de mededeeling Jat door de actie van de bestuurs leden in de voorbije dagen onge veer 400 leden geworven zijn. Niettegenstaande het gering aantal aanwezigen werd beslo ten om op Koninginnedag kin derspelen te organiseeren, een gecostumeerden wielerwedstrijd op fietsen met anti-plof banden te houden, gevolgd door stoei- tiesrijden op voornoemde vehi kels. Aangezien de tijd te kort is, meende het bestuur het on mogelijk een grootsch feest op touw te zetten, temeer omdat de inhoud van de kas daartoe ontoereikend is. Ter voorbereiding en regeling van een en ander zal een uit voerend comité in het leven ge roepen worden. De leden hier voor zullen door het bestuur uit de diverse buurtvereenigm- gen aangezocht worden. Verder zal de gelegenheid wor den opengesteld om het open luchtspel „Ontworsteld" in Vlis singen bij te wonen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4