"VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorbereidingen bi „den strijd om Triest" WistU Wekkers vrij Smokkelhandel tossen de Republiek en Malakka Dinsdag 20 Aug. 1946 2e JAARGANG j NUMMER 542 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebaklcer. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 416357 HEI NIHILISME Onlangs sprak Dr. Hans Lilje uit Hannover over bovenstaand onderwerp op een oecumenische Universiteitsweek te Basel in Zwitserland. Deze bijeenkomst ging uit van den Wereldbond van Christelijke studenten. 301 Zwitsers namen deel en 200 bui tenlandsche studenten. De Nederlander, Dr. Visser 't Hooft, had als inleiding een overzicht gegeven van het werk der Oecumenische beweging. Daarna hadden verschillende sprekers het woord gevoerd, o.a. onze Prof. De Boer uit Lei den, die een referaat had gehou den over „Het Nationalisme". Op den laatsten dag volgd' toen de inleiding van Dr. Hans Lilje, een Duitscher uit Hanno ver, over „Het Nihilisme". Wij nemen uit zijn toespraak enkele zinsneden, die ons ge troffen hebben. „In tegenstelling met het sae- cularisme, het communisme, en bec nationalisme is het nihilis me niet grijpbaar. Het is een spookgestalte, die ons allen be dreigt. Het maakt een einde aan alle geestelijke productivi teit en voert tot verlies van alle geestelijke bindingen. De mensch, die zich zelf tot God heeft gemaakt, wordt het meest gevaarlijke roofdier, zeide eens Spengler. Het einde is een to tale chaos. Zijn er mogelijkheden om het nihilisme te overwinnen? Van uit het Christelijk geloof kan men deze vraag bevesti gend beantwoorden. Waar de mensch volkomen verslagen is, waar de aarde nog maals woest geworden is, be staat de mogelijkheid, dat God de wereld herschept. De Christelijke gemeente de plaats, waar de mensch weer hoort van zijn ware we zen als evenbeeld van God. Als één, die door God bij zijn naam geroepen is, weet hij van vrijheid en verantwoordelijk heid. Hier wordt de groote verant woordelijkheid van de Kerk duidelijk: zij moet de goddelij ke ordening weer opnieuw als' ernst nemen, opdat zij de we reld weer kan aanspreken." Inderdaad is hier, meenen wij, de wortel blootgelegd van de ontaarding der menschheid. Als de mensch niet meer voor hoo- ger doel leeft doch slechts voor het laagste eigen belang, wordt hij tot een monèter. De red ding der wereld kan enkel ge schieden doordat de mensch nieuw wordt gegrepen door zijn van God gegeven taak. Hier heeft het Christendom, dus de Kerk, zijn opdracht. De bijeenkomst eindigde met stichtelijk samenzijn onder lei ding van Prof. Thurneysen, waarna gemeenschappelijk avondmaal werd gevierd. 500 studenten gingen daarna uit, de wereld in, hun roeping tegemoet. Red. V ietnam-Frankrijk Een bron, die in nauwe be trekkingen staat met de dele gatie van Vietnam te Parijs, ver klaarde, dat men binnen kort hervatting van de conferen tie te Fontainebleau verwacht en dat spoedig een accoord met Frankrijk bereikt zal worden. De uitwisseling van nota's in de laatste dagen met Frankrijk, duiden op een spoedige oplos sing van het meeningsverschil, dat de conferentie heeft doen afbreken. Van aangehaalde zijde werd verder verklaard, dat het mo gelijk is, dat niet op alle pun- ten overeenstemming be reikt wordt, maar de pun ten waarop overeenstemming niet mogelijk zou blijken, zou den terzijde gesteld worden voor latere behandeling. V.S. afzijdig inzake Finland Stemming ter vredesconferentie vriendschappelijker De algemeene opvatting is, zoo schrift Reuter's diplomatie ke correspondent Mangeot, dat de conferentie van Parys zoo noodig kan voortduren tegelijkertijd met de algemeene vergadering der Vereenigde Naties, die tegen 23 September is vastgesteld. verdere Intusschen zal men stappen nemen om schoon schip te maken voor „den strijd om Triëst" in de confe rentie. De commissie voor de haven van Triëst, zal, naar men ver wacht, haar rapporten deze' week gereed hebben. Gisteren zijn 6 commissies bij eengekomen. Geen van alle kwam echter aan een bespre king van de ontwerp-vredesver dragen toe. De sfeer tijdens de bijeen komsten was, in tegenstelling tot de spanning tijdens de ple naire zittingen van de laatste v/eek en in enkele commissies, sommige opzichten opmerke lijk ongedwongen en vriend schappelijk. De economische commissie voor Italië besloot een Ameri- kaansch voorstel tot een voor bereidende discussie over de artikelen van het verdrag aan te nemen. Tijdens de zitting van deze commissie waren de Sovjet-af gevaardigden en die van de V.S het over allerlei kwesties vaak snel eens. De commissie voor Finsche territoriale en politieke aange legenheden besloot met 6 tegen vier stemmen de discussie over het vredesverdrag op te schor ten, totdat amendementen van leden der commissie en het standpunt van de Finsche re geering behandeld zouden ziju. Ofschoon de V.S. lid zijn van deze commissie, was hun afge vaardigde niet ter zitting aan wezig. Naar men meent te weten zijn de V.S. echter wel van plan deel te nemen aan de bespre kingen over het Finsche vredes verdrag, schrijft Mangeot. Eerder werd gemeld, dat men algemeen van meening was, dat de V.S., die nooit den oor log aan Finland hebben ver klaard, zich buiten de discussie zouden houden. In de commissie, welke de mi litaire clausules van alle vre desverdragen behandelt, be sloot men, dat wanneer vraag stukken aan de orde zouden ko men, die door vaklcundigen be studeerd moesten worden, zij r daartoe bestemde subcom missies zouden worden verwe zen. Ook werd besloten de vre desverdragen in deze volgorde te behandelen: Italië, Roemenie Bulgarije, Hongarije en Finland. e commissie ging na een zitting van 2Vs uur uiteen, zon der dat men begonnen was met een bespreking over de militai re clausules van het Italiaan- sche verdrag, zooals eerst werd overeengekomen. Voor de commissie voor Bul gaarsche territoriale en politie ke aangelegenheden werd Glad wyn Jebb (Gr. Br.) op voorstel van den Sowjet-afgevaardigde met algemeene stemmen tot rap porteur gekozen. De Griekscne afgevaardigde, die in den waan verkeerde, dat men op het punt stond met een bespreking over een preambule van het vredes verdrag te beginnen, stond op en protesteerde tegen een ver klaring in de preambule, dat Bulgarije „actief" deelgenomen had in den oorlog tegen Duitsco land. Hij zeide, dat de Buigaai-- DAT Ference Nagy, de Hon- gaarsche minister-president, vol gens radio Frankfurt aan een Joodsche delegatie de verzeke ring gegeven heeft dat de Hon- gaarsche regeering alle tegen Joden bedreven misdaden zou bestraffen en het leven en be zit van alle onderdanen, onge acht ras of religie, zou bescher men? DAT Plinio Slagado, leider van de voormalige Braziliaansche fascistische partij (Partido Inte gralista) na een ballingschap sinds 1938 in Portugal, in Rio de Janeiro aangekomen is? Van gisteren. Maandag, af mogen, volgens een regeling van de Unie van bedrijfsorganisaties in de uurwerk branche, wekkers vrij worden verkocht. In de mijn streken is deze verkoop nog niet vrij. omdat daar bonnen voor wekkers zijn uitgereikt, die nog niet gehonoreerd werden. Voldoende wekkers zijn er nog niet, zoodat den winkeliers wordt gevraagd deze uurwerken alleen te verkoopen aan hen. die er het meeste behoefte aan heb ben, b.v. arbeiders in hantinne bedrijven, oorlogsslachtoffers, personeel van transport-onder nemingen. sche troepen slechts actief wa ren toen zij aan de zijde van Duitschland vochten. Toen zij naar de geallieerden overgingen zoo zeide de afgevaardigde, na men zij geen maatregelen om den Duitschen terugtocht af te snijden. Zij bleven een defensie ve houding aannemen, totdat het Roode leger aan de Bulgaar sche grens stond. Men besloot de Grieksche verklaring als een deel van een latere vergadering te beschouwen, waarin de pream bule zal worden besproken. NEDERLANDSCH INDIE Nog spanning in Calcutta De spanning in Calcutta is nog niet geweken. Toch zijn ia I eenige wijken, waar voorname lijk Hindoes wonen, de gewone werkzaamheden ten deele her vat. Hier en daar hebben de Hindoes zelf veiligheidscordons gevormd om de Mohammedanen in bescherming te nemen. Om gekeerd hebben Moslems in een hunner localiteiten onderdak verleend aan 50 gevluchte Hin- s, onder wie vrouwen en kinderen. De nationalistische Hindoe pers beschuldigt de (Mohamme- daansche) regeeri^g van Ben galen en de Mohammedaanscne Liga van het veroorzaken der troebelen. De troebelen heben. naar men schat 2000 a 3000 dooden ten ge volge. De ziekenhuizen liggen vol gewonden. Leonard R. Warrens, een 64- jarige ambtenaar bij het Brit- sche ministerie van Oorlog (ge heimen dienst) is met twee ko gels in h.et hoofd gevonden te genover het huis van Sir Ed ward Appleton, een pionier op het gebied der atoom-onderzoe kingen en de voornaamste we tenschappelijke adviseur der Britsche regeering gedurende den oorlog. Warrens zakken wa ren leeggehaald. Nieuwe maatregelen ter controle Vanaf de bevryding van Zuid-Oost-Azië heeft zich voor al tussen Indonesië en Malakka een levendige maar gevaar lijke smokkelhandel ontwikkeld. Deze wordt hoofdzakelijk onderhouden door Chinezen, die hierin immers altijd be dreven zyn geweest. Vanuit Singapore varen vooral op de havens der Repu bliek op Java en Sumatra, om gekochte rubber maar ook aller; lei geroofde goederen in te ne men, meest in ruil voor wapens, munitie en militaire uniformen. Door de Britse politie in Singa pore zijn zelfs hele scheepsla dingen ontdekt en in beslagge nomen. Het is dan ook zeer begrijpe lijk waarom de Republikeinsche regering volgens Radio Djok jakarta streeft de rubberpro ductie in het door de nationa listen gecontroleerde gebied van West Java op te voeren en het grote gebrek aan arbeidskrach ten betreurt. De Nederlandsehe autoritei ten hebben echter op hun beurt thans talryke nieuwe maatregelen getroffen om deze z.g, ruilhandel onder controle te krijgen. Reeds enige dagen geleden namen Nederlandsehe douanen riet minder dan 18 schepen met clandestiene ladingen in beslag. Begrijpelijk heeft de voorzitte; van de organisatie van Chinese importeurs en exporteurs te Singapore toen geprotesteerd wac echter een averechts effect had. Want thans zullen alle sche pen met exportladingen uit hij geheel Indonesië in z.g. „on derzoekingscentra" voortaan ge coutroleerd moeten worden. Daarenboven is het verordend dat alle schepen uit Singapore of nit havens in de Malcische linie zich „moeten iaten onder- zoeken door Nederlandsehe dou au en, in patrouillevaartuigen. Deze controle is, volgens een bekendmaking ingesteld om: den export van artikelen, die schadelijk zijn voor de alge meene welvaart van het land, te voorkomen; 2 den export van geroofd goed te voorkomen; 3 de betaling van uitvoerrech ten in het geval van rechtmati ger. export te verzekeren. Verder kunnen importeurs van op illegale wijze verkregen Op Walcheren groeit weer graan en ondanks de vele moeilijk heden slaagt men erin, om met inzet van alle krachten het ko ren op tijd binnen te krijgen. De oogst is in vollen gang. Anefo-Dert P. goederen gerechtelijk vervolgd worden. Indien er door de Ned. dou anen intensief gepatrouilleerd wordt zal de Republiek dus voortaan langs andere wegen wapens e.d. moeten importeren. Bovengenoemde import wekt allesbehalve de indruk, dat de Republiek vredelievende bedoe lingen heeft. De Vredelievende Republiek. Het is daarom interessant eens tegenover gestelde meningen van belangrijke Nederlanders te horen. In een persconferentie in het gebouw van het weekblad „Vrij Nederland" spraken di verse gerepatrieerden, ingeleid door den hoofdredacteur van „Vrij Nederland", den heer H. v. Randwijk, een der belang rijkste Christelijke propagandis ten der geestelijke verzetsbewe ging. Vclgens hen bereiden de mees te republikeinen zich in het ge heel niet op een koloniale oor- lcg voor. Verder wensen zij niets liever uan samenwerking met de Nederlanders en een snelle vooral vreedzame oplos sing. Na erkenning van hun on afhankelijkheid natuurlijk. Overigens doet de Republikein se regering alsof dit reeds ge beurd is. Zo zal waarschijnlijk deze maand door de Indonesische Staatsbank weer eens ander geld ingevoerd worden. Overige',is lijkten ons verschillende metho des der Republikeinse Regering nog al fascistisch. Immers een •epubliek. op een wezenlijke de mocratische basis opgezet, op verlangen der massa maakte geen ophitsings propaganda. Het republikeins ministerie van voorlichting wakkert de an tipathie der bevolking tegen over de Nederlanders echter aan door leugens. Beweerd wordt n.l. dat de Nederlandse troepen Japannezen en Heihos in hun acties tegen de republikeinen zouden ge bruikt zijn. Ten bewijze zal de T.R.I. daar om Japanse krijgsgevangenen laten fotograferen. HET WEER Veranderlijk. Minder zonneschijn dan gis teren. kans op eenige regen, matige wind, weer overwe gend uit Zuiderlijke rich ting. later omloopend naar het Westen of Noord-Westen

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1