VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontwerp voor Commissie- Generaal aangenomen Soekarncfs Republiek bestaat één jaar Geen vooruitzichten op gewapende opstand in Spanje Tweede Kamer Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur .1. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes. Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Maandag 19 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 541 Met 51 tegen 28 stemmen DEN HEER Schouten (A.R.) toonde zich alles behalve een voorstander en ver zocht de regering dan ook eerst om inlichtingen omtrent de in structie van een Comm.-Gen. Ook de heer van Poll (K.V.P.) wenschte het een en ander te vernemen over de personen der Comm.-Gen., voor zich verder uit te laten over het ontwerp. Dat de volgens den minister van „Overzeese Gebiedsdelen" nog niet gerede instructies wel licht niet geheel overlegd kun- den worden wekte natuurlijk de verbazing van den heer Schouten, (A.R.). De heren Wa genaar (CPN) en van Poll (KV P) verlangden dat tenminste de richtlijnen aangegeven en ge gevens verstrekt zouden wor den ter behandeling door de Kamer. Nadat het wetsontwerp in be handeling' genomen was, kwam den heer Vonk (P vd V) aan 't woord. Ook hij toonde zich een voorstander van instelling van een commissie, maar speciaal tot het herstel van het oude ge zag. Daarom vond hij het niet gewenst dat den Luit.-Gouv.- Gen. als vertegenwoordiger van het algemeen bestuur in Indo nesië deel uit zou maken van de Commissie, die immers op zou treden in de plaats van het opperbestuur. Na de heropening sprak heer Meijerinlc (A.R.), ook een der z.g. teleur gestelden der pro gressieve politiek in Indonesië. Van Mook kreeg dan ook van hem dc schuld a la Prof. Ger- retson. Na vooral de fascisti sche aspecten der Indische kwestie belicht te hebben, be twijfelde hij het nut van een Comm.-Gen., die immers, vol gens hem, te autoritair in Indo nesië zou kunnen optreden. Het ontwerp werd daarentegen met vreugde begroet door den heer Palar (P vd A), die zijn verlan gen uitsprak dat er weer zo spoedig mogelijk met de repu bliek onderhandeld kan worden! te Batavia. Als tegenstander van de vernieuwende politiek, critiseerde de heer Tilanus (CH) het z.g. autoritaire beleid van den heer van Mook en de oudei regering. Hij viel zelfs de nieu we zijdelings aan. Met vreugde werd het ont werp begroet door den heer Lo gemann (P vd A) die zei tc ge loven dat een actieve commissie met ruime volmacht de huidige conflicten in plaats van de re gering, wellicht spoedig 20 u kunnen oplossen. Bovendien meende hij dat de commissie als hulporgaan van het opperbestuur den zo grof verdacht gemaakten Gouver neur-Generaal zou kunnen steu nen in zijn bovenmenselijk zwa re taak. Talrijke mogelijkhe den ten gunste van een bevre digende oplossing ziend, kon hij dan ook niet anders dan het wetsontwerp toejuichen. Den heer van Poll (KVPj sprak zich uit als voorstander van het ontwerp, omdat hij in een commissie ook een orgaan zag dat de ontstane verstrenge ling tussen algemeen- en op perbestuur zou kunnen ontwar ren. Een tegenstander was ook de heer Zandt (SG), die meende dat een commissie het z.g. eenmans beleid van den heer van Mook zou activeren. De heer Wagenaar (CPN) liet een tegenovergestelde mening ho ren. Voor hij zijn stem zou ge ven, moest de regering de re publiek erkennen in plaats van troepen aan te voeren. Evenals zijn vorige partijgenoot ver langde ook de heer Hoogkar- spel eerst een radicale maar vredelievende oplossing in de kwestie. Ook vond hij dat de Kamer uitvoerig ingelicht moest worden over de instruc tie van de commissie. Rede van minister Jonkeman Het eerste gedeelte der rede van minister Jonkman betrof vooral de bezwaren der tegen standers uit de reactionaire en revolutionaire fracties. De heer Jonkman verdedig de het gehekelde beleid der oude en nieuwe regering, die immer op constitutionele basis onderhandeld hebben en ge richt door de rede van H.M. de Koningin van 7 Dec. '42 en de andere Koninklyke verklarin gen. Nog steeds poogt de re gering om door overreding tot een .voor beide partijen bevre digende oplossing te komen. Een commissie, met volmacht van het opperbestuur, zou spoe dig gunstig werk kunnen ver richten. Hij sprak verder dat den heer van Mook als verte genwoordiger der Koningin zit ting moet nemen in de commis sie. Na enige vragen en opmer kingen door Kamerleden der reactionnaire en communisti sche fractie werd de beraadsla ging gesloten en het ontwerp goedgekeurd met 51 tegen stemmen. Hitler had groote Plannen i Te Washington is thans een geheim document gepubliceerd, wat in Augustus 1940 is opge steld, en waaruit blijkt dat Hit- Ier het voornemen had Enge lland binnen te vallen tusschen Eamsgate en het eiland Wight. Het document is ter beschik king gesteld van den Amerikaan schen aanklager te Neurenberg, Jackson. „Het doel van de opera tie is het elimineeren van Enge land als oorlogsbasis tegen Duitschland, en in dien dit nood zakelijk mocht zijn, dit geheel te bezetten," aldus 't document, De voorbereidingen voor de lan ding moesten midden Augustus geieea zijn. Het was de bedoe ling de Engelsche luchtmacht moreel en potentieel uit te scha kelen zoodat deze niet langer een aanvalsmacht beteekende. He: kanaal zou aan beide uit einden door middel van een in tensieve mijnenblokkade afge sloten worden. De Britsehe vloot moest in de Noordzee dooi de Duitschers en in de Middel- landsèhe Zee door de Italianen woiden vastgehouden. Vacantiebons bouwbedrijf Arbeiders uit de Bouwbedrij ven die nog in het bezit zijn van vacantiebons van het fondsjaar 1945—1946, kunnen deze tot September per aangeteekende brief opzenden aan de stichting Vavantiefonds Bouwbedrijven, Sarphatiestraat 12, Amsterdam, Na bovengenoemden datum zijn de bonnen waardeloos. Vredig verloop der viering OP Zaterdag 17 Aug. was het één jaar geleden dat ïr. Scekarno, gesteund door Japanse bczettingsautori- teiten en een party nationalis ten geheel eigenmachtig de re publiek „Indonesia" uitriep ir Ncderlands-Indië. Hoewel de republiek nog door bijna geen enkel land als danig erkend is, werd deze dag in Indonesië zelf en door ver spreide nationalisten en sympa- thiserenden in diverse wereld steden, als New York, Amster dam, Bombay, e.a., min of meer feestelijk gevierd. Hoewel het houden van massa bijeenkomsten en betogingen in Batavia officieel verboden was door de autoriteiten, hebben kleine stoeten Indonesiërs zich niet kunnen weerhouden om voor de villa van Minister-Pre sident Sjahrir een ovatie brengen. Sjahrir sprak daarna een korte rede uit, en verklaar de o.m.: „De Indonesische Republiek zal niet ineenstorten en niet door militaire actie worden ver nicligd". Hy meende dat de toe si and verslechterd was, maar hoopte dat de betrokken partij en een vredelievende oplossing wensen. Daarna onthulde hy een obelisk als „onafhankelijk- heidsgedenkteken", waarna de menigte het Indonesische volks lied zong. Dat de Indonesische bevol king echter voor het grootste gedeelte nog niet gewonnen is voor de min of meer fascisti sche politiek der republiekein- sche regering was te horen uit de rede van Dr. Assaat, den voorzitter van het Centrale Na tionale Comité in het centrum Djokjakarta. Deze verklaarde zich teleurgesteld over de be reikte resultaten en meende zelfs dat de bevolking 90% van haar kracht ongebruikt had ge laten. Teleurstellend voor de repu blikeinse regering was ook de verklaring van een woordvoer der van het Amerikaans minis terie van buitenlandse zaken. Deze zei immers dat de Verenig de Staten de Indonesische Re publiek niet erkent. Wel werden door Sjahrir ge lukwensende en trouw-betuigen de boodschappen en telegram men ontvangen, o.m. van de ver eniging „Nederland-Indonesie", Senor Giral, min.-pres. van de rep. Spaanse regering in bal lingschap en het Amerikaanse Comité voor de Indonesische onafhankelijkheid. Ook feestelijkheden in Amsterdam In plaats van de door de over heid verboden demonstratie op het IJsclub-terrein, was A'dam het Picadilly-theater het centrum der bijeenkomsten, ge- ox-ganiseerd door de federatie van Indonesische Verenigingen. Zowel in de voor- als in de namiddag spraken diverse per sonen, zowel Indonesische als Nederlandse, o.a. de heer Koeje mans, hoofdredateur van „De Waax-heid" en B. Blokzijl, voor zitter van de EVC. De feestelijkheden werden 's nachts besloten in „Cinema Royal", waarin een Indonesisch kunstgezelschap allex-lei Indone sische dansen uitvoerde. Ook in New York kwamen leden van de Indonesische Bond van Amerika bijeen. De aangezochte schrijfster over het Oosteix Pearl Buck ver- scheen echter niet! Over het al gemeen verliep de viering dus overal vredig en het is te ho pen dat Nederland spoedig tot vredige samenwerking met In donesië zal komen. Kesseiring c.s. naar Italië De Duitsche nieuwsdienst in de Britsehe zone meldt, dat de voormalige opperbevelhebber der Duitsche strijdkrachten Gene- rasl-Veldmaarschalk Albert Kes selring en een aantal andere voormalige Duitsche legeraan voerders deze herfst in Italië berecht zullen worden. „Het Spaan3che volle wacht op ons" Naar thans bekend is gewor den, heeft Kapitein Francis Noel Baker, Britsch parlements tien dagen incognito Spanje dooi-gebracht. „Ofschoon er zich verschillen de duizenden manschappen aan guerilla-troepen in de bergen bevinden, in Asturië en Galicie, in de streek van Toledo en in de Sierra de Guadarrama, staat er geen vooruitzicht van VERHOOGING DER MARINEBEGROOTING Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp tot wijziging der Marinebegrooiing voor 1946. Door de wijzigingen wordt het totale bedrag der begrooting ge bracht van f 326.008.331 f 448.012.646. Blijkens een toelichting op de artikelen zijn de pro memorie geraamde acht mijnenvegers, waarvan oorspronkelijk de kos ten onbekend waren, bestemden worden thans gebruikt voor de zoo noodzakelijke pati-ouille- diensten in Nederlandsch- Indië te kunnen onderhouden. Het totaal der aanschaffings- kosten bedraagt f 10.700.000. De wijziging van het betrok ken artikel betreft in de tweede plaats de aanschaffing, tot een bedrag van f 300.000 voor een eveneens pro memorie geraam de opleidingsvaartuig voor dc onderzeebootbestrijding. De post aanschaffing, herstel en wijziging van vliegtuigen wordt verhoogd met f 16.201.000 en gebracht op f 43.121.000. Uit dezen post zullen o.a. kosten bestreden worden voor de aanschaffing van instrumen ten, waaronder radar voor de vliegtuigen, bestemd voor H.M. „Karei Doormaix". Ook de vlieg tuigen dienen om aan de huidi ge situatie in Nederlandsch-In- die het hoofd te kunnen bieden. Voor personeelsuitgaven is f 18.122.000 meer uitgetrokken, o.a. voor oetaling van achter stallige traktementen aan in Ned. Indie krijgsgevangen ge weest zijnd marinepersoneel. DE AFWIJKING VAN DEN WETTELIJKEN TIJD Aan het voorloopig verslag van de Commissie van Rappor teurs over het ontwerp van wet tot afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd, is het vol gende ontleend: Verscheidene leden verklaar den, gezien de huidige tijdsom standigheden zich op de gron den, door den minister aange voerd, met de voorgestelde tijd regeling te kunnen vereenigen. Zij legden er echter den nadruk op, dat zij slechts bereid waren, dit ontwerp van wet te aan vaarden als een tijdelijke voor ziening. Tenslotte werd naar aanlei ding van het feit, dat het in het bijzonder de zorgelijke kolenpo- sitie van ons land is, die een handhaving van de thans gel dende tijdregeling voorshands noodzakelijk maakt, verwezen naar een resolutie, aangenomen in een bijeenkomst van de indus trieele organisaties, gehouden te Cleveland van 23 tot en met 29 April 1.1. Men achtte het mitsdien van belang, dat de Regeering haar invloed zou laten gelden, opdat bij de te verwachteix demarches van de organen in de resolutie vermeld, ook het Nederlandsche belang mede in het oog wordt gevat. Elke poging toch om ver betering te brengen in onze al- gemeeen kolenpositie dient te worden aangegrepen. een gewapenden opstand in Spanje. Hiervoor zijn twee re denen: ten eerste wenschen de Spaansche democraten geen tweeden burgeroorlog; ten twee de zijn het Spaansche leger erx de politie zoo goed toegerust ca zoo stex-k in aantal, dat zonder medewerking van sommige Spaansche generaals een staats greep niet de minste kans zou hebben. De loyaliteit van het leger ten opzichte van generaal Franco (exx van verschillende van zijn ministers) is zeer twij felachtig. Niettegenstaande de voorrechten, welke het leger he den ten dage geniet, denken v^e- le manschappen toclx aan de toe komst. Telkens wanneer de ge allieerden druk op Franco ver zwaard wordt, beginnen deze personen te wankelen. Dan komt er uit Londen of Washing ton weer een vexdïlaring, wel- j ke door hen wordt uitgelegd als een hernieuwing van de be- doeling om niet tot interventie over te gaan, en opnieuw beslui ten zij het regiem te blijven volgen. Niec de sluiting van de Fransch Spaansche grens heeft in de lente van dit jaar het regiem verstevigd, doch de verklarin gen van de zijde der geallieer den, welke ten rechte of ten' onrechte, in Spanje werden op gevat als uit te drukken, dat ae desbetreffende regeeringen bereid waren het voortduren van de dictatuur te toleree-en. Twee gunstige gelegenheden heef: men laten voorbijgaan: j Het einde van den oorlog en' de overwinning van Labour in Engeland. Eij deze gelegenheid zou een overgang naar een andere regee ring misschien wel tot stand hebben kunnen komen, thans is het moeilijker geworden. Ik ben uit Spanje terug ge komen met een gevoel van per soonlijlce opluchting, doch te vens met groote bezorgdheid in het hart. Het Spaansche volk, onze eerste bondgenoot tegen het fascisme nog voor den twee den wereldoorlog begon, wacht onze hulp. Het is ontdaan en gedesillusioneerd door onze klaarblijkelijke onverschillig heid voor het voox-tbestaan van he; Fascisme in Spanje. Hst Spaansche volk wacht op ons, Brillen, om een initiatief, en eventueel, als laatste phase, een economisch initiatief, tot zijn bevrijding. MEER SUIKER EN MELK VOOR RESTAURANTS 1 September zullen de toe wijzingen aan restaurants en café's voor thee, suiker en melk worden verhoogd. Even eens zullen restaurants van dien datum af, volgens bepaal de normen, in beperkte mate toewijzingen voor vleesch ont vangen. Door deze verruiming der toewijzingen voor vleesch ontvangen. Door deze ver ruiming der toewijzingen voor z.g. warme dranken en door de verstrekking van vleesch bij warme maaltijden, zal ongetwij feld beter tegemoet kunnen worden gekomen aan de be hoeften van het reizend publiek HET WEER Bewolkt. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenige regen. Overwegend matige wind tusschen Zuid en Zuid-West Temperatuur ongeveer als gisteren.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1