HET ALPHABET De PIaas en de Egel Stormloop Soep een aa voorgerecht Mensch of Aap VOOR DE JEUGD Hebben jullie de geschiedenis van de haas en de egel al eens gehoord? Niet? Wel nu, hier komt ze dan. Op een stralende Zondagmor- gen in het laatst van de zomer ontmoette de egel tijdens zijn ochtendwandeling, die hij altijd 's Zondagsmorgens ondernam, als zijn vrouw de kinderen aan het kleden was, de haas. Het was juist bij het rapenakkertje. De haas was nogal een ver waand heer en begon onmiddel lijk van de hoge toren af te blazen tegen den zachtaardigen egel. „Wat doe je hier zo vroeg op de morgen?" bitste d ehaas. .,Ik maak mijn ochtendwande ling", antwoordde de egel kalm en glimlachte medelijdend. De egel had altijd met verwaan de wezens te doen. Hij vond ze zo klein en zielig. ..Ochtenwandeling ochtend wandeling schamperde de haas. „Kun je jebenen niet voor iets beters gebruiken?" De egel had niet bepaald mooie benen: ze waren een beetje krom, maar het was van de haas niet aardig daarmee te spotten. De egel werd een beetje boos, maar hij beheerste zich. „Dacht je, dat jij meer kon doen met je benen?" vroeg hij rustig aan de haas, die dadelijk opstoof: ..Natuurlijk kan ik meer doen met mijn benen". En met goedkeurende blikken be keek hij die lichaamsdelen even. „Dat zullen we dan eens zien, heer haas. Ik wed, dat ik har der lopen kan dan jij." „Grootsprekerij. heer egel", snoof de haas. „Jij met je krom me benen kan mij met mijn goed gevormde en gespierde onderdanen nooit bijhuden." „Ik wed om een fles brande wijn en een goustuk, dat ik het wel kan". „Je zult verliezen vader, maar laten we de wedstrijd begin nen." ,.Dat heeft zo'n haast niet. Ik moet eerst even gaan koffie drinken en mijn vrouw zeggen, dat ik wat later thuiskom dan gewoonlijk". Dus spraken de haas en de egel een tijd af, dat ze elkaar weer zouden ontmoe ten en gingen ieder een tegen overgestelde richting uit. De egel lachte zacht voor zich heen, terwijl hij naar zijn huis wandelde. Hij zou die heer haas, die verwaande kerel, eens fijn te pakken nemen. Thuis vertelde hij zijn bele venissen van die morgen. Zijn vrouw schrok erg toen ze van de wedstrijd hoorde. ,.Je zult dat goudstuk verliezen, man, en je weet, dat we het niet goed missen kunnen, Had dan tenminste alleen maar om bran dewijn gewed." „Ik zal een goudstuk winnen en jij moet me daarbij helpen", antwoordde de egel daarop. „Kleed je nu gauw aan en ga met me mee. De kinderen moe ten maar zolang naar buur vrouw." Vrouw egel was erg verwnderd over dit bevel van haar man, maar ze deed toch maar vlug wat hij zei. En zo stapte niet veel later echtpaar egel naar het rapenveldje, waar vader egel 's morgens de ver waande haas had ontmoet. ..Hier houden we de wedstrijd. Ik loop in deze voor en de haas in die. Ga jij nu aan het eind van mijn voor zitten. Als straks de haas komt aanrennen, roep je maar ik ben er al Heb je goed begrepen'" Vrouw egeil was een pienter wijfje en snap te onmiddellijk waar haar man heen wilde. Ze wandelde dus naar het eind van de voor, die haar man haar aangewezen had en ging daar rustig zitten wach ten op de dingen, die komen zou den. Af en toe gluurde ze van achter een kluit aarde, die haar verborg, naar het anderee ein de van de akker om te zien of de haas al gearriveerd was. Maar dat duurde nogal even tjes. Heer haas vond het deftig staan iets te laat te komen, voor al bij een wedstrijd, die je toch winnen gaat, en daarom kwam hij bijna een kwartier over tijd. Dadelijk ging de haas in zijn voor staan, en de egel in de zijne. ,Een, twee, drie", telde de haas en schoot vooruit,'zonder om te kijken, naar de egel, die rustig bleef zitten. Voordat de haas nog het ein de van het akkertje bereikt had, hoorde hij al een stem: „lk ben er al." Dat kon de haas niet ge loven. „Omkeraen en nog eens", zei hij en zonder op antwoord te wachten vloog hij weer weg, zijn oren vlak langs zijn kop. En wer klonk hem, voordat hij de eindstreep bereikt had, de stem van de egel tegemoet: „Ik oen er al". De haas was buiten zichzelf van kwaadheid. „Rechtsomkeer, nog eens", riep hij naar de egel. „Best hoor, zo vaak als je maar wilt", antwoordde de egel. Maar weer hoorde de haas het plagende „Ik ben er al", voor hij het eindpunt bereikt had. En weer keerde de haas om. Eenmaal zou hij het toch van de egel moeten winnen. Ne gen en negentig keer liep de haas de akker op en neer en negen en negentig keer won de egel, na tuurlijk, want die liep niet. Toen de haas aan de honderste keer wilde beginnen kon hij niet meer. Hij zakte in elkaar. Een straaltje bloed kwam uit zijn bek ên hij was dood. De egel vond dit wel niet zoo prettig, maar vond toch, dat het ver diende loon van de haas was, dan had deze maar niet zo ver waand moeten zijn. Hij gaf zijn vrouw een arm en ging naar huis. Wat leren we dus uit deze ge schiedenis? Hoogmoed komt voor de val en wie niet sterk is moet slim zijn. d. M. Forsch, vliegensvlug, breekt 't vijftal door de schaar van vijanden, een niet te hou den stoet van voetbalhelden, steunend trouw elkaar: vijf-éénheid, machtig sterke reuzenvoet. 't Valt wild in den strijd, als een groot gevaar dat aan-zwiertzet het veld in laaien gloed, en honderd monden jubel zingen maar; 't publiek is geestdriftvol ruikt nettenbloed. Daar staat nog één, die 't monster weren kan. VOOR DE DAMES Zooals blijkt uit binnenkomen de vragen, willen verschillende huisvrouwen graag een smake- ijk bordje soep aan den maal tijd toevoegen. Een stevige soep vooraf maakt den maaltijd voed zamer en aantrekkelijker en geeft meer afwisseling in de voeding. Ook wanneer men gas ten heeft, is het prettig, een soep te kunnen opdienen. Maar hoe zal de huisvrouw bij het veel werk, dat zij dage lijks te doen heeft en met de weinige ingrediënten waarover zij kan beschikken, ook nog een soep kunnen klaarmaken? Hier volgt een tweetal recep ten voor smakelijke en voedza me soepen, die een variatie op reeds bekende beteekenen en die niet zooveel voorbereiding vragen. Probeert U ze eens het zal Uw gezin smaken. Paprikasoep met kaas. 1 1. water, 4 paprika's, 1 ui, 4 eetlepels (38 g.) bloem, een klon tje boter of margarine, (plm. 100 g. kaas), zout, peper. De ui snipperen en de papri ka in kleine stukjes snijden. Beide met de boter fruiten en het water toevoegen. De soep ongeveer 20 minuten laten ko ken en tenslotte binden met de aangemengde bloem, soep op smaak afmaken met peper (surrogaat) en zout en voor het opdienen de in blok jes gesneden kaas er door men gen. Ook tomatensoep en uiensoep zijn heerlijk met blokjes kaas. Kcmkcmmersoep met tomaat. 1. 1. water. 2 komkommers, 2 uien, 4 tomaten, een klontje boter, kervel of peterselie, pe per, zout, eventueel iets melk. De komkommers schillen en in stukjes snijden en met de ge snipperde uien en de klein ge sneden tomaten in de boter fx-uiten. Water en zout toevoe gen en alles laten koken Vs liur). De soep binden met de aangemaakte bloem, fijn gehak te peterselie of kervel toeve- gen en de soep smaak afmaken met peper (surrogaat) en zout. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 46 „Mijn laatste herinneringen?" zei de gorilla peinzend. „Die zijn zeer levendig. Ik was te Etaines in de tuin van Moat Cottage. Ik zat op een bank wachtende Daar hebt u het!" riep Je professor opgewonden uit. „Juist u wachtte op ons." „Op u? waarom?" „Voor het experiment „Welk experiment?" De professor veegde zich het zweet van het voorhoofd voor dat hij antwoordde met al het geduld dat hij bijeen kon zame len. „Tracht het u te herinne ren. Het is geheel onmogelijk dat u zich zekere feiten zoudt herinneren en andere vergeten bent die terzelfder tijd plaats vonden:- De operatie bijvoor beeld. „Experiment! Operatie! Wat bedoelt u toch?" vroeg de go rilla, terwijl neerslachtigheid plaats maakte voor schx-ik. „Bent u op de een of andere wijze verantwoordelijk voor v/at met mij plaatsgehad heeft?" „Hoe is het mogelijk! Hij her innert zich niets!" riep Frin- gue met een gebaar van wan hoop uit, „Clodomir, het is ver schrikkelijk ongelooflijk. Wat zullen we doen? Hij is vergeten wat hij zelf wou. En nu is hij het hijzelf, die ons komt vra gen om rekenschap te geven voor wat gebeurd is „Ja," zeide de aap-mensch somber, „ik sta erop dat u mij alles zegt." „Denk dat nu eens in, Clodo- mir' Hij is alles vergeten al les!" „Ja, ik ben het vergeten!" En de aap-mensch di'ukte de han den in wanhoop tegen zijn sla pen. „Maar wat ben ik verge ten? Zeg het mij!" „Het kan niet ontkend wor- den." sprak de professor 'naif tot. zichzelf," dat hij het recht heel't het te weten." Dr. Clodomir haalde de schou ders op. „Spreek!' drong de gorilla aan. „Red me uit deze marte ling! Hoe en wanneer ben ik een aap geworden?" „Goed dan," zeide professor Fringue. „Ik zal het u zeggen. Hgt geval is heel eenvoudig. Jaren lang heb ik een zekere mogelijkheid bestudeerd een allergewichtigste kwestie voor de menschenrassen en ook voor anderen. Het betreft het overbrengen der hersenen, net centrale orgaan van een wezen, naar een nieuwe omgeving." „Ik begrijp het niet," hijgde de gorilla. „Luister verder ik zal het verklaren. De geest is alles, het lichaam komt pas in de tweede plaats en spoedig zullen we er in slagen de geest naar wille keur te wijzigen. Maar ik wilde eerst bewijzen, dat onze geestes organen kunnen worden over gebracht in een willekeurige schedel en het centrale deel kunnen vormen van een nieuw wezen door middel van chirur gische tusschenkomst. Kort ge zegd ik stelde mij voor een ver wisseling van hersenen tot stand te brengen tusschen twee ge Enkelen van de lezei-esjes en lezertjes van de Jeugd-Rubriek zullen misschien nog maar kort verti-ouwd zijn met de let ters, waarmee je de woorden van de taal kunt vormen, an- Wat zal daar tegen doen zijn zwakke hand? Reeds davert aan 't wild- brieschend voorwaartsspan, staat vóór hem schroeit z'n denken als 'n brand En nog te kijken staat de arme man, als reeds de bal ligt in zijn heilig land! Eventueel kan een scheutje melk worden toegevoegd. Het sportrijm. DE WEGENWACHT START IN HET NOORDEN, OOSTEN EN ZUIDEN Met ingang van 15 Aug. is de A.N.W.B.-Wegenwacht in het Noorden gestart. Een aantal be langrijke routes; alsmede de Afsluitdijk, zijn thans ook in het patrouilleringssysleem op genomen. De bond gaat deze belangrijke verkeers-service uitbreiden. Me dio September zullen ook het Oosten en het Zuiden aan de beurt komen, dan zullen dus de gele rijders van den A.NAV. B. het grootste deel van het land bestrijken. De routes, welke in het Zui den dan voortaan dagelijks zul len worden gepatrouilleerd zijn: Den BoschTilburgEindho ven—Den Bosch en Maastricht Si'rtarü— RoeirmondHeer len. Sinds eenigen tijd zijn in het Zuiden reeds ingeschakeld de routes: DordrechtMoerdijk —Breda en Vianen-Hedel, waar de wegenwachten, die hier zon der officieel vertoon waren ge start, reeds vei-trouwde figuren zijn geworden. Binnen eenige maanden hoopt de A.N.W.B. alle solo-motoren echter door zijspan-combinaties te hebben vervangen. Zoo zal dus ook het gemotoriseerde ver keer in „de provincie" voortaan van snelle practische hulp bij „pechgevallen" verzekerd kun nen zijn. IKENE-HAL OP JAARBEURS Hunne Koninklijke Hooglie den Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben ingevolge een ter zake door den Raad van Be heer der Koninklijke Nederland sch'/ Jaarbeurs gedaan vcr- zoe'l;. toestemming verleend om aan 'de hal, gelegen tusschen Bc atrix-Hai en derde Jaarbeurs gebouw den naam van Prinses Irene te kunnen verbinden, zoo dat deze hal voortaan Irene- Hal zal heeten. heel verschillende soorten". „U hebt dat geprobeerd?" brulde de gorilla. Zijn oogen waren plotseling met bloed beloopen, zijn trekken waren verwrongen, zijn enorme klauwen schudden heftig heen en weer terwijl ze zich naar Fringue uitstrekten. Be professor deinsde er voor terug. „Ja," murmelde hij. De aap-mensch greep naar zijn keel alsof hij dreigde te stikken. „O!" kreunde hij. „Het kan niet waar zijn, het kan niet, dat spreek ga door!" hijgde hij. „Óp wie op wie hebt u „Op u," fluisterde Fringue, nog meer terugdeinzend en werktuiglijk zijn armen ophef fend om de komende slag af te weien. Hij wist dat hij de dood nabij was. De oogen van den gorilla rol den woest door zijn hoofd. Met een wilde kreet stormde hij voorwaarts. „Uzelf hebt het gewild U- zelf1" gilde Fringue in doods angst. De aap-mensch bedwong zich met groote moeite; bij greep een stoel bij de rug en deren kennen de 26 letters van het alphabet al zoveel jaren, dat zij bij het schrijven en lezen bijna niet meer hoeven te den ken en werktuiglijk de woor den uit hun pen laten vloeien of een boek doorrennen om toch maar zo gauw mogelijk te we ten hoe die spannende geschie denis zal aflopen. Maar of het nu kort of lang geleden is, jul lie zult je wel allemaal de tijd herinneren, dat de meester jul lie leerde lezen en schrijven; en dat lezen en schrijven draai de om het alphabet, want als je de letters niet kende, kon je niets begrijpen van al' die won derlijke teekens die op het bord geschreven werden. De meesten van jullie kenden het a.b.c. na tuurlijk-al voor je naar school ging. A.b.c. is de Nederlandse aanduiding voor alphabet, dat een vreemd woord is en samen gesteld uit de Griekse woorden alpha en beta, die de eerste en tweede letter zijn van de Griek se letterreeks. Het alphabet, dat in West-Eui-opa gebx-uikt wordt is waarschijnlijk van de Phoe- niciërs via de Grieken en Ro meinen tot ons gekomen. Er zijn nog veel andere letterreeksen, die' wij heelemaal niet ontcijfe ren kunnen. Het Russische a.b. c. lijkt een beetje op het onze. maar telt 32 letters, dus 6 meer. Tn China kennen ze geen alpha bet zooals wij dat hebben. Daar wordt voor ieder woord en voor ieder begrip een ander teekent.je gebruikt. Hot is daar om ook erg moeilijk om Chi nees te leren. Jeeps voor Nederland Wederom zijn een aantal Jeeps voor ons land vanuit Reims ge arriveerd. Deze zijn bestemd voor de Rijkspolitie. Een tien tal dagen geleden kwamen reeds een 75 jeeps, eveneens oe stemd voor de Rijkspolitie, in ons land aan. Had men toen door verschillende moeilijkhe den, drie dagen noodig om deze tocht te volbrengen, thans deed men er slechts twee over. De dump, waax-uit deze jeeps atkemstig zijn, is gevestigd te Siuppes, dat vijftien kilometer buiien Reims gelegen is. De wa gens worden dus eerst naar Reims gereden. Naar schalting bedraagt het aantal auto's, dat zich in deze dump bevindt, 30.000 en wel trailers, trucks, jeeps, enz. Juist op het oogenblilc dat de verschillende jeeps op het ter- rein buiten de dump wei-den ge- pi-obeerd, arriveerden een twin tiglal Fransche chauffeui-s, be last met het rijden van de trai lers en Jeeps die bestemd zijn voor Ned. Indië. De jeeps die voor Nederland bestemd zijn, rijden met tachtig tegelijk naar Reims, worden dan per trein vervoerd naar Chevais, alwaar zij ingescheept worden om bin nendoor naar Nederland te wor den vervoerd. Eehalve de Rijkspolitie, krijgt ook de Ned. Marine een 200 Jeeps toegewezen, terwijl ook de Overheidsbedrijven er een aantal ontvangen, versplinterde die. „Ik ik wil de een aap worden?" don- dei-de hij. „Ja zeker! U bent met een spontane aanbieding bij mij ge komen. U stelde het zelf voor", antwoordde Fringue in vliegen de haast, hijgend door zijn vlug ge spreken. „U vei-langde het experiment te ondergaan. U u zeide, dat u mijn werk bewon derde. U drong er op aan in 't belang der wetenschap in weerwil van onze tegenwex-pin- gen. U bent hier op een avond gekomen „Het papier," fluisterde Clo- domii-. „O, ja, het papier!" herhaal de hij verlicht, en wendde zich tot den gorilla. „Er is een brief we heb ben een geschreven document, dat ons er toe machtigde in uw eigen handschrift „In mijn handschrift!" riep de gorilla uit. „Ik zal het u laten zien." Wordt vervolgd.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6