Stad en Laad GOES VLISSINGEN Zuid-Beveland Schouwen en Duiveland APOTHEKEN ST. PHILiPSLAND W ereldondergang rholen De Vofewijckers-Curagao 6-4 GESLAAGD Op 10 Augustus j.l. slaagden voor het te Utrecht gehouden examen voor de gezellenraad van schilder onze stadgenoot A. J. de Beste, J. Verrijzer en Chr. Rovers, en P. Nagtzaam uit Ovezande, allen leerlingen van den heer W. Wisse alhier. In een der etalages van het kieedingmagazijn „Corlas" te Vlissingcn zijn werkstukken van leerlingen, opgeleid op de Kon. Maatschappij „De Schel de", welke opleiding reeds ja ren aan deze maatschappij is verbonden, te bezichtigen. Voor het tentoongestelde kan men zich voor het overkrijgen van meer inlichtingen wenden tot den heer G. Wagenvoorde. Blauwedijk 27 te Middelburg; men kan zich hiervoor even eens op het personeelskantoor van bovengenoemde Maatschap pij vervoegen. KRUINIGEN AANRIJDING Donderdagmiddag had op den Rijksweg nabij de Welhoek straat en aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto en een motorrijwiel. De motorrijder met duopassagier beiden afkomstig uit Eindhoven werden, doordat zij uit moesten wijken voor een op de Rijksweg spelend kind, door de vrachtauto die met groote snelheid naderde aange reden met gevolg, dat ze van' het motorrijwiel werden geslin gerd. Dr. Nieuwenhuijzen die werd gewaarschuwd, en spoedig terplaatse was, achtte het nood zakelijk dat de zwaargewonden per ziekenauto naar het zieken huis te Goes werden vervoerd. De bestuurder van de vracht auto die de aanrijding veroor zaakte stopte even doch gaf di rect weer volgas. Ooggetuigen hebben evenwel het nummer op kunnen nemen. De Rijkspolitie uit Kruiningen leidt thans het onderzoek. HANS WEERT Hedenavond wordt in de tuin van Scheldegalm en bij ongun stig weer in de zaal van dhr. Schot een balchampêtre gehou den door het muziekgezelschap „Scheldegalm", waarvan de op brengst ten goede komt aan het a.s. muziekfeest te Hansweert wat in September gehouden zal worden en waar 24 gezelschap pen aan zullen deelnemen. Men 2ie verder de advertentie in dit blad. WEDVLUCHT Deze week hield de Postdui- venvereeniging „De Biauwe Doffer" alhier een wedvlucht vanal Quivrain (118 km.) mei jonge duiven. L/e prijzen waren als volgt: 1-10-12-13-16-17-19 P. Verschu- re; 2-6-7-9 J. P. Theenae'rt! 3 5 A. de Klerk; 4-8 Gebr. v. Ert- velde; 11 M. H. Krombeen; 14- 15 C. Dorrepaal; 18 Gebr. Dom- manchet. KATTENDIJKE Donderdag 15 Augustus was het 25 jaar geleden, dat de heer W. M. Louwerse tot hoofd van de O.L. school werd benoemd. Om dit feit te herdenken waren de schoolkinderen en de burgerij 's avonds voor de school bijeen gekomen. De jubilaris werd toe gesproken door den burgemees ter Jhr. Mr. D. van Doorn, na mens gemeentebestuur en bur gerij. Vervolgens sprak namens de schooljeugd en het personeel de onderwijzeres mej. E. Meij- aard, en namens de oudercom missie de heer Ruissen. Ds. B. Breek sprak namens Kerkeraad en kerkvoogdij, van welk laat- ste college de heer Louwerse secretaris is, terwijl tenslotte namens het muziekgezelschap, waarvan de jubilaris voorzitter is, de heer van Leeuwen het woord voerde. Een ware overvloed van blot men en geschenken werd daar na aangeboden. De jubilaris dankte allen voor de grootsche huldiging. YERSEKE CHRISTELIJKE U.L.O. SCHOOL? Donderdagavond werd hier over de eerste vergadering ge houden. Men iraehtte overeen stemming te bereiken tusschen; ae drie bestaande Christelijke Schoolbesturen. Voor de school Kakeldans zijn de heeren J. W. Bol, J. J. Boogaards en J. C. Cornelissen in het voorloopig bestuur aangewezen. VIERKAMP DAMMEN In de Donderdag te Yerseke gespeelde derde ronde won in de hoofdgroep J. Blom uit Yer seke van A. W. Kaat. Kapelle, en speelde G. O. Veenendaal re mise met M. v. d. Parel Krui ningen. De volledige uitslagen hoopen wij zoo spoedig moge lijk te publiceeren. KLOETINGE De muziekvereeniging „Excel sior'", dir. Jac. den Toonder behaalde 15 Aug. op het groot Natjorinal Concours te Steen bergen in de Afd. Uitmuntend heid een eerste prijs met; Flo- ris en de Blanceflour, L. Lang Ioi,en Bandielenslreken, Fr. van Suppé. ST. ANNALAND WIST U: Dat men volgens art. 95 der Alg. Politieverordening der ge meente St. Annaland, niet met geladen wagens, karren en an dere voertuigen over de Lan- gestraat en den Molendijk mag rijden? Dat reeds herhaalde ma len een waarschuwing is gege ven. Dat van hedenaf onmid dellijk proces-verbaal zal wor den opgemaakt. Dat men boven staand dus in eigen voordeel niet meer moet vergeten. IN MEMORIAM Opnieuw kwam een treurig bericht in onze gemeente. D« Wed. J. Gunst ontving een tele gram, waarin vermeld was, dat haar zoon Engel op noodlotti ge wijze om het leven was ge komen op Zaterdag 10 Augus tus te Biak (Nw. Guinea). Tot voor kort zat militair Gunst bij z'n broer in Soerabaja. De oor zaak van het ongeval is nog niet bekend. 65-JARIG JUBILEUM VAN „ACCELERANDO" Op 12 en 13 Sept. hoopt de muziekvereeniging „Acceleran do" haar 65-jarig bestaan te vieren. In samenwerking met de plaatselijke Oranjevereeniging zal dan daarom een festival ge organiseerd worden. Reeds 1( muziekvereenigingen beloofden hiervoor hun medewerking. Uit het uitgebreide program ma bevat o.m. tractaties voor de schoolkinderen en wordt nog nader bekend gemaakt. Zooals in de meeste dorpen elders is ook in St.Annaland de muziekvereeniging altijd het po puiairst geweest. Op initiatief ontstaan der zangvereeniging „Crescendo" oogstte het jonge muziekgezelschap reeds spoedig vooral onder de kundige lei ding van den directeur L. J. Soeters successen, o.m. te Krui ingen en op concoursen te Steenberegen en Rotterdam. In 1936 behaalde de vereeniging o.l.v. den directeur M. P. La- nooy zelfs de eerste prijs in de, eerste afdeeling te Dintedoord en te Steenbergen de eerste in de afd. uitmuntendheid. Op het oude vaandel prijken dan ook talrijke medailles, al heeft de vereeniging natuurlijk ook haar perioden van zwakte en tegenspoed moeten doorma ken. Maar het „Luctur et Emer go" is ook op haar van toepas sing, daar „Accelerando" na de bezettings- en noodtijd door staan te hebben weer als van ouds met nieuwe lust de offi- cieele feestdagen en andere be langrijke gebeurtenissen musi cerend viert. In het openbaar een concert geven kan „Accelerando" ech ter niet, daar St. Annaland he laas nog geen muziektent be zit. in tegenstelling met dc meeste andere plaatsen van het eiland. Daarom konden van 18—24 Aug. geopend. Goes. Laporte. Groote Markt. Middelb. Fienbroek. Viissingen. Ockenburg, Bad huisstraat. dorpsbewoners hun waardering en dankbaarheid niet beter too- nen tegenover de jubileerende vereeniging dan door haar op de jubiieumdagen geld voor den bouw van een muziektent aan te bieden. Immers dan pas zou „Accele rando" in de toekomst ook con certen kunnen laten genieten. DREISCHOR PLAATSELIJK NIEUWS Begunstigd door het mooie weer gaf het harmoniegezel-- schap „Crescendo" alhier Zon dagmiddag een concert op de tent. Dat wij met dergelijke concerten niet verwend worden blijkt wel hierdoor dat dit de 2e Zondag was dat een concert erd gegeven. RAADSVERGADERING De voorzitter ging allereerst over tot de beëdiging van de nieuwe raadsleden. Bij de verkiezing voor wet houders werden gekozen de heeren J. v. d. Doe en C. Klaas- se. Door den Raad werd beslo ten, het door de N.V. Waterlei ding Mij. ..Schouwen-Duive- land" genomen besluit om de 3V2°/o leening af te lossen en een nieuwe leening aan te gaan te gen 3'Wo, goed te keuren. Het aandeel van de gemeente in de ze leening bedraagt per 1 Oc tober 1946 nog f 77434.72. Verder was nog binnengeko men een aanbieding van de fa. G. Blom van der Vlies te Slie- diecht voor het uitbaggeren van de haven. Besloten werd, om, in verband met de zeer hooge prijs, hierop niet in te gaan, daar blijkens deskundi; advies uitbaggeren overbodig is wanneer zoo spoedig moge lijk de spuisluis in orde ge bracht wordt. RONDRIT Het bestuur van de Oranje vereeniging alhier heeft beslo ten om de ouden van dagen van het dorp een gezellige dag te bezorgen door het houden van een rondrit per autobus over ons eiland. We hopen dat de inwoners deze rit zullen doen slagen en dat alle 100, aan deze rit zullen kunnen deelne men. GEMEENTEREKENING INGEDIEND De gemeenterekening over het dienstjaar 1944 is den raad aangeboden met in inkomst van f 53461.91 en een uitgaaf van f 5200.40. KERKNIEUWS Ds. W. Anker te Herkingen heeft bedankt voor het beroep jbij de Ned. Herv. Kerk te St. Phiiipsland. De bekende Engelsche schrij ver H. G. Wells, wiens' overlij den in den ouderdom van 79 jaar dezer dagen werd gemeld, is met Bernard Shaw te zamen de geestelijke stuwkracht ge weest, die de oude wereld van hun jeugd heelt helpen omzet ten in de moderne wereld onzer dagen. We hebben onlangs in deze kolommen Shaw genoemd als een der groote mannen van ons tijdperk. Ook Wells mogen wij herdenken als een motor tot vernieuwing en zuivering van de geestelijke sfeer in zijn va derland, en daardoor ook in heel de cultuurwereld van on zen tijd. Hij is een groote fantast ge weest, die de scheppingen zij ner verbeelding tot de wonder lijkste realiteit wist te bren gen. Doch tevens heeft hij steeds een geestelijk doel gehad ook met zijn meest romantische fantasiën. Wells is, evenals Shaw steeds is gebleven, we reldhervormer geweest, die zijn idealen predikte tegen alle te leurstellende levenservaringen in. Zooals hij het zelf heeft ge zegd, toen men hem op zijn THOLEN KWAADWILLIGHEID? Woensdagavond tegen twaalf uur werden bij de firma O. J. Contant in de Kerkstraat en bij de firma G. Contant-Geluk de winkelruiten door een onbe kend gebleven persoon met steenen stuk gegooid. Wat hiervan de reden is, is een raadsel, welke de politie thans probeert op te lossen. OUD VQSSEMEER DIENSTPLICHTIGEN 1947 In het dienstplichtregisteri 1947 van deze gemeente staan 18 personen ingeschreven. De keuring van deze lichting zal na 4 Sept. a.s. een aanvang ne men. SCHERPENISSE BURGERLIJKE STAND Geboren Pieter J. z. v. J. Hage en K. H. Vroegop; Adri- aan z. v. C. M. Klepper en A. J. A. Hartig. Overleden: A. S. Harto? 80 jaar, echtg. v. M. V. Rijsten- bill. RECTIFICATIE In ons nummer van 3 Augus tus staat in het verslag van de Tribunaalzitting van 1 Augus tus, dat mr, Durven zeide, dat beschuldigde Kooman zwarten handel dreef met van Son. Dit; deed denken aan den afgeloo- pen tweeden wereldoorlog. Op verzoek melden wij, dat mr. Dirven als volgt sprak: Beschuldigde heeft sinds 3917 ruzie met v. Son over verdien sten uit den zwarten handel tij dens den vorigen wereldoorlog., (Dit laatste is uit het verslag van de zitting van den griffier zeventigste verjaardag huldig de dus in een tijd toen den kende menschen reeds de cata strophe zagen aankomen, die zes jaar lang de wereld in vlam heeft gezet „De geest der beschaving is nimmer méér ac tie f, dan op het huidige tijd stip.." O, zeker, ook Wells heeft zijn pessimistische buien gehad, waarin hij scheen te wanhopen aan de toekomst der mensch- heid. Maar altijd weer werd in hem het geloof herboren, dat de geest méér was dan de stof, en dat de technische ontwikke ling van het menschdom wel schrikkelijke gevaren van ver woesting in zich droeg, doch niet noodwendig tot wereldon dergang behoefde te leiden, om dat de menschelijke geest, die deze techniek uitvond en al vol maakter deed worden, óók in zich droeg de mogelijkheid, om deze technische vooruitgang te doen strekken tot zedelijk en stoffelijk heil van heel het men schengeslacht. Deze optimistische grondtoon van wereldbeschaving is, afge zien van wat Wells hieromtrent heeft getuigd, een wel zeer be geerlijk goed in dezen tijd van geestelijke chaos en stoffelijke ellenden, in dezen tijd, waarin de politiek ons in een doolhof schijnt te voeren, en de weten schap der atoom-splitsing een afgrond schijnt te openen. Louis de Broglie publiceerde een paar dagen na de verwoes ting van Hirosjima een artikel, zoo herinnert ons Matthijs Ver meulen, waarin hij te kennen gaf, dat een ontploffing, die nu beperkt bleef tot een hoeveel heid uranium, zich onder ande re omstandigheden zal kunnen voortplanten door de geheele materie. Dit beteekent niet anders, dan dat de menschheid op het punt staat, eigen totale ondergang te kunnen bewerkstelligen! Is dat des levens doel, het voorbestemd einde van onzen aardbol? Het blijft te hopen, dat de menschelijke geest de geloofskracht en het vertrou wen zal kunnen opbrengen, die deze technische mogelijkheid zal ombuigen tot een zegen voor heel de menschheid. Red. Sport Donderdagavond is Olympisch stadion te Amster dam de eerste wedstrijd ge speeld van den tournee van het Curacaosche elftal door Neder land. Ongeveer 40.000 toeschou wers woonden den wedstrijd bij. Het begin van den wed strijd bracht een overwicht van de*Volewijckers, waarbij in aan merking dient te worden geno men, dat de West-Indiërs ge wend zijn op graslooze, harde velden te spelen en de grasmat in het stadion bovendien nog doorweekt was tengevolge dei- vele regens van de laatste da gen. Hato, de doelverdediger van Curasao, wiens faam als „won- derkeeper" hem reeds vooruit gegaan was, viel als zoodanig tegen. Zijn tactiek is te gevaar lijk tegen een voorhoede met schutters. Dit bleek vijftien minuten na het begin, toen Bakker hoog voorzette, Hato te ver uitliep en de Busser met een kalm schot de Volewijckers de lei ding kon geven (10). Na 20 minuten spelen wist de Ruijter uit een voorzet van den Busser den voorsprong te ver- het grooten. (20). Bij een van de aanvallen van Curagao, die meestal doodliepen door egois- tisch spel, profiteerde M. Jan sen van aarzelen van de Vole wijckers achterhoede en gaf met een prachtig schot Bruis het nakijken, (21). De eerste minuut na de rust bracht het derde doelpunt van de Volewijckers door een goede kopbal van de Jong uit een corner van Bakker. (31). Er volgde een periode van overwicht tot ver in de tweede helft van Curagao, doch tot doelpunten kwam het niet. Eerst nadat de Volewijckers de voorsprong tot 41 vergroot hadden door een laag schot van Bakker, kon Juliana bij een doelworsteling den bal in het doel loopen en zoo den achter stand tot 42 verkleinen. Even later wist Curagao Bruis met een hard schot van het strafschopgebied te verrassen. 4—3. Een Philips-vestiging te te Sittard Een meevaller voor Limburg DeN.V. Philips heeft in een vleugel van het Missiehuis Ley- enbroek van de congregatie der Priesters van het Heilige Hart te Sittard een montage-atelier van haar afdeeling radiobuizen gevestigd. De autoriteiten van stad en land in Limburg hebben zich alle moeite gegeven, om de vestiging een succes te maken. Het bedrijf in Eindhoven werkt thans met 20.000 menschen; me de in verband met de vernielin gen tengevolge van den oorlog worden thans buiten Eindhoven vestigingen in het leven geroe pen. In de montagehal kunnen zes tig meisjes te werk gesteld wor den. Door uitbreiding met nieu we zalen kunnen er in totaal 200 te werk gesteld worden. De radiobuizen die hier gemon teerd zullen worden zijn van groot belang. De KLM maakt voor haar radioverbindingen ge bruik van deze radiobuizen, ter wijl de walvischvaarder „Wil lem Barentsz", die straks in de Zuidelijke Poolzee op de wal- vischvangst gaat evenzeer ge bruik maakt van deze radiobui zen. Deze vestiging, die zeer waar sehijnlijk niet van tijdelijken aard zal zijn, kan van groot voordeel voor Limburg worden. De achterhoede van de Volewij clcers hield echter stand en bij een plotselinge uitval kon de Jong met een onhoudbaar schot den voorsprong vergrooten. (53). Een minuut later ver kleinde F. Jansen den achter- De laatste vijf minuten gin- stand nog. (54). Vlak voor het gen in met een overwicht van Curagao, dat, onder laaiend enthousiasme van de toeschou wers, alles op alles zette om den gelijkmaker te forceeren. einde maakte de Ruijter met een hard schot een einde aan alle illusies en maakte het hal ve dozijn voor de Volewijckers vol. (6-=-4).

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4