VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Truman hoopt op een eerlijke oplossing Contrasten in Indië Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Zaterdag 17 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 540 De vereenigde Kerk van Christus in Japan Sinds November 1943 bad de ze kerk niet kunnen vergade ren. Nu kwam ze voor het eerst bijeen. Tot voorzitter werd gekozen Rev. Michio Kozaki, vroeger hoofd van de Congregationale j Kerk in Japan. Op de agenda stonden o.a. dej .volgende punten: Het aannemen van een nieu we kerkorde. Plannen voor na-oorlogsche reconstructie. Het organiseeren van een evangelisatie-campagne- die zich over het geheele volk zou moeten uitstrekken. Het eerste punt was zeer 'be langrijk. In 1941 was een streng auto ritaire kerkorde aangenomen, nadat de meeste protestantsche benoemingen in het land waren tot stand gekomen onder druk der Japansche regeering. Vol gens de nieuwe kerkorde zou den vrijwel autonome synodes Worden ingesteld, achttien in getal, om alle dictatoriale ge centraliseerde macht te voor komen. Ook verder werden liberaler maatregelen overwogen. Voorgesteld werd, de praktijk om te buigen voor het paleis van den Keizer, af te schaffen, tegelijk met allerlei ander na tionalistisch vertoon, dat inge voerd was in den tijd van de onderworpenheid der Kerk. Belangrijk werk van wederop bouw wacht. 241 Kerken zijn door den ooi- log vernietigd, een vijfde van hec geheele aantal Protestant sche kerken. Behoeftige predi kanten zullen moeten worden ondersteund. Het contact met buitenlandsche zendingsposten en zendelingen zal moeten wor den hersteld. Een nationale protestantsche evangelisatie-campagne werd fingeluid met een openlucht-mee ting in Tokio, waar als voor naamste sprekers optraden Dr. ER IS GENOEG „GEWAUWELD" I Molotof over Finland ISTERAVOND HEEFT g president Truman een verklaring over het Pa- lestijnsche vraagstuk afge legd. Hierin sprak hij de hoop uit, dat tengevolge van de Britsche conferenties met de Joden en Arabieren een eerlijke oplossing van het Palestij nsche probleem kan worden gevonden en on middellijke stappen kunnen wor den gedaan om den toestand, waarin de verplaatste Joden in Europa verkeeren, te verbete ren, Truman zeide, dat hij over woog een speciale wet bij het Congres in te dienen voor het binnenlaten in de Ver. Sta ten van een vastgesteld aan tal verplaatste personen uit Europa, onder wie Joden. De president verklaarde voorts, dat men het probleem in een geest van verzoening moet aanvatten, wil men vre de en voorspoed voor Palesti na brengen. Het is tevens duidelijk, dat de oplossing van het Palestijn sche probleem op zichzelf niet het grootere probleem de honderduizenden verplaat ste personen in Europa zal oplossen, aldus Truman. Verder zeide de President, dat bij speciaal aandacht aan dit probleem besteedt en hoopt, dat er overeenkomsten kunnen worden getroffen, waardoor het mogelijk wordt, dat verscheide ne landen waaronder de Ver. Staten vele van deze personen als permanente bewoners toela ten. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de Joodsche zender in Pa lestina, de „Stem van Israël' een beroep op alle Joden Toyohiko Kagawa en de mi-Europa heeft gedaan naar Pa- nister van Opvoeding Kotara j lestina te emigreeren. .Tanaka, eveneem een Christen.] Te parijs bebben de ODenings. bijeenkomsten plaats gehad van \t j L i L" J acht commissies, die het ont- VerradefS voor net bijzonder Iwerp vredesverdragen moeten f I I j -bestudeeren. UereentSnOT De eei*Ste commissie, die ver- Hot Bijzonder Gerechtshof te gaderde, n-as de politieke Leeuwarden zal op 3 September a.s. behandelen de zaak tegen T. Hoekstra, wachtmeester der Kon. Marechaussee te St. Jo- har.nesga en G. Vollema, schip per bij de politie te Echten, die in October 1940 L. A. R. J. van Hamel, J. F. Ph. Hers, officie ren van het Nederlandsche le ger en M. G. Smit, die nadat ze van een nachtelijk verblijf op het Tjeukemeer waren terugge keerd, door de verdachten wer den aangehouden en aan de SD te Joure werden overgeleverd. De heer van Hamel werd 'doodgeschoten, terwijl de ande ren lnager dan een maand van hun vrijheid werden beroofd. De districtscommandant van de rijksveldwacht P. C. Schmidt Crans, die tot deze aanhouding het bevel gaf, moest dien dag eveneens terecht staan. Bovengenoemde personen en Prof. Baas Bekking, zouden met een marinevliegtuig naar Engeland worden overgebracht, doch de bestuurder kon hen dien nacht niet vinden. Toen het toestel den volgenden nacht terugkeerde, vond de beman ning de Duitschers in actie. Het geheele Friesche meer was met zoeklichten en machinege weren afgezet. Toen het vlieg tuig op de politieboot toevloog, flitsten de lichten aan, doch de bemanning was op haar quie vive en gaf direct vuur. Het bootje werd doorzeefd en vele militairen, die de zoeklichten en machine-geweren bedienden, eerden gedood. territoriale commissie voor Roe menië. De afgevaardigde voor Drie jaar geëscht tegen aannemer Fokkens Tegen den 40-jarigen Harm Fokkens uit Naarden, die zich als „Weermachtsaannemer" voor het Bijzonder Gerechtshof had te verantwoorden, werd na een langdurige zitting, een Rijkswerkinrichtingsstraf van 3 jaren geëischt met ontzetting uit alle openbare rechten, de beide kiesrechten en het recht om een leidende functie in het bouw- en grondbedrijf uit te oefenen voor den tijd van tien jaar. Fokkens had in 1940 en 1941 transportabele barakken ge bouwd voor diverse vliegvelden telefoonbunkers, zoeklichttorens en werkplaatsen laten vervaar digen op het vliegveld bij Loos drecht, de fundeering voor een vliegtuighal en een brandweer gebouw aangelegd op het vlieg veld Deelen en een vliegtuig hal laten optrekken op het vlieg veld Teuge, alles in opdracht van de Duitsche Weermacht, zonder dat hij kon aantoonen hiertoe gedwongen te zijn. Het winstsaldo van zijn be drijf was gedurende de oorlogs jaren in totaal ruim 1.600.000 gulden. De President, Mr. B. de Graaf Fortman, bepaalde de uitspraak op 28 Augustus a.s. Sow jet-Rusland gaf hier blijk een langen adem te bezitten door maar liefst een speech van 50 minuten te houden. De afgevaardigde van Nieuw- Zeeland, L. J, Jordan, protes teerde tegen dezen ïangzamen gang van zaken op heftige wij ze. „Ib zou", zoo zeide hij, bij mijn leven nog resultaten wil len zien. We hebben al weken verknoeid. Gaan we nu hier ook weken verknoeien ei verwauwelen?" Molotof sprak over de ver houding van de Sovjet-Unie met Finland. Hij verwierp het Finsche ver zoek tot wijziging van de in het ontwerp-vredesverdrag gemaak te bepalingen ten aanzien van de Finsch-Russische grens. Hij herinnerde o.a. aan de rol. die Finland aan de zijde van Duitschland heeft gespeeld en zeide, dat Leningrad nimmer meer in een gevaarlijke posi tie mag komen. Derhalve zijn grenswijzigingen noodzakelijk, aldus Molotof. De Sowj et-Unie. zoo zeide Molotof nog, wil haar politiek van goede nabuurschap met Finland voortzetten, mits Fin land dezelfde politiek tegen over de Sowjet-Unie voert. De berechting der politieke delinquenten Naar wjj vernemen, heeft Minister van Justitie een bespre king gehad met de Procureurs- Fiscaal over de uitvoering van de regeeringsplannen betreffen de de invryheidsstelling van de politieke delinquenten. Daarby bleek, dat van de uniforme wij- van buitenvervolgingstelling van de z.g. lichte gevallen kou afgeweken worden in die geval len, welke zich by onderzoek hiervoor niet bleken te leenen. Procureurs-Fiscaal hebben hunnerzijds toegezegd te zullen zorgen vóór 1 October de voor genomen werkzaamheden zullen zyn voltooid en er ernstig naar te zullen streven, dat alsdan slechts bet door den minister genoemde aantal dergenen, die voor berechting door Byzonder Gerechtshof en Tribunaal in aanmerking komen, in de kam pen zal zyn achtergebleven. Oproep aan de boeren in Nederland Dc Rijksdienst voor Landbouw- herstel deelt ons mede, dat zich bij het bergen van den oogst op Walcheren thans nieuwe moei lijkheden voordoen. Boor de hulpvaardigheid uit le deelen van het land betoond) kwamen voldoende graau- maaiers ter beschikking. Het ongunstige weer maakt het echter noodzakelijk, dat de oogst nu ook snel wordt gebor gen. Maar op Walcheren zyn de schuren verwoest en moet het graan dus onmiddellijk worden gedorscht en afgevoerd. Hiervoor beschikt men niet over voldoende dorschmachincs cn boerenwagens. Ieder, die be reid is een dorschmachine of wagen ter beschikking te stel len, of zelf daarmede op Wal cheren te komen werken tegen vergoeding, wordt verzocht dit op te geven aan de inspectie Zeeland van den Rijksdienst voor Landbouwherstel, Zout keet te Goes, te!. 2543 na 18 uur 2520 of by den vertegenwoordi ger van het bureau oogstvoor- zieuing. MEDEDEELING. Op onze kantoren ligt ter in zage Lijst G 8 van geïnterneer den op Java, geëvacueerd naar Geallieerd gebied. Herziening larie ven Buiten-Euro- peesche telegraafverkeer De Directeur Generaal der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie maakt bekend, dat, na de reeds ingevoerde tariefswijzigin gen voor telegrammen naar bui tenlandsche bestemmingen, wel ke tot het Europeesche tele- graafverkeer worden gerekend, vanaf 15 Augustus 1946 de in het buiten-Europeesche tele graafverkeer geldende tai'ieven zullen worden aangepast. Als gevolg van verschillende regelingen, welke met onder scheidene medewerkende bui tenlandsche administraties en telegraaf- en radiotelegraaf- maatschappijen konden worden getroffen, is het niettemin mo gelijk geworden de noodzakelij ke verhoogingen aanzienlijk te tomperen. Bestrijding van de wortel of peenvlieg Tegen de wortelvlieg of peen- vlieg dient men uiterlijk Woens g21 Augustus a.s. op den grond van het met zomerwor- telen beteelde terrein de twee de en laatste bespuiting toe te passen met één procent „for- biat" voor zoover verkrijgbaar in een hoeveelheid van twee li ter per vierkante meter. Zij. die de eerste bestrijding no gniet hebben kunnen toe passen, omdat het gewas te klein was, kunnen deze behan deling alsnog vóór 21 Augustus Overdenking Uit een brief van een martelaar (Jan Claesz, 1544). „Mijn lieve huisvrouw, ik be veel u, dat gij mijn kinderen zult opvoeden in alle onderwij zing tot het goede, en dat gij hen mijn laatste groet laat le zen; en brengt ze op in den Heer, naar uw vermogen, zoo lang gij bij hen zijt. En ik be geer van u, dat gij uzelf of uw kinderkens niet liever zult heb ben dan den Heer en Zijn ge tuigenis. Laat u door het vleesch niet overwinnen. Gunnen zij 't u niet, in deze stad te wonen, trek in een andere. Maar dit be geer ik van harte van u: Voeg u altijd bij de goeden. Want wel hem, die omgaat met de goeden. Hij die altijd de hulp der kleinen is geweest dat is de goede Vader die zal u hel pen. Zijt gij niet in staat tot het leven alleen, neem dan een man die den Heer vreest; maar wat gij ook doet, verlaat den Heer niet om „een schotel linzen- moes". Met Zijn genade wil ik Hem om heel de wereld niet verlaten. Doe ook alzoo". Bonnen voor aardappelen Het C.D.K. deelt mede, dat voor de week van 18 t.m. 24 Augustus de bonnen 409 aard appelen recht geven op 3 kg. aardappelen en de bonnen 909 aardappelen op 1 kg. aardappe len. Bovendien is voor het tydvak van 18 t.m. 31 Augustus a.s. bon B 96' reserve aangewezen voor 2 kg. aardappelen. Zy, die deel nemen aan maaltijden van de Centrale keuken moeten aldaar bon 409 aardappelen inleveren. a.s. geven en een tweede en laatste bestrijding 15 dagen na deze eerste laten volgen. NEDERLANDSCH INDIE Vele Inlanders keeren niel terug naar de Republiek Het zal nog niet zoo bekend zijn dat reeds sinds eenige tijd repatrieerende Indonesiërs op hun verlangen systimatisch door Ned. schepen naar hun land teruggevoerd worden. Op kosten van de Regering onder leiding en bemiddeling van Roede KruiS-afdeelingen zijn reeds duizenden inlanders vooral Javanen en Soenda- neezen, in hun dessa terugge keerd. Helaas wordt het verloop van deze repatrieering gestagneerd door talrijke moeilijkheden, die meestal teweeg gebacht zijn, door de Republikeinsche Regee ring, de medewerking va-n het Indonesische Roode Kruis niet te na gesproken. Stagnaties en arrestaties Zoo heeft de Republiek sinds half Juni geen treinen meer be schikbaar gestéld voor de door zending van de repatrieerenden uit de talrijke „tranSit"-kam- pen. die dan ook overbevolkt zijn. Bovendien is het Nederland sche schepen verboden Republi keinsche havens aan te doen. Wel trachten de Nederlan ders de repatrieering voort te zetten, opdat deze weer systi matisch gaat verloopen. Vele Inlanders verkiezen echter in de doorgangskampen te blij ven of zoeken werk in onder gealleerde controle staand ge bied. Zij schijnen dus het binnen land der Republiek allesbehalve veilig te vinden! Hier worden dan ook dage lijks talrijke arrestaties ver richt en vele z.g. voor den staat gevaarlijke personen ontvoerd. Wel heeft Soekarno er in een bekendmaking op aangedron gen de gevallen zoo spoedig mo gelijk te behandelen en verder aan alle instanties medewer king verzocht. Volgens een Fransch persbu reau zou een enkele weken geleden door onbekenden een moordaanslag op Soekarno gepleegd zijn'. Republikein sche kringen zwijgen dit be richt natuurlijk dood! Besprekingen werpen resultaat af De Malino-besprekingen van den Luit. Gouv.-Generaal van Mook met talrijke vertegen woordigers van de Indonesische bevolking levert reeds resulta ten op! In verschillende plaatsen is men weer aan het herstellen en vernieuwen. De Regeering hoopt daarom spoedig bespre kingen te kunnen openen met afgevaardigden van zooveel mogelijk verschillende bevol kingsgroepen. Te Batavia zijn weer honder den, voorloopig vooral Chinee- sche, batikbedrijven beginnen te produceeren om de huidige textielnood, althans voor een ge deelte te kunnen opheffen. Zoo wordt spoedig met de dis tributie van sarongs begonnen. HET WEER Aanvankelijk nog Oostelijke wind, die aan de kust tij delijk krachtig zal zijn. La ter matige wind tusschen Oost en Zuid. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk nog eenige regen vooral in het Zuiden van het land.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1