VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Masaryk stelt een vraag SJAHR1R Kabinetsformateur Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 VrJjdag 16 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER 539 De Kerk in China Wij lezen in „Vart Land" be langrijke mededeelingen over de Christelijke Kerk in China. De Katholieke Kerk ontplooit er groote activiteit. Om zoo te gemoetkomend mogelijk tegen over het Chineesche volk te staan, zijn de Katholieken thans bezig verscheiden oude Chinee sche gebruiken in de Christelij ke ritualiën op te nemen. Zoo wordt toegestaan, dat op brui loften en begrafenissen eerbied bewezen wordt aan groote bor den met namen van voorouders een concessie aan de Chinee sche vooroudervereeniging. Dit mag echter alleen plaats vinden wanneer de priester ervan over tuigd is, dat deze ceremonie niet met heidensche voorstellin gen verbonden is. Ook in China hebben de zen delingen verschillende zendings genootschappen en de Chinee sche Christenen in den oorlog meer samengewei'kt. Zoo is er een wijdvertakt reliefwerk ont staan in heel het vrije China. Groote organisaties stonden achter deze onderneming, zooals b.v. de „American Advisory Committee". In de lokale comité's werk ten, evenals in het hoofbestuur, zendelingen van allerlei belij denis tezamen. Hier en daar heb ben zelfs de Roomsch-Kathoiie- ken meegedaan. Toen in het najaar van 1944 de Japanners hun laatste en grootste offensiei inzetten, kwa men de zendelingen in Chung king te zamen, en vormden een comité „Emergency Committee on Personnel". Dit stond in ver binding met Chineesche en bui- tenlandsche autoriteiten in de hoofdstad. Men stelde zich zoo veel mogelijk op de hoogte van de ver-schillende zendingspos- ten. en waarschuwde o.a. de zen delingen, wanneer gevaar dreig de, zoodat men zich tijdig kon terugtrekken. In Februari 1945 kwam te Chungking een groep zendelin gen te zamen, om te beraadsla gen over de mogelijkheid van meer samenwerking tusschen de verschillende zendingen kerken. Het gevolg was: een onderafdeeling van de Interna tionale Zendingsraad, National Christian Council geheeten Eerst hielden zich enkele zen dingen er buiten, omdat men meende dat deze N.C.C. te li beraal was. Na een samenkomst met deze weigerachtige zendin gen is er een nieuwe organisa tie tot stand gekomen. ..Emer gency Committee on Coörpera- tion" geheeten. De taak van dit nieuwe comité is allereerst, kwesties ter hand te nemen, die de verhouding van de zendin gen en de Kerken tot de Chi neesche regeering betreffen. Bovendien zal het zich verder bezighouden met de vraag, of meer samenwerking tusschen de verschillende Kerken mogelijk zal zijn. Red. Boottocht Stichting NIEUW WALCHEREN Naar wij vernemen heeft de Stichting „Nieuw Walcheren" als attractie voor zijn leden op Zondag 18 Augustus a.s het plan een boottocht te organisee- ren. Met de salonboot Koningin V.'ilhelmina zal een reisje naar Zierikzee gemaakt worden. Om 9.30 uur wordt vertrok ken van de Beatrixbrug te Mid delburg. De aankomst te Zie- r.kzee is ongeveer 12.30 uur. Om 3 uur wordt er weer uit Zierik zee vertrokken, waarna men om ongeveer 6 uur weer te Middel burg zal arriveeren. Het behoeit geen betoog dat voor deze tocht, waaraan personen deel kunnen nemen, voldoende belangstelling bestaat. Byrnes weerlegt critiek JEWISH AGENCY WIL ONDERHANDELEN NADAT Tsaldaris, de Grieksclie afgevaardigde, Bulga rije zeer gunstig van antwoord had gediend, kwam gisteren Dr. Jan Masaryk, Minister van Buitenland- sche Zaken van Tsjecho Slowakije, op de conferentie te Pa rijs aan het woord. Deze gaf antwoord op de door Hongarije geuite beschuldigin gen Tsjecho Slowakije heeft, zoo verklaarde hij, altijd ge tracht zijn minderheden, zooals Duitschers en Hongaren, recht te verschaffen. De Hongaarsche burgers hadden veel meer rech ten dan Hongarije voor hen op eis ch te. Masaryk stelde de vraag, wat er terecht is gekomen van de zeer groote Joodsche minder heid in Hongarije. Hij wilde we ten welk land een anti-Semiti sche campagne in Europa was begonnen, lang voordat Hitier de macht kreeg. Masaryk voegde eraan toe, dat Hongarije na de bezetting van Zuidelijk Slowakije, duizen den Slowaken en Tsjechen vol gons de methoden van de as behandeld heeft. „Is het te verwonderen, dat wij na al deze onbeschrijfelijke ervaringen de Hongaren niet alle rechten en voorrechten te rug hebben gegeven waarvan zij zoolang misbruik hebben ge maakt"? aldus Masaryk. Op de plenaire zitting voerde Byrnes, de Minister van Buiten laridsche Zaken, der V. S. het woord. Hij verklaarde, dat hij moest antwoorden op critiek, uitge- oeiend door de Sovjet-Unie en andere naties, naar aanleiding van de Amerikaansche politiek. Byrnes teekende protest aan tegen een verkeerd weergeven van de Amerikaansche opvattin gen. Wij maken, zoo zeide Byrnes, de kleine naties niet tot sate- lieten van de groote. Naar aanleiding van Molotof's bewering, dat andere mogend heden economische voordeelen in Italië trachten te bereiken, zei Byrnes: „Welke groote mogendheid heeft zich nu gedurende dezen oorlog verrijkt? Ik ken er.geen. Ik hoop dat de vertegenwoordi ger der Sovjet-Unie niet heeft Generaal Smuts over Immigratie in Zuid-Afrika Op een vergadering van het Transvaalsche hoofdbestuur der vereenigde partij heeft generaal Jan Smuts onder luid applaus medegedeeld, dat de regeering van Zuid Afrika tot een zeer actieve immigratiepolitiek heeft besloten. Voor de selectie van de immigratie zullen in het bui tenland bureaux worden geves tigd. „Immigratie is een dringende eisch", aldus Smuts. „Wij heb ben mannen en vrouwen noo- dig. Onze bevolking moet met sprongen toenemen. Laten we onze poorten weer openen het ijzer smeden terwijl het heet is. Wij hebben goede Euro peanen noodig en kunnen er miülioenen krijgen. Zuid-Afri ka is in een nieuw stadium van ontwikkeling gekomen. De uit breiding van onze industrie ging voort, zelfs toen duizenden man nen als soldaat in het buiten land waren. Deze industrie schreeuwt om arbeidskrachten." gezinspeeld op de Ver. Staten. De Ver. Staten streven niet naar gebiedsuitbreiding, maar zij eischen slechts vergoeding van schade, geleden door leden der Ver. Naties als gevolg van activiteit van voormalige vijan delijke Staten. Omtrent de Palestijnsche kwes tie kan medegedeeld worden, dat Dr. Nahun Goldmann, voor zitter van het wereld Joden- congres, te Londen heeft ver klaard, dat het Jewish Ageneg bereid is deel te nemen aan be sprekingen over het „in kantons verdeelen" van Palestina, mits de verzekering wordt gegeven, dat binnen redelijken tijd een autonome Joodsche staat zal worden opgericht. Goldmann wees met nadruk de term „verdeeling van Pales tina" van de hand. Hjj ontkende met nadruk de Verzoekenom Rechtsherstel Naar het A.N.P. verneemt is de Minister van Justitie voor nemens een wetsontwerp in te dienen tot verlenging van den termijn, genoemd in art. 21 van het besluit herstel rechtsver keer, vastgesteld voor de indie ning va? verzoeken om rechts herstel. Commissie bezuiniging Distributiediensten Bij beschikking van den Mi nister van Economische Zaken is ingesteld een commissie, welke tot taak heeft; Op korten termijn een onder zoek in te stellen naar de mo gelijkheden tot bezuiniging op de uitgaven van het Centraal Distributie Kantoor en aan de hand daarvan den Minister van Economische Zaken advies uit te brengen omtrent de wijze, waarop die bezuiniging het best kan worden bereikt. Toezicht uit te oefenen op de uitvoering door de directie van het C.D.K. van bezuinigings maatregelen, door den Minister, \cornoemd, naar aanleiding van het hierboven bedoelde advies genomen. Een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot be zuiniging op de uitgaven der plaatselijke distrïbutiediensten en den Minister daaromtrent advies uit te brengen. waarheid van de geruchten, vol gens welke men in Palestina een massale omwenteling in den zin zou hebben, waarmede men interventie van de Ver. Naties zou willen afdwingen. NEDERLANDSCH INDIË MIN. JONKMAN EN DR. V. M00K SPREKEN De Britten gaan Indonesië verlaten Fen bericht uit Batavia meldt, dat Radio Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat Soekar- no in een op 14 Augustus te Djokjakarta gehouden voltal lige kabinetszitting aan Sjah- rir de opdracht heeft ver strekt een nationaal kabinet tc vormen, daar, zooals wordt gezegd, „de omstandigheden spoedig weer normaal zullen zyn". Naar men meent, zullen de be voegdheden, welke de president tot zich getrokken had, weer op het kabinet overgaan.' Een spoedige overeenkomst noodzakelijk. In een radiorede tot de Over- zeesche Gebiedsdeelen, ter ge legenheid van het feit, dat het een jaar geleden was dat de Japanners capituleerden, zeide Minister Jonkman o.a. het vol gende: Op Java, Madoera en Suma- ti a lijden onder de millioenen Indonesiërs en Chineezen velen onder de rampen van dexx feite lijk voortdurenden strijd. Daar wordt nog meer afgebroken verwaarloosd dan hersteld, meer verwoest dan wederopge- bouwd." „Indonesiërs, Nederlanders en Chineesche medeburgers, wij kunnen ons de tegenwoor dige twisten niet langer ver oorloven, en in elk geval niet lang meer. Dat kan en mag niet, noch in ons eigen belan; noch in ons gemeenschappe lijk belang, noch met het oo: op de internationale verhou dingen. Wü moeten op korten termijn tot een overeenkomst komen, waarbij wij gezamen lijk eindelijk den vrede win nen. De rede van H. M. de Ko ningin van 7 December 1912 heeft ons daartoe al den weg gewezen. Het wordt hoogste tyd en er is nog tijd dat wij met elkander ook op Java, Madoera en Sumatra met Gods hulp vervullen wat deze Koninklijke rede ons heeft opgedragen! Onderling vertrouwen mogelijk. Ter gelegenheid van he+zp^Me feit heeft de Luit.-Gouverneur- Genex-aal, Dx\ van Mook o.a. het volgende verklaard: „De conferentie van Malino heeft bewezen, dat een grond slag van onderling vertrouwen en vrijheid, die zoo naarstig wordt gezocht door de Indo nesiërs, verwezenlijkt kan worden in vreedzame samen werking en volgens de richt lijnen, aangegeven door de Nederlandsche Regeering. Indien Java en Sumatra dit gezichtspunt deelden, zou hier gemakkelijk tot een oplossing van het conflict gekomen kun nen worden. Zoolang deze eilanden zich echter afsluiten, is het onmo gelijk tot een overeenkomst te geraken, teneinde de niet le vergeven gevangenhouding van gijzelaars op te heffen. Na 30 Nov. gaan de Britten heen. Naar uit Londen wordt gemeld, zal de Britsche regeering aan de Nederlandsche Regeering doen welen, dat zij na 30 No vember (de limiet, die tijdens de besprekingen in het vöorjaar te Londen tusschen den Neder- landschen premier en Attlee is vastgesteld) haar troepen op Ja va en te Batavia niet meer zal kunnen handhaven. De eerste limietdatum was vastgesteld op 30 Augustus en vex-volgens gewijzigd in 30 No vember. De Nederlandsche Re geering heeft de regeering te Londen onlangs gepolst omtrent de mogelijkheid van een nieuwe verlenging. Het verschil in gezichtspunt tusschen Den Haag en Londen vindt zijn oorzaak in het feit, dat volgens de meening der Nederlanders de nationalisti sche Indonesische beweging over haar hoogtepunt heen is en aan belangrijkheid heeft verloren, terwijl de berichten van den Britsohen inlichtingen dienst willen aaxxtoonen, dat de inheemsche beweging mach tig blijft en dat, indien een accoord met de gematigde ele inenten uitblijft, de extremis ten binnenkort aan de macht: zullen komen. MEDEDEELING Op onze kantoren liggen ter inzage de passagierslijsten van resp. het m.s. „Kota Agoeng" en het m.s. „Johan van Olden- barneveldt". Vermoedelijke aankomst resp. 19 Augustus en 23 Augustus. Nieuwe maatregelen voor de varkenshouderij Om de inkrimping van den varkensstapel te bevorderen en de bestrijding van de clandestie ne slachtingen doeltreffender te maken, is een aantal nieuwe voorschriften in het voedsel- voorzieningsbüad afgekondigd. Deze voorschriften hebben be trekking op het aanhouden, ver handelen en vervoeren van big gen tot een levend gewicht van 25 kg. Fokkers mogen van elke toe gewezen zeug per kalenderjaar twee toom biggen opfokken. Tot 1 Januari a.s. mag een toom biggen worden aangehouden. Het vervoer van alle soorten varkens dus ook van biggen beneden 25 kg. is alleen toe gestaan, wanneer dit geschiedt onder dekking van een geldig geleidebiljet. Voor het verhandelen van varkens zijn aankoopvergunnin gen noodig. Postverkeer met Duitschland Daar gebleken is, dat bij ver zending van correspondentie naar Duitschland niet voldoen de rekening wordt gehouden met de vex'schillende bepalin gen, die daarvoor gelden, wordt er nog eens met nadruk op ge wezen, dat alleen brieven t.m. 20 gram en niet geïllustreerde briefkaarten met uitsluitend mededeelingen van persoonlij ken aard zijn toegelaten. Ter voorkoming van vertra ging, wordt aangeraden deze in het Nederlandsch, Fransen, Duitsch (Latijnsch schrift). En gelsch. of Russisch te schrijven. Verder is o.m. het gebruik van gevoerde enveloppen verboden. Op de postkantoren is een lijst met aille geldende bepalin- ;erx opgehangen. 1400 -I700 AAN SLEESWUK. I700:1800 AAN DENEMARKEN. 1800 -1890 AAN ENGELAND 1890-1946 AAN DUITSCHLAND. [4676 I v. PELT. Binnenkort zal het Duitsche eiland Helgoland, dat in een enorme vesting herschapen was, opgeblazen worden. Het kaartje geeft de ligging weer van net bekende eiland. HET WEER In den ochtend xievel of mist, overigens ge deeltelijk bewolkt met voor namelijk in het binnenland nog enkele buien. Zwakke veranderlijke wind. Iets hoogere temperatuur.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1