WALCHEREN j in het zoeklicht Inventarisatie Land- en T uinhouw Mensch of Aap IANDBOUWPRAATJE Hoe is de stand der gewassen op het oogenblik ÏN DIT artikel willen wij trachten den lezer een over zicht te geven van den stand der oogst op Walcheren. Er is geschreven over een „Wonder van Walcheren". Wij geloven echter niet dat er van een wonder gesproken kan worden, wel dat de resultaten bewonderenswaardig zijn! De in cultuur gebrachte oppervlakte Bekijken we eerst de ver bouwde oppervlakte. Met inbe grip van een klein oppervlak door particulieren uitgezaaid, is in totaal 10060 ha. verbouwd, waarvan ruim 6500 ha. gerst, 600 ha. haver, 480 ha. zomer- tarwe, 450 ha. voederbieten, 300 ha. Lucerne (monocultuur), 340 ha. kunstweide en ongeveer 600 ha. andere gewassen. Waarvan had de oogst te lyden? De zandgebieden rond de kre ken bleken aan het eind der zaaiperiode een ernstig gevaar voor de oogst te vormen. Zand verstuivingen deden niet alleen de uitgezaaide granen en ande re gewassen onder-, bloot- of stukstuiven, doch vormden ook een dreigend gevaar voor de aangrenzende stukken bouw land. Het eenige middel hiertegen was het zand vast te houden door Lupine of Serradella te zaaien. In de kreken ligt n.l. gemid deld 10 tot 80 cm. zand opge sp oeld. Binnenkort zal men een aan vang maken met het afzan- den dezer terreinen door mid del van „Bulldozers". ZOUT, de gevaarlijke vyand Eind April, begin Mei trad door de geweldige droogte groo tc zoutbeschadiging op. Hoewel de gerst niet zoozeer in groei achterbleef, werd ze toch sprie- terig en kreeg het gewas zwar te vlekjes terwijl sommige soor ten een potloodkleur kre; De natte zomer had echter op 'deze beschadiging een gunsti- gen invloed. Ook de laag gelegen weilan den hadden zeer van het zout te lijden, waardoor het niet mo gelijk was hier iets te begin nen. Verval der structuur Met de toenemende ontzilting is het structuurverval van den bodem zeer toegenomen. Het middel hiertegen is gips. Dit moet echter uit Frankrijk ko men en de levering liep in het begin niet bijster vlot. Nu be gint het echter langzamerhand te komen. Twee vyanden, onkruid en rupsen Op de niet bewerkte perce len woedt een onkruidvegetatie die een heel eenzijdig karakter draagt, n.l. kamillen, melde en varkensgras. Het biologisch evenwicht in de geinundeerde streken is ge heel verstoord. De lucerne, bie ten en kool zijn n.l. de voor naamste slachtoffers van de rupsen, die soms met geheele ;roepen erop aanvallen. De gewassen Het feit, dat er meer gerst dan tarwe is uitgezaaid wijst erop, dat men van het eerste gewas hoogere verwachtingen koesterde dan van het laatstge noemde. Toch bleek de tarwe uitste kend te voldoen en bij sommige verbouwers werd er reeds te leurstellend gesproken dat men niet meer tarwe had uitge zaaid. Ook de bieten, vooral, die op de hoogere perceelen waren uit :ezaaid doen het boven, ver wachting. Opbrengstcijfers zijn echter in het geheel nog niet te noe men daar de gewassen sterk uiteenloopen. De oogst Daar, we noemen het hier nogmaals, de oogst op gerst oriënteerd is zijn er in een korte periode veel maaimachi- nts noodig. Hoewel de hoop gevestigd was op geimporteerde machines bleek dit een ijdele hoop te zi]n. De oproepen van pers en ra- o hebben echter niet tever geefs gewerkt. Van alle deelen des lands is medewerking ge komen en het is daarom wel als vaststaand te beschouwen, dat de oogst op tijd binnen zal zijn. De laatste moeilijkheid is ech ter nog, waar de oogst onderge bracht zal moeten worden, daar er niet genoeg bergruimte be schikbaar zal blijken te zijn. Uit bovenstaande blykt nu wel, dat van een „wonder" spre ken op zijn minst voorbarig :s. De natuur hielp inderdaad goed mee, doch het grootste ie sultaat is wel te danken aan noeste vlijt en harden arbeid. Verplichte plaatsbespreking op D-Treinen uit Brussel De afd. perszaken der Ned. Spoorwegen meldt: De aandacht wordt er op ge vestigd, dat men met ingang van 12 Augustus verplicht is plaats te bespreken in alle trei nen, vertrekkende van Brussel naar Bazel, Parijs en Amster dam. Men kan reeds in Neder- land reserveeren aan stations, inlichtingen- en reisbureaux. Voor nader inlichtingen wende men zich tot de inlichtingenbu- Gecondenseerde Melk Dezer dagen is een begin ge maakt met den export van ge condenseerde melk. In totaal zal ongeveer 18.000 ton dit is van den vooroorlogschen ex port worden uitgevoerd, waarvan 6000 ton naar Neder- landsch Oost Indie. De overige 12.000 ton gaan naar andere lan den overzee. Naar Nederlandsch Oost Indie zal waarschijnlijk 1000 ton per maand worden verscheept. De aanvankelijke vooruitzichten voor den export van geconden seerde melk waren niet gunstig door tegenslag bij de melk productie en ook door de moei lijkheden bij de suiker- en ko- lenvoorziening. Voorts moesten verminderingen van het le vensmiddelenpakket zooveel mo gelijk worden aapgevuld met eigen binnenlandsche producten, ten koste van onzen export. De situatie van het oogenblik laat evenwel toe, dit in het bui tenland zeer gewaardeerde pro duct weer op de internationale markt te brengen, hetgeen uiter aard onze deviezenpositie ten goede komt. Loop der bevolking in 1946 Volgens een mededeeling -van het centraal bureau voor de atistiek zijn de cijfers o vel den loop der bevolking in 1946 aanmerkelijk veel hooger dan die van voor den oorlog. In het tijdvak van Jan.Ju ni werden 52380 huwelijken ge sloten tegen 34301 in den zelf den tijd in de jaren 1936'39. Het aantal geboorten is enorm estegen. Bedroeg het aantal geboorten in de jaren 1936— 89053, thans bedraagt dit 145041. Een spoedige daling is waar schijnlijk, in het bijzonder ir nmerking nemend de abnor maal hooge geboortefrequentie in de groote steden. Het aantal onwettig levendgeborenen Jan. Mei 1946 was 3374 tegen 1099 gemiddeld in de overeen komstige periode van 1936/'39. )e verbetering der voedsel voorziening en de gunstiger hy- EEN dezer dagen kregen wy een, door het Cen traal Bureau voor Sta tistiek, samengesteld overzicht in handen, waaruil duidelijk öc uitkomsten der inventari satie van land- en tuinbouw stonden vermeld in Mei 1939, MeiJuni 1943, 1945 en 1946. Hoewel geen landbouwdeskun digen bij uitstek, wisten wij toch vrij aardige conclusies uit deze gegevens te distilleer en, die wij hier laten volgen. Wij geven een beschouwing over de oppervlakte beteeld met akkerbouwproducten in Neder land en onze provincie. Tarwe. In 1939 werd er in ons land ruim 41.500 ha. met wintertarwe bebouw, waarvan in Zeeland ruim 8000 ha. In 1943, en hieruit blijkt dui delijk de intensiveering van den landbouw, door den gulzigen be zetter opgelegd, was dit in het geheele land meer dan het dub bele nl. 87144 ha., terwijl in on ze provincie ook het dubbele werd verbouwd nl. 19455 ha. In 1945 zakte het getal aanmerke lijk voor Nederland in zijn ge heel en werd 51792 ha. en in Zeeland 7327 ha. De voorloopige cijfers van dit jaar zijn respec tievelijk 88257 ha. en 16346 ha. Dus in het jaar 1945 kwam Zeeland, in verhouding met de andere jaren iets bij het geheele land ten achter. (In- nundaties Walcheren!-.- In giënische omstandighededn heb ben het sterftecijfer weder bij na doen dalen tot het punt 1936/ '39. Toch zal dit nog eenigszins geflatteerd zijn door het voor tijdig overlijden van talrijke ouden van dagen in de laatste maanden der bezetting. De cij fers bedroegen 38207 voor heden en 34720 in de overeenkomstige periode van 1936/'39. KINDEREN UIT PUTTEN MET VACANTIE. In Amsterdam zijn 90 kinderen uit Putten aangekomen. Zij zullen bij parti culieren worden ondergebracht die hun gasten een aangena me week zullen bezorgen. Aan den gemeenschappelijken maai tijd. Feuilleton ALDER MATIN-MAGOG 45 „Ja," zeide professor Fringue, zenuwachtig heen en weer be wegend in zijn stoel. „Is het mogelijk, dat „Wie van u is professor Frin gue?" ,.Ik Wilt u zeggen, dat u mij r>iet herkent?" vroeg Fringue ver schrikt. „Ik herken u niet „Dat is onmogelijk"! ,,Ik heb u nooit gezien," zeide de gorilla. Mij nooit gezien?" Professor Fringue stond per plexed. Om de lippen van zijn leerling speelde iets van een glim lach. ,,Men zei mij, dat u de zaak zou uitleggen," zei de gorilla. „Ja we zullen het uitleggen. Dat wil zeggen, we zullen trachten het te doen, nietwaar, Clodomir? Kier kan gedacht worden aan een gedeeltelijke kneuzing der herse nen een lichte samenpersing. Gestold bloed dat de circulatie belemmert. Eenige cellen zijn ver nietigd. Dit is voldoende om het geheugen in zekere mate te ver liezen." Hij scheen met deze verklaring in zijn schik; niet alzoo zijn leer ling De professor hernam, zich lot do gorilla wendend: „Doen zich r.og andere verschijnselen voor! Gevoelloosheid in den beneden arm bijvoorbeeld? Wilt u de ge wrichten eens buigen? Neen? Geen stijfheid? Hm! Vreemd! Zeer vreemd!" Peinzend wreef hij zich de kin. „Waar begint de „lapsus" en waar eindigt die", dacht hij hard op „Dat moeten we eerst vooral vaststellen. U herinnert zich niet dat u hier kwam?" „Neen," verklaarde de gorilla. „Waarom zou ik hier gekomen zijn?" „Wel, ik zou zeggen om een deel te bereiken dat u zich ge steld had. Herinnert u zich niet een besluit genomen te hen- ban? Herinnert u zich mijn naam. mijn beroeD niet?" Werkelijk niet. Ik weet uw naam, omdat juffrouw Savill me genoemd heeft eenige urén geleden. Het v/as de eerste maal dat ik hem hoorde". „Fringue voelde zich gekrenkt. „Maar de datums kunnen het uitmaken," ep hij uit. „Datums?" vroeg de gorilla. „Waarvoor? Het schijnt me toe dac we tijd verspillen. Hoe kun nen datums licht werpen op dit mysterie? Ik ben hier gekomen cm u eenvoudig dit te vragen: Ik ben een merisch geweest, nu ben ik een aap. Acht u dit juist' en kunt u deze gedaanteverwis sehng verklaren?" „Natuurlijk," hernam de pro fessor met een veelbeteekenen- de blik op zijn leerling. ,,U niet?" „Hoe zou ik dat kunnen?" ant woordde de ander vermoeid. „Hoe kan ik het met eenige mo gelijkheid begrijpen?" „Omdat", begon de professor, maar hij viel zichzelf onmiddel lijk in de rede, om uit te roe pen: „Het valt niet te ontken nen, dit is een merkwaardig ge val van Amnesia". ..Wilt u zeggen, dat ik iets vergeten ben?" „Zeer zeker." „Wat was ik voor mijn ge daanteverwisseling?" „De man die u zich herinnert geweest te zijn; want dat weet u nog, nietwaar?" „Zeker. En dus heb ik dat niet gedroomd? Ik ben werkelijk een mensch geweest? En het is even waar, dat ik niet langer een mensch ben. En u, een man dei- wetenschap, u ontkent het niet, u acht het mogelijk dat zulk een wonder heeft plaats gehad?" „Er is geen sprake van een wonder. De gebezigde middelen zijn met zorg gekozen. Moet ik u herinneren aan de feiten?" „Ja, ik ben gekomen om u te smeeken, dat ge het mij doet verstaan". „Het is ongelooflijk! Juffrouw Savill waarschuwde mij en toch kan ik. het nauwelijks gelooven. Dat u vergeten bent wat er na gebeurde, dat is goed en wel maar dat u zich niets herinnert van wat er voor plaats greep dat is het toppunt! Toen ik sprak van datums wilde ik u helpen uw geheugen op te fris- serhen." het algemeen is echter te con- cluüeeren dat Zeeland dit jaar reeds meer dan teemaal de oppervlakte van 1939 heeft verbouwd. Of de opbrengst twee maal zoo groot zal zyu, staat echter nog te bezien. Koolzaad. De koolzaadverbouw, hoewel iets grooter dan in 1939 is m erhouding tot de jaren 1943 en 1945 geweldig achteruit geloo- pen. In 1939 werd er in ons gehee- e land 338 ha, verbouwd, ter wijl onze provincie er maar een volkstuintje van 19 ha. op na hield. 1943 was echter het jaar dai. de verbouw geweldig steeg, dit wel in verband met de op gelegde maatregelen van den bezetter ten aanzien van de vet voorziening. Er werd toen ruim 143 keer zoovel verbouwd en wel 48509 ha. In onze provincie 370 maal zooveel dan in 1939 en wel 7021 ha. In 1945 waren de cijfers re spectievelijk 34686 ha. en 841 at dus een geheele teruggang beteekende. Dit jaar is de verbouw in het geheele land 3930 ha. en in on ze provincie is men weer bijna xot het vooroorlogscbe peil ge daald met een oppervlakte van 95 ha. Enkele cyfers voor Zeeland alleen. Wat den verbouw van land en tuinbouwzaden betreft is hier dit jaar al het drievoudige bereikt van het in 1939 verbouw de. Hf: verbouwde oppervlak aard appelen is grooter dan in 1939 en wel 12698. (Dit zijn consump tie-aardappelen op klei ver bouwd!). Ook het verbouwde oppervlak voederbieten is bijna weer op vooroorlogsch peil. Totaal Het totaal bouwland dat in het geheele land in gebruik was in 1939 bedroeg 929391 ha. in 1943 1.129.064 ha., in 1945 975614 ha. en in dit jaar is er geconsta teerd dat er een oppervlakte van 1.090.243 ha. was. In onze provincie bedroeg het totale oppervlak dat be bouwd werd in 1939 104.515 ba.; in 1943 108.510 lia.. In 1915 was het een oppervlak van 80.827 ha., dat nu een opper- lakte van 110.307 ha. gewor den is. Ook in onze provincie is het totale oppervlak dus grooter geworden dan in 1939. Wy kunnen dit geen onbevre digend resultaat noemen, ge zien het feit, dat er nog tal rijke gebieden zijn die door inundatie verwoest of nog steeds mijnenveld zyn. Men kan slechts hopen, dat de opbrengst der gewassen in ver houding mag zyn tot het ver bouwde oppervlak en dan zal het waarachtig wel gaan... als er genoeg arbeiders ko men. „Ik geloof niet, dat ik mijn geheugen verloren heb, behal- vanaf den dag toen ik bewuste loos geworden ben op den zond van den 15en Febuari."' „De vijftiende Februari?" riep de professor opgewonden. „Maar als u zich die datum herinnert, herinnert u zich alles!" „Wat?" „Het plan dat u gemaakt had en uw bezoek hier een week te voren." Tot 15 Februari," zeide de gorilla, „was ik een mensch -- en ik had uw drempel nooit be treden. Op dat punt is mijn ge heugen heidér genoeg." „Dat is totaal onmogelijk. Maar we verwarren de dingen. Nu ben ik het, die er niet bij kan." Dr. Clodomir bleef kalm en glimlachte raadselachtig. „Kom", zei Fringue. „Tracht u te binnen tc roepen wat u deed op 15 Februari. Wat was het laatste dat u deed?" (Wordt vervolgd

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6