VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Het Joodsche probleem Molofof over de rede van Gasperi Het lijk van Mussolini GEVONDEN Woensdag 14 Aug. i946 Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 3163. Gironummer 410357 3e JAARGANG NUMMER 537 Katholiek en Protestant Een aardig staaltje van sa menwerking tusschen de twee hoofdrichtingen van het Chris tendom deelde onlangs de pri maat van de Deensche Kerk, bisschop Fuglesang iDamgaard, mede. toen hij zich op uitnoo-, diging van den aartsbisschop van Canterbury in Engeland be vond. Hij pleitte in een inter view met een vertegenwoordi ger van de United Press voor een wereldomvattende aaneen sluiting van alle Christelijke kerken. „We zien uit naar den dag," zeide hij, „dat de Roomsch- Katholieke Kerk zij aan zij met ons zal staan in den oecume- nischen arbeid. De Roomsche Kerk toont een steeds grooter begrip voor de beteekenis van samenwerking en eenheid. Zij is niet zooals vroeger allereerst geinteresseerd in den opbouw van zichzelf om een machtspo sitie te behouden, maar hecht aan de geestelijke zijde van haar werk grooter beteekenis" De bisschop zei, dat de alge- meene Christelijke samenwer king zou zijn, wanneer die af hing van den Roomschen bis schop van Kopenhagen en van hemzelf. Beiden wenschen nJ. evenzeer de Russisch-Orthodoxe Kerk mede te betrekken in het oecumenische wérk. En hij ging voort: „Ik weet dat dit een zeer moeilijk vraagstuk is. We moe ten langzaam aan te werk gaan, en ons verheugen, wanneer voorloopig kleine vorderingen kunnen worden gemaakt. Nu lijden, we aan wederzijds brek aan vertrouwen, en dat kan alleen verholpen worden door persoonlijk contact. Het is daarvoor noodig dat we kmeer van de Russen te weten men, en dat de Grieksch-Ka- tholieke Kerk meer in direct contact met anderen komt. De Deensche Kerk staat op het punt, een jong predikant die Russisch spreekt en goed op de hoogte is van Russische ver houdingen naar Rusland te zen den. Deze moet het kerkelijk leven in de Sovjet-Unie bestu- deern en den Russen iets ver tellen van de Deensche Kerk. Ik ben overtuigd, dat Sovjet- Rusland voor een groote gods dienstige vernieuwing staat, er de Russische Kerk heeft, omdat ze meer geleden heeft dan eeni- •»e andere Kerk, een groote toe komst. Red. La Guardia beloofd hulp Nederlandsche Vrouwen protesteeren Dinsdag is door een deputatie van den Algemenen vrouwen bond een petitionnement aange boden aan den secretaris-gene raal van het departement van oorlog. In het geschrift werd gepro testeerd tegen de troepenuitzen ding naar Indonesië, hetgeen in strijd werd geacht met de over eenkomst van Potsdam. Voorts werd er hierin op gewezen, dat bij den wederopbouw van het vaderland geen jongemenschen gemist kunnen worden. Onder de petitie stonden de namen van ruim 40.000 vrouwen en moeders uit het Noorden, Wes ten en Oosten des lands. Na af loop zijn nog telegrammen ver zonden aan H.M. de Koningin en den Minister-President kennisgeving van de aanbieding van genoemde petitie. Burgi ers vormen prijs controle Te Rijswijk heeft zich uit de burgerij een commissie voor de prijscontrole gevormd, die zich ten doel stelt haar medeburgers te overtuigen van het algemeen belang van een goede toepas sing der prijsvoorschriften. De toestand in Palestina momenteel bijzonder gespan nen. De Joodsche Nationale raad gaat thans zijn eigen weg volgen. De raad stelde vast, dat alle relaties tusschen Joodsche gemeenten en regeeringsinstan- ties zullen worden verbroken. De illegale Joodsche omroep „Stem van Israël" heeft gister morgen de bevolking aange spoord het uitgaansverbod le overtreden en zich naar de ha ven te begeven, waar „1298 il legaal geimmigreerde Joden op het punt stonden gedeporteerd te worden". Het Britsche troepentransport schip „Empire Weywood" heeft naar gemeld wordt, Haifa ver laten met 700 illegaal geimmi- greerden van de „Yagour" aan boord. Te Haifa hebben protest meetings van Joden plaats en henderden stroomen in strijd met het verbod naar de haven. De Directeur-Generaal van do Unrra, La Guardia, heeft de verzekering gegeven, dat de uit Polen gevluchte Joden hulp van de Unrra zullen blij ven ontvangen. Het zijn er 1200 tot 1500 per dag. De Engelschen verklaren, dat indien de Unrra steunt de „on- dergrondsche spoorweg naar P3 les-tina" in stand gehouden wordt. La Guardia zal echter, door blijven gaan tot dat hem zulks door de Unrra-raad verboden zo r worden. Zelfs zou hij voor willen stellen, dat 100.000 uit gewekenen bij wijze van nood maatregel tot de V.S. zouden worden toegelaten. Naar zijn meening zouden Canada, Mexi co, Brazilië", Chili, Bolivia, Ve nezuela, Argentinië, Australië en Nieuw Zeeland eveneens kunnen helpen door het opne men van verplaatste personen. Door de gemeenteraad van cte Joodsche stad Tel Aviv is proclamatie uitgevaardigd, waar in wordt verzocht alle uitgewe ken personen, die aan de kust van Palestina zijn aangekomen, aan land te brengen. Te Haifa is een vrouw gedood en zijn zeven Joden gewond, doordat de politie het vuur opende op een menigte van dui' zenden Joden, die geen gehoor hadden gegeven aan het uit gaansverbod. Zij trachtten den haven te bereiken, vanwaar il legaal geimmigreerden werden gedeporteerd. In Engeland zal binnenkort een wet tot stand komen waar bij de Gouverneur van Cyprus, gemachtigd wordt op Cyprus Joodsche uitgewekenen, die langs illegale weg getracht heb ben Palestina te bereiken, ir verzekerde bewaring te stellen. De wet is van tijdelijken aard, maar zal van kracht blijven zoolang het noodig is. Keal Locker, bestuurslid van het Joodsch Agentschap, heeft verklaard dat de Engelsche regeering een zeer zware ver antwoordelijkheid op zich laadt door aan Joodsche migranten den toegang Palestina te weigeren. Volgens Locker zal dit het lijden van de overgeblevenen van het Joodsche volk in Europa weer vergrooten en den trek der Joden naar Palestina niet tot stilstand brengen, daar een dergelijke aangeboren eigen schap niet te stuiten is. In een memorandum heeft het Joodsche wereldcongres aan de Organisatie der Vereen. Naties verzocht Afghanistan niet als lid toe te laten? aangezien daar tegen meer dan 5000 Joden een „ware terreur" wordt uitgeoe fend. Amerikaansche compromis voorstel Volgens een bericht uit Was hington van de Evening Stan dard zou President Truman een compromis-plan voor Palestina ter bestudeering ontvangen heb ben, waaromtrent men Tru- mar's beslissing in den loop van deze week verwacht. Het plan zou de volgende pun ten bevatten: 1. Instelling van een Jood sche zone van ongeveer 1800 vierkante mijl d.i. ongeveer driehonderd vierkante mijl grooter dan werd voorgesteld in het Londensche plan. 2. Een Amerikaansche bijdra ge van 75 millioen dollar om In 1947 Volkstelling Om technische redenen, is het niet mogelijk, reeds aan het einde van dit jaar een volks-, beroeps-, woning- en gezinstelling te houden, zoo als aanvankelijk in de bedoe ling lag. Het voornemen be staat, deze telling in den loop van 1947 te doen plaats hebben. het levenspeil in de Arabische staten op te voeren. Groote vrijheid van hande len voor de Joden in hun eigen zone. Mr. Kolfschoten burgemeester van Eindhoven Naar wij vernemen is Mr. H. A. M. T. Kolfschoten met in gang van 1 September a.s. be noemd tot burgemeester van Eindhoven. Abessinië wil geen Italianen De door Italië in den loop der geschiedenis bewezen diensten, zoo zei hij, zijn alom bekend. Hij twijfelde er niet aan, dat het groote Italiaansche volk de moeilijkheden van het oogen- blik te boven zou komen, maar het bleef nu de vraag, of Italië een belangrijke factor zou kun nen vormen in de beveiliging van den Europeeschen vrede. Volgens Molotof verdiende het nieuwe Italië de actieve ondersteuning van alle democra tische naties, maar Italië moet zich dan radicaal herzien elk opzicht. Molotof verwierp de Gaspe- ri's voorstel om de kwestie Triëst een jaar uit te stellen. Naar zijn meening wilde Italië hier gebruik maken van ver schil van inzicht tusschen de geallieerden. Dit zou de bezet ting voor Italië maar verlengen, hetgeen fnuikend voor dit land zou zijn. Molotof verklaarde, dat Italie's herrijzenis met vreugde begroet zou worden, maar dat het zich toeëigenen van vreemd grondge bied de belangen van Italië niet dient, ten hoogste die van „zekere kleine kringen." De vergadering begroette daar na de Abessijnsche afgevaardig de met luid applaus. Hij zeide o.m. dat de terugkeer van Italië naar Abessynie door laatstge noemd land nooit aanvaard zou worden en een daad van „inter nationale immoraliteit" zou zijn Hij kwam op tegen de Gasperi's gedachte de vroegere Italiaan sche koloniën onder beheer van Italië te stellen en tienduizen den Italianen de gelegenheid te geven naar deze gebieden terug te keeren. Italië zag er niet te gen op, aldus de Abessijnsche gedelegeerde, zijn oude imperia listische politiek weer te gaan' voeren. De Grieksche premier beschul digde daarop «Italië 'van stelsel matige tegenwerking bij het tot stand brengen van de Grieksche nationale eenheid. EERSTE KAMER Wetsontwerpen aangenomen Het wetsontwerp vermogens- aanwasbelasting is in handen gesteld van een commissie van voorbereiding. Het wetsontwerp ongevallen verzekering van in Nederland wonende werklieden die in Duitschland werkzaam zijn werd aangenomen na een antwoord van minister Drees, dat voor de Nederlandsche mijnwerkers, die op Duitsch grondgebied werken in Nederlandsche mijnen, dus onder de grond, de Nederland sche sociale wetgeving zal gel den. De wetsontwerpen Nederland sche gerechten op Britsch terri- toritoir en wijziging der ziekte wet werden eveneens aangeno men. UIT DE OOST Britsche troepen naar PADANG De Daily Graphic bevat een Britsch United Press bericht, volgens hetwelk Britsche troe pen naar Padang zijn gezonden, daar de toestand aldaar ernsti ger is geworden. Lastige politieke delinquenten Den procureur-fiscaal bij heA Bijzonder Gerechtshof te 's Gra venhage bereiken klachten over in vrijheid gestelde politieke de linquenten, die tegen omwonen den bedreigingen met wraakne ming uiten of op andere wijze zich gedragen in strijd met de aan hen opgelegde voorwaarde dat zij zich als goede Nederlan ders moeten gedragen. Dergelijke klachten kunnen tet kennis van de politieke recher che afdeelingen worden go- bracht. Indien zij van genoeg zaam ernstige aard blijken zul len zij aanleiding zijn, om de schuldigen opnieuw in bewaring te stellen. Schrijver H. G. Wells overleden De beroemde Engelsche schrij ver H. G. Wells is gistermiddag in den ouderdom van 79 jaren te Londen overleden. Russen ontkennen razzia'; op Duitsche kinderen Het officieele Sowj et-nieuws bureau te Berlijn heeft heden de berichten van Britsche cor respondenten in Duitschland, dat de Sowjet-troepen en gehei me politie een razzia zouden hebben gehouden op een grool aantal Duitsche kinderen in de Sowj et-zone en deze naar op leidingskampen zouden hebben gezonden, tegengesproken. De door de Sowj ets gecontro leerde Berlijnsche -bladen be schuldigen den door de Britten gecontroleerden nieuwsdienst in Duitschland en door de Britten goedgekeurde bladen van „Fas- cistie provocatie, grooter dan van Goebbels". De verklaring noemde de berichten van het be gin tot eind verzonnen en „een lage provocatie voor een spe ciaal doel". Het Sowjet-nieuwsbureau ver klaarde, dat de eigenlijke toe dracht was, dat 48 personen tus schen 16 en 23 jaar in Juli in de provincie Brandenburg wegens verscheidene misdaden werden gearresteerd. Hieronder bevon den zich, aldus de verklaring, leden van twee geheime jeugd organisaties, die ten doel had den jongelingen op te leiden in het gebruik van wapenen en voor sabotage tegen Sowj et-of fi eieren en Duitsche democraten. Er waren vele hoeveelheden wa penen en explosiva gevonden. VADER ALBERTO, Franciscaner monnik uit een kloos ter te Padua, ongeveer 40 K.m. ten zuiden van Mi laan gelegen, heeft Maandagavond een koffer met het ljjk van Mussolini aan den chef van de politie te Milaan overhandigd. Het lijk bevond zich in twee rubberzakken. Volgens de ver klaring der politie is het li chaam in de muurkast van een' gelijkvloers gelegen cel in het Franciscaner klooster verbor gen gehouden en heeft het zich ook nog eenigen tijd in het An- gelicum-klooster te Milaan be vonden. Vader Lamberto, de prior van het klooster te Padua, zeide dat hij even na twaalf uur 's middags het lijk onder zijn berusting had gekregen uit handen van vader Alberto en een onbekend persoon, naar men veronderstelt een man ge naamd „Franco", den eenigen niet gearresteerden van de groep, die het lichaam heeft geroofd. De officieele identifi- ceering van het lichaam baseert zicli op een geschreven verkla ring, die men in een der zakken heeft gevonden. In deze verkla ring staan gegevens over de successieve verplaatsingen van het lijk vermeld en schijnt men een bevestiging te vinden van, de meening, dat de gearresteer de leden zijn van de neo-fascis- tische bende, die het lijk roof- Door deze verklaring schijnt Domenico Leccisi, een der reeds gearresteerden, als de oprichter van de zoogenaamde fascistische democratische beweging geïden tificeerd te zijn. Eveneens I wordt er in melding gemaakt] van twee priesters, vader Al-, berto Parini en vader Enrico Zucca, die kortgeleden streng door de politie werden onder vraagd. Volgens de verklaring der politie zullen deze beide priesters aan den Italiaanschen procureur-generaal worden uit geleverd. Naar te Rome ver luidt hebben de twee priesters aan het Vaticaan om toestem ming verzocht het biechtgeheim te mogen verbreken om de po litie te kunnen inlichten over hun rol in het verbergen van he* lichaam. Volgens een eer der courantenbericht had Pari- verklaard, dat hij wist, waar het lijk verborgen werd gehou den, maar kon deze onthulling doen, tenzij hij van zijn biechteed werd ontslagen door degenen, die bij hem gebiecht hadden. Deze laatsten zouden dit niet hebben willen doen, ten zij de regeering begrafenis van het lichaam in gewijden grond beloofde. HET WEER Minder wind Matige wind tusschen west en zuid, Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enke le buien. Iets minder koel.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1