Woningnood baart groote zorg DE PROBLEMEN der prijsvorming De toekomst van de .Binnenscheepvaart De Goessche Gemeenteraad vergaderde Gymnastumaldeeling aan Rijks Hoogere Burgerschool verbonden GISTEREN KWAM de RAAD der gemeente Goes in openbare vergadering bijeen. In deze vergadering bleek weer eens hoe dringend Goes om woningen ver legen zit. Na veel discussies werd het voorstel tot het bou wen van 9 dubbele woningen aan de Tulpstraat aangenomen, terwijl eveneens besloten werd tot het verbinden van een gymnasiumafdeelmg aan de R.H.B.S. alhier. Een benoeming Aan de orde kwam een voor- stel tot benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht ;op het Middelbaar Onderwijs. Door het overlijden van Mr. J. A A. Fransen van de Putte, die in 1935 tot lid van genoem de commissie werd benoemd, was een vacature ontstaan. Op de aanbeveling stonden Mr. W. C. ten Elate, Burgemeester van Goes en dhr. B. v. d. Berg, Di recteur van de Rotterdamsche bankvereeniging alhier. Na gehouden stemming viel de keuze op Burgemeester W. C. ten Kate met 10 tegen 2 stem men. Begrootingen De begrooting van bet Burger Kjk Armbestuur voor het dienst jaar 1946 werd evenals de be grooting van het Gasthuis voor hetzelfde dienstjaar zius. goed Negen dubbele woningen Hierna kwam een voorstel aan de orde tot het doen bou wen van 9 voorloopige dubbele woningen aan de Tulpstraat. De opzet van deze woningen is zoodanig, dat in wezen momen teel 18 kleine arbeiderswonin gen worden gebouwd, die later zoodra er weer voldoende wo ningruimte beschikbaar zal zijn met weinig kosten kunnen wor den omgebouwd in 9 kleine mid denstandswoningen, speciaal be stemd voor groote gezinnen. In verband met het gunstig jaargetijde werd er op aange drongen nu te laten bouwen. Het exploitatie tekort wordt geraamd op f 4189,49 per jaar, waarin van het Rijk een bijdra ge zal kunnen worden verkre gen van 75%. De commissie van advies, be staande uit de heeren J. Duve- kot, (CHU), R. Zuidema (AR) en M. Franken (P. v.d. V.) maakte bezwaar tegen het bouwen in de Tulpstraat gezien de grond prijs van de woningen de ver koopwaarde van het bouwter rein verlaagde. Burgemeester Ten Kate wees er op dat geen ander terrein I was' te vinden zoodat er wel ge noegen mee moest worden ge nomen. Dhr. Franken zei, dat door het lang bewonen door twee ge zinnen de woningen onder- woond zouden geraken zoodat het de moeite niet zou loonen om er 'latei* een eensgezinswo ning van te m^ken. Spr. vroeg zich af of een ont eigeningsproces niet beter zou ttfn. Het ontstellend woningtekort too antwoordde dè Burgemees ter noopte nu eenmaal tot snel le maatregelen, welke door een onteigeningsproces ten zeerste tegengehouden zouden worden. Dhr. Stoel Feuerstein stelde een overbrugging voor door een termijn vast te stellen. ■Wethouder de Roo kon zich hier niet mede vereenigen daar het risico bestaat dat het over tien jaar nog mogelijk is dat een woningtekort noopt tot dub bele behuizing. De directeur van Gemeente- werken dhr. de Hoog, gaf hier na een korte toelichting, waar> bij hij zich negatief uitliet over het mogelijk bouwen over een half jaar. Nadat verscheidene leden zich beurtelings optimischtisch en pessimistisch hadden uitgelaten over het plan wees dhr. de Roo er nogmaals op, dat men in 14 dagen een geschikt ter rein zou moeten vinden, verder dat dit onteigend zou moeten wore" terwijl eveneens van het departement toezegging zou moeten v Jen verkregen dat het uitstel geen afstel zou be- teekenen. De gymnasiuroafdeeling Het laatste voorstel was 'dat om te komen tot een gymnasi- umafdeeling aan de R.H.B.S alhier. Reeds in het laatst van 1938 had B. en W. dit probleem onder oogen gezien temeer daar het aantal leerlingen uit Goes dat naar Middelburg reisde vol doende geacht werd tot het ne men van een dergelijke stap. De oorlogsomstandigheden deed deze plannen echter op den achtergrond geraken. Na de bevrijding is echter de wensch om voor de jeugd van en omgeving het onder wijs te vergemakkelijken, op nieuw naar voren gekomen. Verwacht wordt, dat wanneer er te Goes gelegenheid zal wor den gegeven een klassieke op leiding te ontvangen het leer lingen-aantal zeker zal toene men. De heer A. Vingerling (AR) sprak zijn ontstemming er over uit dat deze aapgelegenheid op zoo korten termijn behandeld moest worden, doch de Burge meester wees erop dat een jaar geleden de zaak opnieuw werd aangevat en men zich toen had gewend tot den Inspec teur voor het Midedlbaar on derwijs te 's Gravenhage. Na dat men geruimen tijd niets had vernomen en zelfs een be zoek aan den inspecteur nog geen resultaat opleverde werd er plotseling op 6 Augustus j.l. door genoemden inspecteur of ficieus medegedeeld dat een tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschappen te richten aanvrage om toestem ming tot het verbinden van eei dergelijke afdeeling zeker suc ces zou hebben. Daarom werd er direct een dergelijk schrij ven gericht tot den Minister. Izidien dit voorstel niet aan genomen zou worden dan was het wel zeker te achten dat van het geheele plan niets meer zou komen en dat hoogstens een jaar later met de voorberei ding zou kunnen worden begon nen. Na een korte discussie werd echter het voorstel aangeno men. Dit is zeker voor de ge meente Goes een felicitatie waard. Rondvraag Tijdens de rondvraag stelde dhr. Franken de vraag hoe of het verder met het plan der M.T.S. zou gaan. Ook de toestemming hiervoor kwam misschien wel uit de lucht gevallen meende dhr. Buys. Mocht het echter zoo zijn, dan zou volgens wethouder de Roo de tijd tekort zijn om dit plan nog tot uitvoer te kunnen brengen. NIEUWE PARTIJ in Japan Door een groep Japansche oud-communisten is een nieuwe partij opgericht onder den naam „Vooruitstrevende Arbei ders- en Boerenpartij". Deze partij wil streven naar oprich ting van een Unie van Socialis tische Republieken van Japan, China en Korea. In het pro gram van deze partij, opgesteld door o.a. drie oud-communisten leiders: Sano, Kazama en Miya moto. staat vermeld: Democra- tiseering van de vakvereenigin- gen, insteflling van gemeentera den en oprichting van een front tegen pogingen tot kolonisee ring van Japan. De voorzitter Sano, verklaarde: „Het materi alisme van Markx en Lenin kan geen basis worden van de we reldpolitiek". Volgens de bedoe ling van deze partij zou voor de keizerlijke macht een pilaats in geruimd blijven, aldus meldt AJT. Von Runstedt getuigt te Neurenberg Na maarschalk Fritz E-'icl von Manstein, de 59-jai'ige voor malige opperbevelhebber der Duitsche str.V krachten aan het Oostelijk front, trad de 70 jaar oude veldmaarschalk von Run stedt op als getuige décharge voor het DiD'r'- opperbevel en den generaieu .'af. Hij verklaarde m., dat hij tegen het offensief in de Arden nen was geweest en dat hij in 1944 de Amerikaansche troepen ten Oosten van Dachau had wil len opvangen. Aan een geweld dadige actie tegen Hitier, even tueel met de hulp van den ge allieerden, had hij nooit ge dacht. Hij verklaarde, dat het lot van het Duitsche volk dan niet verschild zou hebben van dat, wat het thans onderging, terwijl hij. von Runstedt, voor altijd als een landverrader ge boekt zou hebben gestaan. Reizen naar de Maan Een jong geleerde, werkzaam op het departement van oorlog in de Vereenigde Staten, ver klaarde een dezer dagen, van meening te zijn, dat hij den tijd nog wel beleven zou van een reis naar de maan. Sprekende over het werk van Amerikaansche geleerden en militaire experts, die van plan zijn een raket naar de maan af te schieten, voegde hij er aan toe, dat de jongere generatie het interplanetaire verkeer van toekomst als een gewone zaak zou beschouwen. Hij zeide voorts te gelooven, dat de menschen in raketten naar de planeten en naar de maan zouden reizen en dat daar installaties zouden worden ge bouwd ter verkrijging van grondstoffen, waaraan op aar den behoefte is. Waschpoederbon blijft GELDIG Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de toewij zingen 939 voor waschpoedqr tot nader order geldig blijven. TEGENOVER vertegen woordigers der pers heeft drs. M. Behrens, plaats verv. directeur-gene raal van de prijzen, een uit eenzetting gegeven over de problemen, verbonden aan de prjjsbeheersching. In verband met de vraag, die wel eens wordt gesteld, of het niet mogelijk en wenschelijk zou zijn de prijscontrole geheel los te laten, wees spr. op het gebeurde in de V. S., waar het C.P.A. tijdelijk buiten werking gesteld werd. In korten tijd, dat dit bureau niet functioneerde, is het algemeene indexcijfer van 202 tot 239 gestegen, dat der voedingsmiddelen van 171 tot 232. Spr. wees vervolgens op kleinere landen als Noorwegen en België. In laatstgenoemd land is de controle op loonen en prijzen verscherpt, terwijl ook in Noorwegen een vasthou den aan de controle noodzake lijk wordt geacht. Loonsverhoo- gingen mogen daar uitsluitend gebaseerd zijn op een grootere arbeidsprestatie en niet tot ver hooging van de prijzen leiden. Nederland moet wegens ge brek aan deviezen zjjn invoer betalen in goederen en dien sten en het prijspeil dient in verband met de concurrentie verlaagd te worden. Het zal dus helaas noodzakelijk zijn de prijscontrole voorloopig nog te handhaven. Een andere vraag is, of men de prijscontrole althans niet ge deeltelijk b.v. door luxe artike len zou kunnen loslaten. Dit wordt inderdaad overwogen, doch daarbij moet wel in het oog gehouden worden, dat het loslaten van een bepaald arti-1 kei tot productieverschuiving kan leiden, in verband met de grootere winstmogelijkheden die zich daarbij openen. Men ziet dit b.v. in de aardewerk-in dustrie, waar vrijwel uitsluitend sierbordjes vervaardigd worden pn de huishoudbord-en bijna niet te krijgen zijn. Het streven is evenwel zooveel mogelijk de OVER cBt onderwerp hield de heer G. de Jong, Direc teur van het Kon Onderwijsfonds voor de Scheepvaart een rede, waarin hy er allereerst op wees, dat in bree- de lagen van ons volk inzicht ontbreekt in de groote betee- kenis van de binnenscheepvaart voor het economische leven in Nederland. prijscontrole los te laten. Verder ligt in het voorne men om het codèeringsstelsel, waarb'j prijsontduikingen niet te., voorkomen waren, los te laten en een algemeene rege ling te treffen, waarbij de fa brikant zelf zjjn prjjzen mag vaststellen gebaseerd op kos ten van materiaal, loonen en een bepaalden opslag. Daar naast zouden dan voorschrif ten komen voor huishoudelijk gebruik, en de fabrikant vrij gelaten worden voorzoover het de productie van artikelen be treft, mits aan eerstgenoemd voorschrift voldaan is. Van betere kwaliteit ten aan zien van meubelen zijn reeds klassen vastgesteld. Van groot belang is het, dat het publiek van de voorschrif ten aangaande de prijzen op de hoogte is. De prijsbladen, waar van reeds enkele werden uitge geven, zullen in de toekomst op uitgebreider schaal verschijnen. Uit kringen van vakv-ereeni- gingen en vereenigingen van huisvrouwen hier te lande zijn stemmen opgegaan tot inschake ling van het publiek door mid del van plaatselijke commissies Spr. wees in dit verband ook op de groote beteekenis van het nog steeds bestaande voorschrift van verplichte prijsaanduiding. Ook bec voorschrift voor ambachts lieden tot het indienen van een especificeerde nota. is van groot belang. Wat betreft de reclamekosten, deze mogen niet meer als iac tor bjj de pryscalculatie op treden. Men stelt zieh op het standpunt, dat onder de hui dige omstandigheden reclame uit de reserves bekostigd moet worden. Vervolgens gaf de heer H. v. Duyn, hoofd van de prijscontro le. een uiteenzetting over de werkwijze van zijn dienst. Het kernpunt van zijn betoog was, dac aan den zwarten handel al- ileen een einde kan worden ge maakt, wanneeT men degenen, die zich daaraan schuldig ma ken kan dwingen tot het verrich ten van zwaren arbeid. De schipper staat, sedert men. is gaan varen met ijzeren sche pen, die met hypotheek be zwaard zijn en allen van het schippersgezin opeischen om de drukkende lasten op te brengen, eigenlijk buiten de volksgemeen schap. Er is geen sprake meer van rust in een bepaalde plaats, waardoor het onderwijs aan de kinderen onmogelijk is gewor den en de ontwikkelingsachter stand is vooral fnuikend op het gebied van de zich snel ontwik kelende techniek. De motor heeft de vaartfrequentie van de moderne schepen verhoogd en vele verouderde schepen over bodig gemaakt, maar concur reert tevens in het vrachtver voer te land, zoodat vooral in de jaren na 1929 de binnenvaart uiterst moeilijke tijden door maakte. De oorlog bewees echter uit welk hout onze schippers ge sneden zijn.. Toen spoorwe gen, auto's en motorschepen door inbeslagneming of brand stoffengebrek moesten uitval len, brachten öe oude opge legde binnenschepen uitkomst bjj den aanvoer van levens middelen en kolen voor ons volk. Waar noodig weigerden de Nederlandsche schippers voor den vijand te varen of brachten zelfs hun schepen tot zinken. Met het herstel van norma le toestanden keert ook de werkloosheid in de binnen' vaart terug. Uit deze impasse kan het bedryf zich slechts op werken door totale moderni- seeriug van de vloot, die be mand moet worden met een, vakkundig opgeleide schippers jeugd. Zoo alleen kan de Ne derlandsche kust- en binnen vaart haar roemrijke plaats herwinnen. Schip voor Canadeesche BRUIDJES In de Merwehaven te Rotter dam ligt een schip van Cana deesche origine, dat speciaal uit Halifax gekomen is om in Ne derland Canadeesche vrouwen en bruidjes af te hailen en naar het haar beloofde land te bren gen. Het schip kan 400 bruidjes te gelijk meenemen en zal ver scheidene malen jlen overtocht moeten volbrengen, eer allen, inclusief de nakomenlingschap die reeds het levenslicht aan schouwd heeft, naar Canada zijn overgebracht. Zaterdagmiddag a.s. wordt de eerste reis ondernomen. Dan vertrekt de „Lady Rodney" naar Tilbury, waar de bruiden c.s. Zondagmorgen vroeg van boord gaan. Van daar reizen zij per trei nnaar Liverpool, om zich' hier aan boord te begeven van een der schepen van de Cu- nard Line, welke haar ten slot te naar Canada brengt. Russen experimenteeren met Duitsche wapenen Volgens verklaringen van functionarissen der Duitsche Socialistische Eenheidspartij hebben de Sow jet-Russen in hun zone van Duitschland zeer krachtige V-wapenen van een nieuw type ontdekt, alsmede vier tot nog toe onbekende ty pes van straalvliegtuigen en andere nog niet uitgeprobeerde wapenen. Zij zetten thans de experimenten, waarmede de Duitschers doende waren, voort. Volgens de geciteerde functio narissen is het niet waar, dat de Duitsche wapenfabrieken thans voor de Russen werken. De Russische experimenten met in Duitschland aangetrof fen projectielen en wapenen loopen parallel met soortge lijke experimenten in de Brit- sche zone, aldus werd ver klaard. De Russen zouden bij het doorzoeken van de ruines van sommige groote wapenfabrie ken onbeschadigde ondergrond- :che werkplaatsen hebben aan getroffen, waarin gegevens over nieuwe wapenen en reeds ge reedgemaakte onderdeelen daar van werden gevonden. De meest belangrijke ontdekkingen wer den gedaan in de Heinkefl- en Aradofabrieken bij Warne- muende en de voormalige Jun- kersfabriek te Dessau, in de Junkersfabriek zouden in de af- geloopen drie maanden weer vliegtuigen gebouwd zijn. De Duitsche specialisten, van wie velen vroeger gewerkt heb ben voor de bewapening van Nazi-Duitschland, houden zich thans met experimenten bezig onder controle van Russische officieren en ingenieurs. Zij wo nen in kampen bij de fabrie ken. Ook voormalige leden van de nazi-partij, indien deskundig, worden bij deze proefnemingen ingeschakeld.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4