VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND ARBEIDSPLICHT voor Indonesiërs KINDEREN De slag om Arnhem Perzië vraagt deelneming aan Vredesconferentie Britsche verklaring over Palestina Directeur: B. G. Kloosterziel Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie: Gors, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Gironummer 410357 Dinsdag 13 Aug. 1946 2c JAARGANG De Kerk in Indonesië Het Persbureau der Ned. Her vormde Kerk doet voortreffelijk werk door telkens coramuni- qué's uit te geven, waarin de voornaamste nieuwe gegevens over 't kerkelijk leven in binnen land en buitenland worden sa mengevat. Wij hebben reeds me mgmaal uit deze gegevens put, om aan onze lezers wat oe- langrijk voor hen was door te geven, en willen dat ook thans weer doen in een kleine serie van korte stukjes. Wij beginnen met het land dat voor ons Nederlanders thans wel in het centrum der belang stelling staat: met Indonesië. Hoe s.taat het daar met het kerkelijk leven? Wij onderschei den drie punten. Het verleden. Allerwege worden berichten binnengebracht omtrent schrikkelijke vervolgingen die de Japanners juist ook tegen de Christelijke kerken en zendings posten hebben ingeluid en door gezet. Talloozen zijn eraan ten offer gevallen. Vooral veel in- heemschen die tot het Christen dom waren bekeerd moesten het ontgelden. Een enkel voor beeld: In en om Pontianak werd al les wat rijk was en aanzienlijk door den Japanner vermoord, ruim 3000 personen, waaronder twee inheemsche Christen-voor gangers. In de Groote Oost wer den circa 100 evangeliepredi kers door de Japanners om het leven gebracht. Daar de kerk geen inkomsten meer ontving, werkten alle anderen zonder salaris door. Zijzelf en de we duwen en weezen leefden met de gemeenteleden van de op brengst der verkochte lijfgoede ren en andere schaarsche bezit tingen. Het gevolg was schrij nende armoede, zware onder voeding, uitputting, t.b.c., sterk verhoogd sterftecijfer. Zoo het overal in Indië geweest. De verandering der geesten. Omtrent de wijziging die zich in de gedachten der Indonesiërs heeft voltrokken, ook bij hen, die tot het Christendom zijn bekeerd, schrijft de Indische predikant Ds. F. Baas interes sante dingen in een reisrapport. Hij vertelt daar van de war me ontvangst die hij en zijn vrouw genoten bij een bezoek aan de Kei-eilanden. En dan schrijft hij verder: „En toch is er iets veranderd. De Belanda's (Hollanders) wer den weggejaagd door een vreemd volk. Ze zijn nu weer teruggekomen. Maar dit hebben de Sekoetoe (de geallieerden) gedaan. Ze zingen nu in hun songs van Amerika en Enge land, China/ Australië en Be- landa. Niet alleen de Neder- landsche vlag wordt geteekend. maar evengoed de vlaggen van de genoemde landen. Hun we reldblik is verruimd. Er zijn nog andere landen dan Neder land". En hij eindigt zijn brief: „Ik huiver, eerlijk gezegd, voor de groote verantwoordelijkheid die hiermee op onze schouders gelegd wordt. Ik voel mij er niet toe in staat.En toch: God laat niet varen het werk, dat Zijn hand begon". Wat nu tc doen'? De velde nzijn wit om te oog sten, zoo klinkt algemeen, de roep. Maar waar zijn de wer kers? Voorgesteld wordt de oplei ding .van evangeliedienaren te verbeteren. De vorming van eenvoudige hulpkrachten dient volgens een rapport van deskundigen gede centraliseerd te blijven, eventu eel verbonden aan de cursussen tot opleiding van volksonder wijzers. De opleiding tot Pendeta (voorganger) zou voor heel de Groote Oost te Makassar moe ten worden gecen f raliseerd. ALLE INDONESISCHE onderdanen tusschen 16 en 50 jaar kunnen worden opgeroepen voor verplichten ar beid in de door de republikeinsche regeering als „on ontbeerlijk voor dr verdediging van het land aangewezen industrieën, aldus wordt door het republikcinsch persbureau Antara medegedeeld. De maatregel is genomen krachtens de republikeinsche wet op den arbeidsplicht. Het zich onttrekken aan den arbeids plicht kan worden gestraft met gevangenis of geldboete. Activiteit toegenomen. Een Britsche woordvoerder heeft verklaard, dat de activi teit van Indonesische zijde ia de laatste weken is toegeno men. Zij levert evenwel geen militair gevaar op, volgens den woord voerder. Zondag poogden de Indone siërs weer om in het gebied van Semarang en Bandoeng ongere geldheden te veroorzaken. Ook bij Soerabaje was het onrustig De situatie op Sumatra. De situatie op Sumatra nader besprekend, verklaarde de Brit sche militaire woordvoerder: In Padang, waar geen handel wordt gedreven zijn de verhou dingen zeer gespannen. Die spanning is te Païembang, waar een levendige handel bestaat, niet merkbaar. Hij verklaarde, dat de repatrieering van Indo nesiërs uit het binnenland voortgang heeft, daar het geal lieerde commando niet voorn* mens is deze in antwoord op de weigering der Indonesische autoriteiten om geïnterneerden uit het binenland van Java te evacueereh, te doen ophouden. Sinaasappelen voor In de eerste helft van Septem ber zal een aanvang worden ge maakt met de verstrekking van 500 gram sinaasappelen aan de kinderen geboren in 1942 of la ter. Op 15 Augustus zal in ver band daarmede een voorinleve- ringsbon worden bekend ge maakt. Daar de bevoorrading van den handel afhankelijk is van den aanvoer van overzee, zullen de sinaasappelen niet overal terstond verkrijgbaar zijn. De mogelijkheid bestaat, dat in bepaalde gevallen eerst in October en November kan worden afgeleverd. Aankomst van de „RUY3" Het m.s. „Ruys" zal vandaag met 1799 evacuees uit Indie aan boord tusschen 5 en 6 uur te IJmuiden binnen loopen. De de barkatie le Amsterdam zal om 9 uur beginnen. door de oprichting van een The ologische School aldaar De studie voor maisch pre- Jikant biijve in Batav.a, waar-, toe de Hoogere Theologische School worde omgevormd in een Theologische Hocgeschool, wsraan dan tevens een voorop- .eiding zou kunnen vvuiüen vei bonden. Zoocira de toestand op Java en Sumatra geordend is zouden er ook op Java en op Sumatra The uio&4«,che Scholen moeien v/orden gevestigd. Voor deze opleiding moeien protestantsche kerken samen gaan. Men schrijft bidstonden uit voor 15 Augusutus. de dag der Japansche capitulatie, en voor 31 Augustus, den verjaardag on zer Koningin. De zending is een grootscheep sche actie begonnen ter inza meling van „Kains" (Indische doeken), die wij hier in Neder land aan den wand hangen, doch die thans b^ter gebruikt kunnen worden om in Indone sië naakten te kleeden. Red. Betreffende deze laatste kwestie wacht het Britscne hoofdkwartier nog steeds op de slappen, die de Indonesische re geering in deze aangelegenheid zal doen. De Britsphe woord voerder hoopte, dat Sjahrir bij zijn terugkeer naar Batavia een voorstel zou doen. Thans is van geallieerde zijde voorgesteld al lereerst de 2000 Europeanen, die die door de Indonesiërs zijn ge- r.c.g geinterneerd zijn, te eva- interneerd, hetgeen te Djogja- cueeren, gevolgd door diegenen, Ikai'ta is overeengekomen. De manschappen van de eerste Engelsche luchtlan dingsdivisie, die bij Arnhem gestreden hebben, hebben voor de film „Theirs is the Glory" dezen slag te midden van de puinhoopen gerecon strueerd. De vervaardigde rolprent zal op 17 September gelijktij dig te Londen, Arnhem en Otfawa draaien. In de film spelen geen „sterren" mede: de man schappen schreven grooten- deels zelf het draaiboek, ge bouwd op hetgeen zij zich in die dagen herinnerden. Perzië heeft thans ook een verzoek gedaan om aan de vre desconferentie deel te mogen nemen, evenals Albanië, Cuba,; Mexico en Egypte dat deden. Dr. Herbert Evatt ondersteun de de verzoeken van de laatste vier genoemde landen, zoo ver het besprekingen betreft over punten, die die landen aangaan. Hij zette echter tevens uiteen, dot het niet de bedoeling kon zijn deze landen toe te laten als volwaardige deelnemers aan de conferentie. Ook de Braziliaan Hoao Fontpma steunde het Ameri- kaansche voorstel om Alban Cuba, Egypte en Mexico aan be paalde besprekingen deel te ia- ten nemen, welk voorstel ier slotte werd aangenomen met 15 scemmen voor, 5. tegen en 3 c houdingen. Tot secretaris van de confe- Weer Algemeene Abonnementskaarten De algemeene abonnements kaarten 2e en 3e klasse der Ned Spoorwegen zullen met ingang van Donderdag 22 Augustus a.s. aan alle stations en de erkende reisbureaux verkrijgbaar wor-| den gesteld. Ej zullen voorloopig uitslui tend kaarten voor een maand worden afgegeven dus geen kaarten voor twee of meer maanden. Ter voorkoming van stagnatie wordt men dringend aangera den reeds thans een aanvraag in te leveren. De kaarten kun nen eiken willekeurigen dag in gaan. De vorming van een regeering in Britsch-lndië De vice-koning van Britsch- Indie, veldmaarschalk Lord Wa veil, heeft den president van de congrespartij, Pandit Nehroe, uitgenoodigd voorstellen te doen voor de onmiddellijke vorming van een voorloopige regeering, aldus wordt in een officieel com munique te New Delhi bekend gemaakt. Nehroe heeft dit aan bod aangenomen en zal binnen kort een bezoek aan New Delhi brengen om zijn voorstellen met den vice-koning te bespreken. DE STRIJD IN CHINA Een hevige strijd woedt thans in de provincies Honan, Hopeh en Shahtoeng, waar communis tische troepen dorpen en ste den aanvallen, die tot dusver niet door den oorlog werden ge troffen. rentie werd met algemeene stemmen gekozen de Fransch- n.an Claude Fougues du Pare. De middagvergadering van de Parijsche vredesconferentie werd begonnen met een debat over de agenda. De Joegoslavi sche afgevaardigde stelde voor, dat de agenda zou worden op gesteld door het secretariaat en goedgekeurd door den presidöe- renden voorzitter in overeen stemming met de drie andere voorzitters. Na eenige' discussie nam de conferentie een Britseh voorstel aan, volgens hetwslk de agenda voor plenaire bijeen komsten door het secretariaat zou worden opgesteld en door den presideerenden voorzitter goedgekeurd. Er werd vervolgens gedeba- teerd over de vraag, of er een- volledige bespreking zou wor den gehouden over de Italiaan- sche verklaring van Zaterdag o£ alleen de Joegoslavische af gevaardigde zijn meening zou mogen weergeven. Byrnes, die presideerde, ver klaarde tenslotte, dat hij een al gemeen debat over het Italiaan- scbe'probleem toestond, waarna de zitting werd verdaagd. Mededeeling Op onze kantoren ligt de pas sagierslijst van het m.s. „Ruys" dat vermoedelijk 16 Augustus in Amsterdam aankomt, ter in zage. Zal UNRRA blijven ot verdwijnen De bijeenkomst van den alge- meenen raad van de, Unrra is voortgezet, waarbij het mee- ningsverschil tusschen de lan den, die bijdragen en de landen, die gesteund worden blijven be staan. China en Joego-Slavië zijn van oordeel, dat de Unrra 1947 haar werkzaamheden nog moet verrichten. De Cana- deesche ambassadeur te Was hington, Lester Pearson, betoog dat dit verlangen niet re alistische" was, daar immers de drie voornaamste steunpilaren van het Unrra-werk, Canada, Groot-Brittannië en de Veree- nigde Staten, hadden verklaard, dat dit werk eind 1946 moet af- loopen. Na een reeks uiteenzet tingen, waarbij o.m. een com promisvoorstel van Polen en Tsjecho-Slowakije (uitstel der liquidatie tot November) ler- sprake kwam, kreeg de direc teur, La Guardia, het woord. Hij steunde het voorstel van Ja nada, dat de V.N. wil laten uit maken, in hoeverre aan bep-ial de landen hulp zal worden ge boden. La Guardia voegde er aan toe, dat geen der vertegen woordigde landen thans finan- cieele verplichtingen op zich kon laden: daartoe was geen mandaat verstrekt. Hij vond /iet ook onjuist, dat kleine landen afhankelijk van de groote zou den zijn. Elk land zou in -en algemeen fonds moeten bijdra gen naar vermogen. Een breed opgezette organisatie als de Un rra was naar zijn meening niet meer noodig. MINISTER ALS MIJNWERKER De Tsjechische minister van buitenlandsche zaken, Vaclav Nosek, heeft zijn Zondag door gebracht met in een kolenmijn te werken in Kladno (in de na bijheid van Praag), waar een ploeg vrijwilligers op het oogen blik aan het werk is, aldus het Deensche blad Politiken. Deze arbeid is overigens niets nieuws voor den minister, die tijdens den eersten wereldoor log mijnwerker in Kladno was. Terwijl honderden Joden voor Haifa aan boord van kleine id.epen, wachten tot zij mis schien toegelaten worden in Pa lestina heeft de Britsche regee ring gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de regeering aan de Paiestijnsche autoriteiten in structies heeft gegeven om het opnemen van illegale immigran ten in Palestina stop te zetten. Het voortzetten hiervan op het huidige oogenblik zal waar schijnlijk een tegengestelde uit werking hebben op een alge meene regeling in Palestina; al dus de verklaring. De immigranten zullen naar Cyprus of elders worden ver- oerd en daar in kampen war den ondergebracht, totdat er een 'beslissing over hun toe komst kan worden genomen. De regeering wenscht bij het aan kondigen van deze beslissing, duidelijk te majeen, dat zij zich ten zeerste, bewust is van het lijden van de Joodsche gemeen schap en verlangend is hieraan zoo spoedig mogelijk een einde te maken. De schepen, die het anker heb ben laten vallen in de Middel- landsche Zee voor Haifa zijn het kleine zeilschip „Henriette Szold" met 540 en de „Yagoer" mee 758 passagiers. Zij zijn resp. £U en 14 dagen op zee geweest. De Engelschen hebben de sche pen van sterke zoeklichten voor zien en met prikkeldraad afge schermd. Hieruit had men al opgemaakt dat de pasagiers niet aan land mochten gaan in Pa lestina. De conferentie over Palestina. In een door den Britschen ge zant te Damascus aan den Sy- rischen minister van buitenland sche zaken overhandigde nota is verklaard, dat verdeeling van Jr'alestina geen basis zal uitma ken van de besprekingen '.er conferentie te Londen en dat de regeeringen der Arabische lan den alle voorstellen welke zij wenschen ter tafel zullen kun nen brengen. HET WEER Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regenbui en. Vooral aan de kust tijde lijk krachtige wind tusschen Zuid en West. Vrij koel.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1