VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De Gasperi vraagt moreel crediet Economische herleving in de Oost japansche beul staat terecht Maartdag 12 Aug. 1946 2e JAARGANG NUMMER SJtó Directeur: B. G. Kloosterziel. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 8. Telefoon 2163. Gironummer '41035? De distribute van FRUIT Nieuwe bonnen De hoofdbesturen van de 3 landelijke bonden van kleinhan delaren in aardappelen, groen ten en -fruit, deelen mede dat zij de invoering van de distribu tie van fruit opnieuw hebben besproken. Men kwam tenslotte overeen, dat het gezien de omstandighe-, den, wenschelijk is, den klein handel te adviseeren zijn volle medewerking aan de distributief te verleenen, indien althans de| overheid bereid gevonden kon worden aan de volgende wen- schen van den kleinhandel tege moet te komen: 1. Afdoende controle op de verzendhuizen. 2. Instellen van commissies met gelijke vertegenwoordiging van groot- en kleinhandel bij de verdeelingscentra. 3. Overweging van een rege ling voor vergoeding van extra vrachtkosten voor kleinhande laren, welke ver verwijderd zijn van de verdeelingscentra. Over het bovenstaande is men tot overeenstemming gekomen. De distributie van appelen, pe ren en pruimen zal zoo snel mo gelijk worden uitgevoerd. Daar een deel van het publiek de reeds eerder bekend gemaals te bonnen na den vervaldatum 8 Augustus heeft vernietigd zijn nieuwe bonnen aangewezen nl. 476 algemeen en 976 algemeen. Tot en met Maandag, 19 Au gustus, kan men deze bonnen bij groenten en/of fruilhandela ren inleveren, waarop dan spoedig mogelijk een hoeveel heid appelen, peren of pruimen beschikbaar zal worden gesteld. Vacanticgar.gers kunnen deze bonnen eventueel aan hun leve ranciers opzenden. Er zal ii geen geval na-inlevering moge lijk zyn. Vrouwen vragen Vrede OE GASPERI, de Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken'heeft op de vredesconferentie te Pa- rys gesproken. Hy verklaarde, dat hij wel voelde, dat afgezien van 'de hoffelijkheid van de vergadering, alles tegen hem was: als vertegen vvaordiger namelyk van een voormalig vijandelijk land. tusschen Nederland en de Indo Distributie jam en suiker GECOMBINEERD 1 September zal er wyziging komen in de rantsoeneering van jam en suiker. Van dien datum af zal, telkens in een periode van zes weken, elke veertien dagen een gecombineerde bon worden aangwezeen voor suiker chocoladekorrels en andere bo terhamstrooisels, of de dubbele hoeveelheid jam, pasta, kunst- honing, stroop en andere boter- hamsmecrsels, resp. voor 750 gram in de eerste veertien da gen, 500 gram in de tweede veer tientipn dagen en 750 gram in de derde vcertiendaagsche peri ode. Dus resp. 1500, 1000 en 1500 gram jam. Voor kinderen, geboren 1942 en later, luidt dit schema 750, 500 en 500 gram suiker of 1500, 1000 en 1000 gram jam. De zen krijgen dus in elke derde veertiendaagsche periode 250 gr suiker, resp. 500 gram jam ir der dan de ouderen. Op deze wijze wordt' de verhouding to' de suiker- .en jamvoorziening der ouderen^hersteld. Het rant soen kan ook gedeeltelijk ir suiker en gedeeltelijk in jam worden opgenomen. Zoo zal een rantsoen van b.v. 750 gram kun nen worden verstrekt in 500 gr suiker en 2 x 250 (500) gram jam of in andere hoeveelheden in dezelfde onderlinge verhouding, voor zoover de voorraden bij de detaillisten dit toelaten. Op deze wijze kan beter tege moet worden gekomen aan de uiteenloopende behoeften in de steden en op het platteland en aan de individueele behoefte. P.T.T. op Koninginnedag Op Koninginnedag zal de PTT- dienst als op Zondagen worden uitgevoerd. Het vredesverdrag, zooals dat is voorgesteld door de „Groote Vier" noemde de Gasperi zeer streng. ./Wat ons' echter het meest verontrust", aldus spreker, ,,is niet de tekst van het verdrag, doch de geest die eruit spreekt". De Gasperi verklaarde, dat in het verzet tegen Duitschland meer dan 100.000 man gesneu veld of vermist zijn, zonder de Italianen mee te rekenen, die in concentratiekamepen omkwa men of de 58.000 patriotten, die als partisanen vielen. Verder zei hij, dat Joego-Sla- vië nog niet tevreden is met de 30 pet. van Venezia Giulia en thans ook het resteerende deel tracht te verkrijgen. Het resultaat van de voorge stelde regeling zal zijn, dat 180.000 Italianen in Joego-Slavië zullen verblijven en 10.000 Sla ven in Italië. Als men Triest meerekent, zullen 646.000 Ita lianen uit hun vaderland ver bannen zijn. De Gasperi vroeg ir. c^t verband waarom men niet, zooals bij het koloniale pro bieem, ook de behandeling van het vraagstuk Triest uitgesteld had. Sprekende over de voorma lige Italiaansche koloniën, zeide hij. „Tenzij men ons vraagt van onze rechten afstand te doen voer dien tijd, hebben wij geen bezwaar tegen uitstel der slissing en het voortduren van her huidige militaire bestuur die gebieden. Maar wij vertrou wen er op, dat tijdens het jaar van uitstel hun bestuur in over eenstemming met de internatio nale wetten, t#nminste gedeelte lijk, aan Italianen zal worden toevertrouwd, zelfs indien dit onder toezicht der bezettings autoriteiten moet geschieden". Tenslotte vroeg de Gasperi voor de Italiaansche Republiek respijt en moreel crediet. „Een volk van harde werkers, 47 mil- lioen in getal, staat gereed zijn inspanningen met de uwe te vercenigen voor een rechtvaar diger en menschelijker wereld'' Radio Moskou heeft intusschen reeds een commentaar op deze rede gegeven, die niet bepaald vriendelijk was. De Gasperi, al dus dit commentaar, sprak op dusdanige manier, dat het dik wijls moeilijk viel te gelooven, dat het ging om een land, het welk aan de zijde van Duitsch land heeft gevochten. Interessant is het bericht, dat het congres van den Intern, Vrouwenbond voor Vrijheid en Vrede aan de conferentie te Pa rijs een schrijven heeft gericht waarin o.a. wordt gezegd „Wij, 200 vrouwen van onge veer 20 landen, die op het con gres van de „Women's Interna tional League for peace and free dom" te Luxemburg zijn bijeen gekomen, drukker*,het vurig var langen uit naar vrede voor iede reu man en elke vrouw ter w; rela en wij wenden ons tot U. als dragers van een zware ver antwoordelijkheid. Het is met groote ongerustheid, dat wij den toestand van onzekerheid zien voortduren, tengevolgd van het teleurstellend uitblijven van overeenstemming ten opzichte van de vredesverdagen. Ons eerste beroep op u geldt deze verdragen te grondvesten op de eerbied voor de waarden der men'schelijke persoonlijkheid en op de menschelijke rechten. Laten we hopen dat dit ge luid zal worden verstaan. nesische nationalisten een nieu we stem gemengd, n.l. die van de Chineesche regeering. Deze heeft n.l. verklaard, dat zij haar bemiddeling in dit conflict aan biedt. In de Palestijnsche kwestie heeft zich eveneens een nieuwe wending voorgedaan. Het Ame- rikaansche departement -van Bui tenlandsche Zaken heeft n.l. compromis-voorstellen gedaan. Deze volgen, naar men zegt, de algemeene lijnen van het plan voor" een federatief Palestina, echter met eenige belangrijke ning, dat het voorstel op wijzigingen. Men vermoedt, dat' volgens dit nieuwe plan de Joodsche zone grooter zal zijn dan volgens het oorspronkelijke Te Washington is men van mee H.M. de Koningin in Tegelen Geheel onverwacht heeft H.M, de Koningin Zondag een bezoek gebracht aan de Passie-spelen te Tegelen. De hooge bezoek ster woonde het geheele spel bij. H.M. de Koningin maakt het begin van deze week met den Koninklijken trein een reis door Limburg. Haar bezoek draagt een onofficieel karakter Geheimzinnig telefoontje in Jeruzalem Een geheimzinnige telefoni- ambtenaren van het bureau voor landregelingen in op schudding. Zij ontruimden haas tig het gebouw, het vroegere Palace hotel, omdat de geheim zinnige teüefonist waarschuwde, dat het gebouw zou worden op geblazen. De politiemacht in Je ruzalem is met soldaten ver sterkt. het eerste gezicht veel aan het standpunt der Britsche regee ring tegemoet komt, behalve ten aanzien van het veto betreffen de de immigratie. Gevechtsactiviteit Het officieele communique meldde dat Indonesische mortie ren in de gebieden van Sema- rang en Soerabaja actief waren. Voorts wordt gemeld, dat een Indonesische aanval op het vliegveld te Padang is afgesla gen. Zaterdagnacht en Zondag ochtend zijn sluipschutters te Medan bezig geweest. Bali bij den staat „Groote Oost" In overeenstemming met een officieel rapport, dat door de vertegenwoordigers van Bali ter Malino-conferentie aan den Pa- roeman Agoeng van Bali is over handigd, heeft men besloten om Bali op te nemen in den staal „Groote Oost". Op voorstel van het hoofd van het departement van onderwijs van den Parae man Angoeng is een commissie van 5 personen aangewezen te bestudeeren, te ontwerpen en uit te voeren. Rystlevering aan Britsch- Indie. Dr. H. van Mook heeft zijn toestemming gegeven tot het ex ponteeren van ongepelde rijst naar Bvitsch-Indie, mits deze transactie niet de erkenning van de republiek Indonesië in houdt. Men verwacht, dat het eerste rijstschip vandaag zal be ginnen met laden en op 1 Sep tember gereed zal zijn om met 10.000 ton uit te varen. Particuliere vrachtvaart herleeft. Het 9000 ton nietende schip de „Cape Martin", van de „Isthian Steamship Company", een doch termaatschappij van de United States Steels, is de haven van Tandjong Priok binnen geloo- pen, als het eerste schip van een Amerikaansche maatschappij, die een regelmatige dienst tus schen New York en Batavia, heeft heropend. Aan boord van de „Cape Mar tin" bevonden zich vier in Ame rika gebouwde lichters, elk van 29 ton en uitgerust met diesel motoren, welke bestemd zijn voor haven-werken en het werk in rivieren. Op haar thuisreis naar New York, zal de „Cape Martin" een lading rubber mee nemen, waar van 2C00 ton in Tandjong Priok momenteel ingenomen wordt, terwijl naar verwachting te Ma kassar en Banjermasin onge veer 6000 ton ingeladen zal wor den. De tin-winning op Banka- in geslaagd een van de bagger molens, die door de Japanners in ster verwaarloosden toestand waren achtergelaten, voor ge bruik gereed te maken. Ditmaal was het de baggermolen ..Pla- ben", die thans te Pangkal Pi nang in bedrijf is genomen. De „Plaben" is een van de kleine re baggermolens van het gou- vernementsbedrijf der Banka- tinwinning. Voedsel-toestand op Floris AQs gevolg van den geringen regenval is de voedsel-positie op het eiland flores slecht. De paddi en maisoogst is geheel verlorn gegaan. Tegen het eind van het jaar verwacht men een hongersnood, tenze hulp wordt geboden van buiten. Het hoofd- voesefl bestaat thans uit Oebi en Ondo (een andere Oebi- soort). Het voedselrantsoen in de hoofdstad van Endeh per persoon bedraagt 250 "ram. Met de voedsel-positie in het zui delijke deel van het eiland is het beter gesteld als gevolg van gevallen zijn. Verzoek van hei N.V.V. Het bestuur van het Neder- landsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft aan den Minis ter van Sociale Zaken verzocht, niet alleen een noodvoorziening te treffen ten behoeve van de wettelijk verzekerden, zooals ter verbetering van de financi- eele positie dezer verzekerden, d.d. 5 Juli j.l. door de Stichting van de Arbeid aan de Regeering werd gevraagd, doch dit ook te doen ten behoeve van ouden van dagen, die maatschappelijk in gelijke omstandigheden verkee- ren en niet tot de kring der ver zekerden behooren. Het bestuur van het Nederland- sche Verbond van Vakvereeni- gingen bepleit een uitkeering aan verzekerden, en dit voor rekening van de overheid, die een niet onbelangrijk deel der kosten, thans via maatschappe lijk hulpbetoon, sociale diensten enz. aan bedoelde categorie van personen besteed, zal kunnen sparen. Verder stelt genoemd be stuur voor, de uitvoering van een en ander in handen te leg gen van de Rijksverzekerings bank als toporgaan, met mede werking van den Raden van Arbeid. Voorlopig geen gestoomde bokking Het bestuur van den Neder- landschen Bond van Vischroo* kers heeft 1 "t volgende tele gram gezonden aan zijn leden, 200 groothandelaren vischroo» kers „De door ^e Overheid vast gestelde verhouding tusschen de prijzen voor haring en dë daar uit te produceeren bokking, leidt tot groot verlies voor de rookerijen en stoomerijen op de ze prijzen. VTet bestuur van den Neder- Landschen Bond van Vischroo- kers wensche zwarten prijs te voorkomen en adviseert aan de rookers, om de versche haring niet af te nemen van de aan- voerplaatsen." In den komenden tijd zal er geen gestoomde bokking ver schijnen. De oorzaak hiervan ligt in het f=it. dat door de ver hooging van den aankoopprijs, terwijl de verkoopprijs voor de bokking hetzelfde is gebleven, de rookerijen niet meer loonend kunnen werken. Sinds en kele weken is de aankoopsdrijs tot f 42.50 per 100 k.g. verhoogd terwijl de verkoopsprijs niet veranderde. Wederom is de gouverne- Er heeft zich in het conflict ments-tinwinning op Banka er- Aaneenschakeling van wreedheden Te Batavia- wordt momenteel aandacht gevestigd, het monsterproces tegen den Je Volgens Prof. Palthe had So- panschen oorlogsmisdadiger, So nei, gehouden. Zaterdag kwam het vrouwen kamp te Tjideng ter sprake. De belangrijkste verklaringen hierover zijn afgelegd door Prof. van Wulfften Palthe, Dr Altena en Mevr. Dr. Rijcke- buesch. Zij hebben aangetoond in hoeverre de toestanden van medisch standpunt bezien ten hemel schreiend waren. Daarbij werd melding gemaakt van de buitengewoon geringe hoeveel heid voedsel, terwijl het verbo den was om voedsel bij te koo- pen; van den overmatigen ar beid van vrouwen en kinderen; van de massale verhuizingen, waarbij verzwakte vrouwen meubels moesten versjouwen: van de urenlange appèls; van het kaalscheren van vrouwen; van de mishandelingen door heiho's. Ook werd verklaard, dat eenmaal gedurende drie da gen alle voedsel aan de geinter- neerden werd onthouden, ook aan de zieken en de kinderen, waarvan er toen reeds verschei dene bijna stierven van den honger. Ook op de zeer slechte hygiënische toestanden werd de nei aanvallen van razernij, ter wijl hij bij volle maan volko men ontoerekenbaar was. Sonei heeft naar aanleiding van deze verklaringen gezegd, dat hij meende, dat hij zijn plicht moest doen en de discipl ne moest handhaven. Hij draai de herhaaldelijk om de feiten heen, zoodat hij meermalen door den president tot de orde geroepen moest worden. Sonei hield echter vol, dat de verkla ringen op vele punten in strijd met de waarheid waren. Desgevraagd verklaarde So- dat hij thans meende mis schien wel eens een beetje te streng te zijn opgetreden. HET WEER Koele ochtend, daarna snel stijgende temperatuur bij anwakkerende wind uit zui delijke richting en geleide lijk toenemende bewolking met later op den dag plaat- edijk eenige regens. Gel dig tot vanavond.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1